Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Съвместяване на умствено, духовно и физическо


Recommended Posts

Мися, че Учителя някъде препоръчваше човек да се труди 2 часа умствено, след това 2 часа да се занимава с духовно, а след това 2 часа физически труд. После пак отначало :)

Как може да прилагаме тази препоръка в съвременния живот? Как може да съчетаваме трите вида труд?

Все повече се убеждавам, че липсата на един от трите, може да е доста натоварваща за психиката.

Какви съвети и опит може да споделите по отношението на съчетаването на умствени, духовни и физически занятия?

Линк към коментар
Share on other sites

Ако разгледаме комплексно какво става,

ако човек например прави есенно прекопаване /създаване/ на градинка пред блока си или вложи сили и време в облагородяване на кварталната градинка:

- копаене, плевене - физически труд, еоционално разтоварване, обмен на енергия със земята;

- пеене на глас или наум, казване на молитви - лична духовна работа;

- правене нещо безвъзмездно за другите - в духа на Словото;

- трениране на търпение, спокойствие и толерантност -(зад гърба може да се дава акъл как се държи лопатата, коментари кои са балъците);

-трениране на смирение и упование - казват ти, че няма смисъл, защото ще бъде стъпкано...

:3d_109:

Така едно елементарно копане може да се превърне в много комплексна опитност.

Другите варианти (фитнес, танци, разходка в парка, джогинг, прекопаване наличната градинка; помагане в ремонта на някой, да се пренаредят керемидите на къщата на някоя баба) се добре познати на всички.

Редактирано от Дъгата
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Мися, че Учителя някъде препоръчваше човек да се труди 2 часа умствено, след това 2 часа да се занимава с духовно, а след това 2 часа физически труд. После пак отначало :)

Как може да прилагаме тази препоръка в съвременния живот? Как може да съчетаваме трите вида труд?

Все повече се убеждавам, че липсата на един от трите, може да е доста натоварваща за психиката.

Какви съвети и опит може да споделите по отношението на съчетаването на умствени, духовни и физически занятия?

В съвременният живот си е доста трудно да се прилага ,станал е доста еднообразен ,изискава се от работниците да работят повече ако може по 12 часа на ден ,хората даже често се налага да търсят и втора работа ,макар че някой търсят втора работа и от алчност нищо ,че изкарват много пари ,но претоварването винаги има своите последствия главно върху психиката и здравето .Много ми се иска да го видя този метод на работа ,който дава Учителят ,вярвам че ще даде прекрасни резултати ,може би след години ще е възможно .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

В съвременният живот си е доста трудно да се прилага ,станал е доста еднообразен ,изискава се от работниците да работят повече ако може по 12 часа на ден ,хората даже често се налага да търсят и втора работа ,макар че някой търсят втора работа и от алчност нищо ,че изкарват много пари ,но претоварването винаги има своите последствия главно върху психиката и здравето .Много ми се иска да го видя този метод на работа ,който дава Учителят ,вярвам че ще даде прекрасни резултати ,може би след години ще е възможно .

и аз съм на твоето мнение.....

според мен ежедневието е като центрофуга....като се прибереш у дома след работен ден, в който трябва да си на 100% полезен и в същото време да успееш да съхраниш човешкото в себе си, искрата непокътната и не опетнена, да не гледаш като малоумен в една точка, с изпразнено съзнание и да приключиш и с домашните задължения въпреки умората и ако не ти се е доспало вече и не си крадеш от съня евентуално да се погрижиш и за духа.....

аз си открадвам по-малко от работно време, за да мога по някакъв начин да работя върху духовното в себе си...всъщност разбрах, че аз не мога да живея и съществувам нормално ако нямам време да обръщам внимание на духовното си развитие.....съвместявам ги нещата, но не чак в таква степен в каквото бих желала.....:)

Линк към коментар
Share on other sites

Винаги се намира време за това,към което те тегли душата,пък макар и за сметка на друго.

Просто си пренареждаш приоритетите.Важното е да имаш цел,всичко друго се случва в съответствие с нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Има една заблуда, в която разбира се и аз живях дълго време, а усещам, че от време на време пак се вкарвам в нея, а именно: че нямам време за духовните си занимания.

Например нямам време да посрещам изгрева, защото имам много работа и т.н. Но, мисля че всички сме се убедили, че извършваме много повече работа умствена или физическа, именно ако посрещнем изгрева или нещо друго свързано с духовната работа.

Четох на едно място, че когато се колебаем дали да извършим някоя духовна работа, всъщност ни говори егото, което предпочита да си мързелуваме, защото така за него е по-добре, така не откриваме истинската си същност, което е най-добрият вариант за него.

Друг е въпросът, че наистина има хора, които работят прекалено много и когато човек има семейство нещата са много по-сложни.

Добре, че човек може да си редактира мнението. Всъщност първият път като реших да пиша по темата щях да напиша това:

Ако умственият или физическият труд се извършват с Любов, те също могат да се превърнат в духовна работа. Например ако сметнем миенето на чинии към физическата работа, която жените извършват, ако те се мият докато умът е в пълен покой, то през това време можеш да работиш върху себе си, както будистките монаси, които търкат дървения под.

Редактирано от helen
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...