Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кавалерството?


Златна

Recommended Posts

Не вярвам,че българският мъж е кавалер . Уверила съм се многократно,просто му липсва тази страна на характера и поведението.

Освен това мисля ,че българската жена с това ,че се еманципира през последните 20 години е много по- модерна и осъществена във всяко едно отношение от българският мъж.

Но всъщност това е по- скоро неприятно,защото българските жени имат нужда от силни мъже и кавалери . Аз дори се чудя какво ще правим без тях. Увеличили са се и самотните майки,защото българските мъже са неспособни да поемат каквато и да било отговорност . Първо за себе си и действията си,камо ли за семейство.

Повечето ми съученици /вече мъже / и изобщо мъже на моята възраст са тотални недорасляци като психика. Просто не разсъждават зряло. Все - още си падат по тийнейджърки и не мислят за сериозни връзки,брак,семейство и деца . Незнам защо това е така ,може би моето поколение е такова. Повечето от тях дори са нямали сериозна връзка,което е наистина притеснително. Това автоматично насочва жените от моята генерация към разни чичковци с пари,самочувствие и осъзнато либидо.Изобщо изградени като психика.

За тази ситуация мисля,че причините са много и комплексни. Но много ми се ще това да се промени . Защото не искам да се отказвам от чистото привличане в името на сериозните отношения или стабилността.

Да не говорим за вече изграденият тип на гангстер с лоши обноски, който израстна в обществото ни през последните 10 години,това мисля е много далеч от кавалерството и добрите обноски.

Мисля ,че българските жени -масовият тип българска жена би се стреснала дори от изисканите маниери на мъжа до себе си . Просто не ни е в кръвта,така сме свикнали,заради робството ли ,заради балканския синдром,а може би заради нестабилната икономическа обстановка.

Все едно мисля ,че това ни е чуждо и на мъжете да бъдат кавалери и на жените да бъдат кавалерствани .

Изключителна рядкост е мъжът да отвори вратата на жената до себе си, да я остави да мине първо тя, да й предложи стол в ресторанта, да я настани, да я остави да се изкаже първо тя и т.н.

Обикновено това се среща у българи ,които са живели или учили навън или пролизлизат от семейство на интелигенти.

Но си мисля,че това ще се промени в бъдеще. Просто няколко поколения трябва да се изредят да поживеят навън да видят,да разберат да осъзнаят, да поискат да принадлежат към цивилизования свят дори и като поведение.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Кавалерство ще има когато има дами:rolleyes: ! Изхождайки от своя си опит ако се опиташ да бъдеш кавалер ще изживееш доооста конфузни ситуации:3d_104: Наскоро на с едно архитектче-приятелче си говорехме на кафе по темата. Той тъй като е възпитан в кавалество се чувстваше доста неразбран. Аз му казах горе-долу следното бъди кавалер когато има дама отсреща, а когато виждаш много елементарно същество /да бъда дипломантичен/ е.... все си гледал чалга клипове ясно ти е модела на поведение на който те реагират. За женската аудитория моето мнение може да не хареса на какво да се прави - "каквото повикало такова и отговорило"

Линк към коментар
Share on other sites

Имам щастието да познавам една шепа хора, които с удоволствие кавалерстват.( че даже и на моите години) Доста са малко, но не е като да са изчезнали съвсем.

Не мисля, че кавалерството има толкова общо с произхода на семейството, колкото с най-елементарното възпитание и желание за проява на уважение.

Аз самата не-рядко съм правила експеримента да задържа вратата отворена за някой индивид от мъжки пол, към който изпитвам особено уважение. Било ми е интересно да проследя съответната реакция, или да подхвърля някоя подла шега по въпроса. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Кавалерството както и джентълменството ги има ,само че в момента натделява може би "циганското" отношение ,дамите също ги има но са дефицитни ,съотношението мисля че е равно на дамите спрямо кавалерите .Разбирасе кавалерството и въобще отношението към хората е плод на възпитанието и самовъзпитанието .Иначе кавалерството не го свързвам с отварянето на вратата все едно жената е инвалид ,а по скоро с цялостно добро отношение и разбиране ,което напрактика е свързано с уважението .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Смятам, че е напълно ненужно Кавалерството във свят Свободен и лишен от предразсъдъци . Все пак ние сме Духовни същества, а не суетни и използващи сексапила си женствен, за да постигнем целите си. Ако вярвате в преражданията, моля ви се не използвайте тази Поквара и Суета. :3d_144:

Редактирано от Психолога
Линк към коментар
Share on other sites

Всичко може да бъде плод на предразсъдъци и суета, не само кавалерството. Но само ако го прилагаш като някаква маска за пред хората, ако е изкуствено. Учтивостта, добронамереността, уважението към човека отсреща и др. качества включващи се в кавалерството обаче са присъщи на духа и могат да бъдат проявявани съвсем естествено. Ненужно са лицемерието и фалшът. Ненужна е показността. Но да се говори за ненужност на кавалерството... Все едно да изхвърлиш ядката на ореха, заради това, че черупката му не може да се яде.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо трябва да се отнасяме по различен начин със съществата в зависимост от пола им? Нима жените са по-духовно извисени, че да кавалерстваме само на тях? Обикновенно мъжете са движещия механизъм и донасящите духовните учения.

Няма причина поради която да се отнасяме с жените по-различно отколкото с мъжете от чисто Духовен план. Ако приемем, че е редно да се кавалерства и на мъжете и на жените, приемам отговора ти, иначе изпадаме в ненужен животинизъм и превъзходство на сетивата над духа.

Редактирано от Психолога
Линк към коментар
Share on other sites

Не знам защо свързваш кавалерството с някакво отношение към жените. Думата се отнася до рицарството и всъщност коренът е от "кон", "конник" Кавалерството е в голяма степен синоним на благородството и е стремеж към справелдливост, изразяващ се в защита на по-слабите (не задължително жените и разбира се ако справедливостта е на тяхна страна). А към съществата трябва да се отнасяме по различен начин според пола им, както трябва да се отнасяме и по различен начин според някои други техни особености. Кавалерството може да се изрази в най-елементарни неща, които може да са си точно свързани с пола (но не задължително). Например на съседката на някого и се налага да си направи ремонт. Майсторите й поръчват нужните материали и тя отива до склада да купи примерно 3 торби цимент от по 25 кг., които разбира се в склада и натоварват на колата, но се оказва, че у тях няма кой да разстовари. Та, най-нормално е въпросният някой да й помогне, а не жена му, баба му, дядо му или пет годишния му син.

Линк към коментар
Share on other sites

Справедливост. Не е ли тази дума прекалено преекспонирана? Ако Бог не ти е дал сила по рождение, другите трябва ли да ти помагат? Не е случайно, че на жените Бог не дава физическа сила. Не. Душите са едни и същи. Понякога влизат в мъжки, понякога в женски образ за да изживеят състоянията на мъжкото и женското начало. Но не трябва от другите да им се повтаря що е женско, що е мъжко начало и да ги правят на Малоумни. Не случайно се казва Начало. Когато една душа се загуби тя се преобразява в мъжко или женско начало. Не трябва да и се помага за да разбере що е това. Трябва сама да се остави да изживее и да докаже началото си.

Мъжкото начало далеч не е помощта. Ако беше така света одавна щеше да е добро място за живеене. Мъжа се прави на добър само пред жена за да я съблазни сексуално. Щом мъж и помага, то той ще иска нещо. Колцина са безкористните хора днес?

Всеки трябва да изживее мъжкото или женското начало, без подвиквания от страна на другите, без прекалена помощ или преекспониране. Затова е жена. За да изживее женското. Ти наистина ли не вярваш, че една жена не може да пренесе 25 килограма, ако мъж може 50? Жената е с около 30% средно по-слаба физически от един мъж. И защо тогава не се направят малки торби за цимент за жени? Нима това не е дискриминация, да има само за мъже?

Редактирано от Психолога
Линк към коментар
Share on other sites

Станимир е напълно прав. Истинският кавалер не се влияе от пол. Да отвориш вратата на момиче, което харесваш е израз на интереса ти към нея. Но ако не си способен да отвориш вратата на баба, носеща две пълни мрежи, или да помогнеш на дядо с бастун да слезе от автобуса, не си никакъв кавалер. :)

А жената, която е оставила цялото имущество на бившия си мъж, когато го е напускала не е задължително да е израз на кавалерство. Тя може да е компенсирала чувството за вина, за това, че го напуска и отива при друг, или просто от съжаление.

В Германия виждам много повече прояви на кавалерство, не само между двойките! Между двойките е като неписано правило, на пиедестал, но и в странични ситуации те реагират като кавалери, и мъже и жени.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

:3d_016:Напоследък се замислям дали в днешното време,в което живеем на бързи обороти,съществува това понятие?

Според мен за да се прояви т.н. "кавалерство", трябва да има флирт.

Флирт с елементи на дистанция и уважение.

Повечето обаче тръгват през просото и се държат просташки, за да покажат, че не искат да се подчинят на това "изкуствено" според тях разпределение на ролите. За да се играят тези социални роли, трябва да има и добро възпитание и у двамата, за да не изпитват неудобство.

Възпитанието в дух на уважение към другия пол идва от родителите, от семейството.

Линк към коментар
Share on other sites

Мъжкото начало далеч не е помощта. Ако беше така света одавна щеше да е добро място за живеене. Мъжа се прави на добър само пред жена за да я съблазни сексуално. Щом мъж и помага, то той ще иска нещо. Колцина са безкористните хора днес?

В противен случай почва да се държи лошо да й се зъби или да й подвиква като пубертет. :3d_146:

Жените бързо ги надушваме такива. Е, има и такива, които се примиряват с простащината ако има пари. Но често такива са на един акъл - търкулнало се гърненцето и си намерило похлупак.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Приятно е да се държиш кавалерски с жените :

1.) Това ти доставя душевно удоволствие (в случай, че не се насилваш да го вършиш), приятно ти е особено ако видиш, че и на жената и е станало приятно.

2.) Бог вижда. Карма. Направи добро пък го хвърли зад себе си, за да го намериш пред себе си.

3.) Жените виждат и помнят, най - вече тези, на които си кавалерствал. Точка три е свързана с точка две, както и с точка едно, като може към душевно евентуално да бъде прибавено физическо удоволствие. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво е когато кавалерството е вътрешна потребност продиктувана от сърцето (например когато ни е жал за някое момиче и искаме да му помогнем в нещо си по някакъв начин) а не механично действие самоналожено за да се впишем в една обществена рамка, незнам защо но ми струва, че повечето мъже се изявяват като кавалери предимно ,,механично'' и така една красива дума започва да носи отрицателно знаечение на нещо изкуствено, както думата ,,платена любов'', подобно обезличаване и подменяне на дълбоките чувства и жестове с фиктивни се наблюдава все по често във всички свери на обществения бит. Идеята е проста - бъди марионетка, която дърпа конците на друга марионетка, постановката върви гладко благодарение на взаимния финансов интерес.

Линк към коментар
Share on other sites

E, само ако ти е жал ли? :) То ако ми е жал и на някое момче бих помогнала, но тук май става дума за традиционното кавалерство.

Забелязала съм, че ако момчето е попило от баща си примерно прояви на кавалерство, то при него и като порасне кавалерството е вътрешноприсъщо някак. А това кавалерство си е дошло през вековете именно като помощ към физически по-слабия пол - дали преди много векове жените са можели да отварят сами тежките каменни врати или да отместват други тежки предмети от бита?

Линк към коментар
Share on other sites

Не изчетох всичко, сори ако повтарям нещо...

Кавалер идва от френското chevalerie, което пък идва от chevalier, което означава рицар, което пък идва от cheval (кон). Кавалерия е чуждица в българският език значеща конница.

Та като цяло кавалера е богаташ - има кон, доспехи, рицарско възнаграждение.

Кавалера е и войн, той се изхранва с войните.

Кавалера е и набожен - притежава рицарските добродетели: смелост, справедливост, милосърдие, щедрост, благородие, целомъдрие...

Кавалера е от съсловие, каквото би било днешното средна класа - малобройно, но претендиращо, че е нещо повече от масата. Кавалерството би трябвало да наследят богатите войни с религиозни убеждения. На практика се ползва и от Сульо и Пульо, често като съзнателен опит да се впечатли като хамелеон. Истинският кавалер обаче, би трябвало да е кавалер и когато не го гледат, а това подсказва, че такива почти няма.

Линк към коментар
Share on other sites

Кавалерството не бива да е прекомерно. С мярка трябва. Особено ако жените са много повече от мъжете. Особено ако някои от тях са склонни да наложат своето чрез нахалстване. Кавалер не означава мъж, на който постоянно да му се качваш на главата и който всички жени да изместват, само защото е мъж и трябва да им отстъпва.

На мен ми се е случвало мъже да ми кавалерстват.

Линк към коментар
Share on other sites

Не изчетох всичко, сори ако повтарям нещо...

Кавалер идва от френското chevalerie, което пък идва от chevalier, което означава рицар, което пък идва от cheval (кон). Кавалерия е чуждица в българският език значеща конница.

Та като цяло кавалера е богаташ - има кон, доспехи, рицарско възнаграждение.

Кавалера е и войн, той се изхранва с войните.

Кавалера е и набожен - притежава рицарските добродетели: смелост, справедливост, милосърдие, щедрост, благородие, целомъдрие...

Кавалера е от съсловие, каквото би било днешното средна класа - малобройно, но претендиращо, че е нещо повече от масата. Кавалерството би трябвало да наследят богатите войни с религиозни убеждения. На практика се ползва и от Сульо и Пульо, често като съзнателен опит да се впечатли като хамелеон. Истинският кавалер обаче, би трябвало да е кавалер и когато не го гледат, а това подсказва, че такива почти няма.

Чета това и се сещам как един съвременен новобогаташ от калибъра на бай ти Ганя беше казал, че кавалерството произлизало от кавал. Ау, в най-циничния смисъл го имаше впредвид. :(

Благодаря ви, че прочетох наистина по-достоверна информация, тъй като дори спомена от изказвания ме замърсява. :3d_121:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Колко ниско паднахме ! ! ! Милионер със сто предишни съпруги е наречен от много близка " приятелка " : " О, той е страхотен кавалер ".

Говоря за предаването, в което милионерът си търси жена. Какви са идеалите на това тъпо племе. Нелепи са, повярвайте.

Линк към коментар
Share on other sites

даа - тъпо племе бих казал добро съчетание, не ми е ясно защо си търси жена след като е бъкан с пари, или може би така малкия изрод става по фешън, рейтинга скача от там и цената на кандидат-булките пада :) , ха-ха микроикономика му е майката :)

Редактирано от Галио
Линк към коментар
Share on other sites

Хайде да хвърлим теорията в практиката да й се поотрудят белите меки ръчички :)

Случай: "Вървят съпруг и съпруга из мебелен магазин, съпругата по едно време се спира пред едно диванче и казва:

- Ето това, мисля, че е чудесно за хола ни.

Съпругът мълчи.

- Какво мислиш?

- Амиии май ще ми е ниска облегалката?!

Съпругата:

- Ами то така е модерно сега, всички са така, а и съм направиля много добра връзка с останалите мебели!"

Кое е по-кавалерско в случая:

1 вариант - съпругът отстъпва?

2 вариант - съпругът се опитва поне да изложи позицията си, чувствата и усещанията, които би имал на този диван?

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Човекът ми допада ,изглежда свестен .Невиждам някакви лоши черти в него ,но сигурно има .Едва ли ще намери по този начин това ,което търси но знае ли човек ,нека се пробва .То има и друго предаване Фермер търси жена ,което също е интересно и там жените търсят благосъстоянието на мъжете ,а не главно заради самите тях .Има и подобно ,което върви в момента по foxlife - "игра на любов" което повече ми хресва ,не ми допада това ,че жени трябва да се борят и конкурират за мъж или обратното ,още повече от факта ,че е заможен.Аз ако имам такива пари ,бих заживял като обикновен човек и тогава да си търся жена .

Линк към коментар
Share on other sites

Случай: "Вървят съпруг и съпруга из мебелен магазин, съпругата по едно време се спира пред едно диванче и казва:

- Ето това, мисля, че е чудесно за хола ни.

Съпругът мълчи.

- Какво мислиш?

- Амиии май ще ми е ниска облегалката?!

Съпругата:

- Ами то така е модерно сега, всички са така, а и съм направиля много добра връзка с останалите мебели!"

Кое е по-кавалерско в случая:

1 вариант - съпругът отстъпва?

2 вариант - съпругът се опитва поне да изложи позицията си, чувствата и усещанията, които би имал на този диван?

Амии... кавалерството е уважение към жените. Да си кавалер не значи да си нямаш лично мнение, особено по теми които не засягат нечия женска персона, като изключим нейните специфични квалификации и таланти по светоусещане и дизайн примерно. Ако мъжа си има аргументи, като този, че новата мебел няма да е практична, то не е некавалерско да откаже да заплати половината, ако такава е практиката помежду им. Естествено тук влияят и други фактори, като това дали жената е свикнала да е глезена, да се налага при обзавеждането на домашен уют, това дали той и дължи компенсация за свой пропуск или друго... Кавалерството няма да се изразява в това да бъде безгласна буква, а това да положи усилия да я опровергае (пак повтарям, стига да има обективна причина) без да наранява нейното достойнство, че и настроение...

Линк към коментар
Share on other sites

Кавалерството ще си остане благородна постъпка. Но то трябва да се проявява в случаите, в които жената не би могла да се справи сама. Тогава кавалерството е на място, фалшът го няма. Кавалер е човекът, който създава в жената усещането, че тя е самостоятелна и независима, а не негова притурка. Кавералът е анонимен джентълмен, който с постъпките си бяга от показността. Когато кавалерът забележи правостоящ човек в градския транспорт не е нужно да го погледне в очите, за да каже: " Заповядайте, седнете ". Кавалерът просто става и съвсем спокойно отстъпва мястото си, без да отдава някаква значимост на постъпката си, значимост няма. Кавалерът не натрапва своята любезност, не очаква благодарности. Не търси внимание, не избира пол, просто кавалерства.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...