Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианството в Духовния Път


Recommended Posts

Да, наистина всеки човек е на различно ниво на развитие. Но от друга страна, смисълът на развитието е именно в това да не останем прекалено дълго време на едно ниво, да преминем нивото на което се намираме. Предполагам, че не са малко хората които, въпреки че осъзнават вредата от месоядството (морална и здравна), въпреки искреното си желание, не намират сили в себе си да го преодолеят. Както споменах, месоядството се е превърнало в навик, в зависимост, и промяната не е никак лесна. Досега, нито в тази тема, нито в другата, която я породи, не прочетох насоки за това как тези, които желаят, да променят начина си на хранене, реално да го направят. На думи е лесно, но действителността при много хора може да е съвсем различна. Та бих желал да насоча темата към това, да се дадат практически и опитани насоки за това, как може да се улесни преминаването от животинска към растителна храна (аз лично употребявам млечни продукти, мед и яйца, като считам първите две за изключително полезни, но това е друга тема).

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 175
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

.....Досега, нито в тази тема, нито в другата, която я породи, не прочетох насоки за това как тези, които желаят, да променят начина си на хранене, реално да го направят. На думи е лесно, но действителността при много хора може да е съвсем различна. Та бих желал да насоча темата към това, да се дадат практически и опитани насоки за това, как може да се улесни преминаването от животинска към растителна храна...

Станимир, както винаги, уравновесено и много на място.

Въпроса е доколко са свикнали хората да ядат зеленчуци и плодове, и ястия приготвени с тях. Ние би трябвало да сме "зеленчукова" страна и би трябвало да ни е привичен вкуса. В Америка призовават хората поне да употребяват малко салата към храната, защото те ядат само месо, пържени картови и други подобни.

Първата стъпка е човек да увеличи зеленчуците в храната и плодовите сокове. Това е много лесно. Да не се сяда на масата без салата. Да не се яде месо без гарнитура зеленчукова. Така процентно ще привиква към зеленчуци и плодове.

Много важна е умерената консумация на алкохол и да не се консумира алкохол на гладно. Ако се пие, да се пие винаги след ядене. Алкохола усилва стръвта към месо и намалява критериите за това какво се яде.

Важно е какво месо се яде. Учителя препоръчва (макар че има и символно значение това) за подобряване на добродушието да се яде агнешко.

Консумация на месо да стане постепенно веднъж на ден или на няколко дена.

След известно време може да се направи опит да се яде по вегетариански няколко месеца. Това ще промени вкуса на човек за самата вегетарианска хррана и тя ще стане много по-привлекателна.

Ако естествено се продължат нещата, добре. Ако не, то е много важно човек без да се обвинява да включи пак месо в храната. Самата "тренировка", което е направил тези няколкко месецеа е много важна. След време може пак да се пробва и ще види, че са минали повече месеци във вегетарианство и т.н.

Много важно е човек да не се самообвинява, че е хапнал таз пържола днес, да не се зарича, да не вперва поглед в това, което прави, да не му придава особена важност, да не говори на другите за това, което прави. Последното е условие за успеха.

Физическата активност е много полезна за намаляването на обема на хранта и броя хранения. Иначе човек е претрупан от енергия и яде повече, за да я изразходи в храносмилане.

Трябва и да се научи да готви, защото вегетарианството си иска готвене.

Също така е хубаво, когато се наложи и няма друго, да хапва и месо. Иначе се получава пристрастяване към желанието, към желанието да си вегетарианец. А всички учения говорят, че страстните желания могат само да ни задържат на земята.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Пояснение към горния пост

По Буда най-добрия начин да не постигнеш нирвана е като искаш да постигнеш нирвана.

Както сигурно се забелязали горният метод работи не просто за постигане на вегетарианство, а за изграждане на опеделени духовни качества: умереност, себе-приемане, избягване на себе-осъждането и оттам неосъждането на другите.

Това са все неща необходими за утвърждаването на вегетарианството.

Какво представява например да не се говори на другите за това, което се прави? От една страна всяко обсъждане може да въвлече негативни енерги от страна на другите като завист, ревност, осъждане. Може да повлече и наши такива настроения. Всичко това е вредно за начинанието. От друга страна всяко прекалено говорене и "групова" работа пречат. Учителя е казал "Когато човек започне много да бъбри, остарява" ("За здравето"). На мен са ми чудни груповите "работи" по пречистване и т.н., където не се обменя познание, а безкрайно се коментира и дъвчи едно и също. Та това ще е най-трудното в цялата работа за някои: да мълчат :)

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление почти всички плодови сокове продавани в магазините съдържат глюкозо-фруктозен сироп или захар, а те също са вредни (първото е вредно дори и в по-малки количества).

По темата: Съвсем естествено, когато човек живее в семейство, където се консумира месо от останалите членове, преминаването към вегетарианска храна е доста по-трудно. Останалите членове най-вероятно ще задават прекалено много въпроси от типа „не искаш ли пържола?“, „защо не искаш?“ и др. или в по-лошия вариант да започнат да убеждават колко погрешно е това, което сме решили. Това ще отнеме голяма част от силите ни (главно психически) и вероятно ще наруши вътрешното ни равновесие, така необходимо ни във всеки момент на преход. Вместо да се откъснем от мисълта за месото, разговора с близките за това, как сме решили да не консумираме повече месо, ще ни свързва с нея. Много вероятно е да се появят разсърдени, които да отправят обвинения от типа „аз съм положил толкова труд да сготвя, а ти не желаеш да ядеш“. В такива ситуации подходите могат да бъдат различни и изборът си зависи от характера на съответните хора и взаимоотношенията помежду им. Може да кажем на близките си, че временно сме на диета, изключваща месото или пък да се заяви твърдо, че сме решили поне временно да не ядем месо (в случай, че сме сигурни, че няма да последват множество въпроси и убеждавания). Може да се съобщи на близките, че сме решили да не консумираме месо завинаги, но това не го препоръчвам по ред причини. Ако семейството е в известна степен религиозно (и християнско) може да се използват някои от църковните пости.

Важно е да убедим себе си (със самовнушение), че всички месни продукти, които харесваме, имат също толкова вкусна и далеч по-полезна алтернатива с която можем да ги заменим. От личен опит знам, че в началото наличието на определени продукти в хладилника може доста да изкуши човека и по силата на навика той да реши, че може да направи компромис. Добре е предварително да сме планирали какво ще ядем и да се придържаме към решението си. Можем да изберем час за хранене, когато другите още не са седнали на масата или са на аперитива, или пък са приключили с храненето. Това разбира се не е приложимо винаги и във всички семейства, но където е приложимо е за предпочитане.

Божидар спомена с право, че когато се случи въпреки желанието си да консумираме месо, да не го приемаме прекалено навътре, като провал, а просто възможно най-бързо да се съберем отново и да започнем отначало. Всъщност това няма да е започване отначало. Важно е да се освободим от мисълта за неуспех, за безсилие. При повечето хора такива моменти на слабост са неизбежни, а природата на желанието е такава, че дори и в миг приспиване на вниманието от наша страна, то може да нарасне като цунами. Трябва да се научим да възприемаме себе си, като нежелаещи да ядем месо. И това ще е истината, защото желанието за консумация на месо е навик, а не желание на истинската, духовна природа на човека. Навикът е нещо възпитано, а не изначално присъщо. Трябва да си повтаряме, че не ние желаем да консумираме месо, а това желание е външно за нас. Прекалената емоционалност е пречка в това отношение. Както споменах вътрешното равновесие е изключително важно. Това, че в опитите си да се освободим от навика срещаме съпротивление е нормално и не бива да е причина за допълнителни тревоги. Сега някои може да запитат: няма ли само да потиснем желанието за консумация на месо, както например при секса? Всъщност потискане имаме, когато нямаме алтернатива към която да насочим енергията си. Така енергията остава ненасочена. Тук насочваме мисълта си към здравословното хранене. Ние заместваме един начин на хранене с друг. Това е важно да се осъзнае: ние не се отказваме от консумацията на месо, ние го заместваме с друга, по-добра алтернатива. Така няма отричане.

Самовнушението помага много. Дори бих казал, че то е изключително важно. Не трябва обаче да подхождаме от ъгъла: аз няма да ям месо, защото то е свързано с убийство на животните или защото е вредно. Правилното отношение е: аз няма да ям месо, защото нямам необходимост от него. Последното не изключва загрижеността за животните и за здравето ни, но просто пряко се отнася до нашата психика, до реалния наш навик, а не до умствено-емоционалните построения свързани с ненавреждането и здравословния живот (които пак повтарям, в никакъв случай не отричам). Трябва често да си припомняме, че неконсумирането на месо не ни оставя без алтернатива. Добре е също така предварително да се подготвим, в случай че желанието в нас нарасне силно, просто да поспрем за миг, да извършим няколко дълбоки вдишвания и издишвания, като успокоим мисълта си и е насочим към самото дишане, и желанието не след дълго ще отмине. Разбира се могат да бъдат използвани и други методи за контрол на ума и емоциите. Можем да погледнем на нещата и от позицията, че след като се нахраним, желанието за консумация на месо отминава, т.е. то е нещо временно, но което е по-важно, не е нужно да се нахраним с месна храна за да отмине желанието за консумация на месо. Ако се нахраним с растителна храна, това желание също ще отмине.

Оставих незасегнат един съществен въпрос: с какви храни точно е най-добре да се започне и продължи прехода от месна към растителна храна. За съжаление не съм достатъчно компетентен по въпроса и ще оставя това на някой друг.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами аз не съм духовна колкото адепт,затова не ям кокошки,а плодове,салатки и кълнове...Не мога да трансформирам още трупната енергия в слънчева.Това е голямо майсторство.Надявам се да го достигна в някой следващ живот.

Абе защо отговаряш на глупостите ми, а на същностното по-горе не?!?!

Странно.....

Eee,

тук вече няма как човек да не избухне в смях.

Благодаря за веселото начало на деня.

На въпроса има 2 отговора:

1. Защото си ги писал с пълното съзнание, че са глупости, но и че ние сме глупаци, които заслужават да им се хаби времето с това.

2. Защото НЕ СА глупости, а истина, достъпна за твърде малко хора.

До такива истини не се достига с препирни във форумите, дори и във Форум като нашия.

На един по-млад участник писах веднъж, че знанието идва със задълбочено изучаване на авторитетите, а ние тук само си споделяме за почивка и в свободното време - това трябва да е съпътстващо, а не преобладаващо, ако иска знание. Сега се налага да повторя. За съжаление.

Учителя препоръчва (макар че има и символно значение това) за подобряване на добродушието да се яде агнешко.

Божидар, вече съвсем сериозно, може ли линк към този текст?

Казваш още - ако Няма растителна храна, да се яде месо. Не можах да си представя такава ситуация, освен на Южния полюс може би, ако са свършили припасите на експедицията. Би ли дал пример?

Станимир, винаги съм се възхищавала от постовете ти. Сега също даваш полезни съвети, особено за ситуация, когато желаещите да са вегетарианци са по-младите в семейството.

Мисля, че имам отговор на въпроса ти, защо никой не даде съвети за преминаване към растителна храна.

Защото когато дойде желание за това, нещата стават естествено.

Моят единствен съвет :

бъдете себе си.

Ако някой се опитва да ви се налага за храненето, просто не се хващайте на разговор по тази тема, или успокойте близките си, че след 3 месеца ще си направите пълни мед. изследвания и ако има отклонения, ще съобразите храната си спрямо това.

Но ако отворите хладилника и някакъв месен продукт вътре изкуши вкусовите ви рецептори -

Просто Не Ви е Дошло Времето.

Оставете темата, занимавайте се с други неща по ваше предпочитание и се хранете, както ви казва небцето.

П.П.

Да не забравяме, че физическото тяло, и нашето, и на животните, е само едно от телата ни и само инструмент на Духа. Прекаленото фиксиране върху него означава, че то е по-важно за нас от другото ... или че не вярваме в другото.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

...

Оставих незасегнат един съществен въпрос: с какви храни точно е най-добре да се започне и продължи прехода от месна към растителна храна. За съжаление не съм достатъчно компетентен по въпроса и ще оставя това на някой друг.

Зависи от потребностите на индивида.

Ако зависимостта от месото e нa вкусова основа, то такива храни може да са вече по-разпространените имитиращи месни храни на растителна основа (напр. на основа на соя*, пшеничен или конопен протеин...).

Иначе от чисто дитологична гледна точка, както и Учителят е давал насоки - месото може да се замени с боб (и въобще варива) и яйца**, а бих добавил че може и млечни продукти**. Също кълновете, микроводораслите, гъбите и пчелният прашец са пълноценни храни близки по състав до месото.

* соята от еко/био производство е свободна от ГМО

** яйцата/млечните храни от гледани на свобода животни са за предпочитане

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

Верно е това за соковете. Дори да са 100% уж...то трябва да знаем, че производителя не е длъжен да изписва всички съставки на етикета, а всеки производител може да избере да сложи поне малко консервант, за да увеличи срока на годност.

Една сокоизтисквачка не струва много. Полезни са соковете с това, че отначало на човек може да му е досадно да яде плодове, да дъвче и т.н. Соковете решават този проблем в началото. Също така вегетарианеца отначало трябва да се храни по-често, за да не го измъчва чувството на глад. Един сок в бутилка в чантата е идеално и бързо решение. (сбърках тук думата решение с лечение - ясно е, че соковете лекуват :) )

Друг ефект е, че човек чувства стържене в корема. Това не е точно стържене в корема, а според мен "стържене" в слънчевия сплит. Учителя има упражнения за успокояване на енергията и най-вече на психиката. Едно е да се държат двете ръце: дясната с длан на слънчевия сплит, лявата с горната повърхност отзад на гърба. При вегетарианството може да изникне лъжливо чувство за слабост, но енергията се покачва многократно. Човек трябва да реши за какво ще я използва тази енергия, иначе ще усети неудобства. Физическата дейност е едно решение. Човек може да вкара и някое ново занимание в живота си. Важното е да знае, че липсата на месо не го прави слаб, а повишава доста енергията му. Да го има предвид. При физическо натоварване стърженето в корема ще изчезне.

Хората, дори и почти вегетарианци (тук също :) ) се чудят дали няма да лишат организма си от известни съставки и да се разболеят, както на място забелязва Станимир. Едното нещо е прословутият витамин B12. Този витамин се използва в огромната си част за сминалане на месото :) Вегетариянецът има много по-малки нужди от този витамин от месоядеца. В стотици пъти по-малко. Първо, депото на B12 в черния дроб ще ви издържи една година, дори ако не го внасяте отвън. Второ, някои храни съдържат витамин B12. Трето, много важно е да се знае, че смилането на белия ориз консумира B12, докато кафявия го внася в организма. Разкарайте белите храни. Последно, навремето изчислих, че нуждите на човек от максималното ниво B12 се покриват само с 3-4 супени лъжици кисело мляко на седмица.

Относно хранителността. Важно е комбинирането и редуването на храните. Мисля, че препоръчаните храни за всеки ден от седмицата от страна Учителя не са просто изреждане, а ръководство за храненето на вегетарианеца. Подходящото комбиниране увеличава многократно хранителната стойност. Така 500 грама варени картови с няколко лъжици кисело мляко стават няколко пъти по-хранителни. Говоря за кисело мляко, защото за моя генотип прясното не се понася. Може и прясно :)

Човек може да започне с по-хранителни вегетариански храни, за да го няма лъжливото чувство на глад: боб, грах, нахут, елда и разбира се зехтин. Само с тези имате много варианти за ястия. Не правете запръжки, няма нужда. Аз от 15 години слагам всичко, което се използва за запръжка, във водата на ястието и се получава не по-зле от нещата със запръжка. Ако толкова държите, задушавайте. И аз понякога задушавам, ако се съберат много зеленчуци.

Полезен за стомаха е ръжения хляб. Житния не се понася от стомаха и може да го изтълкувате като глад за месо.

Ако нямате време за готвене, идете на ресторант. През лятото навсякъде има чушки с доматен сос. Любими са ми. Това лято на морето предимно това съм ял. Въобще ние българите ценим вегетарианските ястия. Направете си за зимата зеленчукови консерви и лютеница - винаги ще има какво да се яде, дори и да не сте сготвили. Абе кеф :)

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Както казва Учителя (аудио лекции) духовният човек си мисли, че трябва да спре да работи, все едно да се пенсионира. Напротив, ей сега ти се явяват куп физически задължения, които трябва да минеш. Мислим, че времето на домашните консерви и домашното стопанство е минало. За духовният човек това е настояще. Истински труд в истински условия.

Чакрата на физическото творчество и на интуицията са свързани като скачени съдове. Ако няма физическо деяние, то връзката ни нагоре ще увехне.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Късметче, с допълнението към поста си наистина изрази себе си.

Извинявам се на всички, направих няколко допълнения към поста, без да знам, че се пише така оживено по темата. Така че не знам за кое допълнение ... пък и не е важно. Заставам зад всичките си думи.

Не се познаваме достатъчно, Божидар.

П.П.

Стърженето в корема -

аз съм го преодолявала по 2 начина:

с чаша вода;

със съсредоточена работа.

Най-добре и двете в комбинация.

Пък и то няма да е вечно, след време отпада като оплакване, защото стомахът е свива.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Не съм писала в тази тема.:) Прочетох и ще споделя.

Като дете изобщо не съм искала да ям месо. С течение на годините под натиска на обкръжението и залъгването, колко е полезно съм започнала.

Когато започнах да чета беседите, започнах и съзнателно да се отказвам от месото. Постепенно. До преди 2 години ядях пилешко и някое парче колбас. Скоро направих опит да хапна парче от пържолата на мъжа ми и усетих такава смрад, изплюх го...:1eye: Не налагам на никого своите предпочитания, надявам се да повлияя на близките си, но засега йок:feel happy::P Ям сирена, с подправки, много плодове и зеленчуци.

Изключителното ми постижение е отказа /намаляването до минимум/ на сладко-шоколад по-специално. От един на ден, сега-до един на месец:).

Дали и до колко съм ученик, това невидимият свят ще каже. Старая се да прилагам и изучавам според силите и разбирането си. :feel happy: Признавам си, че топлата вода сутрин не пия, само по задължение и понякога, изобщо пия малко вода. Но обичам фрешове и тоник понякога, лятото.

:3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

Абе защо отговаряш на глупостите ми, а на същностното по-горе не?!?!

Странно.....

Кое е по-същностно за теб?Дай да уточним и да си говорим за него.:rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Абе защо отговаряш на глупостите ми, а на същностното по-горе не?!?!

Странно.....

Кое е по-същностно за теб?Дай да уточним и да си говорим за него.:rolleyes:

Ами същественото е, че вече обсъждаме как месоядеца да стане вегетарианец. Е, ако някой иска да зи запази своите си врагове, т.е. месоядците, това няма да му е интересна тема. Някои се нуждаят от врагове.....

Линк към коментар
Share on other sites

Божидаре,много си сладък!

Заяждаш се нарочно,или ти идва отвътре???

Аз съм си единствен враг на себе си.

Но пък установих,че който бърза-бърка,И за всяко нещо-като му дойде времето...

То рецепти няма,всеки е различен,

обаче на първо място всеки трябва да вземе РЕШЕНИЕ за промяна в съответната посока.

Вземеш ли го,50% работата е свършена.От там нататък нещата започват "да се подреждат сами".

Втората стъпка е преминаване към по-свежа и по-сурова храна./Например вместо лютеница-салата със сурови небелени чушки:rolleyes: /Ако искаш мога да ти направя списък за заместване на боклуците,пълни с Е-та....с по-полезна и енергийна храна.

Всичко това цели изчистване на организма ...Аз съм го правила по обратен начин-първо чистя и той вкусът към храните сам се оправя.Гладувах по Лидия Ковачева на плодове периодично на 2-3месеца по 2седмици+10дни захранване.

Във втората стъпка влиза и един ден в седмицата на вода,или на жито,или на плодове.По-късно ще станат 2 дни.Или редуване.

Това е по-бавен начин,обаче не е екстемен.

Уточнявам -вкарват се всички елементи накуп.Ако само гладуваш по ден-два,а си ядеш боклуците,няма много ефект.

И като начало премини на пиле-бяло месо и риба.Намаляване на червените меса и животинските мазнини.Без пържене...

Ако влючиш и разделното хранене ще си още по-напред ...Пилешка печена пържола със салата според сезона.Тук нещата могат да се доусъвършенстват и със Зоната.С нея ще се ликвидира постоянния глад за нещо сладко или тестено,ако го имаш.

Разделното хранене и Зоната обаче не са цел,а временна патерица по пътя към вегето.Ама вършат много работа.Особено Зоната.

Това е началото.:rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

списък за заместване на боклуците,пълни с Е-та

Прекрасна идея! Мария - София, ще се радвам да споделиш!

Ще си го сложа на хладилника.

И семейството да си избира от списъка.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Нека да го съставим заедно този списък.

Давайте идеи!

Хляб от магазина-не знам какво има в него,видях такъв мухлясал в ярко оранжев цвят????

Заместване - печем сами от пълнозърнести брашна с квас в уред за печене на хляб,като могат да му се слагат семена и ядки,билки

-купуваме си готов такъв /в София има/

-накиснато жито,елда,ръж,... плюс семена

- покълнали такива

*Натурални сокове *и безалкохолни

- правим си фреш,или ядем цял плод

-изворна вода

Линк към коментар
Share on other sites

Бяло брашно - пълнозърнести брашна

сол - хималайска или морска сол

захар - мед

- меласа

- фруктова захар

- стевия

паста - пълнозърнеста,ръжена и оризова

олио - -шарлан/студено пресован слънчоглед/ ,зехтин

МЕСО - соеви продукти

туршии - салата според сезона

- замразени зеленчуци

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Православните светци и яденето на месо Тук може да намерите информация за някои православни светци, които не са се хранили с месо. От нея става явно, че храненето без месо не е нещо необичайно за християнските светци, а част от праведния им живот.

sp_radonejskiy_medved.jpgСергей Радонежский

Един от най-почитаните руски светци - Сергей Радонежский чудотворец. Още от първите дни на своя живот младенецът показва строг пост. Родители и близки забелязвали, че той не пиел майчино мляко в сряда и петък; не сучел и в други дни, когато неговата майка се хранела с месо; когато забелязва това, Мария се отказва от месото.

Животът на преподобни Сергей е свързан с немалко легенди. Той опитомявал диви животни, които били в голямо количество в горите около манастира. Още дълго преди основаването на манастира покрай него преминавали гладни вълци, скривали се често, или се приближавали към преподобния и го подушвали. Наминавали и мечки. Но силата на молитвата спасявала отшелника. Веднъж преподобният Сергей забелязал пред своята монашеска килия мечка. Видял че тя била много гладна и съжалил мечката и й дал парче хляб, което поставил на пъна. Оттогава мечката започнала често да идва при монах Сергей, очаквайки любимата милостиня и не си тръгвала докато не я получи. Преподобният радостно споделял храната си, често даже и давал последното си парче. И дивият звяр в продължение на цяла година всеки ден навестявал отшелника. Веднъж Сергей хранел мечката, когато видял, как татари влачат с въже руско момиче. Отец Сергей завикал, да я оставят, а после прошепнал нещо на ухото на мечката, и след секунди огромния звяр нападнал татарите. Ужасени, те оставили момичето и избягали.

Серафим Саровски

14-serafim-sarovsky-i-bear.jpgЕдин от любимците на Русия свети Серафим Саровски понякога се изобразява на икони хранещ мечка. Само по себе си, появата на животно на икона е многозначително. Такива образи не са символични, нито декоративни, а биографични, иконографът е целял да подчертае, че светецът е така милостив и кротък, че от него не се страхували даже дивите животни, и той не се страхувал от тях. В това изображение св. Серафим не само се слива с живия свят, той приема всички същества, с безкрайна доброта към животните, която подтиквала да се забрави вековния ужас на човека.

Като взимал хляб от манастира за около седмица, Серафим се уединявал в гората. Този хляб той споделял с дивите животни и птици, които го посещавали. Често идвал при него голям мечок, който бил виждан от няколко посетители дошли при светия старец.

Мечокът слушал преподобния и ядял от ръката му. (В последствие преподобния се отказал от хляба и в течение на три години се хранел с трева от земята, която сам събирал и сушил).

Господ изпратил на преподобния Серафим душевен мир и го дарил със сърдечно умиление.

"Когато сърцето е изпълнено с умиление, тогава и Бог е с нас" - казвал преподобният. Веднъж казал "Ако знаеше, обичани, каква радост, каква сладост, очаква праведния на Небето, то ти ще предпочетеш в живота си прехвърляне на мъките с благодарност.

Често той повтарял "Радост моя, моля те направи алчния дух смирен, и тогава хиляди души около теб ще се спасят..."

Неговата любов била така безгранична, казвали че обичал всички и всеки повече отколкото майка своето дете. Действително, в негово лицето Бог разкрил на хора велико и скъпо съкровище. Нямало е страдание, и скръб, която да остане без помощ, неприета в сърцето му и неизлекувана - никой не си тръгвал от него без облекчение, без помиряване, без утешение и благодатна помощ.

Тези светци - св. Серафим и св. Сергей, не са яли месо.

http://www.ecovege.org/bg/duhovnost/465-pravoslavnite-svettzi-i-yadeneto-na-meso

Линк към коментар
Share on other sites

Православните светци и яденето на месо Тук може да намерите информация за някои православни светци, които не са се хранили с месо. От нея става явно, че храненето без месо не е нещо необичайно за християнските светци, а част от праведния им живот.

sp_radonejskiy_medved.jpgСергей Радонежский

Серафим Саровски

14-serafim-sarovsky-i-bear.jpg

:feel happy::3d_053::)

Нека да не са само от т.н. православни, защото изглежда и светци от "други" даноминации, са също такива, дето право славят.

Свети Франциск от Азиси

st-francis-icon3.jpg

Свети Франциск се откроява със своето състрадание, което обаче не го довежда до мирова скръб, а под въздействие на жизнерадостната му натура се преобразява в любвеобилно съчувствие, обхващащо цялата природа, одушевена и неодушевена.

източник: http://bg.wikipedia....%B8%D0%B7%D0%B8

http://en.wikipedia....ancis_of_Assisi

st-francis-of-assisi-and-birds.jpg

FrancisOfAssisi02.gif

http://imagecache6.a...51/KYT3D00Z.jpg

"Джантушакти

Древните сидхи са живеели в уединени гори, джунгли или планини и оцеляването им е зависело от съгласуването на силите на Природата и на животинското царство с еднаква ловкост и сила. Сидха не пада до нивото на животинската ловкост, но разбира еволюционните състояния на съзнанието в различните форми. Чрез тази сидхи йоги често се защитава от хищни животни и отровни змии и насекоми. Пред неговата сила "лъвът е като агънце"."

http://yogamagazine....oj%20-Sidhi.htm

:yinyang:

Свети Иван (Йоан) Рилски

sv_ivan_rilski.jpg

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Моята баба по майчина линия е много дълбоко вярващ православен човек. Ходехме като деца през лятото на село при нея, това понякога съвпадаше с петровите или богородичните пости. Тя ги спазваше много строго, дори съдовете, приборите и ножовете, които използваше, бяха отделни от нашите. Откакто я помня четеше редовно библията и други духовни книги, ходеше на църква в съседното село, продаваше свещи на всички в селото. Молеше се всеки ден, сутрин, вечер, преди всяко хранене - това през цялото време социалистическо - никога не престана и не се скри.

Досега ми се свива сърцето от един спомен. Бяхме на гости по време на пости и някой от нас, може и аз да съм била, поиска домашна супа от кокошка - няма никъде на земята ястия, по-вкусни от бабините, които тя приготвяше на жив огън и с вълшебни подправки.

Беше хванала животинката и й говореше, плачейки: "Мъчно ми е за тебе, но какво да правя, като Господ те е направил за ядене и трябва да нахраня гостите си. Прости ми, Боже!" Никой от нас, кръвожадните, нямаше сърце да направи това, а тя по време на пост, който считаше за свещен, го направи заради нас... Постила съм и зная как ревностно съм следила да не наруша и с най-малкото чистотата на храната и на поста. Представям си какво е било за нея да убие животно по време на пост.

Една от причините да се отрича вегетарианството като средство за спасение в православието може би е точно тази - чрез дела да не се оправдаем, а с Божията жертва, с вяра да се спасим. Бог е по-силен от делата ни, в това е смисълът.

Много Божии угодници не са яли месо, масова практика е при отшелниците и монасите, но има и такива, които са яли всякаква храна, благодарейки. Божията благодат е била и върху тях, нека да бъдем обективни.

Вегетарианството е като един дълъг, къде по-лек, къде по-строг пост. И аз влагам в него такъв смисъл, когато се прави съзнателно - постене не само по отношение на храната, но и по отношение на мислите и чувствата, на постъпките - също.

По този начин вегетарианството може да допринесе за духовното израстване, но не е задължително, защото, ако мотивите са криви, с нищо няма да допринесе.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

БЪДЕЩЕТО

http://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM&feature=player_embedded

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Библия (Стар и Нов Завет) - Християнство Да пазиш правда и правосъдие е по-угодно на Господа, нежели жертва.

~ Притчи 21:3

jesus_lamb1.jpgНе бъди между ония, които се с вино опиват, между ония, които се с месо пресищат.

~ Притчи 23:20

♥♥♥

За какво Ми са многото ваши жертви? казва Господ. Преситен съм на всесъжения от овни и на тлъстина от угоен добитък; и кръв от телета, от агнета и козли не искам...И кога простирате ръце, Аз закривам от вас очите Си, и кога умножавате молбите си, Аз не слушам: ръцете ви са с кръв пълни. Умийте се, очистете се; махнете от очите Ми злите си деяния; престанете да правите зло;

~ Исаия 1:11, 15-16

♥♥♥ И рече Бог: ето, давам ви всякаква трева, що дава семе, каквато има по цялата земя, и всякакво дърво, чийто плод е дървесен и дава семе - това ще ви бъде за храна; а на всички земни зверове, на всички небесни птици и на всяка (гадина), която пълзи по земята и има жива душа, дадох за храна всичкия злак тревист. Тъй и стана.

~ Битие 1:29-30

♥♥♥

Не убивай.

~ Изход 20:13

По-добре ястие от зеленчук, и с него любов, нежели угоен вол, и с него омраза.

~ Притчи 15:17

♥♥♥ По-добре е да не ядеш месо, да не пиеш вино и да не правиш нищо, от което брат ти се препъва, или се съблазнява, или изнемогва.

~ Римляни 14:21

♥♥♥ Защото Аз искам милост, а не жертва, и богопознание повече, нежели всесъжения.

~ Осия 6:6

♥♥♥

А (беззаконник,) който коли вол, е също, като който убива човек; който принася агне в жертва, е също, като който удушва куче; който принася семидал, е също, като който принася свинска кръв; който кади тамян (за спомен), е също, като който се моли на идол; и както те са избрали своите си пътища, и душата им намира удоволствие в гнусотиите им, -

~ Исая 66:3

♥♥♥

jesus_with_small_lamb.jpgИ ако знаехте, що значи: "милост искам, а не жертва", не бихте осъдили невиновните;

~ Матей 12 :7

♥♥♥ Праведният се грижи и за живота на добитъка си, а сърцето на нечестивците е жестоко.

~ Притчи 12:10

♥♥♥ И ще сключа в онова време зарад тях съюз с полските зверове, с птиците небесни и с влечугите по земята; и лък, и меч, и война ще изтребя от оная земя, и ще им дам да живеят в безопасност.

~ Осия 2:18

♥♥♥ "С какво да застана пред Господа, да се поклоня пред Бога Небесни? Да застана ли пред Него с всесъжения, с едногодишни телци? Но може ли се угоди Господу с хиляди овни или неизчетни потоци елей?...О, човече, казано ти е, що е добро, и какво иска от тебе Господ: да работиш справедливо, да обичаш милосърдни дела и смирено да ходиш пред твоя Бог.

~ Михей 6:6-8

♥♥♥ Пази ногата си, кога отиваш в Божия дом, и бъди готов повече да слушаш, нежели да гледаш, как безумни принасят жертви; защото те не мислят, че вършат лошо.

~ Еклесиаст 4:17

♥♥♥

Твоята правда като планини Божии, и Твоите съдби - велика бездна! Човеци и добитъци пазиш Ти, Господи!

~ Псалми 35:7

Линк към коментар
Share on other sites

Будизъм Как мога да причиня на друг състояние, което не е приятно или възхитително за мен?

~ Самюта Никая, стих 353

♥♥♥

Всички треперят от насилието.; всички се боят от смъртта. Като се поставяме на мястото на другите, не трябва да убиваме, нито да караме други да убиват.

~ Шакямуни Буда, Дхаммапада

♥♥♥ buddha_lamb.jpgЧовек не е велик, защото побеждава или наранява други живи същества. Човек е велик, защото се въздържа от победа или нараняване на други живи същества.

~ Шакямуни Буда, Дхаммапада

♥♥♥ Не наранявайте друг с това, което е болезнено за вас.

~ Будистката Сутра Уданаварга 5, 18

♥♥♥

На отворите на мравуняците, моля поставете доверени хора, които винаги да слагат храна и вода, захар и купчини зърна.

~ Нагарджуна, Лавров Венец, 249 - 50

♥♥♥

Всички Буди и Бодхисатви изначално са практикували принципа на велико състрадание. Страданието на живите същества е довело до великото им състрадание. От това велико състрадание извира великата мъдрост, и с тази велика мъдрост са постигнали пълното просветление.

~ Шакямуни Буда, Аватамсака Сутра

♥♥♥ Хората, които ядат месо, ще попаднат в ужасните пътеки на превъплъщение и ще страдат в безкрайна мъка. Хората, които ядат месо, никога не ще успеят да получат някакви заслуги или благословии, за които се молят. Месоядците правят така, че небесните същества да ги избягват, а другите земни същества да се страхуват от тях.

~ Шакямуни Буда, Сурангама Сутра

♥♥♥ buddha18_smaller.jpgВсички светци се отвращават от яденето на кръв и плът... Небесните същества никога не доближават хора, ядещи месо, защото устата им винаги има противен дъх... Месото не е добро, не е чисто; яденето на месо събужда злото и разрушава заслугите и благословиите. Всички светци отричат яденето на месо!

~ Шакямуни Буда, Ланкаватара Сутра

♥♥♥ Забранявам яденето на всякакво месо, независимо дали животното е умряло естествено, или е убито. Никога не ще позволя на учениците ми да ядат месо и не ще позволя нито в настоящето, нито в бъдеще.

~ Шакямуни Буда, Ланкаватара Сутра

♥♥♥ Всички живи същества имат един произход. През безбройните прераждания всички живи същества са били роднини един на друг. Как можем да ядем плътта на роднините си?

~ Шакямуни Буда, Ланкаватара Сутра

♥♥♥ Хората, които ядат месо, разрушават великото милосърдно зрънце на своята Буда природа, и всички живи същества, като ги видят, ще ги напускат. Затова всички Бодхисатви трябва да се въздържат от яденето на плътта на всяко живо същество, тъй като ще им навлече безкраен грях.

~Шакямуни Буда, Брахмаджала Сутра

♥♥♥ Този, който желае щастие за себе си, като причинява страдание на другите, оплетен с връзките на омразата, не е свободен от омразата.

~ Шакямуни Буда, Дхамапада Сутра

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...