Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Психичната Сила!


Recommended Posts

Станимир, искаш или не искаш действаш според космическите закони. Иначе не би могъл да оцелееш! Представи една огромна река, която се движи в една посока и някаква песъчинка иска да се противопостави на това течение. Вижда ли ти се възможно?

Ние нямаме подобна сила, да променяме космическият поток или предопределението. Ние само може чрез нашата свободна воля да ускорим или забавим предопределеното за нас и нищо повече. Свободната човешка воля действа само в рамките на предопределението.

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: За мен дисциплината означава точно това - всеки момент да осъзнавам, че съм песъчинка и да укротявам желанието си да плувам срещу течението - т.е. дисциплината на желанията да вървят по Пътя, а не да се мъча да накарам Пътя да върви в посоката на моите желания. И не е чак толкова лесно да се постигне, но наистина възраства психичната (вътрешната) сила. Все пак, макар и да се движим по течението, то не е просто да се оставим на него лениво, а да плуваме в същата посока.
Линк към коментар
Share on other sites

A за мен последните 5-6 мнения означават само едно - видимата разлика между светоусещането на хора, принадлежащи на земни и на водни слънчеви знаци :)

И няма как да няма разлика. И това не означава непременно, че едни са на по-прав път от други. Просто на едните и другите им се струва важно да наблягат на различни неща. А според мен влизането в Царството Божие ще се осъществи, само когато успеем да уравновесим и хармонизираме тези различни неща (т.нар. среден път).

Иначе много интересна тема, Орлине :thumbsup1:

Ще цитирам пак началния пост:

Какво е силата в нас. Как да я осъзнаем! Каква е връзката между съзнание и енергия? Какъв живот да водим за да намалим разходите на силата на съзнанието? Как да я поддържаме и развиваме?

Всичко е енергия - всичко е вибрация! Целият ни живот е свързан с количеството и качеството на вътрешната сила, която притежаваме. Щастието и Любовта ни зависят от силата в нас, както и обратното! Остаряваме, понеже изтича силата ни. Според Мъдреците, целият духовен път всъщност представлява развитие на силата - на тялото на силата - безсмъртното енергийно тяло в което Ученикът се новоражда! Нека говорим преди всичко за методите и практиките на Белия Път, на пътя със сърце!

Благодаря предварително за мненията ви! :feel happy:

Според мен губим вътрешната си сила, когато недоволстваме, когато мърморим, когато отричаме, когато се тревожим, когато се безпокоим, когато се обиждаме, когато се гневим, когато вземаме присърце уж важни неща от ежедневието ...

Обратно - всяка дейност, която е в полза на цялото, ни зарежда; уж влагаме повече или по-малко енергия в нея, а изненадващо се оказва, че сме се сдобили с повече, отколкото сме дали.

Това е и един индикатор дали дейността ни е уместна или не.

Прочетох в първата страница и интересните коментари, дали ние сами пораждаме вътрешната си сила или я черпим от нещо около нас? Примерно космоса, слънцето, земята ... И това, че според Лазарев не бива да черпим отникъде, защото се научаваме да бъдем енергийни вампири. В такъв случай как стоят нещата с Хира Манек и неговите последователи?

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, искаш или не искаш действаш според космическите закони. Иначе не би могъл да оцелееш! Представи една огромна река, която се движи в една посока и някаква песъчинка иска да се противопостави на това течение. Вижда ли ти се възможно?

Обичайно хората точно това правят. Както споменах, течението няма да се измени в резултат на това, но хората постоянно се опитват да действат без да се съобразяват с него.

Линк към коментар
Share on other sites

.. И това, че според Лазарев не бива да черпим отникъде, защото се научаваме да бъдем енергийни вампири. ...

По-скоро изречението означава, че понеже трябва да черпим енергия отнякъде, то може да станем енергийни вампири.

Това е интересно за замните и водните знаци. Аз се усещам, че представям нещата с няблягане на едната страна.

Как да се научим да НЕнаблягаме?! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Добър въпрос, Дианче! И аз доста съм мислила над това.

Не бих казала, че пораждам някаква сила. Идва ми на ум сега сравнение с растение - у всеки от нас има семенце от Силата, което е посято при оформянето ни като човек в този живот и в това място-време. Това семенце до известно време покълва и пуска първите си листенца по Божия Сила. Обаче насетне какво ще порасне и дали ще залинее, дали ще върви право, здраво и ще дава плодовете, които е заложено в него да даде или ще се изроди в бурен - това вече зависи от човека, в когото е посято семенцето. За това семенце Бог е дал достатъчно и светлина и всякакви условия, които са му нужни, но ако човекът си го държи на тъмно и в малка саксийка или ако забрави за своето семе, опитвайки се да открадне от плодовете на чуждите, силата вътре в нас не ще се възползва от изобилието на условията около нас.

Тъй че , струва ми се не става дума за черпен на енергия и сила , а по-скоро за разумното и използване - всеки по своя начин - земните типове, по земен, въздушните - по въздушен, водните по воден, огнените - по огнен. Затова сме различни, за всеки да има достатъчно,преизобилно сила.

А за мен един друг въпрос има важен - в един момент, когато силата вътре в нас вече се усеща, то все повече започват да се надигат и изкушенията, които тя носи. Затова подкрепих Станимир за дисциплината. Колкото повече вътрешна сила усещаме, толкова поече назрява точно проблемът с разумното и, мъдро прилагане. Защото едно е да ходиш на два крака покрай силна река - друго е да си на каяк вътре в течението.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля,че силата се поражда при наличие на опора в Духовния свят,нещо като лост от първи род...

Архимед беше казал-дайте ми опорна точка и ще преместя Земята..

Линк към коментар
Share on other sites

...

Това е интересно за замните и водните знаци. Аз се усещам, че представям нещата с няблягане на едната страна.

Как да се научим да НЕнаблягаме?! :)

Не знам. Може би точно това, че се усещаш е вече първата стъпка. Другото е да се опитаме да разбираме светоусещането на другите стихии и да оценим предимствата; не обаче и да се насилваме да култивираме в себе си такова "чуждо" светоусещане, "чужди" нагласи и реакции. Мисля, че си чел и сигурно ти е направило впечатление (примерно при Ав. Подводни, при Линда Гудман ...) всеки слънчев знак има нисши, средни и висши прояви; та висшите прояви на различните знаци са ... доста сходни :) Интересно, нали? Т.е добре е да се стремим към висшите прояви на собствената ни стихия - това е достатъчно.

Донче, аз не се притеснявам толкова за силата и приложението й. Тук напълно важи поговорката: "На бодлива крава, Бог рога не дава." Включително ако е "дал", после може да "отнеме".

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, обясни, ако обичаш, ккво е Божествена дисциплина и каква е разликата с човешката.

Дисциплината е нещо, което човек налага на самия себе си. Да, дисциплина може да се наложи и отвън, но в този случай имаме насилие, а то е несъвместимо с духовното развитие. Как можем да говорим за Божествена дисциплина, след като човек сам трябва да си я наложи? Бог не изисква нищо от човека.

Линк към коментар
Share on other sites

...Мисля, че си чел и сигурно ти е направило впечатление (примерно при Ав. Подводни, при Линда Гудман ...) всеки слънчев знак има нисши, средни и висши прояви; та висшите прояви на различните знаци са ... доста сходни :) Интересно, нали? Т.е добре е да се стремим към висшите прояви на собствената ни стихия - това е достатъчно.

...

Мда, всъщност затова сме пратени в тази зодия, за да решим проблемите, които са си за нас, а не нечии чужди :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Първата ми асоциация,когато чуя или прочета за сила е контрол,което означава,че все още се движим в света на противоположностите.Все още не сме достигнали до свидетеля,все още сме по Пътя.Психичната сила е един от указателните знаци по пътя,показва до къде сме стигнали,но не е краят,а едно опасно отклонение,ако някой реши да спре и да я усъвършенства.

Линк към коментар
Share on other sites

Няма такова "достигане", или аз нещо не разбирам. Живота е процес, непрестанно движение, няма такова "ще си реша проблема и ще бъда щастлив", "ще достигна свидетеля и...ще си живея щастливо и блажено". Да, контрол е думата, да наблюдаваш и контролираш мисленето съзнателно. Нищо не блокира личната ни сила така както негативните мисли /а оттам и чувства/, които възприемаме несъзнателно и изпращаме в пространството пак така несъзнателно. Пак за кой ли път ще цитирам Учителя, "глупавия човек мисли каквото му дойде на ум, а умния каквото е право.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако един мъж общува с красива, усмихната и добра жена, и усети в душата си повече любов и доброта, това на какво се дължи ?

на илюзиите му за красива, усмихнхата и добра жена :)

Линк към коментар
Share on other sites

Искаш да кажеш, че ако възприемаме някоя жена за красива, усмихната и добра, това е илюзия, а такива жени всъщност няма?!

Линк към коментар
Share on other sites

Искаш да кажеш, че ако възприемаме някоя жена за красива, усмихната и добра, това е илюзия, а такива жени всъщност няма?!

Дай пример за красива, усмихната и добра жена

Линк към коментар
Share on other sites

Искаш да кажеш, че ако възприемаме някоя жена за красива, усмихната и добра, това е илюзия, а такива жени всъщност няма?!

Да предположим, че е илюзия това, че е красива и добра. Каквото и да значи, това че е илюзия. Но като виждаш, че някой човек е усмихнат, не виждам никаква илюзия тук. Или е усмихнат, или не.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо да го правя? Ако не искаш да отговаряш на въпроса, недей.

Ами то е ясно, че казвам, че е илюзия. И казвам дай пример за красива, усмихната и добра жена, защото честно не можеш да дадеш такъв пример за нещо, което е илюзия.

Та, пример имаш ли? )

Линк към коментар
Share on other sites

Аз имам един. Днес гледах по бтв една невероятна музикантка. Тези които са от София могат да посетят концерта.

http://www.btv.bg/shows/predi-obed/videos/video/359951656-Kak_se_sviri_na_tikva.html

Линк към коментар
Share on other sites

Аз имам един. Днес гледах по бтв една невероятна музикантка. Тези които са от София могат да посетят концерта.

http://www.btv.bg/sh...i_na_tikva.html

А как я разбра, че е добра, от едно нагримирано телевизионно предаване?!

Общуваш си от достатъчно време с нея по друг начин? А и нещо не ми влиза напълно в разбирането за красива :)

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Защо ли си знаех, че точно така ще ми отговориш :))). Ами просто аз като почти не гледащ телевизия човек днес случайно попаднах на това предаване и много ми хареса, и чудейки се къде да си го споделя и естествено препоръчам, защото ако бях от Сф. щях да отида, попаднах на тази тема и тези ваши мнения които доста добре ми паснаха на представата, за споделяне в момента. И дъра- бъра и т.н... Та както искаш, ако искаш отиди ако не искаш не дей, а другото е въпрос на вкус. Така казала котката и се близнала. Чао за сега.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Защо да го правя? Ако не искаш да отговаряш на въпроса, недей.

Ами то е ясно, че казвам, че е илюзия. И казвам дай пример за красива, усмихната и добра жена, защото честно не можеш да дадеш такъв пример за нещо, което е илюзия.

Та, пример имаш ли? )

Значи няма красиви и умни жени. И красиви и умни мъже сигурно няма. Сигурно няма също грозни и глупави. Доста непрактичен възглед. Всяко нещо в проявения свят се отнася по някакъв начин към всичко останало. Не можеш да избягаш от относителността. Не можеш да спреш да различаваш доброто от злото, защото ще се превърнеш в чудовище; не можеш да спреш да различаваш мъдростта от заблудата, защото ще се превърнеш в глупак; не можеш да спреш да различаваш красивото от грозното, защото това, което ще сътвориш ще е ужасяващо. Да, красивото за едни е грозно за други, а и мнозина принизяват и осъждат това, което не им харесва. Но трябва ли да ни липсва различаване?

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Защо да го правя? Ако не искаш да отговаряш на въпроса, недей.

Ами то е ясно, че казвам, че е илюзия. И казвам дай пример за красива, усмихната и добра жена, защото честно не можеш да дадеш такъв пример за нещо, което е илюзия.

Та, пример имаш ли? )

Значи няма красиви и умни жени? И красиви и умни мъже сигурно няма? Сигурно няма също грозни и глупави? Доста непрактичен възглед. Всяко нещо в проявения свят се отнася по някакъв начин към всичко останало. Не можеш да избягаш от относителността. Не можеш да спреш да различаваш доброто от злото, защото ще се превърнеш в чудовище; не можеш да спреш да различаваш мъдростта от заблудата, защото ще се превърнеш в глупак; не можеш да спреш да различаваш красивото от грозното, защото това, което ще сътвориш ще е ужасяващо. Да, красивото за едни е грозно за други, а и мнозина принизяват и осъждат това, което не им харесва. Но трябва ли да ни липсва различаване?

Преполагам съм сложил въпросителните на правилните места :)

Казали хубавите да идат от едната страна, а умните от другата. Жабата рекла: "Е, аз сега да се разчекна ли, к'во ли?"

Добре, след като различаваш красиви и умни; грозни и глупави; мъже от жени, то дай ми пример за "красива, усмихната и добра жена". Защото ако няма нито един пример за такава жена, то такава жена просто не съществува :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...