Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Можем ли да се откажем от абсолютния контрол над живота?


Слънчева

Recommended Posts

  • Отговори 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

.... интуиция..... А разчиташ ли много на нея, тя ще замлъкне, задълго. Също така интуицията ти ще се появи само когато си готов на 100% да се справиш без нейна помощ. Ако липсва такава готовност в теб, забрави за интуицията. Въобще интуицията изисква много особена умствена нагласа, която изисква не само контрол над ума и емоциите, но и създаване на определени условия за нейната проява. Интуицията може да замени някои ненужни наши усилия. Но кармата ни се определя основно от избора, който осъществяваме съзнателно, възоснова на наши вярвания и познания. ....

 

Не можеш да контролираш интуицията, можеш да се възползваш от нея.... а и в много малко хора наистина я има.

 

Това за избора дето е написано, та това изречение наистина след много мислене върху него, може да стане ясно, че е обърнато :)

 

Не кармата ни се определя от избора.

 

Изборът ни, който си мислим, че е съзнателен (а той никога не е съзнателен обикновено), та изборът ни зависи от кармата ни.

 

Можем съвсем логически да го видим това тук.

 

Кармата е нещо, което определя какво ни се случва в живота като причинно-следствена връзка с действия в миналото. Общо-приетото определение, което е само част от истината, но тази част стига.

 

По нашата карма, да кажем, че трябва да ни се случи пътен инцидент. Няма как да го избегнем. И следователно, какъвто и избор да предприемем, то инцидентът ще се случи. Ще направим избор да влезем в колата и да се окажем на мястото и в инцидента в точното време.

 

Следователно не изборът определя кармата, а кармата определя избора.

 

Можем да се замислим и доколко, и въобще какъв точно избор имаме.....

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен темата не е за самоконтрола и себевладеенето, а да се откажем да контролираме всички възникнали противоречия, ситуации и случващото ни се в живота.

Колкото повече контролираме и планираме, толкова сме по-зависими, нещастни и страхливи. Да се откажем от контрола е според мен да дадем път на божественото в себе си да се прояви, да се освободим, да не се страхуваме от това, което предстои и да не искаме да знаем, а да се оставим божественото в нас - интуицията да ни води и то само и в конкретната ситуация, а не за вчера, за утре или други ден...Колкото повече човек разчита на себе си, толкова по-малко разчита на божественото в себе си, толкова по-голяма и силна е личността му и толкова по-трудно ще намери пътя към душата си, а както знаем когато личността изчезне тогава идва да живее душата....

"Има ли желание има и прераждане...." "Истината ще ви освободи..."

Напълно съм съгласен с теб . Проблема е , че в настоящия момент човек  вече е ,, възпитан " и значи е тръгнал  по стария път.

Относно избора (контрола) и кармата . Те са обвързани , взаимно зависими .Но съзнателен избор???Все едно да кажем , че при ,, спонтанно" излекуване , сме го направили съзнателно .

--------------

 

Линк към коментар
Share on other sites

Следователно не изборът определя кармата, а кармата определя избора.

А кармата как се образува - индивидуалната, расовата, груповата и т.н. Иначе, добре - имаш натрупана карма, става катастрофа независимо от волята ти и така изплащаш част от кармата. После става нещо друго, пак независимо от волята ти и изплащаш друга част от кармата докато се освободиш от цялата натрупана карма. И постигаш освобождение, като Буда. Ако беше така, сега всички щяхме да сме Буди. Да ама фактите са други. Проблемът с освобождението всъщност не е в изплащането на натрупаната карма, а в несъздаването на нова. Само че и отказът от действие е действие. И то може да има много по-тежки последствия. Отделно от това, когато използваш своите способности, те се развиват; ако не ги използваш - те закърняват.

 

Не можеш да контролираш интуицията, можеш да се възползваш от нея.... а и в много малко хора наистина я има.

Това, което написах беше: "Въобще интуицията изисква много особена умствена нагласа, която изисква не само контрол над ума и емоциите, но и създаване на определени условия за нейната проява." Това не е контрол над интуицията, а над условията, които са нужни тя да се прояви.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Относно избора (контрола) и кармата . Те са обвързани , взаимно зависими .Но съзнателен избор???Все едно да кажем , че при ,, спонтанно" излекуване , сме го направили съзнателно .

 

Ами смисълът на думата "избор" е той да се извършва съзнателно. Я ми кажи например, ти в последните два дни, какъв точно избор си извършил несъзнателно. Това, предходното мнение ли си избрал да напишеш несъзнателно, или отивайки да пазаруваш си избрал какво точно да купиш несъзнателно? Несъзнателно бие сърцето ти, или пък несъзнателно заспишваш вечер (въпреки, че създаваш необходимите за това предпоставки съзнателно). Но дори и да избереш какво да направиш хвърляйки монета, това също е съзнателен избор - да се съобразиш с показаното от монетата. Дори и ако някой ти каже с пистолет опрян в главата да извършиш нещо, или ще те убие, да го извършиш също е съзнателен избор - изборът да се подчиниш на човека с пистолета. Може да имаме и несъзнателни действия, но това не е избор. Например вървя по улицата и огладнявам. Искам да си купя хамбургер, но в същото време се опитвам да спазвам някакъв режим на хранене, който изключва хамбургера точно по това време. В ръката си имам два и петдесет - колкото струва хамбургера. Две монети по един лев и една по петдесет стотинки - това е всичко което имам в себе си. Докато се опитвам да взема решение не виждам човека идващ насреща ми и се блъскам в него по моя вина. Едната монето от един лев изпада от ръката ми в близката канализационна шахта. Повече не мога да си купя хамбургер, така че въпросът е решен. Само че избор от моя страна няма. Да, аз съм можел да предотвратя случалото се, ако съм бил по-внимателен, но в случая съм се оставил да бъда приспан от възникналата дилема и не съм бил съзнателен, за човека идващ срещу мен. Дори и законът прави разлика примерно между умишлено и неумишлено убийство, но ние тука в тази тема се опитваме да изкараме тази разлика несъществуваща. Едното е избор, другото е случайност и присъдата е различна. Кармата също е различна. Това са елементарни неща и не знам защо се налага да ги пиша.

Линк към коментар
Share on other sites

 

. Проблемът с освобождението всъщност не е в изплащането на натрупаната карма, а в несъздаването на нова. Само че и отказът от действие е действие. И то може да има много по-тежки последствия. Отделно от това, когато използваш своите способности, те се развиват; ако не ги използваш - те закърняват.

Да, така е. Проблемът е в несъздаването на нова карма и изборите пред, които сме поставени..

Учителят казва, че нашите мисли и чувства не създават карма, но вече действието създава такава.

НО - ако някой има нужда и се обърне към теб за помощ, а ти откажеш - то тогава вече също с бездействието си създаваш карма....

Това е, което съм чела и разбрала относно "несъздаването на нова карма."

Редактирано от Синчец
Линк към коментар
Share on other sites

Условия за интуицията, да - умът да не й попречи.

 

Учителят казва и че кармата се променя с промяна на мисленето. Също казва и че висшите мисли първо минават през чувствата.

 

А няма как да има нови чувства без нови преживявания. А няма как да има нови преживявания без среща с нови, хора, ситуации и съответно посещаването на нови места.

 

И гледайте сега парадокса. Мислим си, че да се "развиваме" трябва да идем на ново място. Да кажем на духовно пътешествие. Но умът ограничен в мислите си, ще ни откара на място, което не ни носи нищо ново. Към новото ще ни подтикне нешо несъзнавано за нас.

 

Умът си мисли, че избира, защото може в някаква степен да осъзнава това, което става. Но че осъзнава избора, не значи, че избира. Изборът става далече преди идеята за нещото да влезе в ума.

Линк към коментар
Share on other sites

 

Относно избора (контрола) и кармата . Те са обвързани , взаимно зависими .Но съзнателен избор???Все едно да кажем , че при ,, спонтанно" излекуване , сме го направили съзнателно .

 

Ами смисълът на думата "избор" е той да се извършва съзнателно. Я ми кажи например, ти в последните два дни, какъв точно избор си извършил несъзнателно. Това, предходното мнение ли си избрал да напишеш несъзнателно, или отивайки да пазаруваш си избрал какво точно да купиш несъзнателно? Несъзнателно бие сърцето ти, или пък несъзнателно заспишваш вечер (въпреки, че създаваш необходимите за това предпоставки съзнателно). Но дори и да избереш какво да направиш хвърляйки монета, това също е съзнателен избор - да се съобразиш с показаното от монетата. Дори и ако някой ти каже с пистолет опрян в главата да извършиш нещо, или ще те убие, да го извършиш също е съзнателен избор - изборът да се подчиниш на човека с пистолета. Може да имаме и несъзнателни действия, но това не е избор. Например вървя по улицата и огладнявам. Искам да си купя хамбургер, но в същото време се опитвам да спазвам някакъв режим на хранене, който изключва хамбургера точно по това време. В ръката си имам два и петдесет - колкото струва хамбургера. Две монети по един лев и една по петдесет стотинки - това е всичко което имам в себе си. Докато се опитвам да взема решение не виждам човека идващ насреща ми и се блъскам в него по моя вина. Едната монето от един лев изпада от ръката ми в близката канализационна шахта. Повече не мога да си купя хамбургер, така че въпросът е решен. Само че избор от моя страна няма. Да, аз съм можел да предотвратя случалото се, ако съм бил по-внимателен, но в случая съм се оставил да бъда приспан от възникналата дилема и не съм бил съзнателен, за човека идващ срещу мен. Дори и законът прави разлика примерно между умишлено и неумишлено убийство, но ние тука в тази тема се опитваме да изкараме тази разлика несъществуваща. Едното е избор, другото е случайност и присъдата е различна. Кармата също е различна. Това са елементарни неща и не знам защо се налага да ги пиша.

 

:) Благодаря , мислех че пиша безсмислено .

Точно за това , дадох пример с спонтанното излекуване .Съгласен съм с мъдреците че то е удовлетворяване на кармата .Ако и ти се съгласиш с това , ще трябва да отговорим кое наше деиствие е довело до оздравяване .И неизбежно опираме до несъзнателното . До неща  който вършим не защото ги разбираме ,и други неща които и не се сещаме че ги вършим . Напр. както при животните , така и при хората го има желанието да похапнат нещо .И то да доведе до подобрение на здравния статус .В момента не мога да обясня разлики и прилики на интуицията и инстинктите .Но тези двете се намесват , и ние действаме правилно без да разбираме напълно .

И може би най главното  действие е взимането на непреклонни решения .Те също могат да бъдат на границата на разбирането от ежедневния ум .Напр. преболедуването на множество детски болести са кармично учене . След болестта цялостния човек се е пренастройл ,.Придобил е нещо необходимо за съществуването .Какво е станало - детето не може , обясни .

----

И още нещо , неоспоримо .Обикновените волеви действия породени само от ума .Много често са грешни , заради илюзиите на самия ум .Както и тълкуването на събитията . В твоя пример мога да кажа  , че решението е предопределило крайния резултат .Можем да се спрем до тук и ще трябва да си прав само ти . Но ако продължим, ще видим , че си бил   невнимателен поради неосъзнато решение за това .Решението е взето извън първото внимание .За това не го помниш .При това положение ще сме прави и двамата .Но всеки ще държи на това което е искал да каже в момента .Всяка позиция , гледна точка ни разкрива действителността по различен начин .

От малкото , което съм чел , от Дънов .Ще припомня примера му , кога можем да говорим за воля . Кога сме я пробудили . Когато вечер , лягайки решиш ---утре ставам в 5 ч. и 10 мин., и на съответната секунда си с отворени очи---   . Ние не знаем как   става това  .Но е ясно че само с обикновенния ежедневен ум няма прояви на волята . Това са само желания .Разликата е в ангажираността на целия човек .При желанията се ангажира до 10% , За волята е необходимо повече .

------

п.п.

 

И гледайте сега парадокса. Мислим си, че да се "развиваме" трябва да идем на ново място. Да кажем на духовно пътешествие. Но умът ограничен в мислите си, ще ни откара на място, което не ни носи нищо ново. Към новото ще ни подтикне нешо несъзнавано за нас.

Не ви ли напомня , причина за туризма . Не разбиране  вътрешната празнота .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Условия за интуицията, да - умът да не й попречи.

 

Учителят казва и че кармата се променя с промяна на мисленето. Също казва и че висшите мисли първо минават през чувствата.

 

А няма как да има нови чувства без нови преживявания. А няма как да има нови преживявания без среща с нови, хора, ситуации и съответно посещаването на нови места.

 

Да, условията за интуицията или с други думи да слушаме сърцето..........

 

"Без да ходиш никъде можеш да познаеш целия свят..."

Не е нужно да търсиш съзнателно нови хора и т.н, за да се обогатиш и промени и т.н..

 Самоусъвършенстването е вътрешен процес, а не външен. Ако променим вътрешния си свят ще създадем условия да се измени и външния около нас, който е проявлението на вътрешния.....Тогава новите хора "сами" ще се появят, ако има нужда :) така мисля :)

Редактирано от Синчец
Линк към коментар
Share on other sites

И децата, като играят с карти, нареждат ги кръгообразно. Обаче, достатъчно е да се бутне една от картите, за да паднат всичките на земята. Коя е причината за падането на картите? – Детето. То е бутнало само една карта, а причината за падането на другите карти е в самите тях. Детето е разумната причина, а останалите карти се намират под влиянието на несъзнателна, механическа причина. Често и хората се натъкват на неразумни причини в своя живот. Това показва, че нещата в тях са наредени, както картите, с които децата играят. Друг е въпросът, ако разумният човек – първата причина – разпредели всяко нещо в себе си така, че да не става сътресение в него. Тогава може да се очаква падане само там, където специално си бутнал. Значи, само една карта може да падне на земята, а останалите да бъдат незасегнати. В такъв смисъл, първата причина е винаги разумна, а останалите са последствия на първата причина. И съвременната наука е дошла до своите придобивки по този път. Когато грамофонната плоча произвежда песента на някой певец, съзнава ли тя това? Завъртиш я веднъж, тя свири; завъртиш я втори път, пак същата песен свири. Това са механически процеси, в които не участва първата причина. Певецът е разумната причина. Щом се отдалечи от грамофона, останалите процеси, т.е. повтарянето на песента, са последствия на първата, разумна причина. Сто пъти да завъртиш грамофона, все същата песен ще свири. Ако и във вас, от детинство до старини, се явява едно и също желание в една и съща форма, това са механически процеси. Решението на задачите не е в механическите процеси. Защо ще носиш на гърба си грамофон, който да ти свири една и съща песен? Животът не се ограничава само в една песен.

Възможности и постижения

 

Ако попитате въжето на кладенеца, какво се ползва то от ваденето на водата, ето неговият отговор: Достатъчно ми е да си натопя долния край във водата, за да си уталожа жаждата. Значи, въжето, което се спуща в кладенеца, е жадно. Ако през целия ден го спущат вътре и вадят, какво печели то? – Изтърква се, нищо не печели. Аз предавам на въжето съзнателен живот, а то върши своята работа несъзнателно, т. е. механически. Несъзнателните процеси се отличават по това, че произвеждат изтъркване. Значи, механичните процеси, на които съзнанието е отвън, не могат да се обновяват. Например, часовникът, колата, в които процесите са механични, ако не се обновяват, те ще се изтъркат.

В човешкия живот се извършват едновременно три вида процеси: механически, органически и психически. При механическите процеси не става обновяване; при органическите процеси обновяването е частично, а при психическите става постоянно обновяване. В механическите процеси се крие голяма опасност. Затова се казва, че всички нещастия в света се дължат на механичните процеси. Не че те създават нещастията, но ако човек не е внимателен, сам се натъква на опасности. Какво ще стане с тебе, ако носиш в джоба си една бомба и не внимаваш? При най-малкото сътресение, бомбата ще експлодира. И умен човек да си, щом си невнимателен, бомбата може да експлодира и да ти причини вреда.

...

И тъй, механичните процеси се отличават по това, че водят към катастрофи. Обаче, зад всеки механически процес стои едно разумно същество, което регулира този процес. Така, именно, се избягват катастрофите. Ако не предотврати катастрофата, то носи отговорността. Следователно, стане ли някаква пакост или нещастие във вашия живот, ще знаете, че не сте били внимателни, и сте дали ход на механическите сили у вас. Като направиш нещо необмислено, казваш: Чудно, как стана това! После съжаляваш, но късно. Ти съжаляваш, че си дал път на механическите сили в себе си, а друг съжалява, че не е бил на мястото, да регулира тези сили.

Казвам: И в религията има механически процеси. Те са опасни, затова трябва да се регулират. Понеже има нещо механично в религията, и хората са се механизирали. Новият живот ще урегулира механичните процеси в природата. Новото разбиране учи хората, как да урегулират тези процеси. Под „механични процеси“ някои разбират неволните движения в човека. Например, уплашиш се и започнеш да трепериш, не знаеш, отде иде това треперене. Някога се обиждаш само от една дума и веднага взимаш отбранително положение. Как стана това, не знаеш. Казваш: Обидих се, защото съм прав, право мисля. – Не всичко, което мислим, е право. И в сънищата не е всичко вярно. Всички разумни неща в природата са строго определени. Например, определено е, колко часа да спиш. Децата спят по 8 – 9 часа, по-големите – по 7 – 8 часа, а възрастните хора се задоволяват и с 5 – 6 часа. Сънят обновява организма. Ако ядеш много, ще спиш много; ако ядеш малко, ще спиш малко. Който има много желания, спи много. Някой работил два-три дена без почивка. След това иде голяма умора, голям упадък на силите. За да се възстанови, нужно му е голяма почивка. Прекалената, усилена дейност не се отнася към съзнателните процеси. Според мене, многото желания се отнасят към несъзнателния живот. Често ние сме в движение, без да взима участие волята ни. Влизаш в една лодка и не забелязваш, че няма лопати. Веднага течението на водата те понася. Ти се движиш с лодката, но движението ти е несъзнателно. Ти не желаеш това движение, но нито сам можеш да си помогнеш, нито отвън някой може да ти помогне. Седиш някога спокойно, но изведнъж краката ти трепват, без да искаш. И това е несъзнателно движение. Така се движат и медиумите, като ги посети някой дух: ръката им се движи, езикът им започва да говори неясни неща – това са несъзнателни процеси. Обаче, разумността е вън от тях. Медиумът пише, драска нещо, но понеже аз разбирам тези прояви, зная, че духът, който се проявява, е прост, невежа.

Механични и съзнателни процеси

 

Следователно, добро е онова, което дава нещо на живота; зло е онова, което отнема нещо от живота. Както в Природата съществуват доброто и злото като сили, така те се преплитат и в човека и вършат своята работа. Доброто и злото се различават по материята, с която работят. Материята, с която злото работи, е несъзнателна, мъртва и без всякаква интелигентност. Тази материя наричаме неорганическа. Който уповава само на нея, свършва със смърт. - Защо? - Защото тя отнема нещо съществено от живота. Доброто работи със съзнателна, интелигентна, жива материя, наречена органическа. Тази материя носи мисълта и живота. Неорганическата материя е дадена на човека за употреба, да я обработи и да се ползва от нея. Някой казва, че животът трябва да се използва. Не, животът не може да се използва, защото Бог е живот.

...

Най-ценното нещо, което е дадено на човека, е животът. За да запази живота си, той трябва да има будно съзнание. Когато съзнанието на човека е будно, животът му е красив и смислен. Животът не се заключава нито в богатството, нито в удобствата, нито в храната. Някой обича да яде агнета, кокошки, но не може да използва храната си така, както разумният и съзнателен човек. Разумният може да употреби само сто грама хляб на ден, но знае как да го използва. Всичко се крие в мисълта на човека. Умът е проводник на живота. Колкото по-съзнателно и право мислите, толкова повече се ползвате от живота. Не е въпрос до трупане на богатства и сили, но до организиране на тези сили. Здравият човек се отличава по това, че е организирал силите на своето тяло. Ако мисълта на човека не е организирана, и тялото му не е организирано. Ако някой свири, но силите на организма му не са хармонично съчетани, той не е талантлив музикант. За да бъде човек музикант, външните и вътрешните тонове в него трябва да си хармонират.

Ограничена и неограничена материя

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...