Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Дали пък вегетарианството е подходящо за всеки?!


B__

Recommended Posts

Кръвната група не е проблем - от личен опит.

Важна е мисълта, която те подтиква кън изключване на месо от менюто.

Не се насилвай, слушай тялото си, не проявявай "героизъм" да се лишаваш от нещо, ако тялото ти го иска. Писала съм и друг път - така се стига до анемия, наблюдавала съм.

Когато самото тяло е готово, няма да ти се яде месо съвсем естествено и няма да е нужно "въздържание". Така , както сега не ти хрумва да ядеш пластмаса например. Този процес се ускорява с четене на духовна литература и особено  - с духовна практика; Проява на Любов към ближния и ненасилие в дела, думи и мисли ... и мн.др.

Но бързото напредване също не е лесно и понякога води до изненади.

 

Затова пак да попитам:

Какъв е твоят мотив да си вегетарианец?

Редактирано от Креми Стоилова (късметче)
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ами ние с нашето си дневно съзнание не можем да определим дали е Его-мотива или не. Да не кажа, че това, дето го решаваме с дневното си съзнание, общо взето все е от его-то.

 

Аз затова казвам - да гледаме на тялото да му е добре, така е най-разумно. То ни е инструмента, ние чрез него боравим в света (на всички нива), нека му е добре, нека е в изправност.

 

Вижте, ние като духовни същества имаме страхотен потенциал. Но в момента сме се въплътили в точно конкретно физическо/материално тяло. Защо точно такова  и защо на един е дадено едно, а на друг - друго, няма да се спирам; има защо, де, не е случайно. Но идеята е такава. Все едно вие сте шофьора и получавате за ползване една кола с бензинов двигател. Е, нея не можете да я карате нито на водород, нито на ток, просто колата е на бензин и това е положението. Много е разумно да се съобразявате именно с реалното положение на нещата. Колкото и да ви се струва лошо, вредно и т.н. и искате да имате електромобил - не може. В най-добрия случай, може да си направите газова уредба и да подкарате колата на газ. За електромобил ще почакате поне до следващия живот. А какво да кажат хората с дизелови коли? Дори на газ не могат да минат.

Но нека с наличното ни направим най-доброто!

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

 

А как да различим, ако това е Его-мотив?

Не смятам, че е моя задача да различавам нещо. Важно е човекът да си го формулира сам. Тялото му ще му покаже, ако вътрешният глас вече не го е направил. Пътят през егото също ни учи на много неща.

 

Дианче, сравнението с автомобил е перфектно. Точно миналата година учен от БАН откри течна добавка, с помощта на която бензиновите коли вървят с ... вода! Да не спираме да вярваме в чудеса. :)

Редактирано от Креми Стоилова (късметче)
Линк към коментар
Share on other sites

Хм, дано да е в края на миналата година. Че иначе вероятността да е "кьор-фишек" тази информация е нараства.

Стават и чудеса, макар и рядко (и пак не случайно, просто на нас нещата ни изглеждат като чудо).

Мисълта ми беше, че всеки от нас е добре да се грижи по подходящ и специфичен/различен начин за тялото си, защото чрез тялото успяваме да работим в света.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте. Обръщам се към всички, които живеят, без да консумират месо. Не ми е чак толкова лесно да си представя, че месото няма да присъства в моята ежедневна хранителна дажба, т.к. ми е вкусно и съм свикнал, но... нещо в мен ме провокира при всяко ядене да се замислям с какво се храня, а и всички навици подлежат на промяна. Решил съм да изградя този навик. Но... мога ли да го направя ведната - както казваме по-разговорно - "от раз"?  Четох, че за моята кръвна група - "0" е противопоказно да се извършва рязко, но между нас казано - не вярвам в това. Можете ли да ме посъветвате?

 

Благодаря Ви предварително.

 

Андрей Илиев 

Привет, Андрей!

:-)

Преди години, когато реших да преминавам към вегетарианството, също имах тези "проблеми". И до ден днешен нямам нищо против вкуса на храните направени с животински продукти. Вкуса е сетивото на втория център, образно казано.

Не консумирам храни от животински произход, защото това е против вярата ми - свързано е с убийството, с отнемането на живот, с насилието.

Не че като ям марула не е пак свързано с насилие с убийство и пр.. Свързано е, но от езотерична гледна точка, нещата са различни, още повече ако се консумират само плодовете на растенията. :-)

 

Вегетарианец не се става от раз. Добре е да се направи плавно, за да може организма да се приспособи и за да няма стрес.

Какво направих аз?

В началото спрях само месото, изключае рибата, въпреки, че и тя е месо. Тъй една година. Втората година я спрях въпросната, както и яйцата. Третата година спрях млякото - кисело, прясно. Така изкарах няколко години, може би четири. Едва тази година спрях кашкавали и сирена, макар, че през цялото време, през целия период от вече общо осем години, съм ги ограничавал значително.

 

Да, не е лошо на вкус. Човекът е хитро същество - измислил е подправките и различните топлинни методи за приготовление на нещата, които иначе трудно би сдъвкал. Защо? Защо не ядем месото сурово, ако сме всеядни? Защо ни е вторична обработка? Помисли. :-) Интересно е, нали? Защо подправяме храната си?

 

Най-рядко човек подправя плодовете, когато ги консумира. Представи си колко сме кривнали от нещата, след като на ягодите слагаме сметана, или сладолед, или мед! Разбираш ли колко много ни липсва насладата от живота?! Същото е и с подправките.

 

Направи си експеримент - сготви си нещо без да го подправяш и виж каква е разликата, ама без сол, без нищо. Ей тъй. :-)

 

Това е което мога да ти вметна.

Леко да е сърцето ти, брате!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...