Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианството в Духовния Път


Recommended Posts

Много нещо сте изписали вчера....

Когато вървиш в Духовния път,идва момента да обърнеш внимание и на храната,щото както бях писала в една друга тема :Няма такъв филм като Духовност гарнирана с плът и кръв от по-малките ни братя.Избиването им и жестокостта към тях е потресаваща,никой човек с по-високи вибрации и чувствителност не би могъл да я понесе.И е абсолютно нормално да откаже да участва в касапницата.Това,че някой го върши вместо теб,не те оневинява.Чували ли сте думичките МИЛОСЪРДИЕ и СЪСТРАДАНИЕ?Ето затова става дума.Както и Не прави никому това,което не искаш да направят на теб....

Сменям името на темата с ВЕГАНСТВОТО и СУРОВОЯДСТВОТО В ДУХОВНИЯ ПЪТ.

За мен вече вегетарианството е отживелица.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 175
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Всъщност колкото са по-високи вибрациите на човек, толкова повече неща може да приеме той, без да позволи да бъде въвлечен или зависим от каквото и да било. От върха на един триъгълник могат да се прекарат безброй много отсечки, които го свързват с основата, но самият връх никога не става част от нея. Летящата птица блатото не я плаши, но само защото тя има начин да го премине без да стане част от него...

Ако човек е веган или суровоядец с отвращение (от каквото и да е ) в душата, то дали е на духовния си път?

Линк към коментар
Share on other sites

Духовното развитие предполага чистота на всички тела с които човек се проявява. Това означава чисти мисли, чисти чувства и чиста храна. Чрез вегетарианската храна човек си набавя по-фина материя за тялото в сравнение с месните продукти. Това е факт върху който е безсмислено да се спори. А чистотата на физическото тяло се отразява в една малка степен и на останалите тела. Обратната връзка е много по-силна разбира се. Много по-важна е умствената чистота и тази на чувствата, но и чистотата на физическото тяло оказва своето малко влияние.

Но в действителност основният проблем при храненето е друг. Зависимост от храната може да има както при вегетарианеца, така и при невегетарианеца. А именно това е по-основния проблем. Човек може да преяжда и в двата случая и да изпитва непреодолимо влечение към храната. Често се среща зависимост от сладкото – шоколадчета, бисквитки и др. под. Е да, това не противоречи на вегетарианството, но къде е свободата от зависимост?

Разбира се далеч съм от мисълта, че трябва да се правят заключения относно това кой колко е духовен в зависимост яде ли месо или не, но при всички случаи месото е вредно и несъвместимо с духовното развитие на човека. Това просто означава, че в един момент човек трябва да се откаже от (или по-скоро да преодолее) влечението си към месна храна.

Линк към коментар
Share on other sites

Някой беше казал, че духовните хора са тълпа отстояваща своите интереси, нежелаеща да чуе другата гледна точка, готова да изяде другите в името на отстояването. ......като си помисля, че и аз съм такова парче.......

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Няма такива хора като "духовни" и "недуховни".

Просто има хора, които са склонни да се вглеждат в себе си и такива, които не са склонни да се вглеждат в себе си.

От тези, които се вглеждат в себе си, има такива, които се вглеждат и искат да се опознаят и да опознаят и другите, а има и такива, които не искат да опознаят другите, мислят си, че само те знаят къде е центъра на селото и как се пуска крана за топлата вода.

Така и с храната. Един ял банани и решил, че били много полезни, щото били вкусни, друг валял кайма в хлебен прах и направил кифтета.

Ние сме свободни да споделяме своята гледна точка, без желание да я натрапваме на когото и било - обратното било най-висша форма на фашизъм и насилие. Срещал съм понякога такова "духовно" насилие над личността при някои хора, но и това няма значение.

В случая с вегетарианството и храните, които консумираме - всеки е избрал какво да консумира, може би не съвсем съзнателно, но ако желае да бъде съзнателен в живота си, той трябва да знае кое на какво е продукт. Една порция пържени картофи с пържола ал англе /което се оказа българска фраза, няма такова нещо като "ал англе" на френски!? хаха/ имат своя естествен прародител - в случая - компир, свиня и слънчоглед.

Свинята дава мас и месо, но не ги дава доброволно.

Линк към коментар
Share on other sites

Разглеждам въпроса за храненето в Духовния път,в контекст на Свободата.Прекрасно е да знаеш,че не нараняваш никое създание и божие творение,което има майка,баща,и се движи по някакъв начин.А също ,че не е експлоатирано в твое име по робски начин,което се случва с много бозайници,при това са ни роднини.Лекотата да се храниш с жива храна,която носи живот и се приготвя бързо, и хилядите часове пред печката приготвяйки мъртва храна...Какъв разход на енергия,за да вкараш в себе си нисковибрационна такава....

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Не знам кой изгледа филма,но го препоръчвам на неможещите без сирене и мляко.Ще видят кадри как и защо кравите си "дават" млякото -телетата биват убивани с удари веднага щом се родят,докато се опитват да се изправят,а майката продължава да плаче с месеци и да го търси,и така теле след теле около 4-5г,доят я,а после отива за месо...

И още едно чудесно обяснение защо хората развиват остеопороза-поради прекомерна употреба на животински белтъчини-трябва им калций,за да го усвоят.Въпросният калций се набавя от собствените кости...

Линк към коментар
Share on other sites

Тцъ, тцъ, Мария - София, като се има предвид колко години си яла такива продукти...явно много си се отдалечила от въпросния преход. Пък и сега с манипулативния клип и невярните твърдения...лелееее, още много лоша карма (понеже колкото е по - извисена една душа, толкова по - голяма е отговорността и, съответно последствията от действията, а ти си много висша... :D).

Няколко пъти редакциите на поста ми не успяват да се запишат, странно. Да не излезе, че някакъв демон ме възпрепятства да си разширя мнението... ?

Възможно ли е човек, който е бил ултрамесе (не го казвам случайно...), след това да стане ултравеге, опитвайки се да избяга от нещо в себе си, нещо което може да не е надраснал напълно...и да иска по - ясно да се разграничи от месоядството, като същевременно се опитва да предизвика чувство за вина в други хора (ползвайки неверни и манипулативни твърдения - типични прийоми на Черното братство, а нали в истината е скрит животът) ?

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Не знам кой изгледа филма,но го препоръчвам на неможещите без сирене и мляко.Ще видят кадри как и защо кравите си "дават" млякото -телетата биват убивани с удари веднага щом се родят,докато се опитват да се изправят,а майката продължава да плаче с месеци и да го търси,и така теле след теле около 4-5г,доят я,а после отива за месо...

И още едно чудесно обяснение защо хората развиват остеопороза-поради прекомерна употреба на животински белтъчини-трябва им калций,за да го усвоят.Въпросният калций се набавя от собствените кости...

1. Надали някой би убил теле веднага след раждането му, при положение, че ... градивната клетка на всяка кравеферма е ... кравата - което означава "порастнало женско теле".

Градивната клетка на всеки салам е... угоеното мъжко теле.

Без телета няма салами, без крави няма мляко.

По принцип ветеринарните лекари по цяла нощ израждат телета - не просто за да ги ударят с чук по главата.

2. Една крава, която е на години и с "дихателен" тип конституция не отива за месо.

3. Прекомерната консумация на белтъци сама по себе си е утежняващ фактор, независимо от произхода им - животински или растителни.

4. За усвояването на белтъците не е необходим калций.

5. Прекомерната консумация на белтъци е свързана с калциевата обмяна, но поради друга причина.

...

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Аз съжалявам, че не мога да изгледам въпросният клип, поради нискоскоростният ми интернет, който сама си избрах, хах.

Но ми е писнало от разни езотерични бози, както и пропагандни филми, които просто са далеч от обективната истина за света и нещата.

Не , че искам да обидя Мария-София, но от разказът й разбирам, че филмът е прекалено краен като концепция.

Линк към коментар
Share on other sites

"Запазената светла точка в съзнанието"

Историята на приятеля с двамата сина-пирати, чиито имена и портрети се намираха във френската енциклопедия, за които бе казал Учителят, завърши с един изключителен и интересен финал. Баща им започнал да гледа по друг начин на синовете си. Завършили гимназия и ги повикали да отбиват военната си служба като войници. Понеже учели в един и същ клас - единият тръгнал с една година по-рано - така че двамата отишли войници в една и съща година, на едно и също място.

Дотук всичко е добре. Но след първата седмица родителите им отишли да ги видят, а те гипосрещат с думите: "Татко, ние повръщаме непрекъснато. Не можем да ядем тази храна. Нали сме вегетарианци. Не че не искаме да я ядем. Харесва ни, но като я изядем, веднага започваме да я повръщаме. Не понасяме месото и ястията, сготвени с него. Затова ядем само хляб и сме гладни. И всички ни се смеят."

Бащата нищо не казва. Отива на следващия ден при Учителя и Му разказва целия случай - как синовете му, вече войници, повръщат всяка храна, в която има месо. Какво да прави? А синовете му харесвали тази храна от общия казан на войниците, но понеже били вегетарианци досега, затова повръщали. Учителят го изглежда и му казва: "Слушай какво, брат. Историята с твоите пирати от онова време е вече изминала история. Това не може вече да се повтори. Нещата и формите не се повтарят. Те сега имат друга задача в този си живот. Но че повръщат от месната храна, за това си има причина. Това е единствената светла точка в тяхното съзнание, останало от теб в тях. Но има опасност тази светла точка да изгасне и те ще поемат друг път." И Учителят замълчал, показвайки с това, че разговорът е приключил.

Приятелят веднага отива в казармата. Поискал свиждане със синовете си. Позволили му. Седнал на пейката и чакал. И ето, задават се и пристигат двамата му сина - левенти, облечени във военни униформи, прави, високи, да гледаш и да не се нагледаш. Като го видяли, изведнъж се втурнали към него и извикали в един и същи глас: "Татко, ние вече не повръщаме!" И запрегръщали баща си от радост. Бащата седнал на скамейката, сълзи се ронят от очите му и плаче от жалост за изгубения Висок Идеал. Синовете му се радват, подскачат и мислят, че баща им плаче, че споделя тяхната радост, че вече не се измъчват да повръщат храната, която ядат от общия казан. А бащата тихо ронел сълзи. Той плачел за загубения Висок Идеал на синовете си. Той знаел вече, че единствената светла точка в тяхното съзнание, останала от него, е угаснала.

Разделили се. Дошло време, те се уволнили от казармата, после завършили университета, получили хубави професии, отлични служби, оженили се, задомили се, народили им се деца. Синовете често ходели на гости при баща си, който сега бил вече дядо с много внуци. За внуците той бил добрият дядо, който, кой знае защо, не яде месо, чете някакви чудновати книги, сутрин и вечер се моли, пее понякога необикновени песни и толкоз. А за него те били само внуци и толкоз. Повече няма какво да се каже, защото като изгасне светлата точка в съзнанието на човека, след нея идва тъмната точка, която поставя край на всеки разказ. Така завършвам и аз своя разказ.

ИЗГРЕВЪТ НА БЯЛОТО БРАТСТВО ПЕЕ И СВИРИ УЧИ И ЖИВЕЕ Tom 1

Hо разказът продължава :

Аз доживях да видя как децата на нашите приятели се втурнаха в света и се изгубиха за нашето общество. Не можех да се примиря. Трябваше до има някакъв отговор. Молих се дълго на Учителя да го получа, защото смятах че децата на нашите приятели ще бъдат наши приемници. Накрая го получих. Отварям веднъж една беседа от Учителя и прочетох точно това, което ми трябваше. В нея Учителят разказваше един случай с една баба, която всяка година насаждала яйца под квачката, която й излюпвала пилци. Но една година бабата заменила половината от яйцата на кокошката с яйца от патица. Квачката излюпила всички яйца и пилците тръгнали да се разхождат с нея. Като видели един гьол, излюпените малки патета се втурнали към водата, влезли в него и започнали да плуват. Кокошката стояла на брега и започнала да кряка от ужас, че нейните рожби пилци ще се удавят в блатото. Горката кокошка не знаела, че бабата е заменила половината яйца с яйца от патица и че гьолът е естествената и истинската среда за половината от нейните пилци и свидни рожби. А Учителят продължава и казва, че по същия начин някой път Невидимият свят подменя яйцата и децата на нашите приятели са половината пилци, а половината патета.

Така че тези, които заминават в света, няма да се удавят в блатото, защото то е тяхна естествена среда. Опасността е за ония, които са пилци и могат да се удавят. И Учителят продължава като казва: "Не забравяйте, може би вашите истински деца са вън в света и когато дойде време ще се върнат при вас, както се връща блудният син при баща си, за да поеме вашето духовно наследство и да свърши вашата работа."

Аз имах рядката привилегия да проверя, че тези думи на Учителя се сбъднаха. При мен дойде човек от света, който свърши моята работа и аз му предадох моето духовно наследство. Така се сбъднаха думите на Учителя. Амин!

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

По клипа, който си пуснала, Мария-София, разбирам, че нещо ми се сърдиш, че ти намирам грешки, но нямам никакво лично отношение с негативна окраска. Много ти благодаря за консултациите по хомеопатия, които ми дадохте с Александър, бяха ми много ценни.

Просто държа на точния изказ и на верните мисли.

...

Така, например, вчера научих, че 80% от болните от диабет /общо за диабет 1 и диабет 2/ страдат от затлъстяване и склероза. Също така всички пациенти имат увеличена заболеваемост и смъртност от сърдечно-съдови заболявания ... въпросът, който остана в моето съзнание е:

"Като ти умре пациент с диабет от сърдечно-съдовите усложнения в резултат от заболяването си, в коя графа го пишем - към умрелите от диабет или към умрелите от сърдечно-съдови заболявания???"

...

А иначе да ти пуснат кадри с насилие ей така под формата на една презентация, без дори да са ти обяснили технологията ... е жива манипулация.

Залага се на шоковия ефект върху съзнанието - и оттук - всяване на вина, на срам, на всякакви негативни чувства в хората... те също така може да изпаднат в кризи, да се почувстват по-низши от тревопасните си събратя, гузни, отвратени от обществото...

Този въпрос е много важен за мен, за да мога напълно да разбера какво всъщност представлява статистиката, че умрелите от сърце били най-многобройни. Съвсем възможно е в тази група да слагат болни от една плеяда от заболявания, които в крайна сметка са гушнали букета с инфаркт.

Линк към коментар
Share on other sites

269214_414257241950175_744458392_n.jpg

Без коментар,всички знаем какво е постигнал и как..................

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Емо, към алтернативни лечения се ориентират хора,които търсят промяна.Тези в терминални стадии са малко,и там се работи за облекчаване на симптомите.Това са хора,които отказват да се променят и отработват нещата чрез болестта.И това е начин.Колкото до диабета,имаме лекарство ДИАБЕТ,няма случай пациент да не се е подобрил от него.То е от ново поколение хом. л-ва,но не е това темата,в която да обсъждаме тези неща.Здравето има много измерения,както знаеш, най-важното са чисти мисли-чисти чувства-чиста храна...

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

1. Ти не си Ганди, не си водач.

2. Действията ти не бяха компетентни.

3. Смехът касаеше точка две, а не каузата ти.

4. Борбата не е срещу личност, а срещу лъжи и манипулации, срещу опит за насаждане на вина (агресията поражда агресия).

5. Не съм видял някой да те е игнорирал. Гледам, пишат ти.

6. Явно "чиста храна" е относително понятие, понеже според Йога ...предполагам знаеш кои храни са чисти, според обичайното мислене чиста храна е храна без разни химикали , ако може и от щастливо гледани животни.

7. Проявата ти беше безотговорна и несъобразена с това, че би могла да е вредна.

8. За каузата ти по принцип, не е ставало въпрос - имаше се предвид конкретен коментар с конкретно съдържание.

9. Липсва ти емоционална уравновесеност, каквато се наблюдава при хора като Станимир, Донка, Божидар, Емил..., а уж си много напред с материала.

10. Преди да се опитваш със страх и лъжи да внушаваш на другите, какви трябва да бъдат, спомни си ти каква си била, за колко време и през какво си минала.

11. Явно всеки вижда Живота през ограничената си призма...

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Признавам, че не изгледах целия филм, а само го "прелистих" набързо - и в тази извадка, която направих, без да имам претенции да е представителна, бих могъл да кажа, че се появява по 1 неверно твърдение в минута... дали за целия филм ще се съберат 100 неверни твърдения или ще са по-малко, мога да гадая. Но може и да се тествам тази вечер.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Коментар по клипа от предната страница - изгледах половината, за втората половина не издържах :3d_159:

1. Това си е директна черна магия с хипноза.

2. Самият лектор, ако мога така да го наричам, е по-скоро някаква марионетка, отколкото запознат с материята човек. Допуска огромно количество грешки, мислех да ги изброявам, но реално неговата "реч" е хаотична и неподредена в такава степен, факти почти не присъстват, а се използват гръмки фрази с идеята да шокира хората и да ги дестабилизира. Ако махна клишетата, то тогава остава доста малко за коментар.

3. Препоръчвам на лектора да се запознае с материята, преди да образова останалите, защото неговата интерпретация на човешката анатомия, физиология и хранене за мен са твърде "фриволно" разгледани. Тези три предмета са дялове на природните науки, не са дял на журналистиката, редно би било да не мисли, че едно невинно жонглиране с думите като в журналистиката би имало само положително въздействие - получава се глупост неземна.

4. Освен това, което Мария-София написа, той много малко други неща казва, които да могат да бъдат коментирани, които са извън схемата - "БигМак съдържа месо - о, това са убити невинни животни!"

5. Вкарва ни в някакви филми - драми - дядо му бил умрял, баба му била умряла, и... баща му бил умрял. Вероятно и аз бих могъл да кажа същото на една лекция, но ако държа да бъда обективен, бих представил някакви факти. Иначе просто са празни приказки.

Личното ми мнение за този клип е, че това са празни приказки. Не е този начинът да обясниш на един човек защо ти си избрал да бъдеш вегетарианец.

Горната статия пък ни вкарва в някакви негативни филми тип драма с месо, проблеми - с порицаване, всяване на вина, интелектуална импотентност и прочие...много негативизъм, много отрова.

Ако някой иска да напише нещо, което ще "трогне" хората и ще ги накара да се замислят, то трябва да звучи приятно за четене. Това е елементарна истина. Защото иначе, докато се чувства уязвим за атаки, човек не е склонен да се променя!

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Законът на плътта е закон на ограничението

На път за Сливен Учителят каза:

Има закони на плътта и на Духа. Законът на плътта е законът на ограниченията; законът на Духа е законът на проявленията, разширението.

Законът на плътта се подчинява, има тъмнота, той е безсмислен, без мисъл.

Законът на Духа е в светлина, там има смисъл.

Докато човек не мине закона на плътта, не може да влезе в закона на Духа.

В окултната философия всичко е строго определено – изключение няма.

Всякой човек да съзнае где се намира, в какво състояние е: пъпка, цвят, плод – и тогава да даде семе.

Пъпката не се сгрява от слънчевите лъчи, но тя ги чувствува.

Цветът се огрява от слънчевите лъчи.

В сегашния свят има една добра страна: че посрещат и изпращат.

Изпращат от земята, посрещат горе;

изпращат от горе, посрещат на земята.

28 юни 1920 г., понеделник

гара Бургас

http://beinsadouno.com/wiki/index.php/%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%8A%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D0%BB%D1%8A%D1%82%D1%82%D0%B0_%D0%B5_%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD_%D0%BD%D0%B0_%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE

Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...