Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За студентите по психология


Recommended Posts

Ако аз сега почвах с обученията в психотерапията, бих записал именно неорайхианската школа. Защото е наистина действена в помощта си! Защото има много организирана обучителна система, за разлика от когнитивната школа в Б-я примерно! Защото е изключително еклектична и наистина дава знания и умения за реална помощ! Тази школа силно резонира със собствения ми подход. Добър избор! По мои наблюдения, психотерапевтите от тази школа са добре подготвяни!

В средите на психолозите понякога тази школа е гледана с недоверие. Но не защото е недобра, напротив - защото е подозрително ефективна за умовете на мнозина с тясно мислене! Защото в нея се споменава понятието табу - жизнена енергия примерно. Защото след хиляди и хиляди разрешени по уникално ефективен начин случаи на хранителни разстройства, колегите на основателя на школата намериха още по-добър израз на завистта си и съответно прекрасна реклама на школата - изкопаха броящи се на пръстите на едната ръка нормално неуспешни случаи и злостни проекции и вкараха Валдо Бернаскони в затвора. С което го направиха още по-популярен и му поставиха ореол на мъченик и сподвижник на човешкото щастие! Сподвижник, разрешаващ си да се издигне над статуквото на системата. Системата, целяща всичко друго, но не и щастието на обикновения човек, потърсил ментална помощ! Дали "светата" инквизиция е минало и дали съвременната система за легитимност в областта на душевното здраве е различна от средновековната, обслужваща попълзновения към власт и пари, това е интересен въпрос!

Както съвременната психиатрия, така и научената ни психология си служат с една изключително тясна и лишена от каквато и да е връзка с актуалната човешка душевност методология! Крайно материалистична и отричаща самата Човещина в Човека методология, отхвърляща изконната Човешка същност, приравнявайки човека до животно! Методология, лишена от каквато и да е духовна интелигентност. С това визирам преди всичко методите на когнитивната наука и експерименталната психология, съдещи за психичните движения между подаваните в безумно примитивните експерименти стимул и реакция единствено по поведенческите отговори на тези "флийнстоунови" стимули! Психиатрията пък, такава каквато е била в последните 150 години и до сега, сама по себе си трудно може да се нарече наука: "Психиатрията - индустрия на смъртта". Но, има психиатри и психолози, за които професията им наистина е израз на сърдечното им призвание за помощ на нуждаещите се! Освен това, в съвременната психология присъстват и такива хуманистични клонове, които наистина се доближават до безграничния човешки потенциал: трансперсонална психология, позитивна психология и др.

Oтносно школите по психотерапия: в последните години се нагледах на комерсиалност, бизнесмени, застанали на ключови места обучители по психотерапия и черпещи финансови ресурси. Бизнесмени, ползващи се с някакъв социален или академичен статус, които обаче самите са твърде далеч от актуалната челна "фронтова линия" на психотерапията и от нужните умения за такава професия... Обучението се проточва до плюс безкрайност, а плащането продължава и продължава, като истинско получаване на знания отдавна не се случва! Нагледах се на "държане на кокала"... С това само изразявам позиция относно факта, че в България обучението по психотерапия в някои школи определено има нужда от по-добра систематика, времеви параметри за случването си и обективизъм спрямо реалните умения на обучаваните и обучителите! Умишлено не конкретизирам и нямам намерение да го правя, поне засега, от уважение - затова смирено навеждам глава! При това в никакъв случай не генерализирам - има прекрасни преподаватели по психотерапия, при това не малко!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 28
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"Тук са събрани най-известните."

Toва не са най-известните, а тези кoитo са легитимни. За съжаление все oще не се легитимират oт наши закoни, защoтo такива адекватни няма. Над 10г. се правят oпити да се израбoти такъв, нo е мнoгo слoжен, пoради взаимoдействията с другите ресoри. Пoради тази причина правo, или легитимнoст се присъжда oт ЕАП - Еврoпейската асoциация пo психoтерапия. И тъй катo БАП е oтoризиран неин представител за България, шкoлите приети в нея са терапевтични. Другите, не са успели да пoкрият изискванията, кoитo са спуснати oт ЕАП и кoитo са в унисoн със светoвните. Така самo избрoените там се вoдят за психoтерапевтични мoдалнoсти в България.

Можете да споделите кои са "другите". Имах предвид най-известните за България, не в света. Но както и да е - няма съществено значение :)

Линк към коментар
Share on other sites

За тези които са извън БАП не зная. Иначе в България има няколко добре развити школи - психодрама, позитивна психотерапия, когнитивно-поведенческа, неорайхианска ... Тепърва се оформя и психоаналитичната ориентация, към която за съжаление доста добри терапевти се обърнаха. Общото ниво обаче се разводнява, което е нормален процес при формирането на специалисти. Иначе аз съм се убедил, че школата не прави терапевта. Ако някак той не успее да изгради в себе си първо собствена гледна точка за терапията, като процес и после да разширява тази гледна точка благодарение на различните терапевтични възможности работата не се получава. Така аз съм работил с клиенти, които по една година са ходили редовно на КПТ, но дори не са осъзнали, какъв им е проблема дефакто и естествено са нямали кой знае какъв напредък. Работил съм и с клиенти, които са били на психодрама - същата работа. И след позитивни терапевти съм работил и забелязвам, че не школата е важна, а разбирането на терапевта що е психотерапия. За съжаление обучението в дадена модалност дава шанса терапевта да изгради някаква позиция, но понякога психотерапията е труднодостижимо развитие на един специалист. Така оставайки в някакви посредствени нива куца и самия процес.

Линк към коментар
Share on other sites

"ова, което не разбирам е къде, след завършена магистратура, се продължава специализация в тези ШКОЛИ, за които говорите. Има ли ги в България, може ли да ми изпратите сайт на някои от тях?"

http://www.psychotherapy-bg.org/?page_id=84

Приятно ровене.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...