Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Житен Режим 2006


Милкана

Recommended Posts

Браво Иво,браво!!!!

Още не сам го пробвал,но този път почвам с вас на 15февруари.

Дънов винаги ще остане велик човек.Благодаря на БОГ че Дънов е българин,и съжалявам,че не съществува такъв светец сред съвременниците ни.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:)

И аз ти благодаря, Иво.

Особено силно ти благодаря за "Житни режими. Правилно отношение", пък и за всички други материали за четене. Истински брат си! Благодаря! :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes:

Благодаря за подробната информация за "Житен режим 2006".

За първи път ще спазвам житен режим, затова се интересувам дали трябва стриктно да спазваме само - жито, орехи, ябълка и мед! Може ли да се пие чай, кафе, минерална вода? :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление аз ще се размина със житената вода всяка сутрин. Зает съм от сутрин до вечер и нямам време да промивам житото и да го покълвам. Ще си го купувам от магазина за здравословни храни до работата ми. Що се отнася до ябълките се съмнявам да са останали много витамини в тях по това време на годината, но ще спазвам.

Линк към коментар
Share on other sites

Много ми допада идеята за Житния режим - изчетох доста материял,но...Имам няколко въпроса...До сега не съм била нито на диета, нито на някакъв друг режим. Принципно съм слабичка и съм от типажа хора, които ядът честичко и по малко, но все пак честичко. Притеснявам се от това да не успея да не се справя с режима, а не знам дали има смисъл да го почвам, след като не съм убедена че ще го завърша...Вие какво мислите? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Природното момиче - според мен - пробвай: постът чисти не само физически, но и чрез усилията на самодисциплината която си налага човек за да го спазва! Ако не успееш, не е болка за умиране - ще си поставила едно добро начало по пътя към вътрешната радост и стабилност! :1eye::feel happy::1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, Орлине, прав си - аз самата искам да го направя не толкова, за да подобря физическото си състояние, колкото за да "изпробвам" волята си и да усъвършенствам до някаква (може и минаимална) степен духа си ! Сякаш се нуждаех просто някой да ме "побутне" :)

Линк към коментар
Share on other sites

За първи път ще спазвам житен режим, затова се интересувам дали трябва стриктно да спазваме само - жито, орехи, ябълка и мед! Може ли да се пие чай, кафе, минерална вода? :dancing yes:

Здравей Ек,

Доколкото аз знам схемата е такава:

- най-добре само сурово жито, оставена във вода от предната вечер (а според някои и малко по-дълго)

- ако не можем само на жито - добавяме ябълки, орехи и мед; ако имаме проблеми със зъбите варим житото

- ако това също е трудно биха могли да се добавят някакви плодове. Това вече е индивидуален въпрос, както каза Васко "прилагането ... винаги е индивидуално".

Вода, по възможност гореща, и чай аз пия на корем по време на режима. Повече вода по-добре. Организма се чисти. За кафе :hmmmmm: мисля, че кола, кафе и подобни не са добра идея. Ако си престрастена обаче и пиеш много кафе може би трябва консултация с диетолог, там вече не разбирам... пък и не пия кафе :)

Имам няколко въпроса...До сега не съм била нито на диета, нито на някакъв друг режим. Принципно съм слабичка и съм от типажа хора, които ядът честичко и по малко, но все пак честичко. Притеснявам се от това да не успея да не се справя с режима, а не знам дали има смисъл да го почвам, след като не съм убедена че ще го завърша...Вие какво мислите? :hmmmmm:

Ти трябва да решиш. Примерно аз, когато почвах да се занимавам с гладолечение / гладопрофилактика първо почнах с профилактика (чай и малко плодове) един път в седмицата. После като свикнах, пробвах вендъж 3 дена. После веднъж 7 дена. И въпреки, че имах опит вече, 7 дена завършиха с ужасно захранване на един рожден ден - писах за това някъде по-горе. Както каза Орлин при отпостване те гони такъв вълчи глад, че трябва много силна воля, за да се захраниш нормално. Така че ако 9 дена ти се струват много, според мен можеш да почнеш с по-малко число. Например 3 дена или 5 дена... за да не се чувстваш психически натоварена от идеята, че режима е дълъг. Като дойде съответния ден ако видиш, че се чувстваш добре можеш да удалжиш с още два примерно и т.н. до 9. После захранване - за това вече много сме говорили тук във форумите. Ако имаш някакъв специфичен режим на хранене или някакви здравни проблеми е крайно препоръчителна консултация със специалист. По принцип при такива режими особено ако човек няма много опит трябва да в внимателен (според мен).

Мисля че също е особено важна настройката. Режима да става с любов, не с насилие. Има разлика между воля и насилие върху психиката ни. Да сме радостни по време на режима, да ни е светло на душата, да сме изпълнени с балгодарност. Подготвяме се за пролетта - красив сезон. Каквото ставва отвън, това става и вътре. Както пролетта идва в природата, така и в нашия ума да дойдат позитивни мисли, да станем по-добри, по-положително заредени личности...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!!

Благодаря за предоставената информация от всички ви. С риск да се повторя искам да ви дам тази извадка от вестник "Братски живот", броят от месец декември. Заглавието мисля, че беше "Още за житния режим" (успях да го прочета едва днес"

Ето и извадката:

"На първия ден сутринта се казва един път формулата: „Господи, приеми ме в лечебницата на природата за 10 дни”.

Всеки ден трябва д се употребяват:

-100 гр жито

-три ябълки (за сърцето)

-9 ореха (за мозъка)

-мед (за кръвта) и лимон

- минимум 1,5 литра преварена вода (изворна)

Вечерта сто грама жито се измива и се слага в добре запазващ топлината термос. Залива се с вряла вода почти до горе и термосът се затваря добре. На сутринта внимателно се излива от термоса само житената вода и се изпива на гладно половин-един час преди закуска, като се добавя мед и лимон. Необходимо е тази житена вода да се задържа малко в устата, като се „дъвче”, а не да се изпива на глътки.Учителя е използвал само грухано жито от сорта бяло жито, а не сурово или покълнало. То не се използва през февруари.

Дневната порция се разпределя на три части, като след отсипване на съответната част, останалите части остават в затворения термос. Житото се дъвче 99 пъти.

При всяко от яденетата се изяжда съответната част жито, една ябълка и три ореха. Около час преди ядене се изпиват две чаши преварена вода с мед и лимон. Сутрин тази роля се изиграва от житената вода. Пие се много вода и то преварена такава и никога студена, непреварена.

С малка чаена лъжичка се взима мед и се слага на горното небце. След това се отпива от водата, в която е капнато няколко капаки лимон. Водата също се задържа достатъчно дълго в устата и се „дъвче”.

По време на житния режим не се употребява никаква сол, а лимонът трябва да е максимум един на ден. Медът е по вкус и няма ограничения. Не се допускат никакви отрицателни мисли и чувства.

Отпостването се прави на 10-ия ден на обяд, акто към житото и останалата храна се добави ангелска супа. Сваряват се цели обелени картофи и накрая се добавя магданоз. Няма определен брой картофи, които да се изядат - според вкуса Внимава се да не се преяжда в дните след края на режима.

Всички отпадъци се събират в найлоново пликче и след като свърши постът се заравят, а не се хвърлят на боклука."

Брат Боян го е записал от сестра Йорданка Жекова (ако помня правилно).

Това е от статията и се надявам да съм била полезна. Заповече информация прочетете броят на в-к "Братски живот" от месец декември 2005 на адрес: www.beinsadouno.org

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей кирау,

Известна ми е тази статия. Не е записана от брат Боев иначе едва ли щеше да съдържа спорни твърдения от сорта на това, че режима се прави само с грухано жито ... и т.н.

Но всеки е свободен в крайна сметка да повярва на каквато иска информация и да направи режима както сметне, че е правилно. Важното е да работим, да правим опити и малки крачки по пътя на себепознание / себепречистване.

Поздрави,

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

Пожелавам на тези, които ще направят житен режим да го правят с радост и лекота. Аз още не съм решила, но ако се реша, ще пробвам различни варианти на житото - накиснато, покълнало, варено, покълнало-попарено, отделно, смесено с останалите продукти... Нека да има разнообразие! От личен опит да разбера кое как е.

Линк към коментар
Share on other sites

Споделих с една позната за Житния режим и тя ми каза, че това е "редовна" практика сред по-възрастните хора. Предупреди ме и че трябва едва ли не да следя житото, след като го поставя във вода, защото много често мухлясвало. Има ли опастност това да се случи, при положение че житото престои не повече от 24 часа? Да не се получи така, че накрая да няма с какво да започна на 15... :unsure:

Линк към коментар
Share on other sites

Иво, мисля, че вече се пообърках доста.

На едно място пише, че учителя е използвал грухано жито само през февруари и накиснато-покълналото е известно на учениците му, но то не се използва през февруари. В статията пише още, че Учителят не е разпространил житения режим, които е правил през февруари, на своите ученици. И за това се получават толкова разминавания.

А кой е написал тази статия? Предполагам, че все пак информацията ,предоставена във вестника е достоверна. Или?

Линк към коментар
Share on other sites

"Въобще , житния режим е цяла философия , а не режим за разтоварване.При започването му Учителя е дал специална формула.Житото засища и въобще няма чувство на глад."

Много хубаво е казаното от Инта.Споделям го напълно,защото ние не правим диета да свалим няко друг килограм ,а влизаме във връзка с живата Природа! Поне за мен определената дневна храна-3 ореха,3 ябълки,99г. жито и три с.лъжици мед ми идваше в повече.Житото което ми остана обче изядох след като свърши режима.Наистина засища,но и дъвченето е много важно.Не е пред мен книжката,но си спомням по памет ,че Учителя е казвал да се дъвче,докато се получи кашица в устата.

На всички приятели ,които ще го започват -успех и нека да се превърнем в слънчеви и позитивни хора през времето в което ще влезем в лечебницата на живата природа!

Линк към коментар
Share on other sites

"Въобще , житния режим е цяла философия , а не режим за разтоварване.При започването му Учителя е дал специална формула.Житото засища и въобще няма чувство на глад."

Много хубаво е казаното от Инта.Споделям го напълно,защото ние не правим диета да свалим няко друг килограм ,а влизаме във връзка с живата Природа! Поне за мен определената дневна храна-3 ореха,3 ябълки,99г. жито и три с.лъжици мед ми идваше в повече.Житото което ми остана обче изядох след като свърши режима.Наистина засища,но и дъвченето е много важно.Не е пред мен книжката,но си спомням по памет ,че Учителя е казвал да се дъвче,докато се получи кашица в устата.

На всички приятели ,които ще го започват -успех и нека да се превърнем в слънчеви и позитивни хора през времето в което ще влезем в лечебницата на живата природа!

Сигурно Учителят ще да е имал различен слюнчен секрет - защото про мен никога не става на кашица, а на бяла гума - като дъвка...

Много се радвам че някого може да засити 100г. жито на ден - така виждам собствената си лакомия... :) Обичам ви - благодаря за личния ви пример! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Споделих с една позната за Житния режим и тя ми каза, че това е "редовна" практика сред по-възрастните хора. Предупреди ме и че трябва едва ли не да следя житото, след като го поставя във вода, защото много често мухлясвало. Има ли опастност това да се случи, при положение че житото престои не повече от 24 часа? Да не се получи така, че накрая да няма с какво да започна на 15... :unsure:

Сменяй водата веднъж на ден - така е абсурд да мухляса! Аз лично познавам един суровоядец - от 12 години е на пълно суровоядство - храни се основно на обяд - една купа със плодова или зеленчукова салата с малко олио, ако има ядки и покълнали зърна - също ги добавя. Понякога смесва плодове и зеленчуци и става плодово зеленчукова салата. Сутрин може да изяде някакъв плод, или не - ако има. Вечер не яде. Всеки ден прави пранаяма, медитация, посреща слънцето. Винаги е готов на пълен глад за 20-30 дни - и го е правил многократно. Всеки ден по около два часа вечер чете и размишлява на мисли за всеки ден дадени от Учителя Михаил Иванов. Сега си го спомням защото ми е добър пример - той фактически никога не излиза от житния режим... докато за мен е трудно защото обичам да си хапвам - заради удоволствието от яденето - и наистина прекалявам постоянно с количествата, със сладкото, с лютото, с баничките и т.н. Е, човек трябва да прави усилия - радостни усилия! :):thumbsup::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз смятам да използвам негрухано жито - има ги в добро качество по супермаркетите и диетологичните / здравословните магазини. Тази година смятам да правя така: слагам вечерта малко количество жито в термос с вода около 60градуса и сутринта пия водата с малко мед и после през деня ям житото. Други години съм пробвал и с варено жито и с жито стояло във вода на стайна температура... разни варианти. Всяка година пробвам докато усетя, кое е най-добро за мен в този момент, кое ми действа най-добре.

Линк към коментар
Share on other sites

Иво,аз имам друга идея!Три дни преди режима ще накисна житото и така всеки ден,за да мога да имам постоянно тридневно,покълноло жито което да консумирам всеки един от дните през периода.

Виж идеята за термуса е превъзходна.Въпросът ми е дали житото ще покълне за един ден? :hmmmmm:

Бъдете живи и здрави :D

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Поздрав за всички, които ще обновяваме клетките си и света...от днес и кой колкото :v:

То си е празник и тръпка...аз от рано рано си го живея вече :) кръжа около термоса със житената вода...мисленоооо, удържам се...за сега...че и до когато трябва...хехе :D Мисля си все пак :sleeping: как така никой не попита има ли значение в колко часа е най добре да започне житния режим :hmmmmm: мисля си още, че покълналото жито също е добре, но още по добре е да се пробва поне до неделята, само със заготвено от вечерта, занимавката е в съзнателното бааавно "дъвчене"...така праната преминава директно в мозъка, иначе е вторично, и още нещо - добре е все пак да е ...грухано! Но по принцип ...кой както и ...колкото! Абсолютна вътрешна свобода + мъъъничко воля! Това си е силно индивидуален момент! някой може да му е нужно само - ден- два - три, значи интензивно работи :dancing yes: всичко е по свобода, никакво вътрешно насилие и външна показност и суета или ритуализиране :angry::harhar: но който има импулс...може да посрещне изгрева с термоса в ръка :thumbsup:а за тези които си мислят, че няма да им стигнат житните зрънца...и разните други неща...има една крилатка, която имам импулс да споделя.

Орли, важи най - вече за тебе :D

Има една много "тайна" рецепта...за режима значи...която е следната: житцето+всичко останало....три пъти на ден...30 минути...преди основното ядене :D:blink::dancing yes: туй е шеееега, ей! Но пак си на житен режим и не се цепиш от колектива :thumbsup2:

Ами ...аз тръгвам ...за изгрева, термосчето е с мен:thumbsup: Светъл + топъл+ усмихнат ден! Вътрешно и външно!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Аз по обичайному за мен, не послушах вътрешния си глас, да вляза в сайта последните няколко дни и разбира се пропуснах началото на житния режим :( . А разпитвах за него приятели няколко пъти от началото на месеца, защото само бегло бях чувала за това прочистване. Явно е дошло времето, в което съм готова да направя това. Но ... вече сме 15-и се чудя мога ли да започна житния режим от утре или вдруги ден?

Линк към коментар
Share on other sites

:) По - добре по - късно, отколкото още по - късно или никога, времето е винаги добро! можеш и утре и вдруги ден !

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Светли и леки житни дни! :thumbsup:

Знае ли някой дали Учителя е дал да се употребява мед по време на житния режим, или това е добавено в практиката впоследствие, както ябълките и орехите?

Слънчево настроение!

:D

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...