Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Частната собственост. Възможен ли е свят без нея?


Guest Христо

Recommended Posts

Няма противоречие, каквото търсиш, тълкуванието е съвсем в смисъла на темата: не желай това, което не ти е дадено.

Ако видиш "жената на ближния ти", да не я пожелаваш за себе си - все едно като видиш едно хубаво цвете някъде, да не искаш да го изкопаеш и да си го сложиш в стаята.

Или като видиш, че ближния ти си е купил 8-инчов плазмен телевизор /примерно/, да не го пожелаваш за себе си. Е, ако решиш, пожелавай го, личен избор...

Има един хубав пример от ашрама на Шри Бабаджи в Хейдакхан: там един човек нещо сбъркал и Бабаджи го наказал. И имало една американка, която смятала, че човека не заслужава такова наказание. Отишла при Бабаджи много възмутена и му казала:

_ Вие, който сте бог на земята, не можахте ли да проявите милосърдие и да му простите?! Ако вие не можете да му простите, какво очаквате от нас?...

Бабаджи отговорил: Разберете, по-горе от закона няма никой. Ако си дошла да търсиш конфликти и противоречия, ще ги получиш. А ако си дошла за любов, ще я получиш.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами така си е то. Не пожелавай чуждото благословение...

Както се казва - всичко е в главата на човека, нали, важно е към какво ще се привържеш. Ако имаш Високия идеал пред себе си ще имаш мярката и ще можеш да различаваш както своите така и чуждите намерения и няма да изпадаш в крайности. Нито в крайността на сектантите които съсипват живота си и своя и на близките си... знаем за това... Нито пък ще изпаднеш в другата крайност- имам достатъчно ярки примери пред очите си - такава вещомания, такава алчност, привързаност към имоти, пари, положеие и т.н.. Такава грандомания, че и светът да се превземе няма да стигне пък за хитростта да не говорим.... Не! Благодаря на Бога за всичко което ми е дал с ясното съзнание, че всичко е от Него и че ако отклоня вниманието си от Божията Любов от Виския Идеал и реша, че всичко е мое лично притежание то означава, че или ще се изпари или ще се превъне в прах и със сигурност ще изгуби истинската си стойност- без Бога нищо няма стойност! Което не означава, че ако дойде някой благовиден хитрец и се направи че в името на Бога съм длъжна да му предам безропотно всичко което имам т.е. което Бог ми е дал и за което ме е Благословил да се потрудя ще го сторя нали :))). Бог се среща в тайната стаичка, всичко се случва там в скришното място където няма други посредници и от там вътрешния водач те ръководи и направлява. Когато си в хармония и в мир със себе си знаеш че си в правилния път,когато се отклониш и започнеш да изпадаш в крайности или някой - нещо от вън наруши мира ти разбираш, че нещо не е както трябва и обръщайки се към Него винаги ще откриеш истинската причина за нещата, и в края на крайщата поправяйки се се завръщаш в пълнотата на живота с която никое преходно богатство не може да се сравни. Никое човешко притежание, всичко което ни е дадено е само за временно ползване, като транплин, като вход, за истински ценните неща, а ние спираме на входа ограничавайки се като заживяваме с илюзията че това е истинското богатство което видиш ли непременно трябва да притежаваме, да пазим като зеницата на очите си и да се борим за него, да ламтим. Вкопчваме се в преходните неща забравяйки за непреходните и за това, че както се изразяват богомилите във всяка илюзия има частичка т.е. врата към истинската реалност която трябва да открием за да преминем към нея. Простичко е, търсете равновесието във всичко имайки пред себе си Високия Идеал за да не се спъвате и да изпадате в крайности. Дано успях да се изясня. Специално за Канел поздрав с една библейска притча:

15 И каза им: Внимавайте и пазете се от всяко користолюбие; защото животът на човека не се състои в изобилието на имота му. 16 И каза им притча, като рече: Нивите на един богаташ родиха много плод. 17 И той размишляваше в себе си, думайки: Какво да правя? защото нямам где да събера плодовете си. 18 И рече: Ето какво ще направя: ще съборя житниците си и ще построя по-големи, и там ще събера всичките си жита и благата си. 19 И ще река на душата си: Душо, имаш много блага натрупани за много години; успокой се, яж, пий, весели се. 20 А Бог му рече: Глупецо! тая нощ ще ти изискат душата; а това което си приготвил, чие ще бъде?

Лука 12

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

По същата логика може да се каже, че противоречие има и останалото е схоластика.

Въпрос: чия е жената на ближния ми и смята ли я той за своя собственост? А дома му?

Линк към коментар
Share on other sites

Ако приемем че става въпрос за свещения съюз между духът и душата, а домът e тайният съкровен храм от вътре, къде отива въпроса :)-

Лека нощ :) . Някои трябва да поспим, че утре сме на работа :)

Линк към коментар
Share on other sites

Моля някой да ми разтълкува това:

[20:17] Не пожелавай дома на ближния си; не пожелавай жената на ближния си, (нито нивата му) нито роба му, ни робинята му, ни вола му, ни осела му, (нито никакъв негов добитък) - нищо, което е на ближния ти.

Канел, здравейте!

Десятая Заповедь

Линк към коментар
Share on other sites

Няма противоречие, и двете неща са верни: собствеността е свещена и неприкосновена

и в същото време човека не е притежател

Хитро! Само дето собствеността предполага притежател. Ако няма притежател, няма и собственост, защото тогава съответното нещо ще бъде ничие и ще може да го ползва който свари.

Не знам кой ти е втълпил, че "притежател" е лоша дума. Първо на първо, ти си притежател на своето тяло. Съгласна?

Хм, сещам се за още една заповед, свързана със собствеността: "не кради". Ако няма разграничение между мое и твое, тогава и кражбата е немислима и обратното.

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Грешиш за "притежателя", изобщо не мисля, че е лоша дума.

А ти защо толкова много държиш на линейната си логика?!...или има притежател, или няма. Или има собственост, или няма. Защо не се опиташ малко да излезеш от тези ограничени схващания, знам, че можеш, но ей така спориш само за спорта.

По-горе много хора казаха и обясниха, че високоеволюиралите култури /и хора/ са стопани, те работят с нещата, грижат се за тях и ги използват за постигането на техния най-висш идеал, а не служат на технологиите си,/или на парите и собствеността/ както правят примитивните цивилизации /и хора/.

Линк към коментар
Share on other sites

Виж сега, без строго дефиниране на понятия има да си говорим така докато свят светува. Кажи какво разбираш под "собственик" и какво под "притежател"?

:)

Линк към коментар
Share on other sites

Ще може ли цитираните думи да се добавят към описанието на темата, а после настоящия ми пост да се изтрие.:)

Искам дебело да подчертая, че тази тема не е публикувана от мен, а от някой член на екипа на сайта (това не е критика, само пояснение). Използван е мой пост за начало на темата. Просто пояснявам, за да се знае, че темата за частната собственост не ми е някаква фикс идея, не ми е някакъв идеал премахването това да няма частна собственост, макар че съм мислил по въпроса и са ми минавали мисли за един братски свят, в който общото по отношение на собственост и манталитет е много повече от сега. Аз лично не бих се отказал от частната си собственост и от това да имам още частна собственост - особено пък като знам какво е сегашното морално състояние на човечеството. Както казал Канел, хората сме много различни и няма как да стане тази утопия ...поне не засега. Равно общество се прави с равни хора, а хората не са никак равни (освен това насила не би могло да се изгради нещо трайно; ако се изгради може да е що годе равно, но ще е комуняжки несправедливо) - в най - добрия случай, на този етап хората може да са равнопоставени пред закона ( нещо което не е постигнато дори на книга в някои места по света).

Линк към коментар
Share on other sites

Така е, анархизмът е една от най-неразбраните и очернени доктрини.
Но и самите анархисти са си виновни. :) Канел, ти да не би да имаш нещо немско, немска жилка ?
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Станимир правилно е отбелязал, че е възможен свят без частна собственост, но при наличието на определени условия. Предполагам, такива светове са т.нар. "фини светове". Както и Пламъче е отбелязала, не е възможно светът ни да е такъв на сегашния етап от развитието на човечеството.

Дори марксизмът, чиито цели са смятани за утопични, не предлага премахване на частната собственост напълно, а премахване на частната собственост върху средствата за производство. Даже в малките религиозни комунистически общности е имало частна собственост.

Линк към коментар
Share on other sites

Става въпрос за всички светове. Но да, това е твърде далечна перспектива. Реално ние нямаме нищо от това, което смятаме за свое. Изключвам духовните натрупвания. Това, което смятаме за свое, използваме докато живеем на физическия план, само паради някакво споразумение, което сме се съгласили да спазваме и което отразява моментното ни разбиране за действителността.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...