Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Пиете ли алкохол? За и против алкохола


Канел

Алкохолът  

42 гласа

  1. 1. Пиете ли алкохол?

  2. 2. Ако пиете, какъв алкохол употребявате?

  3. 3. Колко често пиете алкохол?

    • 1-3 пъти годишно
    • 1-3 пъти месечно
    • 1-3 пъти седмично
    • Почти всеки ден
    • Всеки ден
    • Не пия
  4. 4. Според вас, вреден или полезен е алкохола?

    • Несъмнено вреден
    • По-скоро вреден
    • Зависи от мярката
    • По-скоро полезен
      0
    • Несъмнено полезен


Recommended Posts

Как пък ме надуши!? Аз тооолкова рядко си позволявам да си купя шоколад и сега тъкмо си намерих повод и бях се отпуснала блажено с една крава в ръка и тъкмо в този момент налетях на поста ти :3d_152:

п.п

. А свободата, Санчо, свободата?
Се намира на върха на бойното копие там е ключът от палатката ;) Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

А свободата, Санчо, свободата?

По мои наблюдения алкохола добре показва вътрешната природа на човека - ако си добър човек ставаш весел и любвеобвилен. Ако подтискаш някакви неща, те излизат наяве. Имахме един такъв казармата - като се напиеше ставаше много лош, изкарваше си яда, защото през другото време не беше позволено.

Свободата всеки сам си я отнема.

Наистина под въздействието на алкохола много потиснати неща могат да излязат на яве, но това не е съзнателно изкарване и изкарвайки ги под въздействието на алкохол, човек няма възможност да ги отработи и преодолее. За какво му е това изкарване тогава?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.Не изпитвам никаква нужда от алкохол.Позволявам си само чаша-две фалшиво шампанско за Нова година,а през останалото време съм на вода най-различна(солена,дестилирана,чешмяна или минерална,или жива приготвена с уредче ала Направи си сам).

Линк към коментар
Share on other sites

Как пък ме надуши!? Аз тооолкова рядко си позволявам да си купя шоколад и сега тъкмо си намерих повод и бях се отпуснала блажено с една крава в ръка и тъкмо в този момент налетях на поста ти :3d_152:

Гузен негонен бяга. :P

Свободата всеки сам си я отнема.

Вярно. :thumbsup1:

Наистина под въздействието на алкохола много потиснати неща могат да излязат на яве, но това не е съзнателно изкарване и изкарвайки ги под въздействието на алкохол, човек няма възможност да ги отработи и преодолее.

Това тепърва трябва да се доказва. Може именно под въздействието на алкохола може видиш някои свои кусури, които иначе биха останали под повърхността. Особено ако се снимаш с камера и се гледаш. :3d_123:

Линк към коментар
Share on other sites

Гузен негонен бяга. :P

Виж к'во ... пак ме накара да се замисля по тематаskype-26.gif. Виж колко са били порочни нашите родители, а уж големи моралисти го раздаватskype-34.gif. Ама само какви тарикати, а? Успешно са съчетали двата празника в един :sorcerer:

http://www.vbox7.com/play:1c3af05b

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Ее, не пуши, не яж месо, не пий алкохол, не ходи по жени/мъже, не ругай, не пожелавай роба на ближния си, не унивай, не падай духом, не се съмнявай, вярвай, вярвай, вярвай, не пий мляко, не пий боза, не пий кефир, не стой без работа, не вампирствай, не спортувай, не прави секс за удоволствие, не бъди стиснат, не се ядосвай, не замърсявай пространството с негативни мисли, не критикувай, не съди, не мрънкай, не яж много, не яж тортички, не яж шоколад, не ходи по суетни светски събития, не слушай бездуховна музика, не се събирай с порочни хора, а бе чакай да ти кажа, знам една готина пещера в гората...

Тя работата стана като в средновековието. :whistling:

А не беше ли по-важно онова, което излиза от устата, не това, което влиза?

Mммм, хубаво си ги изброил наистина. :)

Обаче не е като в средновековието. Идеята постепенно всички тези неща да не ги правим, но не насила, не защото трябва, а защото така ни идва отвътре.

То по принцип едно нещо се брои, че не го правим, само ако и вътре в себе си, в мислите и чувствата си не го правим също.

Всяко нещо, от което се ограничаваме, не си го позволяваме, по една или друга причина, на практика не е отработено, дори бих казала, че имаме все още нужда от него.

Това не означава, че не бива да се опитаме да ограничим себе си в това или онова (защото се случва някои неща да са ни дошли в детска възраст наложени отвън, примерно от семейството, социалната среда ...), но ако това ограничение ни води до дискомфорт, то значи по-добре да си позволим нещото, поне в някаква степен, а да опитваме с други средства да го отработим, да го изчистим (понякога един живот не стига).

И всяко упражнение от типа "да не правя еди какво си", съзнателно и умишлено, което често се изтъква, как трябва да стане с усилие на волята и дори, че това е една проверка на волята ни и още по-абсурдното - че това ще развие/усили волята ни, е много погрешно и вредно според мен. Точно поради тази причина аз винаги съм била на особено мнение и относно аскетизма, и относно волята, и относно теми като тази или свързани с вегетарианството и др.п., точно поради това не мисля, че е удачно да се поучават другите колко много е полезно да ядат вегехрана или каквото и да било друго, защото този, на когото го казваме, може въобще да не е на такава вълна.

Линк към коментар
Share on other sites

И всяко упражнение от типа "да не правя еди какво си", съзнателно и умишлено, което често се изтъква, как трябва да стане с усилие на волята и дори, че това е една проверка на волята ни и още по-абсурдното - че това ще развие/усили волята ни, е много погрешно и вредно според мен.

И аз съм стигнал до тоя извод. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Както е казано - Дозата прави отровата!Така, че всичко зависи от нея и ми се струва, че това зависи за почти всички неща. Аз понякога пия 20г.уиски и ми действа много добре. Но от толкова не се напивам. Просто тялото ми се чувства отпуснато и ми харесва вкуса на горчиви бадеми. Това се случва може би 2-3 пъти в месеца, когато ми е много натоварено. Затова не виждам нищо лошо в алкохола ,приет в разумни граници и то съзнателно, а не да се наливаме...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Положителните, религиозните или духовните хора ще кажат, че този човек се е напил. Те считат, че когато един човек се напие, или пие вино, това е някакъв грях. Не, по-малък грях от пиенето на виното няма. Някои ще пиете една чаша днес, утре две чаши и така ще увеличават все повече и повече, докато започне да се напива. Днес хората са се захванали за пиянството, за най-малкия грях, а другите хора са останали назад. Има грехове, които са хиляди пъти по-опасни от пиянството, от пиенето на виното. Има слабости в хората, които са много по-опасни от винопийството. Вземете, запример, лихварството. Ще вземете пари под лихва от някого от 24 или 35 или 45 на сто, а понякога и сто на сто лихва. А това, че някой се напил, той става даже много искрен във време на пиянството си. Този човек се отваря де кого види, все поздравлява. Пияните хора са много искрени. Среща те някой пиян и казва: Господине, ще ме извиниш, малко се напих, тъй прекалих го, но ще си отида да си легна. Като изтрезнее този човек, виждам го, сериозен. Във Варна преди години имаше един българин, който знаеше много добре френски и арабски. Когато беше трезвен, той мълчеше много, думите му не можеха с куки да се теглят от устата. Толкова малко говореше, обаче, когато дръпнеше едно килце винце, той започваше да декламира на френски, на арабски – какво ли не правеше тогава. Какво е по-хубаво: декламирането му, говоренето му на френски или на арабски, игрането му, или философското му мълчание.

Сега аз разглеждам въпроса от органическо гледище на разумните хора, как трябва да гледат те на всички прояви в света. Като дойде въпрос до греха, грехът е един анахронизъм.

Ако се родите изново,НБ

Линк към коментар
Share on other sites

Намирам темата за уникално подходяща за следното: новият брой на списание L'EUROPEO (Спирт & Spirit)е посветен изцяло на алкохола във всичките му форми; минава през анализа на различни световни личности и обхваща период от 20 до 21 век.

Един абзац:

Лейбъристката депутатка Беси Брадок към Уинстън Чърчил:

-"Уинстън, вие сте пиян!"

-"А вие, Беси, сте грозна, но аз утре ще изтрезнея", отговаря Чърчил.

:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Както е посочено - от един до три пъти месечно и то когато се съберем с приятели. А дали е ползезен - зависи от алкохола и зависи за какво, но в повечето случаи е вреден(непрофесионално, лично мнение) :D

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Според учените пиенето е вредно. И само вредно. Ще разкажа защо.

Има учени, които изследват влиянието на алкохолни разтвори върху клетъчни култури от неврони.

Тези неврони са съставните клетки на мозъка - и понеже се работи на "индивидуално" ниво - дали всички клетки реагират сходно -

затова и изследването е такова - с култура, а не с цял мозък. Освен това мозъкът или клетката трябва да са живи - а жив мозък означава и друго - да се работи с жив организъм под анестезия - няма начин да бъдат изследвани електрическите свойства като възбудимост и проводимост, ако клетките са упоени. Има и още начини за изследване, но те са извън темата ни на интерес.

Възниква един въпрос - дали резултатите, получени с невронна култура /това са неврони, които са сложени в една петриева паничка, която съдържа някакво количество течна хранителна среда/ са идентични с тези, получени при работа ин виво /с цял мозък/ - има много проучвания, резултатите са идентични и съпоставими.

Така.

Какви са резултатите при изследванията?

Алкохолът във всякакви концентрации има негативно влияние върху невроните.

Извод : Алкохолът е вреден във всякакви концентрации и количества.

Ако някой казва, че 1 чашка червено вино е полезна, то не е заради алкохола, а е въпреки алкохола - то ест - заради съдържащите се във виното други полезни вещества.

Но иначе не виждам причина да се казва, че дестилатите имат някакво полезно действие. Те са си главно алкохол и вода.

Линк към коментар
Share on other sites

Според учените пиенето е вредно. И само вредно. Ще разкажа защо.

Глупости! Има маса проучвания, показващи, че умерената консумация на алкохол спомага за по-хармоничен и здравословен живот. Както се казва, мярката прави лекарството, мярката прави отровата.

Линк към коментар
Share on other sites

Според учените пиенето е вредно. И само вредно. Ще разкажа защо.

Има учени, които изследват влиянието на алкохолни разтвори върху клетъчни култури от неврони.

Тези неврони са съставните клетки на мозъка - и понеже се работи на "индивидуално" ниво - дали всички клетки реагират сходно -

затова и изследването е такова - с култура, а не с цял мозък. Освен това мозъкът или клетката трябва да са живи - а жив мозък означава и друго - да се работи с жив организъм под анестезия - няма начин да бъдат изследвани електрическите свойства като възбудимост и проводимост, ако клетките са упоени. Има и още начини за изследване, но те са извън темата ни на интерес.

Възниква един въпрос - дали резултатите, получени с невронна култура /това са неврони, които са сложени в една петриева паничка, която съдържа някакво количество течна хранителна среда/ са идентични с тези, получени при работа ин виво /с цял мозък/ - има много проучвания, резултатите са идентични и съпоставими.

Така.

Какви са резултатите при изследванията?

Алкохолът във всякакви концентрации има негативно влияние върху невроните.

Извод : Алкохолът е вреден във всякакви концентрации и количества.

Ако някой казва, че 1 чашка червено вино е полезна, то не е заради алкохола, а е въпреки алкохола - то ест - заради съдържащите се във виното други полезни вещества.

Но иначе не виждам причина да се казва, че дестилатите имат някакво полезно действие. Те са си главно алкохол и вода.

Много стойностно мнение! Благодаря за което! Да, ако има полза, тя е въпреки, а не поради! За нас, обикновените хора, които имаме всякакви емоции и социални взаимодействия, понякога малко алкохол е като лекарство за напрегнатата ни психика. Но само понякога, рядко, с приятели, по мъничко. Разбира се, това се отнася до обикновените хора - такива каквито повечето сме. Защото има по-силни начини човек да се чувства комфортно и радостно!

Линк към коментар
Share on other sites

Според учените пиенето е вредно. И само вредно. Ще разкажа защо.

Глупости! Има маса проучвания, показващи, че умерената консумация на алкохол спомага за по-хармоничен и здравословен живот. Както се казва, мярката прави лекарството, мярката прави отровата.

Би ли представил подобни изследвания. Но такива, които изследват ползата от алкохола, а не от напитките съдържащи алкохол, защото разликата е космическа. Вече някъде писах, че изследванията се поставят много манипулативно. Например прави се паралелно изследване на две групи, едната употребяваща вино, а другата неупотребяваща вино и са правят изводи. Но не се прави изследване с трета група, която вместо вино употребява чист гроздов сок вместо вино, т.е. алкохолът е премахнат. В крайна сметка ние трябва да търсим не донякъде доброто, а възможно най-доброто и това не е някакъв максимализъм, а информиран разумен избор.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще си позволя да се включа и аз. Алкохол почти не употребявам, въпреки, че откакто съм омъжена, в къщи постоянно има алкохол домашно производство. В сериозни количества. И вино и ракия. Освен мъжът ми, никой друг не го и близва. Което може само да ме радва. Аз си позволявам от време на време по една бира, или чаша бяло вино.Това може да е два три пъти в месеца, а може и въобще да не пия. И винаги в къщи, защото се опивам. Не нося на алкохол. За мен е вреден, когато се прекалява с количествата. Една капачка ракия дори е полезна-свекърва ми така правеше и живя до 86г.

Линк към коментар
Share on other sites

Би ли представил подобни изследвания.

Моля, чети.

Но такива, които изследват ползата от алкохола, а не от напитките съдържащи алкохол, защото разликата е космическа.

Какво значи „напитки, съдържащи алкохол“? Нали не си представящ, че някой ще тръгне да пие чист спирт? Алкохолът винаги е разреден в някаква степен. В бозата също има алкохол, както съм посочил в анкетата.

Но не се прави изследване с трета група, която вместо вино употребява чист гроздов сок вместо вино, т.е. алкохолът е премахнат.

Разбрах ти мисълта, но малко се съмнявам да не са се сетили за това. Щото непиещите алкохол сигурно пият други сокове (морковени, ябълкови, бананови портокалови и т.н.) в които също има редица полезни вещества, не само в гроздето.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз няма да седна да ви пиша глупости във форума, Канел.

Можете сами да погледнете какво казват учените в сайта www.pubmed.gov

Това е една огромна библиотека, в която се публикува всяка стойностна научна статия - то ест - всяка статия, публикувана в научно списание.

Понеже имаме и научно-популярни списания, тези статии не влизат в тази библиотека.

Няма статии, които да са на противоположни мнения. И сега ще ви пусна едно ревю, написано от учени от Института по Алкохол и Алкохолна Замисимост на САЩ.

Само резюмето, смятам, е достатъчно. Тука не сме форум на биолози.

Ефект на умерената алкохолна консумация върху нервната система

Линк към коментар
Share on other sites

Виното може да се окаже "полезно" за сърцето в един съвсем друг контекст.

Представете си едно американско село. Пълно с американци, които са се заседяли и не мърдат - от колите на фотьойла и обратно.

Алкохолът активизира сърцето.

Може да се окаже, че все едно са си правили по малко гимнастика дневно.

Но за един човек, който си прави гимнастика - ако изследването е с такива хора - надали ще има положителен ефект изобщо.

Ще са останали само негативните.

Изследвания с алкохол има доста, ей сега ще ви пусна едно от любимите ми...

eдит - не намерих любимото си, където ставаше въпрос за едни мишоци на твърд алкохол, такива на биричка и такива на водичка, но пък намерих друга публикация, ето я и нея:

Невротоксичния ефект на алкохола

Редактирано от Антон_
Линк към коментар
Share on other sites

По принцип не пия, макар че нямам нищо против по-приятните алкохолни напитки като вино, пелин, разни по-смекчени или захаросани плодови ферментации (от сорта на ликиор).

На празник, за нечие здраве... Общо взето, от време на време.

Твърдия алкохол вече ми е малко отвратителен. И не виждам смисъл да се пият такива тежки концентрации, че и толкова неприятни на вкус.

Бирата.... ще ме извинявате за грубия израз, но малко ми ухае на... кхъм, върната закуска, ако ме разбирате :whistling:

Като цяло, бих казала, че алкохола може да се превърне в проблем единствено за тези, които пият всеки ден, които се докарват до животинска неадекватност, или развиват някакво ниво на психическа пристрастеност.

Но все пак, човечеството поглъща толкова много вредни химикали в абсолютно всеки аспект от ежедневието... храна, вода, въздух... всичко е замърсено на този етап.

Да не говорим за наркотици и тютюнопушене....

Просто деструктивното в модерния човек надделява, така се е получило. Вярно, че вече стана нормално за хората да си отиват на по 50-70 години, което е срамота, но... каквото Господ е рекъл. =)

Аз, както винаги, се старая да погледна проблема от хубавата му страна - като резултат сме се превърнали в един доста силен вид, издържлив физически и психически.... какви боклуци и отрови поглъщаме всеки ден, и още живеем. Може би това ще ни подготви за нещо, което иначе не бихме могли да преодолеем.

Не виждам причина да хвърляме много драма точно върху алкохола. Каквито и да са ефектите от него, а несъмнено има множество противоречиви мнения из медиите, интернет.... може и книги да изкопаете по въпроса ако се постараете. Но не знам дали това ще промени нещо, по-скоро ще си изгубите времето. Въпрос на индивидуален избор и преценка.

Един любопитен факт, е че всички медии и увеселителни (както аз ги наричам) индустрии прецениха, че точно алкохолизма ще бъде популяризиран като един от наай-ужасните недъзи на хората. В този филм, в онзи филм... този бил алкохолик, онзи бил... Въобще, вече виждам повече мода, от колкото смисъл в цялата "пияческа" традиция. Както и други такива тенденции, като пушенето.

Вече него сериозно бих захапала, защото то вреди и на околните, и то съвсем директно, физически, което добавя известна морална тежест към самия проблем. Нооо, да не се отбивам от темата.

Лично аз ви съветвам да изпиете по една чашка вино и да не се задълбавате излишно! :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...