Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хранене и духовност


Recommended Posts

  • Отговори 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Всъщност, едва ли храненето е пък толкова важно за духовното ни развитие. Това е отиване в някаква крайност. Нито един вид хранене не ти осигурява мъдрост и познание, ако не са ти заложени априори.

Храненето е много важно и е тясно свързано с духовното развитие (както и с много други аспекти на живота).

Разбира се, че храненето не ти осигурява мъдрост и познание, но може да те държи далеч от тях.

Заложени са във всеки. ;)

С труд мъдрост и интелект не се постигат. А още по-малко духовност.

А с какво се постигат според теб? Може би с пари? :rolleyes:

Редактирано от Amitaba
Линк към коментар
Share on other sites

Глупости.

Вече съм убедена, че храненето и духовността нямат никаква връзка на физически план. Оглеждам се наоколо и го виждам.

Нищо не пречи на един вегетарианец да стане убиец, както това може да се случи и с месоядния...

Има значение за онези, които искат да има такова значение. Има и подходяща тема - Силата на внушението и самовнушението.

Един хранителен режим, какъвто и да е той и по каквато и да била "духовна система", не те правят нито по-добър, нито по-светъл, нито по-човечен и още по-малко духовен.

Линк към коментар
Share on other sites

Моите наблюдения сочат нещо по-друго. Съгласен съм, че - отделно взето като фактор - по-чистото хранене трудно може да бъде прокламирано като основно средство "да направи човека по-светъл и духовен"; обаче то има важно спомагателно значение именно в този смисъл. Цялостните системи - като тези на Учителя Беинса, автентичните йога и даоски системи и т.н. - винаги са слагали храненето в базовите принципи, макар и без да го абсолютизират.

Но откъде тогава идва объркването, поради най-разнообразните случаи в живота? Просто хората са на много различни нива и е немислимо да се сравняват въз основа на отделен показател хоризонтално, т.е. един с друг. Но сравнение за ефективността на дадено нещо може да се проследи вертикално - в живота на един и същи човек, след дълготрайна целенасочена промяна в начина му на живот, от който храненето е несъмнено важно звено.

По-правилното хранене не може да направи нискоразвития тип в обозримо време високоразвит, но все пак е в състояние да направи еволюцията му по-успешна в неговите скромни мащаби. Също така, дори и грубите грешки в диетата не могат бързо да смъкнат човек с развити възприятия до някое прекалено ниско ниво; обаче те така или иначе ще му пречат да върви хармонично още по-нататък - докато ако промени това, той може да забележи как естествените му склонности към нови нива на духовност се реализират все по-плавно... Ала изобщо тук теоретичните дебати не са много резултатни; хубавото е, че всеки има възможността да експериментира за себе си - и едва после да прави по-основателни изводи за това кое и как се отразява върху самочувствието и развитието на човека! :feel happy:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Моите наблюдения сочат нещо по-друго.

:thumbsup2: :thumbsup2: :feel happy:

Съгласен съм, че - отделно взето като фактор - по-чистото хранене трудно може да бъде прокламирано като основно средство "да направи човека по-светъл и духовен"; обаче то има важно спомагателно значение именно в този смисъл. Цялостните системи - като тези на Учителя Беинса, автентичните йога и даоски системи и т.н. - винаги са слагали храненето в базовите принципи, макар и без да го абсолютизират.

:thumbsup: :thumbsup: :sorcerer:

Но откъде тогава идва объркването, поради най-разнообразните случаи в живота? Просто хората са на много различни нива и е немислимо да се сравняват въз основа на отделен показател хоризонтално, т.е. един с друг. Но сравнение за ефективността на дадено нещо може да се проследи вертикално - в живота на един и същи човек, след дълготрайна целенасочена промяна в начина му на живот, от който храненето е несъмнено важно звено.

По-правилното хранене не може да направи нискоразвития тип в обозримо време високоразвит, но все пак е в състояние да направи еволюцията му по-успешна в неговите скромни мащаби. Също така, дори и грубите грешки в диетата не могат бързо да смъкнат човек с развити възприятия до някое прекалено ниско ниво; обаче те така или иначе ще му пречат да върви хармонично още по-нататък - докато ако промени това, той може да забележи как естествените му склонности към нови нива на духовност се реализират все по-плавно... Ала изобщо тук теоретичните дебати не са много резултатни; хубавото е, че всеки има възможността да експериментира за себе си - и едва после да прави по-основателни изводи за това кое и как се отразява върху самочувствието и развитието на човека! :feel happy:

:feel happy: :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

По-правилното хранене не може да направи нискоразвития тип в обозримо време високоразвит, но все пак е в състояние да направи еволюцията му по-успешна в неговите скромни мащаби.

Ала изобщо тук теоретичните дебати не са много резултатни; хубавото е, че всеки има възможността да експериментира за себе си - и едва после да прави по-основателни изводи за това кое и как се отразява върху самочувствието и развитието на човека! :feel happy:

Има и сега племена в изолирани от "цивилизацията" райони, които, открай време се хранят здравословно, почти или изцяло менюто им е лишено от животински белтъчини и какво ли още не, но всуе, духовното им развитие е на ниво - обожествяване на природата и примитивен анимизъм. Те имат изключително беден език, лишен от абстрактни понятия, които са първият признак за зрялата психика и рефлексия на аз-съзнанието.

Именно, защото съм експериментирала със себе си, имам и правото да заявявам с категоричност мнението си. Тъй като тази тема е косвено свързана и с другата за вегетарианството (по дух и по смисъл), единствената причина да не консумирам месо толкова години вече е, не обещаният духовен едем или духовно извисяване, а фактът, че много обичам животните и в много случаи ги предпочитам пред човеците. И не се заблуждавам, че имам духовни подбуди, а егоистични и обвързващи.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

грубите грешки в диетата не могат бързо да смъкнат човек с развити възприятия до някое прекалено ниско ниво; обаче те така или иначе ще му пречат да върви хармонично още по-нататък - .... Ала изобщо тук теоретичните дебати не са много резултатни; хубавото е, че всеки има възможността да експериментира за себе си - и едва после да прави по-основателни изводи за това кое и как се отразява върху самочувствието и развитието на човека! :feel happy:

:thumbsup: :thumbsup: Добромир!

Сега се сещам за една много популярна реакция на стресови ситуации и депресивни състояния - неестествен апетит. Като че ли енергията и вниманието, които са необходими на ума ни (да осъзнае кое в нашето мислене, отношение и поведение предизвиква неприятностите ни) и на волята ни ( да нанесе съответните промени в тях), се пренасочват към процеса на хранене и осигуряване на храната и вкусовите и качества. Удоволствието от храненето компенсира негативните емоции и осигурява временна амнезия за тях.

Може би затова при критични ситуации, изискващи самонаблюдение, равносметка и дълбоки личностни промени, т.е. духовно развитие, изпитана рецепта винаги е била формулата "пост и молитва".....

Линк към коментар
Share on other sites

Провокирана съм от Орлин за тази тема. Цитатът е негов.

"Бира пия, да! На някоя сватба или понякога на ресторант с приятелката ми, ми се случва и сто водка да пийна...

Всичко с мярка е добре! Снощи бяхме на гости на един мой пръв браътовчед и баба(сестрана маминка ми) му и дядо му. Дядото е на 86 години, обикаля пазарите и градинките, изключително добре изглежда, мисли много ясно, чете книги, продължава да се учи, ведър и много бодър човек. Та, този човек никога не се е лишавал от нищо, не е пазил никакви диети. Пийва си профилактично по 50 грама ракийка всяка вечер - не повече - както казва, за дезинфекция. Като има гости, пие и вино - собствено производство - и не го хваща на всичкото отгоре, въпреки годините.

Този човек никога не се е интересувал от езотерика, но самата му възраст го е направила така мъдър ... Такива размисли за живота, смъртта, Бога, живота има...

Най-специфичното при него е изключителното му спокойствие и душевно равновесие. Много силен, хармоничен и балансиран характер, с естествена позитивна и оптимистична нагласа, плюс мъдрост и смирение.

Непринудено пиша това, воден от хода на мисълта ми за приоритетите в живота. Струва ми се, че от решаващо значение за качеството на живота ни е именно психичното ни състояние - ниво и качество на психична сила, спокойствие, жизнерадостност. Това определя и здравето, и духовното състояние.

А храната - ако има човек здрав ген и здрава психика, може и отрови да яде, все тая. Има йоги, които са го доказали. Единствено моралните причини ме карат да се замислям за вегетарианство... Това, че вегетарианството или суровоядството е здравословно - това е смешно. Нима кравата е безсмъртна или много мъдра? Лечебният глад прави чудеса, да - но и там преди всичко психическата нагласа е решаваща!

За месото - има и глобални икономически причини, които са важни и които предполагат спирането на убийствата на по-малките ни братя... "

Постоянно се рекламират и ни се предлагат неограничен брой некачествена храна, отрови. Да си затворим очите и да ги консумираме?

Какво означава здравословно хранене?

Какъв е смисълът и значението на храната и за духовното ни развитие?

Какво е значението на поста и въздържанието?

Според мен храната има значение повече за здравословното състояние на човек от там по косвен начин влияе цялостно .

Аз винаги съм бил привърженик на максимата '' всичко прекалено е вредно'' .

Примера с дядото доказва точно това че човек когато потребява всичко с мярка е здравословно и така духовно е наред .

Можеби трябва да се поръзсъждава кое е крайно в едно хранене като не изключвам крайностите и за месоядството и вегетарианството .

Линк към коментар
Share on other sites

Човек като се развива и храната му трябва да отговаря на това развитие. Иначе несъобразената с това храна го връща назад. Грубата материя която съставя организма му се превръща в пречка. Не, че не може да се осъществи развитие без вегетарианство, но само до определен момент. По същата логика можем да кажем, че и като допускаме отрицателни емоции, също не забавяме развитието си. А последното включва много неща. В крайна сметка храненето е просто средство за подържане на физическото тяло в такова състояние, че да може да изпълнява функциите си. Нека не забравяме, че последните се заключават в това да бъде инструмент за проявлението на душата на физически план. Това би трябвало да е достатъчно основание за това да използваме качествени елементи за изграждането и поддържането му.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че човека избира храната и храната избира човека както и да се интерпретира това. Човек посяга да яде това, което отговаря на вибрациите му....... Ние сме много различни като вибрации, начин на мислене, духовно развитие, дори физически всеки един оррганизъм е уникален. Аз може да имам непоносимост към мляко, а някой да се чувства чудесно от приема на мляко. Моята лична теория е че човек живее в симбиоза с храните към които проявява афинитет. В зависимост от личната вибрация дадени храни ни понасят много добре и се чувстваме прекрасно, а с други храни чувстваме дискомхорт, неприятно превъзбудено състояние....

Една от новите теории за здравословно хранене е свързана с кръвен тест, чрез който се определят "полезните" за всеки храни. Оказва се, че всичко е строго индивидуално. От всичко, което съм чела по въпроса за здравословното хранене, това ми допада най-много. :rolleyes:

А за връзката с духовното развитие мисля, че Станимир го е казал много добре.

Човек като се развива и храната му трябва да отговаря на това развитие. Иначе несъобразената с това храна го връща назад. Грубата материя която съставя организма му се превръща в пречка. Не, че не може да се осъществи развитие без вегетарианство, но само до определен момент. По същата логика можем да кажем, че и като допускаме отрицателни емоции, също не забавяме развитието си. А последното включва много неща. В крайна сметка храненето е просто средство за подържане на физическото тяло в такова състояние, че да може да изпълнява функциите си. Нека не забравяме, че последните се заключават в това да бъде инструмент за проявлението на душата на физически план. Това би трябвало да е достатъчно основание за това да използваме качествени елементи за изграждането и поддържането му.

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

... Оказва се, че всичко е строго индивидуално.

Има както до голяма степен общи, а също и твърде тясно индивидуални принципи. Частичната истина, че всичко е индивидуално, е полезна тогава, когато стимулира към задълбочено практическо търсене на индивидуалната специфика и съобразяване с нея. В противен случай твърдението "всичко е индивидуално" може да бъде форма на оправдание за избягване на каквато и да било промяна в собствения начин на живот. Така абсолютизиран, този принцип може и да навреди. Например, някой може да каже, че понеже всичко е индивидуално, той, за разлика от други, може да си пие без последствия по 2 литра алкохолен концентрат на ден; или че, ако на други хора гневът натоварва кръвта с отрови, то при него, обратното, способства за изчистване на черния дроб?! :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

...Една от новите теории за здравословно хранене е свързана с кръвен тест, чрез който се определят "полезните" за всеки храни.

Добромир

Ставаше въпрос за това т.е за изследвания :whistling:

иначе е ясно че всеки може да си казва каквото си пожелае .

За мен балансираното хранене от всичко по малко е най-правилно

ако човек е здрав организма му сам му ''подсказва'' от какво има нужда

и затова смятам че това е идивидуално.

//Съгласен съм че да изпадне човек в по други състояние вегетарианството можеби е в+

Линк към коментар
Share on other sites

Нямам достатъчно конкретни наблюдения относно споменатия тест. За баланса съм - във всички случаи, а той поне в 90% от случаите може да се постигне и без скъпо струващи процедури. Но е необходимо много будно внимание и голямо търпение, докато човек разбере кои неща наистина му са полезни, а не само временно го стимулират. "От всичко по малко" е един компромисен вариант, по-добър от сега преоблазаващото прекалено и безразборно хранене - но не и оптимален. Има храни, добавки и битови "хранителни" стимуланти, които спокойно могат да бъдат изключени, тъй като ползите от тях са минимални и предимно илюзорни, а вредите - значителни. Това, че за някои тези вреди са по-явни, отколкото при други, не означава, че само първите следва да ги избягват - макар че в живота обикновено става точно така... <_<

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Приготвеното за житния режим жито много ми хареса като вкус и удобен, бърз начин на обработка.

Мисля си и след това да си правя и да си вземам по една порция на работа.Преди се двоумях дълго между огромна баница или сладка вафла, от известно време си вземам домашен сандвич, но той много се троши. Така може да се внесе разнообразие.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Всеки трябва да познава организма си и да го храни със съответната храна, както във физическо, така и в психическо отношение. добрата психическа храна подразбира добри чувства и мисли към всички хора.

Яденето и пиенето в света ипредавен на духовна енергия , която се възприема от храната. Човек трябва да се храни с такава храна, небоходима за неговото развитие.

Линк към коментар
Share on other sites

Плодовете са първата храна на човека.

Онзи, който иска да реформира, да организира своето тяло, най-първо трябва да се храни с жито, ориз, царевица, а после плодове. Ечемикът не е за препоръчване, той предизивква затлъстяване на организма. Ръжта е хубава за ядене. Вареното жито е по-хранително от хляба. В житото има витамини, които при печенето на хляба изчезват.

Имаш неврастиня - яж хляб.

Ипохондрия - яж жито.

Сприхав човек - дайте му царевица.

Човек който не обича да устоява на задълженията - дайте му ръж.

За усилване на мозъчната енергия - орехи и различни растения.

Учителя.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

"Каквато е храната на човека, такава ще бъде и кръвта му. Каквато е кръвта му, такава ще е и мисълта му. Има режими, чрез които човек може да си въздействува не само лечебно, но да възпита и някои качества в себе си.

Аз турям като правило следното положение: щом хапна нещо и не ми е сладко, няма да ям. Така прави и ти.

В човека има едно чувство, с което той познава една храна дали е добра за него или не. Когато човек се научи да яде правилно и да избира съответната за организма му храна, той е научил законите на физическия свят. Физическите закони имат отношение и към духовните, към вътрешния живот на човека.

.......

Божественото не се заключава нито в многото ядене, нито в многото постене. Първокачествена храна да се яде и то малко.

.......

Умният човек сам избира храната си и ще яде такава храна, която ще му помогне да развие известни качества. Умният яде от онези плодове, които са необходими за неговата интелигентност, да я усили, да я развие още повече."

Петър Дънов-"Здраве и дълголетие чрез силите на живата природа";изд.Астрала;2002г. :3d_016:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, аз съм от тези ,който като чуя за здравословно хранене и се настройвам негативно,нямам идея защо?!Признавам си , обичам месо, но не наблягам основно на него.Забелязвам, че когато съм тъжна, или в стрес или не ям или ям много и то сладки неща.От тях не мога, или по-точно не желая да се отказвам.В общи линии имам много лош хранителен режим.Плодове много рядко ми се дояждат, от тях най- много ям банани, праскови пъпеши, ягоди.Има нещо ,което на мен ми е много интересно, че много рядко посягам към ябълките.В къщи може и да се развалят, но не ги ям.А и аз мисля,че човек сам разбира какво трябва да яде. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Не точно по темата, но определено оттук трябва да се тръгне, ако искате резултати:

- От какво значение е храната за здравето на хората?

- Храната и начинът на хранене са може би от най-съществено значение за физическото и дори за психическото здраве на индивида. Преди години в щата Ню Йорк е направен много интересен експеримент с около 1 милион студенти и ученици, на които, доколкото е било възможно, е давана храна, от която са били премахнати изкуствените консерванти, оцветители, подсладители, намалено е било количеството рафинирана захар и брашно. След 1 година хранене по този начин се установило, че на тестовете в училищата и в университетите, успеваемостта и възможностите на тези млади хора да решават различни задачи са се повишили с 40 до 55%. Подобни експерименти са проведени и в някои изправителни заведения и затвори, където значително са спаднали броят на самоубийствата, агресивните и хиперактивните прояви у младежите. Всичко това показва, че храната е много важен фактор както за физическото благополучие на човек, така и за неговото психическо здраве.

Сещам се за думите на един хирург, работил преди време в Африка, че за всичките години, които е прекарал там, не е оперирал нито един чернокож от местното население от рак на стомаха или на дебелото черво. Тоест, начинът, по който са се хранили хората там, е предотвратявал възможността за образуване на ракови заболявания...

източник:

http://nel-anel.blogspot.com/2008/12/1962.html

А това вече съвсем по темата:

Храната. Саттва храна е тази, която дава жизненост и енергия, поддържа здравето и увеличава резистентността спрямо болести. Това са простите вегетариански храни, които са вкусни, хранителни и съдържат необходимите съставки за поддържане на организма в равновесие.

Раджас храна е тази с много подправки като солено, кисело, лютиво, горчиво, също храни, възбуждащи нервната система като месото, шоколада и кафето. Естественото следствие от употребата на тези храни е болка и болест.

Тамастичните храни са стари (от предния ден), консервирани, в процес на гниене, нечисти, безвкусни и изкуствени (в днешно време в пълно изобилие). Те са разрушителни за човека.

Според съотношението на саттва-раджас-тамас в своето естество (ум-чувства-тяло) човек има влечение и апетит към съответните храни. Много лесно може да се направи себеанализ на базата на принципа, че това, което е “отвътре” търси своята реципрочност “отвън”. И в този закон няма изключение. Така ако някой (поради себенадценяване и гордост) лесно може да се излъже в оценката на духовните си качества, при разглеждане на хранителните навици нещата проличават твърде ясно. Чистият се радва на чистата храна, нечистият се наслаждава на нечистата. В този смисъл Учителя дава много простичък и ясен пример за себеоценка: “Представете си, че някой от вас е гладен, не е ял 3 дена. Някой ви дава изкалян хляб. Как трябва да постъпите? Ако се откажете от хляба, вие сте в състоянието саттва, ако го изчистите отгоре и ядете, вие сте в състоянието раджас, ако го изядете изкалян, както ви го дават, вие сте в състоянието тамас”.

източник: http://www.bialobratstvo.info/index.php?op...2&Itemid=74

При храните от растителен произход плодовете и семената имат вибрации, съответстващи на саттва, листата и стъблата - на раджас, корените - на тамас.

Ние се храним и с трите вида части, за да се хармонизираме със заобикалящата ни действителност и собствените си вибрации.

Но също така преимущественото хранене с определен вид храни поради някаква традиция или други външни обстоятелства влияе върху мисленето и характера, дори на цели народи.

Само някой да не вземе да налага на организма си с плодово-ядкова диета. Това идва естествено при съответната вибрация на фините тела. :) Не е нужно да впрягаме каруцата пред коня.

Както споменава Кристиян по-горе, важно е наличието на ци / ки/ . Има начини и умения, с които храните не само могат да запазват енергията си, а да бъде отстранена от тях вредата от пестициди и др. замърсители. Също и да се увеличава полезната енергия - подобно на промяната на структурата на водата. Скоро ще излезе и книга на тази тема.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 6 months later...

Я да ви разкажа една случка с мен.

Всички знаете за рекламата - Кренвиршите Сачи - кренвиршите от месо.

И понеже на училище ми се падна да правя анализ на един такъв кренвирш, ще ви споделя и какво установих.

При проверка за наличие на нишесте, пробата се оказа положителна.

Затова и оттогава им викам - Кренвиршите Сачи - кренвиршите от брашно.

Та.

Сещате се и за "Друго си е чистото месо", като отхапват от кренвирша.

Седнал съм пред Старата хижа, наоколо гъмжи от народ. Човек връз човека. И на човека - човек. Ям овесени ядки, които са разбъркани със студена вода. Няма мед, захар, мляко, ядки, нищо няма. Само вода и съм ги разбъркал. Ям си аз. И понеже накрая усещам как игривият ми нрав надделява, казах : "Друго си е чистото месо".

хахаха

Еййй, да знаете как ме изгледа "тълпата от дъновисти" - на дъното щяха да ме изпратят!!! 3d_097.gif

Защо ви го разказвам това?

Защото досега съм срещнал много по-духовни и по-божествени хора сред тези, които ядат месо, отколкото сред онези, които не ядат месо. В Братството има някакъв криворазбран стремеж всички да са вегетарианци и да ходят в бяло. Всички сме по пътя, а вегетарианството не е нито първата, нито последната крачка от този път.

Цигари? Алкохол? Запознах се с един човек на Езерата преди 12 години - Дамян П. от Бургас - той беше казал нещо подобно.

Срещата на вегетарианци обикновено протича по оста - аз ти казвам - ти ми казваш - и се заформя една грозна дискусия кой е по-вегетарианец и кой е по-католик от Папата. Общо взето смешка. Както и повечето дискусии сред "ученици" протича по оста - У. казал това, У. казал онова - и си показваме един на друг кой повече е чел от другия. Това да не са картофи, че да го претеглим? Има около 140 тома издадени преди 1947 година. Е, по томче на вечер - за половин година сме ги изчели. И?

Ще седна да напиша един разказ тия дни. Заглавието е "Кръв".

Идеята за вегетарианството хората я приемат буквално. Да не се яде месо. А много по-грозно и много по-страшно е менталното месоядство, критикарството, и всички произтичащи от това злини. Това е истинската първа крачка. А физическото немесоядство е последица. Мен не ме вълнува последицата.

Общо взето се получава, че хората гледат сянката, а не дървото. А дървото е това, което ще даде плод.

/ей, да не помислите, че говоря лично за вас ? говоря по принцип!

Линк към коментар
Share on other sites

Еййй, да знаете как ме изгледа "тълпата от дъновисти" - на дъното щяха да ме изпратят!!! 3d_097.gif

В този форум,посветен на Учителя, сме голяма "тълпа от дъновисти",та питането ми е чий го дириш тука?3d_146.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Мария-София,

сигурно си търся белята whistling.gif

Това в кръга на шегата. Може би това е моят начин да ви кажа "здравейте"?

Преди известно време научих за един мой много близък човек от Братството, който ми беше сърдит по едно време, а последните години ме е търсил, да ме намери, защото разбрал, че бил в грешка. Аз исках да го видя, но се притеснявах от срещата - не знаех, че е разбрал, че е бил подведен. Научих, че ме е търсил наскоро, той вече си беше заминал. А този човек го обичам много. Как да не пиша във форума, ми кажи? Имам само няколко вещи, които ми е подарил - приемам ги като личен спомен от него, макар че не бяха негови лични вещи. Мир и светлина на душата му.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...