Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианството като защита на животните


Recommended Posts

Можеш ли да се концентрираш, ако изпитваш непрекъснат дискомфорт от какъвто и да е вид, например болка, глад, виене на свят и др.под.

Далеч съм от идеята да налагам на дъщеря си каквото и да било, под благовидния предлог, че я възпитавам. Тя обожава животни. Дава си джобните, които никак не са много, за да купува храна и да храни уличните кучета и котки. От мене не е видяла друго, освен любов към животните. Дори насекоми не убивам, освен в краен случай.

Линк към коментар
Share on other sites

Не е баш така, Орлине. /Мненията на Хриско се появяват изневиделица и се налагат персонални обръщения/. Животът си има предизвикателства и изисква например концентрация. Трудно е да се концентрираш, когато вътрешният ти глас непрекъснато алармира, че липсват важни структурни единици от храната и здравето се съсипва, т.е., вече е съсипано. Изострена ти е интуицията и виждаш ясно къде ги има тези вещества и къде ги няма, според наличните в джоба. Защото например чаша сок от цвекло и шепа ядки ще ми дадат нужното, но по-достъпно е парчето колбас, което ще изям заедно с дъщеря си.

Дали споделяш храната с близките си има голямо значение. След две години и половина неядене на месо на Рождество Христово хапнах от печеното пиле заедно с дъщеря си, защото ми предложи. Знаете ли как реагира? Каза, че е най-щастливият й ден, защото съм се хранила заедно с нея! Тя ми е дете, разбирате ли колко е важна връзката ни и колко важно е за нея да сме близки и да споделяме много неща, включително храната?

На работното място нещата стоят по подобен начин. Хора, които са близки, се хранят заедно и работят добре заедно. Другите, които се хранят отделно и не споделят храната си, са отчуждени и това се отразява на работата и отношенията, на кариерата, ако щете.

С това вече не съм съгласна (и извини ме, но малко ми заприлича на от 9 кладенеца вода).

Това за съсипването на здравето на какво основание го твърдиш? Малката ми дъщеря по рождение е вегетарианка - не само не обича месо, ами и физически не й понася. Не хапва никак (вече 13 години), здрава е (показателите са много добри при профилактичните прегледи), чувства се прекрасно, от малка е много пъргава и жилава, катереше се на такива тънки и много високи пилони в училищния двор до нас, че си спечелих укорите като лекомислена и безотговорна майка на всички баби в квартала.:P И сега обича да спортува. Аз от няколко години също съм вегетарианка - не усещам някакви липси, нито се установяват такива при проф. прегледи.

По тази логика нашето семейство е разделено на два лагера - едната дъщеря и мъжа ми, другата дъщеря и аз. Е, няма такова нещо. Напротив, старая се да готвя вкусни и разнообразни ястия без месо - не са нужни някакви сложни рецепти или скъпи, екзотични продукти като аспержи, артишок и др.под., просто добро съчетание на продукти и подправки. И всички са доволни.

Гледам и служителите ми - единият не чист вегетарианец, но фен на здравословното хранене, а колежката му предпочита удоволствието от вкусната храна; на работа след като установиха кой какво обича, кое е общото, черпят се взаимно с тези неща, не си натрапват другите, различните.

Въпрос на добро желание.

А другото, което се опитах да намекна аз, и Диди преди мен - както едната ми дъщеря се чувства най-добре на плодове и месото буквално не й понася, така има и хора, които имат физиологична нужда от месо. Аз например като усещания също се чувствам най-добре на плодове (не ядки, още по-малко пък кълнове), но организмът ми физически отказва да издържи само на плодове, затова ям и зърнени храни, зеленчуци, кисело мляко ...

Иначе, разбира се, че не съм съгласна с убийствата на животни, жестоки или не, все тая. Също и с убийствата на растения.

А тъй като търсенето определя предлагането, колкото по-малко хора ядат нещо, толкова по-малко стимули ще има то да се произвежда. Но и възможностите на хората са различни. Затова реалния призив за мен е - хора, опитайте се да бъдете плодоядци, ако не - то вегетарианци, ако не - можете поне да намалите месото...

И най-малката крачка в тази насока би била полезна за всички и във всяко едно отношение - духовно, етично, здравословно и т.н.

НО - не се насилвайте, не се самонаказвайте, не правете такива уж добри стъпки с неудоволствие. Негативните чувства и мисли, които ще генерирате са на по-висше ниво и следователно са по-вредни за всички от това, което ще изядете на физическо ниво.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Тръгнала е Куки с бели менци за вода...

Аз говоря от моя опит, а опитът на другите естествено, че може да е различен.

Вода от девет кладенеца носят тези, дето се опитват да лъжат и да манипулират, да докажат тезата си на всяка цена. Случаят не е такъв. Лека нощ!

Линк към коментар
Share on other sites

Иначе, разбира се, че не съм съгласна с убийствата на животни, жестоки или не, все тая. Също и с убийствата на растения.

А тъй като търсенето определя предлагането, колкото по-малко хора ядат нещо, толкова по-малко стимули ще има то да се произвежда. Но и възможностите на хората са различни. Затова реалния призив за мен е - хора, опитайте се да бъдете плодоядци, ако не - то вегетарианци, ако не - можете поне да намалите месото...

И най-малката крачка в тази насока би била полезна за всички и във всяко едно отношение - духовно, етично, здравословно и т.н.

НО - не се насилвайте, не се самонаказвайте, не правете такива уж добри стъпки с неудоволствие. Негативните чувства и мисли, които ще генерирате са на по-висше ниво и следователно са по-вредни за всички от това, което ще изядете на физическо ниво.

Аз също!

Да, напълно съм съгласна, един призив, един пример, един съвет към хората, които обичат месо да го намалят или да спрат да го консумират!

Не се насилвайте и не насилвайте другите около вас! Защото ако човек не е готов, или ако тези които усилено подтиква не са готови, то резултатите няма да са добри за никого, а напротив точно обратното!

Вегетарианството е добър избор за човека, също и защите за животните, но то не бива да бъде налагано, а да се приеме и проложи, когато човек е готов и го иска напълно, когато е в хармония с тази крачка и този начин на хранене!

Линк към коментар
Share on other sites

Като, че ли чрез днешната мисъл на деня:

Мисъл за деня-30 август

Хората мислят, че светът е създаден само за тях. Трябва да знаете, че милиарди същества живеят във Вселената — нисши и висши, от различна степен на развитие. Вселената е създадена за всички: в нея живеят, както светли, така и тъмни същества. Светът е създаден и за вълка, и за овцата. Защо е създаден така светът, не питайте. Той е създаден, както трябва. Ако програмата на земните училища е наредена според възрастта на децата, колко по-добре е наредена програмата на духовния и Божествения свят!

Свят на промени

Учителя ни дава отговор на спора в тази тема. :feel happy: Но май някъде вече беше цитирано нещо от тази беседа. Нямам време сега да го търся. Интересното на тези мисли за деня е, че се подготвят година почти преди дата... Но понякога се появяват точно навреме и точно където трябва. :)

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Присетих се за една "шега" която чух наскоро.

Злото отмъщавало на този, който го прави. Става въпрос за някакъв голям стрелец, който на пет-шест метра стрелял срещу една мечка – четиридесет и седем куршума и не можал да я уцели въобще. И все пак накрая той носи в един чувал мечката умряла и го пита един ловджия: Ти как я уби, как умря? – От смях. Т.е. животинското царство се присмива на човешкото. По-голям, според мен (разказва брата), щеше да бъде смеха, ако той беше я уцелил, защото друг дух, кармичен, щеше да го уцели и тогава вече става съвсем плачевно. Просто и в двата случая е плачевно.

Та така, за жестокостта към животните и тези които постъпват по този начин с тях и не само. Всеки ще си носи кармата и ще си я плаща докато не се осъзнае и не се покае и не започне с Божия помощ да се чисти и променя.

Тук става въпрос за външния кръг на пентаграма. Минавайки през сабята човек непременно в един момент ще стигне до чашата...

Научете децата си да не късат главите на мухите, буболечиците, защото, ако днес детето убие муха, утре това дете ще убие и човек.

Всяко зло, което правим, ще се възвърне върху нас.

От мен да замине

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

1. Според вас ако човек много се възмущава от садизма на садистите и силно ги осъжда, възможно ли е и той в себе си да носи някакъв садизъм ?

2. Защо животните страдат толкова много ? Има ли НЕзаслужени страдания, страданията винаги ли са равни на греха, има ли страдания които не са резултат от грях ?

Линк към коментар
Share on other sites

1. Според вас ако човек много се възмущава от садизма на садистите и силно ги осъжда, възможно ли е и той в себе си да носи някакъв садизъм ?

2. Защо животните страдат толкова много ? Има ли НЕзаслужени страдания, страданията винаги ли са равни на греха, има ли страдания които не са резултат от грях ?

Хриско, това си е чиста проба софизъм и ти като бъдещ правист би трябвало да си добре запознат с него.

Линк към коментар
Share on other sites

1. Според вас ако човек много се възмущава от садизма на садистите и силно ги осъжда, възможно ли е и той в себе си да носи някакъв садизъм ?

2. Защо животните страдат толкова много ? Има ли НЕзаслужени страдания, страданията винаги ли са равни на греха, има ли страдания които не са резултат от грях ?

:hmmmmm:Хм интересни въпроси, значи в първия става въпрос, за критиката, а тя не е градивна в смисъл самата дума означава точно това, крие и тика, другото което съм запомнила още от самото начало т.е. от първите си стъпки в духовния път е един брат който казваше - когато насочиш пръст срещу някого за да го осъдиш не забравяй, че останалите четири пръста са насочени към теб самия. Простичко звучи, но докато го усвоим :smarty: и все пак добре е да не се отказваме и да сме искрени към себе си, а искрени ли сме непременно ще ни се даде и методът по който да подходим когато виждаме и разбираме, че нещо не е хуманно.

На втория въпрос в съзнанието ми изникна по спомен нещо което съм чела доста отдавна, за това споделеното няма да е буквално, но- признак на скрита жестокост е да смущаваш спящи животни. И така е, например минавам си аз по улицата, човек надарен с ум, свободна воля и т.н... и видя животинче което се е свило на кълбо и спи. Представи си че точно в този миг ми хрумне да го наритам едно хубаво, дали това страдание на това същество е резултат на някакъв вселенски план в който влиза заслуженото страдание на животинката наритана от мен или е резултат на моята жестокост и на това че съм решила да използвам човешката си сила, воля и тям подобни, за да нараня едно по- слабо и невинно същество!? За себе си смятам, че това страдание причинено на животното ще бъде незаслужено от него, но след това аз която съм употребила даровете си по този начин напълно заслужено ще си понеса последствията. Защото комуто много е дадено от него много ще се изисква. Всеки в един момент ще понесе отговорността си. Така мисля по тези въпроси, благодаря.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

1. Според вас ако човек много се възмущава от садизма на садистите и силно ги осъжда, възможно ли е и той в себе си да носи някакъв садизъм ?

2. Защо животните страдат толкова много ? Има ли НЕзаслужени страдания, страданията винаги ли са равни на греха, има ли страдания които не са резултат от грях ?

Хриско, това си е чиста проба софизъм и ти като бъдещ правист би трябвало да си добре запознат с него.

Искаш да кажеш, че се стремя да оправдая жестокостите над животните ли ? Ами пак си въобразяваш ако мислиш така.Просто задавам въпроси, които се пораждат в мен, търся отговори.Нищо повече.Животните не са някакво изключение от духовната еволюция и ми е интересно какви отговори бихте дали на тези въпроси. Просто ми е интересно и питам.

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Елф, според теб има ли незаслужени страдания на хора ? Винаги ли хората страдат заслужено? Винаги ли страданието е резултат от нещо, което хората са направили ? И преди съм задавал същите тези въпроси и ми хрумна да ги задам и по отношение на животните. Нали казват, че нямало случайни неща, нямало незаслужени страдания, излиза ли че и животните страдат заслужено и какво може да са сторили та да страдат толкова много ? Според твоя отговор, те страдат незаслужено. Ани, не съм напълно сигурен в какво ме обвиняваш, но ако мислиш, че искам да оправдая насилието над животните се лъжеш, не се вкарвай в някакви филми. Ако ние сме направили нещо и като кармична последица някой ни навреди, това не означава че и той няма да си понесе последствията, ние може да сме привлякли нещастието с агресията която сме проявили преди, но човекът който ни е навредил е бил човек с настройка на съзнанието насочена към вредене, ако не на нас е можело да навреди на друг, той е имал желание да се прояви вредейки и е изпълнил желанието си, за което ще си понесе последствията. С един куршум два заека : и ние сме си платили, и той си утолил порива/желанието, а в крайна сметка и едната, и другата страна си получават заслуженото и всеки си учи уроците. Така че не оправдавам насилието над животните, дори и те да са си заслужили. Учителят е казвал,че кучето е предан служител на човека и че така си чисти кармата, каква пък карма има да чисти кучето.Ани, моля те, не се опитвай да ме провокираш да си навлека още санкции... :lol:

П.п.Наистина хората, които не са спряли напълно да ядат месо, са по - емоционални и донякъде внушаващи си разни неща, от хората дето напълно са спряли да ядат.

----------------------------------

Дори кармата им да е да стават такива неща с тях, сигурно ще е карма и тези неща да бъдат прекратени и сигурно е карма хората да работят в посока хуманизиране на отношението към животните.

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

1. Според вас ако човек много се възмущава от садизма на садистите и силно ги осъжда, възможно ли е и той в себе си да носи някакъв садизъм ?

2. Защо животните страдат толкова много ? Има ли НЕзаслужени страдания, страданията винаги ли са равни на греха, има ли страдания които не са резултат от грях ?

Хриско, това си е чиста проба софизъм и ти като бъдещ правист би трябвало да си добре запознат с него.

Искаш да кажеш, че се стремя да оправдая жестокостите над животните ли ? Ами пак си въобразяваш ако мислиш така.Просто задавам въпроси, които се пораждат в мен, търся отговори.Нищо повече.Животните не са някакво изключение от духовната еволюция и ми е интересно какви отговори бихте дали на тези въпроси. Просто ми е интересно и питам.

Въпросът обаче не бива да съдържа намек за психиката на опонента ти. B)

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Елф, според теб има ли незаслужени страдания на хора ? Винаги ли хората страдат заслужено? Винаги ли страданието е резултат от нещо, което хората са направили ?

Не знаем за скритите причини които стоят зад човешкото страдание, а и въобще зад страданията на съществата, но това което е във възможностите ни е да бъдем истински ближни като добрият самарянин и да се ръководим от Божественият морал вложен в сърцата ни. Ще ти цитирам нещо от Халил Джубран "Чест е за убития, че той не е убиецът." и "

Сами избираме своите радости и скърби, и то много преди да ги преживеем."

Но той споменава и нещо много по- дълбоко - "Дали духовете, които витаят в ефира, не завиждат на човека за страданието му?"

Откровение 3:19

Ония, които любя, Аз ги изобличавам и наказвам; затова бъди ревностен да се покаеш.

А дали страданията ни не са допуснати за да се пробудим и завърнем? Както казах, никога не знаем скритите причини които стоят зад страданията, но вложено ни е да бъдем ближни, а вложеното ни е дадено за да го употребим правилно според Божията Воля, само трябва да отворим сърцата и умовете си за да възприемем. Казва Новалис "Моралът, точно разбран, е истинската стихия на човека." Ставам за сега, чао до после :)

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Добре облечено момиче хвърля кученца в река.

http://www.teenproblem.net/news/s/22230.html

--------------------

Ако трябва да се търси положителното в тази ситуация, бих казал : слава богу че не ги дере живи или не ги хвърля във вряла вода, както става с други животни.

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Да, и аз няма да го гледам със сигурност.

Защо да го гледам?

Няма смисъл.

Допускам, че има добре облечени (и въобще всякакви) хора, изхвърлящи новородени животинчета в река (или другаде).

Това, че ги гледам, с какво ще допринесе някаква полза и за кого?

Виж, ако спася някое такова животинче, ако науча децата си (и евентуално други хора) не да ги давят, а да се грижат за тях и др.п., това вече е друга работа.

...

Ако трябва да се търси положителното в тази ситуация, бих казал : слава богу че не ги дере живи или не ги хвърля във вряла вода, както става с други животни.

За мен по-адекватно е да не се разпространяват лошите новини.

Учителят, както и други просветлени хора са съветвали: ако видиш/чуеш нещо хубаво - разкажи го на много хора, ако видиш/чуеш нещо лошо - не го казвай на никого.

Тук усещам, как ще вляза в конфронтация с журналистите; и не само :).

Но имам предвид следното - ако разкажем лошата новина с цел, когато повече хора научат за конкретното нещо, да се предизвика обществена реакция за подобряване на положението, за предотвратяване на ситуация и др.п. - тогава ДА.

Но примерно имам една бивша комшийка, която иначе не ми се обажда, дори когато я поздравявам на улицата, но вече на два пъти специално идва на работа да ми каже, че еди кой си бивш също съсед е починал :blink: Е, това вече не го разбирам.

Линк към коментар
Share on other sites

Дианче, на това съм му сложила название : "черната хроника". Интересно, че е тенденция сред застаряващото поколение. Дори някои хора, които съм предупредила, не се притесняват да ми преразказват тв-новините избирателно в този черен аспект.

Но това си е отделна тема. В подобна на тази тема се казваше нещо за бъбренето, а

в по-преден пост бях обяснила на аудиторията за заливането с ментални и емоционални боклуци, но...

има слушащи, има и чуващи.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

И аз не желая да гледам този клип - нагледала съм се на подобни картини.:(

Знам как стоят нещата и ме боли,че освен да помогна на някое животинче в беда,друго не мога да направя.Това че не ям месо,не ми дава самочувствието че по този начин помагам на милионите малтретирани същества на земята.

Не ми се иска брутална информация за насилие над животни и хора да достига до децата - това се отразва зле на тяхната психика.Едно дете трябва да вижда проявата на любов към животните,а не проявата на жестокост.

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

Подобни неща предизвикват възмущението и състраданието на много хора, както клиповете от кланниците, които Орлин публикуваше. Когато хората стават по - възмутени и състрадателни, вероятността постепенно да се стигне до инкримизация на насилието над животни ще е по - голяма, поради по - големия интерес на хората към тези въпроси. Колкото по - голям е интереса на хората, толкова по - лесно биха участвали в петиции или протести, толкова по - трудно биха подминали някакви инициативи във връзка с правата на животните. Ако например става едно протестно шествие пред очите ти, ти по - лесно би се включил в това шествие ако преди това си гледал кадри с насилие над животни, трогнал си се, ядосал си се, отколкото ако въобще не си гледал такива кадри, не си слушал новини и съответно не си се трогнал въобще или пък си се трогнал слабо. Аз като съм виждал и чел за страданията на животните ми е по - жал за тях, от времето преди да видя и чуя някои неща.

Това че не ям месо,не ми дава самочувствието че по този начин помагам на милионите малтретирани същества на земята
Ами то капка по капка става цял вир.

в по-преден пост бях обяснила на аудиторията за заливането с ментални и емоционални боклуци, но...

има слушащи, има и чуващи.

Аз се ядосах само в първите секунди като отворих статията, но след това се успокоих и разумът взе връх, за разлика от едно друго момиче, което е запознато с окултните закони, но изпрати към кучеубийцата проклятието си с главни букви, готова да си понесе евентуалното кармично последствие. Човек решава доколко да се ядосва или шокира - като това зависи и от степента на самообладание, може би и на чувствителност, може би е важно и преди това какви картини си виждал, колко пъти си виждал и т.н. Аз открих и положителното в тази ситуация : сравнително безболезнената смърт, тоест има и по - лошо : това е пример как може да откриваме нещо добро и в отвратителните неща. От друга страна поставих въпроса какви биха могли да са причините за поведението на това момиче, също така казах, че то може да е страдало и да се е озлобило, за да достигне състояние, в което да върши такива неща, въпреки че дори и така да е, не я оправдавам. И аз си помислих в късметче стайл, но си викам : айде вече съм го пуснал. :lol: Някаква организация на име PETA са обявили награда, за всеки който има информация за момичето. :) Защо ли ...? :lol: Надали ще искат да и оказват психологическа помощ ...А тя се нуждае от това плюс може би безвъзмездна и за определен срок работа в кучкарник или развъдник за кучета. :3d_125:

.Това че не ям месо,не ми дава самочувствието че по този начин помагам на милионите малтретирани същества на земята.
А защо да не им помагаш ? :)

Да, по - добре да се виждат хубави и любовни картини, но ако човек не види реалността, може да си живее в някакъв си негов розов свят. Все пак трябва да се види как се добиват мръвките.

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Айде леко да компенсирам :

"В немския град Ашафенбург възрастен човек започнал да раздава пари на минувачите по една от главните и особено оживени улици града, съобщава изданието Der Spiegel. Неочакваната проява на щедрост събудила недоумение и притеснение у хората, които първоначално помислили, че човекът е крадец.

Пенсионерът бил облечен в костюм, а на гърдите си окачил табелка с надписа: "Аз не съм нито безработен, нито бездомен. Имам съпруга. Аз съм добре, ето защо искам да ти дам едно евро“. Един от минувачите взел щедрия германец за крадец и се обадил в полицията.

Властите задържали щедрия дарител, който им обяснил, че преди ден е взел първата си пенсия и просто е поискал да я подели със съгражданите си. "Тъй като раздаването на пари не е забранено от закона, новоизлюпеният пенсионер има пълна свобода на действията си“, се съобщава в официално изявление на полицията."

Линк към коментар
Share on other sites

Та, като цяло, най-доброто за защите на животните, на хората, на доброто е както са писали по преди Дианчето, Късметче и други - не да следим черната хроника, не да се вайкаме около лошото и несправедливото, не да се нападаме, критикуваме и оплюваме, а напротив, точно обратното, да помагаме с каквото можем и колкото и както можем. Да даваме добър пример на роднини, съседи, деца, родители, приятели...а те колкото искат и колкото могат толкова да пемат от него! Нека пополяризираме доброто с добро и хубавото с хубаво! Това според мен ще даде своя добър резултат!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте, хора! :)

Бих искал и аз да споделя няколко кратки мисли за вегетарианството. :v:

Вегетарианството като защита на животните е добра кауза, но животът е толкова цветен и многоизмерен. По такива въпроси да се произнесе човек право е почти невъзможно, защото има множество гледни точки и приети на въоражение морални ценности. Накратко, за един гроздето е сладко, за друг същото грозде е кисело.

Хитлер е бил вегетарианец и пълен въздържател, а Далай Лама си хапва месце, защото организмът на тибетците няма ензимът, който преработва млякото. Кой от двамата бихте предпочели? ;) Доколкото знам Исус също не е бил вегетарианец. :yinyang: И си го е казал: не това , което влиза в устата замърсява човека, а онова, което излиза.

Предлагам ви да чуете един алтернативе поглед върху нещата (на английски е, за съжаление) и после ако искате да коментираме. Орлине, :3d_011:!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...