Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Частната собственост. Възможен ли е свят без нея?


Guest Христо

Recommended Posts

Ако говорим по принцип, частна собственост и сега не съществува. Мисълта, че притежаваме нещо от външния свят и сега не е нищо повече от неразбиране на нещата. Ние разбира се трябва да се съобразяваме с това, че живеем в свят в който огромната част от хората са дълбоко потопени в илюзията за притежание и нещо повече: считат това за измерител на собствената им стойност, свобода и щастие. В такива условия отказът от частна собственост би следвало да бъде преди всичко в нашето съзнание. Ако решим обаче и фактически да се откажем от собствеността си, това би било в повечето случаи глупост, защото собствеността е обвързана с правото на ползване и ако се откажем от собствеността си, се отказваме и от това си право. Правото на ползване, за разлика от собствеността, има своето основание не само в човешките, но и в космическите закони. Когато хората реално започнат да живеят според повелята на космическите закони, те ще могат да използват вещите и благата около себе си, без да ги притежават и без това да става за сметка на другите хора.

Съвършено вярно, за това иде реч, това е всичкото, което се опитвах да кажа.

:3d_137:

:3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

И ти ли Брутеrolleyes.gif

Брутално, нали? ;)

Ако решим обаче и фактически да се откажем от собствеността си, това би било в повечето случаи глупост, защото собствеността е обвързана с правото на ползване и ако се откажем от собствеността си, се отказваме и от това си право.

Тц, не става. :hypocrite:

Да ти припомням ли, че другарите от номенклатурата имаха същото отношение? Другарите бяха само ползватели - резиденциите, почивните станции, чайките, волгите, бананите и вносните маркови стоки не им бяха частна собственост, но някак си никога не стигаха до нас, обикновените хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Казано е много отдавна: Всичко е Божия собственост. Човек няма нищо. Илюзията за егото го кара да има мисли като аз и мое.

Тук изниква въпроса, възможно ли е да има аз без мое?

Линк към коментар
Share on other sites

Така е, но не мисля, че някой е толкова глупав да си мисли, че ще вземе материалното си имущество в отвъдното. Просто когато сме на земята ни се дава да се ползваме от определено имущество, условно наречено „частна собственост“, включително и тялото, което е класическият пример за частна собственост. Бог ми е дал това тяло, за да се разпореждам с него. Нито аз имам право да обсебвам други тела, нито те да обсебват моето и т.н. в тоя ред на мисли. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Тц, не става. :hypocrite:

Да ти припомням ли, че другарите от номенклатурата имаха същото отношение? Другарите бяха само ползватели - резиденциите, почивните станции, чайките, волгите, бананите и вносните маркови стоки не им бяха частна собственост, но някак си никога не стигаха до нас, обикновените хора.

Мелеййй къде заби в комунизма пък сега та сИчКо се опорочи!? Ами брутално е да :))). Нали в съзнанието трябва всичко да се случи?

В такива условия отказът от частна собственост би следвало да бъде преди всичко в нашето съзнание.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

"И тъй, един млад човек дойде при Христа и го запита: Учителю благи, какво трябва да направя, за да наследя живот вечен? Какво означава вечният живот? Живот на абсолютна свобода. Този човек иска да обикаля цялата вселена със свободен билет, да го посрещат навсякъде тържествено като господар, но Христос му каза:” Още едно ти не достига!” Какво е то? Иди продай всичкото си имане, останало от деди и прадеди, то не трябва за новия живот. След това раздай всичко на сиромасите и ела та ме последвай! Нека тия бедни хора те помнят за вечни времена! Този млад момък се поспря малко и се замисли върху Христовите думи. Той се намери в положението на някой съвременен адвокат, който за всичко си прави сметка и запита Христа: ако продам всичкото си имане и го раздам на сиромасите, а сам тръгна със скъсани дрехи и не получа след това вечния живот, какво ще правя тогава? И този млад човек се отдалечи от Христа наскърбен и със съмнение в себе си. Христос като го видя каза на учениците си: “колко мъчно може да влезе богат в Царството божие!”

По същия начин, колкото и да се говори на съвременните хора, все ще се наскърбят и усъмнят. Има един закон, според който като наскърбиш или обидиш някого, тази скръб ще се върне към тебе. Гледам някое малко дете си играе с едно пумпалче. Трябва ли да му развалям играта? Като учен човек, аз трябва само да го попитам: върти ли се добре твоето пумпалче? Докато това дете си играе,аз не трябва да го занимавам с нищо сериозно. Престане ли да играе, насити ли се на детинския живот, тогава аз имам право да му говоря и за по-сериозни неща, за които той вече е готов да работи съзнателно."

"Раздай го на сиромасите" 17 октомврий 1926 г

Линк към коментар
Share on other sites

Казано е много отдавна: Всичко е Божия собственост. Човек няма нищо. Илюзията за егото го кара да има мисли като аз и мое.

Тук изниква въпроса, възможно ли е да има аз без мое?

Няма да е този "аз", който имаме сега. Съзнанието ще е друго...виж живота на великите учители на света: на П. Дънов, на Исус...те не са били тук собственици, но са управлявали парите и собствеността на другите, з а о б щ а п о л з а.

Линк към коментар
Share on other sites

Любимият ми цитат от Ванга: ЧОВЕК ГОЛ СЕ РАЖДА И С ЕДИН КОСТЮМ СИ ОТИВА...

:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Нали в съзнанието трябва всичко да се случи?

Да те питам един банален въпрос: ако дърво падне в гората и никой (човек) не го чуе, паднало ли е това дърво? ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Колкото и да ми е мъчно, подкрепям Ники. Вече се чудя къде да отида, сред природата, без да се сблъскам с лукса и претенцията на нечия частна собственост.

За съжаление сме вкарани в калъп от който няма излизане. Единствено природата е тази, която може да ни върне към себе си.

В света на частната собственост няма как да живеем без нея. Можем да я ограничим, да я пренебрегнем по някакъв начин, но да я игнорираме е невъзможно.

А кой е казал да я игнорираме?

Кой тук е казал да живеем в света на частната собственост без нея? Темата беше "възможен ли е свят без частна собственост".

Да, възможен е. Със сигурност е възможен и ще се случи, дори и ние да не сме там и да не живеем в него.

Аз говоря за игнориране, никой друг :), по следната причина.

За да говоря за нещо, в случая - свят без частна собственост, трябва да имам някакъв модел или визия за това нещо. Ако тези две неща липсват, всичко остава в света на фантазиите, предположенията и догатките.

От както съществува историята на човечеството има частна собственост, затова не знам на базата на какво да определям и да разсъждавам над идеята за свят без частна собственост.

За игнорирането обаче има модел. Най- напред се сещам за отшелничеството, хората които се отказват от всичко свързано със собственост и изграждат свой индивидуален свят без частна собственост, но......и без хора в него. Не знам дали е положителен резултата, не познавам отшелници, но имайки предвид, че са голямо малцинство........

Що се отнася до Учителите, те са съвършенни духове, дошли с мисия, нелогично е да ги припознаваме с масата хора и да ги вкарваме в нашите калъпи, естествено че за тях частната собственост е без значение.

Та по тези причини, аз мога да говаря само за игнориране, нещото което мога да видя и евентуално да реализирам. Свят без частна собственост за мен е в сферата на фантазиите, предположенията, догатките и определения от изводи лежащи изцяло на неопределеното.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Колкото и да ми е мъчно, подкрепям Ники. Вече се чудя къде да отида, сред природата, без да се сблъскам с лукса и претенцията на нечия частна собственост.

За съжаление сме вкарани в калъп от който няма излизане. Единствено природата е тази, която може да ни върне към себе си.

В света на частната собственост няма как да живеем без нея. Можем да я ограничим, да я пренебрегнем по някакъв начин, но да я игнорираме е невъзможно.

А кой е казал да я игнорираме?

Кой тук е казал да живеем в света на частната собственост без нея? Темата беше "възможен ли е свят без частна собственост".

Да, възможен е. Със сигурност е възможен и ще се случи, дори и ние да не сме там и да не живеем в него.

Аз говоря за игнориране, никой друг :), по следната причина.

За да говоря за нещо, в случая - свят без частна собственост, трябва да имам някакъв модел или визия за това нещо. Ако тези две неща липсват, всичко остава в света на фантазиите, предположенията и догатките.

От както съществува историята на човечеството има частна собственост, затова не знам на базата на какво да определям и да разсъждавам над идеята за свят без частна собственост.

За игнорирането обаче има модел. Най- напред се сещам за отшелничеството, хората които се отказват от всичко свързано със собственост и изграждат свой индивидуален свят без частна собственост, но......и без хора в него. Не знам дали е положителен резултата, не познавам отшелници, но имайки предвид, че са голямо малцинство........

Що се отнася до Учителите, те са съвършенни духове, дошли с мисия, нелогично е да ги припознаваме с масата хора и да ги вкарваме в нашите калъпи, естествено че за тях частната собственост е без значение.

Та по тези причини, аз мога да говаря само за игнориране, нещото което мога да видя и евентуално да реализирам. Свят без частна собственост за мен е в сферата на фантазиите, предположенията, догатките и определения от изводи лежащи изцяло на неопределеното.

Диди, това, което казваш, го има...но това, което аз казвам, също го има.

Нямаме база и модел...да...но тоя модел със сигурност го има или го е имало някъде, някога.:) . Дали на друга планета, дали на земята, в някоя стара цивилизация...но го има.

Че ние не сме дорасли до такава степен на развитие си е друг въпрос.Монасите, които са се отказвали от собственост...самите техни учители са им казвали, по памет: "...ако си се отказал да притежаваш вещи и си облякъл оранжевата дреха и т.н. а в сърцето не си се отказал, нищо не ползва."

И обратното е вярно - ако формално не си се отказал от собственост, но в сърцето си, в мисълта си не си притежател, повече ще те ползва.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Някаква лична собственост е нормална - дом, дрехи и т.н. Дори монасите, които живеят един духовен комунизъм, имат елементарна частна собственост.

Мен лично социалният факт на частната собственост, когато акцентът в нея е прекален и този акцент се диктува от себичен егоцентризъм, ме отвращава! Не съм нито комунист, нито капиталист, нито пък споделям каквито и да е политически убеждения. Онази жива връзка с тъканта на Живота, която минава през сърцето, оформя визията ми за нещата по различен от сега живения в обществата на глобуса ни начин.

Аз съм привърженик на общността! Но не на абсурдния материалистичен комунизъм, а на общността, диктувана от тази сърдечна свързаност с Цялото!

smile.gif

:thumbsup2:

За жалост големите магнати/собственици ни внушават, че ако нямаме нова, лъскава и мощна кола, нищо не сме. Ако обзавеждането ми не е последен моден писък, дрехите ми също, пак нищо не съм... :whistling::1eye: Нужно е цялостно пренастройване на социалната и общаствена система. Случва се бавничко, но има пробудени хора вече... :sorcerer:

Хубаво е да имаме коли и други нещица, както каза Орлин, но те не са смисъла на живота.... :feel happy:

Благодарна съм, че имам необходимото, е би било добре още мъничко социалния ми статус да се вдигне, за да не съм на ръба на оцеляването, но не е болка за умиране... знам, че всичко е за добро!

Няма как, ако се решил да имаш кола, то няма как тя да не е нова, или поне приблизително нова. Все повече такси ще се измислят, които да те притискат да се разделиш със стария си автомобил, с оглед на газовете, които той отделя да речем. Пък да не говорим за сервизното обслужване и резервните части. Резервни части за вече остарелите автомобили не се намират лесно. Това също те притиска. Всъщност системата е доста силна в това отношение.

На запад нямаш право да караш кола над еди-колко си години, ако не е обслужена по специялен начин, в зависимост от последните изисквания. То не са едно и две неща.

Днес дори колело да си вземеш, пак си притиснат.

Щеш нещеш, ако искаш да живееш и работиш в това общество, ще ти се наложи да се съобразиш и да правиш това или онова.

Скоро обаче всичко ще се промени - от автомобила, като гориво, начин на производство и вид на материалите, до домашните потреби.

Днес не можем без тенджери, без пасатори, без фурна, гардероб, хладилник, пералня... врата, звънец... и да не забравя - асансьор!

Една проста китара да си вземеш, един прост кавал, или каквото и да е е свързано с промишленост, с електричество, с икономика... със системата, с Матрицата...

А асфалта, по който се предвижваш? Блокът, в който живееш?

Какъв уют, а!? Каква сигурност!

И всичко това само и само за да оцелееш и да ти е гот.

Ами компютъра? Както се развива автомобилната промишленост, така и се равива електрониката, че дори и сайта "Порталът към съзнателен живот". Виж колко екстри вече има. Какви опции само, а! За да ти е удобно и за кеф.

Тъй че, няма как - и нова кола ще си купиш и нов компютър, щото системата те притиска.

За новите ти обувки да не говорим... а бабите ни, по това време на годината, вече са ходили боси, при това без да се притесняват. Ха, разходи се ти днес по "Витошка", ама боса! :rolleyes::3d_146: Защо не?!

Кои от нас могат да ползват тъкачен стан и кои от нас отглеждат памук, лен? Предем ли? Или само умствено вече ни е преденето?

А Матрицата си работи, дори без да и е еня за това, че човека отива все по-далеко от естеството си, в търсене на подсигуряването и на кефа.smile.gif

Да,всички живеем в тази Матрица и сме притиснати и оплетени в паяжината на Матрицата.

А ...дали можем да разкъсаме тази паяжина ?

Дали можем да живеем без тези удобства на съвремнения свят,ако сме в него ?!

Не можем ,ако сме в него,да се откъснем от всички тези удобства.

Ако се отдадем на някакъв аскетичен начин на живот,пак ще ни трябват средства,за да се храним,за да преживява нашето материално тяло...

Е,какво да правим при това положение ?

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Няма как да няма частна собственост.

Защото хората сами не знаят какво искат и колко им трябва.

А и самите марки подхранват желанието за собственост - ако просто се произвеждаха електроавтомобили, които общината да държи на улиците и хората да могат да взимат под наем както сега могат да вземат колело под наем - в рамките на 40 мин безплатно, никой не би имал желание да притежава лек автомобил... да го пои с бензин, да го стопанисва, ремонти, прочие...

Прости автомобили, без много панделки по тях, без някакъв агресивен външен вид и кожени гъзарски седалки... минималистичен стил...

Аз не бих отказал да карам такъв, вместо да имам личен автомобил.

В Париж е стартирала такава инициатива, затова и така пиша сега - по подобие на велосипедите - електроавтомобили.

В следващите месеци бройката ще нарастне значително. Просто давам пример. В тази област доста по-напред е Канада, Европа както винаги, просто върви като стара баба...

Линк към коментар
Share on other sites

Ако на този етап се премахне всякаква частна собственост, ако почти напълно се премахне (тоест да нямаш лично жилище ами най - много дребни лични вещи) - хората ще се изпотрепят.

Линк към коментар
Share on other sites

Някаква лична собственост е нормална - дом, дрехи и т.н. Дори монасите, които живеят един духовен комунизъм, имат елементарна частна собственост.

Мен лично социалният факт на частната собственост, когато акцентът в нея е прекален и този акцент се диктува от себичен егоцентризъм, ме отвращава! Не съм нито комунист, нито капиталист, нито пък споделям каквито и да е политически убеждения. Онази жива връзка с тъканта на Живота, която минава през сърцето, оформя визията ми за нещата по различен от сега живения в обществата на глобуса ни начин.

Кому би било нужно трупането на вещи, излишък от жилища и средства, ако човек към човека е добър брат и приятел? Ако Човечността в човека бе жива и тя определяше мислите, чувствата и поведението ни като вид, страхът и следващите от него егоцентрична алчност, които всъщност предопределят приемането на свръхфиксацията в частната собственост за нормално, биха изчезнали! Страх, идващ от откъснатостта от живата принадлежност към Битието, към Живота - връзка, която се живее от една по-цялостна и недуална когниция. Когато тази връзка я има, Човек се усеща неделима част от всеобемно живо и мъдро цяло, от един Живот, наситен със Смисъл и Обич. Когато това ресвързване, тази йога (сливане) с тази недуална когниция и живот са естествено състояние на съзнанието на човека, той се превръща в жител на Вселената! Това са преживяеми неща! За какво да се трупат имоти и злато, когато цялата Вселена е твой дом? Когато тази йога (единение) липсва обаче, се появява една разцепеност, отделеност от цялото, което поражда страх. Страх от анихилация, изчезване, от смъртта, от липса и лишение (на любов и щастие и компенсацията му с външни стойности и преживявания), от слабост, провал и от собствената нищожност! Тогава нищожността на откъснатото его пробва да компенсира чрез раздуването на егоцентризма си. Появява се болната амбиция и алчност, незачитаща и тъпчеща другия в опитите си за изпълзяване от ямата на страха! Появява се уродливостта на "Аз и мое", на свръх-конвергирането на съзнанието в животинските цели нагони за оцеляване - възниква извращението на свръхфиксацията в частната собственост! Човек за човек става вълк... Но, това е само метафора - животните са далеч по-хармонични от подобна откъсната от цялото психика !

Аз съм привърженик на общността! Но не на абсурдния материалистичен комунизъм, а на общността, диктувана от тази сърдечна свързаност с Цялото!

smile.gif

:3d_041:

Линк към коментар
Share on other sites

Не може да се отрекят постиженията на цивилизацията, все пак чрез тях човекът се е развивал и издигал в съзнанието си, проявил се е. :feel happy: Да сме благодарни за всичко е важно и да не се вкопчваме в материята и условията, а да се ползваме от тях и да се учим... Не можем да променим света вън, а само вътре в нас :sorcerer:

...Въпроса не е като няма собственост как ще се разпределят нещата...въпроса е кой на кого служи? Дали нещата, собствеността и технологиите, служат на хората /както се каза по-горе/, или хората - на тях?

Всичко е до съзнание и начин на мислене, живота е такъв, защото има достатъчно много хора, които се държат за това мислене, вкопчили са се и искат да го запазят на всяка цена. Но също има и достатъчно много хора, които мислят по другия начин...да, има, и добрата новина е, че стават все повече...

:thumbsup:

Дам... постиженията на "цивилизацията", които са противоестествени, против земята, против небето, против водата, против растенията, продив гадинките... против живота! :thumbsup1:

Аз лично също мога прекрасно да се оправдавам и да си заравям главата в земята. Оу, и още как! :rolleyes:

Какво мощно "издигане" на човешкият дух! :3d_030::3d_101: Толкова е мощно туй "издигане" :3d_161:, че от поради неговата "висота" изчезнаха животински видове, замърси се въздуха, атмосфера, водата, земята... изчезнаха гъсти гори - средата на живот на много същества, а с тях изчезна и живота.

Казваш можем да се променяме само вътре, но не и външно, а аз пък все си мислех, че едното е пряко свързано с другото. Не може да се разделя. Едното съпътства другото.

Ако се променим външно - чрез поведението си, то това ще доведе и до вътрешни промени. Нали затуй в началото някои учения залагат на въздържанието на самоконтрола, от към думи, дела...?

Аз съм бръмка от този свят, от този дух на разрушение и ако аз сведа потреблението си до минимум, ако аз бъда все повече в хармония с природата, то няма как да не окажа влияние и върху външния свят. Да, ще го променя, поне малко.

Всичките наши технологии предизвикват дисбаланс, намеса в естеството на нещата, като го изкривяват. Те нарушават хармонията, често водят до смърт и унищожение. :3d_156:

Хубаво, нямам нищо против да се учим, но освен да не се вкопчваме в материята, то трябва да ограничим и безхаберното ползване и безумието в употребата на тази материя за лични блага и удобства.

Да се ползваме от интернет за да си полафим :3d_167:, от печка за да си сготвим :3d_040::3d_017:, от топлата водица, за да се окъпем :3d_025:, а това всичкото на каква цена :3d_126::3d_166:? На цената на унищажението. :3d_136:

Какво е положението около атомните електроцентрали? А около ТЕЦ-овете? Какво е положението около металургичните заводи? Тежката и леката промишленост бълват с пълна пара. Генераторите за електрическо напрежение не спират, само и само човек да може да консумира удоволствия за своето дупе и за да си ощестливи животеца... да го направи интересен, величествен...

Какъв господар само е човека на Земята - истински глупак, който реже клона на който седи. :3d_088::3d_125: Проявил се е наистина човека - със своя егоизъм, видизъм и глупащина; със своенравието си, с безхаберието си, със своята слепота, със своето безлюбие! Голяма проява! Хвала на мен, хвала на човешкия род!!! :3d_161:wink.gif

Издигнали сме се, ама поне сме с главата надолу, не разбираме, че дефакто се снижаваме. Е да - за да скочим един ден, попарени от собствения си огнен ръст, грамадански, но в глупост и нетрезвеност. :3d_072::3d_124:

Какво коства на природата да се изработи една единствена вилица за хранене? Да не говорим за автомобилостроене, за автомобилната гума, за подметката на твоята обувка... за връхната ти дрешка... за монитора, от който ме прочиташ... Какво коства всичко това на природата? На птиците, на насекомите, на животинските видове, на растенията, на Земята? Не се ли тресе Земята от дълбаене? То не са кариери, то не са мини, то не са сонди и пр.

Хармонично, нали?

Да, може да си живее без лична собственост. Да, може да се живее и с много малко.

Учителят учил такива глупци, като нас, драга Слънчева, че човек може да живее само със 100 гр. жито на седмица, като храна!

А такива като Свети Иван Рилски, а и други подобни адепти, аскети и истински духовно издигнати хора, показаха и показват, че може и без топливо и без много катове дрешки, без различни модели обувки, без покрив над главата и т.н.

Как е живял Беинса Дуно? Да, ползвал се е от един костюм и от една Библия, както от една цигулка. Вярвам да е имал и някакво бельо и две-три ризи, пуловер... но все ще да е живял скромно, без да разхищава, ползвайки се от материята с разум, гонейки онова ниво, при което ще бъде напълно независим и свободен от нея. Свободен от Матрицата.

Създала е кумуна. Опитал е да въведе братско взаимоотношение в кръговете от свои последователи.

Така е направил и Иисуса. Учил е хората да живеят братски, да делят всичко, което имат - дрехи, храна, подслон... Ранната християнска църква, апостолската, е един велик пример за кумуна, където не е имало лична собственост.

И в ден днешен такива кумуни съществуват. Съществува истинския кумунизъм, истински братски живот, а не този, който го изкривиха пролетариално.

На масово ниво това е невъзможно все още, но в дадена общност е възможно и даже съществува.

Днес обаче придпочитаме да отглеждаме храната си в парници и оранжерии; във ферми и комплекси. Колко човека в България обработват земята си, без да замърсяват и без да се ползват от химия, от техника и от гориво за тази техника? Колко хора не търсят голяма продукция срещу малко труд? Какво са генно модифицираните храни/семена/посеви?

Не, човек никога не е умеел да служи на света. Той служи само на собствиния си... и инвестира предимно в това да надебелее от към имот, портфейл и хора, които да ползва... пак за свои нужди.

Всичко това е напълно вярно.

Но,можем ли да си представим света днес извън тази Матрица.

Ние все повече ставаме подвластни на тази Матрица и все повече няма връщане назад и измъкване от нея.

Ако всичко идва от Бога,тогава значи Бог е искал ние да се развиваме.

Не мислиш ли,че Бог е искал да се развиваме материално,но същевременно да бъдем неподвластни на материята...

Затова и не всички хора са еднакви.Някои искат нещо друго,търсят нещо друго ,което не могат да намерят в материалните неща.

:3d_126::3d_064:

Линк към коментар
Share on other sites

Възможен ли и свят без частна собственост?

Възможен е, разбира се!

Но както знаем, или по-точно до скоро ни убеждаваха в обратното, но все пак - съзнанието определя битието. Та, за да се получи свят (или по-точно общество) без частна собстеност, просто съзнанието на хората в това общество следва да е станало доста по-различно от сегашното. И не, че хората ще станат някакви еднакви (щото имаше нещо по-горе, че сега били различни), пак ще са си различни и с различни способности и нужди, но общото средно ниво на съзнание ще е доста по-високо от сега.

Припомнете си малкото затворено общество на есеите.

Линк към коментар
Share on other sites

Възможен ли и свят без частна собственост?

Възможен е, разбира се!

Но както знаем, или по-точно до скоро ни убеждаваха в обратното, но все пак - съзнанието определя битието. Та, за да се получи свят (или по-точно общество) без частна собстеност, просто съзнанието на хората в това общество следва да е станало доста по-различно от сегашното. И не, че хората ще станат някакви еднакви (щото имаше нещо по-горе, че сега били различни), пак ще са си различни и с различни способности и нужди, но общото средно ниво на съзнание ще е доста по-високо от сега.

Припомнете си малкото затворено общество на есеите.

На мен също много ми харесват есеите.

Днес също съществуват разни ашрами,общности...Но не може без частна собственост.

Дори и сами да отглеждат продукцията си ,на тях им трябва земя.А земята днес струва пари.

Не съм се интересувала,но ми е много интересно ,например в Тибетските манастири,а и в другите,хората с какво се хранят.Само със собствено производство ли ? А да,дрехи не им трябват много ,но все пак...отопление през зимата.Как ли се издържат ?!

Ами ако в тези общности хората имат и деца ?

:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Що е то еврокомунизъм ? :D Преди години имах спорове с един комунист и той ми прати някакъв материал за различните видове комунизъм - може да съм изтрил съответния цитат, пък и да не съм, не знам къде се намира. Когато бях в първи курс, в учебника ми по политология прочетох за въпросния вид комунизъм, вчера пък си припомних от учебника на съквартиранта ми. Мислех да постна повечко информация, но не намерих такава, която не изисква плащане. :lol: Пък и не ми се търси повече. Та накратко : еврокомунизмът се различава от съветския комунизъм по това, че отрича насилието като метод за постигане на комунистическо общество. Еврокомунистически партии са се появили на времето в Западна Европа, но те са били дескридитирани от поведението на източните комуняги. Еврокомунизмът смята, че комунистическото общество и неговото построяване не е въпрос на днешния ден, че е прекалено висок идеал и е нужно много повече време за постигането му, привърженици са на еволюционното развитие на нещата. Подкрепят това да има по - големи данъци за богатите, по - малки данъци за бедните, по - голяма социално подпомогане, една по - социална и хуманна политика. Тук в Уикито има още малко по темата :

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC

Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото видях и прочетох досега темата, не се споменават два основни труда, с акцент върху този проблем и изобщо за максимално доброто разпределение на собствеността.

Визирам "Държавата" на Платон и "Утопия" на Томас Мор. Би било добре да се прочетат. Защото, както се казва, няма нищо ново под Слънцето, просто е забравено.

Има тема във форум Философия - Социални утопии http://www.beinsadou...showtopic=10694, които имат пряка връзка и с тази тема.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

Що е то еврокомунизъм ? :D Преди години имах спорове с един комунист и той ми прати някакъв материал за различните видове комунизъм - може да съм изтрил съответния цитат, пък и да не съм, не знам къде се намира. Когато бях в първи курс, в учебника ми по политология прочетох за въпросния вид комунизъм, вчера пък си припомних от учебника на съквартиранта ми. Мислех да постна повечко информация, но не намерих такава, която не изисква плащане. :lol: Пък и не ми се търси повече. Та накратко : еврокомунизмът се различава от съветския комунизъм по това, че отрича насилието като метод за постигане на комунистическо общество. Еврокомунистически партии са се появили на времето в Западна Европа, но те са били дескридитирани от поведението на източните комуняги. Еврокомунизмът смята, че комунистическото общество и неговото построяване не е въпрос на днешния ден, че е прекалено висок идеал и е нужно много повече време за постигането му, привърженици са на еволюционното развитие на нещата. Подкрепят това да има по - големи данъци за богатите, по - малки данъци за бедните, по - голяма социално подпомогане, една по - социална и хуманна политика. Тук в Уикито има още малко по темата :

http://bg.wikipedia....%B7%D1%8A%D0%BC

Христо, запомни няколко неща:

1. В Източния блок имахме болшевизъм, не социализъм такъв какъвто предполага самото име (гледай

). Работниците нямаха контрол над средствата за производство и на практика бяха роби. Революцията в Русия през 1917 г. е финансирана от банкерите и целта е консолидация на властта и богатството в шепа хора, а не благоденствието на народа.

2. Егалитаризмът е проекция на Божието Царство, което всеки от нас интуитивно има в себе си. Това е един идеал, а не нещо, което може да се осъществи в нашия свят или поне не на този етап. Още сме много далече от това. Причината е много проста - всеки от нас се намира на различен етап от еволюцията, значи няма как да сме еднакви, нали?

3. Може би ще ти е интересно да прочетеш и за анархо-комунизма?

Линк към коментар
Share on other sites

"Но вярвайте ми вие, набожен лицемер под маската се крие." Цитат от "Тартюф" на Молиер, творба която не съм чел въобще или съм чел малко, но знам този цитат. :D Хрумна ми, че подобно нещо би могло да се каже за тайно вярващ член на комунистическа партия. :) Едно и също нещо може да се използва в различни ситуации. :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...