Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хранене и духовност


Recommended Posts

Орлине много хубаво си го написал в другата тема. Обаче нещата не са така прости. Виж в дълбочина. Не допускаш ли че е възможно да не можеш без секс и да те хваща безсъние, точно защото употребяваш алкохол? Казваш, "аз не мога без това, природата ми е такава". Това звучи като оправдание. А първо осигури ли всички здравословни условия на живот, изхвърляйки алкохола от менюто си? Може би аз мога без това, просто защото организмът ми е чист и откъм месо, и откъм алкохол.

Сигурно съм прекален идеалист, сигурно греша, сигурно изглеждам фанатик...когато ми стане обидно от това, че например видя някой участник в Рилския събор, който участва в Паневритмия и молитви и често цитира Учителя, а вечер сяда пред хижата с бира и цигара в ръка, и със саламче в чинията. :( А видях такива случаи и то на хора, които се смятат за ученици на тази школа. Това ли е препоръчвал Учителя Дънов? Мисля, че по-важното е да започнем от себе си, и с тези най-елементари неща които се отнасят до външната ни чистота, която от своя страна е външен израз и на вътрешната чистота, и чак след това да оправяме света.

Привет, Максим,

Сигурно замърсеността на организма би пречила на всеки. Така и на алкохолиците и хранително пристрастените. Аз, поне засега обаче, не съм алкохолик, ако не се броят за такива тези, които от време на време пият по бира на барче с колеги или приятели. А месо ям по-скоро от удобство, защото е навсякъде, във всеки сандвич, а и приятелката ми го яде, а тя готви, така че ... Между другото, напоследък я врънкам да ставаме вегетарианци, ще видим до къде ще стигнат преговорите... :dancing yes:

За замърсеността и безсънието - когато живеех в планината, ядях само чиста вегетарианска храна, по малко, не пиех никакъв алкохол, работех физическа работа като градинар, имах много сериозно безсъние. Тогава и правех редовно пост. Организмът ми беше чист като сълзичка, съзнанието кристално ясно. Но - безсънието ме побъркваше. Защото правехопити да живея целомъдрено и нощем като ми се задръстеше главата от чи, и като ококорех очи, край ... И нито молитва, нито медитация помагаха. Защото не бях готов за това. "Всичко, до което се докоснеш, е част от пътя!" - хубава мисъл! :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравей, Орлине!

Лятото бях една седмица на плодове и зеленчуци. Кайсии и праскови, домати и краставици. През този период много бързо се наспивах. Лягах си в 23.00ч. и в 5.00 вече се събуждах. Чувствах се енергична, бодра и наспала се. Тогава бяхме на море с моето семейство. В 6 часа се разхождахме по брега, след това ходехме на плаж, аз плувах. Слетобяд пак разходки. В момента, в който започнах да ям и друга храна, нуждата ми от сън нарастна и спях до 8 часа.

И още нещо. Имам много познати, голяма компания, които преди 5,6 години всички бяха вегетарианци. Скоро говорих с едно момиче от тази голяма групичка и тя ми каза, че повечето са започнали да ядат месо. Това много ме учуди, просто не можех да повярвам. Тя от 10 годидини бе изключила месото от менюто си, а сега са решили да ядат риба и пиле. В момента има проблем със стомаха си.

Откъде си набавяте витамин B12?

Линк към коментар
Share on other sites

В момента, в който започнах да ям и друга храна, нуждата ми от сън нарастна и спях до 8 часа.
Да, така е.

Имам много познати, голяма компания, които преди 5,6 години всички бяха вегетарианци. Скоро говорих с едно момиче от тази голяма групичка и тя ми каза, че повечето са започнали да ядат месо. Това много ме учуди, просто не можех да повярвам. Тя от 10 годидини бе изключила месото от менюто си, а сега са решили да ядат риба и пиле. В момента има проблем със стомаха си.

Жалко за тях. :(

Духовната група е хубаво нещо, но за съжаление когато падне един, привързаността може да подведе и другите да го последват.

Веднъж потъпкалият идеалите си има нужда от много повече воля да събере сили да се изправи пак.

Линк към коментар
Share on other sites

Чудесно е да си вегетарианец. Преди всичко, психически се обособяваш като човек принципи, които следваш. Защото зад веганството и вегетарианството стои дълбока идеология. Но не е добре да се издига в култ и да се проектират върху хората с друг начин на хранене негативни чувства, подобно пуританите. Live and let live! :3d_082:

Линк към коментар
Share on other sites

Чудесно е да си вегетарианец.

Да, така е :feel happy: Не мисля, че има негативност или не-приемане.

Изборът на хранене е нещо много лично; случващ се спонтанно, с лекота - все пак това е едно от удоволствията :rolleyes:

Мнение на един вегетарианец от близо 15 години, изключил месо /и производни/, риба, яйца и прясно мляко, и разни "нещица" със стабилизатори, овкусители и дрън, дрън в тях.

П.С. Безсънието, което описваш може да се обясни с повишаване на енергията ти /най-общо казано/ по време на поста, който си правил. Подобност - в смисъл необходимост от мноого по-малко сън се получава при мен при периодичния пост /някои го наричат "гладуване", но същността е съвсем друга/, който "си подарявам" :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Когато си правя курсове плодолечение или просто преминавам на по лека храна съм в състояние да се наспивам за 5-6 часа и задължително се буд много рано сутрин. Обяснявам си го с факта, че организма не се преизтощава да обработва големи количества храна и по този начин енергията в тялото ми се възстановява много по бързо. В случая твоето безсъние може би е точно това. А и всички знаем, че в планината човек се наспива и възстановява много по бързо, отколкото в нормални градски условия

Линк към коментар
Share on other sites

На изток, в духовните школи - се ляга нормално, в 10, 11 часа, а се става сутрин в около 3 часа - казват, че тогава е най-благоприятното време за медитация. След 5 часа вече не е същото. Чувства се във въздуха - не говоря за шум, а за енергията на пространството. Напредналите в разширяването на съзнанието си не спят изобщо - нямат нужда. . . :3d_146: Е, ние си знаем колко нямаме такава нужда...

А храната - преди всичко е добър инструмент за работа с психиката. Като се спусне желанието към хладилника или лавката с банички, искаш не искаш, трябва да го осъзнаеш, да употребиш воля, да го пренасочиш, култивираш, да му попееш нежно ... :3d_052:

Редактирано от Орлин
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Аз мисля, че трябва повече вяра ! Ако вярваш в това ,което правиш то непременно ще се случи ,ако е дошло времето му : ))))) Бог в мен успя да помогне на няколко човека да прекратят връзката си с месото : )))

Инъче това си е личен избор...понякога моментът просто не е узрял !

модераторска бележка: това мнение и следващите две са преместени тук от темата за трудностите и изпитанията

Линк към коментар
Share on other sites

Бог в мен успя да помогне на няколко човека да прекратят връзката си с месото : )))

Поздравявам те за това.

Дай Боже на всеки да прави добро и да помага на хората да станат чисти и добри.

Бог обича тези свои деца, много icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта си е любов, но ако парите липсват, лошото идва неусетно.

Повече пари - по-малко проблеми и по-добър живот. По-голям избор на всичко.

Друго нещо, която видях да се пише - тези, които не ядат месо, били духовни и пречистени.. И обратното с месоядците. Откъде-накъде? Докога ще се правят такива опростенчески сравнения.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен ставането сутрин рано по време на някакъв вид гладуване може да бъде и неосъзнато желание за посрещане на изгрева : ))) Нещата започват да се подреждат от невидимия свят и дори понякога не усещаме как това става.Но е толкова хубаво ! Аз спрях с месото на 11. С бирата още не съм : )))Нищо не бива да става насила.Трябва да идва естествено и осъзнато,така ще сме спокойни и ще правим нещата с любов.

Правете нещата с любов, дори и понякога да не сте сигурни дали така е правилно.Всичко в любовта е правилно !

Парите са илюзия Мона . Грешно е да се мисли, че проблемите се решават с тях. Всъщност истински проблеми не съществуват ! Всичко е въпрос на нагласа и възприятия.

"Любовта си е любов"

Аз мисля "Парите са си пари "

А любовта е всичко и всичко е в любовта !

Линк към коментар
Share on other sites

Друго нещо, която видях да се пише - тези, които не ядат месо, били духовни и пречистени.. И обратното с месоядците. Откъде-накъде?

Нищо глобално не мога да твърдя по този въпрос. Мога само да кажа какво чувствам по отношение на месото. Не се чувствам добре при вида на месо на масата. Неговата енергия е толкова тежка и тромава, заземяваща. Може да е мой проблем, но винаги съм го чувствал така. Веднага започвам да осъзнавам как първо е било живо същество, как след това му е бил отнет живота, и е накълцано на парчета и обработено, за да го сложиш в чинията си, а после в стомаха си и да си щастлив. Нещо не ми се връзва целия този процес. Етичният мотив е водещ на първо място, и след това се нарежда тежката вибрация на месото.

Линк към коментар
Share on other sites

"А други, като станат набожни, започват много да постят. Обаче Божественото не се заключава нито в многото ядене, нито в многото постене. Божественото се заключава в това: човек трябва да яде първокачествена храна, а не каква и да е. При това ще яде малко, без да преяжда. И като се наяде, човек ще благодари на Бога, че му е дал една хубава храна. За всеки добър обяд той трябва да благодари на Бога. Той трябва да благодари на Бога, че между многото работи Той се е погрижил и за него."

Стана невидим

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност, едва ли храненето е пък толкова важно за духовното ни развитие. Това е отиване в някаква крайност. Нито един вид хранене не ти осигурява мъдрост и познание, ако не са ти заложени априори.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато човек напредне в духовното си развитие, това неминуемо ще доведе до промяна и в храненето му. Освен това всеки човек прави първите си стъпки в духовното си развитие в различни сфери - един започва да се занимава с йога, друг започва да чете езотерична литература, трети става вегетарианец - на който каквото му идва отвътре.

А как да разбирам това

Нито един вид хранене не ти осигурява мъдрост и познание, ако не са ти заложени априори.
? Как именно да са заложени априори?

Мъдростта и познанието са достижими за всеки, зависи колко време и труд ще отдели. Човек може да си изработи каквито си иска качества и добродетели, да достигне каквито си иска физически, емоционални, ментални и т.н. височини. Друг е въпроса, че на някой ще му е по-лесно, на друг по-трудно. Лично аз бих уважавала повече този, който въпреки че не му се е отдавало, е успял да постигне нещо по-добро от това, което е бил.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, да, точно с труд, но не в смисъл труд за изкарване на прехраната, а работа над себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Мъдростта и познанието са достижими за всеки, зависи колко време и труд ще отдели. Човек може да си изработи каквито си иска качества и добродетели, да достигне каквито си иска физически, емоционални, ментални и т.н. височини. Друг е въпроса, че на някой ще му е по-лесно, на друг по-трудно. Лично аз бих уважавала повече този, който въпреки че не му се е отдавало, е успял да постигне нещо по-добро от това, което е бил.

:feel happy::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

"Учение на великата свобода, на Божията истина, учение за любовта, което е храна на човешкия живот. Как трябва да се преобрази човешкият живот? Ние не може да се подмладим, ние не може да бъдем щастливи, докато не почнем да се храним с плодовете на любовта. Можем да остаряваме, можем да страдаме, понеже не се храним от любовта. Говорим за любовта, но тя е нещо умствено, отвън. Вие още не сте яли от плодовете на любовта. Ако вие вкусите онзи първия плод на любовта, вие ще възкръснете. Ако вие вкусите от плода на любовта, всичките ви болести ще изчезнат. Ако вие хапнете от първия плод на любовта, всичките недоразумения ще изчезнат. Ако вие хапнете от първия плод на любовта, сърцето ще светне и всичките недоразумения ще изчезнат. Ако вие вкусите от плода на любовта, ще имате любов към всичките хора. Ще обичате всеки един човек. Понеже вие като хапнете от този плод, всички, които са около вас, понеже съставят един организъм, тази кръв ще мине в другите и ще започнат да чувствуват като вас. "

Елате да разсъждаваме

Линк към коментар
Share on other sites

Докато човек не е хапнал от този плод на Любовта, правилното хранене няма да му го достави автоматично, но все пак ще го направи по-възприемчив, ако и другите му тежнения са в тази посока... Ако пък вече е вкусил от този плод и все още има нужда от физическата храна, би следвало да я подбира интуитивно, така че да е по-чиста... Имам усещането, че няма измежду нас хора, които да са съвсем неопитни по отношение на различните начини на хранене, особено ако включим и наблюдаването на резултатите от тях у други хора около нас. Според моите опитности и наблюдения, най-добре се проявява еволюционният импулс на Духа у онези, които спазват на високо ниво чистота в храненето, но не се спират върху тази кота, пропагандирайки навсякъде колко е велико вегетарианството, а вместо това продължават към по-висшите и много по-трудни процеси. И все пак, ако някой изрично ги попита за важността на храненето, те няма да го отрекат, само защото е недостатъчно условие за Пътя.

Линк към коментар
Share on other sites

На определен етап правилното хранене е задължително условие от пътя. :3d_017:

Посвещенията бележат определен етап от духовното развитие на човека. Първо посвещение се получава, когато е достигнато определено съотношение между грубата и по-финна материя във физическото тяло. Второто посвещение е същото отнесено до емоциите (астралното тяло). Както знаем влиянието на някои храни (както и алкохола) върху това тяло е неимоверно голямо. За да се достигне това посвещение, доколкото знам, контролът върху храненето е от съществено значение. За третото посвещение (първо от окултна гледна точка) контролът е задължителен.

Линк към коментар
Share on other sites

Темата може да бъде поднесена и като Хранене и психика. Специалистите са на мнение, че хранителните нарушения са израз на психически разстройства. 90 % от пациентите, болни от булимия и анорексия, имат депресивни симптоми. Мисля, че не видях никъде тук да се говори за това, а проблемът е сериозен.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Станимир, имам въпрос към теб. И към всеки друг, който реши да сподели. Какво означава правилно хранене?

Интересно ми е как всеки възприема правилното хранене като задължително условие по пътя.

Особено ми е интересен и отговорът на Добромир. Надявам се да го сподели с нас.

:feel happy:

Редактирано от wonderful
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че различните Учители са дали изчерпателен отговор на този въпрос - количество, видове продукти и съчетаването им, време за приемане и др. Основното различие, което съм срещал е по отношение на млякото (доколкото помня Учителят Дънов препоръчва да се избягва след детска възраст, но други Учители препоръчват млякото и след това). Аз лично не отделям голямо внимание на спазването на нужната хранителна дисциплина и за това засега ще се въздържа от по-нататъшно обсъждане по въпроса.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво означава правилно хранене?

Интересно ми е как всеки възприема правилното хранене като задължително условие по пътя.

Особено ми е интересен и отговорът на Добромир. Надявам се да го сподели с нас.

:feel happy:

Според мен правилното хранене само за добро самочувствие е едно, а правилното хранене като спомагащо оптималното духовно развитие е нещо малко по-друго. Има доста общи принципи, които важат и за двете като например да не се преяжда, човек да се храни в споконо състояние и да дъвче добре, да употребява балансирано допълващи се по състав продукти, за да се получават всички необходими съставки, да яде по възможност пресни и с по-малко химия продукти...

Но задоволителното здравно равнище, което е съвсем достатъчно от светска гледна точка, за да си гледа човек задълженията и да му остават сили за развлечения, не е достатъчно за нещо повече. От там вече рано или късно за тоя човек стават актуални въпросите за разностепенното вегетарианство и ограничаването на лютото и горещото (над 60 градуса), за преобладаващото суровоядство, разтоварващите режими и разибра се - на съзнателното отношение към самия процес на хранене... :3d_015:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...