Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианството в Духовния Път


Recommended Posts

Давате ли си сметка къде се намирате в Духовния път: Кандидат -Ученици ли сте ,Ученици, ли сте , минали ли сте някое посвещение или само сте привлечени от Духовността?

И ако знаете или предполагате в кой етап на Духовния Път сте, към какво се стремите в близко бъдеще?

Имате ли дълбок стремеж към освобождение от негативните лични качества, както и Стремеж към по-съвършено съществуване?

.Два са основни въпроса,които окултния ученик има да разреши,ако иска да върви и напредва в Духовния Път и единият е Въпроса за храненето.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 175
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Давате ли си сметка къде се намирате в Духовния път: Кандидат -Ученици ли сте ,Ученици, ли сте , минали ли сте някое посвещение или само сте привлечени от Духовността?

...

Това ми звучи като "Абе ти къде се намираш, бе? А? Къде се намираш бе? Къв си ти, бе?" :)

Почна да ми се отщява ученичеството.

Не беше ли казал Учителя, че окултния ученик не трябва нито да се хвали, нито да се порицава......

Линк към коментар
Share on other sites

:)kuki,много ми допада казаното от теб!

Да,всички ние сме в своя духовен път,и вегетарианството нито е необходимо,нито достатъчно условие за духовен напредък.:feel happy:

Мое мнение е,че духовния път на всеки един от нас е нещо твърде лично,и не бива да се обсъжда пред голяма аудитория,каквато се явява този форум.

Енергийното нараняване наистина нанася по-големи щети от удара с брадва!(:Dаналог с приказката за дърваря и мечката).

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

Когато си купуваме месо, всъщност ние плащаме на касапина за убитото теле и казваме: "добра работа!" Прияжда ни се нещо друго. Пак прибягваме до познатото ни "поръчково" убийство. Заглушаваме съвестта си, че това е "полезно" за тялото ни. Не ни се гледат филми за птицекланници и други подобни. Казваме си "абе, то толкова хора умират, то до животните ли сме допрели, всеки със съдбата си, майната им, аре..."

И пак си купуваме месо, и пак казваме "добра работа".

А то, те, растенията, са ж и в и същества, какво остава за животните.

Редактирано от braman
Линк към коментар
Share on other sites

Консумацията на месо при наличието на алтернативо и разбиране на нежелателните последствия може да се определи единствено като зависимост. Е, разбира се, то не е единствената зависимост в която човек може да се оплете, нито е най-сериозната. Колкото до духовното развитие, то е свързано с преодоляване на зависимостите в които сме потопени. Рано или късно трябва да се преодолее и желанието да консумираме храна водени преобладаващо от вкусовите и качества, вместо от нейната полезност. Всъщност вкусът се възпитава. Например прекомерната употреба на сол също е изключително вредна, но е въпрос на една-две седмици упорство да се отърсиш от навика да консумираш пресолена храна и не след дълго така започваш да чувстваш в много по-голяма степен истинския вкус на храната, вместо фалшивата маска на солта. И аз съм ял месо (кренвирши и някои колбаси) и са ми били вкусни, но всичко е въпрос на навик.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Всички сме в духовния път. Вегетарианството само по себе си не е нито необходимо, нито достатъчно условие за напредък. Би могло да е само признак за напредък, освен ако не е самоцел с благовидни причини, а същевременно с дълбоко осъдителна същност, към себе си, към други хора, към устройството на света и към Бога - то друго не остана...

Има кротки, благи, добри и смирени вегетарианци, с много меко и неосъдително излъчване - за тях виждам, че са здрави, неагресивни, добри, с изчистена до голяма степен карма. От дискутиращите тук видях само един такъв човек, а няколко други се доближават до това положение.

На останалите, които се изказват осъдително и агресивно, защото така го усещам, ми иде да кажа:

Хора, защо ви е да ядете хора?!

Защото има енергийно нараняване, енергийно ядене.

Не зная защо си направих труд да напиша и това, като зная, че няма да промени нито нечие мислене, нито нечие отношение.

Поздрав с Добрата молитва!

Куки, извиних се вече веднъж? :( Наистина „прегрях” от това за което пише Орлин. Но ти и някои други не спряхте да „кълвете”. :( Не мога да ви разбера? Какво искате? Да се махна от форума, да спра да пиша? Защото съм си позволила да защитя позицията на Орлин ли? Защото не съм чиста вегетарианка и нямам право да изразя съжалението си към животните ли? Не всеки човек може спокойно да приеме нещата за които е писал Орлин.

Може би сте прави, че след като съм хапвала някога месо, то не бива да осъждам. ОК. Съгласна съм с вас. Не приемам и личните нападки на Орлин към други хора във форума.

За себе си съм решила вече. Спирам да ям месо. Благодарение точно на написаното от Орлин. Не знаех, че по такъв жесток начин се убиват животните. Но дори и да се убиват „милосърдно” – пак вече ми се повдига от мисълта за ядене на мъртва храна.

Това не означава, че осъждам невегетарианците. Не призовавам никой към вегетарианство. Пиша това защото явно не се разбираме вече.

Всеки си избира духовния път и си върви по него. И този път наистина е доста самотен, както е написала Мария-София...Разбрах го вече. И за това доста ми помогнахте пишещите тук...Защото по този път има и разбиране. При това взаимно. Аз се опитах да ви разбера, но виждам насреща си една стена от нежелание за разбиране и приемане...Пълно отхвърляне. Защо?

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Има четири начина на хранене:

- хранене с всичко (всеядство)

Този начин е най-разпространен в сред хората.

- хранене с "децата" на растенията (плодове, зеленчуци, зърнени храни*)

- хранене с космическа енергия (слънчева енергия)

- хранене с вътрешна енергия

Линк към коментар
Share on other sites

Ники, плодовете не са децата (поколението) на растенията, а семената. Просто да стане ясно. Разликата е направо качествена. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Тука може би е възникнал някакъв спор за който не съм в час. Казвам го за да не си помислите, че заемам нечия позиция защото малко ми е дотежало от това. Предпочитам чистото споделяне вместо взаимното глозгане. Мисля, че това е най- добро за всички. По моето скромно мнение истината се ражда в диалога, а не в разгорещените спорове и взаимните нападки. Така, да мина на разсъжденията които исках да споделя. Разсъждавах върху думите на Христос от Матей 23 глава 25-26ст. - 25 Горко вам, книжници и фарисеи, лицемери! защото чистите външността на чашата и блюдото, а отвътре те са пълни с грабеж и насилие. 26 Слепи фарисеино! очисти първо вътрешността на чашата и блюдото, за да бъде и външността им чиста.

Значи основното е чистотата. Да се стреми човек към вътрешна чистота и колкото повече се пречиства толкова по- неспособен става да наранява по какъвто и да било начин, а отношението му цялостното му отношение и подход към всичко да става все по- свещено и по- свещено. Без този истински стремеж към Чистотата всичко си остава една външна форма и както казва Христос, едно лицемерие. Да не бъде! Нека си пожелаем да ставаме все по- чисти и по- чисти в мисли, чувства и постъпки и това да е нашият свещен пример в живота. Нали за да се оправи света всеки трябва да започне от себе си :) Поздрави!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Тука може би е възникнал някакъв спор за който не съм в час. Казвам го за да не си помислите, че заемам нечия позиция защото малко ми е дотежало от това. Предпочитам чистото споделяне вместо взаимното глозгане. Мисля, че това е най- добро за всички. По моето скромно мнение истината се ражда в диалога, а не в разгорещените спорове и взаимните нападки. Така, да мина на разсъжденията които исках да споделя. Разсъждавах върху думите на Христос от Матей 23 глава 25-26ст. - 25 Горко вам, книжници и фарисеи, лицемери! защото чистите външността на чашата и блюдото, а отвътре те са пълни с грабеж и насилие. 26 Слепи фарисеино! очисти първо вътрешността на чашата и блюдото, за да бъде и външността им чиста.

Значи основното е чистотата. Да се стреми човек към вътрешна чистота и колкото повече се пречиства толкова по- неспособен става да наранява по какъвто и да било начин, а отношението му цялостното му отношение и подход към всичко да става все по- свещено и по- свещено. Без този истински стремеж към Чистотата всичко си остава една външна форма и както казва Христос, едно лицемерие. Да не бъде! Нека си пожелаем да ставаме все по- чисти и по- чисти в мисли, чувства и постъпки и това да е нашият свещен пример в живота. Нали за да се оправи света всеки трябва да започне от себе си :) Поздрави!

:thumbsup2:

Всъщност вегетарианството и различните видове здравословни режими са само едно наше действие на физическо ниво, чрез което си помагаме на вътрешното изчистване .Нещо като помощно средства.То не е достатъчно само по себе си.Ако човек продължи например да мисли негативно,да критикува ,да се сърди,обижда,ругае,напада,клевети,обсъжда другите ,това че е вегетарианец с нищо няма да помогне на растежа му.

Поздрави

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Мария, в поста ти има нещо изключително рационално:

Всеки човек е на различен етап от своето развитие.

Всеки човек си има свои задачи за решаване и понякога те нямат нищо общо с вегетарианството, както могат да нямат нищо общо с месоядството.

Всеки човек е уникален, към всеки човек трябва уникален подход.

Преди време един от учителите ми ме светна, че имам склонност към обобщаване. Вярно беше. Обобщението е палач на любовта. Ние тук говорим за вегетарианство и месоядство, а забравяме отделния човек и което е най-изненадващо....забравяме себе си.

Учителя е казал "Оправянето на света е работа на Бога. Работата на човека е да оправи своя малък свят. " ("За здравето")

Не се ли впрягаме прекалено много в човешките неща?!

Другото, което не се сещам в коя тема го пишеше е, че веганството изисква много усилия, за да бъде постигнато при нашите условия.

Човек, по мои наблюдения, трябва часове на ден да търси храна и да готви, за да може да спазва веганската диета. Кое е по-важно? Да се грижиш за собствения търбух или да използваш времето да помагаш на ближния?!

Е, ако човек се храни само с плодове, то ще пострада само джоба му, но дори и Учителя не се е хранел само с плодове. Любими са му били и картофите :)

Какво да кажем, за хората, които едва свързват двата края и гледат да купят максималните калории за парите си? Какво искаме? Смъртта им или да живеят по начина, по който могат.

Учителя говори за храненето, но говори и за начина на хранене, как да се поема храната, как да се дъвче, какво да се мисли по време на хранене. Освен за храненето говори и за физическото натоварване. Човек всеки ден трябва да изминава по 2-3-5-10 километра път (пак там). Тоест първия ден 2 км, втория 3, последния 10 км и пак така. Как може да го организирмае това в нашия живот. Как може да организираме физическата дейност след като някои учения препоръчват поне по 3 часа движения на ден (това е и медицинската препоръка). 10 километра на ден са час и половина ходене или 40 минути бягане, примерно. А останалото време можем да посветим на доброволчество, събиране на отпадъци, помагане в домове за сираци и т.н.

Някъде тука бе спомената и пропагандата - като средството за разпространяване на информация :) Оооо, йееее

Ето ви двата лозунга на пропагандата: "Като повториш едно нещо 1000 пъти, то става истина" ...или поне в умовете на хората; "Занимавай ума на хората, иначе ще се обърнат към себе си и ще избягат от контрола ни"

Линк към коментар
Share on other sites

Всяка храна трябва да отговаря на развитието на човека. Според степента на умственото и духовното си развитие, някои се хранят с месо, други -с растителна храна, а трети - с плодове. Важно е да знае човек как да се храни.Когато дойде еволюцията на душата,човек ще се храни с плодове.

Има един закон,на който се основава правилното хранене и ако човек спазва този закон,той ще може да се ползва от храната,която употребява.Този закон гласи:човек може всичко да яде,но ако яде с любов,съзнателно.Ако сложите пред един адепт кокошка, той може да я изяде, без да му повреди нещо, защото знае закона на превръщането на материята.Той ще я превърне първо в растителна материя, после в плодна и в този вид ще я изпрати в организма си.

Учителя ,Книга на законите

Линк към коментар
Share on other sites

.....Ако сложите пред един адепт кокошка, той може да я изяде, без да му повреди нещо, защото знае закона на превръщането на материята.Той ще я превърне първо в растителна материя, после в плодна и в този вид ще я изпрати в организма си.

Учителя ,Книга на законите

Това имам предвид Мария. Няма знаение какво се яде....от адептите ;) ;) :) Кокошката месо ли беше или плод? Че нещо се бъркам :)

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

...Този закон гласи:човек може всичко да яде,но ако яде с любов,съзнателно.Ако сложите пред един адепт кокошка, той може да я изяде, без да му повреди нещо, защото знае закона на превръщането на материята.Той ще я превърне първо в растителна материя, после в плодна и в този вид ще я изпрати в организма си.

Учителя ,Книга на законите

Мдааа, учителя яде кокошка, а ние какво да ядем :)

Благодаря Мария. Явно няма значение какво яде човек, ако е духовен :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз не съм духовна колкото адепт,затова не ям кокошки,а плодове,салатки и кълнове...Не мога да трансформирам още трупната енергия в слънчева.Това е голямо майсторство.Надявам се да го достигна в някой следващ живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Каквато храна ядеш,такъв ще станеш.Този закон е верен и на физическия,и в духовния свят.Не може животинската или човешката кръв,проляти насилствено,да не донесе лоши последствия за човека.Това е строг и неумолим закон на природата.

Като говоря за яденето на хората, не ги съдя,но казвам,че колкото кокошки или пуйки е изял човек в живота си,на толкова кокошки и пуйки ще служи.Колкото агнета е изял човек в живота си,на толкова агнета ще служи.Такъв е законът в природата.Нарушеното равновесие трябва да се възтанови.

Учителя,Книга на Законите

Линк към коментар
Share on other sites

Има четири начина на хранене:

- хранене с всичко (всеядство)

Този начин е най-разпространен в сред хората.

- хранене с "децата" на растенията (плодове, зеленчуци, зърнени храни*)

- хранене с космическа енергия (слънчева енергия)

- хранене с вътрешна енергия

Ники,моля,кажи нещо повече за храненето с вътрешна енергия.

Линк към коментар
Share on other sites

Има четири начина на хранене:

- хранене с всичко (всеядство)

Този начин е най-разпространен в сред хората.

- хранене с "децата" на растенията (плодове, зеленчуци, зърнени храни*)

- хранене с космическа енергия (слънчева енергия)

- хранене с вътрешна енергия

Ники,моля,кажи нещо повече за храненето с вътрешна енергия.

Привет, Мария!

До хранене с вътрешна енергия не може да се достигне, преди човек да е преминал през предишното ниво.

Тук повече подробности няма да напиша поради разни причини, но ще ти пратя на ЛС това, което писах по този въпрос към друг наш съфорумец. Ако имаш допълнителни въпроси ще ти отговоря пак там.

Вярвам разбираш защо не желая да пиша за тези неща във форума.:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Абсолютно те разбирам.:thumbsup:

Може би не бива да пишем и много други неща....:angry:

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз не съм духовна колкото адепт,затова не ям кокошки,а плодове,салатки и кълнове...Не мога да трансформирам още трупната енергия в слънчева.Това е голямо майсторство.Надявам се да го достигна в някой следващ живот.

Абе защо отговаряш на глупостите ми, а на същностното по-горе не?!?!

Странно.....

Линк към коментар
Share on other sites

Аз се извинявам! Явно съм засегнала някого неволно, без изобщо да съм имала нещо нещо такова наум! Съжалявам!

:(

Във вегетарианството е бъдещето, това е несъмнено. Както е изчезнал канибализмът, така ще изчезне и яденето на животни. Постепенно.

Освен ако не се изродим междувременно посредством ГМО и други постижения на генетиката, войните и други разни експерименти.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Давате ли си сметка къде се намирате в Духовния път: Кандидат -Ученици ли сте ,Ученици, ли сте , минали ли сте някое посвещение или само сте привлечени от Духовността?
Аз съм минал пътя, по който сега вървите и дойдох да ви уча. :lol: Шегувам се. :lol: Мисля че може и да съм ясленик на Великия Живот. :angel:
Линк към коментар
Share on other sites

Аз се извинявам! Явно съм засегнала някого неволно, без изобщо да съм имала нещо нещо такова наум! Съжалявам!

:(

Във вегетарианството е бъдещето, това е несъмнено. Както е изчезнал канибализмът, така ще изчезне и яденето на животни. Постепенно.

Освен ако не се изродим междувременно посредством ГМО и други постижения на генетиката, войните и други разни експерименти.

Благодаря, kuki. :) Радвам се, че се разбрахме! :3d_047:

01.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...