Jump to content
Порталът към съзнателен живот

"Чистене" на картите Таро


Lifetime

Recommended Posts

Забелязах, че такава тема няма във форума, а тя е една от многото с особено значение за работата ни с Таро.

Предполагам всеки е забелязал, че след известно време практика се появяват спънки, когато сме прекалили с еднотипните въпроси, когато сме прекалили да питаме за конкретен проблем, когато изобщо прекаляваме. Като наше огледало картите умеят да отразяват нашите емоции, но се и натоварват от тях. На мен лично се е случвало да задавам дълго време въпроси за един и същ проблем и когато реша да попитам нещо друго, картите отразяват проблема, за когото дълго съм питала. Или работя дълго време с Таро и в един момент усещам как картите са някак под напрежение, претоварени, уморени. Знаете вероятно за какво говоря.

Аз имам два метода на "почистване", които съм ползвала и до които ще прибягвам и в бъдеще. При единия запалвам бяла свещ, минавам бързо с пламъка през всяка карта и казвам дума, с която "наричам" картата. Измислям си някоя подходяща. После подреждам картите по ред и ги оставям поне една нощ да починат.

При другия начин нареждам картите на широка плоскост с разстояние една между друга, за да имат разстояние да "дишат", после ги поръсвам със захар. Оставям ги отново да си починат, пак поне за 12 часа.

Иначе винаги, когато има слънце ги оставям да ги грее, или ги слагам на прозореца, за да ги подухне вятър. Взела съм си един планински кристал, който оставям върху тях, за да не се пилеят.

Те имат нужда от своето пространство и своя живот.

Какви методи използвате вие, когато картите ви са "задръстени" от информация? Или какви идеи имате? Ще се радвам да споделите своите способи за "почистване", или да дадете предложения, различни от моите!

Редактирано от Lifetime
Линк към коментар
Share on other sites

Елф, хубава идея даваш, благовонията са способ, който също съм ползвала, само че тук може би опира до лични предпочитания - аз си взех ароматни пръчици, тамянът не ми допада особено. Но е въпрос на личен избор и преди всичко - идея.

Мия, какви точно резултати постигаш с морска сол? За пръв път чувам подобно нещо. Би ли споделила каква е историята на този нестандартен метод?

Направих темата с цел да е полезна и достъпна за всички, тъй като чистенето на картите е особено важна практика, която досега малко сме подценили при обсъждането.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами преди да се редактирам написах точно това, че ги чистя с ароматни пръчки и така усещам нещата за себе си, но пък после си казах - :hmmmmm: Да не взема да подведа някой я по- добре да им пиша направо за тамяна, че е най- сигуррно и за това се редактирах, но щом и ти си усетила така нещата значи всичко е О.К.:feel happy:

П.П.

Но е въпрос на личен избор и преди всичко - идея.
:thumbsup:.

Благодаря за темата! До сега не съм се замисляла по въпроса, правила съм го така както ми идва от вътре, но темата ме подтикна да потърся чрез Гугъл. Мислех си за елементите и като че ли това се потвърди, но човек трябва много да чете и да отсява. Все пак ето нещо на което попаднах -

Земя

- Оставете картите върху или зарити в пясък

- Оставете картите върху или зарити в сол

- Поръсете картите със сол

- Поставете подходящи скъпоценни, полускъпоценни камъни или кристали върху колодата

Огън

- Оставете колодата под преките слънчеви лъчи

- Прекарайте (много внимателно!!!) колодата през пламък

Вода

- Напръскайте картите с малко вода (веднага избършете, разбира се, за да не ги повредите)

- Оставете картите близо до вода

- Можете да пробвате и с речни камъни или миди, които да поставите върху колодата

Въздух

- Тук варианта с прокарването на картите през благовоние мисля, че е най-добър

Но можете и да проявите въображение!

Всъщност можете и само да подготвите олтар, на който да има купа със сол, свещ, купа с вода и благовоние, а между тях да поставите картите. И да кажете съответна молитва към силата, която почитате или пък към самите карти.

изт.

Аз предпочитам молитвата ми да е отправена към Първоизвора и отношението ми да е свещено. Поздрави!

П.П.П. Ето още нещо интересно на което попаднах във въпросната тема. Това също съм го правила водена от интуицията си понякога когато така съм усещала, че трябва да постъпя без да съм прочела от някъде.

...от време на време ги нулирайте-т.е.преди всяко гадание за друг ги подреждайте в реда на колодата-така те се изчистват и нулират.
Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Темата наистина е добра. Поздравления за това Lifetime.

Аз моите карти ги изнасям на слънце и то обикновенно в неделя, като ги разпилявам на някаква плоскост.

Това със захарта ми е интересно, не съм се и замисляла за това, но вече знам и ще го правя:P. А защо точно захар?

При мен картите, когато ги претоваря с въпросите си започват някакси да лепнат, трудно се размесват и хвърчат, изобщо не могат да се размесват, и тогава ги оставям за ден-два - не работя с тях.

В началото аз ги подреждах по бои и номера, след всяко гледане, но се отказах от това.

Линк към коментар
Share on other sites

Мия, какви точно резултати постигаш с морска сол? За пръв път чувам подобно нещо. Би ли споделила каква е историята на този нестандартен метод?

Солта поема лошите енергии.

Морската сол е чиста,няма химически примеси както готварската/която обработват с какво ли не/

С морска сол и изворна вода се чистят кристалите и повечето камъни.

Преди да се нанесете в ново/старо/друго жилище,е хубаво да се сложат купички с морска сол в 4-те ъгъла на жилището,отговарящи на посоките на света,и да стоят поне 24ч.,след което да се изхвърлят.

Та по тази аналогия би следвало да се изчистват и картите.....:wub:

Линк към коментар
Share on other sites

Елф, благодаря ти за интересните идеи, които даваш и за труда ти да намериш тази информация! Всеки има уникално отношение към картите и в един такъв метод, какъвто е почистването, това добре личи :)

Аз лично не съм се сещала за молитва, по-скоро наричането на картите при мен играе тази роля. Но това е съкровен момент в общуването с картите и е прекрасно, че го правиш!

Понеже и ти и Жур пишете за "нулирането", подреждането по ред на картите, поне според мен е добре това да се прави отвреме навреме. В начаото и аз като Жур ги подреждах след всяко гледане, после, разбира се, се отказах :P При мен също лепнат, когато са претоварени! Даже изобщо не се и разбъркват!

А защо захар? Захарта се използва и в развалянето на магии по същата причина, както и когато се чистят картите с нея. Тя има кристална структура, която "попива" негативните влияния. А е и сладка, не знам това доколко оказва влияние, за мен поне има значение :)

Линк към коментар
Share on other sites

Мия, какви точно резултати постигаш с морска сол? За пръв път чувам подобно нещо. Би ли споделила каква е историята на този нестандартен метод?

Солта поема лошите енергии.

Морската сол е чиста,няма химически примеси както готварската/която обработват с какво ли не/

С морска сол и изворна вода се чистят кристалите и повечето камъни.

Преди да се нанесете в ново/старо/друго жилище,е хубаво да се сложат купички с морска сол в 4-те ъгъла на жилището,отговарящи на посоките на света,и да стоят поне 24ч.,след което да се изхвърлят.

Та по тази аналогия би следвало да се изчистват и картите.....:wub:

Има логика в думите ти, просто досега не бях чувала да се използва морска сол. Елф също е открила такава практика в интернет, всичко е възможно, въпрос на разбиране. Важното е да споделяме опит :)

Линк към коментар
Share on other sites

Виждам, че Мария-София е дала изчерпателен отговор.

В йога и Прана лечение солта се използва за чистене на негативна енергия. Мощта на морската сол е много по-голяма, но няма да повтарям Мария-София.

Преди време бях на един семинар по ТЕС и там обясняваха, че организма може да се зарежда с енергия, ако когато готвим към ястието се прибави едно, две кристалчета морска сол.

А по отношение на картите, може да ги поръсиш с морска сол или обикновена готварска и да ги оставиш да постоят така известно време. Солта я изхвърли след това в тоалетната.

Редактирано от Miq 36
Линк към коментар
Share on other sites

Виждам, че Мария-София е дала изчерпателен отговор.

В йога и Прана лечение солта се използва за чистене на негативна енергия. Мощта на морската сол е много по-голяма, но няма да повтарям Мария-София.

Преди време бях на един семинар по ТЕС и там обясняваха, че организма може да се зарежда с енергия, ако когато готвим към ястието се прибави едно, две кристалчета морска сол.

А по отношение на картите, може да ги поръсиш с морска сол или обикновена готварска и да ги оставиш да постоят така известно време. Солта я изхвърли след това в тоалетната.

Въпреки всички доводи в полза на солта, морска или не, аз лично не мога да я приема като адекватен метод за почистване на картите. Свързвам я много повече с туршия, отколкото с окултни практики. Където и да помага за чистене на негативни енергии, за мен е несъвместима с Таро. Йога и ястия нямат общо с Таро и отношението към него, защото подобна практика е олицетворение точно на нашето отношение към картите.

Искам да те попитам как точно солта ти помага да разбираш по-добре техните послания?

Таро има нужда преди всичко от приемственост, от човек с отношение, от душа. Ако тези компоненти ги няма, всякакви подобни съставки са излишни. Не може да се чисти наличието на нищо.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, за да не стават излишни дискусии, искам да направя някои уточнения, с които може би трябваше да започна.

Първо, за да има нужда да се чистят картите, те трябва да са преживели, съпреживели - болест, дори смърт, нещо сериозно, което ги прави част от нас самите, от нашата болка и нашето възприятие, от нашия свят. Колкото и да е банално е абсолютна истина - болката отваря пътища, сърца. И тя сближава. Няма ли я преживяната болка, няма какво да се изчисти и всичко се превръща в излишно суетене.

Когато все пак стигнем до чистенето, не трябва да забравяме, че то е нещо съкровено. Това е свещен ритуал преди всичко. Към него се подхожда с душа. Защо захар? Защото захарта е сладост, благо. Когато поръсвам картите си с нея, аз ги храня, споделям с тях своето благо отношение - към тях и към света като цяло. И Таро не може да се нахрани със сол!

Първоначалната ми идея беше всеки да разкаже за своите начини, да даде информация - от себе си или външна. Идеята продължава да е такава, но колкото и да е различен подходът на всеки, има общовалидни символни отношения, които е хубаво да бъдат уточнени!

Редактирано от Lifetime
Линк към коментар
Share on other sites

Не съм чистил карти таро (въобще нямам такива), но не е ли най-добре собственикът им просто да ги подържи известно време в двете си ръце, като същевременно успокои своите мисли и чувства, без да мисли за нищо конкретно, и да привнесе това си състояние върху картите? Това може да се прави примерно веднъж седмично, по едно и също време, за увеличаване на въздействието.

Линк към коментар
Share on other sites

Чела съм някъде,че картите Таро трябва да се съхраняват увити в парче черна коприна и в дървена кутийка и да не се позволява да ги докосва друг човек.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм чистил карти таро (въобще нямам такива), но не е ли най-добре собственикът им просто да ги подържи известно време в двете си ръце, като същевременно успокои своите мисли и чувства, без да мисли за нищо конкретно, и да привнесе това си състояние върху картите? Това може да се прави примерно веднъж седмично, по едно и също време, за увеличаване на въздействието.

Здравей! :)

Картите имат нужда да си починат преди всичко от нас и нашите въпроси. Те имат своя живот и нужда от свое пространство, което няма нищо общо с когото и да е. Затова е толкова важен и начинът на почистване. Затова и се оставят отвреме навреме на слънце или вятър - за да могат да контактуват с техния си свят, далеч от нас.

Линк към коментар
Share on other sites

Чела съм някъде,че картите Таро трябва да се съхраняват увити в парче черна коприна и в дървена кутийка и да не се позволява да ги докосва друг човек.

Това май беше указание към колодата на Уейт. Вероятно много хора го спазват. Според мен е излишно картите да се затварят, увиват и т.н., те имат нужда от пространство.

В началото и аз не давах друг да ги докосва, това ужасно ме дразнеше и ядосваше, все едно някой се отърква в мен самата, все едно посяга на нещо много лично и съкровено. Все още е така за определени хора, не бих дала на всеки да ги докосва, разглежда или каквото и да е, но това са личните ми усещания.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм чистил карти таро (въобще нямам такива), но не е ли най-добре собственикът им просто да ги подържи известно време в двете си ръце, като същевременно успокои своите мисли и чувства, без да мисли за нищо конкретно, и да привнесе това си състояние върху картите? Това може да се прави примерно веднъж седмично, по едно и също време, за увеличаване на въздействието.

Именно, това свещено отношение, съкровеното за което говорят всички. След като се пречистят е добре да се заредят по този начин. Аз правя така с камъните си. Пречиствам ги на течаща вода след което ги кадя с индийска пръчка и най- накрая ги зареждам по описания от теб начин :).

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

...

В началото и аз не давах друг да ги докосва, това ужасно ме дразнеше и ядосваше, все едно някой се отърква в мен самата, все едно посяга на нещо много лично и съкровено. Все още е така за определени хора, не бих дала на всеки да ги докосва, разглежда или каквото и да е, но това са личните ми усещания.

И на мене не ми е приятно, но понякога ги докосват определени хора, няма как, за това и си ги пречиствам. Пречистването на картите наистина е важно! Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

По тази логика Lifetime, захарта трябва да я свързвам със сладки, кафе и ............ Ако не си запозната, солта е също с кристална структура само, че тя се използва за чистене на негативна енергия, а ходжите използват захарта не за изчистване, а за направа и полепване. Не е лошо преди да спориш малко да прочетеш, аз не ти налагам моето мнение, просто ти отваряш тема и питаш и реших да споделя нещо ,което аз не съм измислила, но пробвала. Никой не те кара да пробваш нещо на сила и да го приемаш или да се променяш, по същия начин не се опитвай да налагаш твоето и това което ти приемаш и отхвърляш. Мисля, че всеки има право да си казва мнението, а не да го налага.

И още нещо, интересно ми е къде прочете ,че с йога и ястия разбирам послания на картите? Сподели своя опит за посланията на картите от захарта , ако имаш желание, защото темата ти беше за почистване на картите, не посланията на картите и връзките, отношението ни и как да се покажем колко от високо гледаме другите.

Знаеш ли в началото влизах с удоволствие тук , но от доста време наблюдавам едни хапливи хора които си мислят, че само те могат и имат опит с Таро и малко преекспонират нещата.

Редактирано от Miq 36
Линк към коментар
Share on other sites

Аз много рядко ползвам Таро,но винаги преди да задам въпроса който ме интересува,държа известно време колодата в ръце и мислено моля картите да ми кажат истината.

Държа колодата обвита в черна коприна,поставена в дървена кутия.:)

Никакви методи за "чистене" не прилагам,защото не ползвам картите за щяло и нещяло и не задавам глупави въпроси.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

И добре правиш Пламъче, аз също щадя картите си при все това те имат понякога нужда да се пречистят и заредят. Такова е усещането ми и така постъпвам, но е добре, че го спомена. Да, картите не бива да се ползват за щяло и нещяло :v:. Харесва ми темата, добра дискусия се получава защото се казват ценни и важни неща. Обичам споделянето, а споровете не са ми по вкуса, за това мисля по въпроса за солта и захарта. Има разумно основание и в двете според мен и всъщност няма противоречие, важното е всеки да постъпва искрено така както му идва от вътре. Сетих се за една приказка която искам да споделя с вас. Потърсих я чрез Гугъл защото малка съм била когато съм я чела и съм забравила заглавието -

Живял някога един цар. Той имал три дъщери. Веднъж наредил да ги извикат и щом принцесите застанали пред трона му, той ги запитал коя от тях го обича най-силно. Най-голямата дъщеря веднага извикала:

- Скъпи татко, та аз съм първата принцеса, значи моята любов е най-силна! Обичам те, обичам те... повече от царството дори.

Царят се усмихнал доволно. Щом видяла това, средната дъщеря бързо избутала кака си, застанала най-отпред и казала:

- Аз пък те обичам още повече, защото ти си ми по-скъп от всички перли и скъпоценни камъни на света! Бащата харесал и този отговор. Дошъл ред и на най-малката дъщеря. Тя навела очи и тихичко казала:

-Татенце, обичам те повече от солта.

Щом чул тези думи, царят смръщил вежди и страшно се разгневил:

- Глупачка! Как смееш да сравняваш мен, царя, с нещо толкова дребно като солта! От този миг ти вече не си моя дъщеря, не искам очите ми да те виждат!

Извикал един войник, заповядал му да отведе принцесата в най-тъмния край на гората и да я убие. Когато двамата отишли в гората, девойката заплакала горчиво, казала на войника, че е невинна и горещо го замолила да пощади живота й. Войникът отдавна знаел, че най-малката принцеса е умна и благородна, затова отговорил:

- Скъпа принцесо, дори и без твоите молби нямаше да вдигна ръка над теб, защото ти винаги си била много добра и мила с мен. Реших да не се връщам при царя. Отсега нататък ти си моята господарка, ще ти служа вярно и ще изпълнявам всички твои заповеди.

Принцесата спряла да плаче и му благодарила от все сърце, но не поискала нищо друго, освен дреха от миша кожа. Войникът скоро се върнал и дал на девойката това, което пожелала. А тя взела от земята малко пръст и намазала с нея красивото си бяло лице. После наметнала мишата кожа, прибрала под качулката дългите се руси коси и съвсем заприличала на бедно селско момче. Отишла в съседното царство, представила се за момче и помолила царя:

- Ваше величество, ще вземете ли за слуга едно бедно селско момче?

Царят помислил малко и казал:

- Добре, Миша кожа, остани. Ще се грижиш за ботушите ми.

Така принцесата заживяла в двореца. Всяка вечер, преди да си легне, царят събувал ботушите си и ги захвърлял по младия си слуга. Миша кожа ги взимал, цяла нощ ги чистел и лъскал, а на сутринта отново ги слагал на мястото им до пухеното легло на Господаря си.

Минало време. Слугата Миша кожа работел с голямо усърдие и сутрин ботушите блестели като нови. Царят бил много доволен, решил да разбере нещо повече за най-прилежния си слуга и веднъж го попитал:

- Хей, Миша кожа, откъде дойде в моя дворец?

А преоблечената принцеса отговорила:

- От една страна, в която царете не замерят добрите слуги с мръсни ботуши.

Смаял се царят на достойния отговор и тайно заповядал на останалата прислуга да следи Миша кожа. Една нощ, докато младият слуга чистел ботушите, изпод кожата се търкулнал един скъпоценен пръстен. Миша кожа нищо не забелязал, ала един готвач видял това, тайно взел пръстена и го отнесъл на царя:

- Ето пръстена, Ваше величество, целият е обсипан с перли и скъпоценни камъни, сигурно Миша кожа го е откраднал!

Царят взел пръстена и го разгледал внимателно. Такава изкусна изработка той никога не бил виждал. Заповядал да извикат Миша кожа и го разпитал как такава скъпоценност е попаднала в един беден слуга като него. Ала момчето мълчало и не проронило дори думица, за да се защити. Царят се разгневил, обвинил своя най-добър слуга, че е крадец и веднага го осъдил на смърт. Принцесата разбрала, че повече не може да се крие и трябва да спаси живота си. Смъкнала от раменете си мишата кожа, разпуснала разкошните си руси коси и разказала на царя какво е преживяла. А той я слушал и не можел да откъсне очи от нея - толкова красива била тя. Щом принцесата свършила разказа си, царят вече бил толкова силно влюбен, че начаса грабнал короната си и я поставил върху главата й.

- Ти ще бъдеш моя царица! - извикал той и заповядал на слугите да приготвят голяма сватба.

Поканили и бащата на принцеса Миша кожа. Той мислел, че тя отдавна е мъртва, затова не разпознал в красивата царица своята най-малка дъщеря. Седнали на богата трапеза, отрупана с най-чудни ястия и отлежало вино. А преди това принцесата тайно заръчала на слугите да не дават сол на стария крал. Започнали да ядат. И докато всички гости хвалели гозбите, баща й все се оплаквал:

- Искам сол, супата е безвкусна. Дайте ми сол, не мога да ям печеното месо!

Но никой не му обръщал внимание. Най-сетне той се разгневил, станал и извикал:

- На това ли му казвате гостоприемство? По-добре да умра, отколкото да ям тази блудкава и безсолна храна!

Като чула тези думи, царицата се усмихнала и отговорила:

- Царю, сега искате да умрете, защото в храната няма сол, а някога заповядахте да ме убият, защото ви обичам колкото солта.

Смаял се старият цар, вгледал се в царицата и най-сетне познал дъщеря си. Целунал я просълзен и признал:

- Чедо, сега разбрах, ти си най-мъдрата от трите принцеси и твоята обич е най-силна.

Целунал я и помолил да му прости. Оттогава тя станала най-обичната му дъщеря - по-скъпа от царството, по-скъпа от всички перли и скъпоценни камъни на света, скъпа колкото солта.

изт.

~~~

Лука 14:34

Прочее, добро нещо е солта, но ако самата сол обезсолее, с какво ще се поправи?

Матей 5:13

Вие сте солта на земята. ...

Да, нека не обезсоляваме... Поздрави!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Момичета, защо щадите картите си? Как ще опознаете същността им, ако не ги използвате ежедневно и за всякакви ситуации? Как ще се докоснете до Таро? От какво ще ги чистите в такъв случай?

Ще си позволя да цитирам Lifetime, за което и се извинявам:) "Таро има нужда преди всичко от приемственост, от човек с отношение, от душа". И добавям и от сърце. Почувствайте Таро, отворете сърцето си за него. Ще го направи този, които го почувства, който му повярва, който му се довери.

Линк към коментар
Share on other sites

Привет Жур :). Както каза Пламъче - "...не ползвам картите за щяло и нещяло и не задавам глупави въпроси." Това по принцип, някой да не вземе да се засегне сега. Което не означава, че не съм ги проучвала - хайде така да го кажа. За мен те са нещо много специално и съкровено както не веднъж се изрази Lifetime :). Поздрави!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Момичета, защо щадите картите си? Как ще опознаете същността им, ако не ги използвате ежедневно и за всякакви ситуации? Как ще се докоснете до Таро? От какво ще ги чистите в такъв случай?

Ще си позволя да цитирам Lifetime, за което и се извинявам:) "Таро има нужда преди всичко от приемственост, от човек с отношение, от душа". И добавям и от сърце. Почувствайте Таро, отворете сърцето си за него. Ще го направи този, които го почувства, който му повярва, който му се довери.

Жур, благодаря! :) Няма нужда от извинения, ти си права за всичко, което си казала и допълнила.

Елф, приказката за солта е прекрасна, знам я от малка, но няма отношение към въпроса с Таро, това е. Искам да кажа, че всеки може да избере доводи в полза на това, което мисли за правилно, на това се гради и голяма част от Философията, но Таро е точна наука. Една приказка може да е красива, но ще има общо с Таро, ако наблегнем на архетипните модели в нея, не на историята и поуката :) Това, което написах по-горе за смисъла от ползването на захарта не са празни приказки, това е от изключителна важност! Прочетете го пак и помислете върху него!

Всъщност, каквото и да кажа към момента, ще се повторя, затова няма да казвам нищо повече.

Редактирано от Lifetime
Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...