Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Тревожност при общуване


Soshy

Recommended Posts

Здравейте влизам в този форум със следния проблем.От няколко месеца започнах да се изчервявам при разговор с хора,преди не ми се е случвало.Последваха в живота ми 2 случки,които изживявам към момента много драматично,отразиха ми се едната на самочувствието,а другата предизвика в мен страх.При пъравата се разделих с приятеля си ,а при втората почина жена,за която носех косвена отговорнсот(да не навлизам в подробности),но не ми беше близка.От тогава започнах да се страхувам,дори мисля,че получих и халюцинации за кратко отидох на баячка и сега не се страхувам,но започна едно лудо сърцебиене съпроводено с тежест в гърдите и плач всеки ден.От около 2 седмици съм със сърцебиене.Молбата ми е някой да ме насочи към какъв специалист да се обърна психиатър,психолог или психотерапевт?.Бихте ли ми казали дали това ми състояние би се оправило без прием на медикаменти-не ми се иска,но ако се наложи няма накъде:( Нова съм в този форум и всеки съвет би ми помогнал много.Благодаря предварително

Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля, че имаш нужда от лекарства. Спри кафетата и ги замени с нещо по-успокояващо (мляко със сода примерно). Бавното и ритмично дишане също помагат.

Според мене е твърде възможно причината за притесненията ти да е чувството, че губиш контрол. Дали не оценяваш и двете събития, които описваш като провал в живота си, като показател, че не можеш да се справяш с проблемите си? Допреди това си чувствала, че държиш нещата в свои ръце, но после идва урокът, който ти показва, че в отношенията ти с другите не всичко зависи от тебе. Има неща над които можеш да имаш контрол, има неща над които не можеш. Това според мене трябва да го разбереш и приемеш. Над състоянието си, над отношението си към това, което ти се е случило, определено можеш да постигнеш контрол. Трябва обаче да не му придаваш прекалена тежест за да намалиш тревожността си. Големите неща трудно се контролират, а ти си оценила проблемите си като големи. Значи, обърни внимание на твоето отношение към това, което се случва. Според мене едва ли има причина да оценяваш случващото се толкова драматично. Всяка трудност може да бъде преодоляна, но понякога се изисква време.

Линк към коментар
Share on other sites

Както Милена Иванова и аз имам страх и мисли за това,че има хора около мен,по-често,че е жената,която почина,но и не само.Една вечер като си легнах и се опитвах да не мисля за нищо изведнъж незнам от къде,но ми се стори,че през вратата на стаята влиза висок слаб мъж и оставя книга на масата.От това нещо сърцето ми започна да бие лудо.Забелязвам,че и не мога да търпя хора на много близко разтояние.Онзи ден бях на фризьор и като застана до мен пак започна лудото сърцебиене.Когато ходя из улиците имам чувството,че,когато хората ме гледа е защото нещо не ми е наред и най-вече,че съм грозна.Случката с приятеля ми много ме повлия на самочувствието ми като жена в същност аз вече нямам самочувствие. Благодаря на всеки отзовал се...

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир,благодаря,но кажи ми как да овладея това сърцебиене.има го дори,когато съм спокойна:(.Да по принцип съм човек,който обича да контролира нещата,но мисля,че при мен дойде всичко и от това,че дългогодишния ми прител ме изостави.В момента дори ходейки по улицата нямам самочувствие как то преди,когато някой ме погледне виждам само едни лоши очи.Имам братовчед който има диагноза депресивна невроза или нещо подобно,вчера говорих с него и той ми каза,че и при него всичко е започнало със сърцебиене,после се е появило замйване ,не му е стигал въздух итн.При мен го има страха да не стане по-лошо и страха халюцинациите,които имах да не мем окупират изцяло.:( Започнах много често да плача .Просто преди бях свикнала да имам рамо до себе си,да ми казват,че съм красива ,а това вече го няма.Просто той препочете друга пред мен и това ме смаза,явно сега го усещам здраво.Имам друг мъж в живота си,който също ме шпредаде малко след като се разделих с дългогодишния си приятел.Той също ме смаза като за малко залитна по други пътища(с друго момиче)и аз това го разбрах като предателство.Аз също не искам да пия хапчета,но това сърцебиене ме влудява.Мислиш ли,че ако посещавам психотерапевт ще се нормализират нещата.Аз просто искам да си стана педишни безгрижен,жизнен и весел човек със САМОЧУВТВИЕ!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Казано на медицински език, касае се за посттравматичен стрес, за преодоляването на което на първо място е психотерапията.

Трябва да се обърнете към психотерапевт. Така ще можете да се справите по-бързо и без медикаменти.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Казано на медицински език, касае се за посттравматичен стрес, за преодоляването на което на първо място е психотерапията.

Трябва да се обърнете към психотерапевт. Така ще можете да се справите по-бързо и без медикаменти.

hip писах Ви на лични!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Соши!

Обърни се към добър психотерапевт, независимо дали като бекграунд е психиатър или психолог. Важното е да знае какво прави и да ти помогне ефективно, решително и качествено! Да "побутне' в точните "места" в психиката ти с нужната сила в нужния момент! Имаш остра нужда от здраво и стабилно стъпване на обективната реалност, стабилен здрав разум и сигурност! Със сърцебиенето и другите ти симптоми се работи директно чрез дишане, релаксация, медитация, водено активно въображение, ролеви игри и поведенчески експерименти! Здраво стъпилата на земята личност на терапевта ти и доброто владеене на методите му бързо ще те направят сигурна и спокойна жена!

Орлин Баев

Линк към коментар
Share on other sites

Както Милена Иванова и аз имам страх и мисли за това,че има хора около мен,по-често,че е жената,която почина,но и не само.Една вечер като си легнах и се опитвах да не мисля за нищо изведнъж незнам от къде,но ми се стори,че през вратата на стаята влиза висок слаб мъж и оставя книга на масата.От това нещо сърцето ми започна да бие лудо.Забелязвам,че и не мога да търпя хора на много близко разтояние.Онзи ден бях на фризьор и като застана до мен пак започна лудото сърцебиене.Когато ходя из улиците имам чувството,че,когато хората ме гледа е защото нещо не ми е наред и най-вече,че съм грозна.Случката с приятеля ми много ме повлия на самочувствието ми като жена в същност аз вече нямам самочувствие. Благодаря на всеки отзовал се...

Има доста източни практики, които въздействат за преодоляване на стрес, страх, за повишаване на тонуса и самочувствието. Най-популярна е йогата ( хата йога). Нашето общество я възприема, защото я свежда до гимнастически упражнения, а тя е много повече, както и паневритмията. Има и други видове практики, които не са толкова разпространени, но са с траен успех, защото се работи на всички нива.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравей, Соши!

Виж моля те този отговор: отнася се и до теб!

Поздрави: Орлин :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Орлине!

Прочетох препоръчаната статия,благодаря ти!:3d_161:

Благодаря на всички,които се отзоваха на моите въпроси и терзания-прекрасни сте!Толкова е хубаво,че все още има хора,които дават без да искат,толкова е прекрасно,че има хора,които съпреживяват твоята болка и ти предлагат начини за да я преодолееш.

Сърдечно благодаря на всички Вас!

Съдечно благодаря на Орлин Баев-прекрасен човек с огромно сърце и безпределно добра и чиста душа!:3d_047:

Редактирано от Орлин Баев
намаляне на шрифта
Линк към коментар
Share on other sites

Мерси, мерси ! :) Изчервявам се като малко динозавърче под вечерния залез, на което слънцето му се отразява по плочките на гърба, като зелена маруля се изчервявам под обедните лъчи на канадска градинка, като малко магаренце с големи ушички потропвам и подприпквам доволно наоколо, като хамалин пиано си отнасям благодарността, като варненски докер чувал с цимент си грабвам мерси-то, като келнер бакшиш го отнасям, като на пловдивска майна "кво стаа, майна" ми попиват в невроните думите, както харлемски брадъ нигъ дозата кока смъркам думичките, които идват от сърце :) :) :) ...!

Поздрави и успехи в справянето: Орлин

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

×
×
  • Добави...