Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство и яйца


Иво

Recommended Posts

После какво общо имат носачките с убийството на пилета?

По принцип люпенето се контролира.

После мъжките пилета са много "по- ценни" защото главно те се отглеждат за производството на пилетата по магазините.

Как ще се убива мъжко пиле??? Това е провокация.

Имат общо.

Има няколко вида кокошки - носачки, бройлери и нормални (домашни). Първите са за да снасят яйца, вторите са само за месо (колят ги на възраст 50-60 дни), третите мисля няма какво да ви обяснявам.

Съответно, на фермите не им трябват "носачи" и ги хвърлят под ножа още новородени. :3d_130:

Затова купувайте яйца от домашни кокошки, ако можете.

За ДЕСЕРТ. :3d_134:

Ето и писалите преди мен споменават, че кокошките сигурно са най-многобройната група птици на планетата, именно заради отглеждането им от хората. Какво става с тяхната еволюция? Гледайки другите птици, като че ли буксува. "Щастливи" или не, тези кокошки живеят един доста ненормален от природна гледна точка живот.

Да, време е за "назад към природата" - кокошките да тичат по поляната до почтена възраст и да умрат от хуманна смърт (а защо не и с анестезия). :sorcerer:

За петлите нещата стоят малко по-сурово, защото като пораснат стават агресивни и постоянно ще се бият. Предполагам, че като навършат пълнолетие ще свършат във фризера. :31:

Друга наша намеса е като нехаем за измененията в природата и замърсяването й, в резултат на нашата дейност - това също е намеса и то каква!! Отравяме въздуха, водата, растителността, унищожаваме естествените местообитания на много животни, не само като изсичаме гори или добиваме полезни изкопаеми, но и като "облагородяваме" различни региони - пресушаваме блата, отклоняваме реки, напояваме пустини ...

Това всъщност е много по-голям проблем. <_<

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Възникна въпросът правилно ли е в тази тема да се използват цитатът от библията Аз съм хлябът на живота. Бащите ви ядоха мана в пустинята, и умряха; а хлябът, който слиза от небето, е такъв, че който яде от него, не ще умре. Аз съм живият хляб, слязъл от небето; който яде от тоя хляб, ще живее вовеки; а хлябът, който Аз ще дам, е Моята плът, която ще отдам за живота на света. Тогава иудеите се запрепираха помежду си, думайки: как може Той да ни даде плътта Си да ядем? А Иисус им рече: истина, истина ви казвам: ако не ядете плътта на Сина Човечески и не пиете кръвта Му, не ще имате в себе си живот. Който яде Моята плът и пие Моята кръв, има живот вечен, и Аз ще го възкреся в последния ден. Защото плътта Ми е наистина храна, и кръвта Ми е наистина питие. Който яде Моята плът и пие Моята кръв, пребъдва в Мене, и Аз в него. Както Мене е пратил живият Отец, и Аз живея чрез Отца, тъй и който Мене яде, ще живее чрез Мене. Този е хлябът, слязъл от небето. Не както бащите ви ядоха маната и умряха: който яде тоя хляб, ще живее вовеки" (Иоан 6:48-58). и мисълта на Учителя : " Какво разбирам под думите “да ви ядат с любов?” Когато човек вземе едно яйце, счупи го, опържи го и го изяде без любов, яйцето не е доволно. Вземе ли човек това яйце и го тури под квачката да се измъти, той го е изял с любов. Той е дал на яйцето условия за нов живот."

Забавих да отговоря какво съм имал предвид за да се запозная преди това с мнението на повече наши приятели.

Въпросът с какво се храним е важен и е добре да имаме сериозно отношение към него.Уважавам всички изказани мнения и когато споделям моето отнощение към повдигнатата тема не го правя за да влизам в спор с други участници във форума , а за да се чуят повече гледни точки.

За тълкуването на текстовете от библията има различни ключове и всеки избира за себе си какъв ключ да използва в даден момент, а дали този ключ е на място ще проличи от резултата ,който ще се получи в неговото съзнание за осветляване на истината.

Ако приемем,че Земята е жив организъм и Христос е Духът на земята тогава думите : "а хлябът, който Аз ще дам, е Моята плът, която ще отдам за живота на света" бихме могли да ги приемем буквално. Христос трябваше да посочи Земята по такъв начин, сякаш става дума за Неговото тяло: Когато гледате житните ниви и ядете хляба, който ви храни, какво всъщност ядете вие? Вие ядете Моето тяло! И когато пиете соковете на растенията - какво представляват те? Те са кръвта на Земята, Моята кръв!

Следващият важен въпрос е как да ядем тялото Христово.Нека се съгласим,че това трябва да става с любов. Трудно е да определим какво нещо е любовта,но за ориентир може да ни послужат думите на Учителя : " Вземе ли човек това яйце и го тури под квачката да се измъти, той го е изял с любов. Той е дал на яйцето условия за нов живот."

Любовта според Учителя може да се раздели на три фази, любов на лимонаденото шише-изпиваме съдържанието и го захвърляме ; любов на ябълката-изяждаме плода и заравяме семката за да дадем нов живот и любов на отворената книга- с най-добри чувства към всички вас приятели ви предлагам да започнем да четем от тази книга.

Линк към коментар
Share on other sites

Яйцата са незаменима храна за подрастващия организъм и е неразумно да лишаваме децата си от тази може би най-пълноценна храна.При вегетарианския начин на хранене също не бива да се пренебрегват.

Ние купуваме яйца от човек,който отглежда кокошки в двора си само заради този продукт,т.е. няма петли.Ако се налага купуваме и от магазина яйца от подово отглеждани кокошки.

Клипчето не го гледах,защото тежко понасям подобни неща.

Ето информация за хранителната стойност на яйцата.

Яйцата са силна, но не и незаменима храна, вкл. за децата. Стига човек да е малко по-информиран, разбира се, може да живee здравословно и без яйца. :)

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

Проблемът не е толкова в животинския произход. Млякото и медът също са с животински произход, но съдържат ценни психични наслоения, но това е друга тема.

тогава кое е проблем?

тук се приема безусловно (според мненията), че животинският произход е определящ при отказа

Линк към коментар
Share on other sites

При производството на мляко и мед животното не умира. И двете са продукт на преработване на растителни вещества, което животното осъществява не заради себе си. Млякото и медът са преработени от животинското царство растителни вещества, затова че когато се казва, че са с животински произход, това е доста условно. Те не са част от животното, така както месото, костите и др. под.

Линк към коментар
Share on other sites

Вредата им е най-вече върху силата на волята и духовната енергия на човека; върху съзнанието му...... Проблемът не е толкова в животинския произход. Млякото и медът също са с животински произход, но съдържат ценни психични наслоения, но това е друга тема.

Въпросът ми беше по- конкретно върху тези изказвания. Ако можеш дай обяснение и/ или информация.

( ясно е , че млякото е вторичен продукт и не е равно на смърт за източника си)

и с риск да скандализирам потребителите бих казала, че ако няма енергийно и духовно основание за вегетариански начин на живот, той е напълно безсмислен, а като самоцел пък особено "съдържателен"

Редактирано от Вятър*
Линк към коментар
Share on other sites

KirilChurulingov, може ли да споделиш дали ти лично ядеш яйца. Ако да или не защо?

Вие казвате: „Този човек, като ни проповядва това нещо, върши ли го така? Ами когато всички спят, какво прави той, какъв е неговият интимен живот?

Роденият от Бога грях не прави.

ДОПРЕНИЯТ ВЪГЛЕН,Беседа, държана на 20 януари 1924 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Пълните вегани отказват всичко животинско,

защото се смята за добито чрез експлоатация на животните,

включително яйца и мед.:hmmmmm: Звучи ми много смислено.:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Пълните вегани отказват всичко животинско,

защото се смята за добито чрез експлоатация на животните,

включително яйца и мед.:hmmmmm: Звучи ми много смислено.:hmmmmm:

добре, че соята не пищи или поне не я чуваме

и как точно не екплоатираме дървото с ябълките ?

кое е смислено и на какво се основава и защо животнското царство да е приоритетно над това на гъбите? един път Дарвин е в грешка в следващия случай го ползваме аксиоматично

Ако някой от спряганите за по-добре информирани потребители би могъл да ми обясни духовната страна на осъзнатия вегетариански начин на живот, ще се радвам да науча повече?

Редактирано от Вятър*
Линк към коментар
Share on other sites

Дали има експлоатация зависи от това как се отглежда дървото, но все пак при всички случаи тази експлоатация е свързана с много по-малко насилие понеже се ползват плодовете (ябълките) на дървото които сами по себе си нямат еволюция и не се размнoжават. Дървото дава ябълките - плодовете си, които като биват ползвани за храна от хората (плодовете нямат друга функция освен тази), не бива спирaна насилствено ничия еволюция.

Като говорим за сравняване на животинското царство и растителното царство като източник за храна, следва да не се забравя че в миналото предците ни са били канибали и отказването на човешко месо е признак за културна еволюция.

:)

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

Mindfield, благодаря за отделеното време и желание да ми отговориш- оценявам жеста :):sorcerer:

не ми се влиза в полемики какво е "по- малко" и "по-вече" що се отнася до понятие като експлоатация,

а и съм големичка- запозната съм с основите на биологичните с-ми и как работят те

въпросът ми касае духовната страна, енергийното основание за съзнателен избор на вегетарианския начин на живот, а все получавам отговори за материалната, видимата и докосваемата част от био-обяснението;

дотолкова ли е необяснима другата духовната или се практикува вегетарианство в стил криворазбрани коледни пости -да се прочисти тялото

Линк към коментар
Share on other sites

Вятър,плодовете и другите ядливи растения, са една добра храна за човека и животните.Те са създадени да бъдат храна на биологичните видове -животни и хора..Дори си мисля,че когато ние хората пренебрегваме плодовете и не ги откъсваме ,това не е добре за растението.То,за да ражда пак и да плододава ,има нужда да бъде освободено от плодовете ,които е родило.Да се откъснат тези плодове и да се използват за храна е уважение към дървото,което ги е родило.Аз не съм привърженик и смятам,че е насилие над вида,всяко химическо и друго третиране на дърветата и растенията, с цел изкуствено увеличаване на добивите изкуствената стимулация на растежа им и прочее техники.

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

195. ЯЙЦА ЗА УЧИТЕЛЯ

Отначало в първите години до 1918 г. Учителят преведе приятелите във вегетарианството. Те постепенно престанаха да ядат месо, но ядеха риба. Идва един момент когато Учителят препоръчва да не се яде риба. На някои например на Тодор Стоименов бе му казал да яде риба, защото тя съдържа фосфор, а той беше висок и слаб и с нежна конструкция. Та рибата за него не бе само храна, но и лекарство. В първите години Учителят бе казал: „Добре е да не се ядат яйца и близо 20 години не се ядяха яйца. По едно време, когато Георги Радев заболя от туберкулоза, Учителят му препоръча да яде по едно яjце на ден. Но той отказа, защото не искаше да се върне към птичия свят и с това да се върне в своята еволюция на човек. При белодробната туберкулоза, с две-три открити каверни, които той имаше се губи много белтък от организма. Този белтък трябва да се възстанови. Той трябваше да се внесе отвън чрез храната. И понеже бяхме вегетарианци, то той можеше да бъде внесен в човешкия организъм чрез храната - или чрез млякото и млечните продукти, или чрез свареното яйце и неговия белтък. Състоянието на Георги Радев се влоши и той си замина за една друга еволюция. Животът на земята е по-ценен от всякакви крайности. Човек трябва да охранява и съхранява живота на тя-лото си, защото то е храм на човешката душа и човешкия дух, а чрез тях той е храм на Бога.

През 1943/44 г. Учителят беше възрастен и беше към 78-79 години. Той позаслабна, силите Му намаляха, движеше се по-бавно, нямаше апетит. Вед-нъж помоли Мария Тодорова: „Марийке, можеш ли да ми свариш яйца?" И от тогава тя ги правеше и измисляше различни начини по какъв начин да ги сва-ри, да ги опържи и да Му ги поднесе. Учителят ги харесваше и с охота ги изяждаше.

Из спомените на Борис Николов, публикувани в том 2 на "Изгрева"" - стр.314

Линк към коментар
Share on other sites

...

въпросът ми касае духовната страна, енергийното основание за съзнателен избор на вегетарианския начин на живот, а все получавам отговори за материалната, видимата и докосваемата част от био-обяснението;

...

Месото се състои до голяма степен от вода както и малко кръв, а водата, по д-р Ямото, поема емоциите като гняв, чуство за несправедливост и пр., а кръвта съдържа фините тела на животното, предполагам че до известна степен тъмни страни от астралното и етерното тяло на животните остават в самото месо. Това са сили на нагона, защото животните се движат от нагона и инстиктите, и тези сили ни отдалечават от човешкото у нас.

:) :)

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

ето:) стана интересно

мисля, че и ние - хората си имаме доста нагони и инстинкти

каква е тъмната страна на животното, ако то е неосъзнато ( имам предвид в другите тела)?

п.п. ако това, което казваш е вярно, тогава е вярно ( за племенното людоедство), че ако изядеш противника му вземаш силата?

Линк към коментар
Share on other sites

Ще напиша някои неща, просто като насоки, без да ги подреждам и без да изпадам в подробности:

При убийството на животното се отделя голямо количество отрицателна психична енергия, която остава свързана с него (най-вече с кръвта му).

Колкото по-еволюирало е едно същество, толкова по-високоорагинизирана е материята в организма му. Колкото едно същество е по-силно индивидуализирано, а при домашните животни и при развитите хищници има наченки на индивидуализация, то и материята изграждаща тялото му е по-трудно да бъде асимилирана от друг организъм (именно защото тя вече е част от една сравнително високоорганизирана структура в която е влязла в синхрон).

Гнилостните процеси са вредни. Яденето на загниваща храна е вредно, без значение дали става въпрос за животинска или за растителна. Но както бе посочено в един линк от Иво, при месото тези процеси се осъществяват много по-рано, особено ако в месото има много кръв.

Кръвта и гниенето привлича много низши същности от астралния свят и така се създава пагубен ефект за психиката на човека не само ако консумира месото, но и в близост до него. При консумацията на месо, това влияние разбира се е много по-голямо, защото човек приема в себе си въпросните елементи, които са привлекли астралните същности.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако някой от спряганите за по-добре информирани потребители би могъл да ми обясни духовната страна на осъзнатия вегетариански начин на живот, ще се радвам да науча повече?

Ами направи си труда да прочетеш останалите теми за Вегетарианството.Щото,който търси-намира.

Линк към коментар
Share on other sites

Вятър е права.

И в останалите теми за вегетарианството няма посочени духовни причини за него.

А това, което е изтъкнал Стан, също не виждам да има общо с въпросите на вятър.

Освен това, написаното от него накуцва, ако се вземат предвид някои неща.

Например:

При убийството на животното се отделя голямо количество отрицателна психична енергия, която остава свързана с него (най-вече с кръвта му).

Ами ако животното се умъртви, като се упои/приспи? Тогава няма да я има тази отриц. енергия. Или? Или има нещо друго?

Колкото по-еволюирало е едно същество, толкова по-високоорагинизирана е материята в организма му. Колкото едно същество е по-силно индивидуализирано, а при домашните животни и при развитите хищници има наченки на индивидуализация, то и материята изграждаща тялото му е по-трудно да бъде асимилирана от друг организъм (именно защото тя вече е част от една сравнително високоорганизирана структура в която е влязла в синхрон).

Това е (може несъзнателно), но доста некоректно написано. Кои домашни животни - каква индивидуалност има в кокошките например? А делфините пък са месоядни и това очевидно не е, щото няма какво друго да ядат в океана, нали има други водни бозайници, примерно китове, които са си на веге-режим.

Гнилостните процеси са вредни. Яденето на загниваща храна е вредно, без значение дали става въпрос за животинска или за растителна.

Да, това е така, но кой човек яде вече гниещо месо? Но донякъде има резон, защото то стои по-дълго време в нашия чревен тракт, отколкото при хищниците.

Линк към коментар
Share on other sites

При убийството на животното се отделя голямо количество отрицателна психична енергия, която остава свързана с него (най-вече с кръвта му).

Смъртта е моментална, поне видимо. Каква енергия се отделя тук?

Линк към коментар
Share on other sites

При убийството на животното се отделя голямо количество отрицателна психична енергия, която остава свързана с него (най-вече с кръвта му).

Смъртта е моментална, поне видимо. Каква енергия се отделя тук?

Трябва човек да придобие духовно зрение, или поне да има някакво познание, за да е наЯсно за тези неща.

Какво представлява умирането, като процес? Ако успееш да си отговориш на този въпрос, ще "повдигнеш завесата".

Линк към коментар
Share on other sites

Вятър е права.

И в останалите теми за вегетарианството няма посочени духовни причини за него.

Има причини. Колко са духовни всеки си определя сам.

А това, което е изтъкнал Стан, също не виждам да има общо с въпросите на вятър.

Освен това, написаното от него накуцва, ако се вземат предвид някои неща.

Например:

При убийството на животното се отделя голямо количество отрицателна психична енергия, която остава свързана с него (най-вече с кръвта му).

Ами ако животното се умъртви, като се упои/приспи? Тогава няма да я има тази отриц. енергия. Или? Или има нещо друго?

Вероятно ще е по-малко, но не много по-малко. Както вече споменах, кръвта ще привлече множество нисши астрални същности. Колкото до това, доколко душата на умиращото упоено животно усеща смъртта, не съм достатъчно запознат за да ти отговоря. Убиващият животното също може да остави негативна енергия върху него, както и упояващия го.

Някой беше написал, че едно животно може да бъде изядено само ако доброволно е приело това. И на изток съм срещал застъпен този момент в няколко притчи. Където има насилие психичната енергия никога не може да е с високо качество.

Колкото по-еволюирало е едно същество, толкова по-високоорагинизирана е материята в организма му. Колкото едно същество е по-силно индивидуализирано, а при домашните животни и при развитите хищници има наченки на индивидуализация, то и материята изграждаща тялото му е по-трудно да бъде асимилирана от друг организъм (именно защото тя вече е част от една сравнително високоорганизирана структура в която е влязла в синхрон).

Това е (може несъзнателно), но доста некоректно написано. Кои домашни животни - каква индивидуалност има в кокошките например? А делфините пък са месоядни и това очевидно не е, щото няма какво друго да ядат в океана, нали има други водни бозайници, примерно китове, които са си на веге-режим.

Може би точно затова птичето и рибното месо се приемат по-леко от човека. За делфините и китовете не ми стана ясно каква е връзката с вегетарианството. Вълците също ядат месо, а слоновете – трева. Какво е специалното в делфините и китовете?

Линк към коментар
Share on other sites

...

Смъртта е моментална, поне видимо. Каква енергия се отделя тук?

Представи си светкавица на фотоапарат – проблясъкът също е мигновен. Енергията количествено не е чак толкова много, но мигновеното и освобождаване оставя дълбок отпечатък върху зрението за доста дълго време. Ако същата енергия бе освободена постепенно от една свещ примерно, тя нямаше да остави забележим отпечатък върху човешкото зрение.

Линк към коментар
Share on other sites

Представи си светкавица на фотоапарат – проблясъкът също е мигновен. Енергията количествено не е чак толкова много, но мигновеното и освобождаване оставя дълбок отпечатък върху зрението за доста дълго време. Ако същата енергия бе освободена постепенно от една свещ примерно, тя нямаше да остави забележим отпечатък върху човешкото зрение.

Представям си. Както си представям, че като те халосат силно по главата изгубваш съзнание почти без да усещаш нищо (или катастрофите например). А ако постепенно ти стискат главата с менгеме докато изгубиш съзнание, ще бъде много по-страшно и болезнено. :3d_104:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...