Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Моля, искам съвет


Recommended Posts

ЗДРАВЕЙТЕ НА ВСИЧКИ! АЗ СЪМ БЛАГА И СЪМ СЪВСЕМ НОВА ТУК, НО СЪМ СИГУРНА ЧЕ ЩЕ НАМЕРЯ МНОГО СРОДНИ ДУШИ И РАЗБИРАНЕ !

НЕ ЗНАЕХ КАК ДА НАПИША ТЕМАТА СИ И ЗА ТОВА РЕШИХ ДА НЕ ПИША НИЩО КОНКРЕТНО! СТАВА ДУМА ЗА ТОВА ЧЕ ОТ 10 МЕСЕЦА НАСАМ ПРАКТИКУВАМ ЙОГА, НО НАПОСЛЕДЪК ЗАПОЧНАХА ДОСТА СТРАНИ НЕЩА ДА МИ СЕ СЛУЧВАТ И СЕ ОБРЪЩАМ КЪВ ВСИЧКИ ВАС, КОИТО РАЗБИРАТ ИЛИ СА ИЗПИТВАЛИ НЕЩО ПОДОБНО!

... ПОНЯКОГА, КОГАТО ЧОВЕКЪТ ДО МЕН Е ИЗНЕРВЕН ИЛИ ЩАСТЛИВ АЗ УСЕЩАМ ЕМОЦИЯТА МУ И ДОРИ ИЗПИТВАМ СТРАХА ИЛИ РАДОСТТА НА ТОЗИ ДО МЕН, ВИЖДАМ ЕНЕРГИЯТА НА ЧОВЕК, КОЯТО СТРУИ ОТ ТЯЛОТОТ МУ , А НА СКОРО СЕ ЗАПОЗНАХ С ЕДНО МОМИЧЕ, С КОЕТО СИ ПАСНАХМЕ КАТО ДУШИ И КАТО МИСЛЕНЕ И СЕ СБЛИЖИХМЕ,

Модераторска бележка: Моля, използвайте и малки, а не само главни букви. Писането само с главни букви е в нарушение на правилата на форума.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Какво точно включват практиките ти по Йога? С каква цел практикуваш?

Определено имаш нужда да заздравиш умственото си и емоционално равновесие. Преди това всякакви практики повишаващи сетивността са крайно нежелателни.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Добре дошла, Блага! Радваме си да си сред нас!

Da, нормално е в резултат от който и да е вид йога да се повиши сензитивността. Аз също имам подобен опит.

Но също така е и много индивидуално - повечето хора с десетилетия ползват йога само за укрепване на тялото, макар да не съзнават, че в резултат от доброто здраве вземат и по-добри решения, а оттам следват много промени.

Предполагам, че си млада. Сега просто всичко се случва по-бързо и това, което се получава при тебе, ще ти бъде само от полза в живота, ако го уптребяваш за добри цели.

Все пак е интереесно наистина, какви практики правиш. Ако не желаеш да споделяш с широка аудитория, може да ми пишеш на лични.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви за гостоприемството и аз се радвам че се записах в този сайт!

Първо да отговоря на въпросите- практикувам Хатха йогя и Крия йога! Като Крия йога практикувам от скоро!

Да вярно е че имам нуждя от емоционално стабилизиране, защото доста често изпитвам неразположения, но искам да се възтановя мисля че с йога тялото ми и духът ми се регенерират провилно и бързо!

Да желая това което изпитвам и виждам понякога, а остананалите около мен - не, да го използвма за добро и когато мога да помагам на хората, но мисля ч още не съм готова! Трябва да съм по- силна!

Благодаря ви !

Редактирано от blaga_visheva
Линк към коментар
Share on other sites

Като Крия йога практикувам от скоро!

Да вярно е че имам нуждя от емоционално стабилизиране, защото доста често изпитвам неразположения, но искам да се възтановя мисля че с йога тялото ми и духът ми се регенерират провилно и бързо!

Има много варианти на крия йога

и те трябва да се практикуват само след инициация на учител и наблюдание!

Иначе могат да доведат до големи проблеми.

Линк към коментар
Share on other sites

Да и заради това имам учител, който ме насочва и ми дава съвети за практиките! Но както казах съм начинаеща и практиките са лесни за изпълнение!

Линк към коментар
Share on other sites

не съм се занимавала с йога, но от това което съм прочела съм на мнение, че наистина понякога може да бъде опасно....

все пак, когато човек започва такива занимания трябва да е и на някакво духовно равнище и да има представа за себе си и света...не да приема заниманията с йога като модерни упражнения...в този смисъл мисля, че йогата може да бъде опасна и не само йогата, а и медитацията.....но предполагам, че твоя случай не е такъв....

майка ми иска да ходим на йога за укрепване на тялото.....

но не мога да преценя коя йога би била най-подходяща.....и по-какъв начин преподават нещата в центровете...мъгла ми е....

Линк към коментар
Share on other sites

На книжния пазар има една много хубава поредица от Вивекананда, за различните видове йога (Бхакти, Раджа, Карма и Джнана). Препоръчвам я на всеки, преди да потърси курсове и школи в които да се запише. Също препоръчвам на всеки да се запознае с трудовете на изтъкнати Йога-Учители от миналото (напр. Йогананда, Ауробиндо, Рамакришна и др.), за да има един по-висок и по-верен идеал пред себе си, който да използва като ориентир.

Колкото до Хатха Йога, тя не е нищо повече от една добра гимнастика, т.е. чрез нея може да се постигнат резултати единствено на физическо ниво.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Колкото до Хатха Йога, тя не е нищо повече от една добра гимнастика, т.е. чрез нея може да се постигнат резултати единствено на физическо ниво.

Стан, малко си невеж в това отношение. В медитативния подход е голямата разлика. Динамичната медитация да не би да прави само здраво и хубаво тяло?!

Редактирано от braman
Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Когато практикуваме и започнем да усещаме разни неща, мисли, чувства и други, и те не са наши - това състояние се нарича от някои автори разширяване на съзнанието. Колкото повече практикуваш, толкова по- чувствителен ставаш. С времето се отключват и т.н. "дарби" - ясновидство...

За да няма странични ефекти е добре да има баланс между физически и духовни (енергийни) практики

Линк към коментар
Share on other sites

Да практикуваш йога, е интересно за теб самият.Асаните са много атрактивни, трудни за постигане,но пък са предизвикателство за развиване на гъвкавостта на тялото.И при мен беше много голям интереса в началото.След това сама се разубедих ,че развитието на духа е по- съществено пред сложните асани. Може да се постигне такъв синхрон- развито съзнание и развита гъвкавост на физическото тяло, енергийно отваряне на центровете- дори ясновидство. Може да се развие ясновидство, без йога, без вегетарианство, да си го носи индивида без да го осъзнава.Вариациите на тема ясновидство са много. Проблема е как да се употребява на място.И при мен е имало моменти на разширяване на съзнанието, не определям дали е ясновидство, може и да е.Изобщо ясновидството е отворено съзнание, към ситуациите, направляване съзнанието по Божествения път.Не винаги отворените духовно очи, виждат най- красивото, може да е болезнено, но съзнанието трябва да се посвети в служба на Божественото.

Има хора, които се посвещават на йога, за да могат да постигат сложни асани, без да достигат духовни практики, учения. Всичко е въпрос на лични избори, какъв урок иска да научи в живота човек.

Линк към коментар
Share on other sites

Да и заради това имам учител, който ме насочва и ми дава съвети за практиките! Но както казах съм начинаеща и практиките са лесни за изпълнение!

Ами, ето, отиваш си при учителя и му задаваш тези въпроси :)

Той, по принцип, трябва да ти е обяснил предварително ефектите от упражненията.

Имам въпрос, енергията я виждаш като светли сенки, тъмни сенки, линии, вълни, цветни петна и т.н. или имаш чувството, че усещаш нещо, което трябва да е енергия.

Линк към коментар
Share on other sites

На книжния пазар има една много хубава поредица от Вивекананда, за различните видове йога (Бхакти, Раджа, Карма и Джнана). Препоръчвам я на всеки, преди да потърси курсове и школи в които да се запише. Също препоръчвам на всеки да се запознае с трудовете на изтъкнати Йога-Учители от миналото (напр. Йогананда, Ауробиндо, Рамакришна и др.), за да има един по-висок и по-верен идеал пред себе си, който да използва като ориентир.

Колкото до Хатха Йога, тя не е нищо повече от една добра гимнастика, т.е. чрез нея може да се постигнат резултати единствено на физическо ниво.

Бхакти, Раджа, Карма и Джнана са степени на Йогата, а не видове.

Хатха е встъпителната степен. При нея няма въздействие само на физическо ниво, а има дори и директно въздействие върху чакрите.

Така че, ако човек почне да практикува във фитнесите техники, които се предлагат от някакви странни физкултурници, техники като "дишане през чакрите", може бая неприятности да си навлече.

Линк към коментар
Share on other sites

Никога не съм позволявал на училището да попречи на образованието ми. Марк Твен (Самуел Лангхорн Клемънс)

Тази мисъл ми попадна преди малко - но много добре описва какво трябва да правим докато се учим!

Линк към коментар
Share on other sites

Практикуването на Йога може да става и в домашна обстановка, защо да има и Учител, но може и с гуру.Но при мен много интересни моменти имаше, аз бях пленена от техниките на дишане, не съм виждала духовни учители.А между другото духовните Учители може да те навестят и в труден момент, да се явяват в периферията на зрението светли електрикови точки, бели, това си е всеизвестен факт.При много трудни мигове, когато се лута съзнанието те сами ти се явяват, сочат пътя ти само трябва да си буден, да знаеш че са те. Не практикувам Йога, всичко е много спонтанно, естествено.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...