Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Проблемът за злото


Aliya

Recommended Posts

Ето малко материал за размисъл ;)

...Тогава ще ви задам, като на учени хора, следния въпрос, да видим как ще го обясните. Например:

1+1=2

1х1=1

2+2=4

2х2=4

Когато събираме единица с единица, получават се 2 единици. Когато пък умножаваме единица на единица, получава се пак единица. Когато събираме две единици с две единици, получаваме четири единици. Когато умножаваме две единици на две единици, получаваме четири единици. Как ще обясните сега защо във втория случай и при събирането, и при умножението на двете единици получаваме един и същи резултат? Числото 2 показва, че единицата се е намалила. Когато събирате единица с единица, тя се намалява. Когато пък умножавате единица с единица, тя си остава една и съща – нито се увеличава, нито се намалява. Значи при събирането единицата всякога се намалява. После имаме следния процес: 1 – 1 = 0. Тук единицата иде в своето естествено състояние. Сега няма да се спирам да ви обяснявам тия неща, защото не искам да ви забърквам. Числото две по-голямо ли е от единицата? Числата, както се изучават при сегашните условия, нямат практическо приложение. Ако ви кажа, че две единици са по-малко от единицата, тогава ще ме питате: „Как, един грош по-голям ли е от два гроша?“ Тия неща, които ви казвам, са верни само при съзнателния живот, при онази висша математика. В обикновената математика работите са съвсем други.

...

Тя и цялата беседа е много интересна.

Любов към Бога, ООК, 1924

Извинявам се, но това е бръщолевене. Много се извинявам, но изобщо цитирането на такива примитивни тактики на объркване на събеседника, никак не са ми приятни. Бих казал и че всеки цитирайки ги, показва невежеството си и се злепоставя с тях. И висшата и елементарната математика имат своето практическо приложение. Защо сметките в примера са такива, а не онакива, отговора може да ви изненада: защото някой така е решил. Шумерите трябва, най-вероятно. За да обясня малко по-добре, ще дам пример:

1+1=10

1*1=1

Има грешка? Не, правилно си е, просто това е в двоична бройна система. Няма пречка да е 23 или ED7P.

Линк към коментар
Share on other sites

Тц, не си прав.

Аз самата съм изкушена от математиката от малка - състезания, олимпиади - като ученичка бях измежду малкото, които се борехме за място в международния отбор на България ... Та ако някой трябва да се дразни от подобни "бръщолевения", то аз съм подходящ човек за целта :)

В случая обаче е хубаво да се погледне не само от формалната логика на математиката, с която сме свикнали, но и от философска ли, как до го нарека, може би езотерична, гледна точка. И тогава ще стане ясно.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, как да коментирам това?

Когато събираме две единици с две единици, получаваме четири единици. Когато умножаваме две единици на две единици, получаваме четири единици. Как ще обясните сега защо във втория случай и при събирането, и при умножението на двете единици получаваме един и същи резултат?

По езотеричен начин? Ама математиката не е езотерична наука.

И съгласна ли си, че елементарната и висша математика не обслужвали чисто практически приложения?

Линк към коментар
Share on other sites

Човек като ви гледа споровете от предишните страници (както и в една друга тема, за която е даден линк), ще си помисли, че спорите за някоя точна наука, за нещо лесно доказуемо като 2+2 = 4. :D Има нещо забавно в тези ви спорове, в оплитането..., но докато ви четох и си помислих :"Дали пък не си губят времето ? Защо толкова убедено твърдят някакви неща, които едва ли могат да докажат и които току виж НЕ са си доказали на самите себе си - поне някои от тях. Все едно дискутират нещо пределно ясно и общоизвестно, а всъщност си философстват ли философстват...Няма как и Aliya, и Ники_, и Мария - София, и Станимир, и Диди, и Диана и другите да са абсолютно прави, защото между тях има разлики в убежденията (и по - точно най - вече между една от тях и останалите). Различни хора намекват че имат личен опит, преживяли са еди какво си, минали са през не знам си какво, пишат едни уверени обяснения, като в същото време всеки от двамата намира нещо в думите на другия, с което не е съгласен...Пък нали Истината е една. Все някой бърка - не може и двамата да са прави."

Споменах точна наука (каквато е математиката), но явно в сайта и тя не е безспорна област дори що се касае до елементарните знания в нея. :D

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Не виждам нищо странно в това, че 2 + 2 = 2 х 2. В случая равенството не е само като резултат (4), но всъщност имаме едно и също действие изразено по два различни начина. 3 х 2 е тъждествено на 2 + 2 + 2 или на 3 + 3; 4 х 2 е тъждествено на 2 + 2 + 2 + 2 или на 4 + 4. Така 2 х 2 не е само равно по резултат с 2 + 2, но самите изрази са тъждествени. В цитирания текст по-странно е написаното, че една единица е повече от две единици, но и това си има своето обяснение (например тук). Това, което не схванах е връзката на въпросния текст с темата.

Линк към коментар
Share on other sites

Христо, много си проницателен :)

Честно казано и аз съм си помисляла същото :D

Обаче си има и обяснение - просто всеки е убеден, че той е прав (поне за това, за което се произнася) :harhar: .

От друга страна до истината всеки стига сам, така че от форумната "дезинформация" има(ш) полза. :v:

П.П. Стан, прав си, отклонихме се от темата още по-нагоре, ама пък ни стана интересно другото.

Линк към коментар
Share on other sites

Aliya е по - близка във възгледите си до това, което аз съм разбрал като възгледи на Кришнамурти (писал съм си с нея за този автор). По - близка от дъновистите например. В тази и друга тема тя е спорила с различни хора, има разминавания като че ли между тях. Това означава, че може би има разминавания и между Кришнамурти и Учителя (това определено е така, поне по форма). Което ще рече, че Алия не е права, че между двамата учители нямало разминавания, както ми беше писала. Явно има. Не може всички духовни учители да са абсолютно прави. Все някой за нещо греши. Не може винаги нещата да бъдат примирени и изкарани еднакви.

Интересното е, че Кришнамурти е казал, че Истината е земя без пътища (същото изказване, обаче направено от Учителя, видях в една от началните страници на един сборник с неделни беседи; тоест тук няма разминаване между двамата, но току виж влагали различен смисъл в думите си).

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Нямам време и желание сега да ти обяснявам. Писал съм в не една тема. Напиши в търсачката Кришнамурти и ще излязат дискусии, в които се споменава за идеите му. Може да прочетеш и "Първата и последна свобода" ( има я и в интернет).

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

Ами странно е да има противоречия. Ти какви противоречия видя

Нямам време и желание сега да ти обяснявам. Писал съм в не една тема. Напиши в търсачката Кришнамурти и ще излязат дискусии, в които се споменава за идеите му. Може да прочетеш и "Първата и последна свобода" ( има я и в интернет).

Един пример : "Методи за самовъзпитание", сборник с беседи на Учителя. Кришнамурти отрича самовъзпитанието, дисциплинирането на ума, духовните упражнения.

Той дори отрича това да седнеш с кръстосани крака и да се упражняваш в пасивна будност на съзнанието, в наблюдателност. А аз не виждам как бих развил самонаблюдение без да го упражнявам...или поне без да съм се упражнявал (както съм правел). Така че ако хората се опитват да следват съветите му в чист вид, не знам на колко от тях и доколко биха били полезни...

Линк към коментар
Share on other sites

Ами странно е да има противоречия. Ти какви противоречия видя

Нямам време и желание сега да ти обяснявам. Писал съм в не една тема. Напиши в търсачката Кришнамурти и ще излязат дискусии, в които се споменава за идеите му. Може да прочетеш и "Първата и последна свобода" ( има я и в интернет).

Един пример : "Методи за самовъзпитание", сборник с беседи на Учителя. Кришнамурти отрича самовъзпитанието, дисциплинирането на ума, духовните упражнения.

Той дори отрича това да седнеш с кръстосани крака и да се упражняваш в пасивна будност на съзнанието, в наблюдателност. А аз не виждам как бих развил самонаблюдение без да го упражнявам...или поне без да съм се упражнявал (както съм правел). Така че ако хората се опитват да следват съветите му в чист вид, не знам на колко от тях и доколко биха били полезни...

Прав е.

Сещам се как Учителя е казвал на един човек болен от туберколоза да се излекува като носи с две стомнички вода от една чешма. Не че са го послушали. Оня казал, че по астрологична предопределеност му било много трудно да постига духовността.....или нещо такова...

Няма такова нещо като духовност, няма духовни упражнения, няма духовен път, няма път към просветление.

Всеки е просветлен. Само още не го е осъзнал.

Ако четеш лекциите на Учителя от тази гледна точка, разбираш, че той не препоръчва духовност, а нещо съвсем друго :)

Виж как ме предразполагаш да казвам такива неща :)

П.С. Не виждам защо нещата на Учителя и Кришнамурти и кой да е друг трябва да се сравняват?! Такива неща не би да се сравняват. Трябва да се оставят да се напаснат сами у човека.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо
П.С. Не виждам защо нещата на Учителя и Кришнамурти и кой да е друг трябва да се сравняват?! Такива неща не би да се сравняват.
И защо да не се сравняват ? Човек, който е търсещ, логично е да сравнява. Та няма да си затваря очите ако вижда разминавания в две философии и ако е човек, който не обича сляпата вяра и който се интересува защо еди кое си е еди какво си. Ако не си сляпо вярващ в дадена философия и ако искаш да знаеш кое е истина и кое не (а не се задоволяваш с това някой да ти каже "няма разминавания"), нормално е да питаш. Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

П.С. Не виждам защо нещата на Учителя и Кришнамурти и кой да е друг трябва да се сравняват?! Такива неща не би да се сравняват.
И защо да не се сравняват ? Човек, който е търсещ, логично е да сравнява. Та няма да си затваря очите ако вижда разминавания в две философии и ако е човек, който не обича сляпата вяра и който се интересува защо еди кое си е еди какво си. Ако не си сляпо вярващ в дадена философия и ако искаш да знаеш кое е истина и кое не (а не се задоволяваш с това някой да ти каже "няма разминавания"), нормално е да питаш.

Ами ето, ти си сляпо вярващ, че трябва да се сравнява, че едното е по-добро от другото, че тази част от Вселената е по-добра от другата част на Вселената......

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

Ами ето, ти си сляпо вярващ, че трябва да се сравнява, че едното е по-добро от другото, че тази част от Вселената е по-добра от другата част на Вселената......
Не съм казвал кое е по - добро и кое по - лошо ( в случая с двете учения) - макар да съм се чудел (ако въобще е възможно да се направи подобно разграничение : нали доброто и злото са относителни понятия, но поне за мен едно може да е по - подходящо от друго). Не съм сляпо вярващ : по - точно би било да се каже,че проявявам рационалност. Освен това е нормално човек да си задава въпроси като му се стори, че вижда противоречия (освен ако не е сляпо вярващ в дадени недоказани теории - но дори и тогава може да изпадне в задаване на въпроси, било то и само пред себе си). Действам, както чувствам за правилно. Не усещам необходимост и не ми се струва правилно да се вкопчвам сляпо (в духовни книги, които съм чел също не се препоръчва сляпа вяра и не се отрича проявата на съмнение : тази позиция ми допада).

П.С. Не виждам защо нещата на Учителя и Кришнамурти и кой да е друг трябва да се сравняват?! Такива неща не би да се сравняват. Трябва да се оставят да се напаснат сами у човека.
Сравнявам, защото имам потребност да го правя, това е.

Цитат постнат от Ники_ в темата за духовната нищета :

- Не вярвай в нещо само, защото си го чул, Нима.
Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

Ами ето, ти си сляпо вярващ, че трябва да се сравнява, че едното е по-добро от другото, че тази част от Вселената е по-добра от другата част на Вселената......

Ако всичко е еднакво добро, значи ли че няма значение как точно ще живеем и какво точно ще правим, понеже нали всичко е еднакво добро...?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...