Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е смелост?


Иво

Recommended Posts

Ако намекваш за една предаване по телевизията - подобна смелост е излишна, застрашителна за "смелия" и хората около него, печалбарска,... ексхибиционистка. :D Чувал съм че смелият не е БЕЗстрашен, а човек който умее да преодолее страха си. Ако смелостта е в противоречие с разума, трябва да има много сериозни основания да се проявява такава смелост.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Имам предвид смелостта да се казва истината,която други скриват ,за да се облагодетелстват .Но дори това по тв мисля,че поражда някакъв вид добро,защото е ИСТИНА и не може да е само печалбарска.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би поражда добро, може и да руши някои неща. Сигурно не е само печалбарска.И дали всичко е истина... :hmmmmm:

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Не би било лошо да имаме смелост да си кажем мнението. Но е важен мотивът, намерението на казаната истина. ;)

Винаги има две страни-някой доволен и някой недоволен. Все пак е важно истината да е принцип, а не лично отношение. :)

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Учителят Беинса Дуно.

"Не е достатъчно да знаеш истината, трябва да се слееш с нея."

"Истината няма нужда от защита, тя сама се защитава."

Администраторска бележка: Моля посочете източник!

Линк към коментар
Share on other sites

Смелост и истина са едно и също нещо.

Много смели хора, в името на итината, са извършили големи глупости, та дори и геноцид ...

Смелостта и истината не са еквиваленти.

Колко "вещици" за били изгорени, предадени (Жан д'арк, Ян Хус, Савонарола, Бруно и хиляди други), да не говорим за истината на Сталин, Хитлер, Берия и Пол Пот ...

Няма принципна истина, истината може да бъде само относително обективна, а смелостта е въпрос на лични качества и характер.

Линк към коментар
Share on other sites

Учителят Беинса Дуно.

"Не е достатъчно да знаеш истината, трябва да се слееш с нея."

"Истината няма нужда от защита,тя сама се защитава."

Привет Томи,

тези думи на Учителя за пореден път се доказаха в

Survivor: Филипините. Тази година играта беше спечелена от истински Даос. Това момче ми стана фаворит още от момента в който започнах да гледам предаването. Наблюдавах го и го слушах много внимателно и докато всички го смятаха за bd9a76cc6fc1757c.jpg (благодаря на

braman за хубавата карта и още по- хубавия коментар под нея тук - Мнение #5 ) той се сля... и...резултатът вече всички знаем какъв е. За мен това е много радостно събитие. Поздрави!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Що е смелост?

Медиите ни внушвата от екшъните, че смелият човек се ядосва на лошити и после ги прави на пух и прах. :P Дали това е смелост? :blink:

Не е ли по-скоро смел човек, който прави едно добро, въпреки всичкия негативизъм покрай него?

Или не е ли смел човек, който жертва нещо от себе си за другите?

Или този, който смело върви в пътя си, без да се разколебава, с вяра, търение и постоянство?

Или този, който смело проявява любов и съчувствие към ближния?

Или пък този който смело се изправя пред недостатъците/грешките си и започва да работи върху тях докато не ги изправи?

Или този който смело говори Истината?

Може би именно за такива свои деца Природата казва: "Смело е това дете - от него човек ще стане!"

Що е смелост според вас?

И кой човек е смел?

Какви примери от личния си живот смятате за проява на смелост?

А примери от световната история?

Смелост е когато човек страхувайки се, застава лице с лице срещу страха си, и действа в ситуацията. Не е смел този който не изпитва страх а този, който се изправя срещу страха си... :D Иначе, и охлюва не изпитва страх :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

И... по плодовете си проличава произхода на всяка смелост :) . По този въпрос много може да се размишлява защото в света все още много хора имат парченце от дяволското огледало в окото си, както се разказва в приказката на Андерсен, затова и в Словото пише - 1 Коринтяни 1:

"20 Где е мъдрият? Где книжникът? Где е разисквачът на тоз век? Не обърна ли Бог в глупост светската мъдрост? 21 Защото, понеже в Божията мъдра наредба светът с мъдростта си не позна Бога, благоволи Бог чрез глупостта на това, което се проповядва, да спаси вярващите. 22 Понеже юдеите искат знамения, а гърците търсят мъдрост; 23 а ние проповядваме разпнатия Христос, за юдеите съблазън, и за езичниците глупост; 24 но за самите призвани, и юдеи и гърци, Христос Божия сила и Божия премъдрост. 25 Защото Божието глупаво е по-мъдро от човеците, и Божието немощно е по-силно от човеците. 26 Понеже, братя, вижте какви сте вие призваните, че между вас няма мнозина мъдри според човеците, нито мнозина силни, нито мнозина благородни. 27 Но Бог избра глупавите неща на света, за да посрами мъдрите; също избра Бог немощните неща на света, за да посрами силните; 28 още и долните и презрените неща на света избра Бог, да! и ония, които ги няма, за да унищожи тия, които ги има, 29 за да не се похвали ни една твар пред Бога. 30 А от Него сте вие в Христа Исуса, Който стана за нас мъдрост от Бога, и правда, и освещение, и изкупление; 31 тъй щото, както е писано, "който се хвали, с Господа да се хвали"...

Това е и същинското значение на картата наречена "Глупакът", а именно този който е тръгнал по пътя на Дао, на Истината като принцип и се е слял респ. изчезнал в нея т.е. превърнал се е в 0 - Пустота което всъщност означава доколкото можем да си го преведем с човешки думи- Истинската пълнота която обитава в него независимо от може би грубата външна обвивка и мнеието на света което в своята си глупост обвинява него в глупост и не осъзнава, че именно по този начин обвинява себе си като вижда самия себе си и никога по- далече от вирнатия си нос. Докато на такъв по външному глупак Мъдростта му става сродница. Ще ви поздравя с нещо което прочетох наскоро в портала като ценна мисъл и си го запазих:

"Моите думи лесно се разбират

и лесно се осъществяват,

но хората не могат да ги разберат

и не могат да ги осъществят.

В думите е началото, в делата - главното.

Поради липсата на знания

хората не могат да ме разберат.

Колкото по - малко ме разбират,

толкова по - скъпоценен съм.

Ето защо мъдрецът

се облича в груба дреха,

но в себе си носи яспис."

(Лао Дзъ) :)

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Виждаме ,че някой лъже и това вреди.Бихме ли направили нещо ,за да го възпрете,ако това ви коства нещо?Този вид истина везирах и не само ,но нещата много се усложняват.Бихме ли я защитили истината?

Линк към коментар
Share on other sites

Що се отнася до мен, каквото и клкото е по силите ми с Божия помощ да, когато наистина се изискват действия, човек трябва да е буден, за това. :hmmmmm: А всъщност какво означава действието и това да защитиш Истината освен това да се отвориш за нея и да я пропуснеш да протече през тебе. Ако се затвориш тя ще си намери друг канал, но ти самият ще останеш извън благодатта.С други думи, когато Истината почука на вратата ти, пусни я да влезе и тя самата ще те научи как да действаш, и ще те дари с живите методи, но моментът може и да бъде пропуснат или пък човек съзнателно може да реши да не отвори вратата си и тогава тя ще го подмине пътувайки по пътя си и ще почука на вратата на друго сърце което с готовност ще и отвори и ще бъде Благословено :)

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

На третата си дъщеря бащата написал: “Дъще, кажи на хората да не държат очите си, сведени надолу, да не търсят богатства, а да гледат нагоре, душите им да растат с вековете, да бъдат вечно зелени, какъвто е твоят цвят”. На четвъртата си дъщеря написал: “Кажи на хората, че след всеки растеж има узряване, има жътва и че събраният плод трябва да бъде общ за всички. Това, което расте, го давам на всички общо и еднакво и трябва да се подели по братски, т. е. всеки да вземе само толкова, колкото му трябва”. На петата си дъщеря бащата написал: “Дъще, твоите дрехи са сини, защото ти носиш Истината, носиш начина, по който хората да не изстиват, т. е. начина как да се запазва Божествената топлина в душата на хората”. Следователно, Истината означава да имаш онзи вътрешен метод, чрез който да не изстиваш. Проверете на практика и ще видите, че омразата всякога е едно изстиване, недоволството също е изстиване, всички противоречия в света са все изстивания. Обратно – всяка хармония е Божествена топлина и е една Истина. Истината е метод, начин, сила за задържане на Божествената топлина в човешката душа.

И така, ако сте разбрали всичко това, вложете тази Любов в себе си. Но не обикновената любов, а онази, която при тия големи нещастия в света ще внесе нова Радост във вас. Щом дойде тази Божествена Любов, тя ще очисти всичко. Сега вие питате какво ще решат на конференцията2. Не се безпокойте за това, аз ще ви кажа какво: това, което ще решат там, ще бъде стара култура. Но днес и Господ взема решение и казва: “Царството Божие на Земята с Любов се взима, с Обич се държи и с Дух се крепи. И онзи народ, който има Моята Любов, Моята Обич и Моя Дух, ще бъде най-великият народ в света. Онзи човек, който има Моята Любов, Моята Обич и Моя Дух, ще бъде най-великият човек в света”. Тъй казва Господ, заедно с всички Ангели, светии и велики духове. Следователно, ако обикнем Бога, ние ще бъдем най-великият народ, ще бъдем най-благородните хора в света. Велики по Любов, по Обич, по крепост и сила. Царството Божие идва за вас. Днес искам да скъсам всички вериги, в които сте оковани, и да ги захвърля. Искам да превърна всички затвори в храмове, в които да слезе Божественият Дух – Господ на всичката Пълнота. От Него излиза всичката Сила, чрез Него се прояви Словото в света и светът стана човек. Ще кажете: “Ето един анархист”. Да, анархист, който иска чрез Божествената Любов, Обич и Дух да разруши стария свят и да съгради нов. Какъв именно? Във всички ще разруша всяка омраза и всяка лъжа. Когато срещна някой, който знае да лъже, казвам: “Приятелю, обичам те, защото умееш да лъжеш”. Щом един човек не ми казва Истината, това показва, че не съм толкова истинолюбив. Всеки пратеник трябва да говори Истината, защото Господ не търпи лъжи и ще освободи хората от тях. Господ е написал на знамето си: “Свобода, равенство и братство за всички – от най-малките до най-големите същества”. Днес всички хамбари ще се разтворят, всичко ще се разпредели по равно и на всички ще се дадат условия за развитие. А онзи, който не се покори на Божествения закон, ще бъде пропъден извън пределите на Земята. Запомнете това и го разкажете на всички – всичко това ще се сбъдне. Всички, които ме слушате днес, ще бъдете свидетели на това велико Божествено дело. Господ е казал това и Неговите думи са неизменяеми. Господ, който е създал света, който е говорил чрез Христа и всички пророци, ще смъкне лъжата и измамата. (Обаждат се: Амин!) “Амин” е за този, който има Любов, Обич и Дух. Това, изтълкувано на ваш език, означава човек, който има мъж, жена и дете. Във вашия език жените и мъжете са станали за посмешище: мъжът се оплаква от жена си, жената – от мъжа си, децата – от родителите си и т. н. Тогава питам каква е тази любов, тази обич и тоя дух? За да възкръснете, вложете в себе си Божествения Дух.

Из С Любов се взима

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки човек има страхове и съмнения ,а съмненията също са един вид страх!Смелият скача въпреки страховете си с пълно съзнание какво прави!

В любовта също се иска смелост!

Линк към коментар
Share on other sites

За това и се съгласявам с казаното от shining_star в Мнение #159

Смелост е когато човек страхувайки се, застава лице с лице срещу страха си, и действа в ситуацията. Не е смел този който не изпитва страх а този, който се изправя срещу страха си...
:)
Линк към коментар
Share on other sites

Виждаме ,че някой лъже и това вреди.Бихме ли направили нещо ,за да го възпрете,ако това ви коства нещо?Този вид истина везирах и не само ,но нещата много се усложняват.Бихме ли я защитили истината?

Да, ris_78, добре се разбира, какво имаш предвид, още в поставянето на темата.

И честно казано ми е странно защо получаваш такива отговори :D - меко казано "далеч от целта".

Да, бих я подкрепила и защитила; въпреки че ще ми коства нещо.

И съм го правила.

И пак бих го направила, но като че ли не всеки път, както до сега. За разни дреболии - не.

Но не ми се струва някакъв особен плюс това (ми) качество.

Постъпката изглежда доста впечатляващо, чак леко героична :) , както казваш ти, но ... на практика се разбутват нещата много сериозно: този, който е излъгал, бива изобличен, което никак не му харесва и той също предприема нещо по въпроса, излъгания започва да се вайка, как е бил прекаран, другите наоколо се възмущават и подкрепят едната или другата страна - по правило има поддръжници и на двете страни, колкото и да са подплътени с факти нещата. Вярно всичко това е направено с искрена и добронамерена мотивация, но дори и да се стигне до възтържествуване на истината (говорим за тази, фактологичната истина от ежедневието, която може да се провери, не за някакви абстракции), то това става с цената на сериозна дисхармонична ситуация.

Установих, че има хора, които успяват да възстановят справедливостта (колкото и да е относително това понятие) без да ... правят нещо кой знае какво (поне не е видимо, или само за много малко хора) и без да им коства нещо.

Бях много изненадана; дори не вярвах. Докато моята собствена дъщеря не ми разказа. И тогава ми просветна. Поне донякъде. Това е много по-мек и неразтърсващ метод. Обаче едва ли всеки може да го прави. Аз поне не съм в състояние.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана разкажи ако е възможно историята на дъщеря ти.Мисля ,че ще успее всеки да извлече своите изводи ,а такива неща според мен са много важни за да живеем добре.

Линк към коментар
Share on other sites

По въпроса на ris - Много точен и на място! - благодаря!

Всъщност и да искам не мога да запазя "лъжата" в тайна. Казвали са ми, че ми се изписва на лицето или объркване, или колебание или учудване, а ако е явна лъжа, на която някой се е вързал, дори ми личи, че едва си сдържам смеха или дори не мога да го сдържа... Когато е нещо наистина сериозно, започвам да проверявам пред лъжещия или да задавам въпроси за източника на информация или веднга споделям,ч е съм чула или видяла или прочела нещо друго. Опитвали са се да ме лъжат в очите, за да спечелят съчувствие или да ме манипулират да направя нещо. не казвам истината - мълчаливо слушам внимателно не защото вярвам, а се опитвам да прозра какво точно се опитват да получат от мен. Ако смятат, че ще получат нещо, което им е нужно и аз мога да им го дам, след като свършат с измислената история, направо казвам какво мога и какво не съм в състояние да предложа - изобщо не се и опитвам да ги ловя в лъжа и изобличавам. За мен е важно не че ме лъжат, а мотивът, с който го правят. Е, да има риск да загубим добри отношения, да си навлечем враг, но по-добре открито негативно отношение, отколкото да ги изкушавам да смятат,че са успели да ме изиграят. Ще се опитат и с други и може да им коства скъпо...

Линк към коментар
Share on other sites

За мен смелост е да се посветиш на истината, колкото и да е болезнено за теб, да работиш и срещу собствената съпротива.Да посветиш живота си на това! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Напоследък си мисля, че много често проявите на смелост са маскиран страх.

Може би най-чистата проява на смелост, е просто да не лъжеш или да се правиш, че си добре, когато в същност си на дъното.

Май това е смелостта ...

Линк към коментар
Share on other sites

Да бъдеш себе си, да отстояваш истината, която крещи в теб, да съхраниш и изразиш собствената си уникалност... каквото и да ти струва това! Да бъдеш истинен, а не просто да не изричаш лъжа, защото и без да си изрекъл лъжа, можеш просто да спестиш и да прикриеш истината, т.е. твоето мълчание да е израз на малодушие! А когато е необходимо, когато се налага, когато възникне ситуация, да си готов дори и да пожертваш живота си, за да спасиш нечий друг - в това виждам красотата и притегателната сила на смелостта!

Линк към коментар
Share on other sites

Да бъдеш себе си, да отстояваш истината, която крещи в теб, да съхраниш и изразиш собствената си уникалност... каквото и да ти струва това! Да бъдеш истинен, а не просто да не изричаш лъжа, защото и без да си изрекъл лъжа, можеш просто да спестиш и да прикриеш истината, т.е. твоето мълчание да е израз на малодушие! А когато е необходимо, когато се налага, когато възникне ситуация, да си готов дори и да пожертваш живота си, за да спасиш нечий друг - в това виждам красотата и притегателната сила на смелостта!

:feel happy: В крайна сметка, по- добре е да те мразят за това което си отколкото да те обичат, за това което не си :). Нали така!? Тази мисъл не е моя, на Кърт Кобейн е, но независимо кой я е изрекъл, аз я приемам като своя, затова си позволявам да я цитирам :).

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък мисля, че смелостта не е някакво конретно качество, а по-скоро липса на други.

Качеството, с което кореспондира е спокойствието.

Някои я свързват с определен вид импулсивност, но помоему почвата на нейната проява е благодатна без първичности.

Смелост е онова поведение, което проявява реално осъзнаването на факта, че същността ни е неизменна и няма как някакво външно събитие да и повлияе, а само личното невежество.

Смелост е да посрещаш всяка неизвестност с мир, а не с примитивна упоритост (което някои смятат за смелост).

"Смел" се родее със "смайл" и се измерва с ведрина... :D

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...