Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е добро?


Иво

Recommended Posts

Не разбирам каква е темата.

Какво значи - що е добро???

Ако всички са толкова добродетелни, светът щеше да е различен и никой нямаше да си задава този въпрос.

"Що е добро" е най-абсурдният въпрос , който съм чувала досега.

Линк към коментар
Share on other sites

Доброто разбира се е относително. Когато всички хора станат по-добродетелни (от сегашна гледна точка) и критериите за добродетелност ще се повишат. От позицията на Бог вероятно и Ангелите не са досатъчно добри.

Линк към коментар
Share on other sites

Доброто е онова, което ни оставя във вътрешен покой и комфорт. Никога няма да ни бъде комфортно с негативните си качества. Ето защо доброто е нещо реално и важно, и е необходимо условие, за да бъдем щастливи. Никога не можем да бъдем истински щастливи и спокойни ако не се освобождаваме от негативните си качества. Трябва да бъдем добри, поне докато не сме станали просветлени. :3d_041: След това вече ще бъдем над представите за добро и зло. Но дотогава има дълъг път, по който можем успешно да вървим само ако знаем какво е добро.

Линк към коментар
Share on other sites

Добро е всичко, което ни кара да израстваме като съзнание, като личности...

Добро е всичко, което ни заобикаля, добро е, когато чуваш смеха на децата, песента на птиците...

Линк към коментар
Share on other sites

Доброто ... е нещо реално и важно, и е необходимо условие, за да бъдем щастливи. Никога не можем да бъдем истински щастливи и спокойни ако не се освобождаваме от негативните си качества. Трябва да бъдем добри

:sorcerer:icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Какво е добър човек? Учител на лошия.

Какво е лош човек? Поръчение за добрия.

---

Истински добрият не осъзнава добротата си, и затова е добър.

Глупакът се опитва да бъде добър, и затова не е.

---

Добър съм с хората, които са добри.

Добър съм и с онези, които не са.

Защото Добродетелта е доброта.

Вярвам във верните хора.

Вярвам и в онези, които не са.

Защото Добродетелта е вярност.

---

Да създаваш, без да изискваш,

да правиш и да не се възползваш,

да водиш, без да се намесваш,

това е Първоначалната Добродетел.

Дао Дъ Дзин

Линк към коментар
Share on other sites

Какво е добър човек? Учител на лошия.

Какво е лош човек? Поръчение за добрия.

---

Истински добрият не осъзнава добротата си, и затова е добър.

Глупакът се опитва да бъде добър, и затова не е.

---

Добър съм с хората, които са добри.

Добър съм и с онези, които не са.

Защото Добродетелта е доброта.

Вярвам във верните хора.

Вярвам и в онези, които не са.

Защото Добродетелта е вярност.

---

Да създаваш, без да изискваш,

да правиш и да не се възползваш,

да водиш, без да се намесваш,

това е Първоначалната Добродетел.

Дао Дъ Дзин

Хах , това е гениално , просто ! :3d_030:

Линк към коментар
Share on other sites

Гледах филма "Проклятието на Тутанкамон"

Доброто, злото.... Вечната тема.

Иска ми се Себепознанието и Съзнанието ни да побеждават.....

Дано на Светлата страна на Силата има все повече.....

Малко отвеяно съм настроена, но.... извинете ме.... Не мога винаги да облека в думи това, което минава в главата ми....

Обичам ви приятели :3d_046:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Що е доброто ли ?- това е най- важното качество на духа . Променя всички останали , неминуемо. Нещо като трансформатора на света е доброто . Всичко що се случва минава през филтъра на доброто , то все някакси се намесва .

Линк към коментар
Share on other sites

Ценна мисъл за деня:

Този, който притежава съвършена Добродетел, огън не го гори, вода не го дави. Нито горещината, нито студът му вредят, дивите животни не го нараняват. Не че е недосегаем, просто умее да прави разлика между мястото, където може да почива спокойно, и мястото, където ще бъде в опасност. Бдителен в благополучие и несполука, предпазлив при настъплението и оттеглянето, нищо не може да го нарани. (Чуан Дзъ)

Линк към коментар
Share on other sites

Правим добро винаги, когато допринасяме за хармонията на света като цяло. От тази гледна точка и една усмивка, дори без адресат е добро, една положителна емоция или мисъл също е добро.

В някои от становищата намирам едно съотнасяне на правенето на добро като правенето на някакъв вид услуга на някого, с благородната цел - уж за неговото благо, та чак и спорове след това, да се прави ли безкористно или да се чака награда, ако не от самия човек, то поне от съдбата...

Аз по-скоро си мисля, че непоисканото добро си е направо вредно. Човек не бива да се натрапва със съвети, оказване на помощ и т.н. А както казах по-горе, доброто не бива да се възприема само като определена постъпка спрямо други хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Правим добро винаги, когато допринасяме за хармонията на света като цяло. От тази гледна точка и една усмивка, дори без адресат е добро, една положителна емоция или мисъл също е добро.

В някои от становищата намирам едно съотнасяне на правенето на добро като правенето на някакъв вид услуга на някого, с благородната цел - уж за неговото благо, та чак и спорове след това, да се прави ли безкористно или да се чака награда, ако не от самия човек, то поне от съдбата...

Аз по-скоро си мисля, че непоисканото добро си е направо вредно. Човек не бива да се натрапва със съвети, оказване на помощ и т.н. А както казах по-горе, доброто не бива да се възприема само като определена постъпка спрямо други хора.

Ами , така е Диана !

За жалост така сме устроени , трудно влизаме в света на услугите , на доброто , на разумното .

Все питаме за награда .

Непоисканото добро би било добро само еднозначно . Ние за себе си казваме това е моето разбиране за добро и сме готови да го наложим и да чакаме своята награда .

Доброто така или иначе съществува , то филтрира и променя всичко по най- разумния начин много често съвсем независимо от нас . Ако само мъничко отворим сърцето си , то ни пречиства без остатък . Ставаме и ние добри като самото него .

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

Правим добро винаги, когато допринасяме за хармонията на света като цяло. :thumbsup:

Човек не бива да се натрапва със съвети, оказване на помощ и т.н. :3d_060:

А както казах по-горе, доброто не бива да се възприема само като определена постъпка спрямо други хора. :hmmmmm:

Да не се натрапва, така е... Защото не винаги можем да преценим какво е доброза другите, а и защото много хора активно се предпазват от това да им се помага... И все пак понякога е добре еднократно да се предложи помощ. Тя може да бъде отхвърлена, но това може да даде плодове по-късно...

Само като постъпка да се възприема доброто - не е точно... И това е така, и все пак, изказано дотук, съдържа и една "подхързулка"... Ако по-висшият критерий за доброто не е във външните постъпки, а във вътрешното състояние, не би ли следвало по-висшето да няяма проблеми с по-низшето? В светлината на това разбиране, не би следвало да се оправдаваме, ако действията ни не са адекватни, с това, че всъщност отвътре сме "много по-свестни"... :sleeping:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна! - и за това да се предложи еднократно помощ и за това,че е добре, разбира се, доброто да има и практическо измерение! Тези неща си мислех, че се подразбират (което явно не е така, само аз си ги подразбирам) - сега с твоето допълнение вече е достатъчно ясно.

Линк към коментар
Share on other sites

Що е добро? :angel:

"Научете се да струвате добро" (Ис 1:17), "слава и почест и мир всякому, който прави добро" (Римл 2:10), "а вие братя, да не ви дотягва да правите добро" (2 Сол 3:13), "Горко на ония, които наричат злото добро, а доброто зло;" (Ис 5:20), "всяко добро дърво дава добри плодове, а лошото дърво дава лоши плодове. " (Мт 7:17), "Небесното царство се оприличава на човек, който е посял добро семе на нивата си;" (Мт 13:24), "И ако правите добро само на ония, които на вас правят добро, каква благодарност ви се пада?" (Лк 6:33), "Защото няма добро дърво, което дава лош плод, нито пък лошо дърво, което дава добър плод" (Лк 6:43 ), "Всяко дадено добро и всеки съвършен дар е отгоре, и слиза от Отца на светлините" (Як 1:17), "Прочее, ако някой знае да прави добро и го не прави, грях е нему" (Як 4:17), "Който върши добро, от Бога е; който върши зло, не е видял Бога. " (3Йн 1:11), "що е Божията воля, - това, което е добро, благоугодно Нему и съвършено" (Рим 12:2), "Защото всяко нещо, създадено от Бога, е добро, и нищо не е за отхвърляне, ако се приема с благодарение; " (1Тм 4:4)

А преди някой и друг ден ценната мисъл за деня от Мъдреца беше: "Само онзи човек може да направи добро както трябва, който е умен, добър и силен." Хммм :hmmmmm: Значи: умен, добър и силен. Та идват ми малко въпросчета:

Май доста станаха въпросите :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ако по-висшият критерий за доброто не е във външните постъпки, а във вътрешното състояние,

:thumbsup2: Много точно казано! Според мен наистина е там.

Понякога определено поведение изглежда добро по накакви стандарти, но нещо ни "гризка" отвътре - я съмнение, я напрежение - дали другите ще го оценят като добро?

Какво е за вас това вътрешно състояние, което може да се приеме за критерий за доброто?

Линк към коментар
Share on other sites

Критерий за доброто - много задължаващо и някакси ограничаващо действията .

Звучи ми по същия начин както критерий за красота .

Или критерий за щастие .

Линк към коментар
Share on other sites

Доброто така или иначе съществува , то филтрира и променя всичко по най- разумния начин много често съвсем независимо от нас . Ако само мъничко отворим сърцето си , то ни пречиства без остатък . Ставаме и ние добри като самото него .

Да. Доброто е Словото Божие. :D

:angel:

"По блажен е онзи, който слуша Словото Божие и Го пази" Господ Исус Христос

icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Да Вендор, но същото може да се каже за злото по тази логика. :dancing yes: В такъв случай какво ще ни помогне? Все трябва да има нещо което да ни помага, нали? Е - след като го намерим, разбираме какво е "добро". :3d_097:

Линк към коментар
Share on other sites

Доброто е пред нас, злото е зад нас. Ние сме добри за тези които са зад нас и в същото време не чак толкова добри за тези които са пред нас. За тези които се движат много назад по пътя, това което за нас е зло, за тях е добро (и те трябва да преминат през него за да продължат напред, докато за нас то е връщане назад). И тука нямам предвид само Човешкото царство. В крайна сметка с развитието на съзнанието представата за добро и зло също се развива.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...