Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е добро?


Иво

Recommended Posts

Що е добро? :angel:

Преди около година сънувах един сън. Бях в един движещ се автобус и един мъдър човек ме попита: Що е добро? Изглежда, че въпроса ми се стори лесен, тъй като отговорих веднага, че добро е това, което е добро и за мен и за другите. Мъдрият човек обаче не отговори нищо, но видимо остане недоволен. Сънят свърши - понякога насън идват теми за размисъл и даже житейски уроци.

Около половин годинка по-късно говорих с един будистки монах, който изведнъж в хода на разговора ми зададе същия въпрос: Що е добро? Отговорих му същото. Той каза, че спроед будистката (теравада) доктрина, добро е това, което: 1. е добро за теб 2. е добро за другите и 3. не противоречи на принципите дадени от Мъдрите. Замислих се. :rolleyes::hmmmmm:

Тогава ми дойде на ума да разтворя една от свещенните книги на мъдрите и ми попаднаха следните цитати:

Цитат

"Научете се да струвате добро" (Ис 1:17), "слава и почест и мир всякому, който прави добро" (Римл 2:10), "а вие братя, да не ви дотягва да правите добро" (2 Сол 3:13), "Горко на ония, които наричат злото добро, а доброто зло;" (Ис 5:20), "всяко добро дърво дава добри плодове, а лошото дърво дава лоши плодове. " (Мт 7:17), "Небесното царство се оприличава на човек, който е посял добро семе на нивата си;" (Мт 13:24), "И ако правите добро само на ония, които на вас правят добро, каква благодарност ви се пада?" (Лк 6:33), "Защото няма добро дърво, което дава лош плод, нито пък лошо дърво, което дава добър плод" (Лк 6:43 ), "Всяко дадено добро и всеки съвършен дар е отгоре, и слиза от Отца на светлините" (Як 1:17), "Прочее, ако някой знае да прави добро и го не прави, грях е нему" (Як 4:17), "Който върши добро, от Бога е; който върши зло, не е видял Бога. " (3Йн 1:11), "що е Божията воля, - това, което е добро, благоугодно Нему и съвършено" (Рим 12:2), "Защото всяко нещо, създадено от Бога, е добро, и нищо не е за отхвърляне, ако се приема с благодарение; " (1Тм 4:4)

А преди някой и друг ден ценната мисъл за деня от Мъдреца беше: "Само онзи човек може да направи добро както трябва, който е умен, добър и силен." Хммм :hmmmmm: Значи: умен, добър и силен. Та идват ми малко въпросчета:

Що е добро?
Кой човек е добър?
Как да разберем кога да направим добро? Доброто има ли строго специфично време и място, през което може да се реализира... или може по всяко време и на всяко място?
Как да разберем как да го направим това добро? И лесно ли се прави? Едната ръка да не знае какво прави другата?
Как да разберем дали дадено наше дело е наистина добро? Или може би ние просто се мислим, че е добро... а то вреди?
Как да прилагаме принципа на доброто в живота си?
Разлика между доброта и мекушавост / използване?
Споделен опит за някакво добро, което сте направили?

Май доста станаха въпросите :)

Линк към коментар
Share on other sites

"Защото всяко нещо, създадено от Бога, е добро, и нищо не е за отхвърляне, ако се приема с благодарение; " (1Тм 4:4)
"Защото няма добро дърво, което дава лош плод, нито пък лошо дърво, което дава добър плод" (Лк 6:43 )

"Прочее, ако някой знае да прави добро и го не прави, грях е нему" (Як 4:17
"що е Божията воля, - това, което е добро, благоугодно Нему и съвършено" (Рим 12:2)

Доста информация има тук и важна по отношение на нашия въпрос. Всички знаем какво е нашето добро, но малцина са тези, които изживяват на практика извадените цитати, а то е признак на голямо духовно израстване. Тук и въпроса, кое ще е голямо - пак е относително субективно, но да речем, че има и критични точки. На пример - гълъб да ти кацне на рамото. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Мммм.....дааа..,

Съгласен съм с приказката за гълъбчето.

Душага на човек грябва да е узряла и да усети тихия повей от крилцата на славейчето преди още да го е видял. Сямо така може да протегне ръка предварително и да го хване и засържи в шепите си с пърхащите крилцо без да го повреди. За да чуе после и гласчето му ........... :hypocrite:

Иначе то другото , всеки полуграмотен го може.... :angel:

Мисля това е Доброто. ? :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък си мисля, че на много хора не им е ясно що е добро и как се прави. Аз също не съм напълно наясно и затова ми е приятно да се уча от другите.

Например, едно предложение. Всеки, който прочете този постинг да направи едно малко, микроскопично добро и ако иска после да пише какви резултати има. Малките опити понякога носят големи постижения.

Аз още преди да завърша да пиша направих един много малък опит. Дано се окаже, че е добро. Може би по плодовете е най-правилно да се разбере. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Нали за това се прераждаме от тяло в тяло. Да се учим да разграничаваме нещата. Да се учим да правим разлика между Добро и Зло.

Защото в процеса на учене докато се учим "похабяваме" физическото си тяло и му нанасяме Зло. Като почнем да разграничаваме Доброто и Злото сме стъпили вече в Пътя. Тогава вече "славейчето" е хванато.

Линк към коментар
Share on other sites

Позволих си да не прочета всички...

Какво е Добро? Дали доброто за мен е добро изобщо? Не съм съвсем сигурен... Но съм сигурен, че доброто дело трябва да е БЕЗКОРИСТНО... безвъзмездно (в смисъла да не търсим награда), а наградата се полага... Случи ми се така, че да разбера, че дори лошото е добро... Няма да разкажа случката само ще обобща, че човек, който ми завидя, който се опита да ме стъпче и с действията си ме повали... и т.н. Се оказа, че е направил добро за мен, защото чрез действията си той ме накара да се пречистя (да преживея катарзис) и да се развия... Така, че мисля тези определения ДОБРО/ЗЛО са излишни... Всяко действие и дело на този свят става чрез Бога (това е лично мненние), а и смятам, че не Ние трябва да съдиме (А Бога) така, че вместо да даваме оценки по-добре е да търсиме смисъла на това, което ни се случва, а не защо ни се случва. Да потърсиме доброто в лошото и ако има лошо (скрит замисъл) в доброто, да се опитаме да го разбереме... :D

Нека се опитаме да не вредим на другите... това мисля, че ще помогне в доброто...

П.П.: Междудругото обърнали ли сте внимание на Божията заповед: "Не лъжесвидетелствай" - т.е. да не лъжеш в ощърб някому... а не да не лъжеш... Има хиляди примери, които показват, че една лъжа може да е добра, но нека това да не става основния инструмент за проява на доброто, а последен и само при необходимост... :D

Линк към коментар
Share on other sites

Сахиб, в този дух на размисъл е и тази притча: За белият кон и съдбата. Това което привидно изглежда зло, може би всъщност носи едно добро.

Да, а ето и друг пример.

Някой ви помоли да му направите услуга някаква.

Сега вие сте изправени пред избор. Ако не му направите услугата, изпсукате шанса да направите едно добро и губите тази възможност. Обаче ако да кажем той ви моли да направите нещо, което не е добро (според вас)... ако го извършите това ще бъде непочтено спрямо вас самите. От друга страна ако му откажете ще бъде обида. Ето ти морална дилема.

Затова мъдрите съветват в такъв случай да си кажеш, да отговориш: Аз съм готов да направя всичко, което е добро. (справка МОК4, лекция24)

Друг пример. Ако някога нараним някой, да потърсим случай да му направим едно добро. Понякога може седмици, месеци и години да минат, но да не забравяме. Все ще се появи изгоден случай. Самата мисъл, която държим в ума си, да направим едно добро... вече си е едно добро и то работи в нас. Мисълта е сила.

И така пак остават въпросите :)

Що е добро?

Как и кога може да го направим?

Добрите въпроси... могат да доведат до добри отговори, които пък да имат добро приложение в живота, с добри плодове. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм със Сахиб :)

Добро е, когато не се и опитваме да даваме оценки какво е било, какво е или какво ще е добро - зло. нека оставим Господ (който е и в самите нас) да покаже.

Много съм се старала в живота си да правя добро по мойте и на другите представи и по желанията и вкусовете на хората, които обичам. Много рядко това е довеждало до хармония. Много съм страдала. Спрях!

Сега правя добро, като се старая да бъда щастлива и да поддържам Любовта към себе си и всичко, което ме заобикаля, без да искам нещо повече или по-различно.

Правя добро като благодаря за всяко неочаквано нещо, най-много за развалените си представи и планове, и се опитвам да почиствам очите и душата си, за да видя "подаръка" си.

Правя добро като не се опитвам да "правя добро" или да изпълнявам желанията на близките си преднамерено. Правя само онова, което ме прави щастлива мен самата - така подарявам на близките и любимите си не сбъднатите им желания, а своето щастие. Не се ли чувстваме най-добре, когато до нас има щастлив човек??...

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Правим добро, когато имаме добри мисли, добри чувства за себе си и за другите.

Правим добро, когато сме просто добри.

Правим добро, когато се смеем, когато се радваме, когато обичаме, когато уважаваме, когато се възхищаваме, когато вярваме, когато пеем, когато се молим, когато работим, когато мислим, когато учим.

Правим добро, когато правим добро.

:angel::angel::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

:1eye: Що ли се сещам за една заръка на Учителя...да не слагаме звънци на ДОБРОдетелите си :dancing yes: ще поразсъждавам :sleeping:

:v: Любов + Светлина + Мир +Радост :v:

Линк към коментар
Share on other sites

Щото добродетелите са по-леки и ефирни и се носят из въздуха, но не притежават подемна сила. Така че като му сложиш звънче, което е допълнително тегло - добродетелчето се среща челно със земята - сила на тежестта - винаги насочена към Центъра на земята... :harhar:

Линк към коментар
Share on other sites

Доброто и злото са две страни на едно и също единство и съществуването им е взаимозависимо.Доброто живее от злото, а злото-от доброто:който умишлено подхранва доброто, подхранва несъзнателно и злото.

Истинската религия никога не е предприемала опити да превърне този свят в рай, а е проповядвала пътя от този свят към света на единството.

Бог е единството, което обединява в себе си всяка полярност-естествено и "доброто" и "злото".

"Присъщото великолепие обхваща всички светове,

всички създания, добро и зло.

И това е истинското единство.

Как тогава би могло да носи в себе си

противоречието между доброто и злото?

Но в действителност няма противоречие,

защото злото е престолът на доброто."

Баал Шем Тоу

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, Палория, много мъдро!

Аз по-мъдро от Учителя не мога да го измъдря: " От философско гледище ви казвам: нито един от вас не е виновен. Доброто, то е виновно. Защо? Че влече след себе си злото. Кой е виновен за доброто? Злото е виновно. Защото където има зло, то влече и доброто подире си. Този закон е верен."

"Истинско добро е онова, което е едновременно добро за всички."

"Както човек не може без щитовидна жлеза в организма си, така и светът не може без добри хора. Добрият човек е щитовидната жлеза на света."

" Мислите ли добро за другите, и те ще почнат да мислят добро за вас."

"Всякога, когато правя едно добро явно, то винаги има лоши последствия. Щом го правя тайно, никой да не знае за него, то е добро."

"Когато правиш добро, скрий го, нека само Бог знае за това, а когато правиш зло, открий го, нека знаят всички, че си направил зло, за да се изправиш."

"От доброто, което прави човек, се определят неговите дарби, здраве, сили и материално състояние. Доброто е магия, с която човек превръща отрицателните сили в положителни."

Източникът на мислите от Учителя е книгата: "Енциклопедичен Речник" - Петър Дънов. Просто отваряте съдържанието и отивате или на темата за доброто или за злото - и виждате че двете не могат едно без друго ...

Линк към коментар
Share on other sites

Доброто е магия, с която човек превръща отрицателните сили в положителни.

Това е мисълта, която ме накара да купя първата си книга от Беинса Дуно. Купувам книги дори и само заради една ценна мисъл в тях. Една ценна мисъл може да преобърне цял живот. А Беинса Дуно е дал много повече. Не всичко разбирам и не с всичко съм съгласна, може би просто не съм готова, а може би и не трябва. Във всеки случай съм благодарна за мъдростта, която съм успяла да приема досега и тази, която ми предстои да приема.

Благодаря ти, Орлине!

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Здравей Латина,

"Доброто е магия, с която човек превръща отрицателните сили в положителни."

"Това е мисълта, която ме накара да купя първата си книга от Беинса Дуно."

Заради тази "магия" започнах да изучавам Учението на Учителя Беинса Дуно - Ръководството за прилагане на Христовото учение в живота.

Действително е много трудно да се реализира това учение на практика, имайки предвид нивото на живота като цяло, но ако приемем предизвикателството, доброто да ни стане цел в живота, мисля че ще се получи нещо, което да ни направи по- добри и осъзнати, да можем да се радваме и да носим радост и на другите.

Някои от съветите на Учителя съм приложила и резултатът е много добър.

Вярвам, че Бог е винаги с нас в добрите ни намерения!

Таня

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Действително е много трудно да се реализира това учение на практика, имайки предвид нивото на живота като цяло, но ако приемем предизвикателството, доброто да ни стане цел в живота, мисля че ще се получи нещо, което да ни направи по- добри и осъзнати, да можем да се радваме и да носим радост и на другите.

Някои от съветите на Учителя съм приложила и резултатът е много добър.

Вярвам, че Бог е винаги с нас в добрите ни намерения!"

Приятели от Варна,

Утре в 16 часа ще изнесе концерт Симеон Симеонов.

Всеки ден слушам изпълненията му и това много ми помага.

Най- малкото добро, което мога да направя, е да ви поканя да присъствате на концерта му. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Що е добро?

Когато Любовта отстъпи мястото си на завистта и самосъжалението, душата се предава в плен на тъмнината - престава да се стреми към постигане, а се стреми да й се дава и да получава от света. Тъмнината е обратната и необходима страна на светлината. Всеки има своя собствена представа за добро и зло. Когато добротата произтича от липсата на Любов, тя винаги е тъмна. Не е страшно да попаднеш в тъмнина - страшно е да останеш там. Страшно е да си уверен в собствената си правота и заради другите.

Протариан Анаксагор /неизвестен римски пълководец/

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

добро е да си добър...дори с не добрите към теб

Линк към коментар
Share on other sites

Чудя се защо хората проявяват лошотия - дали защото очакват да им се отвърне с добро, или защото искат да предизвикат лошотията и у другите? По-вероятно ми се струва второто. Крясъкът предизвиква гняв, ударът-насилие, обидата-обиждане, омразата-ненавист, ревността-болка и т.н. Негативната енергия най-лесно резонира пак в негативна, повдигайки адреналина и подхранвайки някои нива.

Ако предположим обаче, че е по-верен първият вариант - ако го разгледаме като "повик за предизвикване на добро" - също има смисъл.

Оказва се, че независимо от скритите или открити подбуди на вършещия лошо, ако му отговорим с добро, все е правилно. Доброто е универсално. Злото е еднопосочно.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравейте,

Таня, пълна тъмнина или т. нар. "нищо" не съществува. Самият вакуум, физически погледнато, дори също не е "нищо", тъй като има физически и магнетични параметри които не могат да стават нули! :lol:;)

Просто има закачки между светлото и по-малко светлото... духовно погледнато, според мен. :hmmmmm::harhar:

:v::hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Човек не трябва да се бори със злото, той никога не може да го победи.

То трябва да бъде заменено с Доброто - замяна, а не борба.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

"Злото е храна за герои, за мъдреци, а не за деца. Злото в света може да се употреби за градеж, както камъните, от които правят величествени сгради. Камъните могат да причинят големи пакости на хората, но същевременно и да влизат в строежа на красиви здания, на хубави статуи и паметници. На същото основание казвам, че и лошите мисли и чувства стават материал за съграждане на красиви, величествени здания и постройки в човека. Оставете тези мисли и чувства в ръцете на Любовта и не мислете повече за тях. Тя ще постави всяка лоша мисъл на съответното и място. Дайте на Любовта най-малката лоша мисъл и вижте къде ще я сложи. Тя ще я постави за корниз на някой прозорец. Докато се слага този корниз, стойте далеч от него, за да не падне върху главата ви. Щом се закрепи здраво на мястото си, можете да се приближите и да му се любувате." (Беинса Дуно)

(източник: Освобождение чрез Космично Съзнание, стр. 66, д-р Методи Константинов - автор, Христо Маджаров - съставител, изд. Алфиола - 2001, ISBN 954-8139-31-6)

No comment...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:thumbsup1:

Добро е всичко, което ни прави здрави, щастливи и спокойни. С една дума, доброто е щастието ни.

Доброто е в нас, със нас, около нас, доброто може да е навсякъде, стига да можем го видим. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Бог е Добро.

"Никой не е благ освен Един - Бог."

"Да бъде Твоята Воля както на небето, така и на земята".

Добро е да изпълним волята на Бог.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...