Jump to content
Порталът към съзнателен живот
val68z

Защо вече не пишете и не четете дори Портала?

Recommended Posts

59.gif Ето че стигнахме до някакъв по- конструктивен диалог, което е чудесно.

Виктор поста ти е много точен.

Ясно е какво не харесваш и защо.

Тъй като си от доста дълго време потребител тук, би ли споделил какво харесваш ? Ако желаеш разбира се. На мен лично ще ми е интересно.

Относно нещата които те дразнят мога да ти изложа своето виждане, а предполагам и други, ако желаят могат да изкажат мнение.

Относно принадлежностите и източниците. никога не съм имала притеснения да цитирам - Библията, Космогония на Розенкройцерите, Кастанеда, психотерапевти като Х.Букай, Кен Уилбър, Дон Мигел Руис, Тагор и доста други източници, които не са свързани с Учението и П. Дънов. Правя го с цел да обоснова свое мнение или да защитя своя гледна точка. Не съм имала проблеми, нито изтрито мнение.

Относно кулинарните теми - това са подфоруми -допълнителни разширения. Те не са основни форуми, нито се фиксира на тях, до колко са актуални зависи от потребителите. Не можем да виним потребителите че пишат в тях нали? rolleyes.gif

Относно психотерапията, тя възникна поради големия брой потребители, които имаха нужда от професионален съвет, това е прекрасно, защото в днешното скъпо време и забързано ежедневие, човек трудно може да се справи с проблемите си. Създаването на място в което да можеш анонимно да потърсиш помощ и да ти се даде професионален съвет не е ли едно добро дело? А освен това, тези форуми са специализирани, там пишат хора с конкретен проблем и отговарят главно специалисти, което по никакъв начин не ангажира другите потребители като четящи или присъстващи.

А относно школите. Човек който вижда школите като ограничение, значи е част от това ограничение. Широтата на погледа зависи от разбирането и приемането на ограниченията smile.gif. Но тук всеки отговаря за себе си нали така?

Редактирано от didi_ts

Сподели това мнение

Но все пак да попитам, има ли и други, които мислят, че модераторите често не спазват правилата за участие и добрия тон в портала?

Здравей, Иво!

Да, има такива случаи. Не са рядкост, но не са и твърде често.

Че се отнасят високомерно и зле с други потребителите, само защото са модератори и т.н?

Според мен, има някаква доза високомерие, да. Случвало се, слава Богу по-рядко, някой модератор да се отнесе грубо с друг потребител. Бил съм свидетел на това нещо, за съжаление не веднъж.

Сподели това мнение

Но все пак да попитам, има ли и други, които мислят, че модераторите често не спазват правилата за участие и добрия тон в портала?

Поне аз не деля хората на "админи", 'модератори' и "други".

Много често именно модераторите се опитват да "укротят топката" и полагат големи усилия за това.

:3d_041::3d_044:

Има потребители, които обичат да са провокативни и го правят нарочно според мен.

А това два тон и на други => и повличат темата в посока....

Но все пак това е широк обществен форум и всеки може да пише каквото си иска.

п.п.:

Но все пак да си призная, че последите 3 месеца не съм чела нищо и

явно съм изпуснала доста "напечени теми", заради които де факто и тази тема стана така дискутирана.

Сподели това мнение

...... Неписаното правило е, че когато един пишещ човек видимо не се забелязва да е последовател на ОББ не се закача и се оставя свободно да пише стига да е учтив и безобиден, но случайно, ако интересите му се насочат към друга форма на духовно влечение започват намеците "Посочете източник" и т.н. Това го изпитах на собствен гръб. :)

Искам да кажа, че тук се толерират неща от сорта на "Как се приготвя лютеница от печени небелени чушки" и първа психо-помощ. Преди години имаше една телевизия по която екстрасенси "помагаха" на нуждаещи се хора. Подфорума "Психология" ми прилича на тази телевизия. Лично аз не се чувствам свободно да изразявам мислите си тук, поради което рядко се включвам, но и тези включвания често са придружени с надписа "Посочете източник" - демек ти кръшна не си от нашите.

А за привържениците на школническите организации ще споделя лично становище, че това са форми и ако някой не го осъзнае ще остане извън истинската школа, а тя е една и се казва "Школа на живите души" ;)

Има голяма логика да се посочи източника. На мен, дори когато съм цитирал Учителя, са ми казвали да посочвам източника. Другото е да се дават и точни цитати.

Защо ли? Човек винаги може да измени една идея, без да забележи и да я предаде изкривена. Затова се посочва източника, дава се точен цитат, за да няма объркване. Виждал съм и последователи на ББ, които преразказват нещо и после се оказва, че преразказа им е просто пожелание нещата да са такива, каквито им харесват.

Разбирам, че се изисква нещо като писателски професионализъм, но духовните занимания са много по-опасни от материалистическите. Малка грешка и после много усилия за изправянето й. Особено, ако се споделят или препоръчват идеи.

Това, за което става въпрос в темата е не, дали други учения могат да бъдат обсъждани тук, а как да бъдат обсъждани. И последователи на ББ, и на други учения стигат до това да се считат за абсолютно прави, да считат другите за нередовни за това, че не споделят идеите им, да използват груб език. Представители на други школи (някой пое това с деленето на школи) са писали тук в този форум, че другите са тъпи, работите им са лайняни (буквално използвана дума) и т.н. И това многократно и продължително. Аз за този начин на говорене се учудвам, че бе толериран.

Обаче, тук се говори за това, човек да не налага мнението си с огън и меч и да не се впуска в мисионерстване.

Относно психомощта. Диди каза хубави неща. От друга страна психотерапията е част от повечето учения. Част е и от това учения явно или неявно.

За "Как се приготвя лютеница от печени небелени чушки". Една от малкото теми, с които се гордея :) Не сме длъжни да пишем само това, което на някой му харесва. Ето, ти искаш тази тема да не се толерира тук. Обаче в нея няма твърди мнения, че това е единствената рецепта за правене на лютеница, че е най-духовна, а другите рецепти за правене на лютеница са тъпи и лайняни. Тази тема поради същността си е неутрална, приятна за хората, неконфликтна, обединяваща, където всяко мнение е приемливо.

Редактирано от БожидарЗим

Сподели това мнение

Интересно...

Всеки помни най-впечатляващото за себе си.

Понеже ме окори, реших да издиря съответни постове, използващи подобни думички и намерих онзи, който изглежда визираш.

Там видях един потребител да говори за "висш аз' и "нисш аз", без никакви обръщения и отнасяне към конкретни лица, или групи.

Струва си, според мен, да се замислиш, защо ти си приел по подобен начин изказването, след като то звучи съвсем принципно, разбира се и образно.

Иначе, много ясно, че участието във форума си е някаква форма на изява на егото

и много ясно, че едни имат нужда от тази изява, а други - не толкова.

И много ясно, че онези, които се назначават за определящи, губят всякаква почва на обективност под краката си, само поради елементарната причина, че им се вменява да бъдат съдители на обективността. Това са хора, като всички други, с идентификационни белези, самоопределена принадлежност към организация, учение, нагласи и т.н. Самата природа на всяка конкретна идентификация е да поставя себе си като база на всичко наоколо и да поражда частични съответствия и пълни несъответствия. Дори няма смисъл да се обсъждат тези взаимоотношения, но има смисъл да се познава характера им, да се виждат...

А именно когато биват донякъде показвани от някой потребител, който никога, по никакъв начин не се изключва от общочовешките белези, някои други започват да се чувства засегнати и обидени, защото явно това накърнява тяхната авторитетност. И ето, именно това самовъзприемане е основния проблем в човешкото общуване въобще и много констрастно изразен в общуването помежду ни тук.

И когато неспособността това да се вижда, приема и преработва в някоя личност получава и известна количество "власт" и отговорност, се получава пълна пародия.

Аз сега не обвинявам никой в нищо, но бих желал всеки да се замисли поне мъничко над тези неща, защото само когато ги откриваме у себе си, имаме някаква възможност да ги преодолеем. А виждайки ги у другите само подпечатваме твърдата им присъственост у нас си.

Сподели това мнение

демек ти кръшна не си от нашите.

ммм... мда:sleeping:

нашите и вашите...

кат тези, нали?

http://www.youtube.com/watch?v=oqLYdE4Vt5g

това са форми и ако някой не го осъзнае ще остане извън истинската школа, а тя е една и се казва "Школа на живите души" ;)

Еми това е и според мен.:feel happy:

:3d_053:

Бъдете здрави!

Редактирано от Ники_

Сподели това мнение

Обръщам се и към стопанисващите и поддържащи сайта и към потребителите – да спрем и да се огледаме.

Темата свали маски. Така е! И спука "назрял цирей".

Но в тази игра няма по-прави и по-криви.

Щом пръчката има два края – значи вече съществува разделение.

„Порталът към съзнателен живот”! Съзнателен!

Съзнателно се атакуваме и се обвиняваме. Огромна част от нас знаят какво е това.

Да, виртуално пространство е, много от нас не са се виждали лице в лице, но това не намалява силата на написаното…

Правда, Истина, Добродетели, Мъдрост, Любов …

Тези думи ние ги пълним със смисъл – за нас самите.

Но тези думи имат ясно и точно определено съдържание, което е нужно да възприемем.

То не е имагинерно…

Да спрем да наливаме вода в тази мелница!

Да се замислим – и двете страни – защо тази тема се появи и какъв е смисълът на случилото се.

Нищо не е без причина.

А, че никой не е идеален – никой няма да спори по този въпрос.

Критиката, нужна и за двете страни, се нуждае от градивност.

Да помълчим! И да поразсъждаваме!

Но с ръка на сърце - разумно и обективно!

Вярвам, че го можем!

А, наистина - с наличните ни его и тщеславие - можем ли го?!

На земята съществува един Божествен порядък. Него трябва да възприемете.

Всички други неща – ангелски и човешки, са спомагателни средства.

Едно учение, което не можете да приложите в живота си, е една храна, която не можете да опитате.

Любов, която не може да извади човека от гроба и противоречията, не е Любов.

Любовта в света разрешава всички мъчнотии. Не в един ден ще ги разреши, но постепенно ги разрешава.

В края на краищата всичките хора ще се обърнат към Бога.

Любовта е музика

(Приятел, който само чете, без да е участник ме попита: "Такива ли са духовните хора?"

Духовните хора - бих използвала кавички...)

Сподели това мнение

Здравейте отново!

Нямах намерение да дописвам нищо повече в тази тема, но постът на didi_ts ме провокира да се обадя отново; както и това, че всеки път като вляза в тази тема виждам поне един или двама анонимни потребители. Защо е така според вас?

...

Действително ли нещо не им харесва на нехаресващите или просто трябва да има нещо което да не ни харесва. не защото не е хубаво, а заради самото нехаресване.

Например: твърде дълъг ден, твърде опънати нерви, защо пък да не си излея негативизма в ей този форум, а те пък на всичкото отгоре и не ми позволяват. И как така няма да се приема моята гледна точка на всяка цена, аз съм толкова обективен/а. На мен ми е толкова криво, те за любов ми говорят и т.н. и т.н.

...

Това може да е едно добро обяснение, защо има такава тема и защо някои намират за нужно да пишат в нея, само за хора, които не виждат смисъл от темата.

Аз не бих казала, че писалите тук в тази тема пишат по такива причини. Още повече пък за всички писали. Казах вече преди - за мен всички писали милеят за сайта (може би всеки по свой си начин). Такава трактовка е дори леко обидна - значи просто си изливаме тук натрупаните през деня от други места негативи, така ли?!?:blink:

...

Много се радвам, че толкова хора, толкова много искат да пишат във форумите и толкова много държат на това, че са готови да се карат с модераторите, да сменят никовете си, да влизат анонимно и т.н.

Знаете ли какво означава това?????? Означава, че това е един прекрасен и желан форум.

И ми е много интересно, защо желаещите да пишат показват желанието си чрез действия, а чрез думи го отричат. rolleyes.gif Това е малко като раздвояване на личността.

Хем не искам да пиша тук и много ми е лоша тази атмосфера и не мога и това и това и т.н. , но ето с цената на скандали, оплюване, недоволство, неспазване на правилата ще пиша.

wink.gif

...

Да, форумът е прекрасен и желан.

За раздвояването на личността ... - ами явно повечето хора сме с психични отклонения, защото същото го има и в живота ни. Чудя се ... някой има ли перфектното идеално семейство, перфектния идеален партньор, дали работата, която си е избрал е перфектна и идеална ...? Ако няма, тогава защо, щом не е шизофреник, все още стои с този партньор или на същата работа?За мен е нормално някои неща да ни харесват, а други да не ни харесват.

...

wink.gif Нека не забравяме, че това е форум който съществува благодарение на труда на някой. И ако този някой реши да няма форум - няма да има. Разликата с потребителите е, че потребители винаги има 1eye.gif

Много е хубаво че повечето от редовно присъстващите приемат това пространство толкова лично, че са готови да водят подобни "войни", но е важно да знаем, че това е обществено пространство, то не е на никой и не е длъжно да спазва ничии принципи и да следва ничии идеали.

Много е хубаво че доста от хората се чувстват тук толкова удобно, че се опитват да си напаснат форумите по своето си виждане, но те няма как да паснат на никой, защото не са на никой.

Радвам се че тази тема привлече толкова потребители, жалко е че ги привлича точно със скандалността си. Това, ако не сте се замисляли се нарича сеиирджийство. smile.gif

Въпреки всичко, много се радвам, че тече дискусия, може пък да излезе нещо ползотворно, както се казва: за всекиго по нещо.

Едно уточнение - Общественото пространство не ничие, то е на обществото. Нещо повече, то се създава и формира от обществото.

Сега, в България може би като последица от социализма, както и от робството преди това, но е факт, че нямаме усещане и съзнание нито за това какво е държавата, кое е държавно, нито за това какво е общество и кое е обществено.

Много чужденци смятат за нужно да ни кажат, че би било хубаво да имаме активно гражданско общество. Щом толкова хора го казват, нека се замислим, може би имат право.

Е, тук в тази тема бяха изказани активни граждански позиции. Които кой знае защо смущават, предизвикват недоволство, темата ту се затваря, ту се отваря, хората, които ги изказват, биват етикирани като такива или онакива ... Защо?

Сподели това мнение

smile.gif Искам да направя само малко "статистическо" пояснение, за да не се увличаме много глобално в обсъждането.

:Първият форум е "За Учителят и Учението" - тук нещата са ясни, няма обидени и претенции, защото пишештите там знаят много добре какво и как да пишат. Не съм видяла там забележки и спорове. Значи този форум с всичките му подфоруми го изключваме от дискусията.

Вторият форум е: "Здраве"- това е по- скоро информационен форум и всичките му подфоруми са малко или много споделяне на опит и знания, пише се сравнително рядко, както е между другото в повечето информационни теми. Там също не съм виждала забележки, обидени и скандали, значи и него го изключваме от дискусията.

Третият форум е: Хранене- в него се споделят главно рецепти, информация относно видове храни и т.н. подобен на предния и него го изключваме от дискусията по обясними причини. Единствено по въпроса за вегетарианството има конфликт от време на време. Може да отделим 1 тема, като проблемна.

Четвъртият форум е: Човешките взаимоотношения - в този форум и всичките му подфоруми съм модератор, в някои от подфорумите съвместно с Донка. Като такъв, мога да кажа в темите на тези подфоруми мнооого отдавна, ако не се лъжа повече от година не е правена забележка, нямам спомен да съм махала мнение или да е имало грубо конфликтна тема и нападки. Най- вече никой не е предявил претенции. Значи и него го изключваме.

Петият форум е:Психология и психотерапия- там са два специализирани подфорума и за кафги и дума не може да става, третият подфорум е себепознание на който съм модератор и твърдя същото както в предишния форум, не е имало проблеми и обидени и забележки или поне никой не е изказвал претенции. И този форум изключваме.

Шестият форум е:Езотерика, Астрология Сънища.- тук има 6 подфорума от които 3 са проблемните в които има по няколко определени теми по които има конфликти и се получават разминавания. Значи до тук от 6 форума с голямо количество подфоруми това е първият в който има 3 подфорума в които има проблем.

Седмият форум е: Екология. Природата.Планините- тук нещата стоят като при втория и третия форум, не съм засичала някакво грубо разминаване и конфликти. И него го изключваме.

Осмият форум е: Бременност и деца. Майчинство- аз лично тук не съм срещала забележки и проблеми, дори и да е имало са били повърхностни. И него го изключваме.

Деветият форум е: Общество богатство Традиции- тук съм модератор на два от подфорумите и мога да твърдя, че няма никакви проблеми , за подфорум Богатство нямам наблюдения, но дори и да е имало нещо е било инцидентно. Изключваме и този форум от дискусията.

Десетият форум е: Изкуство, Кино и филми. - Тук нещата също са спокойни, изключвам го и него от дискусията.

Единайстия форум е: Други форуми- тук има 9 подфорума, 2 от тях са проблемните ,с противоречията с грубостите, но тези два подфорума- Разговорки и Разговори на други теми са сложени специално за това, всеки лично и в същото време публично с всички харесващи ме словестни средства да опонира на потребителя, който смята че го предизвиква. До тук имаме още 2 подфорума

И дванайстия форум е : За форумите и сайта- тук има 7 подфорума и има 2 , които са също за изказване на претеции, несъгласия и т.н. Включваме още два подфорума.

Каква е равносметката - от 12 форума има 3 проблемни, Имаме 66 подфоруми от които 9 проблемни. smile.gif

Само по себе си, това означава, че в тази тема говорим за изключения.

Има потребители, които са се фиксирали в няколко конкретни теми в които имат противоречия със себе си, с модераторите, с другите потребители и въз основа на тези неразбирателства, които са в рамките на няколко теми се правят генерални заключения. smile.gif

Уважавам много претенциите на всички, но нека не говорим за сайта, за форумите и дори за Бялото Братство, а да се ограничим в този малък процент, който създава проблеми. Защото сайта не е форумите, това е важно да се забелязва, много хора извън модераторите правят много неща за информацията в този сайт. А форума не е няколко теми в 9 подфорума, а цели 66.

Възможно е да имам пропуск или неточности, но съм сигурна, че ще ме поправите smile.gif

Редактирано от didi_ts

Сподели това мнение

Сега често ме питат защо ние работим, а няма резултат.

Защото ние сме останали при свещения егоизъм.

В свещения егоизъм има питане: – „От кое верую си?“.

В Божественото такова питане няма, там казват: Братко, сестро, нищо повече.

Като те срещне каже ти братко, ти си в Божественото; каже ли „Г-не многоуважаеми, почитаеми, имам чест да ви срещна, Ваше високо Преподобие“ и пр. то е учение на свещения егоизъм.

В Божественото има само братство.

И тогава всичките хора ще ги чувствуваш близко до сърцето си.

При сегашното състояние някои хора не са ви приятни и казвате: Този не мога да го търпя. Тъй.

Сега някои от вас със свещения егоизъм, готови ли сте да ликвидирате с него?

Аз ако ви поставя да гласувате колко от вас са оглашени, колко верующи и колко ученици?

Неколцина са готови за Божествения живот! Как мислите, туй гласуване с ръка ли трябва да стане?

С ръка няма да стане. С ръка много лесно ще го направите.

Щом като дойдем до това гласуване, аз ще ви създам една голяма бела, каквато никога не сте имали и ако можете да излезете от тази бела, добре. В света много лесно ще го направите.

Ще ви приведа един пример, който казах за младите: Боли те един пръст, ставите, гърба, това-онова и се нервирате, образува се един голям цирей и тогава казвате: Втасахме я, да бяха само първите болки. Ще пробиеш този цирей!

Та сега ние сме дошли до положението на свещения егоизъм и Господ ще ни създаде един голям цирей и свещеният егоизъм чрез цирея ще излезе навън.

И ние ще влезнем в това Божествено съзнание, няма да се нервираме.

И сега аз желая всинца да имате не много болести, но само една болест; ако е, да е.

Аз бих желал сега вие да се разпределите и да помислите за работа, за начина на работата.

Сега ние мислим: „Когато му дойде времето“, когато рече Господ, още условия няма, още знание нямаме, чакай да проуча окултизма и т.н.

Вие може да проучите окултизма, да знаете Библията на пръсти, всичките стихове да цитирате и пак да сте в свещения егоизъм.

Та за сега между братството има един критически дух, вие виждате само лошите страни повече, отколкото добрите.

И често някои ми се оплакват: „Едно време много се обичахме, а сега сме поизстинали“.

... Човек не се изменя, а само нараства. Каквито подбуждения е имал на младини, те остават, ако е бил благороден, такъв ще си остане.

Може ли житното зърно да се измени? Ние сега вярваме, че на младини религиозният човек е бил жито, а сега станал ечемик. Турците казват: И да видиш, не вярвай.

Един брат запитва, ами духовното раждане как става? Циреят трябва да те накара да родиш.

Ще ви приведа следующия пример: отива някоя слугиня на сметта, там дето мирише и почва да я разровя, защото госпожата ѝ е изгубила един скъпоценен камък. Какво търси тя? Тук в сметта има нещо ценно.

Ние сме изгубили много неща ценни. Ценният камък си е всякога ценен, който го разбира, ще го намери и ще го очисти, а който не разбира, няма да го търси.

Новото раждане не е един принцип, то засяга само външната страна.

Душата само развива вложеното, а не се влага нещо ново в нея.

И динамитът, за да произведе взрив, има нужда от запалка. Духът е излязъл от Бога, а новото е условията, които дават възможност за развитие на този дух. Душата на детето не се отделя от душата на майката, а майката може да даде само материали, за да се развие.

Ние трябва да дойдем в свръзка с Божественото съзнание. За тази връзка има много методи в Евангелието и в окултизма: за пробуждането на Божественото има разни методи. Сега всинца трябва да се сдружим, да работим за Господа.

Някои казват: Да напуснем своите работи и да идем да работим за Бога.

Не, да знаем, че всичко в света е Негово. Всичко, което ние притежаваме, то е Негово.

Ние ще знаем факта, че каквото имаме сега, то е Божествено,

и да започнем да ги използваме така, както Божественият закон го иска.

Туй е новото схващане.

... Мнозина виждат, че духовният живот не им е дал това, което са искали.

Посърнали са, защото синът им е останал не такъв, какъвто са очаквали. Божественото ще осмисли живота, към него да се стремим. Туй състояние мнозина са го вкусили по-малко.

Никой не трябва да си прави илюзия, докато не сте отживели, докато не сте си изпратили кармата, докато не изпълните Мойсеевия закон, не може да влезете в новия живот.

Физическият живот, това е една голяма илюзия. Нищо не уреждаме с него.

И туй, дето мислим, че нещо уреждаме, нищо не уреждаме! Някои ще кажат: „Тогава да не работим“. Не, не и това е измама.

Същността на живота е хората да се обичат един друг. Теб те радва едно общество, дето има разумни хора. И в небето като идем, пак разумното търсим. Когато ние говорим за Бога, подразбираме туй висшето, разумното.

Всички външни нужди, стремежи, то не е смисълът. Смисълът на живота е в това, да обичаш и да те обичат.

То е смисълът и то е правилното и постоянното.

Всички други положения са само преходни илюзии.

Тази обич ще мине от единия свят в другия.

Ти усещаш едно ограничение, ако някой си те използува.

А идеалното на земята е туй: обичта, която ние можем да имаме един към друг безкористно.

Физическият свят без тази обич губи смисъла си. А и човешката обич без Божествената и тя губи смисъла си.

Нещата стават ценни зарад приятеля, който ги дава. Пръстенът от приятеля ти е ценен, защото обичаш приятеля си, но в деня, в който ще го намразиш, ще намразиш и пръстена му.

Обичаш някого и затуй четеш книгите му. Каква промяна става...

... Господ казал на Адама: „Ето градината е пълна наредена, само онова дърво не бутай.“ Но той ял от него и го изпъдили навънка.

Е, хубаво, ако ние се върнем и изпълним Божия закон, какво ще бъде? Пак в рая ще бъдем.

Човешкият дух пак може да се върне в първоначалното си положение. Борбата е започнала извън рая. Да не се грижим за много неща.

Ако ние всички приемем Любовта и я приложим, светът ще се оправи. Но не с користолюбива цел.

Вие мислите, че работите няма да се оправят. Ще работим, няма да се изнудваме. Ще дойда на нивата да ти помогна, но няма да ми плащаш. Сега при този строй тъй е с плащане.

Но ние ще се родим, ще излезнем из пашкулите си. Може да се вижда тук едно противоречие, казвате: „Вяра, ама само с вяра не става“. Вярата подразбира интелигентността, а трябва и ум. Умният човек ще направи нещо. А онзи, който няма вяра, няма и ум, той все старото рало ще бута.

Новата култура изисква много умни хора. Но с тия вярвания и разбирания, които сега имате, ние не можем да приложим тоя закон. Ние държим този метод, който е естествен.

Между всички ви има връзка. Най-първото ние трябва да възприемем Божественото,

и като го възприемем, ние ще бъдем в състояние всичко да извършим.

Но докато не възприемем Божественото, всички въпроси ще останат неразрешими.

И после другото заблуждение: вие мислите, че се познавате - не се познавате.

Да познаваш някого, значи да любиш и не тъй, да си готов ако трябва да жертвуваш всичко за него.

И сега ние не се познаваме както трябва.

Животът е постоянно познаване. Всеки ден носи ново познание.

Всеки ден, всяка година ще разкрие все нови и нови неща.

То е познаване на Бога.

Като ви говоря за Любовта подразбирам, туй възходящо състояние: Всички няма да възприемете Любовта изведнъж, то е невъзможно. Като говорим за Божественото, ние не разбираме да напуснем живота си! Не, то е криво разбиране. Ще живеем в света, ще изпълним Волята Божия.

Ще оправим този свят, не външния, а нашите умове ще изправим и като изправим нашите умове и светът ще се оправи. Постарайте се по между си да турите ред и порядък.

Трите живота

Сподели това мнение

сега прочетох коментара на Велина ...

не мога да бъда по - точен, нито пък изчерпателен.

Редактирано от val68z

Сподели това мнение

Здравейте! Аз съм една от тези, които напоследък съвсем се изгуби от Портала и единствената причина за това е, че благодарение на всичко, което научих тук и опита ми да го прилагам, се озовавам ежедневно пред нови изпитания, отварям нови, непознати за мен врати, разрешавам натрупалите се с години житейски задачи. Струва ми се,че думата "вече" в заглавието е неподходяща - нямам поглед над това дали е намалял броят на потребителите, но приливите и отливите са нещо нормално във всяка сфера от живота на човека, а защо да ги няма и в Портала!? В крайна сметка по-важно е да е стойностно и полезно и това, което се пише, и това, което се качва за четене, и гледане. А най-важно е всичко това да се асимилира и влияе в живота ни, да ни променя. Липсва ми времето и атмосферата тук, но използвам всяка свободна минута, за да го отворя.

Сподели това мнение

Всичко има смисъл щом природата го е създала и то съществува.

Въпросът е как човек гледа на явленията в обществото и природата.

Всяко едно явление стига до един предел и след това се изчиства.

А ние като хора трябва да се адаптираме към тази явления.

Из: "50 ПРЕГРАДИ ПО ПЪТЯ НА РАЗВИТИЕТО - КАК ДА СЕ ПРЕМИНАТ, ТАКА ЧЕ ДА СЕ РАЗШИРИ СЪЗНАНИЕТО НИ"

Тук

Сподели това мнение

Сега вие ще се самоанализирате.

Искам всеки от вас да познава постъпките си,

не само да бъдете строги,

но и справедливи спрямо себе си.

Именно това е преимуществото на всеки ученик.

За да може да възстановим помежду нас хармонията, ние трябва да имаме един ключ.

Аз ще ви кажа кой е този ключ.

Той е обичта.

В музиката има два ключа: има цигулен ключ, има и басов ключ.

Само по този ключ може да четете едно произведение.

И тъй учениците трябва да имат ключ, и учителят трябва да има ключ. Тогава някои

идват при мене без ключ и питат: Какво мога да направя? Казвам: Нищо не можеш да направиш.

„Защо?“ – Нямаш ключ.

Всички твои мисли, желания, действия трябва да бъдат определени

по един велик закон, който Господ е турил. Той не може да се измени.

Сега имайте пред вид, че в света има две влияния.

Ако вие не се подчините доброволно на Божественото влияние, на разумния живот,

тогава ще дойдат земните влияния, магнетизмът, електричеството, влиянието на най-низшите животни.

Най-низшите животни ще почнат да упражняват влияние върху вас.

И понеже при влизането в една окултна школа се развива чувствителността,

то вие ще бъдете в състояние да възприемете мислите на по-низшите същества от животинското царство.

Затуй има опасност всеки ученик да се зарази от своите минали низши състояния на битието.

Когато всички учители предупреждават учениците си,

те ги предупреждават именно за тия състояния,

докато учениците не дойдат в състояние да разбират своя ум,

да регулират тези течения от слънцето и от центъра на земята,

и после да разпознават тия течения и ключовете на низшето животинско царство.

За пример, гневите се някому и някой път у вас се зароди едно желание:

„Да имам едно въже, да го метна на врата му, да го стисна, та да го удуша“.

От где се е явила тази мисъл? Тази мисъл е мисъл на паяка.

Паякът като хване пеперуда, омотае я.

Следователно, вие сте влезли в царството на паяците.

Някой път у вас се зароди мисълта:

„Да го бодна малко, да му дам малко отровица, да го отровя“.

От где се е взела тази мисъл? – От скорпиона, от змията.

Всички тия същества искат да отровят своята жертва.

Всички тия мисли вие ще ги приемете

и тогава вашият ум ще влезе в туй течение

и ще направите едно престъпление.

И сега аз мога да анализирам всяка една ваша мисъл,

всяко едно низше или висше проявление от где иде.

Ще кажете: „Тъй Господ е наредил“.

Не, Господ е наредил много хубаво всичко в битието.

Великите Учители или Великият Учител на битието

много добре е наредил всичко.

Когато влезете в тази система,

Великите Учители ще ви разправят, точно и определено,

в каква посока ще трябва да се движите.

И тъй сега религиозните хора казват,

за пример, че нам не ни трябва истина.

Защо ни е нас истината?

От окултно гледище, другояче обясняват необходимостта от истината.

Истината в разумния живот

е тъй необходима,

както светлината е необходима за физическия свят.

Предназначението на музиката

Сподели това мнение

Guest pavletA

Темата за писане в Портала, не е удостоена с вниманието, по- точно с мнението на всички!?За себе си бих казала, че е по вътрешен избор, когато почувстваш, че искаш да го направиш.Насилието е недопустимо.На физическо ниво, всеки извън портала има свои отговорности, дълбока мотивация и важно е как прилагаме Учението на Бялото братство там, където ни е сложил Бог.На нас може много да ни е интересно да споделяме, но да балансираме нещата.Харесвам мненията на всички, всеки е своя индивидуалност.Бедата е, че всеки иска от другия да бъде такъв, какъвто на нас ни се иска.

"Не се стремете да станете като другите.Бъдете такива, каквито Господ ви е направил.Всеки да съдържа своите особени качества като едно цвете, както Господ го е създал.Всеки да мяза на себе си, но да е в хармония с всички.По- горе от всичко е само Бог."Учителят

За подбора на темите мисля, че са много интересни.За работата на Администратор, Глобални модератори и Модератори бих казала, че това са хора призвани да правят този сайт.Уверена съм в техните отговорности при филтриране на мненията и изразявам уважението и подкрепата си за труда им!

Сподели това мнение

Искаш да биеш някого и си нагласил, приготвил си всичко, хубаво да го набиеш.

И казваш: „Ще го наложа, че да ме помни, как се говори по мой адрес“...

... Питам тогава защо трябва да се бие този господин, който е говорил нещо по твой адрес?

Давали ли сте си някога отчет: защо трябва да се бие.

И ако този човек е казал нещо по ваш адрес,

50% той е имал право: ако е казал нещо лошо или добро,

50% той има право да каже едното и другото.

Казвам на учениците: Когато казват нещо лошо за вас, тогава вие сте на Пътя.

И съвременните механици казват: „Там, гдето няма налягане, противодействие, не може да има движение“.

Ако вие поставите един съвременен трен на една гладка площ,

неговите колела ще се въртят на едно място, но движение няма да има.

Той ще се върти все около себе си.

И тия механици се домогват до известни цели:

пускат по малко пясък на тия колела, за да може да поемат напред.

Казва някой: „Защо са тези мъчнотии?“

Казвам: Трябва да ви сложат пред колелетата малко пясък,

за да може да почнете да се движите.

Сега вие, обикновените хора, искате да живеете без мъчнотии.

Аз ви подписвам паспорта: живейте без мъчнотии.

А за учениците подписвам: големи мъчнотии да имате.

Казват: доброто и злото се връщат към своя извор.

Всичко, което мислите, най-първо ще се върне при вас и след туй ще иде при другите.

Затова казвам: този закон се изпълнява периодически.

Казвате: „Тръгнали в новия път, почва да им се случва нещастие, не им върви“.

Не сте вие, гдето сте тръгнали по новия път.

Пари с лихва давате ли? По новото учение вървите, да ги няма такива.

Но сега вие ще кажете: „Как тъй, може ли другояче да се живее?“

Ако на кокошката стане много тясно да живее в курника, тя трябва да избира друго изкуство:

да промени своята форма – да стане едно славейче и да отиде в гората.

А сега тя седи, дойде господарят, нахвърли малко житце и хайде пак в курника, а тя на другите кокошки казва:

„Моят господар е отличен човек – филантроп е, чете Библията, отличен проповедник е“.

Кокошката проповядва на другите кокошки: „Той не е като другите“.

Но един ден този проповедник хване кокошката и тя кряка,

а другите кокошки казват: „И там крякат“.

Питам тогава: Ако и вашите кокошки в курниците крякат, ученици ли сте? То сте обикновени хора.

Когато престанат кокошките да крякат и агънцата да блеят и плачат,

само тогава ще ви считам за необикновени хора.

А щом плачат и крякат. – „Ама тъй...инак.“

Разбирам...крякане да няма, пеене да има.

Тази кокошка да каже: „Слава Богу, досега толкова време съм живяла при този човек

и нито едно перце не е паднало от гърба ми, слава Богу, братски живеем.

Перо не падна от гърба ми!“

Тия кокошки са символи, ще ги знаете.

В туй учение абсолютно никаква лихва не се позволява!

Разбирате ли? За учениците говоря, не за обикновените.

За вас камшик има, не за другите, а за учениците говоря.

Камшик има за вас, ако ви хвана с лихва да давате пари – по десет на задницата ще има.

Тъй че ако един обикновен човек даде пари с лихва, то се позволява, закон има;

но за ученика, ако той дава, другият закон ще го хване и 10 на задницата ще има.

Тъй щото, не е лесна работа да бъдеш ученик.

Без лихва ще даваш пари, ще работиш без да ти плащат.

Известни знания трябва да има вътре във вас.

И тъй, ученикът няма право да осъжда дявола.

Дяволът е един отличен работник.

Той е учен човек и учен дух.

Разбира законите и ги извършва, така е майстор, – от далече пипа – че никога не можеш да го хванеш:

8,000 години лъже хората, и досега още лъжата му не е хваната.

И хората не вярват на Бога, но на него вярват.

И всеки ден на дявола се кланят.

А туй, дето хората казват: на Бога вярват, то е бошлаф.

Всички са поклонници на дявола.

Истината е на друго място, тя трябва да дойде от слънцето, от горе – нищо повече.

Ученикът трябва да разбира ония периодически закони, които действат.

И той ще разбере истината само от слънцето.

Само един център има, и той е слънцето;

ако вие мислите, че може да разберете истината по друг начин и лъжете се.

И онзи ученик, като погледне слънцето, той ще види нещо повече,

а обикновеният човек, като погледне, ще каже: „Слънце, кой не го е виждал!“

Обаче в слънцето има нещо, което хората не са видели.

И тъй, ние ще се приближим, за да можем да схванем тази жива енергия, която всякога ви говори.

Вие услушвали ли сте се във вашия живот?

На ученика не му се позволява да говори много;

на ученика не се позволява да преувеличава нещата;

на ученика не се позволява да казва какво е неговото произхождение;

на ученика не се позволява глава да става, той трябва да бъде всякога опашка.

Тъй е. Той, в който дом и да влезе, няма да каже:

„Знаете ли кой съм аз? Защото иначе знаете ли какво ще бъде върху вас?“

Това не е ученик, това е един обикновен човек.

Така правеха и турските заптиета:

като дойдеха с камшика,

веднага ... ще им кажат: „Ага ефенди“.

Ученикът, като влезе ... ще бъде толкова скромен, че като влезе, тия хора да се учудят.

Ученикът, като влезе в къщата, да каже:

„Моля ви се, ако имате едно излишно място, най-долното място,

дето има къщата, там ще ме турнете“.

Сега с туй аз плаша учениците – те трябва да го знаят – ученици искат да бъдат.

И сега, в бъдеще, като дойде някой да се оплаква, ще го питам: „Ти ученик ли си?“

Ако каже „ученик“: „Знаеш ли правилото?“ –

Но ще му кажа и друго:

Един ден и ти ще станеш такова кебапче за малките ти братя; и тебе ще опекат, както ти правиш сега“.

И тъй, учениците трябва да изменят своя начин на живеене.

Те трябва да мислят, че са свързани с тази слънчева енергия; да мислят, че Господ живее в тях.

Кой Господ? – Господ на Любовта, и всякога, дори и при най-лошо разположение,

не им се позволява да се оплакват, а, напротив, те трябва да благодарят за всичко.

Ненаписаните закони

Сподели това мнение

Пътят на ученика не е лек , но пътят на светския човек е многократно по-труден.

Редактирано от braman

Сподели това мнение

Пътят на ученика не е лек , но пътят на светския човек е многократно по-труден.

:thumbsup1:

Какъв е моралът на сегашните хора?

– Той изхожда от тяхната крива философия.

Например те казват:

„Лесните работи се постигат лесно, а мъчните работи – мъчно“.

В истинската философия е точно обратно:

лесните работи се постигат мъчно,

а мъчните работи – лесно;

малките работи се нареждат мъчно,

а големите работи – лесно.

Философия и наука

Сподели това мнение

Участието в тази тема е в смислово противоречие с нейното заглавие.

Така ли?:)

Кое е същественото, т.е. - кое,

по съвкупност,

принася най-много полза -

формата, съдържанието, или смисълът?

Дръж смисъла, а за другото не придиряй...

Щом така е излязло,

значи така е следвало да бъде

и явно нещо някъде ти убягва,

щом има и други мнения по въпроса...

Нали не мислиш другите - по-глупави, отколкото са?... :)

Въпросът е - дали трябва да се търсят противоречия , по принцип,

защото ако СЕ ТЪРСЯТ - винаги ЩЕ СЕ НАМЕРЯТ противоречия...

Всичко има смисъл щом природата го е създала и то съществува.

Въпросът е как човек гледа на явленията в обществото и природата.

Всяко едно явление стига до един предел и след това се изчиства.

А ние като хора трябва да се адаптираме към тази явления.

Тук

...

Сподели това мнение

Сега аз не искам да се спирам върху онези противоречия, които произтичат от кривото разбиране на хората. Сега някой ще каже, че има Господ в света. Колкото хора има на земята, толкова и Господовци има. Това е особено понятие. Когато някой философ или религиозен говори за Господа, това е негово понятие, това ни най-малко не съставя някаква реалност. Понеже този Господ, в когото ти вярваш, другите хора не вярват. Ако хората вярваха в този Господ, Когото проповядват, на земята щеше да има радост и мир. А понеже няма радост и мир на земята, това показва, че хората нямат едно определено понятие за Бога. Сега някои могат да кажат, че вярват в еволюцията. И аз съм съгласен с еволюцията, само че тази еволюция ще донесе нещо на хората едва след хиляди години, когато те имат едно верую. Обаче, според сегашните условия на живота ние говорим на различни езици.

Христос каза: „Аз съм пътят, истината и животът“. Значи животът няма с какво да се сравнява. Той е един. Понеже по степента на чистотата си животът не е еднакво чист, то смалява се неговата чистота. Това вече е друг въпрос. И животните имат същия живот, както и хората, Но той се различава по примесите в него. Атмосферата у животните е много нечиста. И животните си имат един установен ред и порядък. Без да имат закони, както човешките общества, и те имат ред. Там всеки е на своето место. Без да имат закони, всеки си знае местото, къде е. Между хората, обаче, не е така. Между животните първият стол се заема от най-силния. На второ место седи по-слабият от него. На трето место седи още по-слабият и така нататък се нареждат, докато се дойде до най-слабият, който обикновено заема опашката. Този закон съществува и в умствения свят. Най-силният в умствено отношение заема първо место. След него иде по-слабият, после още по-слабият, докато се дойде до най-глупавия, който заема последно место. Най-добрият заема първото место, а най-лошият последното место. Защо слабият трябва да седи на последно место? Ето какви изводи правя. Докато слабият седи на последно место, той започва да мисли какво да прави, как да стане силен или как по-лесно да се справя със силния. По този начин постепенно той става все по-умен и започва по някакъв начин да му маже колата. Насам-натам, да му услужва с това-онова, та по някакъв начин да привлече вниманието му. Така той привлича силния на своя страна. Глупавият пък, като не е умен,той иска да стане добър. Тъй щото, глупавите имат възможност да станат добри. Следователно, слабите хора трябва да станат умни, а глупавите, за да обърнат внимание на хората, трябва да станат добри. Значи докато не оглупее, човек не може да стане добър. Значи, слабият силен не може да бъде, но умен може да бъде. И глупавият умен не може да бъде, но добър може да бъде. Тъй щото, ще имаме три категории хора, които ще заемат все първо место: Пръв по сила, пръв по ум и пръв по доброта. За всинца ви има шанс в света да бъдете първи: Ако не сте първи по сила, можете да бъдете първи по ум; ако не сте първи по ум, можете да бъдете първи по доброта. Има и още една категория за първо место, но ще се спрем сега само върху трите споменати категории.

Понеже ви изказах това

:feel happy::hmmmmm:

Сподели това мнение

Преглеждам темата и искам да ви кажа, че в нея има не просто някои мнения, които са в грубо нарушаване на правилата за участие, а са направо нагли и безочливи. Има даже няколко мнения, които бих определил като откровени лъжи с не малки елементи на манипулация (най-вероятно заради непознаване на фактите). Всъщност досега в тази тема, конструктивните предложения са единици, а и се обсъждат главно явления, които се случват в малък процент теми, с малък на брой хора.

Но знаете ли какво, въпреки всичко това, усещам някаква цялостност, хармония и завършеност. Не че екипа ни ще позволи подобно отношение и нарушаване на правилата, в който и да е друг форум, но някак си всичко си идва на мястото. Много по-добре е например човек да изкаже болката, недоволството, обидата си и т.н., именно в такава тема, отколкото да ги разнася със себе си из всички теми. Свободата е за разумните, за хората с усет за средата и за това какво, колко и къде е подходящо да се пише.

Много е хубаво също, че всеки вижда смисъла на форума, както и собственото си място в него, по различен начин. В много от мненията, въпреки особения тон в тази тема, си личи искрена загриженост за това виртуално пространство, за което ви благодаря!

Искам също да знаете, че вашите мнения и предложения, независимо от начина по-който са изказани са чути и са взети под внимание.

Засега затварям темата. Благодаря на всички участнци изразили мнение и позиция!

Желая ви хубави дни!

Сподели това мнение

Гост
Тази тема е затворена за писане.