Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е смелост?


Иво

Recommended Posts

Любо,

... :harhar:и аз мисля, че те разбрах.

Благодаря за така интересно поставените въпросчета. Лично и мене са ме вълнували тези въпросчета ехееее... още навремето когато започнах да се занимавам с езотеризъм. Голяма главоблъсканица беше и за мене докато си изясня и изчистя понятията в главата. С други думи трябваше да преборя собственното си съзнание, за да имам потенциална възможност да гоня като цел самосъзнанието си.

Значи примера ти беше за Левски. Но при него е имало ...завера за събаряне на съществуващата земна власт. В днешно време може да се даде примера с агентите и шпионите. Хааа...хааа.. това вече е друго нещо, това вече е Политика , защото агентите и шпионите обслужват политиците.. Ти смесваш понятията. Човек тръгнал да се занимава с Духовност в най-чистия вид не се занимава с политика. Условието да не се занимава Ученикът на Бялото Братство с политика е ясно упоменато в указанията на Беинса Дуно тук

винаги трябва да бъде в пълно съгласие с Божията Любов, Мъдрост и Истина. С политика не се занимавам, защото тя не предствалява за нас никаква цел... Аз само поучавам кое е разумно и добро. За да се схване Божествената Мъдрост и да се разбере Божествената Истина, изисква се знание за Живота. Тия знания се преподават на ония, които желаят доброволно да се учат и напредват.
Сега остава открит въпроса как да доизчистим термините :

Та, това е пример за мен от историята, освен дефиницията ми от първия постинг...  И ако това е смелост, дали няма възможна изненада тук ... да бъде предаден Левски.

Значи Левски е изоставил монашеският сан и тръгнал да бори земната власт. Няма лошо, защото е защитавал българите , но ти Любо ме провокираш с въпросите си и аз трябва много ясно и точно да направя разликата между ..:

1. Божийте тайни и предателството на Божествените идеали

и от друга страна ..

2. Държавните тайни на една държава и предателството на собственния си народ.

Другата дилема произтичаща от това разграничение е да си дадем самите ние вътрешно в себе си ясна сметка

1. Кое е първороден грях (Библейски)

2. Кое е юредически грях ( според законодателството на дадена държава)

3. Кое е морален грях ( пред съпруг/съпруга)

4. Кое е грешка

И когато един човек е ясно решил да тръгне по пътя към освобождение за да стане член на Бялото Братство, трябва точно да разграничи понятията . За да може да взима точни решение и да ги степенува решенията си по важност и значение.

А ето за това вече се иска смелост и то доста голяма според мене , защото предизвикателството е много голямо и освен познание по въпроса се иска предполагам само и ...дупце ..:))) здраво дупце.

Това ли ме питаше Любо?

Защото човек може да е съгрешил пред Бога ... та кой не е ????

Защото човек може да е съгрешил пред съпруг/съпруга ... та колцина не са ???

Защото човек може да е допуснал някъде грешки ... та кой не е ???

Важното според мене е да имаш смелост и да признаеш слабостите си пред себе си и ги поправиш . Това вече е смелост и то голяма смелост е да застанеш сам пред собственната си Душа и да кажеш....:

" Господи , прости мене грешния твой раб ... и ме научи как да се поправя и да влезна в Истината Ти с Мъдрост и Любов !!! "

Уфффф... мисля, че се постарах да ти отговоря.?

Ми така е .. при правилно поставени въпроси ... получаваш правилни отговори , според възможностите ми разбира се.

Доволен ..????

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:D Благост,

мисля че става дума за готовност да се действа, въпреки някоя опасност. Това което добавяш за ближния, е интересен аспект... (две основни Божии заповеди, двойнствена структура на Битието - вън, вътре, Бог и ближен и пр... .)

Иване :thumbsup: ,

доволен!

Благодаря много за отговора обстоен. B) М/у другото пък съм срещал също места от беседите на Учителя, където той нарича Левски "духовен учител" на българите, както и хвали определени политици за качествата им (дори хвали Стамболов за смелост! :) ) [тези данни са ми от книгата "Българската душа", доколкото тя е достоверно по беседите на Учителя). Ти имаш предвид една по-глобална смелост, а аз по-конкретно нейно проявление. Но което ти имаш предвид действително е смелост (слагане на обективни приоритети и готовност за действие според тях), и изисква огромна работа... :hypocrite:

Благодаря ти много, така (поне за мен) стана ясно. :dancing yes:

:)

Линк към коментар
Share on other sites

:D

Ей Любчо, ти май се опитваш да ме юркаш, а ? :D

Благодарен съм , че сравмяваш мнението ми с не кой да е, но все пак нарочно съм избегнал конкретните отговори.

В Библията на едно място пишеше така когато един Баща говорил на Сина Си..:

" Синко, наведи ухо и чуй баща си.

Божиите тайни е добро да разгласяваш,

за Слава на на Създателя им.

Но царева тайна е също добро да пазиш

и ще тие добре на Земята докато си жив. ?

Някъде из книжка "Премъдрост соломонова" мисля го пишеше. !?

Предполагам сам разбираш , че за конкретни отговори, трябва конкретна ситуация и ...конкретно пълномощно лице за такъв тип отговор.

Ха ха .. хайде сега, може и да съм позаспал мъничко , но чак пък толкова. !! При това в обективното битие няма стилизирани ситуации изчистени от всякакви странични влияния. Както казват гърците " Панда реи" ....сиреч "Всичко тече". Еее.. ти, сереозно се опитваш да се будалкаш с мене. Не се обиждам изобщо. :whistling: Пробичката ти беше много интелигентна и добронамерена. Надавам се да съм ти отговорил със същото ? ... :dancing yes::hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

:blink: Хахаха, Иване, съжалявам, не е било преднамерено! Моля да ме извиниш.

С две думи синтезирано: ти имаш предвид Божествената прява на мъдростта, а аз човешката. (инвестирам много енергия в услилието да се разбират повече хората, затова бях по-придерчив в желанието за ясен и добронамерен изказ)

Дано сме се разбрали. Бива си го разбирането ти (според мен) :wub:. Дано има успех и в начина на живот по него, дотолкова доколкото е добро.

Любов+Светлина+Мир+Радост :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Съжалявам, моля това : "ти имаш предвид Божествената прява на мъдростта" да се чете "ти имаш предвид Божествената прява на смелостта" :wacko::)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

За мен смелия човек е този, който се е погледнал в огледалото на вътрешното си АЗ и като е видял грозотата си не е отвърнал очите си от нея. За мен смел човек е, който е приел своята преходност в този свят. И най-важното, за мен смел човек е този, който не се смята за такъв.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен смел човек е, който е приел своята преходност в този свят.
Дано не говорим за крайна степен на приемане, че така ще си останем. Иначе да приемем тленното само за да го облечем в нетление!

Смел - не само себе си да гледаш в огледалото, а всяко нещо пред теб, а то си е своеобразно огледало... И ако не отвръщам очи от грозотата си не ме ползва, освен ако независимо от нея решавам да градя красота - това е смелост, но тя трабва да се съчетава и с други качества за да принася плод!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Смелост е да тръгнеш на път и да не знаеш къде отиваш и какво те очаква и очаква ли те нещо изобщо.

Смелост е и да превъзмогнеш задръжките си, да влезеш в Гората и да видиш Мечката и да разбереш, че същата тази мечка, си ... самият ти.

Линк към коментар
Share on other sites

Смелост е да тръгнеш на път и да не знаеш къде отиваш и какво те очаква и очаква ли те нещо изобщо.

Смелост е и да превъзмогнеш задръжките си, да влезеш в Гората и да видиш Мечката и да разбереш, че същата тази мечка, си ... самият ти.

Страхът и задръжките идват от самолюбието, така че - да - смелост е това да не се изживяваш много на сериозно и да се прескочиш на път за гората, защото там те чакат още по-големи препятствия - мечки, т.е. други хора, т.е твоето друго аз. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен, нестинарството е проява на смелост. Нестинарите играят своя танц върху огъня, за да изгонят злите духове- както от себе си, така и от приятелите си и от Земята като цяло.

Проява на смелост е, каквото вършиш,да го вършиш в името на Любовта и методите си да избираш сам.

Линк към коментар
Share on other sites

Смелост е да отстояваш мислите.чувствата.действията си без да нараняваш другите около теб.Тънка линия която без любов не може да се прескочи.

Линк към коментар
Share on other sites

Смелост е да следваш неотклонно пътя си напред.

Любовта ти посочва този път, а мъдростта го осветлява.

Предпазливост е да разпознаеш и преодолееш препятствията по него.

Линк към коментар
Share on other sites

Не са ли това просто красиви пожелания?

Животът е твърде различен от всички изговорени думи. Защото огънят пари, боли и гори. Не свети само и не огрява нощите ни.

Линк към коментар
Share on other sites

Животът е твърде различен от всички изговорени думи. Защото огънят пари, боли и гори. Не свети само и не огрява нощите ни.

Да, не е ли прекрасно?

Ето още едно пожелание: Огънят е най-добрия ни приятел.

Е, първо трябва да приемем, че пожеланието ще бъде от полза. След това да се стремим да го направим реалност - ние, не някой друг. Огънят ще ни води. Ще ни даде сили да вървим по избрания път и ще ни покаже кога сме се отклонили. Огънят се разпалва в нас в миговете на крайна напрегнатост и в миговете на пълно спокойствие. Без този вътрешен огън е лудост да вървим по огнения път. Всяка проява на смелост разпалва малко пламъче в нас. Ако беше лесно нямаше да го разпали. Ако смелостта беше нещо обичайно, нямаше да е ценна. Обичайността е враг на огъня.

Линк към коментар
Share on other sites

Обичайността е враг на огъня.

Е, това последното е бисер направо, много ми харесва. Обичайността е враг на огъня.

Навикът да се примиряваме с липсата му - също.

Линк към коментар
Share on other sites

Смелост е да застанеш пред собствената си същност, да приемеш истината за себе си и да се преодолееш...

Нещо като битката на Херкулес с Горгона...и дано да сме си излъскали добре щита, с който да виждаме Горгона по време на сражението.

"...Да лъснем свойто огледало..."

Линк към коментар
Share on other sites

По-голяма смелост се иска. Смели да бъдем, да служим на Бога, да се засрамите, не от мене, всички трябва да се засрамим, че ние сме лъгали нашия Баща. Ще кажем: „Татко, ние ще служим на тази земя. Ти си я направил и от днес ние за Тебе ще живеем“. Туй е то новото учение!

Линк към коментар
Share on other sites

Смелост.

Да слезеш от божиите плещи.

Да видиш скелета на своите мечти.

И прегърнал студената земя, да лазиш, незнайно до кога.

Смелост е да тънеш в нищета, да знаеш че си свещ, изправен до звезда.

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

Добре са го казали на латински:

"Fortuna fortes metuit, ignavos premit."

но още по добре звучи на български:

"Съдбата се страхува от смелите, а потиска страхливите."

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

Смелостта като фундамент на човешкия живот е по-скоро идеал, отколкото реалност при съвременното ниво на съзнателност. Просто страховете са различни и е много лесно там, където ги няма, да демонстрираме смелост, обаче... :3d_100:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...