Jump to content
Порталът към съзнателен живот
solej

Писането в този форум – проява на егоистичен алтруизъм или на алтруистичен егоизъм?

Recommended Posts

В един от по-старите учебници по психология можете да прочетете ,че любовта е проява на егоистичен алтруизъм,т,е.обичате ,за да бъдете обичани. Това съчетание е малко абсурдно.Особено от духовна гледна точка.Защото много пъти сме чели ,че трябва да обичаме заради самата любов /макар че е много трудно това да се случи/ В някои от мненията ,които чета във форума ,аз забелязвам желанието да се'' проникне'' отвъд текста и да се ''забележи''автора.Ако направим психолингвистичен анализ на някои текстове, няма да е трудно да се му съставим психологически профил ..А ако сме по-търпеливи и анализираме повече от неговите текстове -,да открием и проявите на смислови противоречия /няма да анализирам причините/.

До каква степен трябва да ''представяме'' себе си в мненията си? А не ставаме ли прекалено досадни ,когато се стремим непременно да помогнем на тези ,които ще прочетат текстовете ни? Не сме ли твърди агресивни при защитата на определени философски или духовни доктрини или школи? Не използваме ли форума като място,където най-лесно можем да бъдем забелязани /най-често поради липса на друго такова/?

Според мен ,отговаряйки искрено на тези въпроси ,ще можем много по-коректно да участваме в дебатите във форума.

Редактирано от solej

Сподели това мнение

Солей, може и така да е, но това е част от развитието на хората.

Никой няма да разбере, че има какво да опознае в себе си, ако не натрапи себе си на поне 100 човека :) хе хе хе

Сподели това мнение

Никой няма да разбере, че има какво да опознае в себе си, ако не натрапи себе си на поне 100 човека :) хе хе хе

Браво,много хубава идея. Само че тук във форума е непреложима. Има цензура. Но спокойно можеш под всеки твой пост, да си сложиш девизсче от рода на: Моля, теглете ми една майна на лични. :rolleyes:

Сподели това мнение

Браво,много хубава идея. Само че тук във форума е непреложима. Има цензура. Но спокойно можеш под всеки твой пост, да си сложиш девизсче от рода на: Моля, теглете ми една майна на лични. :rolleyes:

Е, ти ако си мазохист, аз не съм :)

Виждаш ли сега как ние хората не се разбираме. Смята се, че човек, ако не е мед и масло, ще му теглят една майна. Но пък никой не знае какво е това мед и масло, което не пречи всеки да се прави на мед и масло.

Което обяснява и мазохистичните теми във форума напоследък.

Сподели това мнение

"Къде го чукаш, а то къде се пука!" А да се натрапиш на 100 човека какво е? Садизъм?!

Е, ти с тази тема досега се натрапи на повече от 100 човека.

В този форум хората, които са готови да кликнат на линк, който си сложил в мнението си, е поне 200, а четящите се много повече.

Аз предлагам искрено да си отговорим на тези въпроси.

Силно подозирам, че пиша тука, защото в последно време има някакви промени при теб. Явно не трябва да им се връзваш много. Ако икма такива де :)

Сподели това мнение

Точният цитат от учебника по психология е свързан с ''алтруистичен егоизъм''. Дълбоко в себе си влюбеният милее до болка за другия като за себе си, но не и повече.Но това не променя отношението ми към написаното в този форум и тълкуването на голяма част от светската любов.И най-вече-за писането за себе си или за да се помогне на другите.

Искрено благодаря за тенденцията някои нови теми да са ''своеобразна кореспонденция'' с мен.А други -да се ''родеят'' с моите. Хубаво е ,че ни вълнуват едни и същи теми.

Благодаря ,че някои решиха да се заинтересуват от моята личност. Ако им трябва CV- ще им пратя с удоволствие.Но....моята личност не е много интересна.Въпреки препратките към ....нарцис..

Редактирано от solej

Сподели това мнение

Личноста не би съществувала без егоизма.Така че във всяка проява има егоизъм ,въпреки че кокетничим и го крием зад гърба си.Писането е и любопитство,търсене.Светът се променя а Дънов е основна фигура в тази промяна.Писането в този форум е и обратна връзка и осмисляне на прочетеното.

Сподели това мнение

Мисля, че заглавието на темата е подходящо, за да попитам в нея

- защо модераторките на форум Таро трият всяко мнение, което не им изнася, и на което не знаят как да отговорят

и го приемат лично и като заяждане

Нали са учителки по Таро? То човек да го е страх да попита нещо

веднага го квалифицират като манипулатор...на това ли ги учи Таро?

Сподели това мнение

mvm, не съм модератор във форум Таро, но ще ти отговоря в тази тема, въпреки че не е най-подходящата за това. Твърдението ти, че неоснователно се трият мнения в този форум, не е съвсем вярно. Лично аз съм писала такива, които биха могли да бъдат изтрити, но още си стоят. За да бъдат премахнати, вероятно са били далеч от темата Таро. Помисли и за тази възможност.

Ако искаш да учиш таро, ще видиш същите модераторки и като учителки (щом такива очакваш да бъдат) и тогава няма да те е страх да питаш …. за Таро. След предварителна подготовка и положени усилия и от твоя страна, разбира се. Тогава и ще разбереш на какво учи то.

Сподели това мнение

Таро подфорума затихва, както бях предположила, но беше изтрито

След като бяха заключени 3/4 от темите в подфорума

и се изискваше в него да пишат гадателки с 90% успеваемост

и с минимум 5 години стаж в Таро (ако не бъркам)

то явно няма такива тука...освен модераторката

Редактирано от mvm

Сподели това мнение

Не, Таро форума не затихва, просто бе лишен от просташки структури, нормално е за едно битие да се променя. И да търси себе си в наличността на по-добро битуване.

Колкото до свръханализите на разни хора, те са несъществени, във форум Таро, са били винаги добре дошли компетентните, нетърсещи, клюката, личности. Нетърсещи дребният житейски детайл на битието, който определя, единствено парадигмата на участването в надвикването в уличната патаклама и усещането за съществуване като част от сюжета на изтормозения мегдан ...

А аз мисля, това за нормално. Всуе, успеваемостта е важен подход към картите Таро.

Сподели това мнение

Искам да попитам докога модераторката на Таро ще  обижда някои съфорумници,

....(редактирано)

Ние, макар понякога да сме се изказвали в несъгласие с нея, никога не сме си позволявали лично нея да я обиждаме по този зверски начин.

Редактирано от Донка

Сподели това мнение

Аз пък повдигнах въпроса за личните обиди, които постоянно ни нанася модераторката в една друга тема, защото леко започна да ми писва, да ме изкарват черната зла овца на форума, само защото не се вписвам в разбиранията и в мирогледа на дамата-тароведка.

А аз доколкото си спомням, Божидаре и мвм, вие също не си спестявате обидите и квалификациите по адрес на Таро форума и пишещите там. Не спестявате подмятанията, намеците ...........(редактирано)

Изобщо, след като толкова отричате и не разбирате Таро, а той е специализирана материя, иначе и синът на мвм щеше да е вече спец по Таро, но не е, с каква цел влизате да пишете там?...... (редактирано)

Редактирано от Донка

Сподели това мнение

Приятели, мисля, че разговорите прескочиха границата на разумния тон. 

Правилата категорично забраняват подлагането на съмнение на модераторските преценки за определен форум - особено за по-тясно специализираните. Тези, на които не им харесва как се водят тези форуми, моля да не ги посещават и да не създават напрежение с непрекъснати забележки и критики към модераторите. Ако все пак има такива, отнасяйте ги към глобалните и админите - това са хората, които могат да преценят дали модераторите си вършат работата и доколко са надхвърлили правомощията си. 

Всеки опит да бъде нарушено това правило на Портала ще бъде санкциониран. Моля, сигнализирайте навреме с лично съобщение, ако сме пропуснали нещо. 

В интерес на мира и разума, които винаги са били определящи за атмосферата на този форум, ще редактирам последните две мнения и ще помоля участниците и модераторите да пренесат личните си престрелки в личните си съобщения. 

Сподели това мнение

Маги и Лиула,

докога ще обсъждате сина ми , в безсилието си да напишете нещо друго по-смислено.

Кой е по-голям клюкар в случая, аз или вие? Или клюкаря вика : "Дръжте клюкаря"

Аз поне коментирам само вас, и то с намеци, както сте забелязали,

а вие стреляте директно, и то за хора, които не са регистрирани тук.

Айде, моля,

като искате коректно отношение, положете и вие малко усилия

Редактирано от mvm

Сподели това мнение

мвм, възползвай се от деликатното предложение на Донка, ако искаш нещо да бъде изяснявано. Ще бъде най-добре за всички.

В интерес на мира и разума, които винаги са били определящи за атмосферата на този форум, ще редактирам последните две мнения и ще помоля участниците и модераторите да пренесат личните си престрелки в личните си съобщения. 

Сподели това мнение

:)  Нали знаете за камъните в мелницата на живота .Когато се изгладим на първа степен , ще отидем на следващото стъпало .До тогава ще се учим на липсващото ни .:)

Сподели това мнение

Не, Таро форума не затихва, просто бе лишен от просташки структури, нормално е за едно битие да се променя. И да търси себе си в наличността на по-добро битуване.

Колкото до свръханализите на разни хора, те са несъществени, във форум Таро, са били винаги добре дошли компетентните, нетърсещи, клюката, личности. Нетърсещи дребният житейски детайл на битието, който определя, единствено парадигмата на участването в надвикването в уличната патаклама и усещането за съществуване като част от сюжета на изтормозения мегдан ...

А аз мисля, това за нормално. Всуе, успеваемостта е важен подход към картите Таро.

Радвам се, че това е факт вече.

Всички си спомняме за Хераклит - всичко тече, всичко се променя.

Бих добавила - добре е да се и предвиди :) И още, рано или късно стигаме до енантиодромията.

Шумът е забравен, както и уличната патаклама.  Всичко се предвижда и се знае.

И в духа на темата, да кажем, че писането е в кейса на алтруистичния егоизъм :)

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега