Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Голямата картина


Роси Б.

Recommended Posts

Наскоро в една тема си говорихме за индивидуалистите и затова как не се сработват в екип. :thumb down:

Тук ми се ще да си поговорим затова, което ни свързва на духовен план, как да се впишем в общата картина и защо да го правим.

Мисля си, че осъзнавайки себе си като парченце от големия пъзел, може да се мотивираме за сработване с другите.

Учат ни, че: "Ние и Бог сме едно!" Но дали го разбираме правилно? А дали и как го прилагаме на практика?

Замисляме ли се за създаването на общата хармония? Защото и най-добрата цигулка сама не прави звученето на оркестъра.

А може това да е една от големите цели в живота ни- да създадем общото звучене, да подредим общия пъзел, да създадем голямата картина заедно.

Вие как мислите?:sleeping:

Линк към коментар
Share on other sites

Именно! Животът е оркестър и всички звучим различно. ;)

По абсолютна стойност всички сме равни, но по номинална съвсем не. Трябва много ясно да се разграничават двете неща.

Мразя някой да ми каже "ние сме едно" в смисъл "аз съм като теб, ние сме еднакви", а не в смисъл "във всеки се проявява Бог".

С други думи, има си йерархия и съществата са подредени в нея по съзнание. Кой на кое стъпало е обаче знае само Всевишния.

Линк към коментар
Share on other sites

В един оркестър има оркестранти и диригент.Най-важен според мен е диригента.

За да има съзвучие,той трябва да подбере оркестрантите според професионалните им качества.

http://vbox7.com/play:b27400a7

Звучи прекрасно!:)

Линк към коментар
Share on other sites

Като каза диригента се сетих, че има диригенти, които ръкомахат доста посредствено, но пък оркестъра и музиката... :dancing yes:

ЦЪК :whistling:

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Тази съпоставка с оркестъра е донякъде добра, въпреки че не изразява свободата в творчеството. Хората обаче още са на ниво на учене, на овладяване на енергиите (инструментите) с които разполагат и с които изразяват себе си (бож. си същност). Преди да влезе в оркестъра, музикантът трябва да се научи да свири.

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност алегорията с оркестъра е отлична и показва йерархията на Мирозданието. Първо си тъпанар. После тромбонист, челист, обой и т.н., трета цигулка, втора цигулка, първа цигулка. А после може и да пропееш в едно със Логоса (Словото). :angel:

Става въпрос за пътя (еволюцията) на душите и социалните роли.

Линк към коментар
Share on other sites

Oсвен метафората с оркестъра, използвах и друга- с пъзела, който заедно да подредим в обща картина.

Имам предвид да спрем да дърпаме чергата само към себе си, да спрем да се делим постоянно от другите. Напротив да започнем да мислим за себе си като за част от цялото, което е цяло само когато и другите са там до нас.

Това е хубаво да се случва в екипа, в който работим, както и в семейството, в което живеем. Да търсим и провяваме не само своята уникалност, но и връзката си с другите около нас.

Мисля, че трябва по-често да го правим. :thumbsup1:

Мисля, че правейки го, ще откриваме и своето точно и уникално място сред другите. :whistling:

Мисля, че нашата уникалност и неповторимост ще изпъква още повече в общото дело и това ще бъде само за добро.

Редактирано от Роси Б.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...