Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защо се появява Юда всеки път, когато дойде живата истина


Aliya

Recommended Posts

name='Диана Илиева' timestamp='1292848386' post='132537']

Учителят друго говори.

Не, Учителят не говори друго. И за да е ясно, че правилно го цитираш, моля посочи точните цитати и твоето тълкуване. В противен случай е просто стреляне в празното пространство напосоки:dancing yes:

От цитираната вече беседа, за мен много важно е това:

Като изучавате силите в природата, ще видите, че съществува положително и отрицателно добро, както положително и отрицателно зло. От една страна положителното и отрицателното добро се привличат, а от друга – положителното добро и отрицателното зло също се привличат. Когато отрицателното добро и положителното зло се привличат, доброто печели. Когато положителното добро и отрицателното зло се привличат, злото печели. Това са закони, които човек изучава в живота си. Остане ли на теория да ги изучава, мъчно може да ги разбере. Отношенията между хората не са нищо друго, освен прилагане на тия закони

Когато говорим за силите на природата, ние имаме предвид разумната природа, която уравновесява действието на своите сили. Не ги ли уравновесява, те произвеждат нежелани резултати: експлозии, взривове, революции и т.н

Ето защо, пазете се от положителните сили, които произвеждат в човека взрив, и от отрицателните, които смразяват и свиват.

Този откъс, Aliya, e и една контратеза не само на това, което пишеш в тази тема, но и на другата ти тема - Проблемът за злото.

Не, този откъс е същата теза, която защитавам и аз!!! Учителят не говори за баланс в природата между добро и зло, а говори за това, че в природата НЯМА ДОБРО И ЗЛО. В природата нещата не са нито добри, нито лоши, те просто СА. Нима можеш да наречеш изгрева на слънцето добър, а залезът лош?! В природата нещата са.

Добро и лошо са понятия, измислени от дуалистичния човешки ум /Учителят го нарича разумната природа/, който разделя нещата и явленията в природата, защото непрекъснато проектира своите собствени илюзии, концепции, деления, и т.н. навън.

В Божието царство няма добро и лошо, а трансцедентиране и на двете и преминаване отвъд всякакви деления. Бог е Един и Неделим.

Човешкият ум е този, който се придържа към доброто и смята, че като върши само "добри" действия, ще си уреди заслужено място в Божието царство. Човешкият ум не разбира, че доброто и злото са двете страни на една и съща монета и когато каниш доброто, ти неминуемо след него ще поканиш и злото, защото къде ще се дене злото - то е другият край на доброто. По същия начин, когато обичаш някого, зад гърба на любовта ти вече наднича омразата - тя е другият край на това чувство.

Или казано простичко, зло има само защото човекът измисли доброто.

В Битието на Бога нещата са такива, каквито са. И не нам е дадено да ги осъждаме като добри или лоши.

Но запомнете - само в Битието на Бога всичко е Божие, такова, каквото е.

Лъжата, Заблудата, Измамата, Отричането на Любовта, Предателството, Убийството, не са част от Битието на Бога - те са част от Небитието на Илюзиите на човешкия ум и неговото его, те са тъмата, която не допуска Божията светлина в себе си.

Редактирано от Aliya
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 237
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"Мария-София, на 20 декември 2010 - 17:27, каза:

Усилия не полагам,

На такъв етап от Духовния път съм,че нещата ми се дават, щом ги потърся

Винаги правя справки какво е казал Учителя по дадена тема,защото за мен като ученичка в Школата на Учителя,Той е Авторитет и Учител.

Доколко разбирам думите на Учителя,се вижда от точните цитати и точните места,където ги поставям което, както е видно за всички,много те раздразва.....

Благодаря за темите,отработих за себе си въпросите за Юда,Йов,Доброто и Злото и си взех поуки от Учителя.Нещата се случиха в точния момент,както винаги."

Мария - София,

Радвам се, че си вярваш и че за теб да правиш справки е достатъчно, за да разбереш едно просветлено човешко същество като Учителя. За мен разбирането е качествен процес, вътрешна трансформация на цялото ти същество, а не количествено натрупване на неразбрани справки и цитати.

А ако целта ти е да ме "раздразваш", не разбирам тогава защо не ти направиха официално предупреждение администраторите?

Може би обаче е по-добре да знаеш, че няма как да ме раздразниш - все пак неразбирането на Учителя си е твой проблем, а не мой.

Честно казано, досега не съм прочела от теб нито едно твое искрено мнение по нито един въпрос.

Редактирано от Aliya
Линк към коментар
Share on other sites

Мария - София,

Радвам се, че си вярваш и че за теб да правиш справки е достатъчно, за да разбереш едно просветлено човешко същество като Учителя. За мен разбирането е качествен процес, вътрешна трансформация на цялото ти същество, а не количествено натрупване на неразбрани справки и цитати.

А ако целта ти е да ме "раздразваш", не разбирам тогава защо не ти направиха официално предупреждение администраторите?

Може би обаче е по-добре да знаеш, че няма как да ме раздразниш - все пак неразбирането на Учителя си е твой проблем, а не мой.

Честно казано, досега не съм прочела от теб нито едно твое искрено мнение по нито един въпрос.

Нямам за цел да те дразня.:wub:

Просто Ти се дразниш от всяко мнение,различно от твоето.:wub:

Подценяваш нивото на форумците.:3d_161: Тук има хора,от които можеш да научиш много,даже и ти,

стига обаче да приемеш открито мненията им,и да не ги апострофираш за всяка дума.

Комуникираме си точно поради това.Ценността е в разликите,които имаме.

Условие на форума е посочването на источника.И тъй като Учителят е казал нещата достатъчно ясно

за всеки средно интелигентен човек,не намирам за необходимо да го перефразирам и да

го изнасям като мое мнение.Винаги отдавам уважение на Источника,от който черпя.

Щом го цитирам,значи това съвпада с моето вътрешно УСЕЩАНЕ, а не защото се крия зад чужди изказвания.

Това, че твоето мнение не съвпада с това,което е казал Учителя,си е лично твой проблем....

Пределно искрена съм.Истината съм я отработила в миналите животи,за моя радост...:rolleyes:

затова и съм абсолютно директна в това,което другите се въздържат да ти кажат,но го правят индиректно.

И понеже държиш на моето мнение,ще го кажа с думи прости:Все още ние хората не сме съвършенни,

/вярно-на различни стъпала по Пътя сме и се учим ,дори един от друг/

и не винаги можем да прозрем Божият промисъл в нещата,които се случват,не бива да заклеймяваме

кое е добро и кое е зло,можем само да предполагаме,но това е човешко разбиране

,не божественото.

То и поради това сме в човешкия свят все още,а не в Божествения.

И поради това не знаем когато печелим какво губим,и когато губим какво печелим...

Но ВСЯКО ЗЛО Е ЗА ДОБРО,изпитана максима.

А на въпроса за Юда- предателството се е състояло,защото е било включено в Божия промисъл

за осъществяването Мистерията на Голгота и оставането на Христос в астралния план на земята

ТОЙ Е ТУК И СЕГА,между нас,за да се извърши преминаването в новия възходящ кръг на

еволюционната спирала .От нас зависи да го открием в себе си и да се състои Второто пришествие...

и да преминем в Новата Епоха и в Шестата раса...

Мир, Любов и Светлина по Пътя!!!

:3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

... Пределно искрена съм.Истината съм я отработила в миналите животи,за моя радост...

затова и съм абсолютно директна в това,което другите се въздържат да ти кажат,но го правят индиректно.

И понеже държиш на моето мнение,ще го кажа с думи прости:Все още ние хората не сме съвършенни,

/вярно-на различни стъпала по Пътя сме и се учим ,дори един от друг/

и не винаги можем да прозрем Божият промисъл в нещата,които се случват,не бива да заклеймяваме

кое е добро и кое е зло,можем само да предполагаме,но това е човешко разбиране

,не божественото.

То и поради това сме в човешкия свят все още,а не в Божествения.

И поради това не знаем когато печелим какво губим,и когато губим какво печелим...

Но ВСЯКО ЗЛО Е ЗА ДОБРО,изпитана максима.

А на въпроса за Юда- предателството се е състояло,защото е било включено в Божия промисъл

за осъществяването Мистерията на Голгота и оставането на Христос в астралния план на земята

ТОЙ Е ТУК И СЕГА,между нас,за да се извърши преминаването в новия възходящ кръг на

еволюционната спирала .От нас зависи да го открием в себе си и да се състои Второто пришествие...

и да преминем в Новата Епоха и в Шестата раса...

Мир, Любов и Светлина по Пътя!!!

Благодаря ти за личното мнение, което най-сетне успях да чуя. Ние всички тук сме живи автентични хора и като такива трябва да общуваме, пряко и лично, а не да се крием зад цитатите на другите! Разбирам, че това е твоето разбиране на Учителя, но искам да ти припомня, че не за пръв път в човешката история Учителите се тълкуват грешно, в пълен разрез с тяхното дълбоко прозрение за Истината!

Учителят трябва да се чете със сърцето, а не с ума, пълен със собствените ни предразсъдъци. Защото когато четем през заблудите на предубежденията си, то е като да гледаме в изкривено огледало. Тогава дори и Предателството на Бога /т.е. Липсата на Любов/ можем да видим като Божие дело, когато всъщност истината на Бога е съвсем различна - там любовта не е предадена никога и от никого!!! И точно тук моето мнение съвпада с това на Учителя, но не съвпада с твоето!

А що се отнася до "нивото на форумците", ти си тази, която го коментира. Аз не деля живи хора на нива и етажи, изобщо не правя разделения в Съществото.

Редактирано от Aliya
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
А Юда ще се появява винаги, когато нашите устои в правилността са застрашени - нашите пътища към себе си.
Благодаря на всички,писали по темата!Нямам какво повече да добавя-вие сте я разгледали от достатъчно страни.Само това-"От съвета на мъдреците всеки си тръгва с това,което е разбрал."-от"Учението на суфите"
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Alia,

Аз съм ,сравнително нов във "Порталът",но темата за която говориш е ,колкото стара толкова и вярна-Духът Любов ,невидимото Вишето и Видимото ,нишето Материята.

Днес ,Аз като земен човек виждам, Градината във която ние хората живеем е обрасла със бурени и плевели,почвата е суха,цветята които се опитват да се покажат на Слънцето бързо овяхват и умират,животът както на хората ,така и на животните е във опаност.Това е днес- Аlia,kакво мислиш ще бъде утре?

Линк към коментар
Share on other sites

Имам едно по-различно виждане за Юда.:rolleyes:

Юда е един от най-просветените евангелисти и най-приближени до Христос,

от най-вътрешния кръг.Той е

една много напреднала душа в духовния път,която приема да направи

огромна саможертва.Целта изобщо не са 30-те сребърника.....А изпълнението на

Божествения план за Мистерията на Голгота.Като допълнителна екстра

към тази жертва следва и оплюване и отхвърляне в следващите няколко хиляди години......

Тази задача не е по силите на обикновен предател.:sleeping: Това е мисия.

А иначе у всеки един от нас има по един човешки Юда,ако не сега,то в минали инкарнации.

Срещаме се с него при Малкия пазач на прага,когато ще приемем да го направим

един прекрасен и Божествен Юда............:whistling:

Ако се наричаме християни най-доброто, което бихме могли да направим , това е да простим на Юда и да се освободим напълно от негативни чувствна към него.Един ,според мен, правилен начин да разглеждаме стореното от Юда е да виждаме паралела между него и слепият по рождение човек, на когото Христос върнал зрението. След изцелението, когато учениците на Христос Го попитали дали слепотата на този човек се дължи на негови собствени грехове или такива на родителите Исус отговори: Нито поради негов грях, нито на родителите му, но за да се явят в него Божиите дела.Йоан 9:3 Това показва,че слепият човек е бил напреднала душа, приела да се въплати със този специфичен недъг за да изиграе определена роля в мисията на Христос. Можем да кажем същото и за Юда. Той наистина е бил напреднала душа избрала да изиграе особена и важна роля в живота на Христос на земята.

Юда е имал връзки с еврейските първенци и като резултат на това би могъп да ги убеди да приемат Христос като гениален пророк, който да донесе обновление на еврейската религия., но поради твърдото нежелание на първенците от обновление на тяхната религия , поради страхът им да не загубят своята власт и контрол ,тази надежда у Юда бързо е пропаднала. Той е бил толкова привързан към това да помогне на Христос в неговата мисия, че вместо да се примири започнал да вярва, че ако въвлече Христос в открита конфронтация с първенците Христос би използвал своята духовни сили, в чиито вмъзможности Юда е бил пряк сдвидетел в няколко случая. Юда е вярвал,че виждайки огромната духовна сила на Христос, еврейските първенци ще променят мнението си и ше Го приемат за пророк.

Разбира се нито Юда , нито някой от останалите ученици са разбирали дълбоката причина на Христовата мисия.

Юда действително се е надявал, че това което на християнскияг свят днес изглежда като предателство ,тогава би могло да изиграе такава роля, че да доведе до истинският триумф на Христос. За Юда този триумф означавал Христос да стане цар на евреите, а тази представа е била отражение на неговото все още дуалистично съзнание.Обаче действията на Юда наистина довеждат до триумфа на Христос , на духовния триумф на душата на Христос, която взема надмощие над човешкото и по този начин показва пътят към придобиване на Христово съзнание. В този процес еврейските първенци,подложили Христос на смърт произнасят върху себе си собствената си присъда.

От живота на Юда можем да научим два основни урока. Първият е за значението на прошката. Вместо да се самоубива Юда би трябвало сам да си прости и да съсредоточи усилията си към духовно израстване по пътя ,който Христос показа на хората. Ако беше го направил той би бил напълно опростен и оправдан и кармата натрупана от неговите действия балансирана.

Вторият урок за нас е че не трябва да се привързваме към ролята, която играем на "сцената Живот" и да бъдем толкова погълнати от тази роля, че да забрамим най-важното - нашата истинска идентичност като Божествени съшества. Това се случва с Юда. Когато ролята му в живота се разминава с неговите очаквания, той толкова се е стремял към изплъзващият му се резултат, че се олитва да пригоди насила живота към неговите неосъществени очаквания. Когато и това не се случва Юда не може да преодолее вината си и избира да се самоубие вместо да избере пътя на духовно израстване показан му от Неговия Учител.

Само възстановявайки връзката си с нашата истинска Божествена индентичност ще избегнем привързаността си към временните роли, които играем на сцената живот.Затова слезе Христос за да ни накара да си зададем като Хамлет въпроса “To be, or not to be?

За разлика от Хамлет , Христос намери отговор на този въпрос. Способни ли сме и ние да последваме неговият пример ?

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm:Даа, Юда работи за Божията воля. Ако той не беше предал Исус, нямаше да се стигне до Възкресение. Т.е. Христос продължава да работи и върши своите знамения, кано вече контактува с душите, с духовете. Продължава да освобождава... И плаче за мъчителите си, защото знае, на какво са се обрекли с действията си.

"Прости им Господи, защото те не знаят, какво правят!" -Още са слепи за реалността, още са далече от Любовта и Истината.

И днес, всяка трудност, която ни се дава е, за да укрепва в нас Любовта, да няма съдене... Да простим на враговете си...:feel happy: И тогава отгоре да видим Истината.

Учителя за Христос и Христовото учение

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Ето една гледна точка, в която има много истина.

http://www.youtube.com/watch?v=dDzxn66W3uM

http://www.youtube.com/watch?v=Vp-ibViRu3U

http://www.youtube.com/watch?v=h1xL6vtLM9U

Правят ми впечатление думите на Христос: Юда, трябва ли да ме предадеш с целувка? [А Исус му рече: Юдо, с целувка ли предаваш Човешкия Син? ( Лука 22:48)]. Това е много съществено според мен. Ако тази целувка е била искрена, то Христос нямаше да направи подобна забележка. Колкото до това, че всичко е било по Божията Воля, то отново не съм съгласен. Юда предава Христос и това няма нищо общо с Божията Воля, нито това, че в последствие се обесва е някакво божие наказание, а отново негово погрешно решение. Самото разкаяние е на място, но не и последващото действие.

Линк към коментар
Share on other sites

... Можем да кажем същото и за Юда. Той наистина е бил напреднала душа избрала да изиграе особена и важна роля в живота на Христос на земята.

Да също така Хитлер и Сталин са били напреднали души дошли да изиграят своята роля за благото на човечеството. А също и Сатаната. По тази логика той е най-напредналия, а всичко всъщност е по Божията Воля.Това означава, че от хората нищо не зависи, защото каквото и да направят то все ще е по Божията Воля, решено още преди да се въплътят на земята, а престъпниците са най-напредналите, защото се жертвали доброволно (незнайно какво) за да могат да осигурят страдания, т.е. опитности на останалите.

Законът за кармата съвсем естествено превръща злото в добро. Не е нужно злото да бъде планирано по някакъв начин, за да може хората да се учат чрез него. Докато хората са несъвършени, ще има и зло. Не е нужно някоя напреднала душа специално да го създава.

Излезе, че слепият се бил родил сляп специално заради Христос, за да може да демонстрира божествеността си. Малко ли слепи е имало на земята по това време, че е трябвало някой специално да се въплъщава с някаква мисия? Много езотерични автори в невъзможността да си обяснят нещо създават всевъзможни фантазии. Слепият и Юда са привлечени към Христос не по някаква Божия Воля, по някакъв предварително начертан още преди слизането им на земята план, а просто поради сходство в аурите им. В първия случай привличането е на принципа на подобието, във втория на принципа на противоположностите. Всеки носи кармата си в своята аура. Нещата са далеч по-естествени и ненагласени, и все пак абсолютно справедливи, без за това да е необходима намеса на Бога, и без да се нарушава свободната воля на замесените хора (т.е. те сами определят съдбата си).

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, може ли нещо да е против Вселенските закони?

Нима и Ленин и Хитлер не изпълняват роля, кято е в техните рамки.

Иначе, те не биха били възможни да се появят.

Линк към коментар
Share on other sites

Логично е да вземем под внимание необходимостта Христос да се излрави пред съда на властимащите за осъществяване напълно на своята мисия на земята. Дори Юда да не беше извършил постъпката, за която сега много хора го обвиняват , по един или друг начин това е трябвало да се случи. Ако Христос не е искъл да бъде заловен много песно би могъл да избяга или да повика дванадесет легиона от ангели за да Го спасят : Или мислиш, че не мога да се примоля на Отца Си, и Той би Ми изпратил още сега повече от дванадесет легиона ангели?Матей 26:53

Това е още една причина да простим на Юда и да го видим като човек, играещ роля в една драма. Според мен е много вероятно Юда да е един от малкото ученици на Христос,макар всички до един да са били напреднали души( иначе как биха били избрани за ученици) , които вече са завършили своята еволюция на земята.

Линк към коментар
Share on other sites

Както виждаме, няма полза от много приказки. Когато човек се събуди за някои неща, няма нужда някой да му ги посочва. Сам ги е видял.

Преди време търсих картина на Христос на кръста, но не изобразен като обикновенно, а точно момента преди да каже.. Ей така, гледайки хората с тихата, но безгранична любов... на Космично Същество.

Много бих се радвал да видя такава картина. Най-вече любовта се познава по очите. Очите, които все едно говорят: Милите ми дечица, не венъж, а безброй пъти бих се жертвал за вас.

Линк към коментар
Share on other sites

................Колкото до това, че всичко е било по Божията Воля, то отново не съм съгласен. Юда предава Христос и това няма нищо общо с Божията Воля,....................

"...Любовта не допуска никакъв спор, никакво роптание, съмнение, недоволство. „Ама защо Бог допуснал страданията? Защо създал света по този начин?“ Престъпление е човек да спори с Любовта, да роптае против нея...." "Отличителна черта"

"...Като не разбират законите на живота, мнозина се запитват защо е позволено на дявола да измъчва хората и да им създава страдания. В живота и дяволът е необходим, защото дава добри уроци на хората, учи ги на ум, да знаят какво да говорят. Дяволът е длъжностно лице, назначен на държавна служба...

...Зад всяка крива проява седи нещо дяволско. Като знаете това, не се бъркайте в работите на дявола. Не се бъркайте в чужди работи. Защо? Защото ако оправяте чуждите и дяволските работи, своите ще объркате. Това не е никаква наука. Оправете първо своите работи, а после чуждите...." "Отличителна черта"

"...На горделивия можеш да дадеш власт да управлява, но не и да го учиш на търпение. Започне ли горделивият да управлява света, ще се натъкне на толкова много работа, че без време ще се изтощи. Той се пита защо Бог не върже дявола, че да не става нужда от толкова много работа. Бог е оставил дявола сам да се върже.Горделивият прилича на дете, което само̀ се връзва и започва да се върти около един кол, докато не може повече да се мръдне. Това са последствията на гордостта. Гордостта е отрицателно качество, от което човек сам може да се освободи...." "Начало на мъдростта"

А къде е свободната воля? Ето, че страданията не идват от Дявола, а свободната воля на човека е да се освободи сам от тях, защото сам си ги причинява:

"...Съвременните хора изпадат в заблуждение, като мислят, че злото и страданията идат от Бога. Те трябва да изхвърлят тази неправилна мисъл от ума си. Бог не съизволява в смъртта и страданията на човека. За да се освободи от страданията, човек трябва да признае, че причина за своите страдания е той сам и да търси начин да се освободи от тях. Колкото по-малко мисли за тях, толкова по-лесно ще се освободи от тежестта им...." "Отличителна черта"

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, може ли нещо да е против Вселенските закони?

Нима и Ленин и Хитлер не изпълняват роля, кято е в техните рамки.

Иначе, те не биха били възможни да се появят.

Законите са си закони. Те не определят какво да прави и какво да не прави човек, а само последствията от действията му. За самите действия човек има свобода. Някои неща са предварително планирани, на едно по-високо причинно ниво, но не и конкретното им проявление. Например отива човек на война, на предните линии, сред куршумите. Вероятността да умре е огромна. Смъртта му може да е кармически предопределена. Никой обаче не определя кой точно ще стреля по него и чий куршум ще го убие. Та и с Христос. Предателството му е било очаквано и то като възможност (забележи като възможност, но не и като нещо задължително) се е допускало, но конкретното събитие, че точно Юда предава Христос не е било планирано. То също вероятно е било очаквано до известна степен или допускано, но не и планирано.

Някъде някой писа в стил, че Христос е трябвало да бъде предаден. Няма такова нещо. Всичко зависи от хората. Нищо не е трябвало. Христос е дошъл с определена положителна мисия, т.е. реално да допринесе с нещо за развитието на хората, а не за да участва в циркове. Това, че е предаден е следствие на мисията му – очаквано, но не и планирано.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Това е още една причина да простим на Юда и да го видим като човек, играещ роля в една драма. Според мен е много вероятно Юда да е един от малкото ученици на Христос,макар всички до един да са били напреднали души( иначе как биха били избрани за ученици) , които вече са завършили своята еволюция на земята.

Да простим на Юда... Че какво общо имам аз с Юда, че да му прощавам? Аз просто от позицията на времето и на съзнанието си разглеждам това, което е направил. Постъпката му за мене е безусловно погрешна, но аз по никакъв начин не съм замесен в нея, че да осъждам или прощавам. Просто се опитвам да преценя случващото се, да проследя причините и следствията. Осъждането и прошката са лично, субективно отношение и докато, що се отнася до събитията които чувствам по някакъв начин близки, все още ги допускам (въпреки че знам, че не трябва), то за едно събитие като предателството от страна на Юда мисля, че не се чувствам по никакъв начин обвързан и следователно нито осъждам, нито пък е необходимо да прощавам на Юда. Заклеймявам предателството по принцип, в каквато и форма да се прояви, особено ако е извършено съзнателно, а Юда ми е твърде далечен за да имам лично отношение към него.

Линк към коментар
Share on other sites

Да простим на Юда... Че какво общо имам аз с Юда, че да му прощавам? Аз просто от позицията на времето и на съзнанието си разглеждам това, което е направил. Постъпката му за мене е безусловно погрешна, но аз по никакъв начин не съм замесен в нея, че да осъждам или прощавам.

Ако Учителя, Който ви говори, е крив, то заедно с Него и аз съм крив. Такъв е законът. Нали евреите казваха за Христа: „Този, ако е праведен, каква връзка има с грешните, събира блудниците наоколо си?“ Да не се лъжем – ние не знаем още дълбоките отношения, които съществуват в живота. Не се лъжете от външните прояви на човека. Някой път човек може да направи някои грешки, но не се самоизмамвайте, вие не знаете защо той прави това. Вие не знаете състоянието му в даден момент, не знаете какви са неговите отношения към Бога. Вие това не знаете. Ние трябва с благоговение да се спрем и да чакаме да видим какво Бог работи. Нашето произнасяне за едно, за друго, трябва да бъде правдиво, с любов, защото в бързината Истината не говори. Че сме бързореки, това не е грях, защото и светлината е бърза. И когато казвам да бъдете бавни, разбирам да бъдете бавни в греха, но бързи в Доброто. Бавни в грях, а със светкавична бързина в Добро, в Любов, в Истина, с най-голямата бързина, която може да се тури в действие.Законът на самопожертването

Линк към коментар
Share on other sites

Кирил, не мога да разбера каква връзка има цитатът, който си привел с написаното от мене. Същото се отнася и за последното мнение на Божидар.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Стан, аз например виждам връзка.

Явно е въпрос на желание. И на убеждение (човек не желае да разбере нещо, което противоречи по някакъв начин на сегашните му убежденията).

С което по никакъв начин не казвам, че ти не си прав. Възможно е Кирил, Божо, аз и още някои други писали, ние да се заблуждаваме.

Просто от тази гледна точка дискусията става неползотворна и направо излишна по този въпрос. Може би след известно време, когато и ако се променят нечии убеждения (също нямам предвид непременно твоите, може и на другите участници в обсъждането).

Линк към коментар
Share on other sites

Да простим на Юда... Че какво общо имам аз с Юда, че да му прощавам? Аз просто от позицията на времето и на съзнанието си разглеждам това, което е направил. Постъпката му за мене е безусловно погрешна, но аз по никакъв начин не съм замесен в нея, че да осъждам или прощавам.

Нашето произнасяне за едно, за друго, трябва да бъде правдиво, с любов, защото в бързината Истината не говори.Законът на самопожертването

[

Кирил, не мога да разбера каква връзка има цитатът, който си привел с написаното от мене..

Признавам възможността да няма връзка,ако не сме склонни да допуснем една друга възможност , а тя е че ние не знаем с положитепност защо Юда прави това,което оценяваме като безусловно погрешна постъпка.

Ние не знаем нашите предишни роли. Ние не знаем дали не сме били преки свидетели или дори непосредствени участници в събитията, разиграли се преди две хиляди години.Ние не знаем дали сегашната ни оценка за тези събития и лица не е пренесена по инерция от тогавашното ни отношение към същите събития и лица. Степента на нашето съзнание в момента ни ограничава в познанието за взаимовръзките между нещата .

Смисълът на тези дискусии го виждам в това да си задаваме въпроси с цел разширяване на нашето виждане,вместо това да спорим и доказваме, че мнението ни е единствено правилно .

Редактирано от KirilChurulingov
Линк към коментар
Share on other sites

Кирил, не мога да разбера каква връзка има цитатът, който си привел с написаното от мене. Същото се отнася и за последното мнение на Божидар.

Ами има връзка, ама не знам, може Дианата да е права.

За да поясня, ще допълня с примера за коленете. Не може човек да пие от извора, ако не коленичи и не се наведе.

Да простим на Юда... Че какво общо имам аз с Юда, че да му прощавам? Аз просто от позицията на времето и на съзнанието си разглеждам това, което е направил. Постъпката му за мене е безусловно погрешна, но аз по никакъв начин не съм замесен в нея, че да осъждам или прощавам.

Не знам доколко сме замесени в цялата работа между Исус и Юда, май нали Исус се е жертвал за нас, но тук нещо друго ми прави впечатление.

Да го кажа така: Не може човек да пие от извора, ако не коленичи и не се наведе.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

...

Признавам възможността да няма връзка,ако не сме склонни да допуснем една друга възможност , а тя е че ние не знаем с положитепност защо Юда прави това,което оценяваме като безусловно погрешна постъпка.

Ако ролята на Юда бе положителна, това щеше да е споменато в Библията по някакъв начин. В противен случай трябва да допуснем, че целта на авторите на Библията е да скрият истината и да подведат християните. Но не – всичко е представено така, както трябва. Имаме точно представяне на няколко основни закони. Споменал съм ги вече в темата. Споменах и за разликата между Петър и Юда, а това трябва да ни покаже нещо. И двамата допускат грешка, но единият само е предател.

Ние не знаем нашите предишни роли. Ние не знаем дали не сме били преки свидетели или дори непосредствени участници в събитията, разиграли се преди две хиляди години.Ние не знаем дали сегашната ни оценка за тези събития и лица не е пренесена по инерция от тогавашното ни отношение към същите събития и лица. Степента на нашето съзнание в момента ни ограничава в познанието за взаимовръзките между нещата .

Не е нужно да знаем предишните си въплъщения. Може и да сме били преки свидетели на събитията. Това нищо не променя. Напротив: незнанието за това дали сме участвали пряко или не, само спомага за по-правилното ни, несубективно отношение към случилото се.

Да, степента на съзнанието ни не позволява да знаем със сигурност нещата, но затова може да се ползват насоките на хора, по-знаещи от нас самите. Нека да разгледаме откъде идват идеите, че Юда в действителност не предава Христос, а е действал според предварително начертан план. Кои са източниците на подобни теории? Положително няма нищо подобно застъпено нито в Библията, нито в беседите на П. Дънов.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Да простим на Юда... Че какво общо имам аз с Юда, че да му прощавам? Аз просто от позицията на времето и на съзнанието си разглеждам това, което е направил. Постъпката му за мене е безусловно погрешна, но аз по никакъв начин не съм замесен в нея, че да осъждам или прощавам.

Не знам доколко сме замесени в цялата работа между Исус и Юда, май нали Исус се е жертвал за нас, но тук нещо друго ми прави впечатление.

Да го кажа така: Не може човек да пие от извора, ако не коленичи и не се наведе.

Да, Христос се е жертвал за нас, не Юда. С Христос мога да почувствам връзка, да го имам за пример, но защо трябва да намесвам и Юда в отношението си към Христос?

Линк към коментар
Share on other sites

...

Да, Христос се е жертвал за нас, не Юда. С Христос мога да почувствам връзка, да го имам за пример, но защо трябва да намесвам и Юда в отношението си към Христос?

Добре, продължаваме значи :)

Ами да допуснем, че някой е извършил предателство спрямо твой приятел, ужасно предателство, което е коствало живота му примерно. Ти ще имаш ли отношение към този, който е предал твоя приятел?

А се предполага, че усещаме Христос дори по-важен от нашия приятел.

Тогава?

Сега по другата линия:

Нека да разгледаме откъде идват идеите, че Юда в действителност не предава Христос, а е действал според предварително начертан план. Кои са източниците на подобни теории? Положително няма нищо подобно застъпено нито в Библията, нито в беседите на П. Дънов.

Щом Христос е Божи пратеник, появил се е планомерно, по Божия воля, за да спомогне за издигането/спасението на човечеството, то тогава дали има резон предположението, че един обикновен човек, проявявайки скромната си свободна воля, ще бъде допуснат да смути този така важен Божествен план? Дори и на някой да му хрумне, ей така, случайно, да извърши предателство спрямо Христос, ако това щеше да обърка нещата, щеше своевременно да бъде неутрализиран (дали от самия Христос, дали по друг начин).

От Учителя не съм срещала до момента в прав текст да коментира събитията от Голгота (но като знам, колко много има още да чета от него :whistling: ), затова пък от Щайнер се натъкнах именно на описание за мистерията на Голгота и как е било много важно именно така да стане.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Защо ми се струва, че май се прескочи границата между прошката и оправданието на греха. Като, че ли се получава едно залитане в апологетика на Юда. Аз не го осъждам, но и не го въздигам на пиедестал.

21. Прочее, Син Човеческий отива, както е писано за Него; но горко на оня човек, чрез когото Син Човеческий бъде предаден; добре щеше да бъде за тоя човек, ако не бе се родил.

Евангелие на Марко, гл. 14

Тук ясно се прави разликата между това което е предопределено да става и този чрез който то става.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...