Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Roemy

Възможно ли е да не се допускат агресивни мнения?

Recommended Posts

Съвсем справедлив контрапункт - доста съм мислила върху това, не само аз, целият екип.

Стигнали сме до мисълта, че всичко зависи от вида и степента на агресивността и какво "търси" тя като отговор. Не малко значение има и до какво ще доведе определена проява като поведение на участниците, какво ще провокира, коя част от нас ще "погъделичка" и изкуши.

Правилата на този форум са много старателно обмисляни и прецизирани от екипа преди няколко години. Те бяха поука от събития, които почти доведоха до спирането на форума. По горе няколко от потребителите и модератори много точно определиха позицията ни. Остана ми само да спомена защо толкова стриктно пазим личното пространство на потребителите, екипа и всички други произволни актуални личности. Коментарът на личностни качества, поведение и позиции винаги довеждат до разделяне на лагери "за човека" и "против него", безкрайни изяснявания, престрелки и в резултат забележимо отклоняване от темите и снижаване на нивото на дискусиите. Всичко това, смятаме, е в пряк разрез с цялостната идея на сайта и на Учението, на което той е посветен. Освен това такъв коментар е 100% "одумване", за вредата от което Учителя говори в много беседи и съветва хората да го избягват и да се съсредоточават върху себе си, своите мисли и поведение, които могат да споделят с останалите.

Друг момент е различаването на негативно мнение от агресивно мнение (какъвто беше случаят, който предизвика този разговор). Това, че някой изразява силно съмнение в правдивостта на позицията на другия, все още не означава, че го напада лично. Негативното мнение си е негово, съмнението също, и всеки има право на това. Друг е въпросът доколко това негативно мнение е изказано с уважение към чуждите позиции. Последното наистина е трудна за дефиниране граница. Затова всеки път модераторите са благодарни, ако някой от потребителите им посочи с лично съобщение (!) мнение, което преминава границата на уважението...

Редактирано от Донка

Сподели това мнение

...

Всеки тук пише това което е в главата му в момента, и ако някой друг свързва думите на първия със себе си, това е изцяло негов проблем.

Един пост, който някой вижда агресивен, дълбоко зад него твърде вероятно е да стои безпомощност, вътрешно неразбиране, неудовлетвореност и хиляди други неща.

Най- лесно е да се каже - този ме напада, а защо? Не е ли по- добре да се помисли над въпроса - Защо го чувам като нападение?

...

Съгласна съм с това.

И не само тук, ами навсякъде :) всеки пише, или говори, или се държи така, каквото има в главата му. А какво има в главата му - истини или глупости, дали не е станал накриво днес и си го изкарва на всички наоколо, с любов ли е изпълнен този човек или с безлюбие ... защо не се запитате?

А ако аз взема да се връзвам на всеки, това какво означава? Ами на първо място, че този човек срещу мен го приемам като някакъв по-голям авторитет, като някой, от чието мнение силно завися, а нужно ли е да е така? Някой ще каже, аз знам, че не съм такъв, но той ме злепоставя, прави ме да изглеждам глупак в очите на другите ... Не мисля - не подценявайте другите, те също гледат, слушат, мислят и си правят собствени преценки. Можем да си изберем няколко човека, които да изграждат нашия референтен кръг и с които да се съобразяваме, но не е нужно този кръг да е твърде широк.

Обиждането означава, че душевния мир на човека е много крехък, че силно се влияе от оценката на другите, че не е сигурен в собствената си ценност ... А не бива да е така. Работете да укрепявате собствената си душевна сила. Включително тук виртуално е по-лесната тренировка, отколкото на живо.

Успех!

Пиша относно подчертаното.

Когато човек познава "собствената си ценнотос" и е сигурен в нея, утвърден, той има и психическа стабилност, която е до голяма степен синоним на душевния мир.

И обратното - когато не познава ценността си, той е колеблив, а от там и стабилността на психиката е лабава.

Но, като цяло може да се заключи, че душевния мир се руши най-вече поради слепотата на човека.

Дори чувствителен и свръхсензитивен човек, с изострено чувство за справедливост, би се разклатил, ако нравствеността в него се буднтува срещу някаква неправда. Воден от същото това заслепение, за което споменах, човек е склонен към всякакви действия, за да даде урок, за да въздаде справедливост и да постави някой на мястото му, дето смята, че му приляга.

Нещо в сърцето на този човек се е раздразнило, нещо се е обадило - някакъв писък на душата от това, че нравствеността се погазва от "другия" и човек реагира, най-често в стил "око за око, зъб за зъб".

Та било то поради комплекисираност, която наричаш "несугурност в собствената ценност", било то поради докачливост - и двете са следствие от слепотата/неведението.

Ако човек вижда цялостно, ако е буден, то нито би се съмнявал в собствената си ценност - би се познавал, себепознание; нито би реагирал на "несправедливоста" която извършват "другите", защото би познавал "тяхната" същност и като цяло света/Бога.

Колкото за виртуалните тренировки - който счита този форум за арена на подобни неща, който има нужда от това, нека си тренира.

Преди време много съм се опасявал този форум да не се превърне като другите форуми, за което многократно съм реагирал с дискусии с Иво, с Донка, с Ради, но глупост е било от моя страна, щото Божа работа е и Воля.

Бог за всичко ще се погрижи и всеки с кармата си. :) Няма неуредени сметки.

Единственото, което мога да посоча, е това кое е срещу сърцето, поне според мен.

От тук на сетне - всеки си "избира сам".

Редактирано от Ники_

Сподели това мнение

...Обиждането означава, че душевния мир на човека е много крехък, че силно се влияе от оценката на другите, че не е сигурен в собствената си ценност ... А не бива да е така. Работете да укрепявате собствената си душевна сила. Включително тук виртуално е по-лесната тренировка, отколкото на живо.

Успех!

Преди години написах тук нещо като "няма обиди, има обиждащи се".

Между другото забелязвам, че който най-много се обижда, най-обича да обижда и го смята за свое право.

Сега се сещам, че бих много препоръчал за модератори да се избират хора, които не са толкова обидчиви и не не са толкова склонни да обиждат, нито се опитват да си заделят "губернии" във форума. Иначе използват своето положение, за да задоволяват низки его-страсти.

Редактирано от БожидарЗим

Сподели това мнение

И какво стана сега... заради една затворена тема и заради едни "летящи" хора на Новото време се стигна до линч и съдене кой модератор как работи.

В темата за Преходът ме провокира безконечното постване на всякакви непроверени линкове и информация без осмисляне и критика на това, което се намира там. Всичко се приема за чиста монета. И когато някой не се съгласи, се почва едно делене на ние и вие, което първо ние го почва, пък после се сърди, че вие реагира. Ами добре- едни вярват така, а други не вярват и си изказват мнението. Ама накрая ние реват и се оплакват от вие, а вие защо не правят и те така?!

Сподели това мнение

В темата за Преходът ме провокира безконечното постване на всякакви непроверени линкове и информация без осмисляне и критика на това, което се намира там. Всичко се приема за чиста монета. И когато някой не се съгласи, се почва едно делене на ние и вие, което първо ние го почва, пък после се сърди, че вие реагира. Ами добре- едни вярват така, а други не вярват и си изказват мнението. Ама накрая ние реват и се оплакват от вие, а вие защо не правят и те така?!

Именно затова и други се раздразниха - защото обичат.

Ти обичаш тези хора, мислиш им доброто и се опасяваш да не са се хванали като "удавници за сламка", подхранващи празни очаквания, които след време да ги доведат до разочарование и респективно до страданието.

Затова се опита да посочиш трезвеността.

Те обаче, според моите усещания, не лежат единствено на сляпата вяра и на празната надежда, тъй че място за притеснение в теб не би трябвало да има, въпреки, че когато сърцето на човек е добро, то няма как да не се притеснява за другия, няма как да не се усъмни в това, дали въпросния друг не "лети в облаците" на собственото си въображение.

Все пак, за протокола и за спокойствието, твоето и на други, ще река, че не, не летят в облаците въпросните потребители. Е, има си редица наивности, но...

Ивета, отчасти опита същото, пък и други потребители.

Въпросът тук е начинът, по който се посочва това, или онова. Начинът, по който са опитваме да предпазим и да отрезвим евентуално.

Има нещо много важно - Вярата в човека. Вярата в нещо. Независимо колко глупава би могла да ни изглежда, ние сме длъжни да я уважим, защото тя е способна на чудеса.

Редактирано от Ники_

Сподели това мнение

От време на време е полезно да има сблъсък. Добре че е виртуален.

Като бяхме деца с брат ми се посбивахме, за глупости естествено. Майка ми веднъж ни остави, стоя, гледа ни и накрая каза-хайде, извадете си по едно око и дано да сте удовлетворени. Не ни говори и на двамата дълго и ни наказа и двамата. Беше доста поучително... :dancing yes:

Има хора, които искат да се променят и се учат от такива ситуации, други не желаят. Всеки има избор... И би трябвало всеки да може да поеме отговорност - за действията си, за реакциите си. Никога вината не е само в едната страна... :feel happy:Просто различен урок...

Редактирано от Слънчева

Сподели това мнение

Като бяхме деца с брат ми се посбивахме, за глупости естествено. Майка ми веднъж ни остави, стоя, гледа ни и накрая каза-хайде, извадете си по едно око и дано да сте удовлетворени. Не ни говори и на двамата дълго и ни наказа и двамата. Беше доста поучително... :dancing yes:

Има хора, които искат да се променят и се учат от такива ситуации, други не желаят. Всеки има избор... И би трябвало всеки да може да поеме отговорност - за действията си, за реакциите си. Никога вината не е само в едната страна... :feel happy:Просто различен урок...

Дори и виртуалните сблъсъци могат да бъдат в помощ на развитието на онкологичните заболявания. Не всички хора са еднакви и не всички хора са стабилни и не всички хора са способни бързо да преодоляват нещо си там, дори и критиката, макар да ни изглежда обикновенна и безобидна.

Редактирано от Ники_

Сподели това мнение

Guest wenst

Дори и виртуалните сблъсъци могат да бъдат в помощ на развитието на онкологичните заболявания. Не всички хора са еднакви и не всички хора са стабилни и не всички хора са способни бързо да преодоляват нещо си там, дори и критиката, макар да ни изглежда обикновенна и безобидна.

Да така е. Просто нека бъдат умерени сблъсъци, разумни. Затова и намекнах да не бързаме да се озверяваме веднага на всичко и на всеки.

Сподели това мнение

е ... Ники... постоянно с "галене по главата" ли да се говори? :) Все пак виртуала е част от живота на човека. Ако го щадят тук, в реалния му живот никой няма да го щади. А за да се отключи една болест- причини много и поводът е само въпрос на време.

Сподели това мнение

И какво стана сега... заради една затворена тема и заради едни "летящи" хора на Новото време се стигна до линч и съдене кой модератор как работи.

:3d_146: хе, guery, имаш хубаво чувство за хумор; знаеш ли и на мен така ми изглеждат нещата отстрани. Обаче се замисли следното - ами щом пишат така, значи така вярват. Представи си, че ти си силно убедена в нещо, градиш живота си на тези убеждения и изведнъж дойде някой и Бух, по главата - това са най-големите глупости! Няма да ти стане приятно сигурно, ще опиташ да си защитиш убежденията може би (може и да се замислиш, разбира се, но поне първата ти реакцията евентуално ще е такава). А, ето виждам, че и Ники е написал в този дух. Да не философствам тогава и аз повече :)

Та затова става въпрос - може и да мислиш, че отсрещния човек е в най-голямата заблуда, но е хубаво внимателно да бъде изведен от нея.

И кой колкото съзнание има за това, така и ще действа. Това че "ние" или "вие" били по-толерантни и т.н. - нищо от това, различни сме и на различно ниво успяваме да реагираме. Колкото човек е по-толерантен, внимателен, може и да изглежда понякога и за някои хора, в чисто човешки план... смешен ... или знам ли какъв, безволев примерно или слаб, защото не защитава силно позицията си, но на по-висок план със сигурност не е така :sorcerer:

Пък админите и модераторите сами са се съгласили да бъдат на това "проветриво" място. Както и са наясно, че от тях се изисква и на човешки, и на по-висш план много по-голяма отговорност за действията им. Та напомнянето на това не е излишно :v: , то и имаше повод и то не само в темата за 2012.

Аз мисля, че ако не се допускат мненията на хора, които носят техните страхове, те няма да могат да ги видят чрез другите.

catch22, много мъдро мнение, поздравявам те!

Редактирано от Диана Илиева

Сподели това мнение

Да така е. Просто нека бъдат умерени сблъсъци, разумни. Затова и намекнах да не бързаме да се озверяваме веднага на всичко и на всеки.

Лично не вярвам в съществуването на такива сблъсъци, дето да са умерени и разумни. :3d_069: Освен ако са с: :3d_048:

Сподели това мнение

отсрещния човек е в най-голямата заблуда, но е хубаво внимателно да бъде изведен от нея

Да, ако е сигурна като такава, като заблуда, щото може да се окаже, че ние сме заблудените. Кой гарантира?

Пак вярата. Аз вярвам в това (че съм прав, по убеждения и разбирания), а той в друго (че е прав по убеждение и разбирания) и хоп сблъсъкът е готов да назрее, само поради разликата в убежденията.

Представяш ли си колко малко му трябва! До къде сме я докарали!!!

Направо не е за вярване. И това не е от вчера. Цялата истирия на човечеството е съпътствана от това.

Е, край няма ли?

Ето защо мисля си, че думите на Борис Сахаров са много актуални:

По отношение на околните, преди всичко търпимост. Запомни думите на Учителя: “Колкото и да ти е неприятен, отвратителен, дори омразен човек, ти трябва да го разбереш, да му станеш ближен. Това не значи, че ти не трябва да виждаш лошото у човека, но ти трябва да умееш да оправдаеш това лошо с нещо и да се стремиш да отстраниш това лошо.

И затова предостави всекиму свобода на действие и убеждение. Насилието, в името на убеждението, е майка на всяко зло. Помни, че докато не си познал Истината, ти сам не си проверил нищо – как можеш да съдиш другите? Но когато познаеш Истината, ти ще разбереш другите и словата на осъждането ще замрат на твоите уста.

“Невежите ще те ненавиждат и ще ти се надсмиват, великий. Но не обръщай внимание на тях”. Бъди съвършено непоколебим и невъзмутим всред всички несполуки, неразбирания и обиди. Ако ти губиш самообладание – това е верен признак, че ти ставаш опасен за света, защото възрастващата сила на мисълта ти, отегчена от раздразнението, таи в себе си най-голямото проклятие за света. И затова пази се да не изгубиш самообладание и помни, че по пътя на Йога злобната мисъл е способна да изпепели отначало твоята жертва, а след това и самия теб.

из "Йога без учител" Редактирано от Ники_

Сподели това мнение

е ... Ники... постоянно с "галене по главата" ли да се говори? :) Все пак виртуала е част от живота на човека. Ако го щадят тук, в реалния му живот никой няма да го щади. А за да се отключи една болест- причини много и поводът е само въпрос на време.

:rolleyes:

Всеки "сам избира" дали да рискува да бъде съзнателна причина за нечие страдание/болка.

Ако ти харесва другия начин, различен от Пътя на Любовта/добротата, то действай според убежденията си. Никой никого не може да възспре. Възспирането го върши Закона, бил той под формата на държавни/форумни правила, или Божии такива, наречени за по-кратце причина и следствие.

Последното е достатъчно голям учител и пътепоказател.

Сподели това мнение

Хмм то и аз когато имам някакво силно убеждение, ако ще и цял форум да спори с мен и да ме "обижда", няма да ме извади от обувките. Може да ме информира за нещо, може да ме замисли. Ако ме разубеди- хубаво. Ако не- дотам. Убеждението си остава.

Сподели това мнение

:rolleyes:

Всеки "сам избира" дали да рискува да бъде съзнателна причина за нечие страдание/болка.

Ако ти харесва другия начин, различен от Пътя на Любовта/добротата, то действай според убежденията си. Никой никого не може да възспре. Възспирането го върши Закона, бил той под формата на държавни/форумни правила, или Божии такива, наречени за по-кратце причина и следствие.

Последното е достатъчно голям учител и пътепоказател.

Принципно съм съгласна, че си прав. Но все пак това е публичен форум. Много хора четат. Ако четат само на ние мненията, а вие толерантно и без да вреди не изказва позиция- това не е ли леко опасно?

И да кажа само- аз вярвам в Прехода! Само, че не вярвам в изнесените детайпи по него.

Редактирано от query

Сподели това мнение

Лесно е за човека да допринася за появата на болестите, на страданието, да ги предизвиква, пък и да убива направо (не стига, че човек върши това несъзнателно, повечето пъти, пък и съзнателно не рядко).

Трудно е да лекуваш болест, да даряваш щастие, живот, да оживотворяваш.

Колко години сме ходили по лесния път, защото сме нямали смелост, готовност и сила да поемем трудния, който истински осмисля живота и води до най-дълбоко удовлетворение?!

Въпрос на желание е.

Редактирано от Ники_

Сподели това мнение

Принципно съм съгласна, че си прав. Но все пак това е публичен форум. Много хора четат. Ако четат само на ние мненията, а вие толерантно и без да вреди не изказва позиция- това не е ли леко опасно?

И да кажа само- аз вярвам в Прехода! Само, че не вярвам в изнесените детайпи по него.

Аз също те разбирам.

Не бива да се ходи в крайности. Бива да се следва сърцето - да го слушаш и да го следваш.

Винаги ще има изказани мнения от всички гледни точки. Въпросът е, освен гледната точка, изказаната, какво друго е вложено в тях. Знаеш, има разлика.

Само едно уточнение, което според мен е важно - това е форума на Порталът към съзнателен живот.

Редактирано от Ники_

Сподели това мнение

...

Ами аз са себе си мога да кажа. Преценила съм, че не е опасно, поне във вида, в който чета. Аз също имам определено мнение по въпроса, но предпочитам да не го споделям публично, защото така ще повлияя неправомерно на другите.

Сподели това мнение

...

Ами аз са себе си мога да кажа. Преценила съм, че не е опасно, поне във вида, в който чета. Аз също имам определено мнение по въпроса, но предпочитам да не го споделям публично, защото така ще повлияя неправомерно на другите.

Според мен, подобни действия, от гледна точка на тези съображения, са напълно точни.

Сподели това мнение

Ами то не остава друго, освен да се съглася с последните два постинга. Прави сте. Ако влезе някой и прочете първо темата за Преходът, после може да попадне на някоя друга тема и от там да вземе и друга идея някаква. И въобще то тази тема не е целия форум- така си е. А и тя самата Теодора помоли в темата да пишат само привърженици /на техните идеи обаче/. И всеки си има глава на раменете да прецени за коя сламка да се хване.

Сподели това мнение

Ами то не остава друго, освен да се съглася с последните два постинга. Прави сте. Ако влезе някой и прочете първо темата за Преходът, после може да попадне на някоя друга тема и от там да вземе и друга идея някаква. И въобще то тази тема не е целия форум- така си е. А и тя самата Теодора помоли в темата да пишат само привърженици /на техните идеи обаче/. И всеки си има глава на раменете да прецени за коя сламка да се хване.

Точно затова се развиха така нещата във въпросната тема, а и не само там, а по принцип - причината си намери следствието. Едното породи другото. И кое е по-доброто, причината, или следствието? :) (въпросът е риторичен)

Изводите, мисля, са ясни.

Редактирано от Ники_

Сподели това мнение

Не бих се съгласила, че е разумно да се спазва ограничението "в темата да пишат само привърженици на идеята". Това е "капаци на очите" и едностранчивост, каквато никъде във вселената няма. А където все пак някой е постигнал, спряла е еволюцията му. За мен разумният вариант е да се споделят всякакви мнения, но да се спазва уважителният тон. Нещо от рода на: "Разбирам и уважавам мнението ви, но не мога да се съглася с него". При това всеки от участниците да приема своята гледна точка и позиция само като лична своя, не като универсалната истина, която "светва" на заблудените... Ако нямаме две очи, които виждат света под различен ъгъл, две уши, които чуват от противоположни посоки, няма да виждаме и чуваме "стерео".

Сподели това мнение

Според мен това е форум, създаден в името на Учителя и би трябвало, тук да цари разбирателство, любов и уважение и най вече резпект към мнението на другия. :hmmmmm:

В началото пишеш, че трябва или по-скоро БИ ТРЯБВАЛО всяко мнение да бъде уважавано, но също така искаш да бъдат цензурирани агресивните мнения? Има някакво противоречие и проблема не идва от вън.

Думите не са като парите. Не ги пестете.

Сподели това мнение

...

О, думите са много по-силни от парите. Аз бих казала - внимавайте с тях!

Сподели това мнение

...

О, думите са много по-силни от парите. Аз бих казала - внимавайте с тях!

Човек, които е свикнал да ги използва често и без задръжки вероятно отдавна знае силата им. За съжаление на някой им липсва опит. Ако всички бяха толкова добри колкото мен в това щяхме да спасим света :) Разбира се това в кръга на шегата :))))

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега