Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Млякото


Recommended Posts

  • 1 month later...

Смятам, че прясното мляко трябва да се употребява от човек само до определена възраст - вече сте обяснили какви са причините за това - с течение на времето в човек спира да се произвежда хормон, който спомага за усвояването на прясното мляко. Аз самата имам непоносимост към прясно мляко от най-ранна детска възраст. Може би е на психологическа основа, защото си спомням, че ме караха насила да го пия, но и до ден днешен още в мига щом изпия чаша мляко започват позиви за повръщане. Да си призная не обичам много да консумирам млечни продукти - никога не съм проявявала интерес към тях. Единствено понякога ми се прияжда кисело мляко, но само това. Мисля, че млечните продукти или по точно смесването на млечни продукти с въглехидрати стои в основата на много от човешките болести.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Първо да започна оттук, че "млекодайността" е качество, изкуствено поддържано от хората, което говори за степента на природосъобразност на консумацията на мляко след сукалческите години.

И все пак по повод липсата на полезност у млякото ще споделя част от състава на краве млякото.

Специално краве млякото съдържа до 87% вода, но това не го прави безвкусно, или безполезно.

Около 3,7% мазнини, 3,3% белтъчини, мазнините се състоят от триглицериди.

Белтъчините се представят главно от три вида:казеин, албумин, глобулин, като казеина заема 82% от общото количество и е свързан с калция и фосфора.

Млякото съдържа около 6% глобулин в разтворено състояние. За него се предполага, че съдържа антибиотични свойства.

В млечния белтък се съдържат всички най-необходими за човека аминокиселини.

От минералните соли се намират соли на калция, фосфора, магнезия, желязото, натрия, калия, лимонена киселина, солна киселина и др. Те са в лесноусвояема форма. Счита се, че няма хранително вещество, което да предава на организма калций и фосфор по-добре от млякото.

Сред микроелементите в млякото са открити кобалт, мед, цинк, бром, манган, сяра, флуор, алуминий, олово, калий, титан, ванадий, сребро и др.

В млякото се намират повечето от мастни- и водоразтворимите витамини. Витамин А и провитамин А са разтворени в мазнините. Има витамин D, E, K.

От водоразтворимите - В1, В2, В6, В12, С. Съдържа също и РР, Н, фолиева киселина, пантотенова киселина, холин.

Важна роля имат млечните ензими: галактаза, лактаза, лимаза, фосфаза (хидролизиращи) и оксидоредуктази. Имунни тела.

Извинявай, но това са глобални глупости... /слушам ги всеки път когато погледна телевизора например.../

Особено с "всички най-необходими аминокиселини"... Млякото, както ВСИЧКО животинско/ненапразно го пиша с големи букви/ не е добро за човека...

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Може би млякото наистина не е добро, и аз се опитвам да го намаля, но не мога съвсем да го изключа/засега/. За тези, които са като мен, мога да кажа, че съм забелязала огромна разлика между млякото от магазина и млякото, купено от познат човек- от един съсед. Купеното мляко изобщо не мога да го ям. Забелязала съм също, че когато квася в къщи млякото с купено кисело мляко, /Данон и Елена/, ново сквасеното мляко става като на конци и се точи много особено. Според мен това са някакви добавки, но не знам какви.

Линк към коментар
Share on other sites

Както се казва в книгите а природосъобразно хранене - млякото е за бебетата ! :dancing yes:

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

http://www.eunet.bg/bgnews/show_story.html...story=319503245

Това е линк към статия, в която се отхвърля консумацията на прясно мляко.

За мен лично - изпивам по литър на ден понякога и нищо не ми се случва, никаква реакция на дискомфорт. Дори се чувствам прекрасно. :dancing yes:

И аз мога да го пия без да изпитвам директен дискомфорт...

НО...

...След време най-вероятно ще изпиташ косвения дискомфорт... И няма да се чувстваш прекрасно...

Извини ме за думите ми, но е така... Освен, ако не си осъзната..., ако ме разбираш за какво говоря...

Но тогава подобни дискусии са излишни...

Поздрави

Здравейте !

Моето мнение напълно се препокрива с това на Явор.

Така е и според мене. Млякото и медът са единствените храни консумирани правилно и от правилния човек( причистил тялото си), които не остават никакъв отпадъчен , земен материал , който да се наслагва по стените на клетките и вътре в клетките.

"Правилния човек" доколкото рабирам за какво говориш няма проблем да яде и всякакви нечистотии, отрови и други увреждащи ни по принцип неща... Без той/тя да се увреди...

Но са малко "правилните хора" в глобален аспект... Затова думите ти ги приемам само като една позитивна теория... Практиката е друга... <_<

Поздрави

Петър Дънов даже споменава, че консумирайки мляко възрастният индивид ще осакати стомаха си, а и остава назад в развитието си, особено в интелектуално отношение.

Спокойно може да се мине и без него. На мнение съм, че наистина най - полезна във всяко отношение за човека храна са житото и плодовете.

А и са най - вкусни.

:thumbsup2::thumbsup2::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз все още консумирам мляко от време на време. Кисело и много рядко прясно мляко(краве). Като бяхме на Желен ходихме за козе мляко. И там симпатичната възрастна жена, която се грижеше за животните ни сипваше по чаша сурово мляко.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз пия кисело мляко от време на време... Прясното никога не съм харесвал... И не пия... :):):)

Не ме разбирай, че съм крайно радикален в случая... Никоя крайност не е добра...

И всичко това не става по поръчка, принуда и т.н., камо ли насила...

Необходимо е човек сам да усети, разбере с какво или по какъв начин се чувства най-добре...

Да узрее с други думи... Щом ти се пие - пий... Щом ти се пуши - пуши...

Ако си ги забраняваш насила - вреди ти много повече...

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте, чудех се дали има вече отворена тема за млякото и ето ,че я открих :thumbsup1:

Въпрос ми е дали някой от вас знае марка кисело мляко,което наистина съдържа жива закваска .За съжаление днес се държи повече на търговските качества на продукта .

Ще ви бъда благодарна за отговорите.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравей, nina7705,

Исках да пусна това инфо за млякото + едно доста стряскащо

и видях въпроса ти.

Има млечно-кисела напитка "Сияние" на кисели млека Елена. Тя е като айрян и е главно пробиотици. При мен има страхотен ефект върху стомаха. От същите млека има и кисело мляко, обогатено с пробиотици, но то е по-скъпо и не се намира във всички магазини.

Наскоро прочетох, че фирмата, производител на Активия е оттеглила рекламата си за полезността на киселото мляко Активия, което за 14 дена..... Причината е, че не са могли да докажат това пред Европейската организация за безопасност на храните. Изт.

Редактирано от Ася_И
Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Напоследък се говори,че прекалената консумация на кисело и прясно мляко пречи на усвояването на желязото и може да причини железодефицитна анемия.

Вярно ли е това?

Линк към коментар
Share on other sites

Бих споделила за себе си, че не съм привърженичка на млякото.Прясното го изключвам от храните, които консумирам, защото това е храна за бебета, деца, в чиито организъм се поддържа производството на съответен ензим.След 3 годишна възраст такъв няма у човека.Или може да го консумираме, но не го усвояваме пълноценно.Киселото мляко е хубаво, но го консумирам рядко или в умерени количества.Автор като Пол Брег застъпва идеята за повишено слузоотделяне в организма.Вкусовете и предпочитанията опират до вътрешния ни усет. :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

Попадна ми книга на Р. Коен "Млякото смъртоносната отрова" (заглавието е доста фрапиращо) ...

Мисля, че не е от малко значение дали млякото което пием е от крави от САЩ натъпкани с хормони и хранещи се само с ГМО царевица...(или пък пълните с нишесте бг кофички "млека") или е от млякото от кравата на баба Милка, която живее в Сопот, близо до поляната за кацане ... и сиренцето е страхотно :) освен това ... цялата тази схема с купуването на храна, произведена от някой баба или дядо на село е пример за Икономика на Доброто.

Най-добре е да усещаш себе си, от какво имаш нужда и от какво не. Всичко друго е само теория и хипотези...

Линк към коментар
Share on other sites

Най-добре е да усещаш себе си, от какво имаш нужда и от какво не. Всичко друго е само теория и хипотези...

:thumbsup:И аз съм на това мнение!

Линк към коментар
Share on other sites

Обичам истинско кисело мляко, заквасено от мен.

Но вече доста време разпитвам за хора в близост до София ( източната част) ,от които бих могла да купувам прясно мляко. Оказва се, че е трудно за намиране.

Млякото от частници наЖенски пазар също съдържа консерванти, понякога над необходимата доза. ( Доказано в лаборатория). Само така може да издържи на слънцето до обяд и повече.

Икономика на доброто - чудесна идея.

Аз пък бих научила хората как да подобряват добива си без торове и ГМО и как да лекуват животните си без химикали.

Линк към коментар
Share on other sites

късметче,аз сама си квася мляко.Купуваме го от Горубляне.Хората имат голма ферма,кравите пасат в полупланински чист район.Имат малко магазинче,в което доставт млякото рано сутрин и към 11-12 обикновено е свършило.Продават и чудесни сирене и кашкавал.Имат разрешително и цялата им продукция е под контрол.От години купуваме мляко от там и сме много доволни.

Линк към коментар
Share on other sites

Купуваме го от Горубляне. ...

Пламъче ще споделиш ли адрес :) Преди време един приятел ни носеше прясно мляко от с. Друган и ние си квасихме, но вече не живее там .... И се чудих около София от къде може да си вземеш истинско мляко ...

Линк към коментар
Share on other sites

Купуваме го от Горубляне. ...

Пламъче ще споделиш ли адрес :) Преди време един приятел ни носеше прясно мляко от с. Друган и ние си квасихме, но вече не живее там .... И се чудих около София от къде може да си вземеш истинско мляко ...

късметче,извини ме за закъснението на отговора,но чак сега видях въпроса ти.

Магазинчето се намира до църквата.До там се стига с автобус № 1.

Линк към коментар
Share on other sites

Вече писах в друга тема за млякото, което поне през лятото продаваха след с. Железница, на пътя между Железница и Царева махала. От едни познати знам, че някъде в Младост 1 на пазара в едно от магазинчетата имало сирене и кашкавал (или и кисело мляко, но не съм сигурен) от там, т.е. това, което може да купите в Железница можете да купите и в Младост. Но не съм ходил и не знам точно в кое магазинче.

А ето нещо от Рудолф Щайнер за млякото, от лекцията "Въпроси за храненето в светлината на духовната наука":

В подробности би могло още много повече да бъде доказано, но с два примера идваме до извода, че човек не бива да е едностранчив. Един едностранчив вегетарианец би могъл да каже: «Не трябва да ядем мляко, масло и сирене». Но млякото е продукт, при чието производството в животното е участвало предимно етерното тяло. Астралното тяло взема минимално участие. В първите периоди на живота си като кърмаче човекът може да живее само с мляко. Вътре в него има всичко, от което той се нуждае. Астралното тяло се намесва едва при завършване приготвянето на млякото. Когато в напреднала възраст човек се храни предимно с мляко, ако е възможно само с мляко, с това постига едно особено въздействие. Понеже той от една страна не приема храна, която вече външно е преработена и която може да въздейства на астралното му тяло, а от друга страна с млякото приема нещо, вече подготвено, той е в състояние в своето етерно тяло да развие особени сили, които могат да упражняват лечебни действия върху неговите ближни. Лечители, които искат да въздействат лечебно върху своите ближни и се хранят изключително с млечна храна, разполагат с особено помощно средство.

Това не е единственото, което той казва за млякото. В друга лекция пишеше, че млякото може да се свърже и с тези енергии, които са идвали от старата луна, т.е. то е в известен смисъл стара храна на човека, въпреки че като такава има всичко необходимо за него. Освен това не съм сигурен дали Щайнер разграничава мляко от млечни продукти и е приел, че ако говори за едното, то се подразбира и другото. Както и да е, той не е агитирал за една или друга храна, в такива лекции е искал само да представи фактите, като е казал, че нащата са индивидуални.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Здравейте на всички.

Българското кисело мляко е стандартизиран продукт по БДС. В днешно време има няколко фирми, които го произвеждат, спазвайки стандарта.

Една от тях е ЕлБи - това е бившата централа на ДСО "Млечна промишленост" - единственото останало държавно предприятие в бранша.

Причината да е останало държавно е един договор с Япония - да осигуряваме млечно-кисели закваски за японския пазар за срок от 20 години, като е посочено изискване това да бъде на държавно ниво.

ДФ "ЕлБи" продава от своите закваски на фирмите, които произвеждат кисело мляко. Тя е и "банката" на различни закваски в България.

Ако опитате киселото мляко на ЕлБи, ще кажете - но то не е така кисело като едно време, защо? - Директорът ми го обясни много простичко - Защото вкусовите навици на българина се промениха за тези 20 години, най-осезаемо стана след навлизането на Данон с техните сладки кисели млека - и затова киселото мляко го произвеждат с киселинен градус, който е "на ръба" на стандарта - то ест млечно-кисел продукт с 1 киселинен градус под използвания в момента няма право да се нарича кисело мляко. хаха.

Тъжно, всъщност.

Направете си експеримент - купете си едно кисело мляко на ЕлБи и го оставете в стаята на нормална температура. Ще се вкисне до довечера. Това е кисело мляко.

Още едно включване -

Има един мит, който се насажда от докторите, че млякото е много полезно, защото съдържало калций. Така. То наистина съдържа калций, но човешкият организъм не може да го усвои. Човек усвоява калция от майчиното мляко. Но при пастьоризацията калцият се включва в комплекс с казеина и се получава калциев параказеинат или каквото там беше, който не се усвоява от човешкия организъм. Фирмите, производителки на млечни продукти, добавят калциев хлорид.

Още едно включване -

Не виждам причина човек да избутва теленцето и да пие от неговото мляко - това е все едно някой да дойде при майка ви, докато ви храни и да почне да суче от нея. Да, млякото е една от предпоставките за появата на остеопорозата при възрастните хора. Но там има много фактори, вероятно има тесни специалисти в този форум, могат да ви разкажат. Така или иначе в природата млякото е за подрастващите организми. Възрастните организми не пият мляко, с изключение на домашните котки.

Ако се сетя още нещо, ще дописвам...

Линк към коментар
Share on other sites

Млякото на животните изобщо не е подходящо за хора, защото то е пригодено за техните малки. То съдържа вещества, които са необходими даденото малко животно да наддаде определени килограми за определено време.

Природата го е направила за тях, а не за нас. За нас си има майчино мляко.

Друг е въпросът, че много обичам кисело мляко <_<

Редактирано от helen
Линк към коментар
Share on other sites

Много интересна тема v.gif

жалко е за киселото мляко...и аз го обичам и ми липсва точно киселото в него, откривам го единствено в млякото на Елена...

А човек може ли сам да си направи закваска? за кисело мляко - без да ползва купешки?

Линк към коментар
Share on other sites

А човек може ли сам да си направи закваска? за кисело мляко - без да ползва купешки?

Ako имаш късмет и контакти - поразпитай в лабораториите на млекопреработвателните предприятия.

Едно време не беше много трудно да се вземе една епруветка с оригинален! щам Lact.Bulgaricum.

Може и от БАН, но не помня в кой институт имат оригинални щамове (може би в Института по микробиология).

Линк към коментар
Share on other sites

Млякото е за бебенца! :whistling:

Препоръчително човешко мляко за човешки бебенца, и кравешко мляко за кравешки бебенца, а не обратното! :3d_146:

Иначе и аз не бих отказала малко домашно кисело мляко, но прясно не пия. Много ми е тежко.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Много интересни мнения за млякото.Споделям от собствен опит, че най- лесно се заквасва домашно краве мляко с кисело- купено ,но с 2% масленост.Опитвала съм с "Данон" по- висока масленост, но не се получаваше. Вътре са сухи млека, консерванти, какво ли не.Киселите млека са по- полезни от прясното според мен.Сирената са вкусно нещо,кашкавалите също са вкусни, но рядко ги хапвам.Харесвам едно невероятно ястие- крутсмач от овче мляко, изварявано със печени чушки.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...