Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За точността на Учителя Дънов - примерите, цитатите.


Guest Христо

Recommended Posts

А къде го пише това, че от гореща вода се хваща рак на гърлото?

Не знам дали е въпрос на двоумене след като горещата вода се споменава от него на много места. Не само на едно или две.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Изследването е за пиенето на горещ чай в Англия.Горещата води прави малки ранички в гърлото.То става по-нежно и уязвимо.И затова много по-често се образуват ракови образования.Който както иска да си го тълкува .Някой могат да решат ,че е от комбинацията с чая.

Но медицинска истина е,че горещата вода не влияе добре на ларинкса .И всеки начинаещ зъболекар ще ви каже ,че спомага за заболявания на зъбите.

Естествено ,всеки може да си продължи да я пие .Не искам да уча никого.Само споделям аргументирано мнение.

А за текстовете...вярвам на тези ,които са проверени от Учителя.А те не са много.Затова се опитвам да следвам проверени принципи и идеи . Не харесвам ''престрелките'' и ''замерванията'' с цитати от книги ,издадени след 1989 г.Имах ''удоволствието''да видя текст на неиздадени беседи.

Линк към коментар
Share on other sites

тц тц тц. пък аз си мислех, че рака е кармично заболяване.

Но си прав/а, че доста от лекциите и беседите могат да не са съвсем оригинални.

Линк към коментар
Share on other sites

тц тц тц. пък аз си мислех, че рака е кармично заболяване.

Но си прав/а, че доста от лекциите и беседите могат да не са съвсем оригинални.

Егати, има ли въобще нещо истинско и непреправено в този свят. :lol: Аз пък като съм пил много топла вода, това ми е помагало за отпушване на носа, намаляване на болките в гърлото. Ако през комунизма са издавали книги на Учителя, надали тези книги са били по - оригинални.

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

тц тц тц. пък аз си мислех, че рака е кармично заболяване.

Какво масата хора наричат "кармично"?

Ако в предния живот си натрупал карма от невнимателно четене, което е довело до разболяване на други хора, сега може да я изкупваш:

чрез невнимателно четене, което разболява тебе.

Това е в лековатия уж-шеговит тон, който е толкова любим на някои напоследък.

Прочетете хубаво за водата, а има и теми - дори в доста форуми - където това е правилно обяснено.

Линк към коментар
Share on other sites

А какво ще кажете за оригиналността на беседите ? Сега какво ? Хората да търсят издания от преди втората световна война ли, или да се откажат да четат Учителя, щот не били оригинални беседите издадени след 1989г. :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

Късметче, разбрахме ти отношението, но за водата горещата нищо не каза. Да пием или да не пием? :)

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

E, добре е да ти отговарят, когато питаш, нали?

Солей го е написал. Темата е друга.

По принцип -

здравните препоръки на Учителя са от същия Източник на познания, от който се ползват и йогите. Там няма съвети за екстремни методи, които причиняват болка или докарват кризи на физическото тяло.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

E, добре е да ти отговарят, когато питаш, нали?

Солей го е написал. Темата е друга.

По принцип -

здравните препоръки на Учителя са от същия Източник на познания, от който се ползват и йогите. Там няма съвети за екстремни методи, които причиняват болка или докарват кризи на физическото тяло.

Кажи на кой въпрос не съм отговорил, че не се сещам?

Ама принципно ли ще си говорим или с конкретика. Точно пък методите на йогите някои от тях са изключително драстични :)

Как горещата вода изпивана внимателно на глътки ще докара болки и кризи на физическо ниво....Ама нищшо де. За всеки човек си има лекарство :)

Линк към коментар
Share on other sites

Христо, никой няма намерение да те отказва да четеш беседите.Просто искам да ти посоча ,че е много по-важно да се извличат принципи,отколкото да се взираш почти във всяка дума.Защото езикът се развива,мисленето на хората също. Искам само да ти изясня механизма на създаване на беседите.Учителят е говорил ,а няколко стенографи записвали..Нямало компютри или записващи устройства като днес ,а са се ползвали знаци.Дори някои от стенографите са си имали и някои ''свои''знаци.След известно време бедедата се''дешифрилала.''Създава се текст ,който трябва да бъде издаден /в книга/.Той не е винаги достатъчно издържан от гледна точка на съвременните изисквания /словоред,,думи/.Естествено/с малки изключения/, всеки издател се стреми да се придържа максимално до оригинала /казаното от Учителя/.Затова и корекциите не са толкова много.Поне ''духът''на изреченията е запазен.Имаше и някакъв опит да се издаде това ,което е ''дещифрирано'' без редакторска намеса ,но не се прие добре от съвременния читател. Съпоставяй беседите и написаното в тях.Но не толкова като форма..Понякога наистина има формално противоречие.Но явно то е било продиктувано от някакво развитие ,което ние не сме забелязали.А друг път просто -не можем да се пренесем в тази епоха. Един класически пример ,който вълнува повечето хора ,е за женитбата.Ако търсиш чисто формалния отговор като категорично Да или НЕ,би се объркал и не би го открил.

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

късметчеттооо:dancing yes: За мен пък Учителя е повече към западното учение. Но нито аз, нито ти сме прави. В беседите има всичко и всеки си намира своето, според нуждите. Имаме различни опитности. Важното е, че "всички пътища водят към Рим", все пак...

А, Христо, не питай много, ами чети, ако искаш отговори де. :)В това учение няма наставници. Сами се учим, в живота. Проверяваме написаното, не със сляпа вяра.

Всеки сам си прави избора и сам си носи отговорностите. С това ме спечели учението. Защото ми даде шанс сама да разбера кога и къде греша, кога и къде да се поправя... Без догми.

Лично аз предпочитам по-стари издания на беседите, но рядко се намират. Благодарна съм, че наскоро се сдобих с такива.:) Все пак и по-новите са ми свършили работа. Ако не се хващаме за буквата, а търсим Духа, нещата се подреждат....

Разбира се перфекционистите понякога се дразнят от някои неща, но...:feel happy:

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

За врялата вода е точно. Забележете - не се казва преварена, а вряла (т.е. завряла). Известен е случай, в който сестра е избързала и е занесла чайника преди да заклокочи водата така, както описва солей. Учителя я връща с молбата да я остави да клокне. Късметче вече насочи към темата за горещата вода - там е написано защо трябва да клокне.

Как да се пие - едва ли не във всяка беседа Учителя повтаря по много различни начини (тта дано стигне до ума ни) - да не насилваме! Да оставим тялото да определи какво е полезно за него. Забелязали ли сте, че понякога то иска много гореща вода, която да духаме, за да охлаждаме повърхностния слой. Понякога е по-приятно да пие по-умерена...

Линк към коментар
Share on other sites

Слънчевка, :)

мнението ми беше конкретно за здравните съвети.

И древните западни знания идват заедно с древните хора при Великото преселение от изток. После има някои уточнения (само предполагам) във връзка с измененото място на пребиваване, но основното е едно и също.

За философията не съм искала да сравнявам.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Да, точно се бях замислила за храненето и намерих доста прилики с източната кухня:thumbsup:

А понеже рядко пия топла вода не смея да се произнасям. Слушам опитните:3d_043:

Линк към коментар
Share on other sites

Е,Учителят е препоръчвал учениците му да имат добра обща култура, да учат не само различни занаяти ,но и да се обучават в гимназии и университети.

За разбирането на казаното от него от значение са както миналите ни животи,така и начинът, по който сме започнали да изучаваме Учението /от книги ,които съдържат основни теми и понятия или направо от беседите/.По тази тема вече имаше дискусия във форума.

Днес част от последователите му са с духовен опит от йога ,четат източна философия,класическа философия,психология...И това им помага както да разбират по-добре духовните текстове на Учителя,така и да се научат да бъдат толерантни към духовните различия ,които понякога срещат в общуването си с околните.

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Дали е възможно някои неща в учението на Учителя да са преправени...? Щом някой си е измислил част от речта на Кришнамурти, в която част той уж отправя признание към Дънов, и щом е твърде вероятно някой да е измислил откровението на Айнщайн пред френското радио (Айнщайн не се е захласвал по авторитети), дали пък някой не се е осмелил и да поредактира...Учителят едва ли е учил ученицитите си да пишат легенди и да ги представят като истини.

Според статия във вестник „Монитор“ по повод годишнина от рождението на Алберт Айнщайн, през 1989 г. френското радио RDF (на френски: Radiodiffusion française, спряло да излъчва през 1949, а наследникът му RTF през 1964) е излъчило предаване с негови изказвания, между които е било и следното: „Целият свят се прекланя пред мен, а аз се прекланям пред духовния учител Петър Дънов от България.[16] Същото твърди и председателят на Бялото братство в България Андрей Грива.[17] Преподавателката от НБУ Лидия Гурова обаче оспорва това твърдение, за което няма директни доказателства. Позицията си тя базира на кореспонденция с един от известните изследователи на архива на Айнщайн, Джон Нортън от Питсбъргския университет, който изказва мнение, че е малко вероятно и дори невероятно Айнщайн да е казал наистина тези думи, в частност и защото Айнщайн поначало е изпитвал презрение към „авторитетите“. Предположението на Гурова е, че в случая думите са приписани на Айнщайн, за да бъде използван неговият собствен авторитет.[18]

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%8A%D1%80_%D0%94%D1%8A%D0%BD%D0%BE%D0%B2

Е, при случая с Айнщайн има някаква вероятност да е истина...определят я като нищожна. Но що се касае до Кришнамурти - речта му я има в интернет (не виждам да пише за Дънов), а и не е логично човек който се отказва от доскорошните си духовни наставници, отказва се от ролята на Миров учител, отказва се от школи, философии, авторитети - не е логично този човек да посочи Учителя за Миров учител. В блога ми бях постнал българска статия, в която се обясняваше как Кришнамурти обявил, че Дънов е мировия учител. Като научих истината и я изтрих. Години наред мислех, че изказването на Айнщайн е истина...Човек като научи някои неща и няма как да не се прокрадне здравословно съмнение в душата му.:)

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...