Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хранене и духовност


Recommended Posts

  • Отговори 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

преди 4 часа, Донка каза:

:) Съгласна съм, но тъй като темата е по-широка от вегетарианството, имах предвид осъзнаването на храненето по принцип. 

Например в песента Сладко медено Учителя ни дава един от ключовете към това. 

"От слънцето изпратено, от пчелите донесено..." 

Ако ние осъзнаваме храната, която вкарваме в тялото си като материализирана слънчева енергия и като плод от живота и усилията на много същества, ще я приемаме с благодарност и любов и тялото ни ще я обработва адекватно, извличайки всичко ценно от нея - не само химическия състав... 

Ето какво ни съветва Учителя в една от беседите си:

Прави разсъждения

Това имах предвид

Определено храната оказва голямо въздействие върху нашите тела. Храната е носител на енергия и от това каква храна приемаме зависи състоянието както на здравето на физическото ни тяло, така и на нашият дух.
Колкото по-чиста храна приемаме, толкова по-енергични, бодри, здрави и жизнени се чувстваме.
Трябва да се стремим да приемаме колкото се може повече естествени натурални храни и да благодарим на Твореца за изобилието което ни е дал.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 6 часа, Божидар Цендов-БожидарЗим каза:

а какво е духовен човек

За мен е човек, който съзнателно е избрал ценностна система, която се основава на безусловната любов. Определено не смятам за духовен човек, който демонстрира "духовност".

Линк към коментар
Share on other sites

Чиста храна за мен означава и храна, която сме приели с чисти мисли и чисти чувства. Механичното казване на молитва преди хранене не гарантира тази чистота.

 

Линк към коментар
Share on other sites

преди 6 часа, Донка каза:

Чиста храна за мен означава и храна, която сме приели с чисти мисли и чисти чувства. Механичното казване на молитва преди хранене не гарантира тази чистота.

 

Разбира се!
Заучените готови молитви, когато не извират от сърцето, са само думи. Молитвата трябва да бъде най-вече от благодарност. А когато се храним, трябва да благодарим на Твореца за прекрасната храна която е сътворил за нас. Молитвата не се съвместява с нечисти мисли и когато не извира от чисто сърце, от нея няма никакъв ефект.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 6 часа, Донка каза:

За мен е човек, който съзнателно е избрал ценностна система, която се основава на безусловната любов. Определено не смятам за духовен човек, който демонстрира "духовност".

Бихте ли пояснили какво означава понятието "безусловна любов"?
Божията любов, безусловна ли е?

Линк към коментар
Share on other sites

преди 20 часа, Rozy каза:

Човек който спазва духовните и етични принципи.

А кои са тези принципи? Споменете ги конкретно. Не нещо абстрактно, а нещо реално

Линк към коментар
Share on other sites

преди 5 часа, Божидар Цендов-БожидарЗим каза:

А кои са тези принципи? Споменете ги конкретно. Не нещо абстрактно, а нещо реално

"И тъй, първият основен морал на живота е храненето, вторият – дишането, третият – чувствуването, четвъртият – мисленето, петият – служенето на Бога. Ако не знае правилно да яде, да диша, да чувствува, да мисли, човек не може да служи на Бога. Това са пет основни правила, пет велики закони на живота. Изпълни ли тия закони, човек е свободен да живее, както иска. Следователно, само онзи човек може да бъде свободен, който е изпълнил задълженията си към петте основни, морални положения на живота. Не ги ли изпълни, той може да говори, колкото иска, да се стреми към велики идеали, но нищо не може да постигне. При това положение той ще бъде обикновен човек, който се движи по наклонена площ. Като приложи петте основни, морални правила, човек ще дойде в онази област на живота, дето ще му покажат най-хубавата храна, най-чистият въздух, най-топлото чувство, най-светлата мисъл и най-красивото служене. Само онзи може да се домогне до приложението на тия принципи, който е придобил вътрешна и външна чистота."
- Петър Дънов

 

Линк към коментар
Share on other sites

преди 21 часа, Rozy каза:

Бихте ли пояснили какво означава понятието "безусловна любов"?
Божията любов, безусловна ли е?

Тя е примерът за безусловна любов, изначалната безусловна Любов, която човекът се стреми да следва и прилага.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 8 часа, Rozy каза:

"И тъй, първият основен морал на живота е храненето, вторият – дишането, третият – чувствуването, четвъртият – мисленето, петият – служенето на Бога. Ако не знае правилно да яде, да диша, да чувствува, да мисли, човек не може да служи на Бога. Това са пет основни правила, пет велики закони на живота. Изпълни ли тия закони, човек е свободен да живее, както иска. Следователно, само онзи човек може да бъде свободен, който е изпълнил задълженията си към петте основни, морални положения на живота. Не ги ли изпълни, той може да говори, колкото иска, да се стреми към велики идеали, но нищо не може да постигне. При това положение той ще бъде обикновен човек, който се движи по наклонена площ. Като приложи петте основни, морални правила, човек ще дойде в онази област на живота, дето ще му покажат най-хубавата храна, най-чистият въздух, най-топлото чувство, най-светлата мисъл и най-красивото служене. Само онзи може да се домогне до приложението на тия принципи, който е придобил вътрешна и външна чистота."
- Петър Дънов

 

уф, остави

Вие не можете ли да кажете нещо със свои думи, нещо конкретно, а не абстрактно.

Аз ви питам какво според вас са тези абстракции, иначе всичко изглежда поза и маска.

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, Божидар Цендов-БожидарЗим каза:

уф, остави

Вие не можете ли да кажете нещо със свои думи, нещо конкретно, а не абстрактно.

Аз ви питам какво според вас са тези абстракции, иначе всичко изглежда поза и маска.

Тъй-като се намираме във форум, който е основан на учението на Дънов, предпочетох да ви дам цитат от него и не знам защо неговите думи ви се струват абстрактни.

Но ако искате да ви отговоря с лично мое мнение, което не се различава от казаното от Дънов, защото е трудно да се промени или добави нещо към думите му, все пак ще отговоря простичко и неабстрактно.

Моралните принципи са първо принципите да не правим на другите това, което не желаем да ни се прави на нас, принципът на ненавреждане на другите същества, принципът на чистите мисли и чистата храна.

 

 

Редактирано от Rozy
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Здравейте ! Може да съм пропуснал но не видях писано за техниката на готвене . :)  В къщи често спорим за това , как е най добре да се извършва , самото готвене . Мисля не е адекватно измъкването от въпроса с думите ,,аз готвя по рецепта " .Има  хора ястията на които често са различни . Това че  всеки влага нещо различно според разбиранията си , според наличните продукти или според модата е друго . Да и тука може да говорим за мода , дори и заради по различните продукти в момента , от тези когато е писана рецептата . Например сега чесъна е с много по голями скилитки , от преди 15 г (примерно). Когато са се писали повечето готварски книги . И не е само чесъна , а и чушките , доматите , изобщо продуктите след 2000 -та година са по различни . Но това е само  елемент с който се съобразяваме .Според мен най важното е готвача да има идея за готовото ястие , цел към която да върви . Да знае какво трябва да се получи като вкус , консистенция , външен изглед . Дори и да е неопитен , той познава вкусните манджи на мама и значи има идея .Разбира се трябва и рецепта , нечий описан опит . Същественото е , в процеса на готвене  постоянно да се следи за вкуса , който внася всеки следващ продукт ,Което значи да се съобразява вкуса на продукта като пропорционално отношение спрямо вкуса и обем/тегло на готвещото се ястие .Както и да се предвижда изменението на общия вкус в следствие действията(например печене/време) на готвача .С известен опит всеки се научава да познава вкуса по външния вид получен от неговото си действие и ястията винаги ще имат желания вкус .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...