Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство, съденето и чувството за вина. Какво да променим?


Иво

Recommended Posts

В този ред на мисли имам въпрос:

Ето станала съм по-разумна, осъзната, решила съм да работя и да се откажа от всичко месно, яйца, мляко и т. н.... Но дали това е здравословно?

Мисля, че нищо крайно не е добро. Всеки си има път-индивидуален! На осъзнаване, на чистене, на учене...

Няма догми, няма съдене!

Ако имам вътрешен дискомфорт от думите и поведението на други хора, значи или не съм убедена, какво правя или не съм наясно със себе си. Но щом усетя дискомфорт, значи нещо трябва да променя. 60.gif

При мен всичко това си върви естествено и последователно,съчетано с духовно израстване.

Чувствам се добре,и ми личи/визирам себе си някога и сега/

Започнах да намирам хармонията в себе си,каквото и да значи това,

и успях да примиря противоречията,в които живеех,защото видях божият промисъл

зад всичко,случващо се в живота ми.

Не съм от хората със силна воля,които могат да си наложат каквото решат,за съжаление.

Ако бях от тях щях да съм далеч по-напред в някои неща.

Уважавам личната свобода и избор на всеки.Но държа да се зачита и моята....

Целта ми в храненето е да остана само на жито и плодове.Още не мога да го постигна.

За мен важното е,че знам посоката на Пътя и стремежът и вдъхновението да го следвам

не ме напуска,не само ,а се усилва...

:3d_046: Желая на всички вдъхновение по Пътя!

ПП Ако за някой това е крайно,за мен е само средата....

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:3d_165:

Мисля, че една и съща храна в различни моменти, състояния и хора може да бъде раджастична или саттвична, тоест натоварваща организма или подхранваща го по добър начин. Ако един човек има липса на определени елементи в даден момент, ако му ги доставим с някаква храна, която ги съдържа, и ако той приеме тази храна с удоволствие и благодарност, то тази храна за него ще е саттвична. Ако обаче е преситил организма си със същите елементи и му предложим тази храна, дори да я приеме с удоволствие по навик, то тази храна ще е раджастична за него.

Ако системите за детоксикация, ако самите клетки са детоксикирани, тогава гадене може да има и към храни, които съдържат ценни вещества, но съдържат същевременно и отрови.

Ако човек не е притъпил окончателно вътрешния си глас, в първия случай ще има усещане, че определена храна му е нужна, или във втория случай обратното - ще изпитва гадене дори само при мисълта за нея. Това може да се наблюдава за абсолютно всякаква храна - месо, билки, зърнени храни, плодове, зеленчуци, ядки, яйца...

За кафето ще вметна, че според мене чистият извлек, т.нар нес кафе има по-фини вибрации от мляното. Действа ми добре в комбинация с мляко и захар, иначе се получава твърде силен, неприятен ефект.

Настоящите вегетарианци едва ли ще ми повярват, но аз ям месо все едно че не ям месо - не чувствам натоварване или интоксикация. Имаше период, когато дори само при мисълта за месо ми се гадеше. Бях благодарна, че съм отказала месото и постепенно почувствах ползите от детоксикацията - отървах се от много болежки и неудобства.

Мисля, че съвременното общество отглежда твърде големи популации от животни за храна - не е било така сравнително доскоро и хората не са пригодени към такова хранене, с толкова много месо. Прекалената консумация на месо доказано разболява. Няма нужда да се запазват такива големи популации от различните животински видове и е естествено след време да се премине /почти/ изцяло на растителна храна. Не говоря за години, а за поколения напред. Има достатъчно земя, която да ни изхрани и без ГМО. Освен това за отглеждането на животните се използват земеделски площи за фуражи, които те да консумират и на свой ред да послужат за храна. Това е крайно неефективно, свързано е с големи разходи на ресурси, на труд, на време, отпадъци и т.н. И на всичкото отгоре не е оправдано от здравословна гледна точка. Същите тези ресурси може да се използват за отглеждане на пълноценни и качествени растителни храни, но все още има много да учим в това отношение, защото днешните твърди вегетарианци често се хранят непълноценно и боледуват, което не е добър аргумент в полза на вегетарианството. Често има вегетарианци с анемии, с разстройство в паметовите и мисловните функции, побеляват по-рано и т.н. От друга страна да ти се доплаче като видиш някой човек, инвалидизиран от прекомерната консумация на месо - с подагра, артрит, интоксикация, лош дъх, нечиста кожа, диабет, хормонални разстройства...

Също така мисля, че поставянето на определена цел по отношение на храненето вече е проява на насилие спрямо природата и себе си. За най-разумно считам следването на вътрешния глас. Ако нещо е добро днес, то може да не е добро утре. Ако нещо е добро за теб, то може да не е добро за мен. Наистина няма нужда от никакъв спор, ние сме различни и свободни хора.

Повече щях да се зарадвам, ако някой от участниците можеше да каже нещо подобно:

Жив и здрав бъди, Бог да благослови храната ти!

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти за това, Kuki:

...

Ако нещо е добро днес, то може да не е добро утре. Ако нещо е добро за теб, то може да не е добро за мен. Наистина няма нужда от никакъв спор, ние сме различни и свободни хора.

Повече щях да се зарадвам, ако някой от участниците можеше да каже нещо подобно:

Жив и здрав бъди, Бог да благослови храната ти!

Напълно подкрепям :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_165:

. За най-разумно считам следването на вътрешния глас.

.....вътрешния глас, идващ от океана на мъдростта на оная творческа сила , от която е произлезло всичко, можем и трябва да я разпознаем, нейните думи носят живот,светлина.....истина

Редактирано от KirilChurulingov
Линк към коментар
Share on other sites

За съдене не знам, но вегетарианците бяха смятани за "добър чудак" или "проблеми със здравето". И мен сега някои ме отнасят към тези категории. Аз съм доволна от това и вече не го смятам за съдене. Спряха да ме убеждават. Сега тези, които ме убеждаваха, са почти вегетарианци - силата на резултатите в личния пример и на безусловната любов към себе си и към всички други - и съдещи и несъдещи, е голяма.

Аз лично, като късметче, съм се хващала да съдя тези от двете страни, които съдят другите. Но откак се хванах, преодолях и това.

Светът е прекрасен, слънчев и щастлив, когато вътре в нас няма съдене....

Линк към коментар
Share on other sites

.....вътрешния глас, идващ от океана на мъдростта на оная творческа сила , от която е произлезло всичко, можем и трябва да я разпознаем, нейните думи носят живот,светлина.....истина

:3d_117:

Линк към коментар
Share on other sites

Куки, много е важно да се знае кой е "вътрешният глас" - т.е. кой е "хванал телефона" от другата страна .:) Понякога, доста често хората вземат за "вътрешен глас" всяка прищявка, всяко удобно нагласено желанийце. Ако човек е достатъчно на "ти" с Вътрешния си глас, хубаво. Но колко са такива хора?! Подсъзнанието е една дълга и голяма тема. Иначе в нас гласове много, но за истинския глас...

"Повече щях да се зарадвам, ако някой от участниците можеше да каже нещо подобно:

Жив и здрав бъди, Бог да благослови храната ти!"

И на хранещия се бих добавила наум: Да ти отвори Бог очите и за по-доброто.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз лично, като късметче, съм се хващала да съдя тези от двете страни, които съдят другите. Но откак се хванах, преодолях и това.

Дай Боже повече такива хора! :thumbsup:

А ето какво прочетох днес. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Днес попаднах на интересна публикация свързана с темата. Ето я :

Полски затворник осъди затвора, в който лежи, че не му осигурява вегетарианска храна, съобщи ВВС.

Янош Якобский излежава 8-годишна присъда, но като будист не консумира месо.

След като администрацията на затвора на няколко пъти отхвърляла молбите му за вегетарианска храна, затворникът се обърнал към Европейският съд по правата на човека в Страсбург.

Съдът обаче постановил, че администрацията на затвора е нарушила правото му - свободно да изповядва религията си или по-точно член 9-ти на Европейската конвенция по правата на човека.

Пред магистратите Янош Якобский заявил, че единственият изход за него като будист бил да се откаже да яде, но администрацията можела да изтълкува това като гладен протест, което се наказва допълнително.

Сега ЕвроТемида наказа полската държава да изплати 3000 евро на ищеца затворник.

Изт.

Всеки човек има право да избира начина си на хранене и другите трябва да уважават избора му и да се съобразяват с него,а не да го съдят.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Мислите ли, че вменяването на чувство за вина :било то по - директно или по - завоалирано може да е оправдано като средство за защита на някаква благородна според внушаващия кауза, или за подпомагане на духовното развитие на тези, на които им се вменява вина ? И ако човекът промени нещо в начина си на живота, воден поне донякъде от внушено му чувство за вина, и ако няма някакви негативи от тази промяна в живота му (а евентуално има позитивно въздействие), може ли да се каже тогава, че за добро му е била вменена вина ?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...