Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е търпение?


Иво

Recommended Posts

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

"Първото стъпало за Любовта

Престъпленията , които хората вършат, не стават в тяхната плът.Там се явяват, но започват в умствения свят.

Вие досега всички имате един морал-изключително да угодите на обществото, на баща си, на майка си. Но малцина са от вас, които имат страх Божи.Колко от вас са с едно висше съзнание, с един вътрешен закон за действие?

Трябва да знаете, че Бог едновременно има едно проявление, за което хората нищо не знаят. При всеки един човек има четири очи:през двете гледа Господ, а пък през другите две гледа той.

Човек трябва да бъде на земята проводник на Божественото.

Знанието зависи от търпението. Търпението принадлежи винаги на силните хора.

Бог, Който създаде света, е дълготърпелив.

Дълготърпението подразбира една силна воля. Човек, който се самовладее, той е търпелив.

На небето са дълготърпеливите, а нетърпеливите са на земята.

Търпелив е здравият, нетърпелив е болният. Не когато си здрав колко си търпелив е важно, а когато си болен.

Сега търпението, като една окултна сила, не е едно качество, което се добива лесно, и така, както си седи човек.

Сега в какво седи търпението?

В търпеливия човек няма зло, което да не се разбие. Ако се удари у вас едно зло и не може да се разбие, вие не сте търпелив. И ако една лоша мисъл ви раздразни и тя не стане на прах, вие не сте търпелив. И ако с вас се сблъска сиромашията и не се разпръсне, не сте търпеливи. Като се разпръсне сиромашията, търпелив сте. Търпелив човек е онзи, че и знанието като се сблъска с него, изфирясва.След хиляди години какво ще струва знанието и на най-учените правници?

За развитието на човека е необходимо едно вътрешно самообладание.Вие още не сте изучили закона на самообладанието.

Религиозните ще се изправят и ще се молят, с гласове ще се молят и след молитвата пак си знаят същото. Това зависи от факта, че човешката мисъл е раздвоена вътре. Трябва да знаете, че и във вас има едно раздвоение. Все нещо ви човърка.

Атавистически човек е двоен. Той постоянно прогресира. Има едно състояние в човека, което е двойствено. Най-мъчно е да се справите с него.Виждате правото и пак не можете да се преклоните.

Не е лошото в това, че сте направили погрешка, но в това, че не я поправяте.

Как ще познаете дали аз съм добър човек или не? Вие трябва да бъдете по-добри от мене, за да познаете дали съм аз добър или не. Ако седите по-горе от мене, можете да ме оцените, но ако седите по-долу от мене, не можете. Дълготърпеливите могат да оценят кой е търпеливият от вас.

Когато видя двама души да се карат, аз казвам:Аз два пъти бях на това място. Бях слаб-биха ме. Бях силен-бих.В единия случай се усещах унижен, казвах си:”Слаб ли си , ще те бият”.А пък във втория случай си казвах:”Ще му дам един урок”. Но нищо не се придобива лесно, както си мислите.

Представете си, че вас ви пращат от невидимия свят. Вие сте един ученик. Изпращат ви на земята да си държите изпита и ви дават сиромашията във всичките нейни степени и форми.

Всички мъчнотии ще ви дадат възможност да станете богат човек. Но в тоя стремеж за забогатяване да не направите никаква погрешка и хората да са доволни от вас. Как ще го направите, кажете ми?

Едно дарование искам да имате-да бъдете търпеливи. Без търпение не можете да напредвате. То е основата на нещата.

За да бъдете хора на шестата раса, трябва да бъдете търпеливи.

Имаме само един примир на истинско търпение.Вие не знаете в какво положение беше Христос като издържа своя последен изпит-четвъртото посвещение.

Христос искаше да се справи с човека, с първия Адам. Той водеше първия Адам. Той беше вторият, а учеше на урок първия Адам.

Кръвта излизаше от първия Адам, а пък втория Адам му предаваше уроци на търпение.

Аз ви давам един идеал на търпение.

Това е един нов начин на мислене.

Христос не дойде да изкупува греховете си, но дойде да даде един пример-примера на Любовта.

Любовта трябва да донесе щастие на човека. То е първата проява на Любовта.

Сега от това, което ви говоря, трябва да извадите едно резюме. Търпението, това е пробният камък на Любовта, това е външната страна на Любовта, това е първото стъпало, на което можеш да стъпиш. Нямате ли го, вие с Любовта не можете да се запознаете. Търпението, това е първото стъпало, първото естествено стъпало на Любовта. И там трябва да турите една здрава основа и да го придобиете.

Сега да остане в ума ви това:търпението , което ви проповядвам, е първото стъпало на Любовта, на новата Любов, която идва. Търпението ви прави безсмъртен.

Ако можете да любите, вие имате първото стъпало на Любовта.

Първото стъпало е търпението Второто стъпало е Любовта. Ако нямате първото стъпало и второто не можете да го вземете..

Любовта е винаги еднообразна и постоянна в своите прояви. Тя е сила Божия и сила, която прави човешкото безсмъртие.

Само така да учите търпението. Ако го учите, ще имате бъдеще. Учете търпението.

Някой може да каже:”Кого ли има предвид Учителя?” Минава един и вижда един крадец при касата. Крадецът хуква да бяга, уплашил се той. Онзи му казва:”Ще ме извиниш, че много те уплаших. Нямах желание да те плаша.”

Та и аз сега казвам, нямам желание да ви плаша."

Източник:Учителят Беинса Дуно,"Ако говоря"-том ІІ-Двадесет и седма лекция на Общия окултен клас,3 април,1935 г.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:thumbsup: :thumbsup: Благодаря, Таня!

В тон с днешната мисъл на деня

Ценна мисъл за деня:

.. В настоящето е Бог. Ти си сляп за своето благо, мислиш някъде за бъдещето, какво ще станеш. Остави твоето бъдеще. После мислиш в миналото, какво си бил. Остави това. Сегашното е важно. Днешният ден е най-важният ден. Ще си кажеш: Аз живея в съвършенство днес. Ще използвам всичките блага, които Бог ми дава. (Беинса Дуно)

Може би имаме нужда от търпение, за да успее умът ни да събере и обработи необходимото ни количество съществена информация от настоящето и да обмисли спокойно вариантите на реакция и поведение...?

Когато реагираме спонтанно, ние по всяка вероятност се подчиняваме на готова вече картина и вариант на решение и поведение, което сме "обработили" в миналото. Или реагираме спонтанно, когато това, което се случва в момента не отговаря на очакванията и желанията ни - т.е. на готова измислена от нас самите картина на бъдещето....

Линк към коментар
Share on other sites

Понякога търпението поражда вяра

понякога търпението е следсвие на вяра

Има обаче и търпение, което граничи с глупостта, но пък тренира човешкия дух и те учи на много неща...както и нетърпението разбира се :3d_077:

Това е нещо на което човек може да се научи и нещо от което може да се отучи-според ситуацията, човека и мъдростта която носи в себе си, или друго яче казано личната преценка.

Редактирано от adelaida
Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes:

Търпението, с което чака омразата и търпението, характерно за Любовта имат обратни знаци, според мен.

Докато омразата чака в засада, за да избере най-удобния момент и ситуация, за да отмъсти и нарани другия по най-болезнения възможен начин, то

Любовта оставя на спокойствие сетивата ни да се "огледат" по-внимателно, разума и сърцето ни да се обърнат към Бог, личността ни да се хармонизира след "изненада". Любовта, забелязала съм, ни дава търпението да оставим другите около нас да бъдат себе си и да решават сами.

Има и една стара българска (и международна мъдрост:

"Седем пъти мери, един път режи"

А за да се премери седем пъти, е нужно доста търпение, нали? :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

И аз ви благодаря , приятели, за умните разсъждения.

Донка, и аз си спомням една поговорка:"Ако искаш да стигнеш далече, бързай бавно",т.е имай търпение, за да придобиеш Любовта и Мъдростта, които те правят свободен и независим.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Спомням си една източна поговорка, че не Любовта, а омразата умее да чака и е дълготърпелива.

И тя навярно обаче, е създадена по някакъв конкретен повод..

Линк към коментар
Share on other sites

и аз си спомням една поговорка:"Ако искаш да стигнеш далече, бързай бавно",т.е имай търпение, за да придобиеш Любовта и Мъдростта, които те правят свободен и независим.

:thumbsup2: :thumbsup2: Таня!

Опитът и практиката ми го доказват всеки ден. Специалист съм по ограмотяване на деца (английски). При най-малкото пресиране и гонене на скорост, ефект, срок, резултати... възниква напрежение и у мен, и у детето. Децата са много много различни едно от друго - това, което едно постига за 2 седмици, на друго му е необходим месец. Търпението наистина ми помага да проявявам Любовта към всяко от тях и ме правят свободна и независима от каквито и да било стандарти, сравнения, недоволство.... Търпението, според мен, наистина е "брат" и задължително условие на Любовта, Мъдростта и Свободата.

Интересно ми е да разбера как проявявате "търпение с Любов" и какви са ефектите във вашия живот... Благодаря предварително... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Търпение, означава уважение към различното. А за да уважаваш различното, трябва да си осъзнал значението на Свободата. Свободата е почвата, в която растат най-красивите цветя във вселената - Любовта и Мъдростта. Търпението е задължително условие за да извървиш Пътя ... ... щом имаш търпение, на прав път си!

Линк към коментар
Share on other sites

"Търпение с Любов".

Работата ми е на много нива и е трудна, но я обичам и изпитвам удоволствие, когато я върша. Тя осмисля живота ми.

Имам приятелка с труден характер, но я обичам и я търпя, каквито и номера да ми прави. :rolleyes:

Иначе търпение без Любов е самоизтезание.

И такива моменти е имало в живота ми, но и от тях съм научила много.

Много зависи от целта, която си поставя човек с търпението.

Бях много болна. Кръвното ми се беше вдигнало много, пулсът ми препускаше с бясна скорост, имах чувството, че сърцето ми всеки момент ще се пръсне. Обадих се на "Бърза помощ". Дежурната лекарка започна да ми обяснява, че трябва да се обадя на личния си лекар и какво той трябва да направи, за да ме регистрира като хипертоник и много други неща-около пет минути ми говори и ми каза , че в момента не могат да дойдат. Даде ми и няколко съвета, разбира се. Отогава не съм търсила помощта на лекар. Въоръжих се с огромно търпение, тъй като кръвното ми постоянно се вдигаше и спадаше и търсех алтернативни методи за лечение. Намерих ги и благодаря на Бога за това.

Тоталната трансформация на съзнанието не е лесен процес, но без "Търпение с Любов" е невъзможно да се осъществи. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Търпението е едно от качеството , което доста трудно ми се отдава да притежавам , особено що се отнася до личните ми желания ,цяла трагедия от нетърпение .

Иначе в работата си съм много търпелива и всеотдайна , към близките си ,към приятелите си . Разбира се не и извън човешките граници .

Има хора , които притежават свръхчовешко търпение наистина , и аз наистина им се възхищавам , защото те наистина са вълшебници , тези хора . От трънчето , ще превърнат роза . От розата цяла градина и така .

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

Хм... Бих казал, че търпението и смирението са обвързани... Пътя към смирението минава през търпението, а то от своя страна през приемане на фактите :D
:thumbsup:

Търпението е едно от качеството , което доста трудно ми се отдава да притежавам , особено що се отнася до личните ми желания ,цяла трагедия от нетърпение .

Иначе в работата си съм много търпелива и всеотдайна , към близките си ,към приятелите си . Разбира се не и извън човешките граници .

Има хора , които притежават свръхчовешко търпение наистина , и аз наистина им се възхищавам , защото те наистина са вълшебници , тези хора . От трънчето , ще превърнат роза . От розата цяла градина и така .

и при мен е така Инатари и наистина много ми се иска да бъда много по-търпелива.Смятам и че търпеливият човек е много по щастлив,защото изчаквайки търпеливо той живее в днешния ден,в мига...а не е ли това единственото което със сигурност притежаваме и мястото където трябва да се научим,да живеем комфортно,а не непрекъснато искащи,бързащи,нетърпеливи.Според мен всичко,което ни трябва го имаме тук и сега,но нямаме очи да го видим и да му се зарадваме.И все си мислим,че ако постигнем това и това,ако работим това и това,ако отидем тук и там това ще ни донесе истинско щастие...но дали наистина е така?

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_072: Ами , единствено можем да си пожелаем повече търпение , за да се порадваме малко повече и на мига и на живота и на хората около нас . За всяко нещо си има време , но и всяко нещо се прави с време. :3d_130:
Линк към коментар
Share on other sites

Реденето на пъзел е един добър начин за трениране на търпението.Въпреки, че се сещам и за много други, далеч по провокиращи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

"Търпението е запалката на нашия живот.... Ако си търпелив, можеш да мислиш, всичко можеш да постигнеш. Нямаш ли търпение, ще имаш особено разбиране за живота.... Ако Бог във вас не е свободен, нямате търпение. Тогава и вие не можете да бъдете свободни. Там е цялата философия на живота... Като имаш търпение, с едно вдигане на ръката си всичко можеш да направиш.... Търпението е мощна сила, която привлича светлината в човека."

Първичната храна, УС, 01.03.1931

Линк към коментар
Share on other sites

"Търпението е запалката на нашия живот.... Ако си търпелив, можеш да мислиш, всичко можеш да постигнеш. Нямаш ли търпение, ще имаш особено разбиране за живота.... Ако Бог във вас не е свободен, нямате търпение. Тогава и вие не можете да бъдете свободни. Там е цялата философия на живота... Като имаш търпение, с едно вдигане на ръката си всичко можеш да направиш.... Търпението е мощна сила, която привлича светлината в човека."

Първичната храна, УС, 01.03.1931

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

който е съумял да "изгради"търпението в себе си е постигнал много...

Сила..търпение...мъдрост-все важни работи!

дали ще мога да го кажа точно...каквото и както и да искаш да направиш-за мен важното е да имаш търпението да дочакаш да назрее най-подходящия момент, мъдрост за да го познаеш и сила за да осъществиш "работата"си....тогава може да усетиш блажеството на плода си!

Линк към коментар
Share on other sites

Търпение е осъзнатата граница на човешката болкоустойчивост.

То не се дава даром.

Което и обяснява защо толерантността е тъй рядко срещано качество.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Търпение е осъзнатата граница на човешката болкоустойчивост.

То не се дава даром.

Което и обяснява защо толерантността е тъй рядко срещано качество.

Да!

В толерантността е проявна и Любовта.

Линк към коментар
Share on other sites

.каквото и както и да искаш да направиш-за мен важното е да имаш търпението да дочакаш да назрее най-подходящия момент, мъдрост за да го познаеш и сила за да осъществиш "работата"си....тогава може да усетиш блажеството на плода си!

:thumbsup2: :thumbsup2: :feel happy: Точно!

Линк към коментар
Share on other sites

Търпеливият човек знае какво чака и защо.

Търпеливия човек в търпението си подпомага настъпването на най-благоприятните условия, вместо просто да седи и да чака те да се случат.

Не е вярно, че търпеливият човек не бърза - той бърза, но без да прибързва.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...