Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Масоните. Какво мислите за тях?


B__

Recommended Posts

Има доста двоумене по този въпрос още повече, че отделни масони се проявяват доста зле в обществото, а и някои масонски ложи имат лоша слава. Като Пи-2 в Италия.

От една страна масоните се обвиняват за повечето заговори в света, обвиняват се, че се опитват да унищожат църквата, че са против човешките свободи, че се интересуват само от материалното, че искат да бъдат влиятелни и богати, че редят политическите фигури в света, че са сила от миналото.

От друга страна се твърди, че масоните се борят срещу църквата, защото тя убив вярата у хората, борят се за "Свобода, равенство, братство", борят се за преобразуване на човешкото общество към по-добро. Велики личности са се изказвали в тяхна подкрепа. Например, Блаватска в своята "Разбулената Изида" ги определя като бяла школа. Рудолф Щайнер се оказва и масон. Той е бил йерофант на "Мемфис Мизраим" - магическия клон на масонството. Николай Райнов, ученик на Учителя, е бил масон и ръководител на ложа "Парсифал (тук).

Та, какво мислите по въпроса или какво можете да споделите по него?

Благодаря предварително :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Както знаем има тъмна и светла страна. Има хора, които са избрали светлата, други, тъмната... :yinyang:

Сигурно и при тях е така:dancing yes: Немерението е важно...:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

За масоните е изписано много и още повече може да се изпише. Една от причините за това е и "виновник" за противоречивата информация за тях. А именно - между масони и масони, ложи и ложи, освен че са много, има и разлики.

Ще се опитам да обобщя - масоните са възникнали от Богомилството, като една от креациите на Западната Мъдрост и първоначално са били светло и живо Учение. За съжаление, Албърт Пайк, заедно с Илюминатите, незабелязано го превръщат в сериозна сила на Лявото посвещение, управляваща и досега.

Райнов осъзнава това и напуска масонските редици, които не го приемат лесно и дълго време го уговарят и шантажират да се върне. Самият той споделя, че

В своите седем периода на развитие (Атлантски, Мексикански, Египетски, Халдейски, Есениянски, Гностически и Богомилски) тази традиция запази линията на строго единство, така характерна за пътя и разкриването на всяка истина.

А не може да се отрече, че в своя най-сетен период тя стигна до онази ширина, богатство и лъчезарност, която придава отсенки на величие даже на доктрини сега съвсем пусти , като кройцерство, масонство, мартинизъм, неогностицизъм - само защото са излезли от тая традиция , която не е могла да не ги запечата с клеймото на величава строгост некога.

Относно Щайнер, това също е така, но не мога да коментирам, защото не разполагам с достатъчно информация по темата.

Линк към коментар
Share on other sites

Много светли личности от световната история и култура са били/са в масонската ложа. Но като гледам кои представители на българския мутренски "елит" са масони, имам чувството, че у нас влияние има най-вече тъмният вариант на ложата.

Линк към коментар
Share on other sites

А, да. Съвременните по-добре да не ги коментираме :)

Иначе в историята да, все пак масонството си е възникнало като светло учение.

Линк към коментар
Share on other sites

Много светли личности от световната история и култура са били/са в масонската ложа. Но като гледам кои представители на българския мутренски "елит" са масони, имам чувството, че у нас влияние има най-вече тъмният вариант на ложата.

Затова в България има две групи ложи, които не си говорят помежду си. Едните са тези с мутрите, а другите уж нямали мутри... много.

Линк към коментар
Share on other sites

Интересна тема. Но трябва първо да се започне, може би, с това какво разбираме под "масон".

За Щайнер съм чувал, че е отказвал предложение да стане масон. Интересно е от къде точно е взета информацията за това, че е бил масон. Самият той не се е произнасял много добре за някои тайни братства и в един момент скъсва връзката си с теософското общество. За Николай Райнов не мога да коментирам - който има сигурен източник на информация, може да каже повече. Доколкото разбирам, тази ложа "Парсифал" е едва ли не основана от него, така ли излиза? Също така пише, че самият той също е имал някакви връзки с теософското общество в един момент. Все пак трябва да се има предвид, че с годините нещата около това общество доста се променят, така че може различни хора да са имали различни отношения с него в зависимост от периода.

Очевидно, поради някои популярни книги, орденът на "зидарите" е в момента един от най-известните - един от най-актуалните сигурно, макар и по-скоро в смисъл актуален за употреба във речника на хората, имащи интерес към различни езотерични или псевдоезотерични книги. Доколко е останало нещо от него и какво е бил - той си знае. Мога само да кажа, че ако един чичко дойде и ми каже: "Здравей, аз съм масон от ордена на зидаромазачите, айде с мене", не бих си помислил, че работата отива на добре:)

Линк към коментар
Share on other sites

При масоните има строга йерархия, нали?

Доколкото си спомням, Учителя беше казал, цитирам по памет, че една общност с идеална цел, която обаче е изградена на йерархически принцип, няма бъдеще.

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

За масоните е изписано много и още повече може да се изпише. Една от причините за това е и "виновник" за противоречивата информация за тях. А именно - между масони и масони, ложи и ложи, освен че са много, има и разлики.

Ще се опитам да обобщя - масоните са възникнали от Богомилството, като една от креациите на Западната Мъдрост и първоначално са били светло и живо Учение. За съжаление, Албърт Пайк, заедно с Илюминатите, незабелязано го превръщат в сериозна сила на Лявото посвещение, управляваща и досега.

За жалост това "ляво" още доста обърква и властва:feel happy: В крайна сметка всички сме участници в Божестваната картина и явно масоните си имат свое място. :ph34r:Тези ложи са факт, защото, който работи за Цялото е в светлината, не се крие, не манипулира...;)

Линк към коментар
Share on other sites

За Николай Райнов не мога да коментирам - който има сигурен източник на информация, може да каже повече. Доколкото разбирам, тази ложа "Парсифал" е едва ли не основана от него, така ли излиза? Също така пише, че самият той също е имал някакви връзки с теософското общество в един момент. Все пак трябва да се има предвид, че с годините нещата около това общество доста се променят, така че може различни хора да са имали различни отношения с него в зависимост от периода.

Аз имам и мога да кажа много :). Да, имал е връзки с Теософското обшество, както и с Агни Йога и Мория, с Николай Рьорих, за масоните писах.

Абсолютно си прав за периодите, така е. Тези връзки имат съществена роля в поставената му задача - изнасяне на истините за Богомилите, но не на база догадки и хипотези, а основани на достъп до оцелелите книги (какъвто достъп само той и придружителте му са имали, въпреки многот опити), както и спомени от Акаша. Под ръковдството на Учителя.

Например Райнов, Димков, Никола Трифонов са правили и групови сеанси, за да си припомнят богомилския период.

Отплеснах се. Знанието е едно, левите го използват за едни цели, десните за други. Важно е приложението, но всеки има своята роля в мировия план.

Линк към коментар
Share on other sites

Помагала съм с мисли от Учителя на различни теми. Подбирах ги главно от качено в нета, защото не всеки от нас има достатъчно книги от Учителя, а има създадена прекрасна библиотека. Един ден реших да потърся през чичко Гугъл по думичките "Светлина" и "Учителя". За мое учудване ми изскочи един масонски сайт, в който с голямо уважение се говореше за Учителя :).

Животът е шарен и ни среща с много хора. Сигурна съм, че болшинството от нас познават както масони, така и мутри (другите популярни личности от живота :) ). И хората, които познава са не с етикет, залепен някъде отпред на гърдите, указващ какви са точно, а просто хора. И като всички хора имат и добро и лошо в себе си. А коя коя част от него иска да надделее - това е лично решение.

Виждала съм как се срещат масони - със съвсем искрена радост, с прегръдка с поставени на раменете ръце и целуване 3 пъти по бузите. Бях изумена. Попитах: защо така? Ами защото са братя. Защото всеки се радва да види близък човек. Защото когато един брат гарантира за друг нещата се улесняват и общуването е по-лесно. Всеки общува по-лесно с хора, които знае, че имат неговия начин на мислене и интереси. И аз по-лесно си комуникирам с хора, които не познавам, но знам че се интересуват от Учението.

Били организирани, сила. Съгласна съм. Логиката е: Аз съм добре, след като аз съм добре мога да помогна на семейството си, после ще разширя кръга и ще включа приятели, техните семейства....

В САЩ, където благотворителността е много важна част от живота на обществото, едни от най-големите дарители са масони. И това не е лустро за пред обществото, а начин на мислене и традиции, изграждани за един много дълъг период от време, поколения.

Много видни личности от управлението на България в периода след освобождението до идването на социализЪма са били масони. Особено след Освобождението, когато българският лев е бил наистина златен.

Малко известен факт е, че Русе е спасен от опожаряване защото Иван Ведър - масон с най-висока 33 степен се е намесил. Налично е в нета.

Не искам поста ми да се възприема като защита. Масоните са хора като всички нас. Част са от обществото. И не можем да се правим, че не съществуват или да ги отречем. Защото те ще продължат да съществуват.

Линк към коментар
Share on other sites

"През февруари 1917 г. избухва втора революция в Русия, която сваля царизма. Образувано е Временно правителство. Министър-председателят Керенски още през 1912 г. влиза в масонска ложа, а от 29 члена на неговото правителство 23-ма са масони. Третата революция на болшевишката партия побеждава през ноември с.г. и установява диктатура, която продължава 74 години. Има достоверни сведения, че водачите на болшевишката революция – Владимир Улянов (Ленин), Леон Бронщайн (Лев Троцки), Анатолий Луначарски и др., не само са платени германски агенти, но заемат високи постове в тайната масонска йерархия."

Уикипедия

Казано е: "По делата им ще ги познаете." Ама по истинските. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ще пиша поред на номерата. Ради, интересно е това, което казваш за Николай Райнов. Аз досега от два източника съм получавал информация, че Николай Рьорих не е бил от страната на прогресивните сили, така да се изразя по-меко, в смисъл, че дори Учителя е забранявал да се четат негови книги. Някой знае ли нещо повече по въпроса? Ради, може ли да ни осветиш относно това каква точно връзка би могъл да е имал Николай Райнов с Рьорих? Нещата много често са сложни и може и да са имали контакт, това никак не го изключвам.

А като казваш, че имал връзки с Агни Йога и Мория, се сетих, че така (Мория) се казва и една област от книгите на Дж.Р.Толкин:)

А иначе за това, че масоните може и да си мислят, че са добронамерени, мисля, че стъпваме в едни доста дълбоки води и там нещата са също много сложни. В действителност, много от масоните не са напълно наясно с това какво вършат и за кого всъщност го вършат, а получават само откъслечни обяснения, които може да са достатъчни да ги мотивират - за тяхното разбиране. Ако на някого му се чете повече, има интересни изявления от Щайнер по въпроса. Той например смята, че повечето в такива тайни ложи са това, което той нарича "нули" - хора, без да са наясно с крайната цел на нещата. Нули са дори и политиците, президентите и т.н. Зад нулите, скрити от общественото внимание, са "единиците", които вече знаят малко или повече за истинските цели на нещата. Това, че нулите са благоразположени може да е вярно до някаква степен, но много от нещата, които те правят, са донякъде подходящи и донякъде не. Важно е да се види какво трябва да бъде общото развитие на нещата, а това изисква по-сериозно разбиране. Също така, тези хора много често могат и да разпространяват влияния, които до някаква степен не съзнават. Изобщо, положението е много сложно и е много трудно да се прецени доколко едни действия са положителни и доколко са не са. За благотворителността, Щайнер казва, че тя също може да се прави от егоистични цели.

Интересна негова книга по темата е "Карма на неистината". Разбираемо е, че в светлината на това, което съм написал, я препоръчвам, но там наистина пише доста за разните братства, масони, политически игри, дори и за славяните и английско- и немско-говорящите народи.

Е това сега ако не беше реклама:)

Линк към коментар
Share on other sites

Не искам поста ми да се възприема като защита. Масоните са хора като всички нас. Част са от обществото. И не можем да се правим, че не съществуват или да ги отречем. Защото те ще продължат да съществуват.

Че кой ги отрича или обвинява? :) Не мисля, че става въпрос за това изобщо в темата. Аз познавам немалко масони :) Голяма част от структурите им са изцяло бизнес и светски, без сила, като изключим финансите и връзките им.

Сред тях има всякакви хора. Като навсякъде. Не мисля, че някой от нас е имал намерение да ги съди или да дава оценки, нито има право. От Масонското учение също има какво да се научи, и то не малко, но алармата ми беше за Пайк и Илюминатите. Там нещата са ясни и те не ги крият. Изобщо.

Florestan - да, нещата са и сложни, и прости понякога. Понятието "черен" се употребява в различен смисъл, ще се опитам да илюстрирам с пример. Ако си ученик в дадена Школа и това е твоя път, но някой те отклонява от него, то той за теб става черен. Не е нужно да е черен адепт или да го прави съзнателно. Това може да е жена ти, която вдига скандали по темата, или децата, които ти се подиграват или майка ти, която ти забранява. Може да са приятели, колеги, "обществото", което ти влияе зле. Това може и да е друго Учение, автор или човек, който не е непременно от лявото посвещение, но да ти пречи, да ти отклонява вниманието от текущите задачи. Тогаава, за теб или група хора като теб, в този даден момент той е "черен".

Само не ме разбирайте погрешно, аз имам семейство и 2 деца, исках да кажа съвсем друго и всичко е илюстрация, най-вероятно неподходяща. Което не изключва факта, че някои са наистина леви - т.е. използват силите за лична изгода.

Всъщност тези, които често се изявяват като "черни" са особено важни за нашето развитие, всичко е едно, без страх и без тъмнина. Черното е резервоар на енергия, който може да я ползва - добре му е :)

Линк към коментар
Share on other sites

Florestan - да, нещата са и сложни, и прости понякога. Понятието "черен" се употребява в различен смисъл, ще се опитам да илюстрирам с пример. Ако си ученик в дадена Школа и това е твоя път, но някой те отклонява от него, то той за теб става черен. Не е нужно да е черен адепт или да го прави съзнателно. Това може да е жена ти, която вдига скандали по темата, или децата, които ти се подиграват или майка ти, която ти забранява. Може да са приятели, колеги, "обществото", което ти влияе зле. Това може и да е друго Учение, автор или човек, който не е непременно от лявото посвещение, но да ти пречи, да ти отклонява вниманието от текущите задачи. Тогаава, за теб или група хора като теб, в този даден момент той е "черен".

Ради, ама от твоя пример наистина излиза, че всеки, който те дразни по някакъв начин, е черен.:)

П.П. А-у какво допълнение направи:

"Всъщност тези, които често се изявяват като "черни" са особено важни за нашето развитие, всичко е едно, без страх и без тъмнина. Черното е резервоар на енергия, който може да я ползва - добре му е "

Пази Боже! Учиталя е казал, че злото трябва да се избягва. Защото те точно това искат - да им обръщаме внимание. :)

Редактирано от braman
Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се, че много по-скоро, отколкото си мислим, голяма част от хората ще "прогледнат" за другите.

И тогава ясно ще се забелязва кой какъв е и какви са му целите, мотивите.

Интересно, има ли някакво безпокойство в това отношение сред такива тайни организации, някакво раздвижване, вземат ли някакви мерки?

Линк към коментар
Share on other sites

@ braman - ами разбирай го както искаш :)

Мен лично никой не ме дразни :)

И тъй в тази окултна школа, вие влизате да се научите как да се борите с рогата на вола, защото ще срещнете духове от черната ложа, у които има много знания. Знаете ли какви знания? Някой път Белите Братя ходят в техните школи да се учат. „Синовете на този век са по-умни от синовете на светлината.“ И синовете на светлината трябва да се учат от синовете на тъмнината. Знанието, принципите и в двете школи са едни и същи, но едните прилагат знанието по един начин, а другите го прилагат по друг начин. Силите, които действуват, са едни и същи, няма раздвояване, но важно е приложението: едни сили може да се употребят по един начин – в ляво, а други по друг начин – в дясно. Обаче, ние преспокойно може да почерпим поука, може да научим нещо и от един черен брат, дори и от църквата. Туй е казано сега между четири стени. Ако го кажете отвънка, ще ви изключат от всяка църква. Разбирате ли? Туй не е символ. Вие още не знаете произхода на черните братя, нали? И защо са черни? Защото те отидоха на ляво, а другите на дясно. Аз няма да обяснявам това. Човек има лява ръка, има и дясна ръка. Защо? Двете ръце не са ли на мястото си? За сега ние употребяваме нашата дясна ръка, но било е време, когато лявата ръка е била на работа. Има ли грях сега, че човек има една лява ръка и една дясна ръка? Няма. Тия ръце са точно на мястото си, само че в движението си, посоката на лявата пътека минава през центъра на земята, а на дясната – през центъра на слънцето. По това се различават. При единия начин вие ще слезете в най-гъстата материя, в най-голямото противоречие на живота, ще имате да се борите, ще се намали светлината; а при другия – ще минете в най-рядката материя, ще минете през центъра на слънцето. Няма да се боите, ще има кой да ви предпази.

Източник

Линк към коментар
Share on other sites

Черните действат по всички възможни канали. А каналите са предимно личности, а не организации. Посредник за тъмните влияния може да е всеки и най-опасно за човека е когато това са семейството и приятелите (пък дори и това да става несъзнателно или дори в следствие от добронамерена, но погрешна преценка). Просто към приятелите и семейството човек е по-открит, доверява се повече и е по-уязвим по тази линия. Казаното разбира се не е никакъв аргумент срещу приятелствата и семейството, а е апел за разумност във взаимоотношенията. Преценката винаги трябва да е конкретно според човека. Не може да се правят обобщения на роднински признак, принадлежност към организация и др. под.

Сега за масонството: Разбира се, че сред масоните има много светли личности. Според мене, причината за това не е в масонството, а в самите личности. Това, че видите ли на членовете (ако не на всички, то на някои) се съобщавали някакви супер-тайни, които ги правели нещо повече от другите хора. Няма такова нещо и не може да има. Окултното знание е свързано с възможността на човек да го възприеме. То не е просто информация, която се съобщава. Информацията е абсолютно достъпна и сега. Проблемът е във възможността тя да бъде осъзната, в недостатъчно-широкото човешко съзнание. Иначе, както е казано, Учителите отдавна щяха да напишат учебници, които да дават конкретни наставления. Та, дори и в масонските ритуали да се съдържа нещо ценно (а то се съдържа), тези които са в състояние да го разберат правилно, едва ли в по-голямата си част членуват в някоя от масонските организации.

Масоните често споменават във връзка с всички конспиративни теории, но в последните се изопачават основни принципи. Говори се за избрани, за синя кръв, но това е в пълно противоречие с принципите на превъплъщение на душите. Въплъщенията в които човек има власт се редуват с такива, в които няма, и от тази гледна точка, никаква наследственост и избраност не може да съществува. Да, членуващите в определени кръгове може да имат власт над политическите и икономически събития по света, но тя не трае повече от няколко десетилетия за отделната душа, просто защото закона за равновесието изисква така. Въобще имам чувството, че в конспиративните теории има не по-малко тъмно влияние, защото те отклоняват духовните стремежи на вярващите в тях, насочват ги към предполагаемия враг, т.е. колкото се може по-далеч от самия духовно-израстващ. Борещите се с „елита“ се превръщат в част от самия елит и напълно ги наподобяват в действията си. Жалка картинка. Човек трябва да утвърждава себе си, стремежите си, а не в желанието си да унищожи злото, да става жалък имитатор на това, срещу което се бори.

Линк към коментар
Share on other sites

Сега нас ни е страх от тъмнината, но тъмнината има своя роля в света. Ако ние искаме този свят да бъде създаден така, както ние мислим, ние щяхме да бъдем най-нещастните същества на Земята. Ние искаме това, което не сме опитали. За пример, човек иска да яде много. Че то ще бъде едно нещастие да те накарат целия ден да ядеш. Ден и нощ да ядеш, то е несъвместимо. Малко трябва да ядеш и да почиваш. Ние сме в началото, когато хората сме се пробудили. Сега се говори за Любовта. Но Любовта още в съзнанието на хората не е реална. Старите хора се съмняват дали има Любов или не. Младите по някой път вярват, но казват, че те са смахнати. Казват: „То е зелен, който люби. Който [е] престанал да люби, той е разумен.“ Да оставим тия неща. Светът е едно голямо представление, в което всички същества вземат някаква роля. Някои роли са хубави, някои роли са неприятни. Някои питат: „Защо светът е така създаден?“ – Че как да се създаде? Вие създавате в едно представление една роля. Всичките царе може ли да бъдат? Ще има един цар, една царица. Ще има един княз, една княгиня, един министър. После ще има някое духовно лице и най-после ще дойдат крадците, лъжците, пияниците – ще ги натурят там. Всеки иска да си играе ролята. Който краде, да краде майсторски, който пие, да пие майсторски, който бие, да бие майсторски, но всичко там е привидно. Най-първо имате едно впечатление. Имате някаква болка и казвате: „Тази болка аз никога няма да я забравя.“ Да кажем, кракът ви боли. Не се минат 2–3 дни и нищо не остане в ума ви. Заглади се, като че ли не е било.
Възлюблени :feel happy:

Когато имаме още едно сетиво и започнем да се приемаме като души слезли да се учат, няма да има добро/лошо.

Кой черен, кой бял, кой добър, кой лош?... Ще поживеем ще видим...;)

"Целият свят е сцена, а всички сме актьори...":king:

Линк към коментар
Share on other sites

От друга страна се твърди, че масоните се борят срещу църквата, защото тя убив вярата у хората, борят се за "Свобода, равенство, братство", борят се за преобразуване на човешкото общество към по-добро. Велики личности са се изказвали в тяхна подкрепа. Например, Блаватска в своята "Разбулената Изида" ги определя като бяла школа.....

Та, какво мислите по въпроса или какво можете да споделите по него?

Доколкото съм запозната с розенкройцерите, те наистина са отхвърляли папството и църквата.

Колкото до Блаватска, тя казва, че в борбата с църквата масоните са загубили много- "масонството е било развратено".

Това братство в действителност притежава значителна част от символизма, формулите и обредите на окултизма, преминали по наследство от незапомнени времена на първоначалните посвещения. За да превърнат това братсво само в безвредно нищо, йезуитите изпратили в този орден няколко от най-талантливите си емисари, които отначало убедили простите братя, че истинската тайна е била загубена заедно с Хирам Абиф и след това ги подбудили да внесат това вярване в своите формулировки. После те изобретили благовидни, но незаконни висши степени, претендиращи за по-нататъчно хвърляне на светлина върху тази загубена тайна и за прокарване на кандидата по-нататък, занимавайки го с форми, заимствани от оригинални, но несъдържащи никаква същност неща- и всичко това е изкусно преплетено, за да поведе стремящия се неофит наникъде. И все пак, от време на време се срещат хора със здрав разум и способности в други отношения, които с тържествени лица, устремено, с изключителна сериозност преминават през тази пародия, разкриваща пред тях "подменени тайни", наместо действителните.

"Тайната доктрина; том 3; Езотерика; стр.357.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз задавам един въпрос: Когато един овчар на сто овце остави два коча, на всеки един коч турят по 50 жени да ги има, в реда на естественото ли е? Туй желание на природата ли е или на овчаря? Защото природата наредила един коч една овца, един коч една овца, едно женско едно мъжко....

Многоженството произлязло от войните. Ставаха много войни, убиват се мъжете, останаха много жени, тогава започна многоженството. Тогава един мъж имаше много жени. Какво ще се прави сега, как ще се поправи? Ти ще идеш да убедиш този мъж какво прави с жените. Те започват да се карат за мъжа как да го имат. Аз изнасям факти, които съществуват, оставям вие да цените. Ние, сегашните поколения, не отговаряме за последствията на миналите поколения, но ние носим наследствени последствия, вярвания, привички, навици на нашите деди и прадеди: религиозни, обществени, семейни, такива морални, такива каши. Казват: Морал трябва да имаме. Трябва да имаме един морал, който за всичките да е еднакъв. Идеята за Бога трябва да бъде нещо определено. Идеята за тия два свята, че съществуват трябва да бъде ясна. Ние живеем заобиколени със същества. Ние не сме господари на земята. Господари са други. Ние си представяме, но фактически не сме ние ни най-малко. Онези, които управляват света, те женят хората, те ги венчават, развенчават, те ги карат да се раждат, да умират, интернират ги на общо основание в другия свят тия, които не се подчиняват, – хайде казват в другия свят, понеже, сме под властта на царството на тъмнината...

Досега от 8 хиляди години откак човек паднал, никой не е говорил истината. Може да ви наведа много малко хора, които се явили, които говорят истината. Запример, ако аз говоря за някого с оглед не е истина. Истината включва в себе си целокупното съществувание на всички живи същества в света без разлика, тя има предвид доброто на всички същества. Аз гледам на света тъй. Аз обичам света не заради света, обичам света заради Онзи, Който го направил, понеже, Той е по-голям от света, понеже зная Неговата Любов, обичам света. Казват за някого, той е светски човек. Без разлика, за мене е направен от Бога. Той може да има слабости, за мене не неговите слабости са външна страна. Ето какво аз разбирам: Една златна монета падне в калта, окаля се. Аз не унищожавам монетата, измивам я, турям я в джоба. Калта ни най-малко не намалява ценността на монетата. Ако човек се окаля, умия го, туря го в джоба си. Разсъждения са това. Ама казва: Той е грешен човек. Паднал в калта човека. Монетата може да падне и човек може да падне и да се окаля. Кал има различно забъркана...

Та казвам: Нещастието на съвременните хора се дължи на това, че те не вярват в този свят, на тия светове, в които ние трябва да минем. Трябва да минем в тъмнината и в светлината, да влезем в света на тъмнината и в света на светлината, от света на светлината да влезем в Божествения свят, за да разберем смисъла. Тия светове на светлината, техните отношения са такива, както на сина и на дъщерята към бащата и майката. Ти веднага ще идеш при светлите духове. Ние в света не можем да бъдем господари. Всички сме господари на земята, ние само предполагаме. Ако служим на светлите духове, имаме отношение като синове. Синът трябва да служи на бащата. По какво се отличава синът? И слугата, и синът работят, само че синът работи без пари, а слугата работи с пари. В света на светлината нещата започват зле и свършват добре. В света на тъмнината най-първо започват добре и свършват зле. Божественият свят се отличава с друго качество, нещата започват добре и свършват добре. Щом една работа започва добре и свършва добре, тя е Божествена. Щом започва зле и свършва добре, тя е под ръководството на светлите духове, на тия светлите същества. Щом започва добре и свършва зле, тя е под ръководството на тъмните сили. Това е диагноза. Дали вярвате в това, то е друг въпрос. Аз не искам да вярвате. Ако намерите, че е правдоподобно, добре, ако намерите, че не е, свободни сте. Ако така не разбирате, вие ще хвърлите вината там, където не трябва. Следователно, несправедливо е от ваша страна да осъждате хората, които не са виновати. Не е виноват ножът, който те убива, не е виновата пушката, която те убива, не е виновата ръката, която те ръга, не е виновата и главата, която не мисли. Онези вътре са причината, има една причина, другите неща са условия. И в себе си трябва да разбирате този закон.

Забравените неща

:feel happy::yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте !

Духовно търсещите хора често обичат да си философстват, но и често си губят времето да разсъждават върху неща, които фактически не познават.

Носят се безкрайни легенди и измишльотини за масоните или франк-масоните, последната мода дойде от Дан Браун.

Истината за масонството може да се разбере само, ако сте част от живота на една ложa, но не в България, разбира се.

При масоните има строга йерархия, нали?

Не, няма йерархия . Йерархия има в Църквата.

Нивата във франкмасонството могат да се сравнят с различните класове- 3-ти, 5-ти, 7-и...

но това изобщо не е най-важното за искрено търсещите Истината души- както в България, така и навсякъде по света, те са малко на брой.

:3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

Тъй като написах едно мнение в което направих разделението между Бялата ложа и противостоящата й черна, исках да изложа и един цитат, който обяснява какво точно имах предвид, когато направих разграничението между двете:

Тук ще спомена една окултна легенда, която ни разкрива един космичен факт. В началото на създаването на нашия космос, преди милиарди години из недрата на Битието се пробужда едно мощно космично Същество, което озарява със Светлината си цялата вселена. То е било с грамадна мощ и сила и нямало равно на себе си. Казва легендата по-нататук, това велико същество помислило, че няма нищо по-мощно от него в света. То си въобразило, че е самият Бог, всесилният Господар на света. Но за негово голямо нещастие и изненада, от този миг неговата Светлина започнала да се намалява, почнало постепенно да губи силата си и да се чувствува все по-ограничено. Това същество е известно в Окултната Наука под името Луцифер. Пак по същото време из недрата на Битието се появява едно друго велико и мощно Същество. То също се отличавало с голяма Светлина, Знание и мощ. Но то нямало гордостта и самозабравата на първото Същество, а е било проникнато от велико Смирение. Това второ Същество вече съзнава, че то е само проводник, проявление на тази РЕалност на Битието и отдава себе си напълно в служба на тази Реалност. У него няма стремеж да прояви себе си, но то напълно се себеотдава да прояви Великото в света. И с него се случва обратното явление. Това Същество почнало да се чувства все по-силно и по-мощно и Светлината му се увеличавала, докато обгърнала цялата вселена. Това Същество е известно в окултната наука под името Христос.

Тази легенда, която отговаря на един космичен факт, ни показва основните черти и методите на двете Школи, на двете Братства, Бялото и Черното. Докато в Школите на Бялото Братство на пръв план стои въпросът за Великото в света, то в другата Школа на пръв план стои въпросът за личното съвършенство.

В светлината на написаното по-горе, което взех от "Историческият път на Бялото Братство през вековете", том 3, на Боян Боев, исках да поясня какво имах предвид и в какъв смисъл употребих думите.

Все още нямам отговор на въпроса някой знае ли нещо повече за това под какво влияние е бил Николай Рьорих. Аз лично на два пъти попадам на информацията, че Учителят е забранил да го четат, единият път беше в този сайт. Дали и други имат такава информация?

Линк към коментар
Share on other sites

Много интересна тема.:) Още повече, че след като изгледах почти всички серии на поредицата „Raising of The New Eden / Издигането на Новия рай”, в главата ми се въртят масони, илюминати, тамплиери, заговори срещу човечеството от страна на падналите ангели и техните наследници от човешки жени – така наречената кръвна линия, които управляват фактически света още от епохата на Атлантида и Лемурия. :wacko: Трудно ми е да приема някои неща в този филм, но възникнаха следните въпроси по отношение на масоните:

1. Каква е връзката между масоните и тамплерите?

2. Има ли връзка между масоните и илюминантите?

3. Какво е мястото на жените в масонските ложи?

:hmmmmm:

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

1. Каква е връзката между масоните и тамплерите?

2. Има ли връзка между масоните и илюминантите?

3. Какво е мястото на жените в масонските ложи?

:hmmmmm:

За рожден ден на масонството официално се приема 24 юни 1717г., когато се поставя началото на Великата ложа на Англия. А иначе, Соломоновият храм е построен около хиляда години преди раждането на Иисус и масоните се считат за наследници на рицарите тамплиери. Всъщност, тамплиерският кръст е с равностранни рамена, които се разширяват навън и изобразяват четири зидарски мистрии, обърнати с върховете една към друга така, че да образуват кръст.

cruz_temple.jpg

Докато кръстът е станал християнски символ едва през ІV век. Много преди това египтяните го използвали, за да изобразят пресичането на двете измерения (човешкото и небесното) - "Както горе, тъй и долу".Това е нагледно представяне на точката, в която човек и Бог стават едно.

Обаче, новопоявилите се тогава, нови "пазители на правата вяра" гръмогласно се отричат от тайните на предците си и ги заклеймяват като ерес. А въпросните "ереси", от съображение за оцеляване на знанията им във времена на религиозно потисничество, които противоречали на църковната доктрина - трябвало да се пазят в тайна, с други думи били "окултни", и тъй като се чувствала застрашена от тях, църквата заклеймявала всичко "окултно" като дяволско. И това убеждение така както гледам - си е останало и до днес у органичените умове на повечето хора.

Трябва да подчертая, обаче, че масонството не е религия. Религиите гарантират спасение, изискват вяра в конкретна теологична доктрина и приобщават неверниците.... А масонството не отговаря и на трите изисквания. Масоните не обещават спасение, нямат конкретна теология и не се стремят да ви приобщят. Религиозните дискусии даже са забранени в масонските ложи. Но, има изискване: За да станеш масон, трябва да вярваш във Висша сила. Обаче, масонската духовност се различава от организираната религия по това, че масоните не налагат конкретна дефиниция или име на тази Висшата сила. Вместо определени теологични персонажи като Йехова, Аллах, Буда или Христос, масоните използват по-общи понятия като Върховното същество или Великия архитект на Вселената.Това позволява да се обединяват масони с различна вяра. Нещо повече, масонството е отворено за хора от всякаква раса, цвят на кожата и вяра и представлява духовно братство, което по никакъв начин не дискриминира човека.

Относно мястото на жените... Масонството има своите корени в зидарските сдружения в Европа и затова е било по традиция мъжка организация. Предвид битуващото патриархално общество през последните хилядолетия, ролята на жената е била твърде много ангажирана с устройството на дома, отглеждането и възпитанието на децата. Това на практика не й е позволявало да има време и сили да заема някаква функция в обществото и това е основната причина жените да са стояли твърде много в сянка и тяхната роля да бъде пренебрегвана. Преди триста години (според някои през 1703г.) е основан женски клон, наречен Източна звезда, в който членуват няколко милиона души. Освен това, както знаем - масонството е пълно с женски символи и култове.

По света съществуват много клонове и разклонения, имащи общи корени - масонство, всякакви рицарски и нерицарски ложи и ордени, розенкройцери, илюминати, щрайнери.... и какви ли не. Толкова много, че определено на някой параноичен ум би му замирисало на конспирация biggrin.gif

Обаче, истинското масонство не е нито тайно общество, нито търговско дружество, нито религия. Ако попитате някой масон, той ще ви даде следното определение: Масонството е етична система, забулена в алегории и онагледена чрез символи.

Аз лично смятам, че съществува универсална Истина, заложена в душата на всеки от нас. Може би във всички нас е скрита една и съща история, като обща част от ДНК веригата ни. Може би тази всеобща Истина е причина за сходството във всичките ни религии и истории.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...