Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Въпроси за "Пентаграм"


Розалина

Recommended Posts

Здравейте приятели!

Бихте ли споделили от вашата практика в Паневритмията.Знаем че Тя се играе по двойки.

Ако участващите са нечетен брой,

който остава сам,трябва ли да се включи в играта?

Ако играят трима?Вие как постъпвате?

На всички много Светлина и Любов!!!

Надежда

Честит имен ден Надежда:3d_041:.Там където има Вяра,Надежда и Любов ,там има и Светлина .Поздрави.

Когато сме малък брой( дори и да сме четен брой),понякога решаваме и играем поединично.Например ,ако сме само 4 човека.Ако сме 3, също правим единична игра.На последната ни паневритмия бяхме 11 и направихме 5 двойки ,а 1 игра сам,но също игра.Важно е да се играе и всички да приемат решението.Имало е случаи,един да не е съгласен ,нещата не стават даже и да продължим ,както сме решили.

Аз от своя страна бих искала да запитам.Има ли някъде коментар,писмена следа ,че не следва да се играе Пентаграм,ако няма поне 5 двойки?

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Клаудия,

Въпросът, който повигаш е много дискутиран. Няма писмена следа, че пентаграм не бива да се играе ако няма пет двойки, освен едно изказване на Учителя, което се цитира: "Пентаграм се игаре от десет души." Според мен това казано като правило, но не е казал - не се играе ако няма десет души. На много места в България е възприето да не се играе с по-малко. Моето лично мнение е, че ако групата е по-малка, което често се случва през седмицата, все пак е по-добре да играе пентаграм, отколкото да не се играе. Обаче ако участниците са по-малко от 5 вече става съвсем непълноценно и в такъв случай смятам, че трябва да си наберат подкрепление.

Когато участниците са нечетен брой, просто един остава сам. Няма прична да не играе. Нека да не въвеждаме нови правила:) .

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Клаудия,

Въпросът, който повигаш е много дискутиран. Няма писмена следа, че пентаграм не бива да се играе ако няма пет двойки, освен едно изказване на Учителя, което се цитира: "Пентаграм се игаре от десет души." Според мен това казано като правило, но не е казал - не се играе ако няма десет души. На много места в България е възприето да не се играе с по-малко. Моето лично мнение е, че ако групата е по-малка, което често се случва през седмицата, все пак е по-добре да играе пентаграм, отколкото да не се играе. Обаче ако участниците са по-малко от 5 вече става съвсем непълноценно и в такъв случай смятам, че трябва да си наберат подкрепление.

Когато участниците са нечетен брой, просто един остава сам. Няма прична да не играе. Нека да не въвеждаме нови правила:) .

Благодаря за отговора Светла_Б.

Случвало се е например да сме 9 човека.Правим първата редичка от 5 човека,а втората е непълна с един човек.Не знаех,че е толкова дискутиран въпрос.Поставих го,защото възникна ,като конкретна ситуация и се замислихме да не би пък да правим много сериозна грешка,като играем в този вариант.Поздрави.

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Клаудия!!! sorcerer.gif

Благодаря ти от все сърце!!!3d_053.gifНека има повече Вяра, Надежда и Любов и разбира се и Светлина по целия свят!!!

Ние също постъпваме като ,вас.Просто си мислех,дали не грешим.А това да има разбиране в групата е на първо място.

Иначе, просто нищо не става.

И ние Пентаграма сме го играли и само 5 човека и с непълни двойки...но не сам се замисляла.

Благодаря на Светла за отговора.Аз сащо не бях сигурна за Пентаграма

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря и аз на Светла_Б! Наистина в един момент имаше доста колебания у някои хора дали изобщо да се играе, ако няма точно 10 човека.

Аз лично не усещам някакво "нарушение на енергията" в такъв случай. Представям си някого от отсъстващите приятели или съвсем нов човек, когото не познавам и всичко е наред. Помня как веднъж в пентаграма, в който играех аз, бяхме 6 човека. Отзад беше останала дъщеричката на една от нашите сестри, която играеше след майка си - много са лъчезарни и излъчват толкова любов и двете. няма никога да забравя каква вълна детска чиста любов достигаше до мен, в момента, в който момичето тръгваше самичко на второто разминаване. И всички я гледахме с толкова радост! Накрая си помислих, че имаше гласове, които щяха да я извадят от нашия пентаграм, за да сме поне точно 5, но ние не позволихме на детето да излезе. Какво щяхме да изгубим! След този случай аз лично нямам никакви съмнения, но не убеждаваме тези, които имат - смятаме, че човек не бива да играе с тях, особено пентаграма.

Аз имам още един въпрос за пентаграма:

При нас няма много фигури като в София и веднага се вижда къде се намира и как се движи фигурата.

Когато главата води отварянето на пентаграма, то в каква посока би следвало да се движи?

Единият вариант е да се движи точно перпендикулярно на останалите, но в този случай пентаграмът ни се отдалечава от центъра на кръга все повече. Налага се после при движението в една редица да се движим едновременно напред и вляво.

Вторият вариант е главата да се движи по кръга, който е очертан (нашия не е мислен, а се вижда в тревата, защото е утъпкан), като така той се движи перпендикулярно на радиуса на кръга. В този случай хората отляво правят по-малки стъпки, за да "извиват" фигурата така, че тя винаги да се оказва радиус, когато се събере в една редичка, а лявата ръка винаги да е на около метър от центъра ни.

Кой от двата варианта е по-приемлив? Ние сме опитвали и двата.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте любознателни приятели.

Упражнението "Пентаграм"е най-трудно за разбиране и усвояване.Първоначално Учителят не е искал да го дава.Знаем,че всички упражнения на Паневритмията са взети от Майката природа.Движенията в упражнението Пентаграм съставляват част от додекаедрична енергийна структура на Земята.Най-много се доближаваме до идеята ,която е вложена в това упражнение,когато го играем 50 човека (25 двойки).Научавайки се да разгръщаме пет пентаграма,няма да ни бъде проблемно да играем правилно и с по-малък брой участници.Кой спазва правилното отстояние до центъра?Ами отстоянието между два съседни пентаграма?Това Учителят го е оставил за бъдещото развитие. Изкривявяне на замисъла имаме когато се опитваме да го играем с по-голям брой участници ;над 50. Как трябва да се подредим при 250 ,ами при 1250 човека.Дали сме готови за реализиранено на тази по- висша хармония?Дори и Учителят не е  развил този въпрос в разясненията си към Паневритмията.Спирам до тук защото .....  :3d_168:

Мир и Любов.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте любознателни приятели.Упражнението "Пентаграм"е най-трудно за разбиране и усвояване.Първоначално Учителят не е искал да го дава.Знаем,че всички упражнения на Паневритмията са взети от Майката природа.Движенията в упражнението Пентаграм съставляват част от додекаедрична енергийна структура на Земята.Най-много се доближаваме до идеята ,която е вложена в това упражнение,когато го играем 50 човека (25 двойки).Научавайки се да разгръщаме пет пентаграма,няма да ни бъде проблемно да играем правилно и с по-малък брой участници.Кой спазва правилното отстояние до центъра?Ами отстоянието между два съседни пентаграма?Това Учителят го е оставил за бъдещото развитие. Изкривявяне на замисъла имаме когато се опитваме да го играем с по-голям брой участници ;над 50. Как трябва да се подредим при 250 ,ами при 1250 човека.Дали сме готови за реализиранено на тази по- висша хармония?Дори и Учителят не е развил този въпрос в разясненията си към Паневритмията.Спирам до тук защото ..... :3d_168:

Мир и Любов.

Томи,благодаря ти.

Тази година за пръв път играх голяма Паневритмия на езерата .Видях Слънчевите лъчи изпълнени от 144 човека =12 лъча по 6 двойки.Мисля,че това е броят ,в който се играят Слънчеви лъчи.Всички останали играхме в кръг около тези лъчи.

Моля да ме коригираш,ако бъркам.В момента споделям впечатления.

Пентаграмите бяха многобройни.Невъзможно да се преброят,но много интересно подредени и организирани.между концентричните окръжности,каквито са 3- те кръга на тази паневритмия.Бяха отсечки от радиусите на тези окръжности..Наистина много силно ме впечатли как бързо се организираха пентаграмите.Нямам представа за броя им,но бяха много.Ние се включихме в най-близкия и усещането беше много интересно,ново и положително.

Поздрави

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Здравейте всички.

Фигурата Пертаграм е съставена от 5 точки равно отдалечени една от друга. Също така, това е фигура в движение. Ако някой от 10 участника липсва при изпълнени на упражнение Пентагарам, то или фигурата няма да е пълна или движението ще липсва. Формата на фигурата дава пътя към съвършенство на човека, а движението дава стремежа към това съвършенство.

Ако изпълнителите настояват да играят в умален състав, то някои добродетели или принципи се пропускат и пътя към съвършенство се удължава. Дали да пропуснете цялото упражнение или да играете фигура различна от Пентагарам си е ваш личен избор.

Подобно е и положението при самостоятелно изпълнение на Паневритмия в другите дялове.

Всеволод

Линк към коментар
Share on other sites

Ние намерихме изход.

- Когато останат по-малко от 5 човека, влизат в кръга и пеят, докато другите изпълняват Пенатаграма. 

- когато останат между 5-10 човека - участниците в непълния пентаграм си визуализират с много любов близък човек, който играе заедно с тях като партньор - усещането е невероятно! Различно е от хармонията на пълния пентаграм, но си има свое очарование и пълнота. 

Линк към коментар
Share on other sites

Моят личен избор, а и на другите от групата в която играя е да се играе Пентаграма, дори когато сме между 5 и 9. Идеята за пеенето при по-малко от 5 човека ми хареса. Стига да останат хора, които могат да пеят. :)

 

Всъщност в цялата Паневритмия за мен са най-важни хармонията и синхронът между участниците. Тогава точността в изпълнението на отделните упражнения идва от само себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Tъй като за „Пентаграм” в „Принципи” на упражненията, 1938 г., не е казано нищо, ще цитирам един текст от Боян Боев в „Акордиране на човешката душа”, том II, с.63:
Една сестра запита: „Учителю, какво е значението на упражнението „Пентаграм”?”
- Нали това упражнение се играе с пет двойки? Те означават петте основни добродетели: Любов, Мъдрост, Истина, Правда и Добродетел в тесен смисъл на думата. Нали тези двойки се движат и си разменят местата? Това означава , че добродетелите в човека трябва да се поставят в движение. Досега само се е говорило за добордетели, а днес вече трябва тяхното приложение. Чрез упражнението „Пентаграм” добродетелите оживяват в човека и почват да работят в него. Това е психичното действие на „Пентаграм”. Нещо повече, тази идея се праща в света и се съдейства добродетелите на човечеството да влязат в дейност. Докато не научите „Пентаграм”, няма да имате никакъв успех.
 
Ако някой от 10 изпълнителя липсва, то съответния добродетел също ще липсва. 
Докато не се научите да играете по „правилата”, няма да имате никакъв успех.
Точността в изпълнението не идва от само себе си. Нужно е старание и индивидуална работа върху себе си.
Хармонията е важно нещо, но по-важното е с какво си в хармония.
 
Всеволод
Редактирано от v.yatsevich
Линк към коментар
Share on other sites

 

Tъй като за „Пентаграм” в „Принципи” на упражненията, 1938 г., не е казано нищо, ще цитирам един текст от Боян Боев в „Акордиране на човешката душа”, том II, с.63:
Една сестра запита: „Учителю, какво е значението на упражнението „Пентаграм”?”
- Нали това упражнение се играе с пет двойки? Те означават петте основни добродетели: Любов, Мъдрост, Истина, Правда и Добродетел в тесен смисъл на думата. Нали тези двойки се движат и си разменят местата? Това означава , че добродетелите в човека трябва да се поставят в движение. Досега само се е говорило за добордетели, а днес вече трябва тяхното приложение. Чрез упражнението „Пентаграм” добродетелите оживяват в човека и почват да работят в него. Това е психичното действие на „Пентаграм”. Нещо повече, тази идея се праща в света и се съдейства добродетелите на човечеството да влязат в дейност. Докато не научите „Пентаграм”, няма да имате никакъв успех.
 
Ако някой от 10 изпълнителя липсва, то съответния добродетел също ще липсва. 
Докато не се научите да играете по „правилата”, няма да имате никакъв успех.
Точността в изпълнението не идва от само себе си. Нужно е старание и индивидуална работа върху себе си.
Хармонията е важно нещо, но по-важното е с какво си в хармония.
 
Всеволод

 

Ами нали за да се научим да играем е необходима практика? Къде ще я получи човек, ако не му позволяват да играе в кръга защото още не е станал съвършен?  Или не е точно по "правилата"?

 

Продължавам да смятам, че ако няма хармония между участниците в кръга, ако някой е поставил транспортир и пергел в главата си и мери крачките на останалите до последния градус, то магията на Паневритмията изчезва. получава се едно напрежение, което не мога да вържа с никоя от петте добродетели в Пентаграма. Има студ и страх. Това е.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за поставения проблем с добродетелите...

Ако в пентаграма има 5 човека, вече има 5 добродетели, нали? Вторият човек в двойката отразява и обогатява усещането за тази добродетел, но това, според мен не означава, че отсъствието му я изключва и нарушава хармонията между тях. Какви са били личните ми усещания, когато съм играла сама:

- човек се усеща по-ангажиран и по-отговорен, защото играе за двамата. Когато напускам мястото си, за да го сменя със следващото, мислено оставям една част от мен на старото място и после си я "довеждам" при мен.

Или - втори вариант (за който вече споменах) - през цялото време си визуализирам като партньор някой от отсъстващите, но близки ми братя или сестри, мислено играя с него и с любов му изпращам от светлината и силата на пентаграма. Случвало ни се е по-късно някой да спомене как е бил на друго място по времето, когато сме играли, но сякаш е бил с нас. 

 

 

Според мен има едно по-сериозно изпитание за играещите в пентаграма - това са нови хора, които не се ориентират все още в динамиката му и допускат грешки. Играта в един перфектен пентаграм, в който играят само можещи, е завладяваща, наистина. Ако обаче човек играе само в такива условия, свиква на това, че всеки си знае мястото и ролята и... усеща раздразнение, ако някой обърка нещо. Когато играем в не-идеални условия и ни се налага да помагаме деликатно, да прощаваме грешките на учещите се и вместо раздразнение да усещаме любов към тях и уважение за старанието и желанието - това мисля е един прекрасен урок за екипност и безусловна любов. И струва ми се - лично мнение - това е именно "да се научите да играете по правилата", за което говори Учителя - основното правило е безусловната любов и постигането на хармония "при всичките условия". На това ни учи и всяка една от добродетелите на Пентаграма.

Линк към коментар
Share on other sites

Не искам да си мислите, че държа на някого сметка как играе. Това си е чисто негова работа. Коментарите са ми чисто теоретични.
 
Светла_Б
Интересно изказване от страна на Светла_Б, цитира Учителя че казал "Пентаграм се играе от десет души", но по нейно мнение може и по-малко. Къде е противоречието в източника или в мнението? Според мен в смесването на двете.
 
Ани
Точно така, необходима е практика за да се научат упражненията. Ако някой си мисли, че ще научи Паневритмията само от игра в кръга, няма да постигне съществен резултат. Теорията на упражненията трябва да са разучават в отделни занимания. Трябва да се прави разлика между разучаване и практикуване. 
 
Благодаря на човека с пергела, който е наредил камъни по кръговете на Рила. Без тези кръгове придържането към идеалната форма на кръга щеше да бъде изключително трудно. А за хармония да не говорим.
9.jpg
Геометричните фигури в Паневритмията са идеални положения. При реалното изпълнение на живо се получава едно приближение към тези идеални фигури. Въпросът е да не се представя приближението за "правило". Например: упражнение “Квадрат” се играе по 4 прави линии, а не по дъги; в упражненията “АУМ”и “Красота” ръцете са прави и сключват 45 градуса с хоризонталата, а не с чупки и други ъгли, и т.н. Това, че някой се задоволява с компромис от описанието, не допринася за хармоничното изпълнение.
 
Донка
Ако 5 човека правеха 5 доброделели, то Пентаграм щеше да се играе само от 5 индивидуални изпълнители, но изискването е за 5 двойки изпълнители. Значи, че при по-малко от 10 изпълнители нещо липсва. Личните преживявания и усещания са целта на Паневритмията. Въпросът е те да не се представят за "правило". Те са резултата а не причината. 
 
Напълно съм съгласен, че новите хора имат нужда от показване, но по време на изпълнение не му е мястото. Най-добре е ако интересуващите се отделят време и усилия да преминат курс по Паневритвия. Там е мястото за задълбочено и подробно разучаване на теорията на Паневритвията. Нека всеки преподавател пробуди у хората стремеж към съвършенство, към високия идеал на Паневритвията. Този стремеж ще доведе хармония, която ще бъде устойчива при всякакви условия.
 
Според мен правилата в Паневритмията са като преки пътища към успеха. Всяко отклонение от тях отдалечава и забавя човека от целта. Това не означава да няма отклонения. По-важно е всеки човека да има вътрешен стремеж към съвършенство, който да го учи от отклоненията си и да го води в прекия път към успеха. Без такъв стремеж към висок идеал, човек може да се задоволи с компромиси и няма да постигне нищо също съществено.
 
Ако някой се примирява с компромис, приближение или отклонение от описанието, то нека не го представя за “правило”.
 
В подкрепа на моето мнение за стремежа към съвършенство ето и какво е казал източника:
 
АКОРДИРАНЕ НА ЧОВЕШКАТА ДУША Том II стр. 61
Всяко движение на човека трябва да бъде Божествено. Не допущайте при Паневритмията дисхармонични движения. Онзи, който прави хлабаво упражненията, не може да служи на Бога. Бъдете прилежни, Бог обича прилежните. Първо научете игрите, а после теорията.
 
АКОРДИРАНЕ НА ЧОВЕШКАТА ДУША Том II стр. 62
Това, което дават тези паневритмични упражнения, никое друго упражнение не може да даде, но те трябва да се правят хубаво, по всички правила.”
 
Всеволод
Линк към коментар
Share on other sites

Всеки си има своето право, Всеволод. Ако ти не се чувстваш комфортно в непълен пентаграм, наистина е по-добре да не играеш в него, но това не означава, че другите, които с ентусиазъм и любов влизат в него и танцуват, грешат (според мен). 

Помня един случай от самото начало на нашата практика в Хасково. Бяхме 9 човека (едва започвахме тогава, бяхме малко и дори още не бяхме съвсем сигурни, но учителката ни по паневритмия ни подкрепяше да играем и да се учим всеки ден, всеки танц, да не се боим от грешки). Когато стигнахме до пентаграма, едната от сестрите се дръпна от групата като ужилена и каза, че непълния пентаграм има негативна енергия и не трябва да играем. Няколко от другите се поколебаха, но една млада сестра каза, че ние тогава никога няма да можем да играем и съвсем ще го забравим, а и на курса сме го играли и с 9 и с 8... колкото сме били. И решихме - който не се чувства добре, да не играе, а който иска, да започваме. Остана навън само сестрата, която смяташе непълния пентаграм за негативен. Изиграхме го много хармонично, имаше някаква светлина, която ни свързваше, и пеехме от сърце и сякаш летяхме. В един момент погледът ми падна върху сестрата, която ни наблюдаваше отстрани - на лицето и наистина бе изписано смущение и недоволство.....

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за мненията на Донка и всички останали.

Никъде не съм казал, че имам негативно мнение или чувство. Напротив радвам се на всеки мой досег с Паневритмията. Водя този диалог защото темата ми е при сърце. Не търся конфронтация, а обмяна на мнения и опит. Това кой как играе не е моя работа и много рядко правя забележки на хората.
Но когато става въпрос до теорията, тогава тя трябва да се представя в пълнота, без компромисни положениея. Иначе хората ще си помислят могат да играят Паневритмия както им падне, а това не е замисъла. Важно е да има хармония между хората, но е по-важно практиката да е в хармония с теорията.
Аз лично не бих се почувствал некомфортно ако някой ми намери някой кусур в изпълнението. Напротив, бих се радвал, че ме е насочил върху какво да работя за да се усъвършенствам.

Всеволод

Линк към коментар
Share on other sites

И аз се радвам, че разсъждаваме тук точно с този тон и разбиране. Примерът ми точно това имаше предвид - по моите наблюдения най-некомфортно се чувстват обикновено тези, който се съсредоточават изключително върху външната перфектност на играта и жертват вътрешната хармония между хората в кръга или респ. в лъча и пентаграма. 

И за да продължа примера - поучително е продължението - тази сестра постепенно спря да идва на паневритмия (по някакви лични причини), хората в курса и на поляната с всяка година се увеличават и непрекъснато идват нови хора, които се учат и на курса, и на поляната. Вече почти редовно сме повече от 10 и танцуваме все по свободно и все по-добре. Въпреки това и старите също продължаваме да се учим, но никога не забравяме първите си стъпки и трепети. Благодарни сме на всеки (напр. на Людмила Червенкова), които ни показват някои изтървани от нас тънкости и дори тази зима се каним да сложим в залата си огледала, за да наблюдаваме и изчистим движенията си. Това е един безкраен процес на усъвършенстване, който обаче, според скромното ми мнение, има две много важни правила:

- всеки усъвършенства себе си и своята игра и помага на друг само ако той помоли за съвет. 

- с любов приемаме своите и на другите недостатъци и грешки по пътя на усъвършенстването и се учим от тях.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

И аз имам няколко въпроса към братята и сестрите с опит при играта на Пентаграма.

Като се подредят двойките всеки започва с различна Добродетел. Единствено само ляв крак започва така, както Учителя рисува Пентаграма - започва от Истината. Като се има предвид, че всяко упражнение в Паневритмията променя нещо в нас, има ли разлика в промяната в нас в зависимост от това от къде си започнал Пентаграма (съответно и там свършваш) Има ли това отношение към отработването конкретно на тази Добродетел от която си тръгнал?

Също така, когато се движите през различните Добродетели в Пентаграма, имате ли различни усещания и преживявания?

Аз лично се опитвам и сам да си отговоря на тези въпроси, но за сега ми е трудно. Все още вниманието ми е насочено към запазване на геометрията :D .  Но когато имам  резултат ще споделя. 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...