Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За четенето на книги


Guest pavletA

Recommended Posts

Четенето на книги развива мисълта, разсъдъчността, носи просветление и мъдрост, облагородява и възвисява духа.Напоследък четенето на книги не е най-увлекателното занимание.Може би забързаното ни време е такова.Има едно такова разбиране, че няма смисъл от това.Японската нация е една от най- четящите и икономически са много напред.Русия също има много любопитни, четящи граждани,по спирки в метрото.Попадах на един сайт , в който имаше анкета кое предпочитаме книгата на хартиен носител или във виртуален вариант.Бих избрала хартиения носител.Може би виртуалния вариант не внася такава концентрация, не носи такова удоволствие.Има случаи да те унесе книгата и да заспиш.Виртуалния вариант е по- различен ,имам купища такива заглавия не знам не ми стига търпението за тях.Не стигам до такава дълбочина на възприятието.

Линк към коментар
Share on other sites

"Четенето на книги развива мисълта,разсъдъчността,носи просветление и мъдрост,облагородява и възвисява духа."

Точно така е,само че за съжаление все по-рядко се срещат четящи хора,особено сред децата и юношите.:(

Предпочитам хартиения носител и не желая да го заменям с виртуалния му вариант.

Аз съм от щастливите родители - моята дъщеря чете!:)

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Едно от любимите ми занимания- да чета книги. Майка ми има богата библиотека. Спомням си, че нямаше достатъчно дрехи като по-млада, но за книги никога не си спестяваше парите. Тя има предимно художествена литература, от която голяма част исторически и класически романи. Тях прочетох още като ученичка.

От 1985г. насам чета предимно езотерична литература. Голяма част от книгите си ги купувам и това ми дава възможност да ги препрочитам или разлиствам по всяко време. Чета и от екрана на компютъра, но по-малки като обем книги. Не е същото и мисля, че всички го знаем, но все пак е някаква възможност.

Радвам се на всеки, който споделя, че чете, дори и от виртуалните библиотеки, добра и полезна литература.:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Виртуалния вариант е по- различен ,имам купища такива заглавия не знам не ми стига търпението за тях.Не стигам до такава дълбочина на възприятието.

И аз мислех така в началото, докато нямах вкъщи PC, но повярвай ми - наистина е само въпрос на практика и постоянство в четенето - от екран...

С времето и когато стремежът е налице - човек се научава да получава същото качество на възприятието...

Зависи само от това - доколко съдържанието на даден файл те интересува - така забравяш за останалите неудобства и се концентрираш върху предимствата, които има електронният вариант... А те са безспорни...:)

Не бих искала сега да сравнявам двата начина на четене, защото човек вече бездруго не може да си позволи да има всичко, което го интересува - на хартиен носител...Пътят назад, към това старо удобство е отрязан...:) Добре е да се мисли само в посока - качествен монитор...

И така, според моя опит - "мишката измести книжката" и в контекста на придобиването на полезни знания...:)

Линк към коментар
Share on other sites

Четенето е хубаво нещо, но и човек трябва да внимава какво чете, т.е. трябва да има изграден поне някакъв минимален филтър, за да не влизат боклуци и плява в душата му. А отровите - с тях нещата са вече по-сложни и изискват по-прецизен филтър. Има текстове, които са като миша отрова - 90% истина и 10% неистина (заблуда или откровена лъжа). Поради съотношението не можете да усетите отровата при поглъщане, но именно тия 10% ви убиват.

Относно четенето, аз все още предпочитам книгата по две основни причини - книгата няма вентилатор, който да бръмчи и монитор, който да излъчва електромагнитни вълни. Освен това можеш да се въртиш с нея в леглото и да я съхраняваш дълго време. Ах да, книгата има още едно много ценно нещо - тя е старомоден писмен документ, който трудно се подправя. При електронните текстове подправянето е далеч по-лесно.

А за форумите в Интернет, компютърът, мисля, няма аналог.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Четенето е хубаво нещо, но и човек трябва да внимава какво чете, т.е. трябва да има изграден поне някакъв минимален филтър, за да не влизат боклуци и плява в душата му. А отровите - с тях нещата са вече по-сложни и изискват по-прецизен филтър. Има текстове, които са като миша отрова - 90% истина и 10% неистина (заблуда или откровена лъжа). Поради съотношението не можете да усетите отровата при поглъщане, но именно тия 10% ви убиват.

Относно четенето, аз все още предпочитам книгата по две основни причини - книгата няма вентилатор, който да бръмчи и монитор, който да излъчва електромагнитни вълни. Освен това можеш да се въртиш с нея в леглото и да я съхраняваш дълго време. Ах да, книгата има още едно много ценно нещо - тя е старомоден писмен документ, който трудно се подправя. При електронните текстове подправянето е далеч по-лесно.

А за форумите в Интернет, компютърът, мисля, няма аналог.

:)

Наистина е така. В последно време излизат вече т. нар. електронни книги. Излъчванията са намалени, но за нашия джоб са все още малко скъпички. Новото е в екрана.

Линк към коментар
Share on other sites

Чета и от двете места,но предпочитам хартиения.

Да не забравяме,че електричеството може много лесно да го отняма.....и тогава компютъра ще стане безмълвен....

:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

В това отношение съм консервативна - предпочитам класическата книга. Електронният вариант, поне за мен не може да ми даде пълнотата на усещанията, които ми предлага книжният. Допирът до книгата, шумът от разлистването на страниците, атмосферата... Книгата ми създава усещане за уют и топлина, докато електронният й вариант - студенина и безмълвност...

Обожавам книгите (в класическият им вариант) и те за мен са ценност!

Линк към коментар
Share on other sites

Ето една малка безплатна програмка, която съхранява очите при нощно четене, намаля силата на екрана и държи умората далече. Нужно е да се настрои географската ширина: http://www.stereopsis.com/flux/

Линк към коментар
Share on other sites

А не е ли много по-екологично да четем книгите си в електронен вариант? Напоследък се замислям колко много книги имам вкъщи, за съставянето на всяка една е отнет живот. Вече имаме алтернативен вариант, който е добре все повече да се развива. Да, усещането не е същото като допира със страничките, но като се замисля, че спасяваме дърво:rolleyes: В един сайт за поезия бяха подели инициатива за всяка издадена книга на определен автор да се засажда дръвче:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз май ще предпочета да купувам книги и да засаждам дръвчета.:rolleyes:

Така ще опазя и очите си и природата...:)

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Не бих искала да отричам четенето на книги на виртуален носител, но все още не са решени проблемите за авторското право.Открития панаир на книгата, ме провокира да се замисля за четенето изобщо.Много от издателствата ще правят големи отстъпки за своите читатели, за да стига словото до всеки.Книгата си остава най- хубавия подарък, при всеки повод.Моите любими издателства са "Бард" и "Кибеа", техните книги са най- ценните в библиотеката ми.Проблемите на книгоиздателите са много, най- вече от финансово естество.Въпреки това пожелавам на хората заети с този труд да успяват да съхранят желанието си да предлагат нови заглавия, въпреки всички трудности в кризата.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато Гутенберг е дал начално ускоренние на книгопечатането също е имало съпротива, носталгия по преписваните на ръка върху пергамент или кожи книги. Но сега на дали някой държи да чете такива книги. Интересни са като историческа забележителност. Струва ми се, че в момента има лека съпротива срещу електронния вариант на книгите, но това ще отмине. Особено ако се усъвършенства този начин на четене. А развитието на техниката дава надежда за това. :)

Но смисълът при четенето не е в носителя на текста, а в самия текст и в това кой каква нужда има да чете. Днес прочетох една доста обезпокоителна статистика за състоянието на четенето при българските ученици - "Половината гимназисти не разбират какво четат ".

41% от учениците са под критичния праг на четивна грамотност, съобщи националният координатор на изследването Светла Петрова. Тя подчерта, че понятието “неграмотност” не трябва да се тълкува в стандартния смисъл като неумение да се чете и пише. Неграмотността в случая се използва като прочитане, но без в съзнанието да остане никаква следа от определен текст, таблица, графика или карта. На практика означава, че всеки втори ученик не разбира какво чете и не знае как да използва информацията. Едва 24 на сто е стандартното ниво на ученици под критичната линия за всички държави.
:(

Колкото до четенето, то можем да четем и от природата дори, както съветва Учителя в беседата: „Естествена среда“ :

Който се интересува от развитието на човека, на всички живи същества, той чете не само писани книги, но и по камъните, по изворите, по листата, по дърветата. Много книги има в живата природа, но човек трябва да се отвори за тях, да ги разбира. В бъдеще, когато хората ще си служат с шестото чувство, ще четат книгите на природата, ще ги разбират и ще се ползват от тях.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Четенето на книги е духовен процес par excellence.

И има нещо много просто: визирам горното изследване, което е цитирала Ани: за неграмотността на учениците. Подозирам в неграмотност и родителите им, поради един елементарен факт: ако в семейството се четат книги и вместо рафтове с чаши и сервизи, има лавици с книги, то и детето ще бъде научено да чете и да е свикнало с мисълта, че по-естествено нещо от това да четеш, да знаеш, да си любопитен и информиран, няма.

П.С. Като казвам книги нямам предвид нито булевардни романи, нито криминалета, а сериозна литература.

Факт е, че малко българи се интересуват от българска проза или поезия, не знаят почти нищо за съвременната българска лирика … И какво остава за западноевропейските такива или пък за скандинавските или южноамериканските литератури …

Линк към коментар
Share on other sites

Taka e. Личният пример на родителите е много важен.

Вярно, че имаше деца, които преди десетилетия самото общество или училището подтикваше към книгата.

Сега обаче нещата не стоят по този начин. И такива деца са още по-малко. Следователно е още по-важно семейството.

Та да попитам и аз като Мона - какво имате по лавиците, колко са книгите у дома ви?

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Та да попитам и аз като Мона - какво имате по лавиците, колко са книгите у дома ви?

Правилен въпрос задавате – за книгите на лавицата. А защо не и в компютъра или на DVD...? :)

Предполагам, че пишещите в този форум имат доста книги и което е по-важно – четат ги. Защото има много лавици с цели поредици от книги, стилно подредени, но – само за украшение.

Това, което ме тревожи в направеното статистическо изследване на PISA (Program for International Student Assessment) е, че става дума само за ученици. А дали някой се е запитал - какъв процент от младежите на тази възраст учат? В България се задава една вълна от неграмотно население в буквалния смисъл на думата. И този процес се засилва за съжаление. :(

Другият тревожен факт – от малката извадка все пак грамотни младежи (4508 ученици от 179 училища, основно от девети клас), само 2.8% имат високи резултати, които им позволяват да анализират предоставения им текст. В Шанхай е 21,4%... Останалите не могат да осмислят и оценяват добре прочетената информация.

Има и надежда.:) През 2006 година, пак при същото изследване, делът на учениците под критичното ниво на грамотност е бил над 50 на сто.

/източник/

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Там е работата, че те и булевардни романи вече не четат :( и на въпрос в кръстословица - град във Франция с три букви онзи ден едно младо момиче току що завършило средно образование написа Рим и когато и обясних някои неща тя ме погледна и ми каза - Много ми пука... Една друга преди време ми обясни, че никога не е чела книга, тогава и подарих едно булевардно романче, след време каза, че го е прочела. Казах и - Подарявам ти го, сега поне можеш да се похвалиш, че през живота си си прочела поне една книга. Значи аз съм от това поколение в което темата секс в домовете беше ТАБУ, а по филмите като имаше целувки родителите ми ме караха да си затварям очите, а такива филми в кината бяха забранени за малолетни. У дома имаше една книга т.е. още я има Пол-Брак- Семейство в която нищооо не се обясняваше, а като всеки млад човек по онова време бях жадна за знания по този въпрос. Така, че в годините след демокрацията пазара беше залят с розови, сини и т.н... любовни романи и естествено по онези времена аз доста попрочетох от тях, но както споменах вече във всяка книга има по нещо ценно стига човек да пожелае да го открие :). Иначе по моите лавици само ред няма skype-25.gif защото постоянно като се присетя за нещо си ги прехвърлям книжките от тук от там :))). Далеч не съм чела всичко, но в библиотеката ми присъстват книги като " Спасителят в ръжта"; " QUO VADIS"; "Винету" и т.н... а в електронен вариант си чета онлайн книги от chitanka.info или си тегля от Спиралата :). Хубаво е човек да се обогатява четейки :). Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...