Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Дали пък вегетарианството е подходящо за всеки?!


B__

Recommended Posts

А защо спорите?

Ясно е, че ще сте изморени след това - това си е разход на енергия. И то - залудо.

Интересно е също, че най-умерени и непровокативни бяха мненията на хората, които СА пълни вегетарианци.

Моята духовна учителка също ядеше по малко месо. Не преценяше хората по яденето или неяденето на месо, само веднъж разсеяно подхвърли, че и на нея преди и било така за месото, ама вече нямало значение (дори не разбрах какво точно имаше предвид).

На въпроса на Донка - Донче, на периоди съм, понякога и гъби като ям не ми и комфортно (имам предвид всякак и физически, и психически); оплодените яйца определено ги усещам и някак ми миришат особено, неприятно, но и като скубя плевели пак се чувствам ТОЧНО по същия начин неприятно. В такива случаи се опитвам да се затворя откъм усещания, да заглуша гласа в себе си. Не всеки път успявам, а понякога обратно - особено като съм се впуснала в ежедневните си задачи и ангажименти се усещам, че съм включила заглушаването несъзнателно.

Последно ядох малко месо на срещата на випуска през май - оказа се, че куверта включва малко салата (и в нея имаше парченца ... шунка може би) и другото само месо - предястия, ястия, мезета, всичко месно, а и малко кашкавал при мезетата. Та хапнах част от салатата с минералната вода, а после изпих една чаша бяло вино (също рядко го правя) с малко кашкавал и малко сушено месо - то ми се видя най-приемливо; и друг път съм забелязвала (преди да спра на 100% месото), че от няколко късчета сушено месо не ми става зле на стомаха. Обаче от месото и от виното все пак не ми беше добре психически на другия ден.

Това като опит.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Може би ще се отклоня малко от темата,но ми се ще да споделя нещо,което ми прави впечатление напоследък.

Веганството като че ли стана модно,като начин за получаване на духовно просветление.Моето мнение е,че човек в повечето случаи първо получава духовно просветление и едва след това преминава към вегетарианство или веганство.Познавам млади хора,които желаейки по-скоро да получат духовно просветление гладуват неразумно и нанасят огромни поражения върху физическото и психическото си здраве,лишавайки организма си от важни аминокиселини.Липсата на триптофан,например може да доведе до сериозни здравословни проблеми.Триптофан

Според мен преминаването към вегетарианство и особено към веганство трябва да става постепенно,а не изведнъж - всяко насилие над организма води до здравословни проблеми.

Линк към коментар
Share on other sites

Има ли условия, при които бихте яли месо ? Какви ? Ще се чувствате ли виновни, ще се молите ли за прошка, ще благодарите ли за храната ако поради някаква причина ядете месо ?

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Точно толкова спонтанно( в един момент), колкото спрях да ям месо, без преходи, без размисли, без дилеми, точно толкова спонтанно 3 години по- къдно изпитах силно желание да ям месо.

Една нощ, нещо в мен просто щракна и казах край, не мога да го ям това нещо, но продължих да го готвя за семейството, не го наложих, не го обсъждах, не го мислех.

Точно толкова спонтанно, преди няколко месеца, се върнаха желанията за определени местни вкусове.

Изобщо не го свързвам с физиологията, защото аз съм изключително здрав човек и при мен краткотрайните мигрени или нещо подобно са на психична основа.

Но има нещо друго, бях в процес на търсене, духовно изгубена, непознаваща се, трудно се справях със самата себе си, рязкото преминаване във вегетариански режим беше част от пътя. така си го обяснявам. Тревожна, анализираща, мислеща, неразбираща и т.н.

Постепенно след година в менюто ми се върна рибата, точно когато излезнах от едното си духовно лутане, нещо в мен се успокои, стабилизира.

Сега съм по- уверена от всякога, имам пътища, посока, спокойна съм, наясно съм с всичко онова което ме тревожеше и забелязах как желанието ми за определени местни вкусове започва да се завръща, като през тези години изобщо не съм се сещала дори за тях.

Освободих се от дилемите- правилно- неправилно, добро- лошо, проба- грешка, и всички подобни неща, които ме тревожеха.

Месо не ям и до момента, но увеличих консумацията на риба, дълбоко в мен стои убеждението, че нея няма да спирам да я ям, и това не идва от детството ми, защото майка ми не обичаше риба и не сме консумирали често като деца.

Та идеята ми беше, за всеки човек са подходящи различни неща в различни етапи от живота.

Никой човек на този свят, няма право да казва кой какво да прави с тялото и душата си.

Всеки има право да направи избора си. И всеки знае най- добре какво е правилно за него в дадения момент.

Ако сега не ям месо е защото така искам, защото така го усещам и защото това е начина ми на живот в момента.

Ако утре започна да ям отново месо то ще е защото такова е вътрешното ми усещане и то е най- верния индикатор.

Вегетарианството е подготовка за нов вид физиологическо съществуване на човешкото същество. Начините по които се призовава към вегетарианство- здраве, екология, духовни школи, защита на животните и др.- са вид манипулация или стимул за привикване към вегетарианството. Крайната цел не е в този живот да станеш по- здрав, по- духовен, по- състрадателен и т.н. , а да направиш първата крачка към преминаването.

Като намеря източника ще го цитирам, че сега не съм подготвена :thumbsup:

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Дали вегитарянството е подходящо за всеки- мисля че да.Няма начин една мъртва храна да бъде полезна за тялото комоли за духа.Аз лично съм вегитаринка от много време, и се чуствам много по бодра , жизненна и здрава от периода в който консумирах месо, макар и в малки количества.По въпроса за отношението ни към животните изцяло подкрепям Орлин и Ани,Няма друг вид на планетата който да нарушава баланса в природата както човека, защо сме решили, че всичко в този свят трябва да служи единствено на нашите нужди и цели, за нашето здраве и удобство.И защо някой е решил че животните искат да се жертват за нас,От горните постове става ясно че единствено ние трябва да имаме избор, да не се насилваме да правим това или онова, да уважаваме избора на другите, а животните имат ли избор?Никъде Дънов нее казвал ,че трябва да убиваме за да се храним,Това което казва той по въпроса е ,че хората трябва да се хранят с продукцията която животните ни дават а не със тяхната плът.С плодовете които растенията и и дървета ни дават.Повечето от вас които консумирате месо, бихте ли убили лично за да се нахраните ?Земята не създадена само за наше удобство тя е дом и на други живи същества които <СЪЩО ТРЯБВА ДА ИМАТ ИЗБОР.>

Линк към коментар
Share on other sites

Вегетарианството е подходящо за даден човек само тогава когато е готов за него, дори когато не е сигурен напълно в това, че иска да бъде вегетарианец, а просто го прави, защото така пише, че е правилно, здравословно и прочее, тогава вегетарианството може би няма да даде своите добри резултати.

Всеки сам избира храната си и решава, кое е най-добро за него. Всеки организъм е различен, а да не забравяме, че освен клишето "организмът е различен", също така и психиката ни е различна, а от там идва всичко. И това което влиза в устата ни и това, което излиза от нея.

Аз не бих осъдила хората, които ядат месо, че са невежи и не са чели и не са се интересували от това какво дава вегератианската храна и от това какво дава консумацията на месо. Защото както казват по - горе и Диана Илиева и Диди и други, може нищо да не си чел и учил и да не си бил възпитаван в тази посока и въпреки всичко да не обичаш месо и да не ти се яде, и обратното да си чел много по-тази тема, но да консумираш макар и рядко.

По - важното според мен е не някой, който консумира месо да се срамува от това, а тези които не близват да се превъзхваляват, а да се наблегне на опитностите при избора!

60.gif

Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

Вегетарианството е подходящо за даден човек само тогава когато е готов за него, дори когато не е сигурен напълно в това, че иска да бъде вегетарианец, а просто го прави, защото така пише, че е правилно, здравословно и прочее, тогава вегетарианството може би няма да даде своите добри резултати.
В какво за теб се изразява готовността.

По - важното според мен е не някой, който консумира месо да се срамува от това, а тези които не близват да се превъзхваляват, а да се наблегне на опитностите при избора!
Искаш да кажеш да НЕ се превъзхваляват.

Аз не бих осъдила хората, които не ядат месо, че са невежи и не са чели и не са се интересували от това какво дава вегератианската храна и от това какво дава консумацията на месо.
Които не ядат, или които ядат ?
Линк към коментар
Share on other sites

Вегетарианството е подходящо за даден човек само тогава когато е готов за него, дори когато не е сигурен напълно в това, че иска да бъде вегетарианец, а просто го прави, защото така пише, че е правилно, здравословно и прочее, тогава вегетарианството може би няма да даде своите добри резултати.
В какво за теб се изразява готовността.

Да си вегетарианец по свое собствено убеждение, а не да го прилагаш поради други фактори! Да ти понася здравословно, емоционално и прочее.

По - важното според мен е не някой, който консумира месо да се срамува от това, а тези които не близват да се превъзхваляват, а да се наблегне на опитностите при избора!
Искаш да кажеш да НЕ се превъзхваляват.

Искам да кажа, че много по-важно е да се споделя даден опит, при различните хора.

Аз не бих осъдила хората, които не ядат месо, че са невежи и не са чели и не са се интересували от това какво дава вегератианската храна и от това какво дава консумацията на месо.
Които не ядат, или които ядат ?

Които ядат Христо6, Благодаря, че ме поправи!60.gif

Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

Здрвей,Аделаида .Никой не може да наложи избора си на някой друг то е ясно и никой не е имал това за цел.Тук всеки си написа мнението и не видях някой вегетарианец да се' превъзхвалявал ".По скоро в мненията на Орлин,Ани и моето има болка от насилието към животните а не превъзхваляване .Форума е за "Съзнателен живот" , което предполага поне според мен , че трябва да сме съзнателни както за собствения си избор , така и за това и какво той ще предизвка и какви са последстията от него.За мен лично е странно ,че такъв спор се води именно тук.Учението на Петър Дънов е учение за целокупния живот.Лично за моя опит- не ям месо от 12 години и това не ми е навредило с нищо, точно обратното вегетарианството внесе в мен много положителна енергия , не боледувам дори и от грип и ако се случи минава много бързо.

Не оправдавам насилието в никъква форма .Сега няма да изпадам в подробни описания , но един ден реших , че няма да ям месо точно поради тази причина , за мен не беше трудно. Мъжът ми който беше заклет месояд стигна до същият избор сам.Едно лято направи 40 дневен пост и реши че повече няма да яде месо чувства прекрасно .Лично аз смятам .че една мъртва харана не може да бъде полезна с нищо за човека и не го налагам , това е моето мнение.Когато си купуваш месо от магазина или ти го сервират в някое заведение може да изглежда апетитно, но ако се ноложи ти сама да напрвиш всичко , от самото убиване на животното до приготвянето му консумацията , би ли се справила и какво мислиш че ще изпитваш тогава?Това е въпрос на който можеш да отговориш само ако желаеш

Линк към коментар
Share on other sites

Здрвей,Аделаида .Никой не може да наложи избора си на някой друг то е ясно и никой не е имал това за цел.Тук всеки си написа мнението и не видях някой вегетарианец да се' превъзхвалявал ".По скоро в мненията на Орлин,Ани и моето има болка от насилието към животните а не превъзхваляване .Форума е за "Съзнателен живот" , което предполага поне според мен , че трябва да сме съзнателни както за собствения си избор , така и за това и какво той ще предизвка и какви са последстията от него.За мен лично е странно ,че такъв спор се води именно тук.Учението на Петър Дънов е учение за целокупния живот.Лично за моя опит- не ям месо от 12 години и това не ми е навредило с нищо, точно обратното вегетарианството внесе в мен много положителна енергия , не боледувам дори и от грип и ако се случи минава много бързо.

Не оправдавам насилието в никъква форма .Сега няма да изпадам в подробни описания , но един ден реших , че няма да ям месо точно поради тази причина , за мен не беше трудно. Мъжът ми който беше заклет месояд стигна до същият избор сам.Едно лято направи 40 дневен пост и реши че повече няма да яде месо чувства прекрасно .Лично аз смятам .че една мъртва харана не може да бъде полезна с нищо за човека и не го налагам , това е моето мнение.Когато си купуваш месо от магазина или ти го сервират в някое заведение може да изглежда апетитно, но ако се ноложи ти сама да напрвиш всичко , от самото убиване на животното до приготвянето му консумацията , би ли се справила и какво мислиш че ще изпитваш тогава?Това е въпрос на който можеш да отговориш само ако желаеш

За мен също е странно. Оказа се, че 80% от участниците в портала за съзнателност и евентуално ученици на Учителя, са месоядци. Самото месоядство не е страшно - ако отношението към животните и животът им е бил спокоен и щастлив. Страшното е именно насилието зад месоядството. Именно тук се появява срив в осъзнаването и връзката между нещата. Аз бих добавил към горния въпрос на Диана Димитрова следното: Ако ти самия трябва да изтезаваш кошмарно съзнателно същество чрез отглеждането му при ужасяващи за него условия, после да го убиеш садистично, с особена жестокост и ехтене на воплите за милост в цялата Вселена, едва след което да изпиеш кръвчицата на съществото чрез поставянето на част от тялото му в печката си и след това в чинията си - тогава би ли могъл да участваш във всичко това? Ако отговорът е да - честито, отговаряш на всички стандарти за двунога гола маймуна, съсипник на всичко човешко в себе си, в околните, както и на цялата планета, по всякакъв начин.

Протестът на душата ми е много по-малък, що се отнася до яденето примерно на говеда, гледани пасбищно, естествено, при естествено размножаване и живот, определен им от природата. Или на прасенца, гледани също пасбищно, от свинар, който ги обича и се грижи за тях като за приятелчета. Когато си купиш от магазина месо от промишлено гледани прасета (примерно), автоматично се разписваш с голямо ДА за условията на отглеждането им и начините за масовите им убийства. Прасетата се отглеждат по следния начин: майките се оплождат изкуствено, като се стумулира свръхраждаемост и се превръщат в машини за раждане, натъпквани са с хормони, стимулатори, антибиотици и т.н. Едва две седмици след раждането прасенцата се отделят - а би трябвало на четири месеца... Наистина ми е странно да чета точно тук нерабиране по тези хуманни въпроси. Прасенцата са високо интелигентни същества. Когато се отделят толкова рано, те получават силна психотравма - стрес, лишаване от любов, грижа, закрила, сигурност. Тогава са наблъсквани със стотици в тесни помещения. Травмите им резултират в защитна агресия - едно към друго. Колкото по-рано са убивани, толкова по-ценени са телцата им от мършоядите. Няма зачитане на индивидуалността им, на факта, че всяко едно от тях е личност - защото е. Когато след кратък и ужасен живот, в пълно лишаване от движение, обич, сексуалност, нормална социалност, допир с природата, слънце, територия, след такъв адски живот, предизвикан от голата маймуна, прасетата са убивани. Това са стандартни практики, не са изключения. Безболезното убиване с помощта на застрелване или със специален химически пистолет струва скъпо - а и нали отношението е къмн продукция, не къ живи съзнателни същества. Та, съществата са закачани на куки за задните крака. Това дали боли, когато ти продупчат костта с кука, не знам, пробвайте. После според технологичното процесуално решение на изродите, движещи адската касапница, или първо са им прерязвани гърлата ръчно или машинно или направо се преминава към щавенето. Щавенето се извършва като земляните бозайници са прекарвани през вряща вода - там се давят, издишвайки болката от изгарянията от врящата вода. някои обаче оцеляват през врящите басейни. След като ги тръшнат полумъртви, ги горят с горелки.

Примерът с прасенцата е само за един вид. Подобно е положението и с кравите, пилетата, кучетата за месо и т.н. Ние можем да се възмущаваме примерно на масоват апрактика в изтока, преди умъртвяване животното д абъде умишлено изтезавано продължително и особено жестоко - според тях така кортизолът и адреналинът правят плътта на землянина по-вкусна. На запад положението обаче не е по-различно, съдейки по стандартите за промишлено производство на плът на съзнателни земляни като "продукция".

Та - дали вегетарианството е подходящо за всеки? Не, само за хората е подходящо. За съзнателните човеци, със съзнателни сърца. За тези с характеропатна психична структура, за невротично отричащите фактите (и бягайки в розовата си духовност примерно) и инертните невежи роби на навика, не е подходящо!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Въпрос:

На базата на какви конкретни данни беше направено заключението, че 80% от потребителите са месоядци? Така ли се правят заключения в науката? Защото в практиката не се правят така.

Втори въпрос:

Как и с какъв кураж се поставят диагнози, лепят се етикети, на хора, които никога не сме виждали, не познаваме? А отгоре се отлъчват от "хората" и се предават на .... ами май на заколение? Защото и с думи и емоции също се "коли".

Линк към коментар
Share on other sites

От по - обикновена гледна точка, съм съгласен с Орлин. От малко по - духовен ъгъл : Донка има някаква право относно осъждането. Но като цяло разбирам реакцията на Орлин. Което си е вярно, вярно си е, макар че сигурно честото и емоционална повтаряне на епитети трупа карма.

Линк към коментар
Share on other sites

Орлине, и аз се бях сетил за това с кучетата. Веднъж госпожата по география ни беше казала, че в една от страните, в които се яде кучешко месо ( може би Южна Корея,но не съм сигурен ), но в една от страните ( а може би и във всички) кучетата биват пребивани с пръчки до смърт, за да може месото им да е по - вкусно.

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Въпрос:

На базата на какви конкретни данни беше направено заключението, че 80% от потребителите са месоядци? Така ли се правят заключения в науката? Защото в практиката не се правят така.

Никаква наука. Просто предположение - възможно е да бъркам. По-важна обаче е реакцията ти от по-долу...

Втори въпрос:

Как и с какъв кураж се поставят диагнози, лепят се етикети, на хора, които никога не сме виждали, не познаваме? А отгоре се отлъчват от "хората" и се предават на .... ами май на заколение? Защото и с думи и емоции също се "коли".

Донке, диагнози и етикети се поставят само в главата ти - ти наричаш смелите и трезви разсъждения фанатични, не аз. Когато наричам някой процес примерно невротично отричащ, имам предвид психични процеси, които се случват принципно във всеки в един или друг момент, по отношение на едно или друго социално и психическо взаимодействие . В конкретната дискутирана тематика се наблюдава случването им в по-голяма извадка по отношение на разискваната топика - това не е диагноза, просто проследяване на психосоциални факти! Относно психопатията зад насилието над животните - има я! Но това няма нищо общо с диагнози, а с наличието на тенденции, уклони в мисленето, чувстването и поведението. Огромна част от лидерите, водачите например имат нарцистични уклони. Маса люде имат социопатни уклони. Те нямат и никога няма да имат поставени диагнози - защото това са просто уклони, не и патология. Надявам се правиш разлика между психоза, невроза и психопатия. В случая дори не говоря за невроза или психопатия, а за тенденции, байъси в мсилене и поведение, споделящи общи характеристики с последните. Аз не поставям диагнози, просто проследявам процеси. Относно инертността при месоядството като навик, също го има. Но и това също не е диагноза, а просто проследяване на процеси! тези трите са съвсем различни, но разсъждението ми по тях се състои единствено в обективно проследяване на факти и устанояване на психосоциални движения. Кой съм аз, че да поставям диагнози? Никой! Малък обикновен никой! Обаче имам право на свободно мислене и проследяване на факти и процеси!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

За мен също е странно. Оказа се, че 80% от участниците в портала за съзнателност и евентуално ученици на Учителя, са месоядци. Самото месоядство не е страшно - ако отношението към животните и животът им е бил спокоен и щастлив. Страшното е именно насилието зад месоядството. Именно тук се появява срив в осъзнаването и връзката между нещата. Аз бих добавил към горния въпрос на Диана Димитрова следното: Ако ти самия трябва да изтезаваш кошмарно съзнателно същество чрез отглеждането му при ужасяващи за него условия, после да го убиеш садистично, с особена жестокост и ехтене на воплите за милост в цялата Вселена, едва след което да изпиеш кръвчицата на съществото чрез поставянето на част от тялото му в печката си и след това в чинията си - тогава би ли могъл да участваш във всичко това? Ако отговорът е да - честито, отговаряш на всички стандарти за двунога гола маймуна, съсипник на всичко човешко в себе си, в околните, както и на цялата планета, по всякакъв начин.

E, добре, значи аз спадам към категорията двунога гола маймуна, кръвопиец и т.н. какво значение има, че сега не ям месо, след като само преди някакви си 10-15 год в крехката си тийнейджърска възраст, съм участвала в традициите на семейството си - потомствени животновъди, които убиват, дерат и ядат животните, които отглеждат, защото в планинските райони, това е основен метод за препитание.

Освен това явно съм съсипала всичко човешко в себе си, защото съм правила пъстарма- само на някакви си 20 години, и луканки съм правила и заешка яхния съм правила. Това беше труда на бабите, дядовците ми и баща ми, които явно спадат в същата група на щавещи кръвопийци.

Орлине, животните които се отглеждат за прехрана не могат да бъдат "приятелчета", казва ти го казва един човек занимавал се и живял в тази среда на животновъди. това е продукция, начин на оцеляване. Ако в планината родовете не са отглеждали животни, единствената им прехрана остава лук, чесън и до където им стигнат сушените или консервирани зеленчуци.

Това е и днес. Лесно е да седим в офисите, магазините, и апартаментите си, да купуваме зимните зеленчуци, внесени от незнайно къде и да говорим за вегетарианство. Това обаче е бягство от реалността. Ок, индустрията за месо е опорочена, но това не ни дава право да правим глобални квалификации и заключения.

Може би ако поработиш на село и пробваш да се изхраниш изцяло със зеленчуци, които сам си произвел и то целогодишно, без да купуваш нищо, ще си говорим по друг начин, но сега няма смисъл. Това което правиш е груба фиксация и опит за манипулация, което е най- малкото некоректно към участващите в този форум, защото много от тях не са изцяло вегетарианци.

И ако аз имам доста добре изградени позиции за добро- зло, правилно и неправилно и трудно може да се влезе в главата ми, доста от хората които четат, веднага включват чувството си за вина и започват дълбоки анализи, които често не водят да нищо добро. И ти го знаеш!!!

Това е от една гола, кръвопиеща бивша маймуна 3d_146.gif без лоши чувства и призив към всички, вслушайте се в себе си и това което чуете, това е правилно.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Но Орлин говори за кланниците и за мъченията, на които подлагат животните там. Той каза, че отношението му към нормално гледаните животни , които биват убивани е малко по - друго.

Линк към коментар
Share on other sites

Диди, ти виждаш обвинение. Но аз не обвинявам. Ти се раняваш, аз не жегвам. Аз просто мисля. Аз също през живота си съм изял тонове месища - затова и не виня никого. До преди две години съм ял луканките и саламите... Писането ми е насочено към осъзнаване насилието, ясното му виждане и съответно действия по промяна - лични като хранене или кой скаквото може, по информиране и промяна на тази хубава, но изстрадала земя. Пиша от болката си при допира с насилието - може би понякога преувеличено. Но като реакция на осъзнаването на насилието над животните като масова практика.

В планините именно им анай-добри условия за естествено, пасбищно, свободно отглеждане на кравички, прасета, коне, кози и т.н. Протът на душата ми е против насилственото промишлено отглеждане като продукция, не към свободното, пълно с любов и уважение към живота отглеждане. Не съм съгласен, че отношението към съзнателните същества може да е само като към продукция. Ако са отглеждан в естествени условия, нормалното отношение и практики д абъдат хуманни и уважаващи съзнанието и живота в тях! Иначе, по логиката, която казваш, нищо чудно и човешките ферми за органи и сурогатни майки и т.н. да станат препитание за някой... Или са?! Според мен сегашното промишлено отглеждане, такова каквото е, е престъпление против законите на Вселената. не против човешките очевидно. Но дали човешкит ерезонират с тези на Живота?

Линк към коментар
Share on other sites

Много Гореща стана тази тема.<BR>Иска ми се да задам няколко въпроса към всички участници в нея:<BR><BR><FONT color=#ff0000>Премествам си поста в нова тема<BR>Вегетарианството в Духовния Път<BR><BR><A href="http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=10134&amp;pid=124170&amp;st=0&amp;#entry124170">http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=10134&amp;pid=124170&amp;st=0&amp;#entry124170</A><BR><FONT color=#ff0000><BR></FONT></FONT>

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

smile.gif не по- малко важен е въпроса за съденето, неприемането, уважението на хората по пътя, и помненето на началото на пътя, храненето никак не е в началото, според мен. Защото то е следствие на детството , най- малкото, в което главна роля имат родителите, а всички в този свят се раждаме от родители, които са нашите първи авторитети, не рядко и последни.

Никой не се ражда с домати в устата, а с мляко и по този начин влиза в земния живот там му се налага да живее доста дълго време, най- малко 15-16 години, след това започва търсенето, в което обаче всеки намира различни пътища.

И когато някой намери своя път и се почувства добре в него, действително решава, че той е най- добър за него и всеки едва ли не е длъжен да влезе в дадения път, за да бъде обявен за духовен, но това не е така.

Кой къде по пътя се намира никой от нас не може да каже, защото всички просто вървим.

В никакъв случай не бих разделила хората на вегетарианци- духовни и невегетарианци- недуховни.

Това до колкото ми е известно никой Учител не го е правил.

Подобни намеци прочетох в изказванията на Гурутата на Кришна и се сбогувах с тях, защото това не е реално.

Все пак ние живеем на Земята.

Имам щастието да познавам отблизо доста хора и от двете страни.

Хората земеделци и животновъди, може да са всичко, но не и недуховни. Това са хора, които скачат, за да те спасят, а не мислят първо как да скочат. Много от тези хора имат много силно развита интуиция, без да го търся, защо ли!? Защото имат нужда от нея и Господ им я дава.

Много хубаво е да изберем духовния път и да се запознаем отблизо с духовните практики, пътища и начини за усвояването им.

Но това не ни дава право да зачертнем земното.

И ако искаме да се освобождаваме от негативни енергии и т.н. , първо може би е добре да си зададем въпроса, не го ли правим за сметка на някого!?

Защото ако тръгнем по веригата, повярвайте месоядството е последния момент примерно на защита на природата.

Компютърът на който пишем дори е част от огромна индустрия унищожаваща страшно много не просто животни, а цели биологични видове. sad.gif

Затова никак не е хубаво да изпадаме в крайности и да обявяваме това или онова за духовно и недуховно.

вегетарианството е прекрасен начин за задълбочаване в усвояването на духовните практики и аз дълбоко уважавам този път, но той съвсем не е единственият.

Преди това следвах православния калентар, там се пости много пъти през годината, обикновено това са дати в ключови моменти от годината, когато земеделеца и животновъда правят равносметка на свършената работа. Най- лесно човек влиза в духовния път по този начин, без да губи земната връзка и в същото време му се дава възможност да се пречисти и да помисли, да се помоли, да се разкая, да се поправи. Там няма вегетарианци, но има много духовни хора.

След това са различните духовни школи, ако съпоставим празниците им и важните дати ще видим колко много съответстват на православния калентар. Най- пресния пример- 19- 22 август празника на Бялото брадство , съвпада с един от големите празници в православното християнство- Успение Богородично, което се празнува от православни и католици.

Преди този празник има дълги пости и равносметка. Познато нали :) !

Празникът в земен вариант е култ към хляба, и се празнува с жертвоприношение в случая - пиле, питки, зърнени храни.

Бих попитала вярващите в православието, какви са? Може би недуховни, защото ядадт месо по празниците!?

Не, просто това е техния път - балансиран между земното и небесното. И те силно уважават и почитат Бог в това проявление, което е най- подходящо за тях.

Вегетарианството към което ни призовават духовните школи, както писах по- горе някъде, е правилния начин на подкотовка , за различен вид физиологично съществуване, както ни се дава като практика и слънчевото хранене. И тук идва въпроса, колко хора могат да се хранят само със слънчева светлина!?? Това е най- духовният начин, но само ни се дава като вариант, физиката ни не е подготвена за това. И въпреки всичко вегетарианството го обявяваме като по- духовно от смесеното хранене. От гледна точка на слънчевото хранене обаче, значи и вегетарианците са не толкова духовни, защото използват и унищожават растенията.

Та, по- духовно, винаги има, затова е хубаво да се внимава с класификациите.

Линк към коментар
Share on other sites

И когато някой намери своя път и се почувства добре в него, действително решава, че той е най- добър за него и всеки едва ли не е длъжен да влезе в дадения път, за да бъде обявен за духовен, но това не е така.
Да, но Орлин беше цитирал някакъв такъв учител дето казал "как може да ги взимате насериозно, та те са месоядци", аз се ядосах и това стана едно от причините да понеса определени кармични последици ... :lol: Абе път път,ама не ми харесва тази безогледна експлоатация на животните, тази студена кръвнишка експлоатация в кланниците и разните ферми за кожи. Едва ли някой касапин дето по цял ден трете животни е особено духовен ...

Компютърът на който пишем дори е част от огромна индустрия унищожаваща страшно много не просто животни, а цели биологични видове. Публикувано изображение
Да, но без компютър тези дискусии сигурно нямаше да станат факт, а пък ако човек има възможност може и без месо да се храни. То най - добре е и да не горим дърветата, идеалният вариант е и растения да не ядем : но засега не може. Все отнякъде се почва. Може би е най - добре да я зарежем поне донякъде тая цивилизация, да почнем да си правим горски селища, където да си живеем, да си развиваме псиспособностите сред природата. Неща за които говори Анастасия.

Бих попитала вярващите в православието, какви са? Може би недуховни, защото ядадт месо по празниците!?
Православните дето постят са много много малко.

И въпреки всичко вегетарианството го обявяваме като по- духовно от смесеното хранене. От гледна точка на слънчевото хранене обаче, значи и вегетарианците са не толкова духовни, защото използват и унищожават растенията.
Да, и аз това съм го намеквал по форумите не само в този сайт. Нещата са относителни, но все отнякъде се почва. Тия хора дето предприемат конкретни действия и постигат конкретни резултати ми пълнят душата. :lol: Друг въпрос е че печалбарите не са доволни от това ...
Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се, за мен предпочитаният хранителен режим е вегетарианският и това предпочитание произтича от естеството ми – понеже сърце не ми дава да заколя кокошка, агне, зайче и т. н., затова и смятам, че месната храна не е удачен избор за мен. Но… това не може в никакъв случай да бъде общовалидно изискване – всеки организъм се нуждае от своята си храна. И както в животинския свят има тревопасни животни и хищници, така и всред хората има такива, които са по – фини, чувствителни и за тях е неоправдано и недопустимо да се убиват животни и да се пролива кръв (което и от естетическа гледна точка е грозно), но има и друга категория хора, за които това е естествено и в него не виждат нищо нередно, защото „трябва да се яде пълноценно”. Проблемът за вегетарианството е въпрос и на физиология, и на съзнание. Не бива да се залита в крайност, защото не вегетарианството е това, което прави човек по – духовен. (Примерът с Хитлер е достатъчно красноречив!) И Христос казва, че ни осквернява не това, което влиза през устата, а това, което излиза от нея. Важна е преди всичко сърдечната чистота, висотата на съзнание. Друг е въпросът, че те могат да доведат естествено до вегетариански начин на хранене, който е начин на хранене за едно по – издигнато, по - интелигентно човечество. Но… не съм краен и не оценявам хората по това дали ядат, или не месо… особено след като преди 10 години имах откровение, при което ми се каза: „Оставете тези напразни диети! Яжте храната с висше съзнание!"

Здравейте съфорумци.Заставам зад казаното от Борислав с две ръце.:thumbsup2:

Вегетарианството е походящо за всеки.Но то не следва да се налага по никакъв начин .Налагането на нещо,също е насилие.Вменяване на вина е насилие.Така,че нека оставим квалификациите и не се занимаваме с критики,а с положителен опит,ако имаме такъв.Също отрицателен ,ако сме регистрирали ...

Аз съм вегетарианка от известно време.Не съм се вричала.По естествен начин се получи и месото не ми липсва.Но брат ми е месоядец и ловец.Снощи му гостувах и говорихме по тоя въпрос,докато аз си похапвах салатата ,а той пържолата.Изложих си възгледа,но не включих в аргументацията обвинение..Аз съм наясно,че всеки човек сам извървява пътя си.Мисля си,че в теми като тази е добре да публикуваме собствените си положителни резултати,ако сме регистрирали такива,вместо да вменяваме чувство на вина на месоядците и да вкарваме деление по този начин.Та мнозина от днешните вегетарианци,са били месоядни също.Така,че........

Аз лично твърдя ,на база на моя опит с вегетарианска храна,че за нас жените,изключването на месото,млякото,сиренето и животинските храни от менюто ни, ако се съчетае с двигателен режим(аз играя паневритмия ,а сега изучавам и други упражнения,за зимния сезон),действува много положително на процесите свързани с т.нар. ПМС. и на климакса.

А вие каква разлика регистрирахте след като сменихте хранителния си режим и станахте вегетарианци?

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се, за мен предпочитаният хранителен режим е вегетарианският и това предпочитание произтича от естеството ми – понеже сърце не ми дава да заколя кокошка, агне, зайче и т. н., затова и смятам, че месната храна не е удачен избор за мен. Но… това не може в никакъв случай да бъде общовалидно изискване – всеки организъм се нуждае от своята си храна. И както в животинския свят има тревопасни животни и хищници, така и всред хората има такива, които са по – фини, чувствителни и за тях е неоправдано и недопустимо да се убиват животни и да се пролива кръв (което и от естетическа гледна точка е грозно), но има и друга категория хора, за които това е естествено и в него не виждат нищо нередно, защото „трябва да се яде пълноценно”. Проблемът за вегетарианството е въпрос и на физиология, и на съзнание. Не бива да се залита в крайност, защото не вегетарианството е това, което прави човек по – духовен. (Примерът с Хитлер е достатъчно красноречив!) И Христос казва, че ни осквернява не това, което влиза през устата, а това, което излиза от нея. Важна е преди всичко сърдечната чистота, висотата на съзнание. Друг е въпросът, че те могат да доведат естествено до вегетариански начин на хранене, който е начин на хранене за едно по – издигнато, по - интелигентно човечество. Но… не съм краен и не оценявам хората по това дали ядат, или не месо… особено след като преди 10 години имах откровение, при което ми се каза: „Оставете тези напразни диети! Яжте храната с висше съзнание!"

Здравейте съфорумци.Заставам зад казаното от Борислав с две ръце.:thumbsup2:

Вегетарианството е походящо за всеки.Но то не следва да се налага по никакъв начин .Налагането на нещо,също е насилие.Вменяване на вина е насилие.Така,че нека оставим квалификациите и не се занимаваме с критики,а с положителен опит,ако имаме такъв.Също отрицателен ,ако сме регистрирали ...

Аз съм вегетарианка от известно време.Не съм се вричала.По естествен начин се получи и месото не ми липсва.Но брат ми е месоядец и ловец.Снощи му гостувах и говорихме по тоя въпрос,докато аз си похапвах салатата ,а той пържолата.Изложих си възгледа,но не включих в аргументацията обвинение..Аз съм наясно,че всеки човек сам извървява пътя си.Мисля си,че в теми като тази е добре да публикуваме собствените си положителни резултати,ако сме регистрирали такива,вместо да вменяваме чувство на вина на месоядците и да вкарваме деление по този начин.Та мнозина от днешните вегетарианци,са били месоядни също.Така,че........

Аз лично твърдя ,на база на моя опит с вегетарианска храна,че за нас жените,изключването на месото,млякото,сиренето и животинските храни от менюто ни, ако се съчетае с двигателен режим(аз играя паневритмия ,а сега изучавам и други упражнения,за зимния сезон),действува много положително на процесите свързани с т.нар. ПМС. и на климакса.

А вие каква разлика регистрирахте след като сменихте хранителния си режим и станахте вегетарианци?

Когато се касае за жени,които не са в климакс,пълното изключване на животинските мазнини от менюто води до липса на овулация,често до спиране на менструалния цикъл.В тази възраст консумацията на месо може да се спре,но не и консумацията на яйца и млечни продукти,но без да се прекалява с концентрираните - сирене и кашкавал.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато се касае за жени,които не са в климакс,пълното изключване на животинските мазнини от менюто води до липса на овулация,често до спиране на менструалния цикъл.В тази възраст консумацията на месо може да се спре,но не и консумацията на яйца и млечни продукти,но без да се прекалява с концентрираните - сирене и кашкавал.

granat1,интересен извод ,който противоречи на моя опит.Мисля си,дали причината ,ако наистина се стига до липса на овулация ,не е в т.нар едностранчиво хранене,което е много честа грешка,при първите опити с вегетарианство.Ако човек просто спре да консумира месо и животински храни,без да си направи труда да проучи кои от растителните храни му ги компенсират,то наистина може да си навреди .

Преди години ,аз имам една такава опитност,която се опитвам да не забравям.Правих едни Коледни пости и без да си набавя инфо,ги изкарах на хляб(бял),бискивити и солети с надпис -постни,конфитюр,лютеница и маслини.Резултата не беше добър за мен тогава.

Ако направим нещо подобно ,това няма да е разумно вегетарианство,а диета,в резултат от която наистина може да се яви описания от тебе проблем.

Поздрави

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Относно влиянието на начина на хранене върху менструалния цикъл и овулацията бих помолила да го коментира лекар.

Това са сериозни неща,всеки организъм е различен и не би ми се искало да подвеждаме когото и да било с личен опит или наблюдения(както го направих аз).Безплодието става все по-често срещано явление и може би една от причините за него е увлечението на много момичета и млади жени по разни диети,които водят до дефицит на жизнено важни вещества.Веганството не е за всеки!

диета=начин на хранене

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

Животинските мазнини са наситени - което важи и за кокосовите и палмови мазнини. ;)

Според най-голямата диетоложка организация на планетата - Американската - веганството, противно на това което пише granat1, е подходящо за всеки, стига да се планира добре:

http://www.eatright.org/about/content.aspx?id=8357

http://www.vegebg.org/vegebg/index.php/2010-01-24-13-58-48/27-2010-01-24-14-02-27

За жалост митовете живяли десетилетия наред са все още живи - вкл. сред българските лекари. <_<

До известна степен е вярно според мен че различни хора имат различен генотип и следователно различни потребности от хранителни в-ва, но едва ли добре планираното веге хранене може да навреди някому. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...