Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е смелост?


Иво

Recommended Posts

Изобщо не съм съгласна.

Смелост е всеки ден, смелост е всяко едно чувство и всяко едно усещане. Изобщо, животът е за смелите; за другите е разказ по НЕпреживяно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Значи разделяш хората на изцяло смели, за които е животът и изцяло страхливи, за които животът не е?

Според мен обаче данните именно от живота сочат, че практически всички ние сме някъде по средата - някой се страхува от едно, друг - от друго. Всеки може да демонстрира смелост, когато е "на собствена територия", но иначе...

Спомням си една случка от детството, когато бях доста свит във взаимоотношенията със съучениците си. Това може да се каже, че е било недостатъчна смелост в общуването. Но същевременно когато трябваше да се реши някаква задача, особено при посещения на инспектори в класа, което тогава не беше много рядко, повечето ученици си загубваха смелостта, свиваха се по чиновете и само аз и още 3-4-ма измъквахме класа. Също така, определено бях плашлив относно предизвикателствата за сбиване, но пък битките на шахматното поле ме доведоха до окръжните първенства. А много по-късно забелязах, че хора сякаш се делят на няколко групи, например: обиграни - и затова смели - във всекидневието; храбри при извънредни произшествия; дръзновени в творчеството и т.н. Дали онзи, който е отстъпчив или даже малодушен в обикновени ситуации, но се мобилизира чудесно при истински опасни кризи, е страхливец? А при обратния случай? :hmmmmm:

И какво е смелостта без мъдрост? Храбростта, съчетана с безумни, разрушителни постъпки? :3d_067:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

И какво е смелостта без мъдрост? Храбростта, съчетана с безумни, разрушителни постъпки? :3d_067:
:thumbsup:

Мона, защо винаги се опитваш да разделиш хората (в зависимост от темата) на добри/лоши, красиви/грозни, сега смели/страхливи? И каква точно е мярката ти ? Можем да се опитаме да премерим по твоя начин, но с кой вид аршин? Щото са няколко вида - терзийски, зидарски. Не измислиха ли хората по тая причина една СИ система, та да не възникват недоразумения в меренето и разбирането? Или използваш преносното значение на този израз т.е. Меря със свой аршин, което означава разглеждам и оценявам нещата едностранчиво, субективно?

Линк към коментар
Share on other sites

Що е смелост? Кой човек е смел?

Не знам.

Не мисля, че е възможен обобщаващ отговор на този въпрос. Във всеки случай човек не би могъл да осъзнае собствената си смелост, ако преди това не се е сблъсквал лице в лице с най-дълбоките си и потайни лични страхове - какво остава, ако даже и не подозира за тях или бяга и се крие от тях.

Смелостта иде от най-интимните ни връзки (здрави или наранени) с духа на живота и няма нищо общо с жестокостта, суетата и коравосърдечието. Или пък има - дотолкова, доколкото следва да ги превъзмогне.

Смелостта е дар на Духа, озаряващ сърцето, за усилието му да избере живота, тогава когато омразата крещи "умри" и то не вижда никакви шансове за успех.

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Що е смелост? Кой човек е смел?

Не знам.

Не мисля, че е възможен обобщаващ отговор на този въпрос. Във всеки случай човек не би могъл да осъзнае собствената си смелост, ако преди това не се е сблъсквал лице в лице с най-дълбоките си и потайни лични страхове ...иде от най-интимните ни връзки ... с духа на живота и няма нищо общо с жестокостта, суетата и коравосърдечието. Или пък има - дотолкова, доколкото следва да ги превъзмогне.

:thumbsup2::sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Смелостта, а не компромисът, носи усмивката на одобрение от Бог.

Смелост е да имаш своите страхове, защото всички ги имаме, но и да гледаш на тях с достойнство, да ги владееш.

Смелостта е добродетел, когато се счита не само за готовност да умреш мъжествено, но също и като решителност да живееш благоприлично. Проява на страх е да се боиш да направиш онова, което знаеш, че е правилно, но не го правиш тъй като другите няма да го одобрят. В живота нищо не става без да минем през някои препятствия или капани. И е необходима голяма смелост, за да се вдигнем от провала и да продължим да се борим. Постоянно се налага да взимаме решения. Но за да са мъдри нашите решения, трябва смелост – да кажем ‘да’ или ‘не’. И именно тези решения определят нашата съдба.

Линк към коментар
Share on other sites

Смелостта, а не компромисът, носи усмивката на одобрение от Бог.

Смелост е да имаш своите страхове, защото всички ги имаме, но и да гледаш на тях с достойнство, да ги владееш.

Смелостта е добродетел, когато се счита не само за готовност да умреш мъжествено, но също и като решителност да живееш благоприлично. Проява на страх е да се боиш да направиш онова, което знаеш, че е правилно, но не го правиш тъй като другите няма да го одобрят. В живота нищо не става без да минем през някои препятствия или капани. И е необходима голяма смелост, за да се вдигнем от провала и да продължим да се борим. Постоянно се налага да взимаме решения. Но за да са мъдри нашите решения, трябва смелост – да кажем ‘да’ или ‘не’. И именно тези решения определят нашата съдба.

icon12.gif:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Смелостта, а не компромисът, носи усмивката на одобрение от Бог.

Смелост е да имаш своите страхове, защото всички ги имаме, но и да гледаш на тях с достойнство, да ги владееш.

Смелостта е добродетел, когато се счита не само за готовност да умреш мъжествено, но също и като решителност да живееш благоприлично. Проява на страх е да се боиш да направиш онова, което знаеш, че е правилно, но не го правиш тъй като другите няма да го одобрят. В живота нищо не става без да минем през някои препятствия или капани. И е необходима голяма смелост, за да се вдигнем от провала и да продължим да се борим. Постоянно се налага да взимаме решения. Но за да са мъдри нашите решения, трябва смелост – да кажем ‘да’ или ‘не’. И именно тези решения определят нашата съдба.

А при лошите хора проявата на смелост добродетел ли е

или при тях вообще смелост липсва ?

:)

Линк към коментар
Share on other sites

В днешно време си е смелост да изказваш свободно мнението си.

Смелост, предизвикваща защитни реакции и обвинения в нападение.

А що се отнася до лошите хора и смелостта, то как беше определението за "лош"?

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

bee_bg, Вендор, :feel happy:

Хайде, групата на Шаро, остана още един, който да не е писал по въпроса днес. Давайте.

За мен има разлика между смелостта свободно да изкажеш мнението си, да го отстоиш И провокирането на околните с цел да сме различни и интересни.

А за лошите/добрите - това са си ваши квалификации, вие задавате тези въпроси, вие им дайте отговор. Бих се радвала да науча нещо полезно и от вас - дори и да не съвпада с моето виждане по въпроса за добро/лошо. Може и да ме изненадате приятно.

За мен всички хора са добри. Дори и вие.

:3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

За мен има разлика между смелостта свободно да изкажеш мнението си, да го отстоиш

Все пак говорим за смелостта, включвайки различните й аспекти и проявления.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Хехе наистина е смешен поста ти

и в същото време е смел :thumbsup:

Виж сега добричка Ася , дискусията не е за така наречените ''лоши'' примерно в един форум и

ако липсват как ще се направи разликата .

Всъщност прекаленото повтаряне на едно и също малко става като клиширано ...

Не виждам нищо странно да се погледне за проявата на смелоста и малко под по друга светлина

защото само с приказване за бог става скучно .

//не се вмествам към никакви групи за мен мненията са важни а не от коя ''група'' произлизат

А колкото за Смелоста защо смятам ,че е присъща и на ''лошите'' .

Не всяка проява на смелост води към добри намерения и действия .

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Смелост- няма такова проявление.

Това състояние което ние наричаме така е съвкупност от проявленията на егото ,суетата,гордостта,самолюбието и капка любов за благородство.

Проявите на смелост са продиктувани почти винаги от нашия вътрешен инстинкт за самосъхранение и лично удовлетворение.Като изписвам тези понятия имам впредвид техния най-дълбок смисъл ,а не повърхностното им разбиране ,което изплува веднага в съзнанието.

Ще дам един пример от лични:Съпругът ми преди няколко години по време на състезание през февруари изваждайки лодките ,заради лошо време вижда как един възрастен човек оставя дрехите си на кея и скача в леденото море,първата му реакция е да скочи,но го спират ,защото от ледената вода се умира са минути.Благодарение на човека който го спря той сега е жив ,но възрастния човек е мъртав.Кой е смел -съпруга ми или човека който го спря?

Линк към коментар
Share on other sites

Смелост- няма такова проявление.

Това състояние което ние наричаме така е съвкупност от проявленията на егото ,суетата,гордостта,самолюбието и капка любов за благородство.

Кой е смел -съпруга ми или човека който го спря?

Добър пример ! :thumbsup:

Мисля си че въпросът трябва да е зададен така-> кой е проявил здрав разум .

И двамата , че единия го е спрял а другия че не е скочил а . Да проявиш самосъхранение

пред нелогична и безмислена смелост(смърт) не мисля че е проява на слабост или страх .

Линк към коментар
Share on other sites

bee_bg, радвам се, че съм допринесла за доброто ти настроение днес. :3d_146:

Всъщност прекаленото повтаряне на едно и също малко става като клиширано ...
Всъщност прекаленото опониране на едно и също малко става като клиширано, особено ако няма разумни доводи.

Всъщност да се погледне нещо под друг ъгъл предполага да изразиш своето мнение аргументирано, а не само да споменаваш, че има друг ъгъл.

Не всяка проява на смелост води към добри намерения и действия .
:3d_022:

Пак зависи какво разбираме/не разбираме под това понятие. Но принципно е така.

Казах ти, че може да ме изненадаш приятно и успя :3d_138:

Само малко саркастично :3d_076: ми звучи 'добричка Ася', ама нейсе, няма да те жиля.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз ни най-малко :feel happy:

Ще бъде безумна смелост от моя страна

нали знаеш ,че пчелата веднъж ужили ли умира <_<

//няма как да няма различни мнения иначе няма да е форум ,а нещото като ''хорово и еднакво пеене''

-> само усмивки и любов към бог

От прекалено ядене на сладко може да се получи втръсване .

Линк към коментар
Share on other sites

"Славеят и розата "- Оскар Уайлд.

Смелостта да обичаш дори и да знаеш какво ще последва от това.

Безумната смелост разюздана от инстинкта за самосъхранение .

Полет над нощта на душата .

Полет устремен право към слънцето, дори и да се запалят крилете ти.

Понякога съм способна и на това. Стига да имам достатъчна вяра в сърцето си .

Моят смел свободен полет е някакси широк и масивен в замаха си. Голяма птица съм , която бавно се издига . Не славей.

Повличам много хора в полета си. Със собствената си запаленост .

Но горящите криле , са опасни понякога , не се знае докъде ще издържат .

Радвам се да кажа "Здравейте " :3d_048: на всички след лятото и в навечерието на септември.

Предстоят обилни дъждове и много кафяво-златни танци на кестеновите листа.

Привет приятели !

След бурното и жежко лято!

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, има един изначален страх, за който много се е говорило и все ще се говори във всички свещени книги и духовни учения - страхът от Бога. Според мен, въпросът за смелостта започва от реалното осъзнаване на този именно страх.

Много интимен и взривоопасен въпрос.

Линк към коментар
Share on other sites

Май е симптоматично в темата за смелостта да се говори за страха...

Страхът от Бога - архетипен страх. Същото е като страхът от Утробата, от Вагината, от Фалоса ... etc.

Да поговорим за смелостта и тези (горепосочените) страхове, да бъдат/станат осъзнати и преодолени.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...