Jump to content
Порталът към съзнателен живот

"New Age"


Роси Б.

Recommended Posts

  • Отговори 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Предлагам вместо да се "заклеймява" с общи приказки, да се опитаме да намерим конкретните вреди и евентуални ползи. Така темата ще се върне към своята съдържателност и дискусиите ще бъдат конструктивни. 

Например тук е българският портал New Age. Интересно ще бъде защитниците и противниците на това движение да посочат с линк кое вреди/помага на съвременния човек. 

 

Можем да започнем от тази статия - 

Стрес и неговото отстраняване

 

Аз лично виждам много добри и полезни съвети за съвременния човек, който определено страда от хроничен стрес. Казани са истини за последствията и причинителите на стреса, за нагласата на официалната медицина да лекува симптомите, а не причините на заболяванията, Предложените техники са стари и доказали своята ефективност през хилядолетията. Надявам се няма да предложим заместването им със съвременните "отрочета" на фармацевтичните компании. Моля да не бъда разбирана погрешно - нито съм защитник, нито съм противник на това течение. Моята лична позиция е, че в него има добри неща, които могат да помагат на хората в ежедневните им проблеми. Сигурно има и подводни камъни, но според мен е по-разумно да "отсеем зърното от плявата" вместо да драснем клечката на цялата реколта.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма как да няма полезни неща. 

Интересното е, ако някой намери забележки относно основните принципи на ню ейдж: http://www.believersweb.org/view.cfm?ID=562. Ето тук на български някакъв автор е откраднал предишното :)http://lozata.net/statii/ex_metodizum.pdf(към края на текста)

Конкретен казус може да е просто проказус (пакостник :) )

 

Мен ми е най-интересна идеята, че човек е равен на Бог и второто, че вече е дошъл края на естествената еволюция и човечеството може да определя развитието на себе си и планетата. 

 

А да и за свободната воля. И означава ли наличието на избор наличие на свободна воля. 

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Честно казано, посочените по-горе линкове по-скоро ще ми дадат основание да уважавам Ню Ейдж схващанията. Това, което каноничното християнство не приема в движението е отказа от ... каноните. 

 

За да бъда докрай откровена трябва да посоча кое лично на мен не ми допада в движението. Посланията и ченълингът изобщо. От самото начало нещо ме отблъсква в идеята някакво по-възвишено същество да ми дава наготово рецепти как да мисля и как да се развивам... Не отричам идеята за съществуването на такива същества, но повече ми допада съветът на учителя да не предприемаме съзнателни опити да се свързваме, защото вероятността да попаднем на вредни за нас същности е много голяма. Още повече ми допада идеята, че висшите същества имат начин да се свързват с нас пряко и нямат нужда от посредници и преводачи. :) В този смисъл опредлено виждам противоречие вътре в самото учение - стремим се да развиваме връзката си с вътрешната си същност и с вселената и в същото време следваме приети от еди-кой си и преведени от друг-си послания от Някого си. 

Това ми е лично мнение... 

Линк към коментар
Share on other sites

......

За да бъда докрай откровена трябва да посоча кое лично на мен не ми допада в движението. Посланията и ченълингът изобщо. От самото начало нещо ме отблъсква в идеята някакво по-възвишено същество да ми дава наготово рецепти как да мисля и как да се развивам... .....

 

За това не се бях сетил. Съгласен съм напълно. Още повече, че тези уж еди-какви си същества са обикновени духове, които имат малко по-широк достъп до информация. Та тези духове не знаят повече от хората като цяло.

Линк към коментар
Share on other sites

Още повече ми допада идеята, че висшите същества имат начин да се свързват с нас пряко и нямат нужда от посредници и преводачи. :) В този смисъл опредлено виждам противоречие вътре в самото учение - стремим се да развиваме връзката си с вътрешната си същност и с вселената и в същото време следваме приети от еди-кой си и преведени от друг-си послания от Някого си. 

Това ми е лично мнение... 

 

Нещо ми направи впечатление в този изказ. Не изцяло.

Така наречените висши същества не са висши - те са на същия план на битието, както сме и ние, ала от другата страна. И общуването с тях е поучително, ала и мъчително. Двата свята са непригодими едни към други. И никой никого няма на какво да научи. Това са несрещнати светове. 

 

Общуването с тях е толкова мъчително, колкото и да общуваш с душата си и да я загубиш, да не я намериш. Никога. 

Да отдадеш себе си на чужди светове изисква смелост, винаги припозната от страхливците като "жертва". 

За човекът да бъдеш нещо различно от племенната общност, винаги е жертва, ала за световете - не е непонятно. Закон е, ако искаш да бъдеш. 

 

Не зная дали е угода, дали е падение, дали издигане, дали свобода, да можеш да общуваш. 

Можеш, както дишаш въздуха. Да бъдеш в Синята зона :)

Линк към коментар
Share on other sites

Някъде из многобройните източни писания е писано за осемте кумари дошли в началото на човечеството, които ще останат с хората през цялото пребиваване на хората тук на земята. Единият е отпаднал (знаем кой). Останалите седем ни пращат послания чрез ченълинг - елементарно.

 

Всеки сам си решава на кого да се довери. Истината е премесена със заблуди и лъжи навсякъде. Не е само при ченълинга.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би не съм се изразила точно, следвайки чуждата терминология. Имах предвид по-висшия план на вселената, йерархически по-високия, не някакви "същества". На същия план на битието но от другата страна за мен са тези същества, които "диктуват" и им се превежда... 

 

Колкото до съществата и ченълинга - съгласна съм и с Лиула, и със Станимир. 

Учителя е съветвал учениците си да не се захващат с връзка с други светове, защото не знаят с кого си имат работа. Когато чета тук и там, че "Дънов е развивал спиритизъм" ми става тъжно за незнанието и съзнателната дезинформация. Но когато човек иска да разбере истината за това, ще я разбере сам - няма да се доверява на тези, които плюят. 

 

Колкото до синкретичността на духовните учения и общата им основа - това е добро постижение на това течение. Само да не поставя тихомълком отново някое учение над друго - само защото е по-доходно понякога :)

Линк към коментар
Share on other sites

Сещам се една беседа. Една сестра припада, П.Дънов казва оставете я, тя може да се свързва с духове, но няма да го правим, защото те не знаят повече от хората. Търсих я, намерих я, но вече това пояснение за духовете го няма он-лайн. Странно :) 

Линк към коментар
Share on other sites

Няма значение беседата. Въпросът за ченълинга е просто частен случай на различаване на истината от лъжата. Духовете не знаят повече от хората - кои духове, кои хора? То и сред хората има и гении и ограничени еснафи. Има всякакъв ченълинг. В по-голямата си част е безвреден, но има и изключения. Щом има търсене, трябва да има и предлагане. А лъжата с времето ще бъде отхвърлена, дори и това да стане по трудния начин. Хората все още сме на етапа на който се учим основно със страдания и този етап няма да свърши скоро - нека не се лъжем.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма да забравя една дипломна работа на една магистърка от специалност мода. Задачата беше да се анализират 90-те години, да се извлекат всички стилови тенденции, вдъхновени от субкултури, философия, политика, изобщо от духа на времето и да се рециклират в нов стил. Нейната тема беше "Ню ейдж". Беше направила една страхотна колекция в бяло от шифон и коприна, със скулптурирани цветя и т.н. Беше използвала специален оверлог, за да обработи всички краища, включително и на цветята. Това бяха метри метри плат от бяла естествена коприна и копринен шифон. На защитата каза, че философията на Дънов също е била една от инспирациите. Беше бременна в 9 тия месец на защитата. Едни от най- трудните за изпълнение технически неща. Бяха като видения тези рокли.

    А иначе по темата за Ню Ейдж, за мен това е едно  от най-комерсиалното езотерично учение, ако разбира се това е правилната дума. Толкова преекспонирано в Щатите и Западна Европа, това за мен е неуспешния опит на Запада да си преведе източните учения. Разбира се, като във всичко има и добри, полезни неща, но определено не е за мен. Комерс от всякъде. Нищо автентично, за което човек да се хване. Но все пак това е един опит за поглед в бъдещето, за човечеството от бъдещето.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма да забравя една дипломна работа на една магистърка от специалност мода. Задачата беше да се анализират 90-те години, да се извлекат всички стилови тенденции, вдъхновени от субкултури, философия, политика, изобщо от духа на времето и да се рециклират в нов стил. Нейната тема беше "Ню ейдж". Беше направила една страхотна колекция в бяло от шифон и коприна, със скулптурирани цветя и т.н. Беше използвала специален оверлог, за да обработи всички краища, включително и на цветята. Това бяха метри метри плат от бяла естествена коприна и копринен шифон. На защитата каза, че философията на Дънов също е била една от инспирациите. Беше бременна в 9 тия месец на защитата. Едни от най- трудните за изпълнение технически неща. Бяха като видения тези рокли.

    А иначе по темата за Ню Ейдж, за мен това е едно  от най-комерсиалното езотерично учение, ако разбира се това е правилната дума. Толкова преекспонирано в Щатите и Западна Европа, това за мен е неуспешния опит на Запада да си преведе източните учения. Разбира се, като във всичко има и добри, полезни неща, но определено не е за мен. Комерс от всякъде. Нищо автентично, за което човек да се хване. Но все пак това е един опит за поглед в бъдещето, за човечеството от бъдещето.

Привет!

Фотографии няма ли? :-)

Линк към коментар
Share on other sites

Не си спомням как се казваше, по името бих могла да намеря снимки, но просто съм забравила. Роклите бяха страхотни.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Не си спомням как се казваше, по името бих могла да намеря снимки, но просто съм забравила. Роклите бяха страхотни.

:-)

Ей, Ина, ако се сетиш, ще е много добре!

 

https://www.youtube.com/watch?v=pfLTDT2YlPI&list=FLSTL1TdvXkitsZ595JGRMCg&index=1

Линк към коментар
Share on other sites

Ще отделя малко повече време да разгледам българския сайт за Ню Ейдж, но имам свое мнение по въпроса, така или иначе.

 

 

Говори се за полезност и практико-приложност, обаче една съвременна психология и производните й лъчи (науки) могат спокойно да се справят с това описание и евентуално лечение. Няма нужда човек да фантазира твърде далеч. За мен Ню Ейдж е вид "религиозна", "духовна" мода - идва и отминава (надявам се!). Както някой каза - щом има търсене, има и предлагане. Науките и техните полета трябва да се сравняват с информацията на лаиците - просто казано... Религията е в дефицит, затова човек има нужда от други нуминозни стимули, на които да служи.

За мен добър избор е агностицизмът.

 

п.с.:  Под свобода на словото, която е довела да нещо (в предния ми пост), имах предвид погрешна лична представа за този вид свобода, без рефлексия от писателката за собствената й реч. Не че има значение.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...