Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Усукване на косата


Марлагет

Recommended Posts

Здравейте,

Наскоро открих в едно френско психологично списание, че хората, които имат навика да си усукват косата, са в лека форма болни от болестта, която иначе кара хората да се скубят до оплешивяване - трихотиломания. Усукването на косата при мен е навик, който имам от детсвото, от около 5 годишна възраст. Учудвам се, че колкото и да не одобрявам навика, не мога да се оттърва от него и сякаш пръстите ми са самостоятелни личности и не мога да ги контролирам, те сами си отиват в косата ми.

Потърсих в Интернет twirling hair и открих няколко статии, но не намерих предложения от хомеопатията за справяне с проблема.

Знае ли някой нещо по темата и какъв съвет може да даде класическата хомеопатия за този проблем?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 26
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Аз имам идея. Прави си самовнушения. :) Заставаш пред огледало и поне по 150 пъти на ден си повтаряш :"Аз имам пълен контрол върху моите пръсти". Повтаряш бавно, отчетливо, сериозно, уверено, с вярата че каквото кажеш то неименуеммо става реалност, че това което казваш всъщност вече е реалност, че Е !!! :) "Аз имам пълен контрол върху моите пръсти", всеки ден поне по 150 пъти. Може и в други моменти от деня да си го казваш на ум ( докато ходиш по улицата, докато пътуваш в автобус или чакаш автобус, докато си в тоалетната, докато готвиш, докато се излежаваш в леглото). Повтаряне, повтаряне. В същото време се опитвай да приемаш спокойно навика си, без агресия, за да не го подхранваш. Отнасяй се към него като към нещо, което не те застрашава, което си уверена, че съвсем скоро ще изчезне или направо като към нещо, което не съществува и никога не го е имало. Приложи повече воля. Търси си някакви занимания за пръстите : например чати в интернет, върши домакинска работа, спортувай, намери някакво синджирче или какъвто и да е друг предмет, с който да си играеш ако желанието ти да си пипаш косата стане много силно. Ако не можеш пред огледало, прави самовнушенията без огледало.Ако си пред огледало, гледай се право в очите, концентрирай се върху всяка думичка, стисни ръцете си в юмруци, усети решимостта си да се пребориш. Визуализирай : представяй си как си щастлива, изпълнена с лекота, как навикът го няма, как не съществува в живота ти и как никога не е съществувал, как нямаш нужда да си пипаш косата. Представяй си как вършиш това или онова в живота и се чувстваш супер въодушевена и щастлива и неизпитваш каквато и да е била нужда да си пипаш косата.

В тези клипове става дума за самовнушения, медитация :

Силата на Мисълта с Еленко Ангелов

Силата на мисълта с Еленко Ангелов 2

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Да, този ред на мисли и аз го достигнах, моят начин на борба донякъде съвпада с предложеното от теб. Просто откакто разбрах за болестта се поуплаших, да не се смахна съвсем :) и да не ми щукне да се скубя, не да Боже... Имам се за достатъчно разумен и щастлив човек иначе, но си имам и проблеми, както всеки, та мислех дали хомеопатията няма да има лекарство за проблема, както иначе има за страх от паяци например (така поне ми е известно). Този форум го открих като търсех иначе форуми за хомеопатия, не знам дали съм на правилното място...

Благодаря ти за отговора

Линк към коментар
Share on other sites

На мен ми хрумват две крайни идеи, които имат общо с тази на Пламъче : да си бръснеш главата и да ходиш с бръсната глава, докато се справиш с навика или той си изчезне. Или да си обръснеш главата и да ходиш с перука, но това няма да ти помогне за премахване на навика, но поне няма да си съсипваш твоята собствена коса. В този сайт мисля, че има теми за хомеопатия.Като става дума за хомеопатия, сещам се за Александър. Потърси го в търсачката за потребители.Може и някой психотерапевт да те хипнотизира и да се справиш с хипноза.

Линк към коментар
Share on other sites

Това с късата коса (или съвсем остриганата) не е решение. Просто е необходима повече будност на съзнанието и когато човек се хване да извършва въпросните автоматични действия да си наложи да ги прекрати незабавно. Същото е и с други често срещани подобни действия като клатенето/тресенето на колената и т.н.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Знае ли някой нещо по темата и какъв съвет може да даде класическата хомеопатия за този проблем?

Хомеопатията е холистичен метод,тя разглежда пациента като единно цяло от дух-душа-тяло.

Освен оплакванията му, се вземат под внимание особенностите в характера, поведението и

начина на възприемане на нещата-емоции,усещания...всичко,което го прави индивидуален и неповторим.

В класическата хомеопатия никой проблем не се разглежда сам за себе си.

Той е част от цялата картина на психо-емоционалните и физически оплаквания/дискомфорти на пациента.

За да се изясни тази картина ,обикновено първото интервю с хомеопата трае около 2 часа.

В случая би трябвало да изясниш кога,при какви обстоятелства правиш това усукване,

как се чувстваш в тези моменти-емоционални усещания,

колко силно го правиш,пада ли ти на тези места косата...:sleeping:

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Знаех си, че някои хора ще го обърнат на подигравки... :) Сигурно е смешно да нямаш проблем от тоя род. На мен не ми пука, аз нито съм хахо, нито животът ми се върти около този проблем, но сега виждам, че дъщеря ми, която скоро направи 4 години, посяга към косата си и си я лапа, замислям се, да не й го предавам наследствено (тя не ме е виждала да правя такива жестове). Така че ми хрумна, че може би трябва да потърся още алтернативни решения. Зная това за класическата хомео, което е написано по-горе, права си за всичко, но понеже аз съм от 7 години на такава, също и детето ми и мъжа ми, а никога досега не съм се замисляла да кажа за този си навик на хомеопатката си, нито пък за страха от паяци :) Чудех се дали изобщо го има като симптом в хомеопатията, дали би се взело предвид... И дали би могло да се работи върху това, защото на мен очевидно не ми е помогнало. А хомеопатията ми излекува други неща... и помага на детето ни за кожни проблеми, настинки и белодробни проблеми.

Това с бръсненето на главата също не е решение. Както и да е, благодаря ви за желанието да помогнете.

Линк към коментар
Share on other sites

Кажи го на хомеопата,а за страховете няма начин да не са те питали.

Този страх от паяци,както и усукването са симптоми и ги има в Реперториума.

Детето може само да те имитира...

Ако сте много активни и бързи в движенията и работата,плюс белодробните проблеми,

това вече насочва към лекарства от паяци...

:rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

добре, ще й го кажа, благодаря!

само дето така ми писна да се лишавам от любимия си шоколад, вече толкова години!!!....

Редактирано от Марлагет
Линк към коментар
Share on other sites

Знаех си, че някои хора ще го обърнат на подигравки... :) Сигурно е смешно да нямаш проблем от тоя род.
Аз не ти се подигравам, просто се шегувам добронамерено. Ако търсех шоуто, нямаше да си правя труда да ти давам съвети във връзка с проблема ти. :)

Това с бръсненето на главата също не е решение. Както и да е, благодаря ви за желанието да помогнете.
Аз го казах като краен вариант. Защо да не е решение, няма коса - няма пипане на кичури, не е ли така ? :)

П.п.: Всъщност, аз се шегувам, но не се подигравам.

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

само дето така ми писна да се лишавам от любимия си шоколад, вече толкова години!!!....

Лишаваш се от шоколад заради хомеопатията?

Нищо не може да спре действието на вярното хомеопатично л-во.

Казвам го от опит и като пациент ,и като хомеопат...

Така че си хапвай шоколада :thumbsup: и си смени хомеопата.

Линк към коментар
Share on other sites

Мария-София, ако знаеш колко болезнен е тоя въпрос! Хомеопатката ми е от 7 години, тя е създателката на хомеопатичните лекарства в София, много голям специалист е, завършила е и в Англия и е привърженик на английската школа, естествено, страшно принципна е в разбиранията си. Много пъти съм чувала противоречиви мнения по въпроса за шоколада, та не знам вече, но тя все ми се кара, като попитам за това, защото смята, че като е казала веднъж, няма какво да се обсъжда повече. Не ни разрешава и това е.

Веднъж смених хомеопата, но доведе до супер отежняващо положение детето ми. Та не смея вече, освен това и ние не живеем в България, та още по-трудно, тук хомеопатите са по френската хомеопатия, толерират алопатични плюс хомеопатични продукти, лекуват се по симптоми, а не цялостно и пр. Затова само с българската ни хомеопатка поддържаме връзка.

А иначе така умираме за шоколад всички вкъщи!...

Не ни разрешава също мента, кафе, кола, почистване с остро миришещи препарати (това не мога да го изпълня естествено) и др. силни милицми от препарати (за коса например и пр.), както и лекарството да не стои в близост до GSM и модеми и уреди за дистанционно управление, които излъчват огромно радиомагнитно влияние. Също и на летищата не позволява да се сканират лекарствата, та се разправяме с персонала..., но те слава Богу са разбрани за хомеопатичните и така живеем...

Линк към коментар
Share on other sites

Хомеопатичните л-ва в София,които ползваме , са внос от Англия на фирмата ХЕЛИОС.

Бг л-ва няма!!

Аз съм също дипломант на Лондонския колеж,

Казвам ти това,за да не мислиш,че съм някаква измислена...

Представила съм се в съответната тема за хомеопатите...

Голямото Желание за шоколад е симптом,има го в РЕПЕРТОРИУМА

и не бива да се пренебрегва.

Апропо, имаме л-во ШОКОЛАД,много полезно л-во,от по-новите.Като имам време,ще напиша картината му.

За всичко останало е така-миризми,излъчвания...

Но за 7г.лечение би следвало да има промени поне относно желанието за шоколад......

Аз лично не забранявам нито кафе,нито шоколад.

Когато л-вото е симилимум КАФЕ И ШОКОЛАД не могат да го спрат.

Намери си хомеопат,който продължава обучението си във всички новости-

на година имаме по няколко международни семинара в БГ,

.Аз лично ползвам много Шанкаран,предписанията са много по-точни,

и новите лекарства,които бяха доказани в последните няколко години

от птици,паяци и млека.:thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Мария-София, ако знаеш колко болезнен е тоя въпрос! Хомеопатката ми е от 7 години, тя е създателката на хомеопатичните лекарства в София, много голям специалист е, завършила е и в Англия и е привърженик на английската школа, естествено, страшно принципна е в разбиранията си. Много пъти съм чувала противоречиви мнения по въпроса за шоколада, та не знам вече, но тя все ми се кара, като попитам за това, защото смята, че като е казала веднъж, няма какво да се обсъжда повече. Не ни разрешава и това е.

Веднъж смених хомеопата, но доведе до супер отежняващо положение детето ми. Та не смея вече, освен това и ние не живеем в България, та още по-трудно, тук хомеопатите са по френската хомеопатия, толерират алопатични плюс хомеопатични продукти, лекуват се по симптоми, а не цялостно и пр. Затова само с българската ни хомеопатка поддържаме връзка.

....

Е, как го докарахте дотам, че 7 години да зависите от една хомеопатка и като я смените здравето ви веднага да се съсипе.

Е как не можа да ви излекува за 7 години и как така сте се обвързали 7 години?! Това ми мяза малко на вселляване на хомеопатката във вас.

А това дето си въртите косата и дето въщеря ви си я хапе не е никакъв проблем. Проблемът е да си мислите, че ще се разболеете от скубене на коса. Нарича се хипохондрия - страх от болести.

И се отделете вече от тази хомеопатка - една стъпка не можете да направите без нея.

"...и така живеем......" - на това живот ли му викате.... с тази хомеопатка

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Марлагет!

Проследих всичко написано дотук и съм шокирана от теб - извинявай, не искам да те засегна по никакъв начин, но не мога да си обясня как може един разумен човек като теб, да постави в такава рамка живота, ежедневието, удоволствията, навиците, желанията и страстите си не само своите, но и тези на семейството си да зависят от един единствен човек - хомеопат!? Ето ти и отговора на причината и следствието на усукването на косата. В началото си помислих, че просто имаш нужда от топлина, нежност, подкрепа и според мен това наистина е така, но явно този несъзнателен навик е и вследствие на това, че имаш много задръжки и то в много насоки. Не мога да си обясня факта, че си изолирала собствения си мозък, разум и чувства, че сама не търсиш решения на даден проблем, проблеми, с които се сблъскват почти всички хора по света, а си се оставила безапелационно в ръцете на един непознат човек, който контролира целият ти мисловен процес и оттам живота на цялото ти семейство. Явно този хомеопат така е манипулирал съзнанието ти и ти си се превърнала в бездънна касичка за него. Всяко отиване в крайност е пагубно. Но съм убедена, че е дошъл края - изтекли са седем години, мисля че скоро ще настъпи момента на раздялата / със сигурност на човек му се налага да търси помощ на специалист в определен момент/. Аз лично те съветвам да помислиш добре и да се върнеш назад във времето , за да откриеш причината на това, което ти се е случило през тези седем години. Поразрови се в паметта си, помисли дали ти или твоето семейство по някакъв начин не сте оказвали или оказвате такова диктаторско и манипулативно отношение към някой близък, роднина, познат, към децата си, дали незаслужено не сте се възползвали от него. Сигурна съм, че като прочетеш това, много ще ми се ядосаш, но съм убедена, че когато гневът ти премине ще започнеш да анализираш нещата и ще намериш отговора. Винаги има причина и следствие. Причината винаги е в нас, следствието е това, което ни си случва - това е във връзка с хомеопата. Предложението за подстригване на косата не е решение, но има и своята положителна страна - не е необходимо да се подстрижеш до кожа, достатъчно е да намалиш дължината на косата, ако си с дълга коса разбира се. Късата коса ще окаже едно положително въздействие в/у теб, ще станеш по-борбена, по-волева и вероятно ще се отърсиш от своята "мекота" на характера, с една дума ще поемеш нещата в свои ръце.

Христо е прав, когато казва, че усукването на косата е един вид желание да бъдеш харесвана от др. пол и в това няма нищо лошо. Помисли дали някой в момент на нежност не е усуквал косата ти и този твой навик не е вследствие на това. Вероятно е несъзнателно да се връщаш към даден спомен от детството, може този, който се е държал така с теб да ти липсва и когато заровиш пръсти в косата си, тогава да правиш духовна връзка с него. Когато осъзнаеш, че отново усукваш косата си, опитай с пръстите на двете си ръце да направиш лек масаж на цялата глава, да раздвижиш кръвта, да прокараш пръсти между косите си в рамките на няколко минути - това дава приток на енергия и подобрява мисловния процес, тонизира те, възвръща радостното настроение в човека. Сама ще намериш решение на проблема, а в коментарите на всеки един от нас се надявам да намериш зрънце истина и накрая пъзела ще се нареди, убедена съм в това!

Редактирано от miroSlava18
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на всички за съветите! Съжалявам, че си се шокирала, Мирослава. И аз се шокирах от фермана ти.

Голяма прегръдка за Мария-София, защото тя напипа най-точно какво ме интересуваше.

Фактът, че влязох тук, е показателен за намерението ми да намеря алтернатива на ситуацията ни. Не познавам никого от вас, а ви взимам на сериозно.

Хомеопатката ни не ни иска пари вече, отношенията ни са по-различни, а и не може да се каже, че сме силно привързани. Просто засега не сме намерили друг вариант - лекар или хомеопат, който хем да помага, хем да не ни струва скъпо, защото не сме стабилни финансово.

За косата - да, едно от обясненията, които и психолозите дават, е привличане от другия пол. Но при мен не е това. Благодаря все пак на всички за желанието да помогнете, кой с каквото може.

Весело посрещане на Новата Година. Желая ви много любов и радост в сърцата ви.

Линк към коментар
Share on other sites

Марлагет, не се сбогувай толкова бързо де :)

Усукването на косата само по себе си не е болест, но е симптом.

Предполагам знаеш израза "осуква го на пръста си", както и израза "върти, суче и все на едно и също се връща". Има много общо в смисъла на тези общоприети изрази и действието осукване.

Това означава осукване около едно и също нещо, предъвкване на едно и също нещо. Майката и дъщерята ,особено ако е малка, са като скачени съдове. Вие осуквате, а дъщеря ви реагира като предъвква.

Това може да са обсебващи мисли за едно нещо, които постоянно ви занимават, например, темата за здравето; или обсебващи действия. Това, което описвате за шоколада е точно такава обсебваща мисъл.

В духовния път понякога се налага да преодолеем дадена страст като се отдадем на нея, След това тя вече не ни пречи. Натъпчи се със шоколад и това е.

Но не е само шоколада. Премисляш и предъвкваш още нещо, което сама си знаеш. При жената косата е един от ерогенните органи, но и символ на близост, символ на корените, към които принадлежим. Чувството е хем сексуално, хем свързано с родовото притежание. Ти ще си кажеш какво точно е.

Линк към коментар
Share on other sites

Божидар, благодаря за мнението ти.

Понеже получих и на лично съобщение мнение и съвет от човек, който има подобен навик, реших да споделя и друго виждане по въпроса за причините и следствията, освен това, което тук говорите.

Само че е на английски език.

http://www.hairpisodes.com/2009/01/hair-twirling.html, а оттук и този линк http://www.crystalinks.com/nervoushabits.html, в който се казва, че вредните навици, свързани с косата са по причина желание да се отвори коронната чакра, за да се види отвъд емоциите. При мен например (аз много рядко имам безконтролно влечение да го правя), този навик се проявява, когато се опитвам да разгадая нещо трудно, например софтуера за управленско счетовоство, по който имам изпит скоро. Не ми е скучно, просто е твърде абстрактно да се учи без да се работи и е сложно написано, т.е. изисква ми огромни усилия за концентрация, но си налагам да го разгадая, защото е полезно за работата ми. Т.е. това е някакъв тип анти-стрес реакция на организма ми. Интересното е, че се е появило в детството за първи път, около 5г. възраст, когато в семейството ми е имало напрежение между родителите, но не са ме лишевали от ласки, а и това едва ли е единственият фактор за тази реакция, във всички семейства има напрежение между родителите. Тогава майка ми е предложила да ме острижат гола глава, но баща ми - на майтап и на сериозно - е предположил, че ще започна да си потупвам косата, когато набоде. И наистина, нещо такова се е случило на главата на едно чернокожо дете от градината - учителката се оплаквала от мен, че го бия... Какво да ви кажа...Сега ми е смешно, но...факт.

Детето ми не ме е виждало да си усуквам косата, повтарям. Така че няма връзка. А и при нея е просто лапане на кичурчетата, които й гаделичкат бузките вечер преди лягане.

Между другото, не знам как бързо решихте, че съм жена, профилът ми не е уточнен, въпреки ника. Това не е просто един женски навик. Невероятно е колко много мъже имат същия навик. Дори видях едно момченце в групата на детето ми, което прави това понякога, но то е съвсем весело, умно и игриво дете.

Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се,че този навик не е присъщ само на жените.Имам съсед 46годишен,доктор,показалеца му постоянно е забит в косата му,а тя е много гъста и къдрава.Интересно е,че при него този нави се появи в зряла възраст,след като създаде семейството си,дори по-късно.Той е по-голям от мене,но аз го помня,като гимназист,после студент не си навиваше така косата,може би след 30г. взе да прави впечатление.Не знам при него какво е отключило този навик.

Линк към коментар
Share on other sites

Да Марлагет,

знам, че ти се е появило още като си била дете!

Затова ти казах за въпросите, на които може да си отговориш.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Марлагет, отговора на въпроса ти как сме разбрали, че си жена е в твоите постове. Моят ферман и най-вече тона ми е единствено с цел да провокирам съзнанието ти. Ако препрочетеш коментарите ни ще прозреш, че всички се спираме на едни и същи неща, но казани по различен начин. Това което казва Мария-София - "В класическата хомеопатия никой проблем не се разглежда сам за себе си.

Той е част от цялата картина на психо-емоционалните и физически оплаквания/дискомфорти на пациента." е абсолютно вярно и това прозира във всеки един наш коментар.

Няма нищо случайно, както и факта, че си попаднала в този сайт и си решила да споделиш за проблема си. Според мен това е първата стъпка към твоето пробуждане. Останалото е въпрос на време. За кой ли път ще повторя казаното от всички преди мен - съпостави спомена от детството си, неразбирателството между родителите ти, ти самата като 5 годишна и твоите взаимоотношения със съпруга ти и детето. Вероятно ситуацията се повтаря. Паяка с неговите мрежи също символично говори много, шоколада, който ти така обичаш - дали това не е предмет, желание, любим мъж! Седемте години, усукването на косата, жената хомеопат, всичко е свързано, ти само трябва да подредиш пъзела, картината, но това ще стане вероятно, когато съдбата реши. За всяко нещо има определено време кога и как да се случи. Ти вече си тръгнала по пътя, със сигурност ще стигнеш до края.

Линк към коментар
Share on other sites

Знаех си, че някои хора ще го обърнат на подигравки... :) Сигурно е смешно да нямаш проблем от тоя род. На мен не ми пука, аз нито съм хахо, нито животът ми се върти около този проблем, но сега виждам, че дъщеря ми, която скоро направи 4 години, посяга към косата си и си я лапа, замислям се, да не й го предавам наследствено (тя не ме е виждала да правя такива жестове). Така че ми хрумна, че може би трябва да потърся още алтернативни решения. Зная това за класическата хомео, което е написано по-горе, права си за всичко, но понеже аз съм от 7 години на такава, също и детето ми и мъжа ми, а никога досега не съм се замисляла да кажа за този си навик на хомеопатката си, нито пък за страха от паяци :) Чудех се дали изобщо го има като симптом в хомеопатията, дали би се взело предвид... И дали би могло да се работи върху това, защото на мен очевидно не ми е помогнало. А хомеопатията ми излекува други неща... и помага на детето ни за кожни проблеми, настинки и белодробни проблеми.

Това с бръсненето на главата също не е решение. Както и да е, благодаря ви за желанието да помогнете.

Това вероятно е вид Ритуалистично поведение.

В Хомеопатията не се предписва върху един единствен симптом, крайно несигурно и несериозно е.

Шоколад, мента, кафе - Арабика и други т.н. "антидоти", не могат да антидотират, освен ако по принцип не влошават човек.

Пример - пациентка с главоболие, което се подобрява от кафе, е как ще антидотира, като и помага!

--- " --- - пациент с високо кръвно, след кафе кръвното му скача! - разбира се че антидотира! и трябва да се забрани вкл. и к.кола и чайове на база зелен и черен чай т.н.

--- " --- - селно емоционално и много лесно възбудимо дете, трудно заспива, казва: мамо не мога да заспя, много мисля... тук трябва да ограничите шоколада, по малко но никога вечер преди лягане.

Да му забраните Кока Колата, чайове на база зелен и черен чай, да не говорим за кафе или т.н. "енергийни напитки" съдържаще кофеин колкото 12 чаши кафе.

С две думи - Индивидуално е! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...