Jump to content
Порталът към съзнателен живот
solej

Използването на цитати от Учителя в нашите мнения

Recommended Posts

Стана много весело и донякъде...тъжно. Борисляв ми е най-добрият приятел.Прекрасно знам голяма част от мислите му.И се много учудих на тълкуванията.

Както се казва;''За това идва реч'' /при ползване на цитати/.

Радвам се ,че Станимир ме спаси от коментар,който можеше да се изтълкува като лично пристрастие. Мненинието му е много точно и аргументирано.

Сподели това мнение

ЗНАЧЕНИЕТО НА ДОМАШНИТЕ РАБОТИ Е ЧРЕЗ ТЯХНОТО ПИСАНЕ ДА СЕ РАЗВИЯТ НЯКОИ ОТ ДРУГИТЕ НИ ТЕЛА /ОСВЕН ФИЗИЧЕСКОТО/. А ТОВА ,СПОРЕД МЕН,С ЦИТАТИ ПО-ТРУДНО ЩЕ СЕ ПОСТИГНЕ.

Да, за домашните работи е така!

Но тук кой прави домашни работи по беседите и ги споделя?

Сподели това мнение

От силни или от слаби служители има нужда Бог?

" В ума си трябва да имате мисълта,

че вие сте само един проводник

на великия Божествен Дух в света,

че вие сте една малка нота на петолинието,

и милиони такива ноти в живота ще образуват една велика ария.

Като мине този Божествен такт,

ще внесе великото във вашия живот.

Аз не трябва да се хваля за своята святост, за своята сила и своите знания.

С всичките тия похвали човек губи своята сила.

Скромност, абсолютна скромност се изисква като сила, която изтича от вас.

Бог, който живее във вас, ще ви въздигне.

Писанието казва: „Бог да ви въздигне“, а не вие.

Щом имаш сила, Бог ще те въздигне,

но само когато душата и сърцето ви са абсолютно чисти.

Бог, великият Дух, ще дойде,

но Той може да живее само с нашата душа,

а с нашия ум не може да живее,

защото мислите ни се менят.

Вие знаете какъв е умът на хората.

Някой пише един ден: „Това е тъй“, утре пише: „Не е тъй“. "

Учителят в "Ананий и Сапфира"

Сподели това мнение

Ако аз бях прочел някои цитати от по-горе преди десетина години, може би никога, ама никога повече през този си живот нямаше да прочета каквото и да е от Учителя. Имам предвид цитатите на Велина, които противопостави на мнението на Борислав. Просто Борислав писа за едно, а цитатите се отнасят за съвсем различно нещо.

Стан, тука вече малко се поизцепи. Просто, не искаш да видиш каквато и да е връзка. Не ти отърва явно. Щото ти си умно момче и стига да си мръднеш малко умът и ...

Сподели това мнение

Сигурно е по-лесно да се цитира.Но този дебат е и за това ,че трябва да се правят повече коментари и тълкувания на Словото на Учителя или на теми от беседите му/зададени домашни/.Дори и с риск да се сгреши.

За мен честото и обемно цитиране е много далеч от истинската Школа и от пътя на Ученика.Духовната работа по времето на Учителя го е доказала.Благодарение на тези домашни се е доразвил таланта и са създадени чудесни текстове от Влад Пашов, Боян Боев, Георги Томалевски, Методи Константинов...

Ако някой иска да прави нова Школа с нови правила-негова си работа и най-вече- отговорност.Аз отдавна съм заявил ,че не съм за такава ''папагалска'' Школа.Трябва в нея да има и творчество,и лична духовна отговорност.

Редактирано от solej

Сподели това мнение

Сигурно е по-лесно да се цитира.

Ако някой иска да прави нова Школа с нови правила-негова си работа и най-вече- отговорност.Аз отдавна съм заявил ,че не съм за такава ''папагалска'' Школа.Трябва в нея да има и творчество,и лична духовна отговорност.

По-добре папагали, отколкото нарциси.:)

Сподели това мнение

60.gifАми аз не си губя времето да мисля кой е папагал, кой нарцис и какво трябва, какво добро и какво не...

Ако има нужда да цитира някой - нека цитира - и форум сме направили цял за това. само да кажа за тези, които не знаят, че ако искат цитатът им да бъде запазен в тема с подобни на него - по една и съща тема - нека по-добре го пускат в темите от подфорума Мисли от Учителя по теми. Този подфорум е подготовка и база за попълването на раздел уикицитати на уикипортала.

Особено благодарна ще бъда, ако някой от тези, които добре познават беседите и могат да подбират компактни, до 2 кратки абзаца цитати, които не загубват смисъла на контекста, се включат в работата на Портал Уики. 60.gif

Специални благодарности дължа на Лъчезарна за безценната помощ при попълването на базата с цитати, осигуряваща Ценната мисъл на портала

3d_041.gif

Ако някой се интересува от работата в раздел Уикицитат и би желал да се включи в екипа на портал уики, моля да ми пише лично съобщение.

Сподели това мнение

...

Стан, тука вече малко се поизцепи. Просто, не искаш да видиш каквато и да е връзка. Не ти отърва явно. Щото ти си умно момче и стига да си мръднеш малко умът и ...

Не, защо? Вече мисля, че се обосновах и все още поддържам позицията си.

Колкото до дискусията по темата, тя започна да се приема твърде лично. Е това ли е обезличаването за което говори Учителя? По какъв начин дискусията би могла да наруши правото на който и да е от участниците да използва или да не използва цитати в мненията си? Ако даден участник е уверен в това, че цитатите, които публикува са на мястото си, то тази дискусия ни най-малко не би го притеснила. Обаче тази увереност не може да дойде отвън, а само отвътре. Трудна задача ако търсейки Бог бягаме от себе си.

Редактирано от Станимир

Сподели това мнение

Във Форумът мисля ,че никой не прекалява с цитатите ,невиждам и нищо нередно в това ,разбирасе като са умерени ,и все пак сме в портал посветен на Учителя ,и даже ми се струвае ,че малко се цитира .А когато го чете ,човек няма какво да каже ,просто си казваш колко точно го е казал и повечето от нещата могат да се проверят и на практика ,че са така .Когато съм чел някоя от лекциите поне при мен а сигурен съм ,и че при повечето ,които го четем ,след това се чувствам много приятно .Аз иначе от време на време си позволявам да го цитирам и по скоро по памет ,причините са общо взето тези ,които Станимир посочи .Благодарение на лекциите доста от заблудите ,в които вярва човек могат да отпаднат ,друг е въпросът ,до колко човек може да приеме истината .

Редактирано от veselinvalchev1981

Сподели това мнение

Четейки словото на Учителя, открадваш неговия подход за получаване на Божията благодат. Което разбира се е свързано с прилагане на словото, и така реално То те оживява.

Интересно се получава, когато молиш Учителя за разяснение на неща, които не са ти достатъчно ясни(За последното лакмуса е хармонията и мира, които ти носи Истината). Тогава Той избира най-добрия начин да те напъти.

Сподели това мнение

Духовната школа е Небесна, споменах Невидимия свят. Братството е от Напреднали Светли същества, а ние сме само ученици. Вървим си по Пътя, учим, кога успешно, кога-не...:feel happy:

Сега чета книгата Децата на новото хилядолетие-от Ян Ван Хелсинг и се учудвам, колко много от беседите на Учителя са отразени там... :hypocrite:

Да, прекрасни текстве има от Б. Боев и В. Пашов, но зе себе си мога да кажа, че не смея да тълкувам! Не искам да променям Словото! Това е огромна отговорност! Мога да се опитам да обясня със свои думи някой пасаж, но това си е само моето виждане.

Сподели това мнение

Учителя в "Българската душа" :

"От невидимия свят, който обитавам, аз се справям с нашия видим свят."

Сподели това мнение

Този, който обича Словото и го чете, за него е най-нормалното и естествено нещо да го цитира. И го показва на колкото се може повече хора. Иска всички да видят тази красота, дълбочина, мъдрост.:)

Сподели това мнение

За Словото на Учителя, както вече Донка с право отбеляза, си има специален подфорум - Мисли от Учителя по теми. Който иска (и колкото иска) нека да цитира там. Лично аз всекидневно се занимавам с проучване Словото на Учителя и в една от темите бях писал как (според мен) трябва да става това. Но... нека в другите теми всеки да изразява своето виждане и разбиране по тях, с оглед нивото на съзнание, което е постигнал, а не да цитира Учителя или да преразказва чужди слова, представайки ги за свои. Няма кого другиго да излъжем освен себе си, представяйки чуждото знание за наше вътрешно познание. Цитатничеството не развива съзнанието! Можем да цитираме всекидневно Учителя, но ако Словото не оживее в нас... ако Словото не започне да се ражда в нас... то тогава нищо не сме постигнали и никакви ученици не сме... защото Духът не спира да работи - по един начин е говорил преди 100 години, по друг начин говори сега... И това си е в реда на нещата, защото всяко нещо, както и цялата вселена, и човешкото съзнание, е в процес на развитие. Традицията трябва да се познава, но ако от нея не израсне новаторство, тя се превръща в мъртва догма. Аз, като учител по литература, винаги съм поощрявал оригиналното мислене и творческия подход на учениците по дадена тема и съм санкционирал зубрачеството и липсата на своя мисъл, на свое виждане, на свое мнение... Светът е пълен с дубликати... А на нас ни трябват уникати! Между впрочем... такива, каквито са били великите Учители на човечеството и великите творци - хора на изкуството, учени и т. н. Нали ако нямаха свой собствен почерк и уникален поглед към нещата, нямаше никога да станат и да бъдат това, което са!

Сподели това мнение

O, съвсем не съм имала предвид да казвам на някого къде и какво и колко да цитира. Напротив - писах обратното. Личното ми мнение е, че дори и да не осъзнавам аз , например какво точно цитирам и защо в този момент в определена тема, това не означава, че този цитат се появява без причина и смисъл - просто цитиращият никога няма точна представа защо пуска точно определен цитат. Той може да осъзнае само какво той самият усеща и осъзнава в момента. Но на кого и как точно и дори кога ще бъде истински полезен този цитат - това само Отгоре се знае. Дори на мен ми се е случвало да прочета нещо, подадено от напълно непознат на мен човек, който отдавна не влиза в сайта, нещо пуснато преди години - и то да ми е нужно точно в този момент! Смешно е, но ми се е случвало и с цитати в мои мнения - отпреди много време. Тогава съм го пуснала по един повод, с едни мисли, години по-късно изведнъж виждам в него нещо съвсем друго - чак да се стресне леко човек...

Ето защо е толкова важно да се дава източникът - по възможност с линк! Много хора горе от личен опит потвърдиха това.

Може би единственото, което не ми допада особено и затова скролвам подобни постове и цитати без внимание - умишленото изрязване на отделни думи, изрази или изречения от цяло живо тяло на един абзац или още по-зле текст. То е все едно да нарисуваш едно ухо, половин устна и двете мигли и по тях да се опиташ да ме убедиш, че пред мен стои красива и умна жена. Има си определени смислови единства, които, ако се нарушат, умират. Но тук опира вече и до личен усет. Моето лично правило е - разкъсан текст не чета - подминавам го. Второ - ако очите ми сами не спрат и не започнат да четат цитата - подминавам го - той не е пуснат за мен в този момент. За друг е.

Така че съвсем не се наемам да определям кой и как и дали да цитира. А напъните да се прави психопортрет на човек по начина на писане и цитиране, да се дават едва ли не някакви правила за интелигентно писане ... извинете ме, но.... ........

Интересно ще ми е все пак дали ще има толкова много мнения в темата за създаването и попълването на раздела Уикицитати от Портал Уики. 59.gif

Сподели това мнение

Благодаря на braman,Иво и Станимир.Много добре са разбрали смисъла на мнението ми.

Сигурно тази тема е дебатирана поне два-три пъти.Но заради твърде дългите мнения с цитати през последните месеци, реших да я възобновя.

Разбира се ,всеки е свободен сам да избира как да пише.Аз чрез това мнение се опитах да анализирам принципи.

Отношението на Учителя към текстовете от Библията и към Христос е както нашето отношение към самия Учител и Словото му.Нима по негово време не е било необходимо хората да познават Библията? Но големи библейски цитати в беседите липсват.Има тълкуване на няколко реда/стиха/.

ЗНАЧЕНИЕТО НА ДОМАШНИТЕ РАБОТИ Е ЧРЕЗ ТЯХНОТО ПИСАНЕ ДА СЕ РАЗВИЯТ НЯКОИ ОТ ДРУГИТЕ НИ ТЕЛА /ОСВЕН ФИЗИЧЕСКОТО/. А ТОВА ,СПОРЕД МЕН,С ЦИТАТИ ПО-ТРУДНО ЩЕ СЕ ПОСТИГНЕ.

Извадени от контекста на беседата и времето на нейното написване, цитатите много често се тълкуват твърде различно.И затова ,според някои потребители, те не могат да служат за аргументи.Защото едно от основните изисквания за аргумент е той да не е с различни значения и тълкувания.

При такива цитирания трябва да сме сигурни ,че всички потребители познават достатъчно добре дълбочината на Словото на Учителя .Ако това не е така-рискуваме да ги объркаме.Не знам колко от вас са чували въпрос по отношение Словото на Учителя от вида ''КАКВО Е ТОВА?'',но повярвайте,той съществува.

Аудиторията не е еднородна , много малко са потребителите с достатъчно духовни познания/за правилно тълкуване на различни тип духовни текстове/ и агресивният просветителски подход може да доведе до отрицателни резултати /има такива примери и по времето на Учителя/.Понякога много се бърза да се покаже на света дълбочината на Словото на Учителя и се рискува да не постигне желания ефект.Поне за част от потребителите такива мнения не са достатъчно интересни ,защото липсва заявена лична и по човешки изказана позиция.

Проблемът с използването на цитати е свързан с нашата мяра за света около нас.Кое трябва да е по-малко; кое трябва да е повече,къде е нашата отговорност; как се отстоява лична позиция; отношението ни към авторитетите...По-дълбоки психологически анализи не е нужно да правя.

Аз предпочитам да падам ,да ставам ,но да не търся оправдание за това с неща ,които не съм достатъчно добре разбрал.Колкото и да са велики те.

Сигурно е по-лесно да се цитира.Но този дебат е и за това ,че трябва да се правят повече коментари и тълкувания на Словото на Учителя или на теми от беседите му/зададени домашни/.Дори и с риск да се сгреши.

За мен честото и обемно цитиране е много далеч от истинската Школа и от пътя на Ученика.Духовната работа по времето на Учителя го е доказала.Благодарение на тези домашни се е доразвил таланта и са създадени чудесни текстове от Влад Пашов, Боян Боев, Георги Томалевски, Методи Константинов...

За Словото на Учителя, както вече Донка с право отбеляза, си има специален подфорум - Мисли от Учителя по теми. Който иска (и колкото иска) нека да цитира там. Лично аз всекидневно се занимавам с проучване Словото на Учителя и в една от темите бях писал как (според мен) трябва да става това. Но... нека в другите теми всеки да изразява своето виждане и разбиране по тях, с оглед нивото на съзнание, което е постигнал, а не да цитира Учителя или да преразказва чужди слова, представайки ги за свои. Няма кого другиго да излъжем освен себе си, представяйки чуждото знание за наше вътрешно познание. Цитатничеството не развива съзнанието! Можем да цитираме всекидневно Учителя, но ако Словото не оживее в нас... ако Словото не започне да се ражда в нас... то тогава нищо не сме постигнали и никакви ученици не сме... защото Духът не спира да работи - по един начин е говорил преди 100 години, по друг начин говори сега... И това си е в реда на нещата, защото всяко нещо, както и цялата вселена, и човешкото съзнание, е в процес на развитие. Традицията трябва да се познава, но ако от нея не израсне новаторство, тя се превръща в мъртва догма. Аз, като учител по литература, винаги съм поощрявал оригиналното мислене и творческия подход на учениците по дадена тема и съм санкционирал зубрачеството и липсата на своя мисъл, на свое виждане, на свое мнение... Светът е пълен с дубликати... А на нас ни трябват уникати! Между впрочем... такива, каквито са били великите Учители на човечеството и великите творци - хора на изкуството, учени и т. н. Нали ако нямаха свой собствен почерк и уникален поглед към нещата, нямаше никога да станат и да бъдат това, което са!

Както вече имах случая да споделя в една друга тема,

тук, във форума - всеки се упражнява и пише единствено за себе си, а не за останалите потребители...

Останалите участници са само фон, атмосфера - за всекиго - която го подкрепя...

Подкрепящата среда е много важна за нас...

Така - Бог ни учи - всеки един от нас, поотделно, според нивото му, към текущата дата...

Постовете ни - са своего рода домашните - на някогашните ученици; те не са имали такъв форум...

А цитатите от беседите в темите (за които аз наистина нямам никакъв принос, но не мога да го докажа) -

са мнението на Учителя, т.е. - нашият коректив...

Когато пиша във форума - аз го правя за себе си; изяснявам си нещата и ги разбирам по-добре...

В самия процес на писането - Бог ме учи... Той така прави с всекиго...

Тук, в Портала, в тази атмосфера,

израстнах много в разбирането на Учението,

затова много обичам и съм благодарна

на екипа и потребителите на Портала,

които наистина много ми помагат в Пътя,

чрез предоставената възможност за общуване в братска среда...

Сподели това мнение

"Няма нищо по-лошо от това, когато искаме да се спираме един друг в своите прояви.

Оставете всеки човек свободно да се проявява. Вие никого няма да изправите.

Нито аз ще го изправя, нито вие ще го изправите.

Не мислете, че вие ще оправите света. Ако мислите по този начин, тази идея трябва да излезе от ума ви.

Вложете в себе си най-хубавото и най-благородното и ще видите, че

можете да придобиете и да развиете онова, което Бог е вложил във вас.

Другите работи оставете настрана.

Ако ви оставят да изправите вие света, добре. Но ако не ви оставят,

изправете себе си.

Оправете своя ум и ще бъдете щастливи.

Щом оправите себе си,

ще дойде тогава Божието благословение.

Тогава Господ ще каже на жетварите: „Помогнете на този човек!“

И въпросът ще се свърши.

Та сега за всички се изисква едно ново разбиране,

една нова мисъл, една нова свобода.

Всеки човек трябва да даде свобода на себе си, да даде свобода и на другите.

И тогава всички да се молят за своите ближни.

Този е пътят, по който ще стане новото въздигане в света!"

Плевели

Сподели това мнение

Има нещо гнило и твърде съмнително в негативните нотки, които се прокрадват по отношение на интимността. Това, как мислите, дали води до нещо градивно или напротив фино и деликатно затваря пътя, че даже и го подпечатва с цитати от Словото, ползвани като средство за защита на личнита позиция. Всички знаем докъде води изваждането на дадени мисли от контекста на беседите. Още повече, често срещано е в други беседи да се представи една контрастна позиция по същия въпрос. Как мислите, в случая удачно ли е Словото да се ползва като "оръжие", с което да защитиш личната си позиция и някак още повече да затвърдиш мнението си, да го утежниш....защото...явно без тези цитати би стояло...твърде леко..? Хм.

Деликатна тема. Всеки елемент на негативизъм по отношение на интимността за мен лично крие известни пробойни, показва липсата на приемане и любов. Как можеш да издигнеш къща, чийто основи се клатят или...липсват изобщо? ДА, вярно е, че има хорта, които си остават само до основите, но предполагам, че пишещите тук са с други възгледи. Или само се интересуваме от горните етажи, разкриващи поглед към Планината и Небесата, докато основата, скрита дълбоко в Земята приемаме за мръсна и порочна?

Би било хубаво да цитирате определено мнение,за да знаем точно какво и кой сте имали в предвид.

Когато се говори за Път, кой път се има в предвид !?

Ако в случая не сте имали в предвид моите цитати се извинявам,но ако е така мисля,че ползването на цитати е много по-добре,отколкото прочетеното и то незнайно кога ,да бъде пречупено през собствената призма и бъде ползвано за отговор./личната позиция/

Аз лично не знам докъде води изваждането на дадени мисли от контекста на беседите.Четящите тук могат да прочетат цялата книга,ако нещо не им е ясно от посочения цитат,защото никой не би чел цели книги за отговор ако те бъдат оставени като такива.

Сподели това мнение

Guest Антон Каро

Така написано, излиза, че ...

1. цитатите трябва да бъдат структурирани по нов начин, който да не позволява вадене от контекста.

2. да спрем да използваме цитати, ако не можем да изпълним точка 1

3. да четем цели книги

Сподели това мнение

Така написано, излиза, че ...

1. цитатите трябва да бъдат структурирани по нов начин, който да не позволява вадене от контекста.

2. да спрем да използваме цитати, ако не можем да изпълним точка 1

3. да четем цели книги

Няма нужда от такива крайни реформи :) .В случаят цитатът може да не е точно по темата ,и се пак има връзка с темата ,голяма работа станало вече :) и само заради това няма смисал да се постъпва като в инквизицията :) .

Сподели това мнение

Guest Антон Каро

Точно метод на Йезуитите е да се вадят думите от контекста -

Препоръчвам книгата на Артур Шопенхауер - Изкуството да водиш спор -

Там йезуитските техники за спорене са описани доста добре.

А знаете, че точно Игнасио Лойола от йезуитския орден създава в Толедо "Пресветата Инквизиция".

За Торквемада (Торре кемада) няма да пиша, че е вън от темата.

Днес тази институция се казва "Институт за поддържане чистотата на Вярата" с доскорошен ръководител ... самия Папа.

Така че моите предложения бият директно по канчетата на йезуитите, а не обратното.

Вие сами усещате колко дълбоко е пропита нашата съвременна цивилизация от идеите на йезуитите -

само за справка ще съобщя, че цялото ни висше образование е базирано на йезуитската система - нали те създават висшето образование, те създават и системата за оценяване, която се използва в цял свят... йезуитите са алфата и омегата на материалистичните човешки взаимоотношения.

Ето, и сега - отново си вадим думите от контекста.

И да не забравяме, че е имало и добри йезуити, които са били йезуити, за да вършат Волята божия. Примери с такива йезуити няма да давам, вие можете да се сетите сами.

Редактирано от Антон Каро

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега