Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Приложна езотерика


Recommended Posts

От доста време ми се върти това в главата, а мисля го нямаме като тема, затова ще си позволя да ви попитам тук.

Повечето от нас активно четем, размишляваме, коментираме тук или на други места за най-различни езотерични методи и практики, запознати сме поне на теория с разни духовни учения, школи и т.н. Какво обаче ми прави впечатление - далеч не всички прилагат и то системно и съзнателно в живота си това, което са чели, коментирали ... защо?

Вярно е, че съвременния ни начин на живот би бил затруднен или дори възпрепятстван от част от тези практики. Но ако се замислим - ами то винаги си е било така. Точно поради тази причина хората са се замонашвали или са предприемали поклонения и др.п.

Обаче има и неща, които са твърде лесни и елементарни за спазване и които пак не ги правим - примерно да ставаме сутрин толкова рано (според сезона), че да посрещаме слънцето. На какво се дължи това? - инерция, мързел, недостатъчна осъзнатост ...

Иначе ми е ясно, че всички си даваме извинения и обяснения пред себе си с разни обективни причини или пък че нещото било дреболия и не е толкова важно за спазване.

Знам, че има и хора, които сериозно и последователно прилагат това, което са сметнали за нужно и важно.

Та ви моля да споделите:

- какво прилагате вие?

- от колко време?

- защо точно това сте си избрали?

- забелязвате ли някаква промяна - в себе си, в околните, в обстоятелствата около вас?

и въобще всичко, което сметнете за добре и полезно по темата.

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

И аз да добавя въпрос: а колко ли от четеното се е импрегнирало в подсъзнанието ни, откъдето ни въздейства без да си даваме ясна сметка? :whistling:

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Диана,много хубава тема.Ще се радвам да прочета също отговори в тази тема .

Моят скромен опит е следния:

1.Сравнително редовното посрещане на изгрева и игра на паневритмия от 22.03 до 22.09 през последните две години.

Това е най-доброто,което съм правила за себе си досега.Сутрешното общуване с природата в ранния час , паневритмия по изгрев,това е преживяване,което има невероятен ефект:

Зарежда ме много положително,имам добър тонус,под знака на който минава целият ми ден.Нещо повече ,не съм имала сериозни здравословни проблеми ,от както практикувам паневритмия.Миналата година много исках да не пропускам нито един ден от сезона на паневритмия.Бях любопитна да направя този опит със себе си-Какво е да излизаш всяка сутрин по изгрев в продължение на 6 месеца.Трябва да споделя,с леко неудоволствие,не за оправдание,че смяната на времето с лятно часово, не е благоприятно за хора,които като мен живеят в градска среда,т.е за излизане сред природата им е нужно време ,и ходят на работа.След смяната на времето се получава един период от два месеца,в които няма как да излизам всяка сутрин без да закъснявам за работа.

2.Житен режим през февруари от 4 години.

3.От една година ежедневно чета беседа на Учителя.Минимум една на ден.С постоянствуването в това занимание установявам как постепенно започвам да се хармонизирам и балансирам.Научавам нови неща,които все някога прилагам.

Защо избрах точно тези неща да правя.Това е въпрос,отговорът, на който е твърде дълъг.А и вече няма значение.Важното е,че изборът е бил добър за мен.Благодарна съм,че моят свят се погрижи за мен и стъпих на тази пътечка.

Промяната е много съществен момент.Има я и е добра промяна.Промяна в мен,а като косвен резултат се промени и моят свят-обкръжението ми е същото,но някак общуванията станаха различни за добро.

Това е ,което мога да споделя по твоите въпроси.

Поздрави:feel happy:

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Дианче, благодаря за темата.

Споделяла съм доста в различни теми. Сега ми хрумна друго - и в духовното си развитие в рамките на 1 живот човек има същите етапи, както при развитието на физическото тяло - първо се намира в "утроба" , не е прогледнал за духовния свят. Следва "раждане" - обикновено свързано с някакъв труден и специален момент. След това виждаме живота вече съвсем другояче. И после постепенното зреене ... особено пубертетът е много интересен. :) И труден, също като физическия пубертет.

Разбира се, фазите далеч не съвпадат с физическите. При всеки е различно. Някои до края не излизат от утробата.

Струва ми се, че повечето от пишещите тук сме в някакъв момент от пубертета или ранната младост. :)

Линк към коментар
Share on other sites

И аз ви благодаря за отговорите Роза и късметче!

Смятам, че е важно за всички да споделим кой какво и защо прави, какво вижда като резултат, надявам се, че ще бъде не само полезна информация, но и стимул за по-мързеливите (като мен :rolleyes: ) да опитат нещо от споделеното, да променят ежедневието си, което живеем предимно по инерция май.

Иначе да, съгласна съм и ми се струва съвсем нормално това, всеки да прави различни неща, такива, каквито са подходящи за него.

Наблюденията на късметче са много точни според мен - благодаря - не бях се замисляла, но мисля, че си права.

И аз да добавя въпрос: а колко ли от четеното се е импрегнирало в подсъзнанието ни, откъдето ни въздейства без да си даваме ясна сметка? :whistling:

Да, Канел, разбирам какво искаш да кажеш и съм съгласна с теб; не съм искала да прозвучи така, като че ли отричам четенето. И, разбира се, че всичко, което приемаме в себе си, дори несъзнателно приетото, се отпечатва в нас и оказва своето въздействие (понякога бих казала - за съжаление: повечето реклами са такъв пример). Обаче на мен ми се струва, че ако само четем, без съзнателно да прилагаме, нещата ще бъдат някак полвинчати или поне въздействието/промяната ще бъде по-слабо/бавно. Все пак, ако искаш, обясни по-подробно как смяташ ти?

Линк към коментар
Share on other sites

Повечето от хората не правят разлика и отъждествяват различните религиозни, психолологически и психотерапевтически практики и методи с понятието "приложна езотерика". Например - Паневритмията.

Линк към коментар
Share on other sites

Повечето от хората не правят разлика и отъждествяват различните религиозни, психолологически и психотерапевтически практики и методи с понятието "приложна езотерика". Например - Паневритмията.

всяко осъзнато действие е приложна езотерика :)

А Паневритмията си е и магическо упражнение

Линк към коментар
Share on other sites

От доста време ми се върти това в главата, а мисля го нямаме като тема, затова ще си позволя да ви попитам тук.

1.Повечето от нас активно четем, размишляваме, коментираме тук или на други места за най-различни езотерични методи и практики, запознати сме поне на теория с разни духовни учения, школи и т.н. Какво обаче ми прави впечатление - далеч не всички прилагат и то системно и съзнателно в живота си това, което са чели, коментирали ... защо?

Вярно е, че съвременния ни начин на живот би бил затруднен или дори възпрепятстван от част от тези практики. Но ако се замислим - ами то винаги си е било така. Точно поради тази причина хората са се замонашвали или са предприемали поклонения и др.п.

2.Обаче има и неща, които са твърде лесни и елементарни за спазване и които пак не ги правим - примерно да ставаме сутрин толкова рано (според сезона), че да посрещаме слънцето. На какво се дължи това? - инерция, мързел, недостатъчна осъзнатост ...

Иначе ми е ясно, че всички си даваме извинения и обяснения пред себе си с разни обективни причини или пък че нещото било дреболия и не е толкова важно за спазване.

Знам, че има и хора, които сериозно и последователно прилагат това, което са сметнали за нужно и важно.

3.Та ви моля да споделите:

- какво прилагате вие?

- от колко време?

- защо точно това сте си избрали?

- забелязвате ли някаква промяна - в себе си, в околните, в обстоятелствата около вас?

и въобще всичко, което сметнете за добре и полезно по темата.

Поздрави!

И аз благодаря за темата!

Позволих си да сложа в цитата номера на въпросите, на които мисля да си дам личното мнение.

1. За другите нищо не мога да кажа - мога да говоря само за своя личен опит. Не съм прилагала и още не прилагам методи, които съм чела и върху които съм мислила, защото усещам, че още или не съм готова за прилагането им, или не им е дощло подходящото време и място. Имаше моменти, в които критикувах себе си за мързел, несериозност и лекомислие - после, обаче, в една книга за прилагането на цветотерапията на д-р Бах прочетох, че е много важно да не се насилва човек, а да остави своята вътрешна същност да определи какво точно и колко и докога му е необходимо. И там пишеше, че ако капките не са необходими на човека в момента, той обикновено ги загубва, забравя ги в някакъв шкаф или просто пропуска с дни да ги приема, или ако насили себе си, без да иска изпуска шишенцето и го счупва. Тогава прозрях, че същото важи и за молитвите, и за песните и за всички езотерични методи и практики. Това, че сме чели за тях и ги познаваме като информация още не значи, че сме длъжни да прилагаме веднага. Може би те са ни в запас или ще станат нужни на наш близък или просто случаен познат, с когото пак така случайно ще споделим знанието си в точния за него момент (защото той пък няма да има достъп до книгите, които сме чели ние) и така...

2.Ами ставането и посрещането на слънцето никак не бих го окачествила като елементарно, нито която и да било езотерична практика - те само изглеждат така. Нещо повече - колкото по-проста изглежда практиката, толкова по-дълбок заряд има тя и толкова по-силно въздейства. Ето тук има един пример:

Вдъхновение

Докато подготвях публикацията, дни наред учех и прилагах това упражнение - бяха ми нужни няколко дни само докато свикна с него и се "потопя" в него без да следя изпълнението си. Когато това стана, приливът на енергия беше много силен - на моменти усещах, че трудно го контролирах. Успях да се науча, после ме звъртяха най-различни други неща и забравих за него. Докато един ден се случи това, което е написано в края на упражнението - наистина имах затруднение и сякаш думите и движенията сами изплуваха....

3. Съзнателно и по план не прилагам нищо. Изключвам паневритмията - тя няма как освен в група да се прилага - така че си давам тези часове за курса и за танцуването лятото - това си е моят личен момент на щастие и докосване до себе си. Напоследък участвам и в курс по пеене - но там не го смятам за практикуване и прилагане - там се учим да го правим.

Сутрин докато вървя към школата си някак сама си върви и Добрата молитва и след нея песен - различни в различните дни, но никога не ги избирам - те сами си идват.

Изпитвала съм потребност от Завета на цветните лъчи - прилагала съм го, но съм забелязала, че обикновено е в моменти, в които ми е трудно да хармонизирам себе си.

Кое е важно за мен - езотеричните практики и методи могат и е нужно да се учат - непрекъснато. Прилагането - то само си става, ако не насилваме себе си. Последното имам усещането, че е по-скоро някакво оправдание или издигане в своите очи или в очите на някой друг.

Бих искала да добавя сърдечно "Добре дошъл" на Академик - пропуснала съм появяването лятото - едва сега прочетох мненията ви!

Един въпрос:

Вие практикувате ли паневритмия?

За Божидар - също един въпрос:

Това, което споделих - че прилагам научени от мен практики и методи само тогава, когато вътрешното ми аз ме "позове" - това може ли да се окачестви като осъзнати действия?

Линк към коментар
Share on other sites

И от мен -

добре дошъл на Академик!

Донче, ти си го казала много точно - всичко идва, когато му е времето.

Мислех да описвам разни практики през различните части деня, които и аз не правя съвсем постоянно, но като дочетох мнението ти , се сетих за основната и единствено неотменима. От нея произтича другата конкретика, която може да бъде заменена със сходни упражнения.

А основната е :

Be still, be aware!

Бъди спокоен и бъди Буден! ( преводът не е съвсем точен)

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

......

За Божидар - също един въпрос:

Това, което споделих - че прилагам научени от мен практики и методи само тогава, когато вътрешното ми аз ме "позове" - това може ли да се окачестви като осъзнати действия?

Амиииии, сега се усещам, че моето писане беше по-скоро пожелание към Академик за коментар :)

Та по въпроса. Ще споделя нещо лично. Не правя определени неща, защото вътрешното ми аз не ме е "позовало" да ги правя или по-скоро ме ме е "позовало" да не ги правя.

Това може да е чиста интуиция, а може да са и ограничения на психиката. След това установих, че ограниченията на психиката, поне повечето, не са случайни и служат на една по-висша идея.

Това означава, че ако ни е харесала Паневритмията заради белите дрехи, вниманието, което се обръща и идентичността, която се придобива, то това не е просто проява на егото, а има по-скоро някаква висша идея зад себе си.

Дон Хуан казва, че никой разумно не би се нагърбил с пътя на магьосника, ако не бъде подведен да го поеме.

И да. Нищо не е истинско, ако вътрешното ни аз не ни "позове" и то със съответния заряд чувства. Постепенно, казват, трябва да се прави всичко осъзнанато, за д аможем да преминем към изкуството да правим всичко НЕосъзнато следвайки единната воля. Ама това май са неща за след мното прераждания, поне при мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Това може да е чиста интуиция, а може да са и ограничения на психиката. След това установих, че ограниченията на психиката, поне повечето, не са случайни и служат на една по-висша идея.

Това означава, че ако ни е харесала Паневритмията заради белите дрехи, вниманието, което се обръща и идентичността, която се придобива, то това не е просто проява на егото, а има по-скоро някаква висша идея зад себе си.

Дон Хуан казва, че никой разумно не би се нагърбил с пътя на магьосника, ако не бъде подведен да го поеме.

И да. Нищо не е истинско, ако вътрешното ни аз не ни "позове" и то със съответния заряд чувства. Постепенно, казват, трябва да се прави всичко осъзнанато, за да можем да преминем към изкуството да правим всичко НЕосъзнато следвайки единната воля. Ама това май са неща за след мното прераждания, поне при мен.

:thumbsup2:

Мога само да добавя думите на Късметче-будност на ума + воля и вяра в доброто...:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, тази сутрин като се събудих и усетих тази тема като послание.

Сега се сещам, че един наш общ познат ми каза веднъж нещо като: "Като бях млад си мислех, че не може да се съвместява духовната работа с професията и т.н. Сега вече това не е проблем".

Може би, колкото повече практикуваме, толкова повече правим нещата част от живота си. Заместваме части от нас, влизаме в хармония, в която нещата не си пречат едно на друго.

А пък си мислех и друго нещо, че след като знаем практика, която точно в този момент може да помогне на нас самите или на някой друг, е загуба да не я приложим.

Линк към коментар
Share on other sites

Бих искала да добавя сърдечно "Добре дошъл" на Академик - пропуснала съм появяването лятото - едва сега прочетох мненията ви!

Един въпрос:

Вие практикувате ли паневритмия?

Благодаря за приветствието!

Не играя Паневритмия. Просто нямам нужда.

всяко осъзнато действие е приложна езотерика :)

А Паневритмията си е и магическо упражнение

Да, съгласен съм с Вас - имам приятелка, която от 2002 г. използва Паневритмията освен за духовно усъвършенстване и за магически действия.

Но, щом като Паневритмията е и магия, би трябвало играещите я да са здрави, щастливи, духовно и материално богати. Каквито трябва и да са по принцип практикуващите методи от приложната езотерика. Болни, нещастни и бедни не трябва да има.

Редактирано от Академик
Линк към коментар
Share on other sites

Езотеризъм (от гр. ἐσωτερικός т.е "вътрешен" или вътрешно познание) в най-общ смисъл се назовава всяка религиозна или окултна норма, забраняваща разкриването на дадено тайно познание за изворите на вярата или някакво учение пред непосветени. „Езотерика“ или „езотерично“ се нарича всяко учение предназначено за определен кръг хора. Такова учение изучава тайно и предавано по поколенията знание от всякакво естество. Докато знанието е по принцип философско или етическо и мистично, то може на теория да бъде разнородно. Езотеричните учения не се концентрират в някакво географско място, а по своята идейна същност представляват самото чисто ядро на дадена духовна традиция.

Езотеризмът като вътрешно познание се приема само от хора, поставили в основата на ценностната си система духовното развитие. Според тях това е познание към което всеки трябва да подходи индивидуално според степента на собственото си развитие. Според езотеризма всеки сам е отговорен за собствената си съдба.Уикипедия

Борислав е пуснал нещо много важно днес в тази тема:

тук

Ученикът, както личи не се нуждае от организация, членство и др. подобни. Учениците имат вътрешна, невидима връзка и служат на Висша цел-Духовна!

Може да се разкажат разни неща, но те по-скоро биха звучали като приказки и за това всеки сам трябва да стига до разбиране на Словото /по вътрешен начин/.

Линк към коментар
Share on other sites

....Да, съгласен съм с Вас - имам приятелка, която от 2002 г. използва Паневритмията освен за духовно усъвършенстване и за магически действия.

Но, щом като Паневритмията е и магия, би трябвало играещите я да са здрави, щастливи, духовно и материално богати. Каквито трябва и да са по принцип практикуващите методи от приложната езотерика. Болни, нещастни и бедни не трябва да има.

Една известна, ммм как да я нарека, дама с небългарска фамилия прави най-важните си магии, докато готви.

Все пак формата не зависи чак толкова от съдържанието, а готвенето винаги е било магчески процес.

Някои се опитват да направят магически процес и от пиенето на ракия :)

Аз далеч не познавам добре учението на Учителя, но той е казал, че практикуващите Паневритмия не трябва да я изпълняват механично, а да влагат цялото си съзнание и сърце в нея. Може би степента на влагане дава отговорите на въпроса защо еди-кой си практикуваш я не е богат и здрав. А може би само тя не е достатъчна.

Пак въпрос за съдържание и форма. Ами то дори и ходенето, ако се прави както трябва, ще доведе до същите ефекти като Паневритмията. Мдам.

Линк към коментар
Share on other sites

Eто една чудесна рецепта от Учителя.За мен поредицата от действия са ясни в детайли, както и резултатът от тях е ясен. Някои хора сигурно ще могат да го обяснят и цветно.

Въпросът ми - има ли някой, който да ползва рецептата и какви резултати е постигнал. Ако някой желае, може да ми отговори и на лични.

Когато окултният ученик заболее, той не трябва да прибягва до лекар. – Защо? – Защото тази болест му е дадена като задача за разрешаване, в която да приложи своя ум и своето сърце. За да се излекува, ученикът трябва да приложи следната формула: Л2М4Р5. Тази формула подразбира, че той трябва да вземе две части любов, четири части милосърдие и пет части разумност, да ги смеси заедно и да образува от тях разтвор, с който да се лекува. Сместа ще направите по следния начин: ще вземете един чист стъклен съд и ще налеете в него половин килограм чиста вода. След това ще потопите във водата трите си пръста – палец, показалец и среден, ще ги държите 10 секунди и ще вложите в нея две части от Любовта. След известно време ще потопите четирите си пръста във водата, ще ги държите 15 секунди и ще вложите четири части от милосърдието. Най-после, ще потопите и петте пръста във водата, ще ги държите 20 секунди и ще вложите пет части от разумността. Като приготвите тази рецепта, благодарете на Бога, че ви е дадена, за да се ползвате от нея. Щом сте неразположени духом или страдате от някаква болест, взимайте от тази вода по три пъти на ден – сутрин, на обяд и вечер, по една супена лъжица. Като правите този опит, никой не трябва да ви вижда, особено външни хора. Тя е дадена само за учениците.

източник: http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=5443&st=140

Другият ми въпрос е - защо сега вече е разрешено да се публикува рецептата?

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви много за отговорите по темата.

Ще се радвам да се включат и други.

Виждам, че пак има проблем с назоваването на нещата. Думите често са неточни и подвеждащи. Аз самата доста се чудех как да поставя темата; приложна езотерика, езотерична практика и т.н. - съгласна съм с вас, че може би не са много подходящи, но тогава не можах да измисля нещо друго.

Сега се сещам, че мога да попитам и така:

- Нужно ли е да се прави нещо по-особено, специално в ежедневието и ако да, какво?

- Правите ли нещо по-различно в живота си от болшинството ваши съвременници и как ви се отразява то?

Иначе и за мен много важно е нещата да се правят съзнателно, а не машинално, по инерция.

Подсетихте ме тук и за готвенето - да, това е нещо, което всеки може лесно да приложи и провери сам; дори и тези, които (уж) никак не умеят да готвят :P . Просто опитайте, но е добре и да си повярвате преди това, че ще се получи нещо хубаво. А когато готвите (дори и ако просто мажете филия с масло), го направете 1. с огромно удоволствие и 2. вложете най-добрите си чувства; през цялото време бъдете концентрирани върху готвенето, а не готвенето да го правите машинално, а през това време да гледате телевизия и/или в главата ви да има корида от мисли; после дайте сготвеното на някой ваш близък, приятел. Сигурна съм, че всички ще останете изненадани от чудодейния резултат.

Линк към коментар
Share on other sites

Подсетихте ме тук и за готвенето - да, това е нещо, което всеки може лесно да приложи и провери сам; дори и тези, които (уж) никак не умеят да готвят :P . Просто опитайте, но е добре и да си повярвате преди това, че ще се получи нещо хубаво. А когато готвите (дори и ако просто мажете филия с масло), го направете 1. с огромно удоволствие и 2. вложете най-добрите си чувства; през цялото време бъдете концентрирани върху готвенето, а не готвенето да го правите машинално, а през това време да гледате телевизия и/или в главата ви да има корида от мисли; после дайте сготвеното на някой ваш близък, приятел. Сигурна съм, че всички ще останете изненадани от чудодейния резултат.

Диана ,колко си права.Вчера много се ядосах на едно от моите деца.Понеже "виновникът" го нямаше на живо и на линия също,аз в гнева си ,се заех с готвене.Както си мисля за други неща и готвя механично,по едно време се сещам за нещо четено в беседа .По памет -беше казано за хората,които приготвят храната ни, как техните мисли и чувства се проектират върху храната и ние ги приемаме чрез нея.Веднага започнах да се коригирам ,да пренастройвам мисловните си нагласи ,за да се освободя от гнева.Успокоих се,но трябва да кажа,че яденето не стана дорбо на вкус.

Така,че будност по отношение на мисловния ни и чувствен процес е нещо,което всички можем и е добре да се опитваме да прилагаме.Ако се постоянствува в това ,като се появи една лоша мисъл,веднага да я заменим с добра,процеса се автоматизира от един момент насетне.:feel happy:

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Когато една жена плете или шие дрешка на детето си с любов,тя влага в нея мощна енергия,която предпазва детето не само от атмосферните влияния.

С готвенето е същото - и най-простата храна приготвена с добра мисъл и добро чувство принася повече полза на тези за които е предназначена,отколкото най-богатата приготвена с неохота или под влиянието на негативни емоции.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Eто една чудесна рецепта от Учителя.За мен поредицата от действия са ясни в детайли, както и резултатът от тях е ясен. Някои хора сигурно ще могат да го обяснят и цветно.

Въпросът ми - има ли някой, който да ползва рецептата и какви резултати е постигнал. Ако някой желае, може да ми отговори и на лични.

Когато окултният ученик заболее, той не трябва да прибягва до лекар. – Защо? – Защото тази болест му е дадена като задача за разрешаване, в която да приложи своя ум и своето сърце. За да се излекува, ученикът трябва да приложи следната формула: Л2М4Р5. Тази формула подразбира, че той трябва да вземе две части любов, четири части милосърдие и пет части разумност, да ги смеси заедно и да образува от тях разтвор, с който да се лекува. Сместа ще направите по следния начин: ще вземете един чист стъклен съд и ще налеете в него половин килограм чиста вода. След това ще потопите във водата трите си пръста – палец, показалец и среден, ще ги държите 10 секунди и ще вложите в нея две части от Любовта. След известно време ще потопите четирите си пръста във водата, ще ги държите 15 секунди и ще вложите четири части от милосърдието. Най-после, ще потопите и петте пръста във водата, ще ги държите 20 секунди и ще вложите пет части от разумността. Като приготвите тази рецепта, благодарете на Бога, че ви е дадена, за да се ползвате от нея. Щом сте неразположени духом или страдате от някаква болест, взимайте от тази вода по три пъти на ден – сутрин, на обяд и вечер, по една супена лъжица. Като правите този опит, никой не трябва да ви вижда, особено външни хора. Тя е дадена само за учениците.

източник: http://www.beinsadou...pic=5443&st=140

Другият ми въпрос е - защо сега вече е разрешено да се публикува рецептата?

Ами разрешено е, защото не-ученикът няма как да се възползва от нея. Няма да знае как да вложи любов, милосърдие и разумност във водата.

Линк към коментар
Share on other sites

Сега се сещам, че мога да попитам и така:

- Нужно ли е да се прави нещо по-особено, специално в ежедневието и ако да, какво?

- Правите ли нещо по-различно в живота си от болшинството ваши съвременници и как ви се отразява то?

Чисти мисли, чисти стремежи и чувства, независимост от астрални емоции и предразсъдъци, неразривна връзка с духа в човека и с Духовната Йерархия, будност и осветеност на съзнанието... Духовното развитие не може да се изрази с някакви конкретни действия, но все пак представлява нещо реално. То е по-скоро настройка в самия човек, стремеж, чувство за принадлежност. Духовното развитие се изразява преди всичко във вътрешна индивидуална трансформация, а не в механични движения. Едно физическо упражнение може да уравновеси енергийно човека, но духовното развитие е много повече. Няма готови упражнения за контрол над мислите и емоциите. Няма готови упражнения за справяне с умствените клишета, навици и зависимости. Просто човек трябва да се научи да разпознава всички процеси извършващи се в неговия микрокосмос и да ги направлява в една градивна посока, да работи със слабостите си и да подсилва добродетелите. Това трябва да е постоянен, непрекъснат процес, защото не може да има половинчато равновесие или половинчато смирение, или добронамереност, но само от време на време, в моменти, когато изпълняваш някакви упражнения.

Та, какво правя за духовното си израстване: наблюдавам се и се стремя да поддържам през колкото се може по-голяма част от времето едно високо ниво на моите мисли, чувства и стремежи. Стремя се да се науча да забелязвам всичко отрицателно още в зародиш, преди да се е проявило и с правилно отношение да го неутрализирам. Стремя се да преодолея слабостите, които съм забелязал в себе си, да не ги проявявам в живота си, не само като физически действия, но и дълбоко в себе си да осъзная тяхната несъразмерност с духовното.

Медитирам около 30-40 минути на ден. Останалото е нещо, което не може да бъде отделено от ежедневния живот, а е нужно затвърждаването му именно в него.

Линк към коментар
Share on other sites

Чисти мисли, чисти стремежи и чувства, независимост от астрални емоции и предразсъдъци, неразривна връзка с духа в човека и с Духовната Йерархия, будност и осветеност на съзнанието... Духовното развитие не може да се изрази с някакви конкретни действия, но все пак представлява нещо реално. То е по-скоро настройка в самия човек, стремеж, чувство за принадлежност. Духовното развитие се изразява преди всичко във вътрешна индивидуална трансформация, а не в механични движения. Едно физическо упражнение може да уравновеси енергийно човека, но духовното развитие е много повече. Няма готови упражнения за контрол над мислите и емоциите. Няма готови упражнения за справяне с умствените клишета, навици и зависимости. Просто човек трябва да се научи да разпознава всички процеси извършващи се в неговия микрокосмос и да ги направлява в една градивна посока, да работи със слабостите си и да подсилва добродетелите. Това трябва да е постоянен, непрекъснат процес, защото не може да има половинчато равновесие или половинчато смирение, или добронамереност, но само от време на време, в моменти, когато изпълняваш някакви упражнения.

:feel happy:Благодаря на Станимир за ясно изказаните мисли, които отразяват и моето мнение по въпроса. Няма практика извън житейските ситуации, която може да помогне на човек в неговото духовно развитие. Има практики, които му помагат да се справи със собствените му чувства, мисли и желания, но така или иначе те са предизвикани от ситуациите, в които попада.

Т.е. практиката на езотеричните знания е самият живот и нашата проява в него.

Но в духа на темата ще споделя следното: това, което практикувам аз самата, бих нарекла "разговори с Бога" сутрин и вечер, които задължително съдържат много благодарност за всичко, което ще ми се случи и ми се е случило през деня.

Ето още какво намерих по темата и няма да се въздържа да ви го предложа:

Истинското огледало на нашите мисли е начинът ни на живот.- Мишел Дьо Монтен
Линк към коментар
Share on other sites

Изцяло подкрепям мнението на Станимир, и за мен нещата стоят по този начин, само за това - като се замислим:

Няма готови упражнения за контрол над мислите и емоциите. Няма готови упражнения за справяне с умствените клишета, навици и зависимости.

...има. И Учителят , и всички Учители все готови практики ни дават, за които не бихме се сетили без тях. Само че думите "упражнение" и "контрол" предполагат известна пасивност, а при ученика тя само спъва развитието. По-подходящи са "практика" и "насока". Гарнирани с много воля, което тоговаря на въпроса на Дианчето:

- Правите ли нещо по-различно в живота си от болшинството ваши съвременници и как ви се отразява то?

Правя и много ми помага. И ми е трудно да заделям време, защото това променя обичайния дневен ред, но успявам. Опитвам се да науча и хората около мен ... и също успявам, макар и бавничко ( по моя преценка, а тя е субективна :) ).

Доколкото е възможно, всеки ден ( понякога са налага да адаптирам плана къмвъншните си ангажименти):

- молитва

- гореща вода за пиене

- гимнастика

- медитация 30 - 50 мин

- гимнастика

- ако е необходимо - самолечение или хармонизация

- четене и размисъл

-лечение

- положителна промяна на вода и храна

- контрол върху отношението ми към хора, ситуации и др.

- дарения ( не всеки ден, но всеки ден работя по въпроса да имам тази възможност)

- други

източник: http://www.beinsadou...pic=5443&st=140

Другият ми въпрос е - защо сега вече е разрешено да се публикува рецептата?

Ами разрешено е, защото не-ученикът няма как да се възползва от нея. Няма да знае как да вложи любов, милосърдие и разумност във водата.

Това не изчерпва темата.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен и в грижите си за членовете на семейството,домашните любимци(ако ги има),дома човек влага езотеричните си познания.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...