Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Ани

За писането във форумите на Портала...?

Recommended Posts

Изпитано, изпитано... Понякога и аз самата, без това да ми е била целта, съм предизвиквала негативни реакции у някои хора, защото съм изказала мнение, което е различно от тяхното.

За мене смисълът на всичко това е да закалим чувствата си, да усилим любовта си, да не губим мира си при каквито и да е неприятни ситуации и дори лични нападки.

Безстрастие - искам да постигна това качество и да съм в състояние винаги да посрещам с мир, усмивка и обич различните човешки прояви. Не винаги го постигам, но осъзнах и съм благодарна, че няма друг път да свикнеш със студа или горещината, освен регулярно да се излагаш на тяхното действие. Тогава те се превръщат в благо, което принася ползи не само за тялото и ума, но и за душата.

Прочее, човешкото мнение ме интересува все по-малко с времето. Това ми дава възможност да бъда по-искрена със себе си и другите, а друг път към Истината няма. Самата аз често от любов към истината, стремейки се да я открия, предизвиквам и останалите да поровят по-дълбоко в себе си и да се отърсят от едностранчивото си мислене, да са в състояние да приемат и разбират различните прояви на живота.

От сърце се моля да ми бъде простено от всеки, който по някакъв начин се е почувствал наранен от мене, наистина не това ми е била целта.

Искрено: Обичам Ви, обичайте се и Вие!

Сподели това мнение

Предполагам, че като казваш името ми, то аз съм от тези, които са се подигравали на твои цитати?!?!?!? Извинявам се, ако е било така, но просто не си спомням такова нещо.

Не, Божидаре – не съм имала предвид теб. Темата ти за аскетизма и необходимостта от него е много добра и на място.

Имах предвид този пост:

Пишейки умни фрази, губиш време и живот, вярвайки, че някъде там, те очаква някой вечен спасител, за съжаление - илюзорно е, не те очаква никой, май това е осъзнаването на аскетизма ...

НО това е друга тема.

към който съм дала и линка.

val68z е прав, казвайки:

за да утвърждаваш своята истина, не е задължително на отричаш истината на другите,

Но какво се получава на практика – обвинение в очакване на вечен спасител. Високоинтелектуална ирония. Казано на обикновен език - набирам точки за рая.

Не за първи път се сблъсквам с това. Има го и по другите форуми, но започна да навлиза вече и в Портала. Подигравка на това, че си позволяваш да търсиш нещо, да вярваш в нещо по-висше от обикновената действителност, която те заобикаля...

Аз вече не се опитвам да коригирам някой, който заявява, че е атеист, че не вярва в Бог и т.н. Но защо тогава е обратната атака? И защо някой трябва да ми дава съвет как да използвам времето си...?

Благодаря на Елф за беседата към която е пуснала линка. Знам я много добре. Там става въпрос за Пътя. Аз нямам проблем с него. Нямам проблем и с хората от реалния ми живот, които също вървят по този Път. Имам проблем с пишещите тук. С агресията, нежеланието да разбереш другия.

Много често не се прочита внимателно някой пост и веднага се реагира – без да се мисли. Понякога дори неправилно. Неправилната реакция не винаги е придружена от агресия. Понякога е просто разсейване. И при мен се е случвало. Но когато съм виждала грешката си съм се стремила да я оправя. Защото знам, че дори и да не виждам човекът, писал даден пост, то чувствам че и той иска да каже, да сподели нещо...Болката си примерно. Или радостта. Или това, че е прочел някаква мисъл, от някакъв автор и тя му е харесала. И иска да я сподели с другите.

Затова всяко неразбиране, отхвърляне за него е болезнено. Защо тогава има хора, които им доставя удоволствие едва ли не да нараняват другите пишещи...? От какво е предизвикана тази необходимост? Аз не се наемам да отговоря.

Сподели това мнение

smile.gif Мнението ми е същото като на Станимир.

Уважавам мненията на всеки един потребител, като не търся в тях злонамереност или обида или порицание.

Може би е на място въпроса - Какво целя с поста си? smile.gif

Ако целя порицание, поучение, лична изява, търся одобрение, важно ми е единомислието с повечето потребители, държа на подкрепа и т.н. То писането във форум се превръща в кошмар за пишещия.

Не мога да кажа, че не ме интересува мнението на потребителите, защото това означава, че не ги чета или изобщо не ме интересуват постовете им. Потребителското мнение за мен е важно. Естествено че хората мислят и се изразяват различно, естествено че постовете ми не се харесват на всички, но моето приемане е вид уважение на различното мислене, като в дадено открито порицание в никакъв случай не виждам обида. Това си е личен начин на изразяване.

smile.gif Исус е бил порицаван и не обичан от толкова народ, че коя съм аз та никой да не ме порицава?smile.gif

Та Ани няма какво да те притеснява това или онова написано от еди кой си, а триенето на постовете, защото някой не ги харесва е напълно излишно действие и бъди сигурна, че освен теб надали някой друг го забелязва. Ако не беше го обявила сега в тази тема, аз например никога нямаше да разбера, че правиш нещо подобно.

Хората се занимават преди всичко със себе си и рядко помнят дълго нещо, което не ги засяга лично, затова да се тормозим какво мислят хората е напълно излишна гимнастика на мозъка( smile.gif и това не го казвам аз , а известен автор, аз само споделям опити и наблюдение).

Сподели това мнение

smile.gif Мнението ми е същото като на Станимир.

Уважавам мненията на всеки един потребител, като не търся в тях злонамереност или обида или порицание.

Може би е на място въпроса - Какво целя с поста си? smile.gif

Ако целя порицание, поучение, лична изява, търся одобрение, важно ми е единомислието с повечето потребители, държа на подкрепа и т.н. То писането във форум се превръща в кошмар за пишещия.

Не мога да кажа, че не ме интересува мнението на потребителите, защото това означава, че не ги чета или изобщо не ме интересуват постовете им. Потребителското мнение за мен е важно. Естествено че хората мислят и се изразяват различно, естествено че постовете ми не се харесват на всички, но моето приемане е вид уважение на различното мислене, като в дадено открито порицание в никакъв случай не виждам обида. Това си е личен начин на изразяване.

smile.gif Исус е бил порицаван и не обичан от толкова народ, че коя съм аз та никой да не ме порицава?smile.gif

Та Ани няма какво да те притеснява това или онова написано от еди кой си, а триенето на постовете, защото някой не ги харесва е напълно излишно действие и бъди сигурна, че освен теб надали някой друг го забелязва. Ако не беше го обявила сега в тази тема, аз например никога нямаше да разбера, че правиш нещо подобно.

Хората се занимават преди всичко със себе си и рядко помнят дълго нещо, което не ги засяга лично, затова да се тормозим какво мислят хората е напълно излишна гимнастика на мозъка( smile.gif и това не го казвам аз , а известен автор, аз само споделям опити и наблюдение).

Диди, аз не целя тези неща за които си писала и аз съм подчертала. Но искам все пак да има един нормален диалог. Не съвети от рода "не си губи времето да пишеш". Между другото аз не съм единствения пишещ тук, който е бил замерван с подобни фрази. Затова се увеличи броят на анонимните. Някои хора се чувстват по-спокойно така. Ами ще кажете - страхливи са.

Не всеки може да има психическа устойчивост като твоята и на Станимир. Уважавам ви за това и ви се възхищавам. Но и вие трябва да разберете, че хората сме различни. Едни са по-силни, други не.

И точно тези, които са по-слаби, са нападани по закона на джунглата. Това става в един сайт за който се говори за съзнателен живот, за човешка еволюция....

Има неща които могат да се кажат нормално. Ако на някой не му харесват цитати - може да го каже спокойно. Без да се подиграва с пишещия.

Другото, което ми прави впечатление от известно време е липсата на разбиране. Дори не се четат мненията, които се коментират. Такъв е случаят с моето мнение в темата "Математика". Коментарът след него показва, че изобщо мнението ми не е било прочетено...

За това отворих тази тема. Как разговаряме тук? Разбираме ли се наистина или всеки си прави монолог. Пък който иска да го чува.

Пак повтарям - нямам намерение с моите постове да поучавам. Просто искам да споделям. Това е форум, не блог. Искаше ми се да попадна на място в което може да се води нормален диалог. Това е.

Сподели това мнение

Аз на горното цитирано мнение бих отвърнала просто с въпрос:

Ами ти защо пишеш тук тогава, какви са мотивите ти, с какво ти допринася?

А моите мотиви какви са? Тук намирам събеседници, по-интересни и знаещи от тези, които ме заобикалят в действителността. Тук, разсъждавайки по различни въпроси, се развивам аз самата. Тук открих, че съм част от една общност с роля и задачи в нея и понякога пиша "не от себе си", а това, което е нужно да получат като информация други участници.

Вярно, че съм била подлагана на негативни атаки, част от които са ме изваждали от равновесие за дълго време. Вярно е и това, което е казала Мона, че понякога бягам от задълженията си в Живота тук, но грешката за това си е лично моя.

Аз лично не търся Спасение, не мечтая за Рая - това са ми отвлечени понятия. Търся повече Истина и смисъл, повече Доброта и човещина...

Да ставам, че ако знаете колко работа ме чака в реалния живот...

Редактирано от kuki

Сподели това мнение

За какво да се пише в Портала за съзнателен живот? Трябва ли да цитираме някой автор който ни е харесал? Трябва ли да споделяме, когато всеки може да те "зашлеви" с подигравка...?

Може би действах пак малко емоционално, изтривайки цяла тема от "Мисли на Учителя ..." - "Мисли за вегетарианството" и някои свои постове в темата на Божидар за аскетизма, където бях цитирала едни думи на Буда, които между другото са ми били пътепоказател в живота от доста години. Но думите: "Пишейки умни фрази, губиш време и живот, вярвайки, че някъде там, те очаква някой вечен спасител, за съжаление - илюзорно е, не те очаква никой, май това е осъзнаването на аскетизма ..." ми подействаха доста отрезвяващо... :( Защо трябва да пиша, защо да споделям в един форум, където всеки обича май да слуша само себе си...?

Затова и възприех тактиката (обмяна на опит с друг потребител B) ) - там където имам възможност - да трия мнение, там където нямам - просто си трия текста от мнението. Така поне се запазвам от негативните вълни, които все повече и повече започнаха да доминират тук.

Може и да не съм права? Някои не се смущават от това, че думите които са написали или цитирали, са наречени "свински бисери". Но аз не мога да стигна това ниво все още... Затова възприех тактиката на триенето. По-лесно е.

А от друга страна, като се замисля...защо да си губя времето да пиша? Наистина! :whistling:

Ани,в портала сме се събрали различни хора - по възраст,по образование,по възпитание,по местоживеене,по социален статус,по здравен статус,по характер и т.н.:)

Какво е общото,което би направило диалога ни ползотворен?Аз мисля,че първото нещо,което ни сближава е Учението - нали точно то ни е подтикнало да влезем в този портал?!

Според мен всеки има право да изказва свободно своето мнение и да не бъде обиждан и укоряван за това.Всеки един от нас е живял различен живот,натрупал е свой собствен опит,който ако иска би могъл да сподели.Чуждият опит винаги е полезен.Поне за мен е така.

Много пъти,отговорът на въпрос който ме вълнува в момента,а ми е неудобно да го споделя съм го откривала в някое от мненията.

Това,че има постове излъчващи негативизъм не ме притеснява - форумите не са нищо друго,освен умален модел на обществото в което живеем.Би било неестествено(а и никому ненужно!) тук да пишем само за хубавите неща от живота.

За да се бори човек със злото,трябва да го познава.Лъжата,кражбата,убийството и т.н. са ежедневие и не мисля че е добре за когото и да било да си заравя главата в пясъка - ние сме хора,не щрауси.

В Учението се съдържат доста добри методи за излизане от недобри ситуации,но аз нямам нищо против да прочета и мненията на други хора,базирани на личен опит.

Щом сме тук и пишем,значи имаме нужда от това.

Уважавам всеки пишещ във форумите,неговото мнение,което никой не ме задължава да приема,ако е в разрез с моите разбирания.

Много държа на едно - взаимното уважение,изразено чрез търпимост,липса на агресия и зачитане на човешкото достойнство.

Сподели това мнение

Брей, с какви бурни (веге) теми започна новата духовна учебна година?!

Ани, разбирам те.

Но нали всички се учим - едни бързо, други - с друго темпо.

И всеки пише каквото го вълнува

( да сподели, да каже, да пита, да побъбри, да се похвали, да се изрепчи, да се величае в собствените си очи,пардон его)

И всеки разбира колкото, когато каквото може...

Успешна учебна година!!!

Аз я започвам с благодарности към всички, особено към тези прекрасни личности ( те си знаят кои са),

които обогатяват Уики, темите с линкове към беседи на Учителя

и разработването на беседите!!!

:3d_103::3d_041:

:3d_053:

Редактирано от Дъгата

Сподели това мнение

Започнах да пиша тук, в Портала от необходимост. Години съм си събирала мнения, впечатления, бях се затворила... Явно беше дошло време за обмен:feel happy: и тогава открих този форум. Благодаря, че го има, че ги има всички хора.

От всекиго уча по нещичко. Нямам идея да уча или поучавам някого. И ако някога, с някой мой пост това е станало, моля за извинение. Споделям, отразявам себе си, изказвам мнения...

Започна новата учебна година, с хубаво време.

Желая на всички Светлина и Любов! :angel:

Сподели това мнение

Guest Мона

За какво да се пише в Портала за съзнателен живот? Трябва ли да цитираме някой автор който ни е харесал? Трябва ли да споделяме, когато всеки може да те "зашлеви" с подигравка...?

Може би действах пак малко емоционално, изтривайки цяла тема от "Мисли на Учителя ..." - "Мисли за вегетарианството" и някои свои постове в темата на Божидар за аскетизма, където бях цитирала едни думи на Буда, които между другото са ми били пътепоказател в живота от доста години. Но думите: "Пишейки умни фрази, губиш време и живот, вярвайки, че някъде там, те очаква някой вечен спасител, за съжаление - илюзорно е, не те очаква никой, май това е осъзнаването на аскетизма ..." ми подействаха доста отрезвяващо... :( Защо трябва да пиша, защо да споделям в един форум, където всеки обича май да слуша само себе си...?

Понеже това е извадка от мой пост, се намесвам.

Какво общо има това, което пиша с тебе, Ани???

Как така някой взима цитат и го слага в контекста на неговите умозаключения, и още повече, решава, че то е за него. Вкарваш ме във филм, който не е мой, сценарият не е мой и няма и как да бъде.

Навремето имаше една такава тема - за писането във форумите и сега имам доста болезнено дежа вю ...

Изключително ми е неприятно някой да ми вменява мисли, които не са мои, пък и да се сърди и обобщава за иронични препратки и виртуални шамари ...

А и това, което пиша е препратка към текст на Камю, но не бих могла да си представя, че ще се обяснявам за всеки пост - опткъде идва, каква е инвенцията му и защо го пиша.

Едно голямо недоразумение (като горепосоченото) явно е много податливо и блага почва за словесни недомислия.

Редактирано от Мона

Сподели това мнение

Ще започна с въпрос: Защо започнах да пиша във форума на Портала?

Преди години пишех в сайта Изворите, откъдето случайно отворих този сайт. И за да си докажа колко е вярна приказката, че няма нищо случайно, много ми хареса точно общуването в този сайт. Защото атмосферата тук е нещо много ценно, независимо какво може да те засегне в някое мнение. Пък и нали, когато се обиждаме, това си е наш проблем и трябва да си го решаваме сами.

Никога не съм се засягала от коментара за използването на цитати, то си имаше и такава тема, там съм се обосновала.

Не трия мнения, защото зная, че съм ги писала, както да ги прочетат другите, така и аз след време, когато мога да ги сравня с новото си разбиране по въпроса. Това ми е от голяма полза.

Въпрос номер две: Защо пиша сега във форума?

Мисля, че всеки от нас може да даде нещо на този форум. Аз също се старая да дам от своето знание, но понеже осъзнавам колко малко е още то, предпочитам да цитирам тези знания от Учителите, които съм приела за истини в момента. Пък и всеки ще вземе от цитата това, което на него му трябва. Така постъпвам и с цитатите, подадени от другите съфорумци. Когато става въпрос обаче за практически опит, използвам моя личен или на мои приятели, които са споделили своя.

Мисля си, че ако в един момент тук спре да ми харесва, просто тихо ще си отида.

Но засега съм тук и съм доволна от това.:rolleyes:

Сподели това мнение

Мона, наистина е станало недоразумение. Извинявай.

Браман е прав – форумите са тренажор за някои неща.

Но ако между мен и Мона е имало неразбиране, това не означава, че другаде няма реални нападки.

Беше ми полезно да разбера мненията ви за това как всеки приема писането тук и реагира на някои неща. Благодаря ви.

Сподели това мнение

Аз лично благодаря на всички участници в този форум.:thumbsup2:

Тук съм била провокирана за размисли и съм намерила ценни мнения,включително информация и навременни съвети,особено когато съм ги потърсила...Личният опит е нещо много ценно.

Съфорумци,пишете,особено когато имате какво да кажете!

:wub: :wub: :wub:

Хубав ден на всички!!!

Желая успешна учебна година!

Редактирано от Мария-София

Сподели това мнение

Мона, наистина е станало недоразумение. Извинявай.

Браман е прав – форумите са тренажор за някои неща.

Но ако между мен и Мона е имало неразбиране, това не означава, че другаде няма реални нападки.

Беше ми полезно да разбера мненията ви за това как всеки приема писането тук и реагира на някои неща. Благодаря ви.

Да, личностни подмятания, обиди, нападки и пр. има, дори и тук. За моя жалост.

Някои споменават, че форумът е също условие за развитие и всичко случващо се в него е от полза. Аз обаче не съм напълно съгласен за това "всичко".

Съществуват достатъчно форуми и сайтове, дет човек да си "тренира" духовната издръжливост. Не мисля че този форум бива да бъде като другите. Все нещо чисто да остане, нали така?!

Този форум го правим ние - участниците в него, а за чистотата му се грижат най-вече модераторите и администраторите.

Форуми днес има под път и над път. А место за споделяне без обиди, подигравки, нападки... има ли? Место за приятелство? Место за Любов? Щото не само едни неща бива да се оттренирват. То Добротата, Любовта, Усмивките ... са също неща, които бива да се градят, а по-лесно е да се гради, когято условията са хармонични - когато няма "буен вятър", "пороен дъжд", "изпепеляваща жега" и "неустойчива земя" (основа).

Казано е, а и е писано: "Доста е на деня неговото му зло."

Според мен, този форум не бива да е като другите и тук такива "тренировки", не трябва да съществуват.

Ако някой се чувства много силен, за да поема подигравки и обиди, както и нападки, личностни престрелки и пр., то пред него се разкрива цял свят от виртуално пространство, където същия да "тренира".

Също така не желая да бъде свидетел, че и тук се допуска това, което се случвало например вТибет, когато срещу мирните и нежелаещи насилието монаси, лами и др., се е подело такова от разни насилствени групи, общности и даже държави.

Лесно е да обиждаш някой, който не иска да ти отговаря със същото. Лесно е да го зашлевиш такъв, но ако си толкова бабаит, защо да се мериш с онзи, който желае ненасилието!? Това си е много дълбока комплексираност. Комплексираният човек винаги посяга на по-слабите, или на тези, който няма да му отговорят със същото, само и само да се издигне, но не къде да е, а единствено в собствените си очи.

Редно е всеки преди да пише каквото и да е в този форум да провери дали мнението му не е следствие от реактивност и дали с него няма да нарани някого.

Защото каква е целта на този форум?!

Какво ти (въпросът е към всички) намери в него и какво би искал да намираш за в бъдеще тук?

Интересно е дали Учителя е допускал такива неща да има в братството!?

Нека всички да помислим.:yinyang:

Лука 17:1

И рече на учениците Си: Не е възможно да не дойдат съблазните; но горко на онзи, чрез който дохождат!

И тук ли? С какво тогава този форум ще е по-различен от останалите форуми?

Сподели това мнение

Ники, ако това стигне до тебе: има такова място. Има място, където няма обиди, подигравки, ирония, кой е по-по-най , отричане и негативизъм, под някаква форма. От никой към никой. Всичко това там го няма. Има диалог, обсъждане, споделяне на личен опит, уважение.Тук не намерих нищо от това, и по тази причина не съм вече т у к, а т а м.

Сподели това мнение

Благодаря Слънчо! Всъщност попитах защото четейки поста на shining_star мислите ми изведнъж ме препратиха към един отдавна забравен филм -

Плажът

И аз незнам защо стана така.

Редактирано от Eлф

Сподели това мнение

:feel happy: Това, че всеки си намира своя рай е прекрасно, приятели! Много се радвам, че сте си намерили мястото, в което се чувствате себе си! Винаги сте добре дошли и тук!

И нека има все повече места по-хубави от Портала!

Сподели това мнение

Гост
Тази тема е затворена за писане.