Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Пиете ли алкохол? За и против алкохола


Канел

Алкохолът  

42 гласа

  1. 1. Пиете ли алкохол?

  2. 2. Ако пиете, какъв алкохол употребявате?

  3. 3. Колко често пиете алкохол?

    • 1-3 пъти годишно
    • 1-3 пъти месечно
    • 1-3 пъти седмично
    • Почти всеки ден
    • Всеки ден
    • Не пия
  4. 4. Според вас, вреден или полезен е алкохола?

    • Несъмнено вреден
    • По-скоро вреден
    • Зависи от мярката
    • По-скоро полезен
      0
    • Несъмнено полезен


Recommended Posts

За съжаление може би ще бъда твърде крайна в изказването си.Алкохолът е твърде подценяван и приеман наивно,той е голяма сила,която може да си играе с нас както реши.Алкохолът има и положителни страни,но като се удари чертата ,колко колко съдби е разбил?Колко е дал и колко е взел?Какви психически травми е нанесъл на хората,живеещи в семейства на алкохолици и на самите алкохолици?Колко грешки се оправдават с алкохола?Колко жертви има на пияни шофьори?А семействата на жертвите?Хватката на алкохола е злокобна и силна,никой не е застрахован ,независимо колко си ерудиран или първичен,колко си добър или лош,талантлив или бездарник.На улицата, на която живея,почити всяко семейство за определен период или непрекъснато,понася последиците от алкохола....Един човек на пет да се поддаде на този порок,колко хора около него понасят последствията от това?Огледайте се.Трябва да бъде забранен и приеман със сериозност като към наркотиците.Почити всички сме засегнати от него пряко или коствено.Казвам почити,макар че се съмнявам ,че има човек който не се е сблъсквал с проблем от последствията на алкохола.Ако има ще се радвам да го каже.Това ще е добра новина.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

А за непривъзаните/ осъзнатите и подобни, не беше ли последният непривързан Буда. Или пък се е клонирал или мутлиплицирал :thumbsup2:

.

E, че защо трябва да е Буда, за да е само непривързан?

След Буда има много непривързани.

Включително такива, които са станали непривързани впоследствие - за мен е интересен животът на Франциск от Асизи.

Колкото да голямото мнозинство, вече казах:

Да, всички имаме липси, различни по големина, характер и т.н. - въпросът е какво правим.
Линк към коментар
Share on other sites

Да не забравяме, че ако алкохола пуска на свобода несъзнаваното, то в несъзнаваното има не само зло, но и добро, което сме потъпкали по разни човешки причини.

Също така чрез алкохола висшите сили блокират разни бъдещи Хитлеровци и други изверги, както и различни ретроградни сили.

Например, цялото семейство работи един мъж да се откаже от алкохола. Накрая той се отказва и убива жена си. За духа трябва да се работи, а не срещу нещата.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

По някого тези, които пият по 50 грама от време на време, нанасят много повече вреда от колкото осъзнават. Силната им воля ги е вързала да не скачат безразборно в чашката, но от невежество във въображението си флиртуват на алкохолни теми. Само като си визуализират бутилка на масата и настроението им се опровя. Добавят и салатка, направина по всички тертипи и направо започват да се отделят от земята. И така по няколко пъти на ден, мисълта за любимия ги прави щастливи. Обаче дори и това щастие си има цена. Волята може да ги държи да си позволяват "по малко", но тази астрално-ментална свинщина, която се рее от тях в миговете им на блаженство, кой ще я чисти? Волята им не им позволява да му отпуснат края, но мисълта е реялна и тя остава като миризлива следа през където и да минем. Така без да знаем изкушаваме по-слабичките. Играем си с огъня на кибритената клечка без да предполагаме, че понякога минаваме през силно бензинова среда. Глухи сме за гърмежите - в това е всичко.

Линк към коментар
Share on other sites

...

С чуство за хумор към всички тук, щото иначе е невъзможно ...

...

.

А, ти само така кажи Cruella и проблемът веднага е решен. В случая никакви "патерички" не са ни необходими, за да достигнем до буда-съзнанието -

LaughingBuddha.jpg

~~~

Искам да се върна на част от това което каза Станимир - "... Лично моето мнение е, че алкохола е допустимо да се прилага единствено в изключителни случаи, когато съществува реална необходимост и липсва по-добра алтернатива."

Напълно съм съгласна с тези думи и за да не се впускам в разкази ще спомена, че без никакво чувство за вина, съм давала на организма си необходимото когато това се е налагало и никога до този момент не съм го отчитала като проблем, не го отчитам и сега. Относно това съвестта ми не ме осъжда защото не съм привързана. Свободна съм от алкохолна зависимост!

Що се отнася до вредните навици, привързаностите, търсенето на оправдания и т.н... това вече е друг въпрос който може да се обсъжда надълго и нашироко и да се търсят начини за справяне с тях, но без човек да заклеймява и осъжда. Дори и да се налага строгост понякога, човек трябва има подход, а за учениците- те знаят в Кой е мярката.

Мисля си че по тези въпроси се е писало доста и в други теми...

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

по въпроса за "месианството" от страна на потребителите ,

ама Бъдете спокойни повечето изобщо нямат такива амбиции  /Ани сигурно ще ни обвини в липса на състрадателност , ама  какво да правиш.такъв е животът .../

или както е казал поетът  - "делото на давещите се ,е дело на самите тях "

Няма никаква прилика между пътищата на различните групи участници тук ,и не желая моят път да бъде асоцииран с техният.

"...всеки своя пътека си има."

всичко добро 

Линк към коментар
Share on other sites

по въпроса за "месианството" от страна на потребителите ,

ама Бъдете спокойни повечето изобщо нямат такива амбиции  /Ани сигурно ще ни обвини в липса на състрадателност , ама  какво да правиш.такъв е животът .../

или както е казал поетът  - "делото на давещите се ,е дело на самите тях "

Няма никаква прилика между пътищата на различните групи участници тук ,и не желая моят път да бъде асоцииран с техният.

"...всеки своя пътека си има."

всичко добро 

:3d_131::3d_001: val, не те обвинявам бе човек, при това в съвсем друга тема си говоря за състрадателността.

И само питам, не обвинявам никого. :3d_134:

А тук каквото имах да кажа го казах вече. :3d_167:

Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление за половината българи алкохола е проблем. Не е нужно да бъдат алкохолици та питието да заема важно място в ценностнота им система. Лично познавам унищожени от алкохола хора, но не ми е само за тях думата. В труден момент човек трябва да се обръща за помощ към висшия свят, към разумната страна в себе си, а не да търси бързото решение на една ръка разстояние. Не сте ли виждали такива хора?

Учителите ни са дали други методи за "поотпускане" и справяне с проблеми. Дали са ни други методи за добро, наистина добро настроение.

:3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

Браман много добре те разбирам, за това и една от думите които употребих по- горе беше -"будност".

Така -

1 Тимотей 5:23

Не пий вече само вода, но употребявай малко вино за стомаха си и за честите си боледувания.

~~~

Клеева тинктура

"Клеевата тинктура представлява 30%-ов прополис във водно алкохолен разтвор. Пие се профилактично пролет и есен по 30 капки разтворени във вода или мляко половин час преди ядене, три пъти дневно. При заболяване от грип и настинка прополисът може да се употребява продължително. Усилва действието на антибиотиците и други лекарства. Използва се за профилактика и при възпалителни заболявания на лигавицата на носа, устата и горните дихателни пътища. Благодарение на регенативния, обезболяващ и нормализиращ стомашната секреция ефект прополисовият разтвор може да се използва за профилактика през пролетта и есента, когато обикновено се изострят дуоденалните язви и гастрити. Приема се профилактично против чревни инфекции. При възпалени на гърлото се прави гаргара с прополисов разтвор във вода. " Лично преди време съм си правила и много ми помогна, но бях изгубила рецептата. Благодаря на Ани че ме подсети за това и търсейки в нета попаднах на рецепта. Е, не е точно рецептата, но горе- долу ме ориентира.:3d_105:

изт.

Относно бирата, ето тук през лятото водехме едни дискусии защото имах проблем. Освен всичко друго ще да споделя, че в тези

за мен много тежки моменти в които почти ми беше невъзможно да излизам навън съм си позволявала да пийна както казах по малко бира и това наистина ми помагаше.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Клеева тинктура съм си приготвяла сама доста години. Прави се от 30гр. клей(прополис) и 100гр. чист спирт. Вече я има в готов вариант в аптеките, но мисля, че е малко по-слаба. Само да кажа, че с нея излекувах язвата на малката си дъщеря за няколко години и моя колит с гастрит, от който вече бях започнала да вдигам температура. Пие се както казва Елф, но се пие 2 месеца, един се почива. На ден се събират 90капки.

Линк към коментар
Share on other sites

Не е нужно да бъдат алкохолици та питието да заема важно място в ценностнота им система.Мммм да това е част от проблема и то доста сериозна.Искаш да се сближиш с някого - на по питие.Искаш да отпразнуваш нещо -на по питие.Искаш да се впишеш в социума - на по питие.Искаш да отпуснеш в приятна компания-на по питие.Искаш да потъгуваш с някого-на по питие.Искаш да благодариш на някого черпиш го питие.Да не говорим каква гордост е да направиш добра ракия или вино.Толкова усилия и любов да вложиш в това."Питието" което е пенкелер за всички ситуации.И после се чудим защо 14 годишни пият по сред бял ден.Не те просто се прекланят пред това, което ние сме издигнали в култ....."Питието" което се консумира ,когато станеш голям и много други неща....

Линк към коментар
Share on other sites

Според зависи. Не с всички хора е така. С булшинството може и да е, но има и много други които не мислят по този начин. Спомням си думите на един стар колега някога - "Мога да пия, мога и да не пия". Той сам си решаваше дали да пие, кога да пие и по колко ако въобще реши да пие.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Когато пие вино, човек се вслушва във външния глас, който му казва да пие. Като отрезнее, той се вслушва във вътрешния глас, който му казва, че не прави добре, като пие. Тогава човек става философ, започва да мисли повече, а по-малко да говори. Докато е под влиянието на виното, човек говори много. Каквото знае и каквото е мислил в трезво състояние, всичко ще изкаже.

Всички хора познават физическото пиянство, но има и духовно, т.е. психическо пиянство.

Като изпадне в това състояние, човек не знае какво говори и какво прави. Като пийне една–две чашки от астралното винце, човек излиза от релсите на обикновеното си състояние и става или весел, или скръбен. Ако е весел, той може за нищо и никакво да се разтревожи. Някой се тревожи, че във вестниците писали някаква статия против него. – Ако той е майка или баща, ще се тревожи нещо за сина си или за дъщеря си. Човек се вслушва във всичко, което се казва за него или за ближните му. Какво придобива човек, като се тревожи? Не само че нищо не придобива, но губи. Тревогата всякога отнема нещо от човека, а не дава. Някои християни се безпокоят предварително, дали ще влязат в Царството Божие, дали ще се спасят, или не.

Вслушване

Пиянството не е само на физическото поле. Когато проповядваш въздържание, в трите свята трябва да се проповядва. В трите свята има пияници: на физическото поле пияници, в астралния свят пияници и в умствения свят. Има мисли, които ферментират и в умствения свят като ги приемеш. Та, при възпитанието, въздържанието е да се образуват чувства, които не ферментират, мисли, които не ферментират.

Неизменното в човека

За да може човек да се моли добре, човек трябва да не пие. Ние съвременните хора трябва да се отучим от пиянството. Всяка мисъл, която размъща човека е пиянство. Всяко чувство, което размъща човека, то е пиянство. Всяка постъпка, която размъща живота, то е пиянство. С физическото пиянство борба се води. От туй, астралното пиянство, всички трябва да се освободите.

Нови и стари неща

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

A на мен знаете ли какво ми направи впечатление - вярно, анкетата е неособено представителна, отговорили са едва около 20 човека, обаче вижте празната колонка на отговора: 1-3 пъти седмично. И въобще броят отговорили расте в двата края на въпроса за честотата на употреба, т.е човек или (доста) редовно си пие, или (почти) никак не пие.

Само това е достатъчно да си направим извод.

Линк към коментар
Share on other sites

Само това е достатъчно да си направим извод.

Извод за какво, Диана?

Изобщо, тук много изводи се насъбраха, повече няма ли да натежат? Твърде много изводи.

Линк към коментар
Share on other sites

Харесаха ми цитатите на Ани ,така че и аз искам да акцентирам с един цитат ,че проблемът не е в алкохолът .

"Съвременните хора са пленници не само на неприятелите си, но и на своите страсти. Един човек пил вино и ракия цели 25 години. През това време той се опропастил окончателно. Недоволен от себе си, той решил да се откаже от пиянството. За тази цел отишъл в една кръчма и си поръчал чаша вино и чаша вода. Той седнал пред масата и погледнал към виното. Вътре в него нещо настоявало да пие виното. Той пак погледнал към него и казал: „Вече 25 години, как ти служа. Каквото ми заповядваше, всичко изпълнявах. Сега аз ще ти бъда господар, а ти – слуга“. Той надигнал чашата с вода, изпил я, заплатил виното и напуснал кръчмата. От този момент той престанал да посещава кръчмите. Това е истински човек. Това е човек с характер и воля. След като пил 25 години, в един момент той могъл да се откаже от пиянството. Този човек е по-силен от ангела, който никога не е падал. Той се отказал от виното за сметка на Божията водица. Какво представлява Божествената вода? – Любовта. Светът ще се оправи, когато всички хора започнат да пият от водата на Любовта. За да потърсите тази вода, ползвайте се от съвета на вашия ум, на вашето сърце и на вашето тяло."

Беседа от Учителя, държана на 4 август 1940 г., 5 ч. сутрин.

Линк към коментар
Share on other sites

Нямам нищо против Учителя и неслучайно го сънувам ;)

Често сме в неговата градина и и той ми показва цветята си, и се усмихва.

Убедена съм, вие нямате това преживяване. Той ми се усмихва благо и нехае за разните въпроси, разминаваме се сред полята и отговорът е една усмивка - усмивката на мъдрец, на човекът, който е преодолял щтетславието да не бъде незаменим.

Изключително усещане за съпричастност и за безвремие, няма как да се опише; благ поглед и една тотална доброта, която изпълва хоризонта ти и знаеш - това е твоята усмивка ...

Това са съкровени неща, не са за тази тема, не са за ничия, но е толкова хубаво, когато намираш себеподобни.

А иначе алкохолът е занимание самотно, както и смъртта, ако вземем думите на Рей Бредбъри. И нека там не се намесват любителите на здравословния живот :)

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за споделеното, това наистина са съкровени неща... но не бъди убедена за преживяванията на останалите. Учителя .... от тук нататък всяка изречена дума обезличава нещата така, че в случая по- добро от мълчанието няма. Някои неща най- добре се чуват в тишината...

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за споделеното, това наистина са съкровени неща... но не бъди убедена за преживяванията на останалите. Учителя .... от тук нататък всяка изречена дума обезличава нещата така, че в случая по- добро от мълчанието няма. Някои неща най- добре се чуват в тишината...

Елф, моят пост е едно, твоят е друго; като цяло темата е за "пиенето", това, че споделям за мои преживявания и се отклонявам, възможно е и да е грешка, моя грешка.

Има хора като теб, и като други в този форум, които се чувстват длъжни да се изкажат след всяко мнение, които се залепват като гербова марка, независимо за какво става дума, но важното е ,че са компетентни в отговорите по всичко; как да кажа - част от дежурните на пост в дежурните теми.

И сега за тишината: според мен нищо не се случва в тишината, както и в бърборенето по принцип също.

По-напред в темата, имаше изказване до какво разрушение водел алкохола, за провалените семейства и т.н. Вместо да се демонизира алкохола, е добре да се замислят всички защо им е нужен алкохол или която да е друга дрога, макар, че те нямат много общо. Специалистите по зависимости го знаят, но за съжаление, няма да пишат тук. Алкохолът или което и да е подобно, не са причина, а следствие, както и всяко нещо, което води до девиантно поведение. Проблемът е в личността, не извън нея!

Да се забрани алкохола? Кой го каза това? Мислите, че с репресии нещо ще се постигне. Ами хайде тогава да се забрани всичко, което ни се струва опасно, разгеле, се оковем още по-добре в клетките си или по-скоро в пещерите си.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Много добре разбирам и не само аз за какво иде реч. Не е необходимо човек да е някакъв голям специалист за да стигне сам до тези изводи. Темата е за всички които спазват правилата на форума, а твоето отношение е очевадно за всеки така че докато носът ти прави здрасти с облаците винаги ще има кой да го натрива независимо как го наричаш. Искаш ли да ти кажа нещо на уше, много знаещи и разбиращи хора не пишат тук именно заради подобно на твоето отношение. Хайде сега затворете и моята уста, че да мирясате поне за малко въпреки, че както казах винаги ще се намира кой да го казва.

П.П. Що се отнася до Тишината, тези които имат Ухо знаят... Учителят е говорил по този въпрос, няма сега да издирвам точната беседа. Той нали ти се е явил, значи ще съумееш да осъществиш вътрешния контакт, за да почерпиш дълбоко познание по въпроса.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Клеева тинктура съм си приготвяла сама доста години. Прави се от 30гр. клей(прополис) и 100гр. чист спирт. Вече я има в готов вариант в аптеките, но мисля, че е малко по-слаба. Само да кажа, че с нея излекувах язвата на малката си дъщеря за няколко години и моя колит с гастрит, от който вече бях започнала да вдигам температура. Пие се както казва Елф, но се пие 2 месеца, един се почива. На ден се събират 90капки.

И аз ползвам клеева тинктура - купувам я от аптеката.И шведска горчивка ползвам,понякога тинктура от глогов цвят...Все спиртни извлеци!:)

Това,че на някой му харесва да пие алкохол си е негов личен избор и нямам право да го съдя по какъвто и да било начин.:feel happy:

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Ако човек се е отказал от нещо, но продължава да мисли за него и да го желае, значи въобще не се е отказал. Преодоляването на навика означава независимост от него, свобода.

Преодоляването на навика означава преодоляване на желанието.:feel happy:

Ще кажа още нещо по въпроса. Някои си мислят, че могат да спрат да пият, когато си поискат. Но това трябва да се провери на практика. Само тя ще им докаже дали се заблуждават или нямат такава зависимост.

Линк към коментар
Share on other sites

Не виждам тук кой заклеймява и демонизира алкохола.

В този форум светци аз не познавам.

Познавам много толерантни, разумни, развиващи се хора, които проявяват разбиране и спокойствие.

Тук пишеха много хора, които са имали лични окултни изживявания с Учителя и

по милостта и благостта на думите и мислите им се усеща кой какъв вътрешен живот има.

Много добре разбирам и не само аз за какво иде реч. Не е необходимо човек да е някакъв голям специалист за да стигне сам до тези изводи. Темата е за всички които спазват правилата на форума, а твоето отношение е очевадно за всеки така че докато носът ти прави здрасти с облаците винаги ще има кой да го натрива независимо как го наричаш.

Искаш ли да ти кажа нещо на уше,

много знаещи и разбиращи хора не пишат тук именно заради подобно на твоето отношение.

Хайде сега затворете и моята уста, че да мирясате поне за малко въпреки, че както казах винаги ще се намира кой да го казва.

П.П. Що се отнася до Тишината, тези които имат Ухо знаят... Учителят е говорил по този въпрос, няма сега да издирвам точната беседа. Той нали ти се е явил, значи ще съумееш да осъществиш вътрешния контакт, за да почерпиш дълбоко познание по въпроса.

:3d_022::3d_103::3d_041:

Bravo, Еlfi,

точно се каних да пусна тема: Защо вече не пишете и не четете дори Портала?

Защо предполагаемите домакини (да кажем четящи, уважаващи Б.Дуно) трябва от криво разбрана демокрация да толерират добре прикрито агресивно поведение.

Защото видите ли по-умният отстъпвал и подминавал.

Ами то се подминават имена, теми, под-форуми, после целия форум.

Защо когато модераторите укротяват страстите по тях се плюе?

Според мен те твърде малко се намесват!

Наблюдавам как хората, които цитират Б.ДУНО са системно нападани,

та се питам какви правила важат и за кой?:3d_075:

Няма ли други форуми и блогове за интелектуална изява?

Или там се слага огледало на пишещия и се отговаря подобаващо?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...