Jump to content
Порталът към съзнателен живот

В човека има три същества....


Донка

Recommended Posts

"В човека има три същества:

едното е Божествено и то предупреждава, то никога не страда.

Второто същество направлява и като направи погрешка, то страда.

Третото - не страда, то е неотговорно и каквото иска все иска и бара с ръцете си.

То поиска нещо,

Божественото същество каже на второто: „Не му го позволявай".

Второто рече: „Да видя какво ще направи" и го пусне.

Като го пусне, то иде и счупи нещо.

Второто почне да плаче,

а първото каже: „Видиш ли, аз нали ти казах? Друг път не повтаряй това".

Учителя

Из спомените на Мария Тодорова - том 5 - Изгрева

Много се смях като прочетох това - толкова точно описание на ежедневния ми вътрешен живот не бях чела досега...

Вие усещали ли сте в себе си тези три същества? Докъде са стигнали отношенията между тях? Успял ли е някой да убеди второто да слуша първото и да държи третото на верижка? Възможно ли е изобщо това и как се постига?

А дали умишлено не сме устроени така? И дали това не е ключът към нашия начин на познание и израстване и постигане на любовта? И на себе си?

Линк към коментар
Share on other sites

А благодаря, точно подходящ отговор за мен в момента... Още не мога да си взема този изпит, все ме късат на него, дано този път да ми е увряла дебелата глава :(

Докъде са стигнали отношенията между тях?
Много обичат да спорят мда.

Беля и половина, все си мислят, че се борят за правото и справедливостта пък не са се научили да претърпяват и да премълчават въпреки привидната несправедливост. Вместо да обърнат очи към Божественото, малкото същество тръгва с рогата напред развяло бойни знамена и всичко " изпотрошава", а после душицата трябва да му сърба попарата защото е поела отговорността да го остави свободно поне донякъде. И накрая какво става - Аз какво си мислех, а то какво стана, ами така е, а винаги е по- добре преди да се даде свобода душата да се допита до Първото същество чрез молитва, смирение и т.н... и когато получи отговор най- важното е да се действа според него.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Напълно вярно. :v:

Вчера моето второ съществто го болеше гърбината по някои въпроси. Лошото е, че не винаги гласът на първото се чува, особено ако е в навалица от другите два класа същества. :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

...Лошото е, че не винаги гласът на първото се чува, особено ако е в навалица от другите два класа същества. :yinyang:

Необходимо е да се научим да Го различаваме, Тихия и същевременно най- могъщият Глас. Често се случва да не ни се иска да Го чуем и лекичко си затваряме ушичките за Него и тогава стават най- големите обърквации... За това е нужно да имаме постоянна будност, смирение и воля за да действаме според Неговата Воля. Дарени сме с интуиция, за това, че нямаме никакво извинение :)))

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Нищо ново под слънцето, тези три същества при мен, ....често си говорят подобни неща....:))))))

Линк към коментар
Share on other sites

Необходимо е да се научим да Го различаваме, Тихия и същевременно най- могъщият Глас. Често се случва да не ни се иска да Го чуем и лекичко си затваряме ушичките за Него и тогава стават най- големите обърквации... За това е нужно да имаме постоянна будност, смирение и воля за да действаме според Неговата Воля. Дарени сме с интуиция, за това, че нямаме никакво извинение :)))

Лесно ви е на вас елфите. :lol: С тия остри ушенца лесно пробивате какафонията на долните сфери и чувате гласа на Бога. А какво да правим ние дето нямаме такива ценни органи? (въпросът е риторичен) :P

Линк към коментар
Share on other sites

Да бе да (обадило се тънкото гласче), те са си все там в онази малката уютна стаичка огряна и стоплена от слънчевата светлина в която не си ходил отдавна и си мислиш, че си забравил пътя който ще те отведе до нея. Ако вземеш решение да стигнеш до там на пътя ти ще се появи едно златно кълбо, следвай го и като стигнеш пред вратата на стаята вземи метлата която е опряна до стената тя е вълшебна, влез вътре и поразчисти малко прахта и паяжините които са се събрали от времето в което не си влизал. Докато разчистваш не забравяй да си попееш и ще видиш как изведнъж чудесата ще започнат да се случват едно след друго... Всичко си е там и те очаква. Приятен път навътре приятелю :)

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

много психоаналитично, като модел е това същество :)

много се надявам "то" да иска, а второто да му го дава от интерес, защото ако оставим на божетсвеното ще потъна в нирвана

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

То поиска нещо,

Божественото същество каже на второто: „Не му го позволявай".

Второто рече: „Да видя какво ще направи" и го пусне.

Като го пусне, то иде и счупи нещо.

Второто почне да плаче,

а първото каже: „Видиш ли, аз нали ти казах? Друг път не повтаряй това".

Учителя

Ами как ще се осъзнаем ако не сме правили малки белички. :dancing yes:Като децата-учим се.

Като започнем да приемаме /с интуицията/ само думите на Божественото, няма да имаме проблеми:feel happy::sorcerer:

Пътя навътре е интересен /Елфка:thumbsup1:/важното е да следваме светлинката.

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...