Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е добро?


Иво

Recommended Posts

Изчетох мненията и ме впечатли, че до тук преобладават три типа дефинизии на "Доброто":

като една от градивните части на цялото с +Е заряд,светлина и противоположност на злото, тъмнината, -Е;

като целенасочено действие състоящо се в изпращане/даване на +Е,на което един от резултатите е усещане за лично щастие, радост, хармония;

като реализация на Божествения замисъл и воля - абцолютната Любов и Добро.

Дали това е изчерпателно описание? Защо за Мъдрите се казва, че са надраснали дуализма и са над доброто и злото? Как разбирате това твърдение?Също така важи и принципа : Не прави непоискано добро! Освен това са дадени и допълнителни насоки -любете се един друг; не съдете; първо изправете себе си,после другаря си; които постъпва според истината отива към светлината, за да се явят делата му,понеже са извършени по Бога;

Мойто мнение е, че в основата са чистота и любовта,че доброто като самоцел няма смисъл,че понякога е добре да не се предприемат действия, защото дори и да са добри според нас и носещи помощ, то могат да навредят, понеже всеки върви по своя път и се учи по различен начин и това, което според нас е добро, може би не служи на всички. Затова с любов и размисъл и интуйция се стремя да избирам на кого как и кога да правя добро, при това от известно време само, когато ме помолят. Има хора, които са чисто материални. Ако им правиш добрини, действат като черни дупки и поглъщат, но ефекта е нулев.

Линк към коментар
Share on other sites

с любов и размисъл и интуйция се стремя да избирам на кого как и кога да правя добро
:)

за Мъдрите се казва, че са надраснали дуализма и са над доброто и злото?

дуализма - материалистичните разбирания за парите, комфорта, здравето, целта на живота, телесните нужди др. подобни "добрини"

Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes:

Има хора, които са чисто материални. Ако им правиш добрини, действат като черни дупки и поглъщат, но ефекта е нулев.

Eй това ми хареса. Мисля, че е вярно.

Линк към коментар
Share on other sites

:D

Ако им правиш добрини, действат като черни дупки и поглъщат, но ефекта е нулев.

Че добрините не се правят, за да има ефект!

Точно обратното - очакването или преследването на някакъв ефект от "добрината" е сигурен симптом, че това, което се прави, не е добро. :(

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Здравей Латина,

"Доброто е магия, с която човек превръща отрицателните сили в положителни."

"Това е мисълта, която ме накара да купя първата си книга от Беинса Дуно."

Заради тази "магия" започнах да изучавам Учението на Учителя Беинса Дуно - Ръководството за прилагане на Христовото учение в живота.

Действително е много трудно да се реализира това учение на практика, имайки предвид нивото на живота като цяло, но ако приемем предизвикателството, доброто да ни стане цел в живота, мисля че ще се получи нещо, което да ни направи по- добри и осъзнати, да можем да се радваме и да носим радост и на другите."

Ами, вече не само "мисля", но съм и сигурна в това. :D

Когато правим добро заради самото добро, получаваме добро. Проверено и изпитано. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Донке,

Ще се опитам да съм кратък.

"Никой не е благ освен Един - Бог."
за Мъдрите се казва, че са надраснали дуализма и са над доброто и злото?

Донка, трябва ти нещо трето, за да надскочиш дуалистичната си мисъл. Иначе ако трябва да угодиш на всеки нуждаещ се...., кажи сбогом пропиляно прераждане. ...:))) Ако трябва да изиграеш ролята на добрата самарянка за да спасиш целия свят - трудна работа. Но може - ако си по блага от Бог.

... "Отец ме прати да спася избраните. Не за целият свят се моля, а за вас." ...

Знаеш ли автора на тези мисли Донка ?

:D

Линк към коментар
Share on other sites

:D Благодаря за загрижеността... :D

Не бих определила мисълта си като дуалистична (поне от известно време насам)...

За мен всичко в този свят е добро такова каквото е и каквото се случва, така че няма нужда да правим добро преднамерено. Напротив, когато се опитаме да го направим по нашите ограничени мерки за него, ние всъщност нарушаваме хармонията около себе си. Убедила съм се от горчив опит, сега вече само като наблюдател.

Научих се, за ваше успокоение, не само да не "спасявам" хората, а и да ги оставям да носят последствията от "добрите си намерения". Малко след това се научих и да не говоря за това, в което вярвам и за личния си Път към Любовта и щастието. (правя го само тук - с непознати и то само за да го осъзная по-добре аз самата).

Вярвам, че всеки сам трябва да намери своя Път и своята вяра и сам трябва да почисти душата си от самозаблудите (както го направих аз).

Единственото добро, което правя за децата и близките си е едно късо изречение, което винаги включвам в молитвата си - "Благодаря ти Господи, че помагаш на децата и близките ми да отворят сърцата си за Любовта Ти." :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Донке, зная, че не ти е необходим адвокат, но искам да кажа на Оринави, че светът не може да се спаси от никого, освен от Този, Който го е направил, но затова пък всеки от нас може да го види по- хубав по- добър и не е необходимо да играе ролята на самарянка, ако това му е призвание. :D

Линк към коментар
Share on other sites

:D Оринави,най-напред добре дошъл...

Сега да попитам-ами ти знаеш ли автора на това:

"Дечица,още малко съм с вас.Ще ме търсите и както рекох на юдеите,така и вам казвам сега,гдето отивам Аз,вие не можете да дойдете.

Нова заповед ви давам,ДА СЕ ЛЮБИТЕ ЕДИН ДРУГИГО,както Аз ви възлюбих,

така и вие да се любите един другиго.По това ще познаят всички,че сте мои ученици,ако имате любов помежду си"???

Тук май не става въпрос за"угаждане на всеки нуждаещ се".

Понеже и моят баща така ме подмята-казва,че съм самарянка,чудя се дали да не започна да ставам по-практична.От утре,например,да питам хората-"ей,ти от избраните ли си,ако си-ще ти правя добро,ако ли не-има да взимаш,няма да си губя времето с теб,ще си пропилея прераждането".

Не знаех,че и тук имало селекции.Или пък това е начинът да стигна по-бързо до Бог,като започна да се правя на него и да решавам на кого да направя добро и кого да обичам,избирателно да си отприщвам импулсите.

Няма чисто материални хора,такивата са вече пръст в пръстта,а докато дишат хората,всеки душица носи.

Линк към коментар
Share on other sites

:D Благодаря ви, момичета, че сме тук,заедно. Какво по-добро от това можем да направим, освен

-да се учим един от друг (а не да се поучаваме)

-да се радваме на това, че сме различни (а не да се опитваме да накараме другия да мисли като нас за негово добро)

-да споделяме опита и съмненията си, щастието и вълненията си (но да не раздаваме оценки за правилността на схващанията и значимостта на вълненията на другите)

-да задаваме на глас и без страх въпросите, на които нямаме еднозначен отговор (но да не подлагаме на изпит другите)

-да отговаряме на въпросите на другите с истината, която носим в себе си ( но да не се изживяваме като инстанция на истината) и да си оставяме простор за промяна и развитие на личните си истини...

Благодаря на Бог, че ни е събрал тук през времето и пространството. И сега се сещам, че има само един начин да му благодарим и да бъдем добри...

ДА СЕ ЛЮБИТЕ ЕДИН ДРУГИГО,както Аз ви възлюбих,така и вие да се любите един другиго.По това ще познаят всички,че сте мои ученици,ако имате любов помежду си"
Линк към коментар
Share on other sites

Здрасти Силвия! :D

Добре заварила!

Добре цитираш. Знам от кой е цитата. И неразбирането не е от твоя и моя цитат.

Помисли върху следното преди да ми отговориш.

Нова заповед ви давам,ДА СЕ ЛЮБИТЕ ЕДИН ДРУГИГО,както Аз ви възлюбих,така и вие да се любите един другиго.По това ще познаят всички,че сте мои ученици,ако имате любов помежду си"???

Точно си Го цитирала. Но Той говори само на учениците си. Или се лъжа ? Значи Той говори да има любов между учениците му.

Пък аз си го разбирам така .... всяка къща трябва да има ограда и врата. За да може да се пази от крадци и разбойници, които идват и разпилават събраното с мног труд. Както "вълците" идват и разпилява "стадото". И за да не стане е потребно овчарско куче - вълкодав. Та твоя цитат е един вид разговор между овчаря и стадото, за което Овчаря казва...:

" Аз съм добрият пастир .....

Евангелие Йоан глава 10 ...

[10:11] Аз съм добрият пастир: добрият пастир полага душата си за овците;

[10:12] а наемникът, който не е пастир, комуто овците не са негови, вижда вълка, че иде, оставя овците и бяга; а вълкът разграбя и разпръсва овците.

[10:13] Наемникът пък бяга, защото е наемник, и не го е грижа за овците.

[10:14] Аз съм добрият пастир; и познавам Моите Си, и Моите Ме познават.

[10:15] Както Ме познава Отец, тъй и Аз познавам Отца; и душата Си полагам за овците.

[10:16] Имам и други овци, които не са от тая кошара, и тях трябва да приведа; и ще чуят гласа Ми, и ще бъде едно стадо и един Пастир.

[10:17] Затова Ме люби Отец, защото Аз Си давам душата, за да я приема пак.

[10:18] Никой не Ми я отнима, но Аз Сам от Себе Си я давам. Имам власт, да я дам, и власт имам пак да я приема. Тая заповед получих от Отца Си.

====

Силвия ако имаш очи - прочети го и виж , ако имаш уши - чуй гласа Му от цитата ми от Евангелието на Йоана- най-добрият Му ученик, би трябвало най-добре да е разбрал Учителят си ...

Много силен приятелски поздрав Силвия. Но мисля, че Донка наистина няма нужда от адвокат,защото добре ме разбра, пък и аз не съм от "вълците" .... :)))))

Линк към коментар
Share on other sites

Сега ми се прииска да благодаря на Господ, че ни изпрати тук Оринави :D

Добре дошъл и от мен.

Не знам как е с вас, но сега разбирам кое му е доброто и ценното на нашия форум и защо всеки път влизам тук със спокойна радост - повече от 2 години вече... :feel happy:

1. Ние се научихме да не общуваме помежду си на лична основа, а да разговаряме върху проблемите и темите, които ни интересуват.

2. Тук никой не се опитва да оценя и съди личността и разсъжденията на другите.

3. Тук никой не се опитва да покаже колко много знае и колко е извисен духовно.

4. Тук не даваме съвети, а само мненията си.

И най-важното - тук казаното от един, стимулира останалите да размишляват и откриват нови хоризонти. Или както сполучливо го определи Инатари в темата за синхроничността - ние се вдъхновяваме взаимно. Това е май нашият начин да се обичаме тук, а като се обичаме и сме щастливи, правим добро на себе си и на света си... Така ми се струва...

Благодаря на Иво и приятелите му за този форум.

Може би това е един добър отговор на въпроса, зададен от самия Иво:

Що е добро? Кога и как правим добро? - Вие вече сте го направили и продължавате да го правите на себе си и на нас! :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

"Но Той говори само на учениците си."

кои са?

"това което Господ е очистил, за нечисто да го не считаш"

Деянията

"Дори ако най големият грешник се насочи към Мен

с всеотдайна преданост, да се счита за праведен,

защото правилно е решил.

Скоро той е очистен и достига вечен мир.

Знай това за сигурно, че Моят последовател

никога не се изгубва."

Бхагавад Гита

които постъпва според истината отива към светлината

в основата са чистота и любовта

Вярно.

Линк към коментар
Share on other sites

:D Хей,здравей,Оринави!

Много силният ти приятелски поздрав е приет и на свой ред и аз ти изпращам!

Ако исках да ставам адвокат,щях да запиша право.Не се вместих тук,в тази тема,с такива намерения.И защо мислиш,че съм те определяла-силно се пазя от това.Реших да пиша,защото възникнаха някои въпроси у мен от рода на кое е добро,как да го правим,кога и т.н.

Най-добре Го е разбрал,да,най-близо е бил до Него,затова го четем,опитваме се да го видим и чуем-Любимия Ученик.И чрез неговото перо е казано също:"Имам още много неща да ви кажа,но не можете да ги понесете сега" ;)

Знам за какво говори.На учениците си Го е казал,ще разберат произхода си и ще се стреснат.Но Той ги е взел от света,въпреки,че от него и те изхождат.

Ти казваш,че трябва да се пазим,да се ограждаме,от загриженост го правиш и с любов,но аз мисля по друг начин,братле.Ето така:Ако имаш Добрия пастир,защо и от какво да се пазиш,нали Той ще те опази,щом си в кошарата Му.Ако си сложа ограда на моята градина и дойде някой да си откъсне праскови,да речем,веднага става крадец на праскови,но ако нямам ограда,просто ще си вземе,ами да си вземе,може гладен да е бил

този някой,ако си богат на плодове,с няколко по-малко ще обеднееш ли,трябва ли да си ги стискаш,сам да си ги ядеш или само с членовете на твоята кошара,ето това питам.Ако няма огради,няма да има и крадци,може и вълка да стане приятел с агнето един ден,може и затова да се прави на страшен-от липса на и от копнеж по любов,пък дано го съжали някой и залюби.По какво се различават кучето-вълкодав и вълкът-едното е обучено да убива,уж за добро,другият го прави от нужда.Ами не ми харесват и двете-все кръвожадни са.Обученото добро е по-страшно от нуждаещото се зло,така мисля.Спонтанно да стават нещата ми се ще.За друг свят си мечтая откак се помня-свят без добро и зло,без огради.

НЕЗАКЛЮЧЕНА ВРАТА

В къща с незаключена врата

и без куче-часовой на двора,

и без сто години самота-

искам да живея вече,хора.

Буен вятър моята врата

да отваря и да свири в пруста

и с пендари-есенни листа,

мамината черга да затрупва.

И ако последният ми гост

мъртъв вече ме открие в здрача-

да извърши ритуала прост

с мойте незатворени клепачи.

Димитър Данаилов-чирпански поет

Мир на душата му

А,сега видях,че докато пиша Валентин е изразил точно и кратко каквото искам да кажа.

Поздрави! :thumbsup2::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2::thumbsup2:

Благодаря ти Силве. :feel happy: Не се бях сетила така да го тълкувам този текст, но наистина много ми допада твоята интерпретация!

И сега като продължавам да си разсъждавам нататък в тази светлина, може би вълкът, който може да дойде и да разпилее стадото са нашите собствени съмнения в Божествената Правда, в силата на Любовта. Вълците са нашите зависимости от човешките ценности, гордостта, ревността, тщеславието, които ни дебнат в ежедневието ни, ако не вървим след Пастира си.

Сега си мисля и за кучетата-вълкодави. Дали с оголени зъби ще се опазим от вълците-изкушения?? Не вълкодави май ни трябват за тези вълци, а смирение пред Волята на Създателя ни и Любов към себе си, света си и един към друг. Права си - няма да има огради, ако се обичаме каквито сме и си вярваме и не се страхуваме един от друг, и не се опитваме да завладеем другия, ако всеки е свободен и пази свободата на другите. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здр. Силвия ! / чакай да погледна името, че пак може да стане някакво разместване в ... съзнанието ми / :)

Ле-лее колко сте били скокливи в този сайт !

Няма нужда да учиш за адвокат. Вече си готова за адвокат.

И аз няма да ти се оправдавам. Така реших- така написах.

Дали съм прав или не - друг решава, но не сега и тук, ти и аз.

И аз съм чувал нещичко за Илюзорния свят. И затова не се връзвам на тези пързалки. Когато човек се пързаля за удоволствие, че то си е удоволствие.

Темата беше "Що е Добро" - Ми като не ти харесват разсъжденията ми , просто ги забрави и толкова.

Ето това е Добро !

И помни Илюзорния свят и други знаят, че съществува.

А...това за незаключената врата- казват най-трудно се отваряла. Верно е. Това го правя доста години и знам, че е верно. :D

И да не забравиш за Илюзорния свят- чу ли !? :D

Линк към коментар
Share on other sites

Нещо не мога да разбера,защо трябва да виждаме света и хората в черно?

Илюзорни светове,пързалки,удоволствия :blink: Това откъде го вадиш?

За мен добро е да видя и други мнения,да се поуча,да си разширя светогледа,а не да ги определям,сортирам и което не съвпада с моето-да го отричам.Може пък да искам да разбера твоето,може,ако ми го обясниш да го харесам,съвсем отворена съм и непредубедена,не живея в свят на разделение,това е най-голямата заблуда,сами се ограждаме,пък после търсим врати,ами те оградите и вратите-в нас са.

Приятелският ми поздрав не е само думи. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Кое събуди спора, май пак ония тайнствени черни дупки?

те са факт от живота, и Оринави е искрен според мен.

"когато вършите добро, вършете го тайно, и Отец и вие ще знаете"

бих предложил следното разсъждение

има хора предимно = его + недостатъци

добро по задължение не е съвсем истинско, макар полезно.

кое пречи? Мисълта за използване от отсрещната страна.

Кой обича да е мамен или двуличие?

Или да е добрата дойна кравичка за някоя змия?

Паразитите предизвикват отвращение.

Така е и с енергетичните паразити.

Там е добре да се объща мъдрия край.

"Като дава едната ръка, нека другата да не знае."

Тълкувам го много просто. Давай така, че дареният да не знае че си ти,

или да не е сигурен в това. Пък и ние не е лошо да забравим.

Множество негативни сценарии рухват веднага, защото основната

стръв е самовъзвеличаването на егото.

Линк към коментар
Share on other sites

:) И аз мисля, че Оринави е искрен, затова се опитвам да разбера.

Това за двете ръце си го тълкувам така: С едната даваш, с другата вземаш, така са устроени просто. Като даде едната, другата веднага иска да вземе. Затова, като правиш добро (с даващата), дори не го определяй като такова, че ще разбере другата(вземащата) и ще реши, че е използувана като дойна кравичка от змия и ще поиска да си го вземе. Точно тази мисъл за използуване най-много пречи, а тя, ясно е от къде произлиза. И как се определят хора, които са паразити=его=използуващи? Ако започна да съдя хората, най-големи ограничения ще си сложа. Ако искам да виждам змии, о, задължително ще ги видя и ще си остана една дойна кравичка, разболяла се от мастит, щото си задържала млякото в себе си, сакън някоя змия да не й го изпие.

Не зная как да го обясня, май трябва да сме над човешките си разбирания.

Учителят е казал: "Прилагайте доброто към всички хора, без да мислите заслужават ли го или не. Доброто, то е виновно. Защо? Че влече след себе си злото. Кой е виновен за доброто? Злото е виновно. Защото, където има зло, то влече и доброто подире си. Този закон е верен. Светът е предметно учение.

Ако нямате прави заключения за физическия свят, как ще възприемате мислите и чувствата, които са отвлечени? Ако видимите неща не разбирате, как ще разберете невидимите? Ако доброто не можете да оцените, злото никога няма да оцените. Мислите ли добро за другите и те ще почнат да мислят добро за вас. Доброто е магия, с която човек превръща отрицателните сили в положителни." (източник: П.Дънов-Енциклопедичен речник-Добро, Зло)

Линк към коментар
Share on other sites

Вътрешното отношение трябва винаги да е обич без подозрителност.

Самата подготовка за давене на вълка е коренно погрешна,

съгласен съм с теб.

Насилието за който обича Христа е неприемливо.

Оринави е видял определена истина.

Макар и аргументацията му да беше не съвсем адекватна на моменти, мисля че знаем за какво говори.

В конкретните случаи се налага да се действа с мъдрост.

"Пращам ви като овце сред вълци."

"Бъдете кротки като гълъба и мъдри като змиите"

тоест с мъдрите и по-специалните, прилагай мъдрост

с Божиите, Любов

но, "човекът е колективно същество. В човека има 10000 същества." [Дънов]

в една личност!

останалото е ясно, според мен

"Събирай мъдрост защото е по-ценна от златото и по-желателна от

скъпоценни камъни"

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm:

И аз много съм мислила над проблема за хората "черни дупки" и за отношенията ми с тях. Накрая се отказах да ги класифицирам. Силвия е права, така неусетно започваме да съдим, да лепим етикети, да се пазим... Любовта си отива.

Намерих за себе си следното решение:

Непрекъснато си излъчвам Любов и одобрение доколкото това ми носи спокойна радост на мен самата. Ако и когато някой поиска или очаква от мен добро по някакъв негов начин, не се съобразявам с него, повишавам нивата любов и одобрение, така че ако те му вършат работа в този им вид, да си вземе достатъчно, ако не му харесват, да се отдръпне. Не ме интересува оценката на другите за начина по който "правя добро" и за "правилността" на постъпките ми и отношението ми. Не приемам лично претенции и критика, че не съм задоволила нечии очаквания или че съм ги засегнала или предала. Не очаквам от никого нищо и се стремя спокойствието и щастието ми да зависят само от мен самата. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, така е .

Дали ще се нарече "Черна дупка" или "вълк" няма значение. Значението е еднакво.

"Черната дупка" се стреми да те засмуче и изобщо не се интересува от философия и морал. За да се предпази човек от "черна дупка" му трябва Сила , а не философия.

"Вълкът" гледа на "овцата" като храна и не изпитва никаква морална или философска задръжка. На "овчаря" му трябва "вълкодав" за да си опази "стадото".

Другото са разсъждения на хора неоценили ситуациата и си играят с живота на криеница, решили да пробват дали са безсмъртни.

Аз не съм безсмъртен и за моята "кошара" ми трябва добро овчарско куче.

За мене това е Добро. За другите - не знам.

Линк към коментар
Share on other sites

Прав си.

Компанията на хора които те правят нещастен и лош

трябва да се избягва.

И да се търси компанията на светците, които събуждат в

сърцето ни свещената Любов на Бог.

Забрави ги дупките, без да ги игнорираш.

"Не се грежете какво ще говорите, защото в оня час

Отец ви ще ви даде какво да отговорите".

Бъди със Светия Дух постоянно, така го разбирам.

Давай така, че дареният да не знае че си ти, или да не е сигурен в това.
Може да мислим също, имах възможност поради милостта Ти, Справедливецо,

да направя малко добро. Благодаря Ти за това и дано да върви все така.

По какво се различават кучето-вълкодав и вълкът-едното е обучено да убива,уж за добро,другият го прави от нужда.Ами не ми харесват и двете-все кръвожадни са.

Доста смях.

Защо те притеснява самоконтролът?

Намалява ли той от красотата на доброто?

Овчарското куче е нашият разум, най добрият ни приятел.

Обученото добро е по-страшно от нуждаещото се зло,така мисля.

Не забравяй че има и обучено зло, черната ложа.

Което е родило "нуждаещото се зло".

"Мътна вода да не газиш"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Що е добро? :angel:

...........

А преди някой и друг ден ценната мисъл за деня от Мъдреца беше: "Само онзи човек може да направи добро както трябва, който е умен, добър и силен." Хммм :hmmmmm: Значи: умен, добър и силен. Та идват ми малко въпросчета:

Що е добро?

Как да разберем как да го направим това добро? И лесно ли се прави? Едната ръка да не знае какво прави другата?

Как да прилагаме принципа на доброто в живота си?

Имаме изключително точни български поговорки, в които е закодирана много мъдрост! Доста години знаех едната:" Прави добро и го хвърли в морето." Продължението и е: " ...и то ще изплува." По-късно, в разговор с един възрастен човек на тази тема , разбрах за погрешността на горе цитираното. Старецът не беше чел в живота си много, не претендираше за интелигентност, но ми обясни, че като го хвърлиш / доброто / в морето означава, че оставаш в очакване за възвръщане. Досещате се, че морето все някога, някъде ще изхвърли това, което е попаднало в него/ в смисъл на теб самия/.

Последва нов вариант на поговорката за доброто:" НЯМА НЕНАКАЗАНО ДОБРО". В този си вид с категоричност нито " другата ръка" ще се приготви за взимане, нито дори в ума ще остане мисъл за това, че е направено добро, или че заслужаваш отплата или че си доказал пред Бога добротата си...а по-скоро обратното и дори повече- може и да понесеш страдание . Изобщо... за доброто се говори малко - по-добре е да се върши.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...