Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
Канел

Окосмяването

Recommended Posts

Всички сме виждали баби с бради, лелички с единични косми по лицето, мъже и дядовци с космати уши, носове, вежди и т.н.

Защо се променя окосмяването с годините, най-вече с настъпване на старостта? Някои хора се запазват до края, а други не - веждите избуяват, по ушите щръкват косми и пр, сигурно познавате такива хора. Дали това е само физиологичен процес на остаряване или е свързано с някакъв вътрешен живот? Чел съм, че космите са свързани с желанията по някакъв начин. Някой може ли да ме насочи към повече информация?

И не на последно място може да коментираме цвета на косата - защо едни посивяват, а други се сдобиват с коса като сняг (особено се отнася за учителите)?

:)

Сподели това мнение

Смята се, че окосмяването по принцип е генетично обусловено. Но, не е задължително човек да е роб на гените си.

Също така, въпросната поява на "смешни" косми на местата, за които говориш - е пряко свързано с понижаването на нивото на хормоните с навлизането ни в зрялата възраст. Но, пак не е задължително. Наистина има хора, при които това не се забелязва, колкото и да са редки случаите.

А относно побеляването - те и него го смятат за генетично определено... уж...

Ще дам пример със себе си и личните си проучвания. В нашият род от страна на баща ми са все руси и синеоки, а от страна на майка ми - чернокоси и пъстрооки. Е да, ама аз съм рижа като лисица rolleyes.gif И в двата ми рода - окосмяването е налице. Обаче, аз от дете съм като бял боб - без грам косъм .. даже до втората си година съм била и плешива, че и без вежди - бебешките ми снимки го потвърждават.. ( Пък уж не са ме осиновили, ама то знае ли човек 3d_146.gif )

Освен това, откакто станах вегетарианка през 1990 година - започнах да побелявам застрашително и в момента половината от косата ми е бяла..( Дължало се на липсата на животински меланин.. или нещо от сорта.) Хвала на козметичната индустрия, че е изобретила боите за коса и благодарение на която имам шанса да поддържам имиджа си на рижа вещица 3d_161.gif

Сега сериозно: Преди няколко години си направих мое проучване по тези въпроси. Работих в институт по козметика и наблюдавах и проучвах ползващите процедурите за кола-маска. Оказа се, че хората наистина са силно зависими от гена си и той пряко повлиява не само на физиологичните, но и на психологичните изменения в човека, както и в предразположеностите му към такива.

Но, смятам, че човек може да използва силата на мисълта си, за да въздейства на тялото си и да го промени в желаната от него посока и визия.

Сподели това мнение

Ирина е дала прекрасен отговор на Канел.Аз обаче искам вмъкна някои мои наблюдения,като потвърждение на казаното от нея.За побеляването на косата,генетичния фактор играе голяма- на мой съученик косата му побеля 80% още в 9-ти клас,каза,че прилича на дядо си.От друга страна,неочаквания стрес,ужас също може да доведе до побеляване на косата-приятел на баща ми,миньор бива затрупан в мината.Когато го изваждат е бил с напълно побеляла коса/преди това е бил с тъмна/,бил е на 31г.

Сподели това мнение

Смята се, че окосмяването по принцип е генетично обусловено. Но, не е задължително човек да е роб на гените си.

Също така, въпросната поява на "смешни" косми на местата, за които говориш - е пряко свързано с понижаването на нивото на хормоните с навлизането ни в зрялата възраст. Но, пак не е задължително. Наистина има хора, при които това не се забелязва, колкото и да са редки случаите.

А относно побеляването - те и него го смятат за генетично определено... уж...

Ще дам пример със себе си и личните си проучвания. В нашият род от страна на баща ми са все руси и синеоки, а от страна на майка ми - чернокоси и пъстрооки. Е да, ама аз съм рижа като лисица rolleyes.gif И в двата ми рода - окосмяването е налице. Обаче, аз от дете съм като бял боб - без грам косъм .. даже до втората си година съм била и плешива, че и без вежди - бебешките ми снимки го потвърждават.. ( Пък уж не са ме осиновили, ама то знае ли човек 3d_146.gif )

Освен това, откакто станах вегетарианка през 1990 година - започнах да побелявам застрашително и в момента половината от косата ми е бяла..( Дължало се на липсата на животински меланин.. или нещо от сорта.) Хвала на козметичната индустрия, че е изобретила боите за коса и благодарение на която имам шанса да поддържам имиджа си на рижа вещица 3d_161.gif

Сега сериозно: Преди няколко години си направих мое проучване по тези въпроси. Работих в институт по козметика и наблюдавах и проучвах ползващите процедурите за кола-маска. Оказа се, че хората наистина са силно зависими от гена си и той пряко повлиява не само на физиологичните, но и на психологичните изменения в човека, както и в предразположеностите му към такива.

Но, смятам, че човек може да използва силата на мисълта си, за да въздейства на тялото си и да го промени в желаната от него посока и визия.

:rolleyes:

Живо-Здраво!

Всъщност всеки, който е добър проводник на Божията Благодат и който се е себеотдал до толкова, че Божествената енергия да изпълни тялото му, всеки такъв човек няма окосмяване.

Египетските жреци са били такива, а и всички, у които Благодатта е достигнала до мозъка на костите.

Космите всъщност са "антени" и "проводници", чрез които талото се опитва да "набере" Прана по "външен" път, тъй като в ума има блокажи и по среднинния канал няма теч на Благодат. Когато срединния канал в човека е отворен, тогава се случват куп неща и човек навлиза в това, което в Даоизма се нарича предрожденно дишане, а в Йога вътрешно-пранично дишане, което се установява по време на Самадхи.

Аз например съм се родил космат кат кактос и със старческа муцуна. Това рпазбира се е от нежеланието ми (толкова ми е бил акъла) да се появя на този свят.

Явно, поради някакво си по вид просветление в предишни инкарнации, което добре помня, съм имал очаквания, че вече няма да "слизъм" на Земята. Само, че съм се лъгъл.

Благодарение на това, че в този живот към мен се спусна много Милост от Всевишния имам вече друго съзнание и вече Земята за мен не е неприветливо място.

Вече знам и как се "излиза" от Самсара, но за това има още много да "работя", ако може въобще така да е каже, защото от подобна позиция Самасара вече не е място от което искаш да се спасиш.:rolleyes:

Та наистина човек може да си промени окосмяването на тялото, стига да го зарежда с енергия, независимо дали чрез "външно", "нормално" дишането с нослето и устата, чакрите и пр., сиреч по хоризонта; или с "вътрешно" дишане по вертикала, сиреч от Духа, от Благодатта.

Клетките просто си искат своето и ако ума се е барикадирал, то те, тялото търси алтернативи. Космите са една такава алтернатива.

Не само окосмяването може да промени човек, а и костите - дължина, дебелина, здравина; чертите на лицето се изменят според изменянето на съзнанието.

Колкото повече човек отива към детето в себе си, толкова повече половите белези изчезват. После да се чудиш за такъв момче ли е, момиче ли е...

На мен ми се е случвало, а и още се случва даже цвета на очите да ми се мени - кажяви, зелени, пъстри, сини.

:yinyang:

Сподели това мнение

Какво означава един мъж да няма брада и окосмяване по тялото,а косата да му е гъста?:hmmmmm:

Здравей!

Това, според мен говори много добре.

Съзнанието изгражда тялото, поддъжа го и го изменя. Съзнанието има много аспекти, много "удове". То е "пръснато" из тялото, като основата на това съзнание се намира 7-мия център, чиято проекция е сърцето.

Не само се гледа гъстотата на госата, а и дебелината на косъма, както и дълбочината на която се намира "луковицата" му. Пластовете кожа - епидермис и дермата.

В китайската медицита меридианите на белите дробове и на дебелото черво са свързани с окосмяването. Дишането и чистата отделителна система.

Кожата и подкожието принадлежат към втора чакра.

Също така се гледа дали косата е права, дали е чуплива, или е къдрава.

Свети Илия, сподер Писанието е бил плешив, но когато човек е вързан здраво в "мрежата" и черпи много енергия, неговата коса може да е превъзходно състояние - тип божествено. Има много примери за йоги със страходни дълги и здрави коси.

Всичко зависи от съзнанието.

Като цяло обаче преди възнесението косата и ноктите може да останат, ако адепта не е успял да трансформира и трансмутира и тях. Ето един пример:

"ТЯЛО НА ДЪГАТА

Чрез тези практики на Дзогчен овладелите ги до съвършенство могат да завършат живота си по един удивителен и триумфален начин. Когато умират, те дават възможност на тялото си да се абсорбира отново в светлинната същност на елементите, от които се състои, в резултат на което материалното им тяло се разтваря и изчезва напълно. Този процес е известен като „тяло на дъгата" или „тяло от светлина", защото често е съпроводен от спонтанно излъчване на светлина и появата на цветни дъги. Древните тантри на Дзогчен и текстовете на великите учители говорят за различни категории на този изумителен, неземен процес, защото някога той е бил ако не нещо нормално, то поне доста често срещано явление.

Обикновено човекът, който знае, че ще постигне тяло на дъгата, желае да бъде оставен в покой в стая или шатра в продължение на седем дни. На осмия ден остават само ноктите, косата и нечистотиите на тялото.

В наше време е много трудно да се повярва в подобно нещо, но фактическата история на приемствената традиция на Дзогчен е изпълнена с примери за хора, постигнали тяло на дъгата, и както казваше Дуджом Ринпоче, това не е само древна история. От многото примери бих искал да избера един от най-скорошните. С него съм свързан и лично. През 1952 година в Източен Тибет много хора станали свидетели на нашумял случай. Човекът, който постигнал тяло на дъгата тогава, Сьонам Намгял, беше баща на моя възпитател и брат на лама Цетен, чиято смърт описах в началото на книгата.

Той беше обикновен, много смирен човек, който се препитаваше като пътуващ каменоделец - изписваше мантри и свещени текстове върху камък. Говореше се, че на млади години бил ловец и че бил обучаван от велик учител. Никой не знаеше, че практикува - беше това, което се нарича „скрит йога". Известно време преди смъртта му го забелязвали да се изкачва в планината, да седи неподвижно на фона на небето и да гледа втренчено в пространството. Композирал свои собствени песни и напеви и не използвал традиционните. Никой нямал представа какво прави. След това се разболял или поне така изглеждало, но - странно! - ставал все по-весел. Когато състоянието му се влошило, близките му повикали лекари и учители. Синът му го посъветвал да си припомни всички учения, които е чул, но той се усмихнал и отговорил: „И без това вече не помня нищо. Няма какво да си спомням. Всичко е илюзия, но аз съм уверен, че няма да има проблеми."

Точно преди да умре на седемдесет и девет години той казал: „Искам, когато умра, да не местите тялото ми в продължение на седмица." След като умрял, близките увили тялото му и повикали лами и монаси, за да се молят за него. Поставили го в малка стаичка в къщата и си дали сметка, че въпреки ръста му не представлявало никакво усилие да го внесат вътре - сякаш се бил смалил. В същото време около къщата се забелязвали странни светлини с цветовете на дъгата. Когато на шестия ден погледнали в стаята, видели, че тялото се е смалило още. На сутринта на осмия ден след смъртта му, когато трябвало да се извърши погребението, дошли погребалните служители, за да вземат трупа. Когато махнали покривката, отдолу имало само коса и нокти.

Моят учител Джамянг Кхиентсе поиска да му ги занесат и потвърди, че това е случай на „тяло на дъгата"."

Из "Тибетска книга на живота и смърта" Согиал Ринпоче

РАМАЛИНГА СВАМИГАЛ, Валлалар.

Забележителен индийски светец и поет, с дейност в средата на на 19 в. Роден е в с. Марудур, до Чидамбар, където е прочутата статуя на Натараджа (танцуващия Шива). От ранно детство проявява необичайни способности; знаел свещените писания, без да ги е изучавал. Р. освен това е олицетворение на смирението и проявява любов към всичко живо. По-късно живее в Мадрас, но винаги отделен в своя храм. Там обаче започнали да прииждат ученици, вдъхновени от простата му, но резултатна молитва към Единния Бог: "Арут Перун Джьоти, Арут Перун Джьоти, Тханип Перун Каруная, Арут Перун Джьоти" (Светлина на висшата Милост, излей се върху нас, Светлина на висшата Милост!)

Р. в беседите и поемите си (известни от сборника му «Божествената песен на Милостта») говори за «истинното отношение» към Бога, което е неизменно, докато другите отношения са светски и затова временни. Самият той е бил женен, но подобно на Рамакришна не е консумирал брака си. Според неговите ученици и други очевици, много чудеса на изцеление и превръщане са се случвали в негово присъствие, а накрая се твърди, че при Валадура тялото му просто изчезнало в сноп от виолетова Светлина (при шиваитите, даоистите, тибетците, християните и в други традиции също се говори за възможността на пълно енергийно преобразуване на тялото при най-напредналите адепти). Но най-великото чудо според Р. е това на Любовта и състраданието. Той отричал убиийството на животните, формалните обряди, системата на кастовите разделения и религиозния фундаментализъм, което било голяма проява на смелост в тогавашното традиционно общество. Макар и основно по пътя на предаността (бхакти), той препоръчвал и вътрешно аналитично запитване, чрез въпросите: "Кое е моята истинска природа", "Откъде произлизат човешките съдби?" и т.н. Последователите му и до днес поддържат вечен огън в неговото светилище и раздават храна на бедните.

Редактирано от Ники_

Сподели това мнение

Благодарение на това, че в този живот към мен се спусна много Милост от Всевишния имам вече друго съзнание и вече Земята за мен не е неприветливо място.

Напълно те разбирам, Ники. И аз имах един такъв период, когато бях се засилил да излизам от Самсара, докато не разбрах някои работи. :smarty:

Информацията, която споделихте е интересна, благодаря ви. :)

И още нещо ми идва като въпрос: какво мислите за обезкосмяването? Сега е много модно, та чак опасно - сещам се дори за една реклама по телевизията дето някакъв мъж си бръсне гърдите под душа (лош пример за младите, защото както е известно бръсненето стимулира растежа на космите и само задълбочава проблема)! :huh:

Днес в този дух се възпитава идното поколение - обезкосмяване поголовно - подмишници, гърди, крака, гениталии. Доколкото знам сега младежите почти всички имат обезкосмени интимни части (ЦЪК). Предполагам, че епилацията е далеч по-добър вариант от бръсненето, но какви ще са дългосрочните резултати? Какво мислите за това?

Сподели това мнение

И още нещо ми идва като въпрос: какво мислите за обезкосмяването? Сега е много модно, та чак опасно - сещам се дори за една реклама по телевизията дето някакъв мъж си бръсне гърдите под душа (лош пример за младите, защото както е известно бръсненето стимулира растежа на космите и само задълбочава проблема)! :huh:

Днес в този дух се възпитава идното поколение - обезкосмяване поголовно - подмишници, гърди, крака, гениталии. Доколкото знам сега младежите почти всички имат обезкосмени интимни части (ЦЪК). Предполагам, че епилацията е далеч по-добър вариант от бръсненето, но какви ще са дългосрочните резултати? Какво мислите за това?

"Суета на суетите" е казал Еклесиаст. Поради неведението. Пради копнежа за Любов. Душата на всеки човек е жадна за Любов, но хората бъркаме и търсим тази Любов (която е от Бога) в света на измениниета и нетрайностите. Разбира се там получаваме единствено подобие на тази Любов, а сиреч обич, която е временно явление. Тази обич не може да засити душата и поради това пасива, дефицита продължава да го има.

Цял живот човек прави това - търси Любовта. Поради това са и напъните за значимост, стремежа да бъдем харесвани и пр.. Дрехите, бижутата, скъпите вещи, имуществото и т.н., та дори и това да се докараме с определен ум, като ниво (умен, духовен, изобретателен, гениален, просветен) пред някой - всичко е поради този пасив, а той е поради неведението. :)

Редактирано от Ники_

Сподели това мнение

Веднага мога да отговоря, що се касае до снежно-белите коси на учителите. Хората просто са подложени на много голям стрес и напрежение, особено в България, който няма как да не се прояви по някакъв начин. И ето, побеляват им косите!

Сподели това мнение

В 2.05.2011 г. at 23:18, magito023 каза:

Веднага мога да отговоря, що се касае до снежно-белите коси на учителите. Хората просто са подложени на много голям стрес и напрежение, особено в България, който няма как да не се прояви по някакъв начин. И ето, побеляват им косите!

Мисля, че по - горе се визират духовните учители. :)

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this