Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианството и кожените изделия. Носите ли кожени изделия?


Иво

Носите ли кожени изделия?  

24 гласа

  1. 1. Носите ли кожени изделия?

    • Категорично не. Не нося при никакви обстоятелства.
    • Принципно не нося, но понякога ми се случва.
    • Категорично да. Не ми пречи да нося и да съм вегетарианец.


Recommended Posts

За мен е много неприемливо да стимулираме производството на изкуствени кожи. Защитаваме (донякъде) животните, а унищожаваме ареалите им за местообитаване - къде е логиката да го правим

Диана, може ли да изясниш малко повече? Според теб има ли разлика между това да стимулираш производството на кожи и на това да кажем на компютри? Къде е разумната мярка?

Дори докато ходиш из поляната, ти убиваш тревата, насекомите... бактериите. ..

Дали обаче ще ползваш кожени обувки, или ще ползваш платнени, гумени и пр., то разликата не е много голяма.

Нека вземем процесът за изработка на каквото и да е. На гумата за подметките например. Колко много убива този процес! Убива, нали!?

Дори една фланелка да си закупиш от пазара, съвсем обикновенна фланелка, тя също е свързано с убийството - с убийството на живота, на Земята, като планета.

Ники, същия въпрос като към Диана. Сигурен ли си, че няма разлика и че не е голяма? При условие, че ти самия не носиш кожени изделия, това изказване не е ли странно?

val68z, не мислиш ли, че има голяма разлика между времето на индианците и тяхното сакрално отношение към природата и нашето? Въпросите ми за размисъл в тази тема са свързани конкретно с нашето съвремие тук и сега. Освен кожените обувки, които много хора споделиха, че трудно може да се намери добър заместител на тях, други кожени изделия носиш ли? Ако да / не, защо?

БожидарЗим, според мен въпросът не е дали светът е устроен справедливо. Въпросът е, аз постъпвам ли справедливо, правя ли това, което зависи от мен. Нека обаче да оставим за момент философската страна на въпроса за света. Ти не отговори на въпросите поставени в темата, които са съвсем конкретни и практични. Носиш ли кожени изделия? Ако да или не, защо?

diferenciala, кой говори за самообвиняване? Самообвиняването няма да помогне на никой. Трябват действия и малки стъпки, в посоката, която мислим, че е правилна. Не говорим за смърт по принцип. Това мисля, че е ясно на всеки. Говорим дали конкретни ти или аз, или всеки тук, чрез действията си пряко стимулира варварското отношение към нашите по-малки братя - животните. Говорим за разумност, съзнателност, избор, стремеж, висок идеал и т.н. Разбрах, че си почти вегетарианец, но от постовете ти не разбрах добре, ти лично носиш ли кожени изделия, ако да или не защо?

Нямам предвид, какво правят суетните дами, въпросът е конкретен и към теб и към всеки желаещ да се включи в темата.

didi_ts, да разбирам ли, че за теб няма значение дали изделията са кожени или не и че ако утре си промениш вкуса на това какви дрехи харесваш, ще почнеш да носиш масово кожени изделия...

Хубав ден желая на всички участници в темата :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Употребата на кожени изделия, мисля, че е добре да се намали. Но съвременното общество е изградено върху презадоволяване на човешките желания и такова ограничаване ще бъде трудна. Където има търсене, там има и предлагане. А употребата на кожени изделия може да се ограничи до такава степен, че да не е необходимо отглеждането на животни специално за тази цел. Аз също нося кожени обувки. Носенето на кожени палта и ръкавици според мене също е приемливо при голям студ . При колани, чанти, портмонета използването на кожа е напълно необосновано. Има и други случаи при които спецификата на продукта не позволява използването на кожени заместители. Необходимо е обаче да се ограничи свръхпроизводството и свръхпотреблението. Да се повиши значително качеството на произвежданата продукция, защото както вече беше отбелязано много от кожените изделия произвеждани в момента са с изключително ниско качество и се износват бързо.

Проблемът с използването на животните за кожи е същия като проблема с използването им за месо. За решаването му е необходима цялостна промяна в човешкото мислене и отношение към животните. Аз самият нося кожени обувки и засега не виждам алтернатива. Единствено решение виждам в бъдеще животните да се отглеждат само за вълна и мляко, а кожите им де са използват само след естествената им смърт.

Линк към коментар
Share on other sites

didi_ts, да разбирам ли, че за теб няма значение дали изделията са кожени или не и че ако утре си промениш вкуса на това какви дрехи харесваш, ще почнеш да носиш масово кожени изделия...

Хубав ден желая на всички участници в темата :)

:) Не. Няма да нося кожени изделия от естествена кожа при смяна на вкуса.

Но естествената кожа за технологични и текстилни производства не я свързвам с вегетарианството.

А вегетарианството не го свързвам с убиването на животните.

Просто моят поглед и отношение по въпроса е по- различен и мисля че съм се опитала да го кажа на няколко места в други подобни теми.:)

Всяко нещо в природата си има точно определено място.

Когато ескимосът на север убива рибата, защото това е начина му на препитание, мястото на рибата която е попаднала в мрежите му е точно там, това е божествена работа вид хармония в природата, както мястото на мършата е в стомаха на чакала, на мишката в устата на змията. Когато обаче имаме развъдник за пъстърва, която се храни, за да бъде поднесена прясна на хората насядали на масите край развъдника........ тук вече не съм сигурна дали мястото и е там.

И да, когато човек има голям проблем с краката си и това води до болестни заболявания, гъбички и т.н. обувките от естествена кожа са на мястото си на краката му и животното, което е дало кожата си е било на мястото си. Но яката от лисица или норка или заек, която украсява нечии врат........ мисля че не е на мястото си.

И това не го свързвам с вегетарианството или с убиването на животни, а с нарушаване на земните закони. А земните закони са най- различни. Убийството на животното е последната брънка от веригата от нарушения. Някъде в началото стои алчността например, после суетата, после гордостта, чревоугодничеството и т.н. и т.н. Убийството е последващо действие от всички тези неща, съпътстващи и водещи до нарушаването на хармонията.

Рускините например масово си купуват от тук палта от естествена кожа, при техните -30: -40 градуса всяка друга имитация се цепи и накъсва, а платовете не успяват да топлят, такива са им условията. Те може и да са вегетарианци, но хармонията в техния свят е различна.

Друг е въпросът, когато някой се е издокарал посред лято със сандали от естествена кожа, с колан от естествена кожа, различни подобни аксесоари, плюс елеченце или нещо подобно. Тук няма хармония, тук има суета например, но не и убийство. Убийството е произведено от алчността. Убива търговецът, който ще вземе пари за кожата. А крайният потребител е консуматорът, който рядко свързва двете неща, което разбира се не го оправдава, че стимулира убийството, но да се скочи от купувача на убийството е твърде драстично, защото между тях стоят много други неща.

Затова казвам, че не ги свързвам нещата: вегетарианство- текстил- убийство са твърде различни неща.

Ако вегетарианството се свързва само с неубиването на животни........ това не е вегетарианство, защото смисълът на вегетарианството е много обширен и съвсем друг. Същото е ако се свърже само със здравословното състояние или само с духовното израстване без да е ясно какво точно е това.

Линк към коментар
Share on other sites

didi_ts, благодаря ти за уточнението!

Станимир, освен кожени обувки, други кожени изделия носиш ли? И защо?

Mindfield, ти не ползваш никакви кожени изделия. Има ли добра алтернатива на кожените зимни обувки? Може ли да ни дадеш конкретни примери, линкове и цени? С какви обувки ходиш на планина например?

И още един въпрос към теб, отново по темата. Ако трябва да си купуваш кола или диван, някои от тях са с кожена тапицерия, би ли с взел такива?

А ако те поканят на гости да седнеш на такъв диван или пък те поканят в кола с кожена тапицерия? Как би реагирал?

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, освен кожени обувки, други кожени изделия носиш ли? И защо?

Да, имам и един кожен колан, който нося от време на време. До по-миналата година носех и едни кожени ръкавици през студените зимни дни. Последната зима не съм ги носил, просто защото не ми се е наложило. Наистина са много по-добри от останалите варианти и не мисля, че мога да им намеря заместител ако температурите паднат около -10, -15 градуса и ми се наложи да съм по-дълго на открито.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами Иво, аз мисля, че отговорих индиректно, което е по-пълен отговор, но ако искаш, ще изброявам.

Имам кожени ръкавици на 7 години, кожен портфейл на 10 години, кожени планинарски обувки на 9-10 години. Различни кожени обувки на различен брой години. Няколко кожени колани също на различен брой години.

А да, имам и кожено яке на 2 години, което си купих няколко години след като подарих първото, което беше на около 20 години.

Как става производството на кожата? Доста екологично мисля. Дъбилните вещества, с които се обработват кожите, в повечето случаи са с растителен, естествен произход. Отпадъци особено няма.

При производството на на изкуствени мнатериали влиза в сила факта изложе в едно филмче, което Иво беше публикувал: за производството на единица продукция индустрията "произвежда" 70 единици боклук?!?!

Така, ако си купя ръкавици от изкустена кожа, те ще са резултат на създаден боклук от 70 пъти по толко. Ръкавицата от изкустена кожа ще се скапе за година, освен боядисването на ръцете и нервите, които създават. Излиза, че ако си взема ръкавици от естествена кожа, то ще спестя боклук в размер на 490 единици. За обувките излиза, че спестения боклук е в еквивалент на 700 единици. За първото ми яке е в еквивалент на 1400 единици.

Излиза, че ползването на ествествена кожа е стотици пъти по-добро за екологията. А в тази природа живеем не само ние и животите. Заради замърсяването намаляват популациите на всички животни, че и риби, птици и насекоми. По тези елементарни сметки излиза, че за Природата, животните, птиците и насекомите е по-добре да се ползва естествена кожа, а не изкуствена.

Естествено, всичко с мярка и уважение. Поддаването на модни тенденции и призиви за потребление е пълна глупост. Проблема не е потреблението на нещо си, а намаляването на безумното потребление и алчния начин на живот. Самия размер на потреблението съсипва планетата и в частност животните много повече от това какво точно се потребява.

Последно, както казва Диди, няма особена връзка между вегетарианството и употребата на естествена кожа, както се видя и тук в тази тема.

Линк към коментар
Share on other sites

Ники, същия въпрос като към Диана. Сигурен ли си, че няма разлика и че не е голяма? При условие, че ти самия не носиш кожени изделия, това изказване не е ли странно?

Зравей, Иво!

Да, писъл съм, че има разлика, но тя не е чак толкова голяма. Аз все още нося кожени изделия, но от години не купувам такива и няма да купувам за в бъдеще.

Защо не е голяма разликата?

Ето:

Текстилно материалознание

Текстилно производство

Текстилното производство, както и всяко друго производство, изключае ръчното, е свързано с ползването на машини. Тези машини се захранват с електричество. Електричеството от своя страна е нещо, което се пренася чрез проводници и се произвежда от генератори.

Всичко това е изкуствен процес и няма нищо общо с естествеността на природата.

Влияе ли електричеството върху човешкия организм и как?

Оказват ли влияние тези процеси (производствените) върху природата, върху човека и живота?

Например: http://www.ipektex.c...en&sayfa=uretim

Шум

Вибрация / Трептение

Излъчване

Електромагнетизъм

Да речем: http://www.vbox7.com/play:f019f480

И други, като например:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

За мен е много неприемливо да стимулираме производството на изкуствени кожи. Защитаваме (донякъде) животните, а унищожаваме ареалите им за местообитаване - къде е логиката да го правим

Диана, може ли да изясниш малко повече? Според теб има ли разлика между това да стимулираш производството на кожи и на това да кажем на компютри? Къде е разумната мярка?

...

Хубав ден желая на всички участници в темата :)

Хехе, Иво, ти направо си ни изправил до стената всичките :)

Мога, разбира се, да уточня.

Разликата да стимулираш производството на изкуствени кожи спрямо това на компютри е същото, като това да се стимулира производството на пластмасови чашки и чинийки (вместо да се насърчава правенето на картонени такива), спрямо това да се произвеждат слънчеви колектори примерно.

Какво отличава производствата - ами и в двата случая има възможност едното производство (това, което ползва естествени суровини) да бъде по-щадящо спрямо природата в глобален план, макар че привидно се унищожава определено количество живи същества - животни или дървета. Докато компютрите и слънчевите колектори, ясно че също включват в себе си пласмасови и други части и замърсяват малко или много природата, но за момента (подчертавам - за момента) са полезни и незаменими. Т.е нямат алтернатива (все още); поне не широко достъпна. Докато при изкуствените кожи и пластмасовите чашки и чинийки не е така.

Много е важно да се промени нагласата, консуматорското мислене, идеята "вземаш-ползваш малко-хвърляш-вземаш ново", ей така, щото е евтинко, щото е модно, за да има разнообразие, а в някои случаи, както се убеждавам тук в тази тема - от криворазбрано добротворство.

Нали на всички ви е ясно, че и най-добрият завод за преработка на отпадъци е многократно по-голямото зло, спрямо наличието на по-малко и по-естествени отпадъци.

П.П. Гледам, че си писал за дивани с изкуствена кожа ...

Ами представи си дори нещо още по-често употребяемо: работен, офис стол. Значи купуваш си един, от изкуствена кожа, евтин, съвеста ти е чиста, не е умряло животно заради теб, след 2-3 години максимум столът вече не става за нищо; дори да не искаш, няма как, хвърляш го на сметището и купуваш друг. А може и само след година, като се понапука кожата и като ти подарят някакви примерно сини аксесоари за офиса и си казваш, а бе я да си купя сега и един стол, този взе да сдава багажа, те са евтини, що не, а сега ще си го избера със синя изкуствена кожа.

Ако столът беше от естествена кожа, животът му е няколко пъти по 2 години (моят е на 7 години и едва сега има признаци за протриване на кожата на едно ръбче)

Ако столът беше от дърво и текстил, може да се претапицира лесно, а дори и да се хвърли, няма да създаде такова замърсяване. Самото му създаване също предизвиква по-малко замърсяване.

А при производството на пластмасов стол с изкуствена кожа?!? Тровим Земята с производството му, тровим я, като го изхвърляме, създаваме все повече и повече заводи, произвеждащи такива продукти-еднодневки, което също се отразява силно негативно на природата (животни, растения, вода, въздух ...)

Нека гледаме по-глобално на нещата!

Линк към коментар
Share on other sites

За мен е много неприемливо да стимулираме производството на изкуствени кожи. Защитаваме (донякъде) животните, а унищожаваме ареалите им за местообитаване - къде е логиката да го правим

Диана, може ли да изясниш малко повече? Според теб има ли разлика между това да стимулираш производството на кожи и на това да кажем на компютри? Къде е разумната мярка?

...

Хубав ден желая на всички участници в темата :)

Хехе, Иво, ти направо си ни изправил до стената всичките :)

Мога, разбира се, да уточня.

Разликата да стимулираш производството на изкуствени кожи спрямо това на компютри е същото, като това да се стимулира производството на пластмасови чашки и чинийки (вместо да се насърчава правенето на картонени такива), спрямо това да се произвеждат слънчеви колектори примерно.

Какво отличава производствата - ами и в двата случая има възможност едното производство (това, което ползва естествени суровини) да бъде по-щадящо спрямо природата в глобален план, макар че привидно се унищожава определено количество живи същества - животни или дървета. Докато компютрите и слънчевите колектори, ясно че също включват в себе си пласмасови и други части и замърсяват малко или много природата, но за момента (подчертавам - за момента) са полезни и незаменими. Т.е нямат алтернатива (все още); поне не широко достъпна. Докато при изкуствените кожи и пластмасовите чашки и чинийки не е така.

Много е важно да се промени нагласата, консуматорското мислене, идеята "вземаш-ползваш малко-хвърляш-вземаш ново", ей така, щото е евтинко, щото е модно, за да има разнообразие, а в някои случаи, както се убеждавам тук в тази тема - от криворазбрано добротворство.

Нали на всички ви е ясно, че и най-добрият завод за преработка на отпадъци е многократно по-голямото зло, спрямо наличието на по-малко и по-естествени отпадъци.

П.П. Гледам, че си писал за дивани с изкуствена кожа ...

Ами представи си дори нещо още по-често употребяемо: работен, офис стол. Значи купуваш си един, от изкуствена кожа, евтин, съвеста ти е чиста, не е умряло животно заради теб, след 2-3 години максимум столът вече не става за нищо; дори да не искаш, няма как, хвърляш го на сметището и купуваш друг. А може и само след година, като се понапука кожата и като ти подарят някакви примерно сини аксесоари за офиса и си казваш, а бе я да си купя сега и един стол, този взе да сдава багажа, те са евтини, що не, а сега ще си го избера със синя изкуствена кожа.

Ако столът беше от естествена кожа, животът му е няколко пъти по 2 години (моят е на 7 години и едва сега има признаци за протриване на кожата на едно ръбче)

Ако столът беше от дърво и текстил, може да се претапицира лесно, а дори и да се хвърли, няма да създаде такова замърсяване. Самото му създаване също предизвиква по-малко замърсяване.

А при производството на пластмасов стол с изкуствена кожа?!? Тровим Земята с производството му, тровим я, като го изхвърляме, създаваме все повече и повече заводи, произвеждащи такива продукти-еднодневки, което също се отразява силно негативно на природата (животни, растения, вода, въздух ...)

Нека гледаме по-глобално на нещата!

От какво имам нужда аз?

От какво се нуждае човека?

Всички производства са произлезли от завишените "нужди". Защо нуждите се завишиха? Не умеем ли да живеем просто?

Не, не умеем, но защо?

Защо искаме и какво търсим?

Къде мислим, че ще намерим това дето го търсим?

Линк към коментар
Share on other sites

Интересна разсъждения. Отворих отделна тема по въпроса за вегетарианството и околната среда. Моля пишете в нея тук: Вегетарианство и екология. Вегетарианство и опазване на околната среда. Може би част от мненията в тази тема, биха могли да бъдат цитирани в нея.

Да се върнем към конкретната тема обаче.

Диана, ако правилно разбирам за тебе принципа "пази природата като цяло и мисли глобално" е с по-голяма тежест от принципа "не убивай животните по особено жесток и мъчителен начин, за да правиш от тях кожи". Правилно ли съм разбрал?

Ники, мислиш ли, че нуждите от кожени изделия са изкуствено завишени?

Излиза, че ползването на ествествена кожа е стотици пъти по-добро за екологията.

БожидарЗим, сигурен ли си в това изказване? Можеш ли дадеш факти и цифри? Ако ти самия рядко или почти не носиш кожени изделия, би си стимулирал с купуването на такива, производството на нови?

Линк към коментар
Share on other sites

Да впрегнеш животното за оран, или да го убиеш за да задоволиш нуждите си, също не е много различно. И в двата случая си експлоататор.

В първото го правиш многократно и в продължителен период от време. Второто го правиш еднократно. Ползваш се от животните, за да имаш ти, за да си набавиш нещо.

Ако не ползваш животинската сила, ще си зависим от машините. Ще ползваш трактор, комбайн и др. Ще убиваш живота по друг начин. Вредни газове и емисии. Излишен и неестествен шум, който от своя страна също ще влияе на енергийното състояние на телата, на Земята, на света.

Защо са тези нужди и как са го правили древните?

Как да се храним, без да убиваме живота?

Как да се предпазим от климатичните промени, от студа, от топлината, от дъжда и от др., без да сме убийци.

Ползваме ли дъждобрани на планината, а палатки? Спален чувал?

Как се произвеждат те?

Имаме ли в себе си нужното "гориво" за да сме свободни и независими от природата, за да сме самодостатъчни?

Кое дава живот на клетката, на тъканта?

Възможно ли да нямаме необходимост от дрехи, от подслон?

В бъдеще всички тези въпроси ще бъдат решени. Ще има отговор.

Днес и утре все повече ще търсим тъканите, които са правени на ръчен стан, които материали са "взети" без да се стига до убийство, или до друга намеса срещу природата.

Все повече хора ще се хранят по други начини.

А ние, които все още пътуваме към това, които все още не сме постигнали това, какво да сторим? Как да живеем?

:feel happy::)

Линк към коментар
Share on other sites

Кожени дрехи, кожени обувки, кожени портмонета, кожени колани, кожени тапицерии, кожени шалове, кожени палта ... и т.н. Всичко това направено от "естествена кожа"...

Ако сте вегетарианец, моля споделете:

Носите ли кожени изделия?

Ако не, защо?

Ако да, защо?

Като цяло споделете своите размисли по темата. Можете също да се включите в анкетата.

Да,нося кожени обувки,защото нямат алтернатива,поне за сега.

Всичко останало съм заместила с високо технологични спортни материи като полари,мембрани и др. такива,чиято огромна ценност е в качеството,комфорта,който дават, и изключително дългата им употреба.

Отдавна осъзнах колко малко ми е необходимо,за да съществувам в материята,като се започне от храната и се достигне до всички останали битовизми...

От 2г. съм поела посока на преустройство на съществуването си в "цивилизацията" ,в живот в хармония с природата и независимост от суетата и консуматорството.

Промени себе си,за да промениш света!

Благодаря на Ники за вдъхновяващите постове!!!:thumbsup2::sorcerer::wub:

Линк към коментар
Share on other sites

Mindfield, ти не ползваш никакви кожени изделия. Има ли добра алтернатива на кожените зимни обувки? Може ли да ни дадеш конкретни примери, линкове и цени? С какви обувки ходиш на планина например?

И още един въпрос към теб, отново по темата. Ако трябва да си купуваш кола или диван, някои от тях са с кожена тапицерия, би ли с взел такива?

А ако те поканят на гости да седнеш на такъв диван или пък те поканят в кола с кожена тапицерия? Как би реагирал?

Има такива алтернативи, обаче все още не силно разпространени. Един вариант е да се търси по магазините (в столицата по "Витoшка" напр.), друг е чрез интернет. За зимни обувки точно не знам понеже отдавна не съм ходил на планина зимата, но знам че в интернет продават обувки от коноп обаче са скъпи. Ето някои линкове, където може да се намери нещо:

www.mooshoes.com (американски)

www.rootsofcompassion.org (немски)

www.vegetarian-shoes.co.uk (британски)

За колата и дивана не съм мислил, благодаря. Бих внимавал след като ти спомена тези теми, да са без животинска кожа.

Ако съм поканен на гости бих пробвал да ползвам някаква друга алтернатива, но ако се наложи за един път не мисля че би било проблем за мен. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ники, мислиш ли, че нуждите от кожени изделия са изкуствено завишени?

:)

Иво, този въпрос може да бъде видян като много дълбок.

От една гледна точка - да има завишаване на нуждите.

От друга гледна точка - нищо не е завишено и всичко си е както си му е реда.

Съзнанието определя отговоря и нивото на наблюдателя.

Дали е изкуствено, или е естествено, то това всеки сам може да прецени.

Зов бездны (2009)

Егрегори

Тъмнината и Светлината Осъзнавате ли ги?

Светско и духовно Доколко си помагат или пречат?

Инволюция и Еволюция етапи от развитието на човешкият дух

Материята нейната същност и роля в еволюцията/творението

Самсара а този свят, ... можеше да бъде друг?

Злото ще стане слуга на Доброто как разбирате тези думи

Що е хармония? какво значи хармонична група, хармоничен човек

Що е реалност? Какво според вас е реалност?

Космическата игра на Всевишния Според вас защо Бог ни е създал, с каква цел ?

Линк към коментар
Share on other sites

Интересна разсъждения. Отворих отделна тема по въпроса за вегетарианството и околната среда. Моля пишете в нея тук: Вегетарианство и екология. Вегетарианство и опазване на околната среда. Може би част от мненията в тази тема, биха могли да бъдат цитирани в нея.

Да се върнем към конкретната тема обаче.

Диана, ако правилно разбирам за тебе принципа "пази природата като цяло и мисли глобално" е с по-голяма тежест от принципа "не убивай животните по особено жесток и мъчителен начин, за да правиш от тях кожи". Правилно ли съм разбрал?

Ники, мислиш ли, че нуждите от кожени изделия са изкуствено завишени?

Излиза, че ползването на ествествена кожа е стотици пъти по-добро за екологията.

БожидарЗим, сигурен ли си в това изказване? Можеш ли дадеш факти и цифри? Ако ти самия рядко или почти не носиш кожени изделия, би си стимулирал с купуването на такива, производството на нови?

Иво, аз не виждам особена връзка между вегетарианството и ползването на кожени изделия.

Вегетарианец буквално е човек, който употребява растителна храна. Какви му са мотивите да употребява такава храна вече е съвсем друг въпрос и тези мотиви естествено, че могат, и са различни.

Оттам идват и различните отговори и изплъзването на темата в една или друга посока.

Конкретно на въпросите ти.

Да, за мен е странно да пазя едно теле (не, че не ми е жал за него също), а да знам, че ако запазя неговия живот, ще умрат няколкостотин хиляди растения и насекоми, няколко десетки хиляди риби, няколко хиляди птици и бозайници. А това за мъчителния и жесток начин на умиране също ми е странен аргумент. Интересно дали рибата, тровейки се или задушавайки се в замърсената от завода за изкуствени кожи река умира по весел и приятен начин?

Извинявам се предварително, защото знам, че много хора сега ще ми се обидят, но е доста наивно това - да виждаме само една стъпка назад, само една педя в страни. Големи хора сме, нещата са навързани, всички знаете колко видове растения и животни изчезнаха или са застрашени точно от индустриализацията.

Да разсъждаваме по такъв начин - "На, ще си купувам спокойно най-различни боклучки от изкуствена кожа, щото така няма да убиват животни за кожите им заради мен." - е или съвсем детски и недалновидно, или, ако не бях убедена в искрената добронамереност на много от пишещите тук, дори можех да си помисля, че е някак показно: вижте колко съм състрадателен и добър, на съвестта ми не тежи нито едно убито животно.

А истината е друга - че именно заради тези, които си купуват нетрайни изкуствени стоки и дори и да не са суетни и не ги сменят често, защото са евтини, то просто защото са нетрайни на следващата година ще си купят пак, и пак и така стимулират създаването на още един завод, който ще изтрови по особено мъчителен начин много повече от няколкото животни, тези, от които биха могли да са направени ръкавиците им примерно, но пък тях щяха да могат да си ги носят години наред.

С една дума на съвестта им лежат много повече затрити растения и животни, но тъй като не си дават труд да се замислят, какво именно причиняват, остават спокойни и дори им се струва, че са много положително действащи хора.

Моля, замислете се. Това че няма такава очевАдна връзка между вашите дивани с изкуствена кожа и примерно умрелите тюлени или болните/изчезнали пчели, не означава, че липсва такава.

Линк към коментар
Share on other sites

Мдам, совите не са това, което са.

Потреблението съсипва планетата дами и господа. Колкото и да не ни се иска, трябва да си го признаем. В името на Негово Нещастно И Тъпо Величество Потребителя се избива всичко, не само животните.

А ние сме взели тука да си мерим.......дължината на целината.

...и пак стигаме до темата за аскетизма...нима не е нужен поне малко аскетизъм, за да спаси този свят?!?!?

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes: Само не мога да разбера защо се поставя алтернативата естествена- изкуствена кожа.

Има страхотни материали и то естествени, и то много здрави които перфектно заменят всяко едно кожено изделие.

Като си говорим за издръжливост, еластичност, удобство, екстремни ситуации, добър комфорд на тялото......... не зная да има спортни екипи за който и да е спорт, които да са направени от естествена или изкуствена кожа (изключвам обувките). Обикновено са памук и ликра.

Не зная друга материя освен памучната и вълнената да топлят повече, а и са доста издръжливи, същото е и с лена.

Защо трябва да има съпоставка естествена или изкуствена кожа!? Просто няма кожа.

Разбирането ни за кожата идва от предците, когато е нямало алтернативи.

Освен това материите от естествени материали се разлагат доста бързо и не са някакъв невероятен замърсител.

А за производството.... когато има адекватни алтернативи с които хората да си вадят хляба, тогава разбирам да се говори за намаляне, изчезване и т.н. на потреблението, но докато всички сме в сферата на търговци и потребители и от това си вадим хляба е малко нелогично.

А що се отнася до връзката с вегетарианството, специално за България ..... интересна картинка е човек който говри за защита на животните и е вегетарианец, да е с палто от норка например или от така популярния, заради ниската си цена телешки бокс, с яка от зайчета и кола с кожена тапицерия или домашни мебели от естествена кожа , при наличието на много по- добри и издръжливи материи и т.н. Предполагам че това се има предвид под вегетарианство и кожени изделия.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

...и пак стигаме до темата за аскетизма...нима не е нужен поне малко аскетизъм, за да спаси този свят?!?!?

И да и не. И трябва да се спасяваме и не бива да бягаме, търсейки спасение.

Мога да изложа изводите, до които съм достигнал.

Човек е несъвършен. Той поради това си несъвършенство има нужди / необходимости, поради пасиви.

Той е твърде слаб за да може да оцелее, без да се възползва от средата и от околните нему същества.

Нужно е всеки да разбере за тези свои слабости.

Не е нужно да се бяга.

Налице са дадени условия за съществуване.

Факт е, че не можем без връхна дреха, без храна в коремчето, без обувка на крачето, без топлината и без закрилата на своя дома, без подкрепата на човека до нас и без редица други неща.

Ако човек възстане срещу тези си нужди, тази рязкост може да доведе не само до патологии, но даже и до нещо още по-крайно - до смърт. Мнозина са успели и по този път, но не всеки може правилно да изнурява тялото.

Според мен има и друг път - човек не бива да върви срещу нуждите си и да чувства вина поради несъвършенството си и поради слабостите си.

Да, слаб е.

Нека обаче се ползва от всичко, което му дава природата и материалистичния свят. Всички тези неща могат да бъдат просто не повече от необходими условия, чрез които човек може да си "купи" време, относително ниво на защитеност и спокойствие, относително ниво на здраве и др. неща, чрез които да върви към Свободата си и към Любовта.

Така трябва да се гледа на всичко, което може да се ползва. Всички неща са за да може човек да има добри условия за работа и духовно развитие, тъй че един ден да спре да бъде зависим и да се откъсне от привързаностите, които го правят роб.

Наистина, докато човек се ползва от света и от "благата" му, то има опасност този свят и тези блага да го омаят и той да забрави същинското.

Не е толкова важно дали носиш кожени обувки, кожен колан, палто, или яке... Не е толкова важно дали свириш на гайда, флейта, китара, цигулка или тъпан.

Важното е докато си в обувките си, докато носиш коланче, яке, палто, докато свириш, докато караш кола, или докато се возиш във влака, докато правиш каквото и да е, да развиваш сърцето си и да вървиш към Любовта, а от там и към своята сила и независимост.

Защото ако ти си любящ човек, който се разхожда в парка с новите си кожени обувки, ако ти знаеш, че в момента тези твои обувки са просто някакво удобство и че те не са нищо повече от едно условие, което да спомогне за развитието на твоето сърце, ще си повече близо, от колкото далеч от спасението.

Аз вярвам в Светлината и в това, че ако ти си поставен пред избора между убийството и ненасилието, то би избрал второто.

Днес т.н. Матрица държи в плен мнозина от нас, но аз виждам в същата тази Матрица и условия, които могат да се ползват за излизане от нея.

Днес не мога да не се храня, да не спя, да хода гол. Днес не мога да бъде без другар и без подслон, но ползвайки се от същите, аз ще работя за своята независимост, защото именно тя е моята самодостатъчност и моята свобода.

Аз вярвам, че колкото повече се доближавам до Божията Любов, толкова по-самодостатъчен ще бъда и по-съвършен, което ще доведе до все по-голямо намаляване на моите необходимости / потребности.

Аз вярвам в Светлината! :3d_053:

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

val68z, не мислиш ли, че има голяма разлика между времето на индианците и тяхното сакрално отношение към природата и нашето? Въпросите ми за размисъл в тази тема са свързани конкретно с нашето съвремие тук и сега. Освен кожените обувки, които много хора споделиха, че трудно може да се намери добър заместител на тях, други кожени изделия носиш ли? Ако да / не, защо?

е добре ,нека отговоря и аз:

да нося кожени обувки ,нося и кожени колани , ако намеря по -добри заместители ,бих ги сменил с удоволствие.

по въпроса за сакралното отношение на индианците , и "нашето" в нашето съвремие ,тук и сега.

това си е чиста проба оправдание , именно консуматорският дух на съвременната цивилизация погубва планетата , животинският и растителен свят.

колко му трябва на един човек ,за да задоволи потребностите си, породени от това ,че пребивава в тяло.

защо е този стремеж да се живее -"като за световно" , "а след нас , ако ще и потоп ..."

кой формира тези убеждения ,и има ли помагачи, чии интереси обслужват тези процеси.

прави ли всеки от нас, своят избор самостоятелно, и с пълна отговорност за действията си.

всъщност ,за кого живеят тези индивиди , и не се ли отъждествяват единствено с материалната си обвивка .

толкова ли е сложно да осъзнаят ,че има и повече от това....

въпросът не е толкова в консумирането, а в мярката, баланса , равновесието.

а за колко време мислите, че ще стигне бензинът, при това развитие на автомобилната индустрия,

и търговията с автомобили втора употреба,

какво става с кислорода на планетата , парниковият ефект, и последиците от това....?

как асфалтът превзема горските и тревните площи , какво става с разливи, като този в мексиканския залив, коя е причината за такива , и не е ли тя -именно консуматорският дух на тази цивилизация

нека ви дам още една гледна точка - на елена рьорих ,по темата /тук цитирам по памет.../

въпросът към нея беше за това- редно ли е да се носят обувки от кожа.- " писма на елена рьорих "

и отговорът ,предавам приблизително:

"колкото и да е тъжно животните, и не само те ,се намират на определено ниво на развитие ....

и на определен етап ,едни използват други и като материя и не само като материя.

можете ли да си представите оцеляване в далечния север без кожени дрехи , палта ,обувки, шапки ,ръкавици"

всъщност така нареченият венец на природата ,също не е на върха на "хранителната" пирамида

дори така наречените "преуспели персони ",според стандартите / масовите на обществото /не са на върха на тази пирамида.

те са просто източник на енергия и за егрегорите и за летачите, и за различни видове низши, понякога същества.

а дори и да погледнем в най - общ план - този така наречен преуспял човек е подменил ценностите си , цял живот се е блъскал за една система ,която далеч не цели неговото личностно и духовно развитие.

и понякога много често се оказва ,че има в ръцете си прах, вместо диаманти.

Линк към коментар
Share on other sites

....

Досега никога не съм се чувствала некомфортно, нито зле в "изкуствени" кожи, просто е по-скъпо и нищо повече. Просто плащам повече.

Ако се облека по подобен начин или се обуя, се едно да съм одрала котката си и да се радвам на ествената й кожа ... Няма как да стане.

Никак не е невъзможно, просто повече ни мързи.

Модераторска бележка: Мнението беше редактирано по желание на автора.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Излиза, че ползването на ествествена кожа е стотици пъти по-добро за екологията.

Да, за мен е странно да пазя едно теле (не, че не ми е жал за него също), а да знам, че ако запазя неговия живот, ще умрат няколкостотин хиляди растения и насекоми, няколко десетки хиляди риби, няколко хиляди птици и бозайници. А това за мъчителния и жесток начин на умиране също ми е странен аргумент. Интересно дали рибата, тровейки се или задушавайки се в замърсената от завода за изкуствени кожи река умира по весел и приятен начин?..

Да разсъждаваме по такъв начин - "На, ще си купувам спокойно най-различни боклучки от изкуствена кожа, щото така няма да убиват животни за кожите им заради мен." - е или съвсем детски и недалновидно, или, ако не бях убедена в искрената добронамереност на много от пишещите тук, дори можех да си помисля, че е някак показно: вижте колко съм състрадателен и добър, на съвестта ми не тежи нито едно убито животно.А истината е друга - че именно заради тези, които си купуват нетрайни изкуствени стоки и дори и да не са суетни и не ги сменят често, защото са евтини, то просто защото са нетрайни на следващата година ще си купят пак, и пак и така стимулират създаването на още един завод, който ще изтрови по особено мъчителен начин много повече от няколкото животни, тези, от които биха могли да са направени ръкавиците им примерно, но пък тях щяха да могат да си ги носят години наред.

С една дума на съвестта им лежат много повече затрити растения и животни, но тъй като не си дават труд да се замислят, какво именно причиняват, остават спокойни и дори им се струва, че са много положително действащи хора.

Диана Илиева, аз не споделям твоето виждане по много причини, ето някои от тях написани набързо:

- Не мога да сложа знак на равенство между едно животно и едно растение от към ниво на съзнание и усещане за болка

- Не мисля, че купувайки качествено кожено изделие ти спасяваш когото и да е било от каквото и да е, нито че сериозно допринасяш за екоравновесието или екологията като цяло. Това е само предположение. Докато убиването на животното заради кожата му е сигурен факт. Всъщност така вредата е двойна, от една страна купуваш продукт от кожа, заради която е убито животно, от друга е много вероятно този продукт да нарушава еко равновесието не по-малко, а защо не и много повече, от колкото всеки друг продукт, дори и от тези, които са еднодневки.

Съгласен съм, че трябва да мислим глобално, но по-скоро бих уважил девиза: Мисли глобално, действай локално.

Разбира се като казвам това не смятам, че задължително трябва всеки да прави връзка между вегетарианството и кожените изделия. Ако аз правя, това не значи, че трябва да важи за всеки вегетарианец. Но поне е тема за размисъл и като цяло мисля, че в темата има интересни и различни гледни точки, което беше и една от основните цели.

... Разбирането ни за кожата идва от предците, когато е нямало алтернативи....

А що се отнася до връзката с вегетарианството, специално за България ..... интересна картинка е човек който говри за защита на животните и е вегетарианец, да е с палто от норка например или от така популярния, заради ниската си цена телешки бокс, с яка от зайчета и кола с кожена тапицерия или домашни мебели от естествена кожа , при наличието на много по- добри и издръжливи материи и т.н. Предполагам че това се има предвид под вегетарианство и кожени изделия.

didi_ts и аз така смятам. Преди е нямало алтернативи, но сега има и са много.

Не е толкова важно дали носиш кожени обувки, кожен колан, палто, или яке... Не е толкова важно дали свириш на гайда, флейта, китара, цигулка или тъпан. Важното е докато си в обувките си, докато носиш коланче, яке, палто, докато свириш, докато караш кола, или докато се возиш във влака, докато правиш каквото и да е, да развиваш сърцето си и да вървиш към Любовта, а от там и към своята сила и независимост.

Ники_, красиво звучи наистина и може би от една много висока гледна точка е така. Но.... има едно но.

въпросът не е толкова в консумирането, а в мярката, баланса , равновесието.

val68z, да, и аз смятам, че това е важно, но това е само единият въпрос. Но другият важен според мен въпрос е: каква е моята роля в това? Къде е моето място и как аз участвам или не участвам? Какво допринасям с моите малки постъпки всеки ден?

Линк към коментар
Share on other sites

Не е толкова важно дали носиш кожени обувки, кожен колан, палто, или яке... Не е толкова важно дали свириш на гайда, флейта, китара, цигулка или тъпан. Важното е докато си в обувките си, докато носиш коланче, яке, палто, докато свириш, докато караш кола, или докато се возиш във влака, докато правиш каквото и да е, да развиваш сърцето си и да вървиш към Любовта, а от там и към своята сила и независимост.

Любовта както знаем е възможност и за да я достигнем или поне се приближим малко до нея ще ни се наложи да минем по пътя на Добродетелта, но си мисля,че обути с кожени обувки ще изпоцаме доста, затова по-добро би било да вървим към Любовта боси.

"След всяко страдание иде радост, любов" Учителя

Редактирано от KirilChurulingov
Линк към коментар
Share on other sites

Излиза, че ползването на ествествена кожа е стотици пъти по-добро за екологията.

Да, за мен е странно да пазя едно теле (не, че не ми е жал за него също), а да знам, че ако запазя неговия живот, ще умрат няколкостотин хиляди растения и насекоми, няколко десетки хиляди риби, няколко хиляди птици и бозайници. А това за мъчителния и жесток начин на умиране също ми е странен аргумент. Интересно дали рибата, тровейки се или задушавайки се в замърсената от завода за изкуствени кожи река умира по весел и приятен начин?..

Да разсъждаваме по такъв начин - "На, ще си купувам спокойно най-различни боклучки от изкуствена кожа, щото така няма да убиват животни за кожите им заради мен." - е или съвсем детски и недалновидно, или, ако не бях убедена в искрената добронамереност на много от пишещите тук, дори можех да си помисля, че е някак показно: вижте колко съм състрадателен и добър, на съвестта ми не тежи нито едно убито животно.А истината е друга - че именно заради тези, които си купуват нетрайни изкуствени стоки и дори и да не са суетни и не ги сменят често, защото са евтини, то просто защото са нетрайни на следващата година ще си купят пак, и пак и така стимулират създаването на още един завод, който ще изтрови по особено мъчителен начин много повече от няколкото животни, тези, от които биха могли да са направени ръкавиците им примерно, но пък тях щяха да могат да си ги носят години наред.

С една дума на съвестта им лежат много повече затрити растения и животни, но тъй като не си дават труд да се замислят, какво именно причиняват, остават спокойни и дори им се струва, че са много положително действащи хора.

Диана Илиева, аз не споделям твоето виждане по много причини, ето някои от тях написани набързо:

- Не мога да сложа знак на равенство между едно животно и едно растение от към ниво на съзнание и усещане за болка

- Не мисля, че купувайки качествено кожено изделие ти спасяваш когото и да е било от каквото и да е, нито че сериозно допринасяш за екоравновесието или екологията като цяло. Това е само предположение. Докато убиването на животното заради кожата му е сигурен факт. Всъщност така вредата е двойна, от една страна купуваш продукт от кожа, заради която е убито животно, от друга е много вероятно този продукт да нарушава еко равновесието не по-малко, а защо не и много повече, от колкото всеки друг продукт, дори и от тези, които са еднодневки.

Съгласен съм, че трябва да мислим глобално, но по-скоро бих уважил девиза: Мисли глобално, действай локално.

Разбира се като казвам това не смятам, че задължително трябва всеки да прави връзка между вегетарианството и кожените изделия. Ако аз правя, това не значи, че трябва да важи за всеки вегетарианец. Но поне е тема за размисъл и като цяло мисля, че в темата има интересни и различни гледни точки, което беше и една от основните цели.

...

Иво, не можах да разбера къде приравнявам растенията с животните :blink:

А иначе следващият ти пасаж е в пълно противоречие на девиза, на който залагаш: Мисли глобално, действай локално. Къде е при теб глобалното мислене, щом предпочиташ да се съсредоточиш единствено върху факта, че едно теле е убито, за да носиш ти и още 2-3 души обувки, а не искаш да се замислиш как се замърсява природата при бълването на много по-мащабното производство на изкуствени кожи, спрямо добива на естествени такива. Именно защото обувките от изкуствена кожа имат поне 2-3 пъти по-малък живот от тези от естествена и изделията от нея са много по-евтини.

Да, убитото теле е безспорен факт, но нека не сме късогледи за умиращите диви животни - бозайници, риби, птици ..., само защото не умират пред очите ни.

В същност те умират и пред очите ни, има много кадри (не ми се търсят сега) на умрели риби, птици, делфини, тюлени ... На практика в почти цяла Европа вече няма популации от мечки, елени, вълци ..., освен в някои специални, изкуствено създадени ловни стопанства. И това ако е предположение, здраве му кажи.

Колкото до действието, то и без друго за болшинството хора си е локално. Единствено хора на управляващи позиции в обществото имат възможността да действат по-глобално. Известен шанс за глобални действия имат и тези, които организират определени кампании. Но това не означава, че нашето скромно локално действие е маловажно, напротив. Точно затова пиша тук, защото действията на всеки отделен човек, и най-незначителните, са много-много важни.

Обаче как сме решили какво да правим? Дали сме помислили глобално, или ей така, първосигнално, имайки предвид само най-очевидните неща?

С една дума - нека наистина следваме твоя девиз: Мисли глобално, действай локално.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, аз те разбирам добре какво искаш да кажеш и даже споделям една част от вижданията ти, с едно важно изключение разбира се, което намирам за съществено в контекста на тази тема. Мисля, че съвсем ясно го казах в предния си пост. По-скоро оставам с впечатление, че ти не ме разбираш или не искаш да ме разбереш...

Докато разсъждавах по темата и подготвях мисли за вегетарианството, попаднах на тази мисъл от Учителя (цитирам целия абзац за по-голяма яснота):

"И тъй, за да се освободи от мъчнотиите си, човек трябва да анализира своите мисли и чувства. Без този анализ не можеш да дойдеш до правилно заключение за проявите в живота. Като мисли право, човек изработва истински морал в себе си. Днес понятието „морал“е крайно разтегливо. Това, което е морал за едного, за друг не е морал. Когато детето открадне една – две ябълки от градината на съседите, всички казват, че то е престъпило закона. Когато богатият направи една търговска сделка в която злоупотреби с милиони, за него казват, че е умен човек, умее да върши сделки. Да заколиш едно говедо, да одереш кожата му и да я продадеш, това не е престъпление. Обаче, ако си вегетарианец и носиш кожени обувки, това е престъпление. Природата има един строг, неизменен морал, който се прилага еднакво към всички хора. Дали съзнаваш, кое е морално, или не, не е важно. Един ден говедата ще те държат отговорен за кожата, от която си носил обувки. Че си купил готови обувки, няма да те оправдаят. Щом носиш обувки от кожата на говедата, ти взимаш участие в престъпленията на онези, които са ги клали. Вдълбочи се в себе си и се запитай: От крадена кожа ли са обувките ти, или не. Ако са от крадена кожа и без пари да ти ги дават, не ги взимай."

Живот и благо

Може би важно пояснение е, че това е част от лекция от младежкия клас, който е за по-затворен кръг, а не за масовата аудитория, както са неделните беседи например. Има обаче какво да се мисли и тук. Например, как разбирате това: "Вдълбочи се в себе си и се запитай: От крадена кожа ли са обувките ти, или не. Ако са от крадена кожа и без пари да ти ги дават, не ги взимай."

Линк към коментар
Share on other sites

. Има обаче какво да се мисли и тук. Например, как разбирате това: "Вдълбочи се в себе си и се запитай: От крадена кожа ли са обувките ти, или не. Ако са от крадена кожа и без пари да ти ги дават, не ги взимай."

Ако животното е убито за да му се вземе кожата-тогава е крадена.

Ако е умряло от естествена смърт и тогава е взета-не е кражба.

Аз благодаря на Иво за темата.:rolleyes:

Така,както не купувам продукти,на които пише "дерматологично тествани",

защото ги тестват върху опитни животни,държани в клетки....,

така може би ще намеря и алтернатива на обувките,особено при настоящите високи технологии

в спортните обувки,каквито употребявам.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...