Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
i_kiss

За студентите по психология

Recommended Posts

Ако аз сега почвах с обученията в психотерапията, бих записал именно неорайхианската школа. Защото е наистина действена в помощта си! Защото има много организирана обучителна система, за разлика от когнитивната школа в Б-я примерно! Защото е изключително еклектична и наистина дава знания и умения за реална помощ! Тази школа силно резонира със собствения ми подход. Добър избор! По мои наблюдения, психотерапевтите от тази школа са добре подготвяни!

В средите на психолозите понякога тази школа е гледана с недоверие. Но не защото е недобра, напротив - защото е подозрително ефективна за умовете на мнозина с тясно мислене! Защото в нея се споменава понятието табу - жизнена енергия примерно. Защото след хиляди и хиляди разрешени по уникално ефективен начин случаи на хранителни разстройства, колегите на основателя на школата намериха още по-добър израз на завистта си и съответно прекрасна реклама на школата - изкопаха броящи се на пръстите на едната ръка нормално неуспешни случаи и злостни проекции и вкараха Валдо Бернаскони в затвора. С което го направиха още по-популярен и му поставиха ореол на мъченик и сподвижник на човешкото щастие! Сподвижник, разрешаващ си да се издигне над статуквото на системата. Системата, целяща всичко друго, но не и щастието на обикновения човек, потърсил ментална помощ! Дали "светата" инквизиция е минало и дали съвременната система за легитимност в областта на душевното здраве е различна от средновековната, обслужваща попълзновения към власт и пари, това е интересен въпрос!

Както съвременната психиатрия, така и научената ни психология си служат с една изключително тясна и лишена от каквато и да е връзка с актуалната човешка душевност методология! Крайно материалистична и отричаща самата Човещина в Човека методология, отхвърляща изконната Човешка същност, приравнявайки човека до животно! Методология, лишена от каквато и да е духовна интелигентност. С това визирам преди всичко методите на когнитивната наука и експерименталната психология, съдещи за психичните движения между подаваните в безумно примитивните експерименти стимул и реакция единствено по поведенческите отговори на тези "флийнстоунови" стимули! Психиатрията пък, такава каквато е била в последните 150 години и до сега, сама по себе си трудно може да се нарече наука: "Психиатрията - индустрия на смъртта". Но, има психиатри и психолози, за които професията им наистина е израз на сърдечното им призвание за помощ на нуждаещите се! Освен това, в съвременната психология присъстват и такива хуманистични клонове, които наистина се доближават до безграничния човешки потенциал: трансперсонална психология, позитивна психология и др.

Oтносно школите по психотерапия: в последните години се нагледах на комерсиалност, бизнесмени, застанали на ключови места обучители по психотерапия и черпещи финансови ресурси. Бизнесмени, ползващи се с някакъв социален или академичен статус, които обаче самите са твърде далеч от актуалната челна "фронтова линия" на психотерапията и от нужните умения за такава професия... Обучението се проточва до плюс безкрайност, а плащането продължава и продължава, като истинско получаване на знания отдавна не се случва! Нагледах се на "държане на кокала"... С това само изразявам позиция относно факта, че в България обучението по психотерапия в някои школи определено има нужда от по-добра систематика, времеви параметри за случването си и обективизъм спрямо реалните умения на обучаваните и обучителите! Умишлено не конкретизирам и нямам намерение да го правя, поне засега, от уважение - затова смирено навеждам глава! При това в никакъв случай не генерализирам - има прекрасни преподаватели по психотерапия, при това не малко!

Редактирано от Орлин Баев

Сподели това мнение

Гост

"Тук са събрани най-известните."

Toва не са най-известните, а тези кoитo са легитимни. За съжаление все oще не се легитимират oт наши закoни, защoтo такива адекватни няма. Над 10г. се правят oпити да се израбoти такъв, нo е мнoгo слoжен, пoради взаимoдействията с другите ресoри. Пoради тази причина правo, или легитимнoст се присъжда oт ЕАП - Еврoпейската асoциация пo психoтерапия. И тъй катo БАП е oтoризиран неин представител за България, шкoлите приети в нея са терапевтични. Другите, не са успели да пoкрият изискванията, кoитo са спуснати oт ЕАП и кoитo са в унисoн със светoвните. Така самo избрoените там се вoдят за психoтерапевтични мoдалнoсти в България.

Можете да споделите кои са "другите". Имах предвид най-известните за България, не в света. Но както и да е - няма съществено значение :)

Сподели това мнение

За тези които са извън БАП не зная. Иначе в България има няколко добре развити школи - психодрама, позитивна психотерапия, когнитивно-поведенческа, неорайхианска ... Тепърва се оформя и психоаналитичната ориентация, към която за съжаление доста добри терапевти се обърнаха. Общото ниво обаче се разводнява, което е нормален процес при формирането на специалисти. Иначе аз съм се убедил, че школата не прави терапевта. Ако някак той не успее да изгради в себе си първо собствена гледна точка за терапията, като процес и после да разширява тази гледна точка благодарение на различните терапевтични възможности работата не се получава. Така аз съм работил с клиенти, които по една година са ходили редовно на КПТ, но дори не са осъзнали, какъв им е проблема дефакто и естествено са нямали кой знае какъв напредък. Работил съм и с клиенти, които са били на психодрама - същата работа. И след позитивни терапевти съм работил и забелязвам, че не школата е важна, а разбирането на терапевта що е психотерапия. За съжаление обучението в дадена модалност дава шанса терапевта да изгради някаква позиция, но понякога психотерапията е труднодостижимо развитие на един специалист. Така оставайки в някакви посредствени нива куца и самия процес.

Сподели това мнение

"ова, което не разбирам е къде, след завършена магистратура, се продължава специализация в тези ШКОЛИ, за които говорите. Има ли ги в България, може ли да ми изпратите сайт на някои от тях?"

http://www.psychotherapy-bg.org/?page_id=84

Приятно ровене.

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this